Budownictwo i wnętrzaUrządzanie wnętrz

Łączenie kolorów na ścianach

0

Jak powinno wyglądać łączenie kolorów ścian w mieszkaniu/domu?

Bardzo istotne jest prawidłowe łączenie kolorów na ścianach. W końcu ten element konstrukcji odpowiada za całą aranżację wnętrza. Kolory powinny współgrać zarówno z podłogą, jak i meblami oraz dodatkami znajdującymi się w pomieszczeniu. Ich wybór wpłynie na możliwość odpoczynku, jak i komfortowe spędzanie w nim czasu.

łączenie kolorów ścianCzęść osób dużo lepiej czuje się w jasnych paletach barw, a z kolei inni wolą zdecydowanie mocniejsze akcenty kolorystyczne. Na szczęście paleta barw jest tak obszerna, że łączenie kolorów farb nie stanowi obecnie żadnego problemu. Musisz jednak wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru kolorystyki, a także na jakie aspekty techniczne warto zwracać uwagę.

Jak łączyć kolory ścian, aby uzyskać pożądany efekt?

Każdy, kto uważa, że łączenie kolorów na ścianach jest proste, myli się. Trzeba rozważyć wiele kwestii, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Przede wszystkim, warto zastanowić się, w jakich wnętrzach czujecie się najlepiej: jednokolorowych czy z jednym, wyraźnym akcentem kolorystycznym? Ostateczna decyzja zależy również w dużej mierze od tego, jaki efekt aranżacyjny chcesz uzyskać oraz w jakim stylu pomieszczenie ma być urządzone.

Temperatura koloru, który będzie przeważał w pomieszczeniu będzie miała wpływ na odczucia osób w nim przebywających. Zimne barwy, takie jak zieleń, błękit czy fiolet optycznie powiększą pomieszczenie. Ciepłe barwy, takie jak odcienie żółtego, pomarańcze czy czerwienie sprawią natomiast, że wnętrze zostanie pomniejszone i będzie dużo bardziej przytulne.

Decydując się na łączenie kolorów na ścianach musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Ważna jest wielkość pomieszczenia, a także jego kształt. Znaczenie ma także oświetlenie i to, do jakich celów pokój będzie wykorzystywany. Należy oczywiście zwrócić również uwagę na to, w jakim stylu wnętrze chce się urządzić. Pamiętając o tych podstawowych kwestiach, łączenie kolorów będzie przebiegało w znacznie prostszy sposób, a przynajmniej uda się wstępnie wyeliminować odcienie, które kompletnie nie wpasowują się w Twoją stylistykę, jak i zamysł na dane pomieszczenie.

zasady łączenia kolorówPamiętaj o kilku ogólnych zasadach, a łączenie kolorów na ścianach będzie znacznie prostsze:

 • w małych pomieszczeniach najlepiej wyglądają jasne barwy w chłodnych odcieniach, które optycznie je powiększają. Można zdecydować się również na opcję z jedną ścianą w ciepłym kolorze,
 • w niewielkich pokojach z usytuowaniem na stronę północną decyduj się tylko na jasne kolory. Wyjątkiem jest sypialnia, w której kolorystyka może być dowolna, nawet ciepła, ponieważ z założenia spędzamy w niej czas tylko w nocy,
 • jeżeli chcesz urządzić wnętrze w nowoczesnym stylu, łączenie kolorów na ścianach ograniczy się w zasadzie tylko do trzech barw: białego, szarego i beżowego,
 • jeżeli chcesz optycznie obniżyć wysokie pomieszczenie, idealne będą odcienie brązu, butelkowej zieleni oraz fioletu,
 • decydując się na ciemne kolory w pomieszczeniu na wszystkich ścianach, pamiętaj, że efekt będzie znacznie bardziej głęboki (a przez to ciemniejszy) niż na próbce,
 • jeżeli nie chcesz szaleć z kolorami, zdecyduj się na zestawienie tego samego koloru ścian w różnych tonacjach. Barwy w pomieszczeniach będą zróżnicowane, a jednocześnie na pewno będą do siebie pasowały.

Sprawdź, jakie kolory pasują do siebie, a łączenie kolorów na ścianach przebieganie znacznie sprawniej!

jakie kolory do siebie pasująChcesz stworzyć niebanalne, ciekawe wnętrze, które będzie robiło wrażenie? Pomoże w tym właściwe łączenie kolorów. Z reguły odradzamy eksperymentowanie. Lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania.

Bardzo ciekawym, a jednocześnie klasycznym połączeniem jest zestawienie złamanej bieli z szarościami, błękitami lub delikatnymi różami. Nie dość, że te kolory pasują do siebie, to jeszcze dzięki nim można stworzyć przytulne, a jednocześnie uniwersalne wnętrze, które może być tłem dla wielu ciekawych aranżacji.

W wielu aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się „przybrudzone” barwy, stonowane i przypominające te z dawnych epok. Pamiętaj jednak, aby tak mocne kolory jak bordo, granat czy fiolet umieszczać tylko na jednej ścianie. Pozostałe powinny być stonowane, aby pomieszczenie nie wywoływało u użytkownika efektu drażniącego. Warto również pomyśleć o zbalansowaniu intensywnej barwy ściany poprzez podłogę w neutralnym kolorze oraz klasyczne meble.

Bardzo dobrze sprawdza się łączenie kolorów o tej samej temperaturze. Możesz zdecydować się z powodzeniem na połączenie szarości, zieleni i żółci. Bardzo dobrze wyglądają także barwy przeciwstawne, takie jak czerwień z zielenią czy żółty z fioletem. W pomieszczeniu świetnie będą ze sobą również współgrały zielony, pomarańczowy i fioletowy. Kontrowersyjnie? Z pozoru tak, ale malowanie ścian to poniekąd sztuka, dlatego czasem warto pomyśleć niestandardowo, aby uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny.

Malowanie ścian – warto wszystkie ściany pomalować na jeden kolor, czy wybrać jedną w innym odcieniu?

Malowanie ścianTo pytanie zadaje sobie prawie każda osoba, przed którą jest malowanie ścian: czy zdecydować się na jeden kolor w pomieszczeniu, czy wyróżnić jedną ścianę i pomalować ją na inny odcień.

Neutralne barwy można stosować na wszystkich ścianach. Mogą również stanowić tło dla dominujących odcieni, takich jak czerwień, butelkowa zieleń czy pomarańcz. Idealnymi bazowymi kolorami są odcienie beżu oraz jasne wersje koloru szarego.

Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze było inne niż wszystkie, na jednej ścianie możesz zastosować mocny akcent kolorystyczny, np. granatowy, a na pozostałych odcienie neutralne.

Łączenie kolorów na wyższym poziomie, czyli trzy barwy w jednym pomieszczeniu

To propozycja dla osób, które nie lubią standardowych, nudnych pomieszczeń, a chcą, aby działo się w nich jak najwięcej. Triada kolorystyczna to propozycja dla odważnych. Efekt uzyskuje się poprzez dobranie trzech dowolnych kolorów z palety barw znajdujących się w takiej samej odległości od siebie. Możesz zdecydować się np. na następuje połączenie:

 • zieleń, pomarańcz, fiolet,
 • żółty, niebieski, czerwony.

Takie połączenie wydaje Ci się szalone? Możesz zrobić test. Jego nazwa to: łączenie kolorów na ścianie. Wybrane barwy nanieś obok siebie na niewielkim fragmencie powierzchni. Przekonasz się, czy zaproponowane odcienie gryzą się, gdy idealnie do siebie pasują.

Te zwariowane połączenia kolorystyczne można umieszczać na ścianach w różnych konfiguracjach. Niekoniecznie trzeba stawiać na standardowe rozwiązania. Można pójść o krok dalej i wprowadzić do wnętrza nieco geometrii. Pamiętaj jednak, że decydując się na awangardowe łączenie kolorów na ścianie, zastosuj we wnętrzu stonowane, klasyczne meble. Dzięki temu pomieszczenie zostanie urządzone z gustem, a przebywanie w nim nie będzie męczące.

Jeżeli malowanie ścian ma przebiegać w tak ekstrawaganckiej konfiguracji, pamiętaj również o zasadzie 60:30:10. Co ona oznacza?

 • 60% powierzchni ścian powinna zajmować główna barwa.
 • 30% powierzchni ścian powinna zajmować barwa uzupełniająca.
 • 10% powierzchni ścian mogą zajmować dodatkowe, barwne akcenty.

Kiedyś tylko biel, dziś pełna paleta barw

Białe ścianyDawniej nie do pomyślenia było pomalowanie ścian w domu na inny kolor niż biały. Dziś właściciele mieszkań oraz domów mogą decydować się na różnorodne łączenie kolorów, przez co malowanie ścian jest znacznie ciekawsze, ale też stanowi znacznie większe wyzwanie.

Dzięki właściwym połączeniom kolorystycznym możesz nadać wnętrzu osobliwy charakter. To, jakie barwy zostaną ostatecznie wybrane w dużej mierze zależy od indywidualnego gustu, jak i wyczucia dekoratora.

Choć wyraziste kolory na stałe wpisały się w aranżacyjne możliwości, styl skandynawski pozwolił nieco powrócić do dawnych zwyczajów, czyli do wykorzystywania głównie neutralnych kolorów takich, jak biel, szarości i beż. Na szczęście jest obecnie tak dużo możliwości do wyboru, że każdy może zdecydować, jakie kolory są dla niego najbardziej odpowiednie.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia