Komputery i InternetProgramowanie i strony internetowe

Systemy CMS

0
cms

Ranking najlepszych systemów zarządzania treścią (CMS):

cmsSystem zarządzania treścią to fundament każdej strony internetowej. Dzięki niemu administrator lub po prostu właściciel witryny może ją na bieżąco aktualizować, dodając nowe treści – np. artykuły na blog. Sprzyja to budowaniu zasięgu strony w wyszukiwarce, a także uatrakcyjnia witrynę w oczach użytkowników.
Do dyspozycji webmasterów jest co najmniej kilkadziesiąt mniej i bardziej udanych systemów CMS. Większość projektantów posiłkuje się systemami typu open source, czyli udostępnianymi zupełnie za darmo. Inni stawiają na własne narzędzia, które z kolei są niedostępne dla webmasterów z zewnątrz.

Jeśli właśnie przymierzasz się do zaprojektowania strony internetowej, to – cytując klasyka – musisz sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie: jaki CMS wybrać? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz ranking najlepszych systemów zarządzania treścią, który powstał we współpracy z doświadczonymi webmasterami. Poznaj zalety i wady CMS-ów godnych polecenia.

WordPress

Nie będziemy się silić na oryginalność i zaczniemy od najbardziej oczywistego wyboru. WordPress jest absolutnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Ten CMS wyróżnia się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością, dzięki czemu może z niego korzystać nawet osoba mająca nikłe doświadczenie w tworzeniu stron www.

WordPress powstał w 2003 roku i od tamtej pory zrobił gigantyczną karierę. Około 25% stron w Internecie bazuje właśnie na tym CMS typu open source. System ma wiele zalet, wśród których największą jest oczywiście ogromny wybór wtyczek, motywów i szablonów, w tym udostępnianych zupełnie za darmo. Każdy może więc samodzielnie stworzyć witrynę, która będzie dobrze dopasowana do charakteru np. jego biznesu, a także wyróżni się na tle konkurencyjnych stron. WordPress bazuje na PHP i MySQL, co czyni go wyjątkowo łatwym w obsłudze. Dostępna jest zarówno wersja darmowa, jak i płatna, wzbogacona o wiele przydatnych rozwiązań, w tym dla zaawansowanych webmasterów.

Zalety:
• Banalnie prosty w obsłudze
• Darmowy
• Mnóstwo motywów, wtyczek i szablonów do wyboru

Wady:
• Z uwagi na popularność WordPressa, trzeba się trochę napracować, żeby stworzyć stronę o unikalnej szacie graficznej i funkcjonalności
• Wtyczki WordPressa nagminnie są celem ataków hakerskich

Drupal

To również darmowy CMS, który co prawda nie jest tak popularny, jak opisany wcześniej WordPress, ale ma wierne grono zwolenników. System został zbudowany w oparciu o PHP. Jego największą zaletą jest świetne przystosowanie do tworzenia i publikacji rozbudowanych treści. Drupal posiada mnóstwo bezpłatnych wtyczek i rozszerzeń, co umożliwia dostosowanie witryny do oczekiwań grupy docelowej i stworzenie unikalnego layoutu. Szczególną cechą Drupala jest zdolność do tagowania treści, co sprzyja działaniom SEO.

Zalety:
• Łatwy w obsłudze
• Mnóstwo wtyczek i rozszerzeń
• Doskonały dla stron bogatych w treść

Wady:
• Liczba wtyczek i rozszerzeń nie jest tak duża, jak w przypadku WordPressa

Joomla

Z tą nazwą spotkał się chyba każdy, kto choć raz przymierzał się do samodzielnego stworzenia strony internetowej. Na początku XXI wieku Joomla była prawdopodobnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią typu open source. Obecnie trzyma mocną, drugą pozycję – zaraz za WordPressem.
Joomla daje spore możliwości w zakresie administrowania witryną. Nadaje się nie tylko do łatwego publikowania treści, ale także dodawania elementów graficznych, szablonów i wtyczek, których jest całe mnóstwo. Niewątpliwą zaletą z punktu widzenia polskiego użytkownika jest dostęp do polskiej wersji językowej – poza nią Joomla występuje w jeszcze 63 innych językach.

Zalety:
• Przyjazny, łatwy w obsłudze CMS, dobry dla początkujących
• Szerokie pole manewru w zakresie wprowadzania zmian na stronie (nie tylko w treści)
• Bardzo dobre zoptymalizowanie pod kątem wymagań Google

Wady:
• Skrypt jest bardzo zasobożerny, a więc strona, która zostanie na nim stworzona, wymaga większej ilości miejsca na serwerze

Squarespace

Dość popularny skrypt typu CMS, który debiutował na rynku mniej więcej w tym samym czasie, co WorPpress. System jest bardzo przyjazny użytkownikowi, daje ogromne możliwości w zakresie personalizacji witryny, ale niestety nie jest to CMS typu open source. Oznacza to, że za dostęp do niego trzeba zapłacić – dostępna jest opcja abonamentowa.
Dodajmy jednak, że w zamian użytkownik dostaje nie tylko narzędzie do zarządzania treścią, ale także do kompleksowego tworzenia stron internetowych i blogów. Squarespace posiada również zintegrowaną usługę hostingową. Przy pomocy jednej platformy możemy więc przygotować i opublikować gotową witrynę, bez posiłkowania się narzędziami zewnętrznymi. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych kombajnów CMS dostępnych na rynku, szczególnie polecany zupełnie początkującym twórcom.

Zalety:
• Prowadzi użytkownika za rękę, co umożliwia stworzenie własnej strony praktycznie każdemu
• Mnogość funkcji webmasterskich
• CMS jest bardzo bezpieczny, posiada wbudowane zabezpieczenie SSL

Wady:
• Za dostęp do CMS-a trzeba zapłacić, nie jest to oprogramowanie typu open source

Weebly

Największą zaletą tego popularnego CMS-a jest niesamowita wręcz prostota obsługi. Nie przesadzimy, gdy napiszemy, że stworzenie prostej, ale funkcjonalnej strony www, zajmie Ci przy pomocy tego narzędzia około godzinę – nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia!

Weebly działa na sprytnej zasadzie „przeciągnij i upuść”. Nie trzeba więc wpisywać żadnych komend czy wklejać grafik i fragmentów tekstu. Wystarczy tylko chwycić potrzebny element i przenieść na platformę, aby dodać go do strony internetowej. Równie łatwe jest usuwanie niechcianych wtyczek. Weebly jest CMS-em typu open source, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać jego możliwości, musisz zdecydować się na opcję abonamentową (koszt minimalny wynosi 8 dolarów miesięcznie).

Zalety:
• Niezwykle prosty w obsłudze, w sam raz dla początkujących
• Dostępny za darmo, ale w ograniczonym zakresie
• Pozwala stworzyć stronę internetową od podstaw

Wady:
• Pełna funkcjonalność dostępna tylko w opcji abonamentowej
• Znacznie mniejsza liczba wtyczek i szablonów w porównaniu do WordPressa

ModX

Nie cieszy się szczególną popularnością wśród polskich webmasterów, ale za granicą – zwłaszcza w USA – korzysta z niego wiele stron (jest ich około 100 tysięcy). ModX to jeden z najbardziej funkcjonalnych CMS-ów na rynku. Umożliwia użytkownikowi „bawienie się” ustawieniami w celu przygotowania możliwie najbardziej unikalnej witryny. Bardzo dużym plusem tego systemu zarządzania treścią jest porządne zoptymalizowanie pod kątem wyszukiwarki Google, dzięki czemu gotowa witryna jest od razu przystosowana do prowadzenia skutecznych działań SEO. Nie trzeba przy tym stosować dodatkowych wtyczek optymalizacyjnych, co jest sporym atutem z perspektywy początkującego twórcy.

Zalety:
• Darmowy CMS – choć istnieje także opcja płatna
• Świetnie zoptymalizowany pod Google

Wady:
• Dość ograniczona liczba wtyczek i szablonów, zwłaszcza darmowych

TextPattern

Kolejny niszowy CMS, któremu warto jednak poświęcić kilka słów. Jeśli Twoim celem jest znalezienie możliwie najprostszego w obsłudze systemu zarządzania treścią, to trudno nie polecić właśnie TextPattern. Jego minimalistyczny interfejs może budzić mieszane uczucia u estetów, ale nie da się mu odmówić przejrzystości. TextPattern bardzo dobrze sprawdza się w procesie aktualizowania treści na stronie. Został oparty o PHP, co czyni go wyjątkowo łatwym w obsłudze. Dodatkowo użytkownik otrzymuje zaawansowany filtr antyspamowy, co będzie szczególnie przydatne dla blogerów. Liczba wtyczek, rozszerzeń i szablonów nie jest imponująca, jednak każdy – zwłaszcza mało wymagający użytkownik – powinien tutaj znaleźć coś dla siebie.

Zalety:
• Jeden z najłatwiejszych w obsłudze CMS-ów na rynku
• Darmowy
• Wbudowany filtr antyspamowy

Wady:
• Niektórzy mogą narzekać na małą liczbę pluginów i motywów graficznych

Contao

Ten system zarządzania treścią bez najmniejszych wątpliwości możemy polecić twórcom, którzy planują solidne zabezpieczenie witryny przed atakami hakerskimi. Contao nie jest naturalnym celem działań cyberprzestępców, ponieważ nie ma zbyt wielu stron, które zostały na nim zbudowane. Ponadto wszelkie wtyczki i motywy udostępniane użytkownikom są drobiazgowo sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Contao świetnie sprawdzi się wiec do zbudowania strony, która zbiera dane użytkowników – np. landing page czy witryny wizerunkowej, która prowadzi użytkownika prosto do formularza kontaktowego. System jest do tego łatwy w obsłudze, ponieważ został napisany w PHP. Jego dodatkowym atutem jest bardzo dobre zoptymalizowanie pod wymagania Google.

Zalety:
• Bardzo bezpieczny
• Darmowy
• Zoptymalizowany pod Google

Wady:
• Mało popularny, przez co nie ma wielu poradników dla początkujących
• Mocno ograniczona liczba darmowych motywów

Wix

Ten system zarządzania treścią możemy śmiało polecić nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy szukają darmowego rozwiązania umożliwiającego zaprojektowanie responsywnej strony internetowej (co w XXI wieku powinno być już standardem).

Wix to banalnie prosty w obsłudze CMS, który daje możliwość tworzenia stron w HTML5. Platforma bazuje na chmurze obliczeniowej, dzięki czemu nie jest zasobożerna. Zarządzanie systemem przypomina rozwiązanie znane z Weebly – tutaj również mamy do czynienia z opcją „przenieś i upuść”, co bardzo ułatwia dodawanie i usuwanie różnych elementów z witryny. Ponadto Wix to dość zaawansowane narzędzie do projektowania stron. Posiada sporo przydatnych funkcji, jak chociażby moduł do e-mail marketingu, formularza kontaktowego czy forum tematycznego.

Zalety:
• Daje spore możliwości w zakresie rozbudowywania witryny
• Łatwy w obsłudze, o ile znasz HTML5
• Nadaje się do projektowania stron responsywnych

Wady:
• Pełne wykorzystanie funkcjonalności systemu wymaga przejścia na wersję płatną
• Ograniczona liczba wtyczek i motywów

Umbraco

Na koniec niezbyt popularny, ale dość funkcjonalny system CMS, którego ogromną zaletą jest otwarte API. Dzięki temu bardziej zaawansowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do opcji zaprojektowania back-endu witryny, a nie tylko front-endu, jak ma to miejsce w zdecydowanej większości darmowych CMS-ów. Umbraco należy jednak traktować bardziej w kategoriach ciekawostki. Z punktu widzenia początkującego użytkownika wadą tego systemu jest mocno ograniczona liczba motywów. Trudno więc stworzyć przy użyciu tego CMS-a w pełni unikalną, atrakcyjną graficznie witrynę.

Zalety:
• Otwarte API
• W 100% open source

Wady:
• Bardzo mała liczba motywów i pluginów

Oczywiście darmowych i płatnych systemów zarządzania treścią, które zasługują na wyróżnienie, jest znacznie więcej. Wspomnijmy jeszcze chociażby o Concrete 5, Bynder, Magnolia czy DotNetNuke.

Podsumowanie

Zaprezentowane systemy CMS to zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej użyteczne rozwiązania dla programistów, zwłaszcza początkujących. Wszystkie wyróżniają się fajną funkcjonalnością i pozwalają stworzyć witrynę, która będzie unikalna graficznie oraz przyjazna końcowemu użytkownikowi.

Ranking systemów zarządzania treścią dobitnie pokazuje również, dlaczego to WordPress wciąż jest niekwestionowanym królem CMS-ów typu open source. Ten system po prostu oferuje zdecydowanie najwięcej, i to zarówno pod względem wygody, jak i dostępności motywów i wtyczek. WordPress można więc polecić w ciemno, zastrzegając jednocześnie, że z uwagi na swoją popularność system ten nie gwarantuje najwyższego poziomu bezpieczeństwa strony. Musisz się z tym liczyć i bardzo rozważnie dobierać wszelkie rozszerzenia – to właśnie one najczęściej stanowią luki, przez które przedostają się cyberprzestępcy.

Dobra informacja dla Ciebie jest taka, że masz spory wybór systemów zarządzania treścią, przy pomocy których bez wielkiego problemu stworzysz ciekawą, atrakcyjną i funkcjonalną stronę internetową. Zachęcamy Cię do przetestowania wszystkich lub przynajmniej większości zaprezentowanych CMS-ów, co pozwoli Ci ocenić, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia