FinanseFinanse osobiste

Ubezpieczenie mieszkania

0

Ubezpieczenie mieszkania i domu to stosunkowo popularna polisa, mająca na celu chronić naszą nieruchomość oraz jej wyposażenie przed groźnymi czynnikami. Co więcej, jest to dość tania forma ubezpieczenia – jednak jej koszty zależą od zakresu ochrony. O czym trzeba pamiętać, decydując się na wykupienie ubezpieczenia domu czy mieszkania? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Jakie formy ochrony wyróżniamy i kiedy warto taką polisę wykupić? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w poniższym tekście.

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania – o czym trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania - o czym trzeba pamiętaćNa początku warto podkreślić, że najlepsze ubezpieczenie domu albo mieszkania to takie, które będzie jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. W przeciwieństwie do np. OC samochodu, które jest obowiązkowe i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w jego ramach oferowane jest to samo, tak ubezpieczenie mieszkania czy domu to kwestia dobrowolna i nie ma obowiązku wykupowania takiej polisy. Co za tym idzie, istnieje na tym polu większa różnorodność co do zakresu ochrony.

Łatwo więc wyciągnąć wniosek, że zakres ten jest jednym z czynników dotyczących kosztów ubezpieczenia mieszkania. Cena takiej polisy nie zależy jednak tylko od niego – jednak bardziej szczegółowo o tym, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku czy polisa na dom, napiszemy w dalszej części tekstu. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy najtańsze ubezpieczenie mieszkania faktycznie może zapewniać dobrą ochronę.

Regułą jest jednak, że jednymi z najkorzystniejszych polis dostępnych na rynku są właśnie te dotyczące ubezpieczenia mieszkania – ceny zaczynają się od kilkuset złotych rocznie, choć minimalna ochrona może kosztować nawet mniej w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tutaj warto również podkreślić, że z reguły polisy takie wykupuje się na rok, jednak dostępne są również takie na krótsze okresy. Ważne jest więc tutaj dobranie polisy do naszych potrzeb i możliwości.

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje? 

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkaniaZgodnie z definicją, ubezpieczenie domu czy mieszkania dotyczy murów nieruchomości oraz elementów stale w niej zainstalowanych. Mowa tu więc nie tylko o wszelkich instalacjach, lecz także meblach, sprzętach AGD w zabudowie, materiał, z którego wykonano podłogi, kafelki, szafy wnękowe, itp. Jednym słowem – ubezpieczenie mieszkania obejmuje to, co w lokalu jest trwale umieszczone. Towarzystwa ubezpieczeniowe, proponując polisy, stosują wszelkiego rodzaju wyłączenia – a więc przypadku, w których kwota ubezpieczenia mieszkania nie zostanie wypłacona. Są one wyszczególnione w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), z którymi należy się dokładnie zapoznać przed podjęciem decyzji co do kupowanego produktu.

Jeśli chodzi zaś o zakres ochrony, to istnieją różne formy ubezpieczenia mieszkania. W każdym przypadku wypłacenie polisy możliwe jest tylko po szkodach, które są skutkami zdarzeń losowych. Zazwyczaj są to:

  • pożar,
  • zalanie,
  • uderzenie pioruna,
  • gradobicie,
  • trzęsienie i osuwanie się ziemi,
  • huragan i silny wiatr,
  • sadza i dym,
  • lawina,
  • zaleganie śniegu,
  • uszkodzenia związane z upadkiem drzew,
  • przesiąkanie wód gruntowych,
  • eksplozja,
  • pękania mrozowe.

Jednak ubezpieczenie domu czy mieszkania można wykupić też np. od akcji ratowniczej i uszkodzeń powstałych w związku z jej wykonywaniem. Bardzo popularne jest też ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem lub aktów wandalizmu i dewastacji (również np. przez dzikie zwierzęta). Niektóre towarzystwa oferują również ubezpieczenie OC mieszkania. Analogicznie do obowiązkowej polisy wykupowanej dla posiadanego przez nas pojazdu, ubezpieczenie to ma za zadanie wynagrodzenie szkód, które sami nieumyślnie spowodowaliśmy. Ubezpieczenie mieszkania OC jest szczególne przydatne, jeśli mamy dzieci lub zwierzęta – wówczas za szkody przez nie wyrządzone nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni, lecz pokryje je ubezpieczyciel – oczywiście do pewnej kwoty. Taka polisa, w przeciwieństwie do np. ubezpieczenia mieszkania od zalania czy pożaru – oferowana jest raczej jako dodatek do produktu, jako jego rozszerzenie.

Jeśli chodzi zaś o ubezpieczenie domu, to zasady są tu podobne jak przy wykupowaniu polisy na mieszkanie – oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest podobna. Jednym z „nadprogramowych” produktów jest ubezpieczenie budowy domu – wspomnimy o nim jednak w nieco dalszej części artykułu.

Ubezpieczyciele oferują obecnie naprawdę duży wachlarz usług związanych z ubezpieczeniem domu czy mieszkania. Kolejnym typem polisy jest home assistance. Podobnie jak OC, jest ono uzupełnieniem głównego ubezpieczenia mieszkania. Cena takiej polisy rzecz jasna wzrasta, jednak w zamian przy wykupieniu usługi assistance możemy korzystać z pomocy fachowców przy usterkach w mieszkaniu czy domu. Mowa tu o usługach hydraulika, elektryka, ślusarza, pomoc przy naprawie sprzętu RTV, a nawet pomoc prawna czy medyczna. Oczywiście w tym przypadku również obowiązują pewne ograniczenia i limity związane zarówno z kwotą wymaganą do pokrycia szkód, jak i częstotliwości możliwości skorzystania z takiego pakietu.

Czego nie pokryje ubezpieczenie mieszkania, czyli o wyłączeniach

Czego nie pokryje ubezpieczenie mieszkaniaPowtórzmy to jeszcze raz – podpisanie umowy ubezpieczenia domu albo mieszkania musi być poprzedzone dokładną lekturą OWU. Jednym z najważniejszych elementów tego dokumentu jest dział dotyczący wyłączeń, a więc sytuacji, w której zdarzy się wypadek losowy, od którego jesteśmy ubezpieczeni, ale ubezpieczyciel nie wypłaci nam z tego tytułu odszkodowania. 

Stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączenia od ubezpieczenia na mieszkanie albo dom zależą od polityki danej instytucji. Są one związane z danym typem polisy. Te najczęściej spotykane to:

  • w przypadku ubezpieczenia od zalania mieszkania – zły stan rynien czy dachu, remonty na własną rękę, pozostawienie otwartych okien, nagromadzenie opadów śniegu, powodzi;
  • w przypadku ubezpieczenia mieszkania od pożaru – wadliwa konstrukcja budynku, użycie do budowy materiałów łatwopalnych, brak aktualnych przeglądów instalacji, używanie instalacji grzewczej czy kominków niezgodnie z ich przeznaczeniem czy wskazaniami producenta, powstanie pożaru w wyniku spięć w wadliwej instalacji;
  • w przypadku ubezpieczenia mieszkania od kradzieży – tutaj wyłączenia zależą nie tylko od tego, w jaki sposób doszło do włamania i zagarnięcia mienia, lecz także wartości zabranych przedmiotów. Odszkodowania z tytułu ubezpieczenia mieszkania od kradzieży najczęściej można otrzymać wyłącznie wtedy, gdy widoczne są ślady włamania. Jeśli zaś chodzi o same skradzione rzeczy, ubezpieczyciele nie są skłonni wypłacać pieniędzy, gdy mają one dużą wartość. Do grona takich przedmiotów zaliczamy np. metale i kamienie szlachetne, karty debetowe, kredytowe, papiery wartościowe, dzieła sztuki, rękopisy czy dokumenty;
  • w przypadku ubezpieczenia OC mieszkania – szkody powstałe w wyniku użycia broni lub pojazdów, oszustwa, przeniesienia chorób. Również, jak w przypadku ubezpieczenia od kradzieży, liczy się wartość uszkodzonych przedmiotów – gdy ta jest wysoka, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania;
  • w przypadku home assistance – kiedy szkody powstały przed zawarciem umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania, wykonywane prace są bardzo proste, konieczność wezwania fachowca jest wynikiem szkód wyrządzonych z naszej winy, a w przypadku pomocy medycznej – kiedy mamy do czynienia z leczeniem chorób przewlekłych.

Wyłączenia w ubezpieczeniu mieszkaniaWymienione wcześniej przypadki to oczywiście tylko przykłady sytuacji, w których nie zadziała nawet najlepsze ubezpieczenie mieszkania czy domu. Dokładne wyłączenia odpowiedzialności znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia konkretnej polisy w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak niezależnie od typu ubezpieczenia mieszkania – od zalania, pożaru czy innych zdarzeń losowych – nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, gdy:

  • szkody powstaną w wyniku działania umyślnego lub niedbalstwa,
  • szkody będą wynikiem prac górniczych,
  • szkody powstaną ze względu na wojnę, akt terroryzmu, zamieszek, działania energii jądrowej,
  • szkody będą wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej lub pracy,
  • dojdzie do zagrzybienia lub nagromadzenia pleśni,
  • dojdzie do przenikania wód gruntowych lub przemarzania ścian.

Starając się więc o ubezpieczenie mieszkania warto każdą wątpliwość wyjaśniać na bieżąco z agentem ubezpieczeniowym, by uchronić się przed nietrafioną polisą niedopasowaną do naszych potrzeb.

Tanie ubezpieczenie mieszkania – co daje? Od czego zależy cena polisy?

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkaniaNajważniejszym pytaniem, jakie zadaje sobie właściciel nieruchomości, jest z pewnością to ile kosztuje ubezpieczenie domu czy mieszkania. Jak wspomnieliśmy, polisa taka nie jest droga – ich ceny mogą zaczyna się nawet od stu kilkudziesięciu złotych. Może być jednak tak, że ten sam zakres ochrony będzie wiązał się z wyższymi kosztami polisy. Warto więc korzystać z dostępnych narzędzi, np. kalkulatora ubezpieczenia mieszkania czy rankingu ubezpieczenia domu online. Skrupulatne porównanie ofert może zaowocować oszczędnościami liczonymi nawet w setkach złotych.

Bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie mieszkania. Cena takiej polisy zależna jest od wielu czynników. Pierwszy z nich, sygnalizowany przez nas wcześniej, to zakres ochrony. Tutaj sytuacja nie jest skomplikowana – niska ochrona oznacza najtańsze ubezpieczenie mieszkania. Minimalny zakres ochrony to zabezpieczenie przed kilkoma możliwymi zdarzeniami, a im więcej przypadków, w którym działa polisa, tym wyższą cenę będziemy musieli zapłacić – np. gdy chcemy wykupić dodatkowo OC i home assistance. Zazwyczaj tanie ubezpieczenie mieszkania oznacza jedynie ochronę murów, bez zabezpieczenia przedmiotów stale się w nich znajdujących. Najlepszym ubezpieczeniem domu, jeśli chodzi o zakres ochrony, będzie tzw. polisa all risk. W skrócie, jest to ubezpieczenie, które chroni od wszelkich ryzyk, również szkód powstałych w wyniku rażącego niedbalstwa, oferuje więc najszerszy możliwy zakres ochrony. Rozwiązanie to ma jednak rzecz jasna swoją cenę, którą odzwierciedla wysokość składki.

To, jak jesteśmy chronieni, nie jest jednak jedynym czynnikiem, od którego zależy koszt ubezpieczenia domu. Cena takiej polisy zmienia się również ze względu na wartość ubezpieczanej nieruchomości. Im droższy jest Twój dom czy mieszkanie, tym więcej będziesz musiał zapłacić za usługę. Wartość nieruchomości nie oznacza jednak wyłącznie jej ceny. Przy jej wycenie brane są pod uwagę następujące czynniki:

  • lokalizacja nieruchomości – bardzo istotna w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania od powodzi. Liczy się nie tylko położenie samego budynku (jeśli znajduje się on w bliskiej odległości od terenów podmokłych czy rzeki, polisa będzie droższa), lecz także kondygnacja. W tym punkcie warto zaznaczyć, że ubezpieczenie mieszkania od zalania to nie to samo co jego ubezpieczenie od powodzi. To pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe definiują jako powstałe w wyniku uszkodzenia różnego rodzaju instalacji czy urządzeń (pralki, zmywarki), natomiast drugie – wywołane m.in. przez opady atmosferyczne. Ubezpieczenie od zalania mieszkania jest zazwyczaj ujęte w minimalnym zakresie ochrony, podczas gdy, aby móc otrzymać odszkodowanie w razie powodzi, trzeba płacić podwyższoną stawkę. Lokalizacja jest jednak ważna nie tylko pod tym względem. Lokal w Warszawie będzie bowiem droższy od tego w mniejszej miejscowości – posiadacze tego pierwszego mogą mieć więc mniejsze szanse na najtańsze ubezpieczenie mieszkania;
  • powierzchnia nieruchomości – im więcej metrów kwadratowych zajmuje nasze mieszkanie czy dom, tym wyższą składkę polisy będziemy musieli regulować. Co ważne, w przypadku ubezpieczenia domu, cenę kształtują także inne budynki użytkowe oraz cała powierzchnia posesji;
  • poziom zabezpieczeń domu albo mieszkania – jeśli sami zadbamy o bezpieczeństwo naszego lokalu, np. instalując solidne zamki, alarm czy rolety antywłamaniowe, możemy liczyć na obniżenie kosztów polisy. To ważny czynnik przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży. Rozbudowany system zabezpieczeń to mniejsze ryzyko włamania, dzięki czemu zapłacimy niższą składkę;
  • to, czy w mieszkaniu lub domu prowadzona jest działalność gospodarcza – jeśli tak, towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają płacenia wyższej składki – może być ona nawet o połowę droższa!
  • ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – jeśli przez mieszkanie przewija się wiele osób, polisa może być droższa, istnieje bowiem większe ryzyko zniszczeń. Więcej o samym ubezpieczeniu mieszkania na wynajem napiszemy w dalszej części artykułu. Zwiększona stawka polisy obowiązuje również w przypadku ubezpieczania budynku niezamieszkałego – brak stałych mieszkańców rodzi większe ryzyko włamania, bowiem nieruchomość pozostaje przez długi czas bez nadzoru.

Obniżenie ceny za ubezpieczenie mieszkaniaNa najlepsze ubezpieczenie mieszkania – jeśli bierzemy pod uwagę cenę polisy – mogą liczyć również osoby o dobrej historii. Jeśli nasza nieruchomość była ubezpieczona w przeszłości, a towarzystwo nie musiało wypłacać nam odszkodowania, będą przysługiwały nam zniżki. 

Przy okazji kosztów ubezpieczenia domu albo mieszkania, warto wspomnieć również o możliwościach spłaty takich polis. Zazwyczaj stosowaną praktyką jest opłacanie ochrony za cały rok z góry. Choć towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na rozłożenie zobowiązania na raty, to nie jest to najtańsze rozwiązanie, rodzi bowiem dodatkowe koszty. Ubezpieczenie domu i mieszkania wchodzi w życie najwcześniej na następny dzień po podpisaniu umowy, nie musi to być jednak regułą. Ważna jest data określona w umowie. Może to nastąpić jednak jedynie po opłaceniu składki lub pierwszej jej raty. W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję – okres w którym, mimo że opłaciliśmy polisę, nie jesteśmy chronieni. Zazwyczaj wynosi on 30 dni i często stosowany jest w przypadku ubezpieczenia domu czy mieszkania od powodzi. Jeśli ta nastąpi w okresie karencji, a nasza nieruchomość ucierpi, nie otrzymamy środków z tytułu odszkodowania.

Aby ułatwić sobie poszukiwania korzystnej oferty, zwróć uwagę na dostępne narzędzia gromadzące oferty ubezpieczenia mieszkania online. W dalszej części artykułu przeczytasz więcej na temat m.in. kalkulatora ubezpieczenia mieszkania. Ranking i porównywarka to inne przydatne instrumenty, dzięki którym poznasz aktualne oferty.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – co trzeba wiedzieć?

Choć polisa na mieszkanie na wynajem nie jest obowiązkowa, warto pomyśleć nad jej wykupieniem przed udostępnieniem lokalu osobom trzecim. Koszty to kwestia kilkuset złotych rocznie, które oszczędzą nam nerwów i znacznie wyższych nakładów związanych np. z dewastacją mieszkania, pożarem czy innymi zdarzeniami losowymi lub użytkowaniem nieruchomości. Wówczas remont czy renowację będziemy mogli pokryć środkami uzyskanymi z tytułu ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania. Co ważne, polisę taką powinien wykupić nie tylko właściciel lokalu, lecz także osoba w nim mieszkająca. Nie będą to jednak takie same zakresy ochrony. 

Ubezpieczenie za wynajmowane mieszkanieWłaściciel mieszkania, czyli wynajmujący, powinien wziąć pod lupę jak najwięcej rodzajów ubezpieczeń od zdarzeń losowych. Te są bowiem niezależne od mieszkańców lokalu. Warto zastanowić się więc nad ubezpieczeniem mieszkania od pożaru, zalania, przepięcia i innych szkód mogących dotyczyć murów oraz stałych instalacji. Aby nieco rozszerzyć ochronę, najlepsze ubezpieczenie mieszkania na wynajem będzie takie, które ochroni także jego wyposażenie, jak meble czy urządzenia AGD – oczywiście jeśli to do wynajmującego należą wspomniane przedmioty. Wówczas warto rozważyć OC mieszkania (inaczej zwane OC w życiu prywatnym), home assistance, a także ochronę przed wandalizmem czy dewastacją. 

Kwestia ubezpieczenia wynajętego mieszkania dotyczy jednak nie tylko wynajmującego, ale i najemcy, czyli lokatorów. Jeśli nie możemy cieszyć się własnymi czterema kątami, proces wynajmowania mieszkania może być bardzo długi i zdecydowanie przekraczać np. czasy studenckie. A im dłużej mieszkamy w jednym miejscu – mimo że nie jest to nasze własne „M” – tym więcej rzeczy w nim gromadzimy. W związku z tym najlepsze ubezpieczenie mieszkania na wynajem od strony najemcy to to od kradzieży i włamania. Jeśli bowiem mieszkamy w wynajmowanym lokalu, a skradzione zostaną nasze prywatne przedmioty, nie mamy prawa ubiegać się o rekompensatę od właściciela – w końcu zdarzenie to nie nastąpiło z jego winy. Warto więc mieć pomyśleć nad ubezpieczeniem zarówno od kradzieży z włamaniem, jak i tzw. kradzieży zwykłej, kiedy to nie widać śladów włamania. Przydaje się, kiedy dzielimy mieszkanie z innymi, obcymi osobami. Zanim więc podpiszemy umowę najmu, zadbajmy o nasze przedmioty, by uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości.

Podobnie jak wynajmujący, tak i najemca powinien wykupić polisę OC. Najlepiej zobrazować to na przykładzie sytuacji, jaką jest zalanie lokalu sąsiadów. Jeśli winna jest wadliwa instalacja czy uszkodzona pralka, którą już zastaliśmy w mieszkaniu, to do odpowiedzialności zostanie pociągnięty właściciel mieszkania – a więc odszkodowanie dla sąsiada będzie wypłacone z jego polisy. Jeśli jednak zalanie będzie spowodowane niezakręceniem kranu, to towarzystwo ubezpieczeniowe skorzysta z ubezpieczenia lokatora. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, powinieneś również zwrócić uwagę na ubezpieczenie od skutków wandalizmu i dewastacji – wówczas, jeśli jakiś przedmiot ulegnie zniszczeniu, nie będziemy musieli pokrywać negatywnych skutków z własnej kieszeni.

Podsumowując, ubezpieczenie mieszkania to zagadnienie, z którym powinni się zapoznać nie tylko właściciele nieruchomości. Jeśli mamy zamiar wynajmować lokal na dłużej, warto pomyśleć o ochronie swoich własności – kosztuje to tylko kilkaset złotych rocznie, a może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami finansowymi.

Czy (i kiedy) ubezpieczenie domu i mieszkania jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkoweNa początku tekstu wspomnieliśmy, że ubezpieczenie mieszkania to dobrowolna decyzja, którą podejmujemy sami, i nie istnieją żadne przepisy, które narzucałyby taki obowiązek. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły i w niektórych sytuacjach musimy rozejrzeć się za odpowiednią polisą. Najpopularniejszym przykładem jest ubezpieczenie budowy domu.

Jak wskazuje nazwa, ubezpieczenie domu w budowie (bo tak inaczej określany jest ten produkt) chroni naszą nieruchomość jeszcze zanim się do niej wprowadzimy, ba – zanim ta w ogóle powstanie. Zakres ochrony w tym przypadku dotyczy zdarzeń losowych, zaś pozbawiony jest tych związanych z lokatorami czy przedmiotami ruchomymi. Dodatkowo, za opłatą, można zdecydować się również na ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży z włamaniem – np. by uchronić materiały budowlane czy już powstałe elementy wyposażenia. Z pierwszego typu ubezpieczenia domu, z węższym zakresem ochrony, można skorzystać jeszcze na etapie stawiania fundamentu. Jeśli chodzi zaś o ubezpieczenie budowy domu od kradzieży, to jest ono możliwe po osiągnięciu przez nieruchomość stanu surowego zamkniętego – czyli kiedy dom ma już dach i miejsca na drzwi i okna. Również i w przypadku ubezpieczenia budowy domu, mamy do czynienia z różnego rodzaju wyłączeniami, zależnymi od konkretnej instytucji.

Jak każde ubezpieczenie nieruchomości, tak i ubezpieczenie domu w budowie nie jest obowiązkowe, ale wyłącznie, gdy budynek stawiamy za własne środki. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w tym celu, bank będzie wymagał od nas wykupienia takiej polisy. Podobnie zresztą będzie w przypadku, kiedy bierzemy kredyt na zakup mieszkania czy domu – wówczas instytucja będzie wymagała od nas ubezpieczenia z cesją na rzecz banku. Taki mechanizm oznacza, że jeśli dojdzie do określonych w umowie szkód, to rekompensatę otrzyma nie kredytobiorca, a właśnie bank. Inne obowiązkowe ubezpieczenie domu dotyczy nieruchomości na wsi, którego właściciel posiada również gospodarstwo rolne, którego częścią jest wspomniany dom i inne budynki. Polisa jest wymagana jednak wyłącznie wtedy, gdy powierzchnia gospodarstwa przekracza 1 hektar. Jeśli ta jest niższa lub nasza nieruchomość nie jest częścią gospodarstwa rolnego – ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie mieszkania – kalkulator, ranking i porównywarka

Ubezpieczenie mieszkania - porównywarkaMamy nadzieję, że znasz już wszystkie kwestie dotyczące ubezpieczenia mieszkania – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, od czego zależy cena czy jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie najwłaściwszy. Jeśli jednak wciąż nie wiesz, do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego się udać, by wybrać najlepsze ubezpieczenie domu czy mieszkania, skorzystaj z dostępnych w internecie narzędzi.

Pierwszym z nich jest kalkulator ubezpieczenia mieszkania online. Urządzenie to jest bardzo dokładne – pyta bowiem o wiele kwestii związanych z nieruchomością, takie jak rok jej powstania, materiały, które zostały użyte do jej budowy, powierzchnię, miejscowość, jednym słowem – wszystko, co jest dla towarzystw ubezpieczeniowych ważne przy wyliczaniu wysokości polisy ubezpieczenia mieszkania. Kalkulator uwzględnia również preferowany przez Ciebie zakres ochrony, by móc wziąć pod uwagę wyłącznie te oferty, które będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. To interaktywne narzędzie to dobry sposób na przesianie polis ubezpieczenia domu – kalkulator w ramach wyników pokazuje bowiem propozycje skierowane wyłącznie do osoby, której dane zostały podane we wcześniejszych etapach. Oferty uszeregowane są ze względu na wysokość składki danego ubezpieczenia mieszkania.

Porównywarka to kolejne narzędzie, które przyda Ci się przy poszukiwaniu ofert. Podobnie jak w przypadku kalkulatora, użytkownik sam wpisuje dane, dzięki czemu widzi polisy dopasowane do swojej sytuacji, dzięki czemu nie musi na własną rękę szukać ubezpieczenia mieszkania. Porównanie ofert dzięki tej usłudze jest bardzo proste. Zaznaczamy polisy, które najbardziej nas interesują, klikamy odpowiedni przycisk, a następnie w formie tabeli widzimy zestawienie poszczególnych parametrów wybranych produktów ubezpieczenia mieszkania. Porównywarka zestawia jednak nie tylko ceny składki, lecz także np. zakres ubezpieczenia, dzięki czemu wszystkie najważniejsze informacje mamy w jednym miejscu.

 Jest jeszcze jedno narzędzie pomagające w poszukiwaniach ubezpieczenia mieszkania – ranking. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej kalkulatora i porównywarki ubezpieczenia domu, ranking ma formę statyczną. Do jego stworzenia przyjmuje się określony scenariusz, a towarzystwa ubezpieczeniowe dopasowują do niego swoje oferty, przeznaczone tylko dla danego klienta. Wszystkie wspomniane narzędzia są stale aktualizowane – warto więc korzystać z nich na bieżąco, by mieć oko na najświeższe oferty i móc wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania. Opinie znajomych również mogą pomóc w podjęciu decyzji – pamiętajmy jednak, że co klient, to inna sytuacja, która może wpływać na wysokość polisy.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia