Finanse - Aktualności

Raport Santander Banku – edukacja finansowa dzieci wciąż wyzwaniem dla rodziców

0

Santander Bank Polska zlecił badania dotyczące stanu edukacji finansowej w polskich domach. Okazało się, że wciąż więcej niż połowa rodziców nie rozmawia z dziećmi o finansach i o oszczędzaniu. Ponad 1/3 popełnia też różne błędy w tym zakresie, co może się przyczynić do kształtowania nieodpowiedzialnych postaw finansowych w przyszłości.

Badanie – na zlecenie Santander – przeprowadziła firma SW Research. Odbyło się ono w lutym 2019 r. na grupie 800 rodziców dzieci w wieku 5-18 lat. Badanie zrealizowano metodą online (CAWI).

Badanie wykazało, że jedynie 47 proc. rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi o różnych aspektach zarządzania finansami (w tym o oszczędzaniu i planowaniu zakupów). Wykazano również, że więcej niż 1/3 ankietowanych popełnia przynajmniej jeden z podstawowych błędów, często podnoszonych przez psychologów – m.in. płaci dzieciom za pomoc w domu albo za dobre oceny uzyskiwane w szkole.

Samo niepodejmowanie tematu pieniędzy przy dziecku nie jest najlepszym pomysłem – zupełnie niepotrzebnie dziecko traktuje temat pieniędzy jako pewnego rodzaju tabu. Tymczasem już kilkuletnie dziecko warto wdrażać w temat wartości pieniądza i planowania związanego z wydatkami i oszczędzaniem.

Warto w tym celu posłużyć się odpowiednimi pomocami edukacyjnymi – taką możliwość zarówno rodzicom, jak i nauczycielom daje m.in. specjalna inicjatywa Santander Bank Polska – jest to serwis Finansiaki, który wyposaża wychowawców w atrakcyjne materiały edukacyjne, dostosowane do dzieci w różnym wieku.

Jak łatwo można się domyślić – są to przede wszystkim materiały, które pozwalają (szczególnie młodszym dzieciom) uczyć się poprzez zabawę.

Obecnie na stronie internetowej Finansiaki znaleźć można już ponad kilkadziesiąt atrakcyjnych wizualnie i merytorycznie materiałów do nauki zarządzania pieniądzem. Materiały są odpowiednio pogrupowane, tak aby można je było sprawnie dostosować do potrzeb dzieci w różnym wieku.

Są to m.in. gry planszowe, animacje, grafiki, opowiadania i quizy. Przygotowano również blog dla rodziców oraz wiele scenariuszów lekcji, z których mogą korzystać nauczyciele.

Więcej informacji – Media.santander.pl

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia