FinanseFirma

Konto firmowe

0
WP Data Tables

 

Posiadanie konta firmowego to obecnie wręcz obowiązkowy element prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pozwala ono na dokonywanie rozliczeń z kontrahentami, ZUS czy Urzędem Skarbowym. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc w swoich ofertach zamieszczają także propozycje dla przedsiębiorców, oferując w zamian za założenie takiego rachunku dodatkowe bonusy i promocje. Jakie konto firmowe wybrać? Czym charakteryzuje się najlepszy rachunek firmowy? Czy istnieją darmowe konta firmowe i co zrobić, by móc się takimi cieszyć? Między innymi tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Czy trzeba mieć konto firmowe?

Konto firmoweTeoretycznie posiadanie dedykowanego konta dla firmy nie jest obowiązkowe. Równie dobrze można do prowadzenia działalności gospodarczej używać „zwykłego” konta osobistego, który może założyć każda osoba fizyczna. Nie ulega jednak wątpliwości, że konto dla firmy – niezależnie od tego, czy mówimy o przeznaczonym wyłącznie na potrzeby przedsiębiorstwa produkcie, czy o ROR-ze – zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

Dlaczego? Przede wszystkim pozwala na lepszą organizację finansów. Konto dla firmy, przeznaczone tylko na potrzeby przedsiębiorstwa, to łatwiejszy sposób na prowadzenie rozliczeń. Inna sprawa to fakt, że wiele banków oferuje w ramach rachunków firmowych bonusy, np. w postaci darmowych przelewów do ZUS i US lub prowadzenia księgowości online. O tym jednak nieco później.

A co na temat posiadania konta firmowego mówią przepisy? Choć owszem, nie musi to być specjalny produkt bankowy, to jakiś rachunek przy prowadzeniu działalności gospodarczej musimy posiadać. W teorii do rozliczeń związanych z firmą możemy używać prywatnego konta, to jednak szybka droga do chaosu i utrudnienie w rozróżnieniu transakcji firmowych od prywatnych. A dlaczego posiadanie rachunku jest konieczne? Zgodnie z ustawą o rachunkowości, rozliczenia podatkowe mogą być wykonywane wyłącznie za pomocą przelewów bankowych. To oznacza, że każda firma musi mieć przypisany numer konta, które należy podać jeszcze przy etapie rejestracji działalności gospodarczej.Jeśli zaś chodzi o transakcje z innymi przedsiębiorstwami, to prawo precyzuje, że rachunek firmowy jest niezbędny wyłącznie, gdy mamy do czynienia z transakcjami, których jednorazowa wartość przekracza 15 tys. zł.Takie rozliczenia mogą być bowiem rozliczane wyłącznie z użyciem konta bankowego.

Konta firmowe działają na takiej samej zasadzie, co rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które ma już większość osób. One także pozwalają na wypłaty gotówki z bankomatów, dokonywanie płatności bezgotówkowych za pomocą karty lub Blika czy wykonywanie przelewów. Korzystanie z nich jest więc tak samo łatwe, jak z kont osobistych.

Firmowe konto bankowe – jakie usługi oferują instytucje?

Usługi na koncie firmowymNo właśnie – podobnie jak w przypadku „tradycyjnych” ROR-ów, konta firmowe oferują podobne standardowe usługi. Pierwsza z nich to możliwość wykonywania przelewów krajowych. Przedsiębiorca musi mieć możliwość rozliczeń – nie tylko z ZUS i US, lecz także z kontrahentami czy partnerami biznesowymi. I choć przy kontach osobistych wykonywanie przelewów jest zazwyczaj darmowe, to w przypadku rachunków firmowych sytuacja nie jest taka prosta. Niejednokrotnie banki ograniczają liczbę dozwolonych transakcji na miesiąc, naliczając opłaty za przekroczenie limitu. Często, w ramach promocji, darmowe konto firmowe w tym zakresie dotyczy wyłącznie początkowego okresu obowiązywania rachunku.

Kolejną kwestią jest możliwość korzystania z bankomatów. Owszem, to również jedna z usług oferowana przez banki w ramach kont firmowych. Przydaje się ona w sytuacjach, gdy musimy rozliczyć jakąś transakcję za pomocą gotówki, co wcale nie jest rzadkością. Niestety, rzadkością jest też możliwość darmowego korzystania z maszyn – coraz więcej banków oczekuje za to zapłaty. Co prawda możliwe jest skonstruowanie darmowego konta firmowego, w ramach którego wypłaty z bankomatów będą bezpłatne, często wymagać to będzie jednak spełnienia dodatkowych obostrzeń. Wśród najpopularniejszych znajdują się podobne do tych wspomnianych wcześniej – przelew do ZUS lub US czy konkretne saldo albo suma wpływów w miesiącu. Przy wyborze konta firmowego warto zwrócić uwagę, czy pozwala ono wyłącznie na korzystanie z bankomatów własnych (banku, w którym otworzyliśmy rachunek), czy wszystkich maszyn na terenie Polski, oraz ewentualnie jakie warunki trzeba spełnić by mieć takie możliwości.

Inna usługa działająca w ramach kont firmowych to karta debetowa dołączona do rachunku. I w tym przypadku również bez niespodzianki – w większości przypadków niezbędne jest spełnienie wielu dodatkowych warunków, by uniknąć opłat za jej utrzymanie. Zazwyczaj dotyczą one wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub wydanie z pomocą karty ustalonej kwoty w miesiącu. Oczywiście mogą być zupełnie inne – to już zależy od banku oferującego konto dla firmy. Niektóre rachunki dają też możliwość obsługi kasowej w oddziale banku. Warto mieć to na uwadze przy dokonywaniu ostatecznego wyboru co do odpowiedniego produktu.

Wszystkie wymienione wyżej usługi są charakterystyczne zarówno dla kont firmowych, jak i rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Są jednak inne, dedykowane specjalnie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Można uznać je za bonusy, którymi banki niejako próbują nakłonić właścicieli biznesów do założenia specjalnego konta firmowego. Bardzo popularnym jest  oferowanie darmowego terminala POS przy założeniu rachunku. Najczęściej jest to zwolnienie z opłaty za dzierżawę urządzenia przez określony w regulaminie okres. Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych i mobilnych – nic więc dziwnego, że posiadacze wielu przedsiębiorstw szukają możliwości poczynienia oszczędności w tym zakresie. Produkt z taką usługą to najlepsze konto firmowe np. dla właścicieli sklepów, restauracji czy innych lokali handlowo-usługowych – choć oczywiście to tylko jedna z kwestii, jaką trzeba rozpatrzyć przy zakładaniu tego typu rachunku.

Kolejną zachętę do założenia konta firmowego stanowią bonusy pieniężne. Oferując takie produkty, banki niejednokrotnie próbują nakłonić nowych przedsiębiorców do ich założenia za pomocą wszelkiego rodzaju promocji. Takie rozwiązanie pozwala więc na zarobienie określonej kwoty gotówki – oczywiście pod warunkiem spełnienia wszystkich wytycznych instytucji, które znajdziesz w regulaminie akcji. Warto jednak podejść do takich promocji rozsądnie – nie zawsze oznaczają one najlepsze konto firmowe czy konto firmowe bez opłat. Warto więc dokonać szczegółowych obliczeń, które pozwolą nam ocenić, czy założenie takiego rachunku i spełnianie związanych z nim wytycznych jest dla nas opłacalne.

To jednak nie wszystko, co można uzyskać, decydując się na założenie rachunku firmowego. Wiele instytucji oferuje również prowadzenie księgowości online czy możliwość korzystania z kantoru internetowego w ramach produktu. Konto firmowe walutowe to z kolei rozwiązanie dla osób, które rozliczają się w innym pieniądzu niż złoty. Kolejna zaleta korzystania z takiej oferty to możliwość załatwiania najważniejszych spraw związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem bez wychodzenia z domu. Aplikacja mobilna, dostęp do bankowości internetowej, a nawet proponowana w niektórych przypadkach możliwość założenia konta firmowego przez internet – instytucje wręcz prześcigają się w tym, jak jeszcze mogą skłonić przedsiębiorców do wybrania ich oferty.

Najlepsze konto firmowe – czyli jakie?

Najlepsze konto firmoweJakie konto firmowe będzie najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy? Oczywiście większość osób prowadzących działalność odpowie, że takie za 0 zł. I choć wiele instytucji właśnie takim hasłem reklamuje swoje usługi, kusząc właścicieli firm perspektywą braku opłat za wszystko co związane z posiadaniem rachunku, to tak naprawdę liczba takich ofert jest ograniczona. Często za bezpłatnym kontem firmowym w rzeczywistości kryje się jedynie jego bezpłatne założenie i prowadzenie – a to i tak nie jest reguła. A co z przelewami, kartą i bankomatami? To już zależy od ofert poszczególnych banków. Jak zdobyć konto firmowe za darmo? Odpowiedź jest prosta – spełnić (niejednokrotnie dużą ich liczbę) nadprogramowe wymagania banku.

W praktyce instytucje często za darmowe konto firmowe oczekują spełnienia dodatkowych warunków. Jest to więc bezpłatny produkt na papierze, bowiem te często wiążą się z wywiązywania się z określonych wymagań. Dotyczą one najczęściej, jak wspomnieliśmy wyżej, wykonywania np. ustalonej liczby przelewów w miesiącu lub dokonywanie rozliczeń na określoną kwotę– często np. wyłącznie w formie bezgotówkowej. Inne przypadki, w których możemy faktycznie cieszyć się darmowym kontem firmowym, to utrzymywanie określonego poziomu salda na rachunku albo wykonywanie przelewów do Urzędu Skarbowego lub ZUS. Szczegółowe warunki są jednak zawarte w regulaminie poszczególnych ofert. Nie ma więc uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jakie konto dla firmy będzie najlepsze”. Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy, tego, w jaki sposób rozlicza się on najczęściej: bezgotówkowo czy z użyciem gotówki, a także rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Omówmy najważniejsze czynniki, które liczą się przy wyborze najlepszego konta firmowego.

Oczywistym jest, że przedsiębiorca prowadzący mikrofirmę będzie miał inne wymagania co do rachunku niż właściciel dużego przedsiębiorstwa zatrudniającego setki osób. Właśnie dlatego przy każdej ofercie banki precyzują, czy dany produkt to konto dla firmy jednoosobowej czy np. dla spółki cywilnej, jawnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, itp. Dzięki temu klient zainteresowany założeniem rachunku firmowego wie, czy dana oferta będzie dopasowana do wielkości jego biznesu. W zależności od struktury przedsiębiorstwa, instytucje mogą oferować np. możliwość korzystania z usług doradcy z danej dziedziny czy funkcjonalności, które ułatwią zarządzanie interesem z poziomu bankowości internetowej. Wśród nich można wymienić m.in. wystawianie faktur, Profil Zaufany generowanie pliku JPK_VAT. Konto bankowe dla firmy działającej na zasadzie spółki zazwyczaj oferuje więcej możliwości, od płatności masowych począwszy na dostęp do specjalistycznych raportów skończywszy.

Do tego dochodzi również cała oferta innych produktów bankowych, oferowanym wraz z kontem dla firmy – jednoosobowej i nie tylko. Znajdują się wśród nich propozycje kredytowe – np. karta czy pożyczki firmowe, a także lokaty czy konta oszczędnościowe, które pozwalają na pomnażanie nadwyżki zysków. Je także należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszego konta firmowego dla swojego biznesu – w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy taka oferta może się nam przydać. Większe spółki mogą z kolei skorzystać z usług leasingu czy faktoringu, bankowości inwestycyjnej lub dostępu do produktów skarbowych.Przy wyborze produktu warto mieć na uwadze, że najlepsze konto firmowe to nie to samo co darmowe konto firmowe. Najważniejszą kwestią jest dobranie rachunku do potrzeb swojego przedsiębiorstwa – i nie mamy tu na myśli jedynie jego wielkości.

Gdzie założyć konto firmowe?

Gdzie założyć konto firmoweOdpowiedzi na powyższe pytanie udzielić się nie da, bowiem przy wyborze najlepszego konta firmowego należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników związanych zarówno z charakterem prowadzonego przedsiębiorstwa, jak i tego, do czego będzie służył nam przyszły rachunek. Dlatego jednoznaczne sprecyzowanie, gdzie konto firmowe będzie najkorzystniejsze, zależy od dokładnego przestudiowania ofert oraz dopasowania ich do siebie.

Wiemy już, że przy wyborze najlepszego konta firmowego liczy się rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Przyjrzyjmy się jednak kwestiom bardziej praktycznym – np. temu, czy korzystamy z rachunku firmowego sami, czy dostęp do niego ma mieć większa liczba osób, czy często będziemy musieli wypłacać gotówkę z bankomatu, czy można w jego ramach skorzystać z produktów kredytowych albo oszczędnościowych. Nie bez znaczenia są również ewentualne operacje i transakcje, których będziesz dokonywał z użyciem konta firmowego – bezgotówkowe czy z użyciem fizycznego pieniądza, w złotym czy innej walucie, w Polsce czy za granicą. Zanim więc zasiądziesz do studiowania bankowych ofert w celu wybrania najtańszego konta firmowego, przeanalizuj historię wydatków i dotychczasowy bilans transakcji ze swoimi kontrahentami czy klientami.

Darmowe konto firmowe – niezależnie od tego, czy jego posiadanie wiąże się ze spełnianiem dodatkowych obostrzeń czy bezpłatne bezwarunkowo – to także wygoda. Nie mamy tu na myśli wyłącznie wspomnianej już lepszej organizacji wydatków, lecz także możliwość załatwienia wielu spraw związanych z prowadzeniem działalności dzięki bankowości. Konto firmowe przez internet to wygoda przede wszystkim dla osób, które preferują bezgotówkowe rozliczanie się z kontrahentami. Z kolei przedsiębiorcy, którzy preferują „tradycyjny” obrót, powinny przy wyborze najlepszego rachunku firmowego dla swojego biznesu zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty wypłat z bankomatów czy bezpośrednio w placówce. Podobny dylemat ma zresztą miejsce przy kwestii dostępu do konta dla innych osób. Jeśli chcesz, by z rachunku korzystał także np. Twój wspólnik, powinieneś rozważyć wyrobienie więcej niż jednej karty płatniczej, co także wiąże się z kosztami.

Wielu klientów, którzy rozglądają się za darmowym kontem firmowym, rozważa założenie go w tym samym banku, gdzie prowadzi rachunek osobisty. Czy takie rozwiązanie jest dobre? Jak zwykle czynnikiem decydującym powinno być dokładne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji związanych z rachunkiem, jednak takie posunięcie wiąże się z dwiema przewagami. Pierwsza to ułatwiony proces logowania do bankowości internetowej – w ramach jednego profilu możemy korzystać zarówno z ROR-u, jak i konta dla firmy. Po drugie, to oszczędność czasu – przelewy w ramach jednej instytucji realizowane są szybciej, dzięki czemu możemy swobodnie (i bezpłatnie) wykonywać transakcje między dwoma produktami. Jeśli jednak taka funkcja nie jest nam specjalnie potrzebna, a rachunek dla przedsiębiorcy w danej instytucji wiąże się z dość dużymi opłatami, których nie sposób uniknąć, lepiej poszukać najtańszego konta firmowego u przedstawiciela konkurencji.

Najlepsze konta firmowe – jakie mają zalety?

Najlepsze konta firmoweRozważmy teraz kwestię, która z pewnością zainteresuje osoby poszukujące konta dla firmy jednoosobowej. Czy w takim scenariuszu warto zakładać osobny, specjalny rachunek, czy może wystarczy ROR – np. ten, który już posiadamy? Właściciele mikrofirm mają o tyle ułatwione zadanie, że zazwyczaj bardzo zaawansowane funkcje przeznaczone dla spółek nie są im niezbędne. Najtańszym kontem firmowym będzie więc to przeznaczone dla małych przedsiębiorstw – dodatkowe funkcjonalności to bowiem dodatkowe koszty. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego warto założyć konto firmowe:

  • opłaty związane z kontem dla firmy można uwzględnić w kosztach prowadzenia przedsiębiorstwa. Dzięki temu, w praktyce, uzyskujemy bezpłatne konto firmowe. Takiego mechanizmu nie można z kolei wykorzystać, gdy do rozliczeń w ramach działalności gospodarczej posiłkujemy się prywatnym kontem osobistym;
  • odsetki z posiadanych na koncie bankowym dla firmy środków nie są objęte podatkiem Belki.Najlepszy rachunek firmowy to taki, który jest oprocentowany – oczywiście im stawka jest wyższa, tym większymi oszczędnościami możemy się cieszyć. Takie oferty nie są jednak regułą. Niemniej, jeśli na oprocentowanym koncie firmowym rzeczywiście odnotujemy jakieś zyski, to nie będą one opodatkowane 19-proc. podatkiem od dochodów kapitałowych w Polsce, a jako przychód z działalności gospodarczej. W przypadku ROR-ów podatek Belki jest z kolei nieunikniony;
  • konto dla firmy pozwala na skorzystanie z mechanizmu split payment. To duże ułatwienie dla przedsiębiorców – taka forma pozwala im na dokonanie płatności na dwa rachunki bankowe – z podziałem na wartość netto i podatek VAT.

A co z kolei przemawia za założeniem ROR-u, który pełniłby funkcję konta firmowego?

  • niższe opłaty. Nawet najlepsze konta firmowe z reguły są związane z prowizjami, które w przypadku kont osobistych byłyby o wiele korzystniejsze. Trzeba też podkreślić, że konto firmowe za darmo – bez względu na to, czy jest to typowy produkt dla przedsiębiorców, czy ROR dla osób fizycznych – w większości przypadków łączy się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.
  • oszczędność czasu. To kwestia, na którą z pewnością zwrócą uwagę właściciele małych firm, dla których głównym typem operacji będą przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS. Te można śmiało wykonywać z poziomu konta osobistego. Za pomocą ROR-u opłacać można też transakcje powyżej 15 tys. zł, których regulowanie przez przelew bankowy jest wymagane przez prawo – nie trzeba w tym celu zakładać specjalnego najlepszego konta dla firmy.

Warto też zaznaczyć, że niektóre banki mogą w regulaminie zastrzegać, że ROR-y z ich oferty nie mogą pełnić roli kont firmowych. Opinie o konkretnych ofertach i doświadczenia innych osób powinny pomóc w podjęciu decyzji, jednak warto pamiętać, by rachunki te dobierać do własnych potrzeb.

Najlepszy rachunek firmowy. Jak go założyć?

Jak założyć rachunek firmowyKiedy wiesz już, jakie konto firmowe – przez internet czy w placówce – założyć, powinieneś dowiedzieć się, jakie formalności spełnić i jakie dokumenty dostarczyć, by móc cieszyć się dedykowanym dla przedsiębiorstwa rachunkiem. Wszystko zależy od formy działalności gospodarczej, jaką prowadzisz. W przypadku najlepszego konta dla firmy jednoosobowej, w większości przypadków wystarczy wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz dowód osobisty. Szukasz bezpłatnego konta firmowego dla spółki partnerskiej, komandytowej, jawnej, akcyjnej czy z o.o.? Potrzebne Ci będą również z pewnością zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, aktualny odpis z KRS oraz akt zawiązania spółki.

To właśnie rejestracja działalności w CEIDG jest pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać jeszcze przed założeniem konta firmowego przez internet albo podczas wizyty w placówce. Poza wydrukiem z ewidencji, przy zakładaniu rachunku będziesz musiał podać również REGON, NIP, numer PKD, datę założenia spółki, adres jej siedziby oraz niezbędne dane kontaktowe. Kiedy założyłeś już swoje najlepsze konto dla firmy, musisz zgłosić rachunek w odpowiednim urzędzie. Działalności gospodarcze rejestrowane w CEIDG mają ułatwione zadanie – nie muszą informować o koncie ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, a jedynie wpisać numer konta w formularzu rejestracyjnym CEIDG. Osoby prowadzące firmy rejestrowane w KRS powinny zaś zgłosić konto firmowe w Urzędzie Skarbowym właściwym co do siedziby spółki.

Jak widzisz, otwarcie rachunku dla biznesu wcale nie jest niczym skomplikowanym, a jego założenie wiąże się z wieloma korzyściami – nie tylko tymi organizacyjnymi. Zastanawiasz się, jak znaleźć najlepsze konto dla firmy lub poszukujesz darmowych kont firmowych? Ranking tych produktów, dostępny w internecie, to dobre miejsce na rozpoczęcie analizy bankowych ofert. Za jego pomocą poznasz wszystkie prowizje dotyczące danego rachunku a także dowiesz się, jak ich uniknąć, by uzyskać konto firmowe bez opłat. Co więcej, dzięki temu, że narzędzie to jest na bieżąco aktualizowane, będziesz miał wgląd w najważniejsze oferty promocyjne, wśród których najłatwiej znaleźć darmowe konta firmowe. Porównanie propozycji dla przedsiębiorców będzie więc o wiele łatwiejsze – również dzięki temu, że poza najważniejszymi ewentualnymi opłatami, w zestawieniu znajdziesz też szczegóły danego konta firmowego.

Ranking zawiera także informacje o przeznaczeniu rachunku – czy jest to propozycja wyłącznie dla firm jednoosobowych, czy dla większych przedsiębiorstw. Wyszczególnione są również usługi związane z kontem firmowym – porównanie możliwości płatności mobilnych, funkcjonalności karty, a także sposobność do skorzystania z porad eksperta w ramach posiadania danego produktu. Jednym słowem, w takim zestawieniu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące konta firmowego. Ranking pozwala również w wielu przypadkach na założenie rachunku online, a także skontaktować się z doradcą banku jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości co do danej oferty. Pamiętaj, że jeśli szukasz konta firmowego za darmo, musisz mieć na uwadze, że banki będą chciały w jakiś sposób zrekompensować sobie brak opłat, np. nakładając limity wypłat czy wymuszając utrzymywanie danego salda na koncie firmowym. Porównanie rachunków powinno więc uwzględnić także te dodatkowe warunki, by mieć pewność, że wybrana przez nas oferta faktycznie spełnia nasze oczekiwania bez konieczności spełniania ciężkich do osiągnięcia wymogów.

Oceń artykuł