Kultura, sztuka i rozrywkaInneTurystykaRozrywkaMotoryzacja, rowery i lotnictwoLotnictwo

Pokazy lotnicze

0

Pokazy lotnicze w Polsce, które każdego roku gromadzą tłumy fanów lotnictwa. Top 3 najbardziej popularnych imprez, na których warto być

Zapach spalin, podniebne ewolucje, wielkie święto lotnictwa. Tak najprościej jest opisać pokazy lotnicze, które każdego roku organizowane są na terenie Polski. Kochamy oglądać akrobacje, które wykonują tak zaawansowanymi sprzętami piloci. Budzą one dreszczyk emocji i wprawiają w zachwyt. Każdy choć raz powinien obejrzeć pokaz lotniczy na żywo. W końcu jest to wielkie wydarzenia dostarczające dreszczyku emocji, jak i gwarantujące znakomitą zabawę.

Pokazy lotniczeFestiwale lotnicze stanowią przyjemność nie tylko dla fanów lotnictwa, ale także są idealną formą spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Dzięki temu, że są organizowane w okresie letnim, stanowią idealną okazję na piknik w atrakcyjnej okolicy, z cudownymi ewolucjami nad głowami. Całe rodziny mogą wybrać się na pokaz, aby świetnie się bawić i razem spędzić czas.

Na ziemi można podziwiać z bliska różnego rodzaju eksponaty pochodzące z różnych epok lotniczych, a także wszelkiego rodzaju samoloty, od myśliwskich po śmigłowce. To jedynie niektóre atrakcje, jakie dla przybywających przygotowują organizatorzy. Niektóre pokazy lotnicze są także okazją do zorganizowania zawodów i wyłonienia najlepszych z najlepszych.

Pokazy lotnicze w Polsce są różnorodne, ekscytujące i przede wszystkim bezpieczne dla widzów, dlatego nie powinno się mieć żadnych oporów przed wzięciem w nich udziału.

Dlaczego warto wybrać się na pokaz lotniczy?

 • Każdy dzień pokazów lotniczych składa się z atrakcyjnego programu obfitującego w moc wydarzeń takich jak m.in. akrobatyczne pokazy najlepszych pilotów z całego świata. Wybierając się na pokazy lotnicze, masz okazję obserwować to na żywo, nad swoją głową.
 • Możesz zobaczyć bardzo ciekawe wystawy samolotów i statków powietrznych.
 • Masz okazję porozmawiać z pilotami, a także innymi pasjonatami lotnictwa.
 • Pokazy lotnicze to również świetny sposób do spędzenia czasu z najbliższymi oraz dziećmi. Organizatorzy przygotowują dla nich wiele atrakcji, dzięki którym u najmłodszych może rozwinąć się pasja do samolotów.
 • Rodzinny festyn, który trwa podczas pokazów lotniczych to znakomita okazja do świetnego, aktywnego zagospodarowania czasu dla najbliższych. Wraz z rodziną można zrobić coś innego niż tylko spacerować po parku.

Chcesz mieć wspaniałą pamiątkę z Air Show? Dowiedz się, jak robić piękne zdjęcia podczas pokazów lotniczych

zdjęcia z pokazów lotniczychJeżeli chcesz wziąć udział w pokazach lotniczych organizowanych na terenie Polski, warto zadbać o uwiecznienie tej wyjątkowej chwili. Air Show dostarcza wielu niesamowitych momentów do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Pamiętając o kilku prostych zasadach, stworzysz pamiątkę, do której można będzie wracać z wielką przyjemnością przez lata.

 1. Nie bój się fotografować pod słońce – wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie wykonać pięknych zdjęć obiektom latającym, jeżeli w trakcie pokazu będzie słoneczna pogoda. Warto jednak przestawić swoje myślenie i popatrzeć na fotografię jako na zajęcie artystyczne. Możesz wykonać wiele zdjęć, które będą miały niesamowitą głębię. Być może samoloty nie będą bardzo dobrze widoczne, bo będą zacienione, ale fotografia może mieć w sobie wiele tajemnicy.
 2. Obiektyw z długim zoomem – jest on niezbędny do zdjęć podczas pokazów lotniczych.
 3. Dobierz ustawienia aparatu w zależności od tego, jaki typ samolotu chcesz fotografować. Musisz pamiętać, że niektóre samoloty będą latały szybko, inne wolnej, dlatego musisz wykazać się dużą elastycznością w doborze sprzętu.
 4. Przed wybraniem się na pokaz lotniczy, bardzo dokładnie poznaj swój sprzęt, a także zaplanuj, jakie zdjęcia chcesz wykonać.
 5. Opanuj manualne umiejętności związane z ustawieniem aparatu. Działanie na automacie w tym przypadku na niewiele się zda, ponieważ sprzęt sam nie dostosowuje się do szybko zmieniających się podczas pokazów warunków.
 6. Ćwiczenia są niezbędne, aby dojść do perfekcji, jeżeli chcesz wykonać najlepsze z możliwych zdjęć.

Na pokazach lotniczych możesz czuć się bezpiecznie!

Choć podczas pokazów lotniczych organizowanych w Polsce, jak i na świecie zdarzyło się kilka katastrof, nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Organizatorzy nauczeni trudnym doświadczeniem, przykładają dużą uwagę co do doboru zespołów, które prezentują akrobacje, wszystkie sprzęty są bardzo dokładnie sprawdzane, a umiejętności pilotów-akrobatów weryfikowane.

Ponadto, piloci są zobligowani to latania na odpowiedniej wysokości, nie niższej niż 50 metrów, jednocześnie zachowując stałą prędkość i kąt nachylenia do 30 stopni, a także kąt wznoszenia do 45 stopni. Ponadto, niedozwolone jest wykonywanie akrobacji, których kierunek odbywa się w stronę publiczności. Odległość zakończenia figury od miejsca przebywania widowni nie może być mniejsza niż 150 metrów. Organizatorzy na etapie planowania imprezy przygotowują szereg procedur, które zespoły zgłaszające się na pokaz lotniczy muszą respektować. Niezwykle ważne jest ich przestrzeganie zarówno dla bezpieczeństwa publiczności, jak i samych pilotów.

Te wszystkie kwestie bezpieczeństwa zostały wprowadzone po to, aby każda osoba biorąca udział w pokazach mogła czuć się komfortowa i nie obawiać się o własne życie.

Pokazy lotnicze w Polsce, o których warto wiedzieć

1.Air Show Radom

pokazy lotnicze w PolsceCo dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu organizowane jest wielkie święto lotnictwa: Air Show Radom. Osoby przybywające na te pokazy lotnicze mają okazję oglądać nie tylko akrobacje podniebne, ale także wystawy sprzętu wojskowego i prezentacje przygotowane przez osoby działające w branży lotniczej.

Pierwszy Air Show został zorganizowany w 1991 roku w Poznaniu, a od 2000 do 2003 roku imprezę na stałe przeniesiono do Radomia. Początkowy zamysł był taki, aby pokaz lotniczy odbywał się każdego roku. Ostatecznie jednak zdecydowano, że edycje co dwa lata będą lepszym wyborem. Od tamtej pory nieprzerwanie odbywają się tam pokazy lotnicze. Radom wyspecjalizował się w organizacji imprezy, która cieszy się niesamowitą popularnością i dużą frekwencją.

Po co właściwie organizowany jest Air Show Radom? Aby w profesjonalny i widowiskowy sposób zaprezentować możliwości polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz akrobatycznego. Aktywny wypoczynek, który proponują organizatorzy stanowi wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny.

Na Air Show Radom swoje możliwości akrobatyczne prezentują zespoły z całego świata. Publiczność gromadząca się na lotnisku miała, jak do tej pory, okazję oglądać pokazy lotnicze tak znakomitych zespołów, jak m.in.:

 • Baby Blue – Dania,
 • Krila Oluje – Chorwacja,
 • Midnight Hawks – Finlandia,
 • Orlik – Polska,
 • Royal Jordanian Falcons – Jordania.

To jedynie garstka zespołów, które uświetniły te profesjonalne pokazy lotnicze. Radom, dzięki znakomitej organizacji, jak i świetnej frekwencji, podczas każdej edycji bez trudu ściąga najlepsze zespoły akrobatyczne z całego świata.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na uczestników Air Show Radom?

 • Mini wesołe miasteczko dla dzieci.
 • Food trucki ze znakomitym jedzeniem.
 • Prezentacja broni i sprzętu wojskowego.

Lokalizacja: Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego, inaczej Radom-Sadków

Termin: ostatni weekend sierpnia

2. LOTOS Gdynia Aerobaltic

pokazy lotnicze w Gdyni

LOTOS Gdynia Aerobaltic to wielkie święto dla polskiego lotnictwa. Są to zdecydowanie największe pokazy lotnicze w Polsce. Zlatują się na nie piloci z całego świata, aby zaprezentować zgromadzonej publiczności spektakularne ewolucje. Dlaczego tak dużą popularnością cieszą się te pokazy lotnicze? Gdynia dba o to, aby każdy podczas tej imprezy mógł bawić się znakomicie. Nadmorskie miasto przygotowuje prawdziwe lotnicze miasteczko z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Proponowane są również warsztaty, podczas których można zdobyć wiele nowych umiejętności.

W trakcie 3-dniowej imprezy swoje umiejętności akrobatyczne prezentują piloci z kilkunastu krajów europejskich, jak i światowych. Nie brakuje tu prawdziwej śmietanki lotnictwa, która marzy o tym, aby zabawiać publiczność i zachwycać ich posiadanymi umiejętnościami.

Jakie atrakcje dla publiczności proponują te pokazy lotnicze? Gdynia nie zawodzi. Ma wiele ciekawych wydarzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych:

 • wystawy lotnicze,
 • animacje dla dzieci,
 • strefa gier dla dzieci,
 • warsztaty dla dzieci,
 • możliwość spotkania z profesjonalnymi pilotami,
 • food trucki ze znakomitym jedzeniem.

Lokalizacja: lotnisko Gdynia-Kosakowo

Termin: sierpień

3. Mazury Air Show

Mazury Air ShowOd ponad 20 lat Polska ma każdego roku pokaz lotniczy, na który czeka każdy prawdziwy fan lotnictwa. Mazury Air Show to wydarzenie z tradycjami, o którym każdy powinien wiedzieć. Ten pokaz lotniczy zapisał się już na stałe w historii najlepszych i największych wydarzeń akrobatycznych.

Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, akrobacje pojedyncze oraz zespołowe, samoloty lądujące na wodzie to jedynie niektóre z atrakcji, jakie można podziwiać podczas Air Show w Giżycku. Drugiego takiego wydarzenia w Polsce zdecydowanie nie ma. Jak podkreślają organizatorzy, każdego roku dbają o to, aby wydarzenie miało specjalny, oryginalny scenariusz. Widzowie każdego roku gromadzą się tłumnie nad jeziorem Niegocin, aby móc to wszystko obserwować.

Co więcej, Air Show na Mazurach jest wydarzeniem darmowym, co dodatkowo skłania wielu, aby wziąć w nim udział.

Co wyróżnia Mazury Air Show spośród innych tego typu wydarzeń organizowanych w Polsce?

 • Dzięki randze imprezy, wiele zagranicznych zespołów decyduje się zaprezentować swoje umiejętności tylko na Mazury Air Show, a nie podczas innych pokazów organizowanych w Polsce.
 • Niesamowita atmosfera.
 • Pokazy lotnicze można obserwować z plaży lub portu żeglugi, a także z łódek i innych pojazdów wodnych.
 • Wystawa pięknych samolotów.

Lokalizacja: Giżycko

Termin: sierpień

Wiesz już jakie pokazy lotnicze w Polsce są najbardziej popularne. Sprawdź, jakie wydarzenie na świecie oraz w Europie jest najpopularniejsze!

Jaki jest największy i najbardziej prestiżowy pokaz lotniczy w Europie, jak i na świecie? AIR TATTOO od lat nie ma konkurencji. Wydarzenie odbywa się w lipcu każdego roku na terenie bazy RAF Fairford Gloucestershire, w Anglii. Każdy miłośnik samolotów wojskowych choć raz musi tam być!

Pierwsze pokazy lotnicze z cyklu Air TATTOO odbyły się w 1971 roku. Swoje maszyny każdego roku prezentują najlepsze ekipy z całego świata. Można tu nawet obserwować historyczne sprzęty, a także oczywiście najlepsze ekipy akrobatyczne z całego świata.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia