Motoryzacja, rowery i lotnictwoMotocykle

Strój na motor

0

Strój na motor – z czego powinien się składać?

Strój motocyklisty to jeden z najważniejszych elementów dla bezpiecznej i komfortowej jazdy na motocyklu. Wybierając strój na motor konkretnego typu warto kierować się pewnymi uniwersalnymi zasadami, o których piszemy poniżej.

Strój na motocykl – ogólne informacje

Strój na motocyklKompletując ubranie na motocykl najlepiej od razu wyznaczyć sobie pewne priorytety. Określić budżet i zdecydować, na których elementach szczególnie nam zależy. Najlepiej jest dopasować ubiór na motocykl do naszego budżetu w taki sposób, by całość w jak najwyższym stopniu zapewniała nam bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że ubiór motocyklisty to najczęściej jedyna asekuracja w razie wypadku. Nie jest prawdą twierdzenie, że odpowiedni, zapewniający komfort i bezpieczeństwo strój motocyklisty musi być drogi. Rynek oferuje wiele interesujących rozwiązań także w segmencie budżetowym. Ponadto wśród motocyklistów popularny jest handel odzieżą i akcesoriami z drugiej ręki. Na rynku wtórnym bardzo często możemy kupić elementy kostiumu na motor za ułamek ich bazowej ceny, niejednokrotnie są one w bardzo dobrym stanie. 

Kask motocyklowy – najważniejsze cechy

Kompletując strój motocyklisty warto zacząć od najważniejszego elementu dla naszego bezpieczeństwa, czyli od kasku. Istnieje kilka rodzajów kasków, które polecane są do różnego typu motocykli. Najbezpieczniejszy będzie kask integralny, który w największym stopniu chroni głowę podczas sytuacji zagrożenia. Jego konstrukcja stanowi (jak sama nazwa wskazuje) integralną całość, przez co jest on bardzo odporny na złamania czy skruszenie. Z tego właśnie powodu kask integralny polecany jest osobom początkującym. Bardziej doświadczeni miłośnicy dwóch kółek mogą zdecydować się na inne, bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu rozwiązania, które opiszemy szerzej w dalszej części artykułu. Kask powinien być dobrze dopasowany do głowy motocyklisty. Nie może on powodować dyskomfortu czy ograniczać pola widzenia, ponieważ może się to przełożyć na utratę koncentracji czy przeoczenie zagrożenia, a finalnie niebezpieczne sytuacje na drodze. Kask nie może zbyt mocno uciskać uszu, jednak nie powinien także  być luźny, gdyż jeżeli będzie swobodnie przemieszczał się, w trakcie nagłego hamowania może pociągnąć głowę do tyłu, powodując sytuację niebezpieczną dla zdrowia motocyklisty.  

Buty i rękawice – ważny element kostiumu na motor

Kolejnym ważnym elementem ubrania dla motocyklisty są buty. Na szosę warto kupić buty powyżej kostki, chroniące ścięgno Achillesa i staw skokowy. Koniecznie należy wybrać buty o przeznaczeniu motocyklowym, a nie zwykłe cywilne. Ocena butów „na oko” jest w tym przypadku nieuzasadniona – nawet najsolidniej wyglądające buty przeznaczone do typowego użytku nie będą spełniały w pełni zadań, stawianych przed butami wyprodukowanymi specjalnie jako część kostiumu na motor. Ubiór na motor w temacie butów uzupełniają skarpety motocyklowe. Istnieją specjalne skarpety termoaktywne przeznaczone właśnie jako strój na motocykl. Niektóre modele wykonane są ze specjalnych materiałów i posiadają antypoślizgową podeszwę, która niweluje uczucie przesuwania się stopy wewnątrz buta. Najważniejszy w tym przypadku jest jednak przede wszystkim komfort termiczny, od którego zależy dobre samopoczucie motocyklisty, które z kolei ma bezpośrednie przełożenie na koncentrację podczas jazdy.

Ubranie na motor musi zawierać także rękawiczki. Spełniają one bardzo ważną rolę, gdyż mają wpływ na komfort użytkowania manetek. Należy dobrać je do swoich dłoni, zdecydować czy potrzebujemy wersji ocieplanej czy cieńszej (jeżeli posiadasz podgrzewane manetki, wybierz cieńszą). Powinny posiadać wzmocnienia nadgarstka i ochraniacze kostek. Rękawice motocyklowe są wbrew pozorom jednym z najtrudniejszych w doborze elementów stroju na motocykl. Najlepiej jest przymierzyć kilka par w sklepie, sprawdzić dopasowanie nie tylko pod kątem rozmiaru, ale także układu wzmocnień i ochraniaczy. Anatomiczny kształt dłoni to cecha indywidualna, dlatego może zdarzyć się, że mimo wyboru odpowiedniego rozmiaru, rękawice nie zapewnią komfortu. Alternatywą dla zakupu rękawic w sklepie stacjonarnym może być wybór kilku par w sklepie internetowym, a następnie wybór tej odpowiedniej i odesłanie reszty. Większość sklepów oferujących ubranie na motor oferuje taką opcję.

Wygodne i bezpieczne ubranie na motocykl – kurtka i spodnie

Kurtka i spodnie na motocyklKompletny strój dla motocyklisty posiada jeszcze oczywiście kurtkę i spodnie. W niektórych sytuacjach sprawdzi się kurtka z wodoodporną, oddychającą membraną. Czasem dobrze, gdy posiada odpinaną podpinkę, wówczas będzie można korzystać z niej w różnych warunkach pogodowych. Jak dobrać kurtkę do jazdy na konkretnym typie motocykla wyjaśnimy w kolejnych akapitach.
Spodnie jak każda część ubrania na motor muszą być dobrze dopasowane rozmiarowo. Nie powinny zsuwać się odsłaniając dolną część pleców i narażając nerki na przewianie. Ze względów bezpieczeństwa powinny posiadać protektory, czyli ochraniacze na biodra i kolana. Kostium na motor można połączyć, kupując kurtkę i spodnie z możliwością integracji. Wówczas zyskujemy kompletny strój na motor, lepiej chroniący przed zimnem i konsekwencją upadków. W zależności od rodzaju użytkowanego motocykla, pory roku i warunków jazdy, sprawdzić mogą się różne rozwiązania w zakresie tych elementów ubioru motocyklisty. 

Kompletując strój na motocykl warto pomyśleć także o odzieży termoaktywnej. Sprawdzi się ona podczas podróży w chłodniejsze dni, aby zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem, ale także w ciepłym okresie, kiedy odseparuje krople potu na ciele, zwiększając komfort jazdy. Warto pamiętać tutaj o rozróżnieniu pomiędzy bielizną termiczną a termoaktywną. Ta pierwsza ma za zadanie przede wszystkim chronić ciało przed zimnem. Nie zapewni nam optymalnej wentylacji czy odprowadzania wilgoci. Zrobi to natomiast bielizna termoaktywna, która jednocześnie także dobrze ochroni ciało przed wiatrem i zimnem.  

Ubranie na motor szosowo-turystyczny

Strój na motocykl turystycznyJeżeli szukamy odpowiedniego stroju na motor szosowo-turystyczny oczywiście powinniśmy zacząć od kasku. Początkujący, ze względów bezpieczeństwa, powinni zdecydować się na kask integralny. Jest on dostępny w wersji szosowej i sportowej. Oczywiście w tym przypadku wybieramy wersję szosową. Kask integralny jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, można stosować go podczas jazdy na różnego typu motocyklach. Zazwyczaj jest także bardzo dobrze wygłuszony, co wpływa na komfort podczas użytkowania na długich trasach turystycznych. Kask integralny ma jednak także pewne wady, o czym przekonają się motocykliści użytkujący ten element stroju na motor przez długi czas. Problemem może okazać się m.in. konieczność ściągania motocykla z głowy za każdym razem, gdy chcemy coś powiedzieć. Jest to mało komfortowe np. w razie konieczności zapytania o drogę czy  uiszczenia opłaty drogowej. O wiele bardziej wygodny pod tym względem jest kask szczękowy, który dzięki podnoszonej szczęce, pozwala na szybsze „uwolnienie” się. Zazwyczaj tego rodzaju kaski są jednak cięższe i gorzej wyciszone od integralnych. Polecane są także dla bardziej doświadczonych motocyklistów, gdyż nie są w stanie zapewnić tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Oczywiście wiele zależy tutaj od wyboru wariantu kasku. Wersja integralna z najniższej półki może być mniej bezpieczna niż wysokiej klasy wariant szczękowy, wyprodukowany przez renomowaną firmę. W tym aspekcie doradztwem posłużą sprzedawcy w sklepach motocyklowych.
Kask szosowy może posiadać zewnętrzną blendę, czyli szkiełko chroniące oczy motocyklisty przed promieniami słońca. Podróżując w słoneczny dzień, dzięki blendzie możemy skonstruować coś na kształt daszku, który ochroni nasze oczy przed długofalowym oddziaływaniem promieni. Kiedy słońce będzie nisko, opuszczenie blendy niżej pozwoli uniknąć oślepienia. Popularnym rozwiązaniem w kaskach, chroniącym przed słońcem jest także wizjer fotochromatyczny. Przyciemnia się on samoczynnie wraz ze wzrostem oświetlenia, zapewniając motocykliście stały komfort widzenia.
Jeżeli szukamy ubioru na motor, który będzie jak najbardziej uniwersalny (np. poza motocyklem szosowym posiadamy także choppera), możemy zastanowić się nad kaskiem modularnym. Posiada on odpinaną część szczękową, dzięki czemu można łatwo zmienić go w kask otwarty. 

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru stroju na motor szosowo-turystyczny są buty. Skoro planujemy dłuższe podróże, powinny one być wygodne i bezpieczne. Polecamy modele sięgające powyżej kostki, zapewniające ochronę stawu skokowego i ścięgna Achillesa. Bardzo dobrze, jeżeli w założonym budżecie uda nam się kupić buty wodoodporne. Buty motocyklowe są trudne w suszeniu, a przez to mogą rozwijać się w nich różnego typu grzyby i inne niepożądane mikroorganizmy, którym sprzyja wilgotne środowisko. Najlepiej, aby wybierane przez nas buty charakteryzowały się nieprzemakalnością, ale jednocześnie dobrą wentylacją. Warto pamiętać, że buty będą nam służyć przede wszystkim do jazdy, a nie do codziennego chodzenia, dlatego też powinniśmy zadbać o to, by miały jak najwięcej elementów wzmacniających bezpieczeństwo (wytrzymałe szwy, wzmocnienia od wewnętrznej strony, wzmocnienie w części goleniowej, protektory kostek), w dalszej kolejności powinniśmy sugerować się ich wagą czy wyglądem. Ze względów higienicznych, przy wyborze stroju na motor szosowo-turystyczny, dobrze jest znaleźć buty z wyjmowanymi wkładkami.

Wybór kurtki i spodni na motocykl szosowo-turystyczny zazwyczaj zależny jest od budżetu, na który możemy sobie pozwolić. Przeważnie im droższa kurtka czy spodnie, tym wyższy poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania. Warto szukać ubrań na motor wykonanych z materiałów odpornych na przetarcia, a jednocześnie oddychających (zapewniają wyższy komfort termiczny). W przypadku kurtki, dobrze aby posiadała wypinaną podpinkę, dzięki czemu można będzie ją dopasować do każdej pogody. Kolejną zaletą tego typu odzieży przeznaczonej do jazdy szosowej lub turystycznej będzie nieprzemakalność. Padający podczas jazdy deszcz może dać się we znaki motocykliście, którego odzież nie jest odporna na wodę. Dalsza jazda i narażanie się na pęd powietrza może przyczynić się do przewiania i przeziębienia organizmu. Oczywiście zarówno kurtka motocyklowa jak i spodnie, powinny posiadać protektory chroniące łokcie, barki i kolana, tym lepiej im są one wyższej jakości. Warto również pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, jeżeli nasza kurtka czy spodnie go nie posiadają. Dobrym pomysłem jest dokupienie osobno protektora na plecy, gdyż większość kurtek posiada na plecach zwykłe wypełnienie piankowe. 

Ubranie dla motocyklisty na ścigacz

Ubranie no sportowy motocyklFani szybszej jazdy na motocyklu powinni jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo wybierając strój na motocykl. Dobrym wyborem będzie tu kask integralny o jak najlepszych parametrach. Można powiedzieć, że wśród producentów kasków motocyklowych, segment strojów na motocykl sportowy jest postrzegany jako topowy i najbardziej wymagający. Oferowane są tu kaski najwyższej jakości, oferujące technologie będące szczytowymi osiągnięciami konkretnego producenta. Najważniejszymi kryteriami przy wyborze kasku na ścigacza są ofertowane przezeń bezpieczeństwo, wygoda oraz parametry aerodynamiczne. Motocykliści uprawiający sportową jazdę powinni móc w pełni skoncentrować się na pokonywaniu kolejnych kilometrów, bez dekoncentrujących problemów takich jak ograniczone pole widzenia, ucisk czy zbyt wysoki poziom głośności. Najlepsze kaski sportowe są wykonane z materiałów bardzo wytrzymałych, ale zarazem lekkich (np. karbon i kevlar). Przed rynkowym debiutem są testowane w tunelu aerodynamicznym, aby osiągnąć jak najniższy wskaźnik oporu powietrza, który przełoży się zarówno na lepsze wyniki osiągane na torze, ale także na wyższy komfort jazdy (m.in. niższy poziom głośności). Dobra aerodynamika poprawia także stabilność kasku przy wyższych prędkościach. 

Najważniejszy element stroju na motocykl musi także posiadać odpowiednią wentylację, tak by wewnątrz nie panowała zbyt wysoka temperatura, a motocyklista miał warunki do komfortowego oddychania nawet przy najwyższych prędkościach jazdy. Dobrze, jeżeli poziom przepływu powietrza w kasku można regulować, jeszcze lepiej, jeżeli można robić to w wygodny sposób, bez konieczności zdejmowania rękawic motocyklowych (np. za pomocą specjalnych pokręteł). Mile widziane są także wszelkiego typu innowacje w zakresie bezpieczeństwa, takie jak np. system awaryjnego demontażu poduszek policzkowych. Oczywiście najbardziej innowacyjne kaski, podobnie jak inne elementy ubioru na motocykl, są zazwyczaj drogie. Jeżeli zależy nam na wysokim poziomie komfortu i bezpieczeństwa, ale nie dysponujemy zbyt dużym budżetem możemy wybrać kask z nieco niższej półki, który np. miał swoją premierę kilka lat temu. Bardzo często niższa cena takich kasków nie wynika z rażąco niższego poziomu bezpieczeństwa czy wygody jazdy, ale z faktu, że w międzyczasie na rynku pojawiły się po prostu bardziej innowacyjne, silnie promowane przez producentów nowsze produkty. Alternatywą jest oczywiście także kupno kasku używanego. Tu pewnym problemem może być kwestia dopasowania kasku do swojej głowy. Dobrą metodą jest np. przymiarka kasków posiadanych przez znajomych motocyklistów, a następnie rozpoczęcie poszukiwań na rynku wtórnym z góry upatrzonego modelu – wówczas w grę wchodzi także otwierające duże możliwości poszukiwanie w internecie. Przy zakupie używanego kasku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie posiada on żadnych pęknięć czy głębokich rys. Kask, który brał kiedyś udział w wypadku nie będzie w stanie zabezpieczyć nas w takim stopniu jak jest to wymagane. 

Właściciele ścigaczy powinni wybrać mniej wygodny, ale bezpieczniejszy skórzany kostium na motor. Skórzane ubranie na motor lepiej przylega do ciała i nie rozciąga się, działając w razie wypadku jak orteza, utrzymująca kończyny w odpowiedniej pozycji. Warto postawić na sprawdzoną markę ubrań na motor, rekomendowaną przez praktyków, czyli motocyklistów, którym nie raz zdarzyło się sprawdzić trwałość elementów ubrania na motor. 

Ubiór na motor, którym chcemy jeździć szybko powinien posiadać jak najwięcej protektorów i solidne, wysokie buty motocyklowe. Te dedykowane do szybkiej jazdy muszą posiadać ochraniacze na palce oraz pięty i ochraniacze piszczeli. Bardzo ważną rolę odgrywa podeszwa. Musi być wystarczająco gruba i twarda. Może być nieco ścięta w okolicy pięty.

Ubranie na motocykl off-road – enduro, cross itd.

Strój na motocykl crossowyJazda offroadowa to kolejna dziedzina sportu motocyklowego, która wymaga wyboru odpowiednich elementów kostiumu na motor. Jazda enduro wymaga dużego zaangażowania fizycznego ze strony motocyklisty, dlatego elementy stroju na motocykl tego typu powinny być jak najlepiej dopasowane, lekkie i komfortowe. W przypadku motocykli enduro trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni kask, dobrze żeby był to model dedykowany jeździe offroadowej. Takie kaski są zazwyczaj lekkie, mają wyjmowaną wyściółkę, którą można prać. Kask offroadowy koniecznie powinien posiadać zapięcie typu DD (dotyczy to także kasków dedykowanych ścigaczom). Jest to najbezpieczniejszy typ zapięcia, minimalizujący możliwość zsunięcia się kasku z głowy w razie wypadku. Zapięcie DD jest też bardzo proste w rozpinaniu, co ma znaczenie, kiedy koniecznością jest szybkie zdemontowanie kasku.
Ważnym elementem kasku off-roadowego jest daszek, który chroni przed słońcem i warunkami atmosferycznymi, ale ma także niebotyczne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Kolejnym elementem stroju na motocykl terenowy są gogle offroadowe. Należy dopasować je do anatomii własnej głowy, koniecznie przymierzając razem z kaskiem. Gogle powinny jednocześnie w maksymalnym stopniu chronić oczy motocyklisty, jak i zapewniać mu jak najlepsze pole widzenia. 

Jazda terenowa wymaga specjalnej troski o części ciała szczególnie narażone na kontuzje – stłuczenia czy złamania. Profesjonalni zawodnicy korzystają z kompletnej zbroi offroadowej, na którą składają się ochraniacze na łokcie, ramiona, barki, korpus i nogi. Warto zwrócić uwagę na specjalny pancerz na plecy, który będzie w stanie chronić cały kręgosłup. Istotna jest też jakość mocowań, aby elementy zbroi nie przesuwały się po ciele w trakcie jazdy, mogą wówczas nie zapewniać odpowiedniego poziomu ochrony. Jedną z kluczowych części ubrania na motocykl offroadowy są ortezy na nogi. Jest to element bardzo niesłusznie ignorowany przez wielu motocyklistów. Zamiast ortez dedykowanych jeździe terenowej, wybierają oni znacznie tańsze nakolanniki. Te zapewniają nieporównywalnie niższy poziom bezpieczeństwa i nie chronią należycie stawów przez skręceniem czy zwichnięciem. Potencjalna kontuzja i leczenie oraz rehabilitacja kontuzji kolanowych to żmudny proces, zatem nie warto w tym przypadku oszczędzać. Co więcej warto uświadomić sobie, że początkujący adepci jazdy offroadowej potrzebują takiej samej, a nawet wyższej jakości ortez czy innych elementów zwiększających bezpieczeństwo niż zaawansowani pasjonaci. Najwięcej wypadków zdarza się bowiem na początkowych etapach nauki jazdy.

Buty to specyficzny element ubrania na motocykl offroadowy. Muszą one bowiem zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, a zarazem zapewniać też komfort poruszania się poza motocyklem. Jazda terenowa niejednokrotnie wymaga od motocyklisty zejścia z maszyny, wyprowadzenia jej z grząskiego czy śliskiego terenu, czasem nawet podźwignięcia zablokowanego w podłożu motocykla. Buty nie mogą zatem być zbyt ciężkie, zsuwać się z nogi czy posiadać śliskiej podeszwy. Najlepiej jeżeli są obudowane protektorami z tworzywa sztucznego, wodoodporne i posiadają kilka mocnych zapięć.   

Strój na motor do miasta

Motocykl do miasta - kurtkaWielu z nas korzysta z motocykla wyłącznie w celach hobbystycznych, ale jest też duża grupa osób, wykorzystujących te pojazdy, by ułatwić sobie codzienne życie. Motocykl bywa zatem wykorzystywany, aby sprawniej niż samochodem poruszać się po mieście, omijając korki. Miejskie motocykle stały się modne zwłaszcza po wprowadzeniu przepisu, zezwalającego na poruszanie się maszynami o pojemności do 125 cm3 bez konieczności wyrabiania prawa jazdy na motor (wystarczy prawo jazdy kategorii B). Jak ubrać się na motocykl do miasta? Znajdziemy tu kilka ważnych aspektów wymagających rozważenia. Z jednej strony osobom poruszającym się po mieście na motorze zależy, aby ich strój motocyklisty był lekki, szybki do zakładania i zdejmowania, z drugiej w mieście – ze względu na wzmożony ruch pojazdów – czeka na nas wiele niebezpieczeństw, a w razie wypadku powinniśmy być jak najlepiej zabezpieczeni. Co prawda po mieście z reguły nie jeździ się tak szybko jak po trasach międzymiastowych czy szybkiego ruchu, jednak w przypadku motocykla nawet wypadek przy prędkości 50 km/h może mieć tragiczne skutki. 

Kompletując kostium na motor do miasta warto zatem postawić na mocny kask, najlepiej zintegrowany, z solidnym zapięciem. Bardziej doświadczeni motocykliści mogą wybrać kask szczękowy – jest on wygodniejszy, jednak i tu zalecamy wybór produktu wysokiej klasy pod względem bezpieczeństwa.  Popularne w mieście są kaski otwarte typu „garnek”. Ich zaletą jest zapewnianie szerokiego pola widzenia, dużym minusem jednak – zupełny brak ochrony twarzy. Nie polecamy zatem tego rozwiązania niedoświadczonym motocyklistom.

Na rynku dostępne są kurtki i spodnie produkowane z myślą o motocyklistach poruszających się po mieście. Są to zazwyczaj lekkie ubrania, wyposażone w membranę odporną na wodę i wiatr. Bez trudu znajdziemy kurtki jak i spodnie z wypinaną podpinką, które można dopasować do każdej pory roku. Optymalnym postępowaniem przy dojazdach motocyklem do pracy będzie zabieranie ubrań na zmianę, np. do plecaka. Wówczas możemy podczas jazdy korzystać z profesjonalnej odzieży motocyklowej, a na miejscu zmienić ją na ciuchy cywilne. Jeżeli jednak jedziemy motorem na zakupy, a nie chcemy zwracać uwagi paradowaniem po centrum handlowym w stroju motocyklisty, możemy zdecydować się na jeansy motocyklowe. Wyglądają one jak zwykłe jeansy, ale mają pod spodem ochraniacze na uda, biodra i kolana, często także dodatkowe osłony na wysokości szortów. Co prawda poruszanie się w nich przez dłuższy czas poza motocyklem nie będzie komfortowe, ale na krótkich zakupach na pewno się sprawdzą, zapewniając bezpieczeństwo jazdy. Wiele współczesnych kurtek motocyklowych wykonanych ze specjalistycznych materiałów i zawierających protektory również nie wygląda jak odzież specjalistyczna, ale jak typowa casualowa kurtka jesienno-wiosenna. Strój na motor uzupełniają oczywiście buty – koniecznie zdecydujmy się na obuwie profesjonalne. Tu także znajdziemy na rynku bez trudu buty motocyklowe, przypominające zwykłe codzienne obuwie, a zarazem zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. Nietrudno znaleźć buty za kostkę, chroniące stopę za sprawą odpowiedniej podeszwy i wzmocnienia w miejscu palców, zapewniające odpowiednią wentylację i komfort użytkowania poza motocyklem na poziomie butów sportowych czy turystycznych. Podróżując motocyklem po mieście nie zapominajmy o rękawicach, to ważny element ubrania na motor, nawet w letnie dni. Warto wyposażyć się w odzież termoaktywną i skarpety motocyklowe, gdyż nawet wykonując krótkie przejażdżki po mieście, nietrudno o przeziębienie w sezonie zachorowań.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia