FinanseFinanse osobiste

Ubezpieczenie OC

0

Każdy kierowca lub osoba zamierzająca kupić samochód prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z zagadnieniem komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Jest ono bowiem wymagane przez prawo. Czym jest ta polisa, kogo chroni, jak długi czas jest ważna, co grozi za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, na jakim terytorium działa, a także na co zwrócić uwagę, szukając najtańszego ubezpieczenia OC? Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące tego zagadnienia.

Ubezpieczenie OC – co to jest?

ubezpieczenie ocZacznijmy od podstaw, a więc wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest ubezpieczenie OC. Pod tym terminem rozumie się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie majątkowe, które chroni właściciela pojazdu od odpowiedzialności za szkody wyrządzone z użyciem posiadanego przez niego samochodu. Mówiąc prościej – jeśli za pomocą swojego pojazdu uszkodzisz inny, spowodujesz kolizję lub wypadek, to nie regulujesz roszczeń osób trzecich z własnej kieszeni – te pokrywa właśnie ubezpieczenie OC auta. Choć polisa ta kojarzy się właśnie głównie z samochodami, to musi być nią objęty każdy pojazd mechaniczny – dlatego trzeba wykupić również ubezpieczenie OC motocykla czy skutera, a nawet ubezpieczenie OC przyczepy, jeśli je posiadamy. Innymi słowy – polisę tę musi posiadać każda osoba, która rejestruje jakikolwiek pojazd. Nieużywanie pojazdu nie oznacza, że nie trzeba wykupować OC. Ubezpieczenie to dotyczy także maszyn, które nie pozostają w ruchu. Aby więc uniknąć płacenia polisy na nieużywany samochód czy motocykl, należy go wyrejestrować.

Co ważne, ubezpieczenie OC przypisane jest nie do właściciela czy kierowcy, a do konkretnego pojazdu. Za jego pomocą pokrywane są szkody majątkowe osób trzecich, a nie Twoje. Innymi słowy, polisa OC zabezpiecza wydatki osób poszkodowanych przez Twój samochód. Jeśli w tym samym wypadku uszkodzeniu uległ również Twój pojazd, a posiadasz tylko ubezpieczenie OC, nie masz co liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Aby tak się stało, musisz mieć wykupioną polisę AC (autocasco).

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu, motocykla czy innych pojazdów w Polsce regulowane jest przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Standardowo ubezpieczenie samochodu OC trwa 12 miesięcy, po których można je odnowić na ten sam okres. Są jednak wyjątki w postaci ubezpieczenia OC krótkoterminowego – więcej o nim przeczytasz jednak w dalszej części tekstu. Za brak ważnej polisy OC grożą dotkliwe kary, których wysokość zależna jest od czasu jazdy bez niej. Do kontroli posiadania ubezpieczenia OC samochodu lub innego pojazdu uprawnione są policja, Straż Graniczna, organy celne, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Dodatkowo ważność polisy sprawdza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, kontrolując jej ciągłość w systemie. Jeśli policja podczas rutynowej kontroli zażąda od kierowcy okazania potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia, a ten go nie posiada, sprawdzi, czy pojazd faktycznie był ubezpieczony. Za brak takich dokumentów dodatkowo grozi mandat.

Ubezpieczenie OC – co obejmuje?

Co obejmuje ubezpieczenie ocWyjaśnijmy nieco szerzej, na czym polega ochrona gwarantowana przez OC. Ubezpieczenie to ma na celu rekompensatę szkód oraz pokrycie wszelkich wydatków związanych z posiadanym przez nas pojazdem – zarówno tych osobowych, jak i materialnych. Błędnie zakłada się, że mowa tu tylko o szkodach popełnionych w trakcie prowadzenia samochodu. Tymczasem ubezpieczenie OC działa również wtedy, gdy wsiadamy lub wysiadamy z pojazdu, podczas jego rozładunku i załadunku, a nawet podczas garażowania czy postoju. W każdej z wymienionych sytuacji, jeśli tylko posiadamy ubezpieczenie OC, nie będziemy musieli martwić się o pokrycie szkód – zrobi to za nas ubezpieczyciel. Jeśli zaś chodzi o sytuacje, w których działa ubezpieczenie OC i są związane z ruchem pojazdu to np. potrącenie pieszego, rowerzysty, zwierzęcia dzikiego lub domowego, zderzenie z innym pojazdem, czy wjechanie w budynek lub inny obiekt.

W przypadku szkody, ubezpieczenie OC samochodu pokryje wydatki z nią związane – i to nie tylko te dotyczące innego auta. Mamy tu więc na myśli zarówno odszkodowanie za stratę całkowitą, naprawę, auto zastępcze na jej czas, badanie techniczne które po niej nastąpi, holowania, lecz także to za akcję ratunkową, leczenie poszkodowanego, jego rehabilitację, zadośćuczynienie za cierpienie i krzywdy (np. w przypadku śmierci bliskiej osoby) oraz to związane z pogorszeniem sytuacji życiowej lub strat majątkowych spowodowanych niemożnością podjęcia pracy, będącą konsekwencją wypadku.

Jak więc widzisz, zakres ochrony jest dość szeroki. A czego ubezpieczenie OC auta nie obejmuje? Nawet jeśli masz ważną polisę, ale spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, samodzielnie będziesz musiał pokryć koszt wyrządzonych przez siebie szkód. Podobnie w sytuacji, gdy w momencie spowodowania szkody nie miałeś uprawnień do kierowania określonym pojazdem. Ubezpieczenie samochodu OC na nic się nie zda również w przypadku, kiedy wszedłeś w posiadanie pojazdu nielegalnie, spowodowałeś wypadek umyślnie lub uciekłeś z miejsca zdarzenia. Powyższe nie oznacza jednak, że poszkodowany nie dostanie nic. Ubezpieczyciel owszem, pokryje wszelkie straty, jednak będzie miał prawo domagać się od Ciebie zwrotu poniesionych kosztów, a Ty nie unikniesz odpowiedzialności.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o wypłatach w ramach OC? Ubezpieczenie to nie zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku, gdy uszkodzisz własny pojazd, kierując innym samochodem, jeśli szkoda dotyczy ładunków przewożonych odpłatnie (chyba że to nie kierowca, a inna osoba bierze za nią odpowiedzialność), kiedy szkody wiążą się z zanieczyszczeniem środowiska oraz gdy zostaną zniszczone dokumenty, biżuteria, gotówka, papiery wartościowe, zbiory numizmatyczne lub filatelistyczne. Takie dotyczą nawet sytuacji, gdy masz wykupione ważne ubezpieczenie.

Jak to wygląda liczbowo? Zgodnie z prawem, sumy gwarancyjne – czyli górne granice kwot, które ubezpieczyciele mogą wypłacić w razie wypadku – w przypadku ubezpieczenia samochodu OC wynoszą:

  • przy szkodzie na osobie – 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • przy szkodzie na mieniu – 1 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Powyższe dane oznaczają maksymalne kwoty, jakie można dostać w ramach ubezpieczenia OC, kiedy zostajemy poszkodowani. A co w przypadku, gdy sprawca nie miał wykupionej polisy? Gotówkę tę wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie domaga się jej zwrotu od osoby, która spowodowała wypadek. Warto w tym miejscu podkreślić również terytorium, na którym działa ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem, kupiona w Polsce polisa obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Szwajcarii oraz Norwegii.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Brak ważnego ubezpieczenia OCJak wspomnieliśmy na samym początku, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą poważne konsekwencje finansowe. Oczywiście wiążą się one z pokrywaniem ewentualnych szkód z własnej kieszeni, o czym mogłeś przeczytać wcześniej. Co poza tym może spotkać osobę bez ważnej polisy?

Wysokości kar za brak ważnego OC regulowane są prawnie. Co jakiś czas się zmieniają – często zależą przede wszystkim od wysokości płacy minimalnej. Można się więc spodziewać, że wraz ze wzrostem płac będą rosnąć również kary za niewykupienie ubezpieczenia OC – online lub bezpośrednio u ubezpieczyciela. Wysokości kar można podzielić na trzy grupy: brak OC do trzech dni, brak OC od 4 do 14 dni oraz brak OC powyżej 14 dni od kontroli oraz ze względu na posiadany pojazd. Tak prezentowały się kary w roku 2019:

Rower lub motocyklSamochód osobowyAutobus, ciężarówka lub ciągnik samochodowy
Brak OC do 3 dni150 zł900 zł1 350 zł
Brak OC od 4 do 14 dni325 zł2 250 zł3 380 zł
Brak OC powyżej 14 dni750 zł4 500 zł6 750 zł

 

A tak prezentują się w roku 2020:

Rower lub motocyklSamochód osobowyAutobus, ciężarówka lub ciągnik samochodowy
Brak OC do 3 dni170 zł1 040 zł1 560 zł
Brak OC od 4 do 14 dni435 zł2 600 zł3 900 zł
Brak OC powyżej 14 dni870 zł5 200 zł7 800 zł

 

Do wyżej wymienionych kwot nie ma się co przyzwyczajać –ulegają one zmianom wraz z minimalnym wynagrodzeniem. Niewykluczone więc, że np. w kolejnym roku będą jeszcze wyższe. Kierowcy, nie mogąc znaleźć najtańszego ubezpieczenia OC przez internet, często ryzykują jeżdżąc samochodem bez ważnej polisy, wychodząc z założenia, że łatwiej będzie im zapłacić karę niż wysoką składkę. Jest to jednak błędne postępowanie – w końcu za wszelkie szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, co nie zawsze może się opłacać. Skorzystaj z dostępnego w internecie kalkulatora OC, by poznać wysokość swojej składki.

Warto wiedzieć również, że kierowca, który dostał karę za brak ważnego ubezpieczenia OC, może odwoływać się od tej decyzji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgodnie z prawem, ma na to 30 dni. Aby procedura się powiodła, należy przedstawić dowody na posiadanie ważnej polisy, ewentualnie udowodnić, że obowiązek jej posiadania Cię nie dotyczył.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC?

Sprawdzenie ubezpieczenia OCDla wielu kierowców problem może stanowić czas obowiązywania ubezpieczenia OC. Do kiedy ważna jest standardowa polisa? Odpowiedź to 12 miesięcy. Od razu spieszymy z dobrą wiadomością dla zapominalskich – po tym czasie ubezpieczenie ulega automatycznemu odnowieniu. Następuje to wówczas, gdy ten sam kierowca będzie posiadaczem tego samego pojazdu w kolejnym roku. Jeśli więc planujesz korzystać z usług dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego przez kolejne 12 miesięcy, nie musisz martwić się o to, kiedy wygasa ubezpieczenie OC – sprawdzenie tej kwestii jest obowiązkiem ubezpieczyciela właśnie. Dokładniej rzecz ujmując, 14 dni przed upłynięciem ważności polisy towarzystwo musi poinformować kierowcę o zbliżającym się terminie jej odnowienia. Nawet jeśli posiadacz pojazdu nie odniesie się do przedstawionej wówczas oferty i nie wyrazi zamiaru zerwania umowy, ubezpieczyciel jest zobowiązany do przedłużenia OC. Dzięki temu nie powstaje luka w obowiązywaniu ubezpieczenia, nie możesz więc być narażony na ewentualną karę za jego brak.

Warto nadmienić również, że klient ma prawo do odstąpienia od przedłużenia umowy najpóźniej na dzień przed jej ponowną aktywacją. Wcześniej jednak powinien zawrzeć umowę na ubezpieczenie OC z innym towarzystwem. W przeciwnym razie grożą mu wcześniej wspomniane konsekwencje finansowe braku ważnej polisy. Jeśli więc nosisz się z takim zamiarem, sprawdź ubezpieczenie OC u konkurencji i podpisz umowę jeszcze przed wypowiedzeniem tej pierwotnej. Z automatycznie przedłużonej umowy można zrezygnować w każdym momencie, jednak tylko po załatwieniu formalności u innego ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że w takim scenariuszu prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić składkę za okres obowiązywania ochrony.

A kiedy polisa się nie odnawia? Ubezpieczenie OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu na następny rok w trzech przypadkach:

  • zakupu używanego pojazdu. Pamiętasz, że polisa ta przypisana jest nie do kierowcy, a do samochodu? Dotyczy to również kwestii kupna oraz sprzedaży. Ubezpieczenie OC może więc przejść na nowego właściciela (o ile oczywiście polisa nie zostanie przepisana), ale po zakończeniu pierwotnej umowy nie zostanie ona przedłużona. Zgodnie bowiem z tym, co wspominaliśmy powyżej, automatyczne odnowienie następuje, gdy posiadacz i pojazd pozostają te same. Jeśli więc zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela, odpowiedź brzmi – tak, ale do czasu wygaśnięcia pierwszej polisy. Podobnie jest w przypadku darowizny samochodu a ubezpieczenia OC. W obu sytuacjach nowy właściciel pojazdu jest zobowiązany poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności w ciągu 14 dni;
  • nieuregulowaniem ubezpieczenia OC na raty. Choć nie jest to powszechna praktyka, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom możliwość rozłożenia ubezpieczenia OC na raty. To dla wielu kierowców spore ułatwienie, pozwalające nieco odciążyć domowy budżet. Jak ma się to do automatycznego przedłużenia umowy? Jeśli ubezpieczony nie opłaci którejś raty, ochrona nie przestaje obowiązywać – w razie spowodowania wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca środki poszkodowanemu. Jednak po upływie 12 miesięcy, osoba, która nie opłacała ubezpieczenia OC na raty, nie może liczyć na przedłużenie. Musi więc zadbać o umowę u innego ubezpieczyciela, by zachować ciągłość polisy;
  • wykupienie ubezpieczenia krótkoterminowego. W wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach, kierowca może skorzystać z polisy, która trwa krócej niż rok. Na rynku jest dostępne np. ubezpieczenie OC na miesiąc, ubezpieczenie OC na trzy miesiące czy ubezpieczenie OC na pół roku. Te z założenia nigdy nie ulegają automatycznemu przedłużeniu – po wyczerpaniu takiej polisy, należy wykupić standardową, obowiązującą na 12 miesięcy. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC można wykupić tylko raz.

Zostańmy chwilę przy kwestii ubezpieczeń chroniących krócej niż rok. Kiedy można skorzystać z takiej oferty? Jest ona zarezerwowana dla pojazdów historycznych, wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo, sprowadzanych z zagranicy oraz tych sprzedawanych w komisach.

Kwestia wypowiedzenia umowy przy zakupie używanego samochodu czy zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego na inne jest bardzo ważna. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli płacić podwójne ubezpieczenie OC. Jak wskazuje jego nazwa, jest to sytuacja, w której składkę ubezpieczeniową pobierają od nas dwaj ubezpieczyciele, a więc płacimy podwójnie. Zdecydowanie nie jest to opłacalna sytuacja – nawet jeśli wybierzemy najtańsze OC na rynku. Jak zachować się w takiej sytuacji? Musisz natychmiast złożyć wypowiedzenie u jednego z ubezpieczycieli na piśmie. Wówczas zapłacisz za podwójną ochronę tylko za okres, w którym ta obowiązywała – a nie za całe 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC – gdzie najtaniej?

Najtańsze ubezpieczenie OCSkoro znamy już najważniejsze kwestie dotyczące ubezpieczenia OC, warto przyjrzeć się temu, co dla wielu kierowców jest najważniejsze – a mianowicie jego kosztowi. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC online? Ranking tych produktów to łatwy sposób na rozeznanie się na sytuacji na rynku. Dzięki niemu porównanie cen OC jest prostsze i zdecydowanie pomaga w podjęciu decyzji.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu osobowego? Nie warto sugerować się wysokością składki obliczoną dla żony, brata czy sąsiada. Ta jest wyliczana indywidualnie. To, że nasz znajomy otrzymał najlepsze OC, nie oznacza, że będziemy mieli identyczne warunki polisy. Wpływ mają tutaj zarówno czynniki związane z kierowcą, jak i pojazdem. Zacznijmy od tych pierwszych. Nie bez znaczenia przy wyliczaniu wysokości ubezpieczenia OC jest wiek posiadacza samochodu oraz jego doświadczenie za kierownicą. Na najtańsze ubezpieczenie OC szansę mają osoby, które mają go więcej – stwarzają one bowiem w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego mniejsze ryzyko niż młodzi kierowcy. Inny czynnik to miejsce zamieszkania, miasto, po którym będziemy się poruszać danym pojazdem. Im okolica spokojniejsza, słynąca z mniejszej liczby wypadków i ruchliwości, tam szansa na ubezpieczenie OC najtaniej. Słowem – wszystko zależy od prawdopodobieństwa wypadku w danej okolicy. Z obserwacji rynku ubezpieczycieli wynika, że na najtańsze OC większe szanse mają również osoby pozostające w związku małżeńskim. Dzieci to dla towarzystw dodatkowy czynnik zmniejszające ryzykowne zachowania na drodze. Rodzice posiadający co najmniej kilka pociech mają szansę na najtańsze ubezpieczenie OC. Na najlepsze OC nie mają z kolei co liczyć osoby, które mają na swoim koncie wypadek lub stłuczkę – ponieważ wiążą się one z większym ryzykiem na drodze, towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wobec nich zwyżki polis.

Jak sam pojazd wpływa na porównanie cen OC? Podobnie jak liczy się wiek kierowcy, tak samo znaczenie ma wiek samochodu. Im starszy, tym większe ryzyko awaryjności. W związku z tym najtańsze ubezpieczenie OC będzie należało się właścicielom nowych pojazdów. Analogicznie działa to w kwestii przebiegu, odpowiadającego za stan techniczny auta. Im większy, tym auto jest bardziej wyeksploatowane, a więc narażone na uszkodzenia. Inna licząca się dla ubezpieczycieli kwestia? Pojemność silnika. Na tanie ubezpieczenie OC większe szanse mają posiadacze pojazdów, których silnik jest mały – taki nie pozwala bowiem na rozwijanie większych, a co za tym idzie – niebezpiecznych prędkości. W końcu, czynnikiem decydującym o najlepszym OC jest też marka samochodu. Tu już sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciele na podstawie danych i statystyk oceniają, pojazdy których producentów najczęściej biorą udział w wypadkach. Jeśli Twój pojazd jest wśród tych najbardziej „niebezpiecznych”, to raczej nie masz co liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC. Im bowiem wyższe ryzyko, tym wyższą składkę należy uiścić.

Innym elementem taniego ubezpieczenia OC są zniżki. Przyznawane są one m.in. za bezszkodową jazdę przez określony czas. Zniżki pojawiają się wraz z doświadczeniem danego kierowcy. Przyjęło się, że rok bezszkodowego używania pojazdu przekłada się na 10 proc. zniżki, z kolei każdy incydent to obniżka o tej samej wartości. Nie ma więc uniwersalnego przepisu na najlepsze OC – to kwestia bardzo indywidualna. Tym bardziej, że towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują różne kryteria przy ocenie ryzyka danego klienta. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, rozejrzyj się wśród ofert na rynku i oblicz ubezpieczenie OC przez internet za pomocą specjalnego kalkulatora. Dzięki niemu zwiększysz swoje szanse na najtańsze ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC najtaniej. Gdzie szukać ofert?

Oferty z najtańszym OCWypełnienie formularza znajdującego się wielu stronach internetowych zajmuje dosłownie kilka minut. W odpowiednie pola należy wpisać wszelkie dane, według których wylicza się wysokość składki ubezpieczenia OC. Kalkulator będzie więc wymagał informacji dotyczących np. roku produkcji pojazdu, marki i modelu, rodzaju paliwa czy pojemności silnika. Narzędzie to – podobnie jak porównywarka OC – umożliwia zresztą obliczenie kosztów ubezpieczenia OC i AC. Dzięki temu będziesz miał pełen komplet wiedzy dotyczący wydatków związanych z polisami na samochód.

Do porównania ubezpieczeń OC online potrzebne będą także informacje o tym, w jaki sposób będzie używany dany pojazd – do celów prywatnych czy związanych np. z prowadzeniem firmy. Liczyć się będzie też przebieg, okres posiadania prawa jazdy przez właściciela pojazdu oraz to, czy samochód ma też współwłaściciela. Dlaczego to ważne? Na najtańsze ubezpieczenie OC mogą liczyć bowiem właściciele tych pojazdów, których współwłaściciele ukończyli 25. rok życia. Jak wspominaliśmy wcześniej – zdaniem ubezpieczycieli młodzi kierowcy stanowią większe zagrożenie na drodze. O czym trzeba jeszcze wspomnieć, szukając taniego ubezpieczenia OC za pomocą porównywarki OC? W niektórych przypadkach będziesz poproszony o podanie np. numeru rejestracyjnego pojazdu czy dane właściciela, jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Na tej podstawie będziesz mógł uzyskać bardziej sprecyzowane oferty, wśród których łatwiej będzie Ci znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC i AC – jeśli tego również poszukujesz. Jak widzisz, wystarczy w ciągu kilku minut wypełnić najważniejsze dane dotyczące ubezpieczenia OC samochodu. Oblicz w ten sposób wysokość składki i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje Ci najlepsze warunki!

Kalkulator to nie jedyne narzędzie, które pomoże Ci w odnalezieniu najtańszego ubezpieczenia OC – porównywarka również. Kolejnym jest ranking OC. Zestawienie to, w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej, nie jest dynamiczne, a więc nie możemy w jego ramach samodzielnie wybrać parametrów oferty. W ramach rankingu ubezpieczeń OC tworzony jest profilowy klient, o konkretnym wieku, doświadczeniu za kółkiem, który mieszka w określonym mieście oraz posiada dany typ samochodu. W wynikach prezentowane jest najlepsze OC dobrane pod wspomnianego klienta – a nawet kilka, uszeregowanych od najtańszego OC do droższych ofert. Te mogą różnić się między sobą aż o kilkaset złotych! Warto więc wykonać odpowiedni research, by móc mieć porównanie OC od kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wielu klientom samo, nawet najlepsze OC jednak nie wystarcza. Dlatego bardzo często w rankingu OC czy w ramach porównania OC uwzględnione są inne formy ubezpieczenia – np. AC czy NNW. Niektóre narzędzia pozwalają na zawężenie pola wyszukiwania, np. do samego OC. Porównanie jest wtedy łatwiejsze, bowiem wyświetlą nam się konkretne oferty, odpowiadające naszym potrzebom. W rankingu ubezpieczeń OC znajdziesz nie tylko cenę składki (w końcu jego celem jest znalezienie najtańszego OC), lecz także odnośnik do szczegółów dotyczących danej oferty. Wielokrotnie wszelkie narzędzia dotyczące tego zagadnienia polegają na zostawieniu danych kontaktowych, po czym otrzymujesz telefon od agenta ubezpieczeniowego z ofertą najtańszego OC dla Twojego samochodu. Dzięki temu zyskujesz spersonalizowane propozycje, taka forma bowiem pozwala na ustalenie większej liczby szczegółów, co zwiększa szansę na zdobycie ubezpieczenia OC najtaniej!

Ranking OC oraz porównywarka i kalkulator to dobry sposób na sprawdzenie ofert, zarówno swojego dotychczasowego ubezpieczyciela, jak i konkurencji. Wiesz już, gdzie zdobędziesz najtańsze OC? Teraz możesz załatwić je bez wychodzenia z domu! Wiele towarzystw oferuje bowiem wygodną formę wykupienia ubezpieczenia OC przez internet. Sprawdź sam, jakie to proste i ile możesz zaoszczędzić!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia