Zdrowie, medycyna i odżywianieZdrowie i medycynaRozwój osobisty i zawodowyŻycie prywatne

Wizyta u psychologa

0

O tym warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychologa

Korzystanie z usług psychologa w Polsce nadal jest poniekąd tematem tabu, zupełnie zresztą niesłusznie.Wśród starszych osób wizyta w gabinecie psychologicznym jest powodem do wstydu. Na szczęście młode pokolenie, a dokładnie pokolenie Y, ma do tego już inny stosunek. Uważają, że jeżeli sami nie są w stanie poradzić sobie z problemami, wizyta u psychologa jest szansą, aby powrócić do normalnego życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, w 2017 roku 15% Polaków zadeklarowało korzystanie z pomocy psychologicznej.Z każdym rokiem jednak ten odsetek wzrasta.

Wizyta u psychologaJest przysłowie, które bardzo trafnie opisuje obawy wielu osób przed pierwszą wizytą u psychologa: nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zwykle niewiedza jest powodem lęku i narastających stereotypów. Wystarczy dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, a dzięki temu można będzie oswoić się z tematem i podejść do tego specjalisty jak do każdego innego.

Kiedy warto zgłosić się po pomoc do psychologa?

W życiu mogą zdarzyć się sytuacje, które odbierają radość życia i nie pozwalają funkcjonować we właściwy sposób. Czasem trudno samodzielnie poradzić sobie z natłokiem emocji i myśli. Najczęściej na wizytę u psychologa decydują się osoby, które:

  • mają stany depresyjne,
  • posiadają fobie i objawy nerwicy,
  • nie mogą uporać się z traumą po stracie bliskiej osoby,
  • borykają się z uzależnieniem,
  • chcą rozwiązać problemy rodzinne lub małżeńskie,
  • mają problemy ze snem,
  • cierpią na syndrom wypalenia zawodowego,
  • mają niskie poczucie własnej wartości,
  • cierpią na zaburzenia odżywiania,
  • mają trudności w komunikacji z innymi.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa? Co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologaCzas trwania wizyty u psychologa

Standardowo, wizyta u psychologa trwa od 45 do 60 minut. Nieco dłuższe są sesje rodzinne i terapie małżeńskie, których czas to zwykle 90 minut.

Jedna wizyta u psychologa nie wystarczy, aby poradzić sobie z problemami. Długość psychoterapii jest kwestią indywidualną i zależy od stopnia złożoności problemu. Terapia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy lub lat.

Żółte papiery a wizyta u psychologa

Od razu obalimy jeden mit. Nie ma czegoś takiego, jak żółte papiery. Ponadto trzeba zaznaczyć, zapisując się na wizytę u psychologa, niekoniecznie zmagasz się z problemami psychicznymi. Mogą to być jedynie zaburzenia lękowe, obawy czy troski, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie.

Wizyta u psychologa jest odnotowywana w dokumentacji medycznej, ale bez podawania szczegółów. Dostęp do informacji ma jedynie psycholog.

Jakie tematy warto poruszyć na pierwszej wizycie u psychologa?

Podstawą jest, aby w ogóle mówić. Wielu pacjentów ma blokadę przed wyrażeniem myśli i opowiedzeniem o swoich problemach. Na pierwszej wizycie psycholog zwykle sam zadaje pacjentowi pytania, aby go lepiej poznać i wstępnie zdiagnozować problem.

Czy od psychologa otrzyma się poradę, co trzeba zrobić?

Udając się na wizytę do psychologa musisz mieć świadomość, że nie powie Ci on, jak masz żyć, ani co masz zrobić. Jedynym wyjątkiem jest tzw. interwencja kryzysowa, podczas której dla bezpieczeństwa pacjenta, jak i jego bliskich wskazywane są sugestie, jak należy postępować, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju szkód. Jednak na standardowej wizycie pacjent nie usłyszy odpowiedzi na pytanie, czy powinien powiedzieć żonie o zdradach.

Czy psychologa obowiązuje tajemnica podobna do tajemnicy lekarskiej?

Tak. Nazywa się to tajemnica zawodowa psychologa. Nie trzeba więc obawiać się, że wyjawione na sesji terapeutycznej obawy i lęki zostaną powtórzone osobom trzecim. Wyjątkiem jest przyznanie się przez pacjenta do popełnienia przestępstwa lub gdy wyjawiona tajemnica zagraża życiu bądź zdrowiu kogokolwiek.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologaNie ma jednego schematu wizyty u psychologa. Zwykle różnice występują w zależności od tego, w jakim celu pacjent zgłasza się po pomoc. Standardowo jednak psycholog na pierwszej wizycie zbiera wywiad i zadaje pytania, których celem jest zdiagnozowanie problemu i wyciągnięcie jak największej ilości informacji. Trzeba więc przygotować się na bardzo szczegółowe pytania dotyczące tego, z czym się zmagasz, kiedy pojawiły się problemy i co spowodowało ich nasilenie. Padną także pytanie ogólnie dotyczące Twojego życia, czyli czym się zajmujesz na co dzień, jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna, jak radzisz sobie ze stresem, czy jak układa się Twoje życie uczuciowe.

Jednocześnie należy podkreślić, że to pacjent decyduje, kiedy udzieli odpowiedzi na pytania zadane przez psychologa. Nie trzeba się spieszyć. Psycholog zrozumie, jeżeli jeszcze nie będziemy gotowi, aby porozmawiać o trudnych dla nas kwestiach. Na terapii nigdy jednak nie padają pytania nieistotne, niemające znaczenia dla dalszego procesu pomocy.

Dlaczego warto zapisać się na wizytę u psychologa?

Już wiesz, jak wygląda wizyta u psychologa. Teraz warto poruszyć kwestię, dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

  • Wygospodarowanie czasu tylko dla siebie–spędzając całe dnie w pracy, trudno jest znaleźć czas, aby zająć się własnymi problemami. Jedna godzina w tygodni może okazać się zbawienna dla Twojej kondycji psychicznej.
  • Szansa na zrozumienie samego siebie –gdy emocje biorą górę, trudno jest myśleć racjonalnie i we właściwy sposób przeanalizować własne postępowanie. Każdy posiada blokady psychologiczne, które powodują, że tak a nie inaczej zachowujemy się w danej sytuacji. Wizyta u psychologa pomoże zrozumieć sedno problemu.
  • Rozmowa bez oceniania – tym różni się wizyta u psychologa od rozmowy z przyjaciółką, że specjalista nie będzie oceniał Twojego postępowania, a jedynie przeanalizuje problem, z którym się zgłaszasz.
  • Szansa na spojrzenie na sprawy z innej perspektywy –wylanie z siebie wszystkich emocji, lęków i obaw to najlepszy sposób na oczyszczenie myśli i wypracowanie rozsądnego rozwiązania.
  • Dostęp do narzędzi terapeutycznych – psycholog nie mówi pacjentom, co mają robić, ale pomaga znaleźć rozwiązanie dla problemów. Poprzez rozmowę, dodatkowe zadania, każdy ma szansę na przepracowanie kłopotów, z którymi się zmaga.

Strach przed wizytą u psychologa – z czego wynika?

  • Przeświadczenie, że psycholog będzie nas oceniał –zadaniem psychologa jest przeanalizowanie problemu, a nie ocenianie pacjenta. Kwestie moralne i jego własne poglądy schodzą tu na dalszy plan.
  • Obawa przed krytyką ze strony bliskich i znajomych –przyznanie się do wizyty u psychologa dla wielu osób jest powodem do wstydu. Pojawia się obawa, że zostaniemy wyłączeni z grupy znajomych, ponieważ uznają nas za niezrównoważonych.
  • Przeświadczenie, że nikt nie jest w stanie nam pomóc –każdy myśli, że jest jedyną osobą na świecie, której przydarzył się dany problem. Wizyta u psychologa jest w stanie to skutecznie zweryfikować. Dowiemy się, że z takim lękiem zmaga się tysiące ludzi, którzy nie bali się skorzystać z pomocy, aby polepszyć swoją sytuację.

Porozmawiajmy o pieniądzach… Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Ile kosztuje wizyta u psychologaWizyta u psychologa może odbyć się w dwóch wariantach: prywatnie lub na NFZ. Wybierając drugie rozwiązanie, nie musimy zastanawiać się, ile kosztuje wizyta u psychologa, ponieważ jest to bezpłatne świadczenie zdrowotne. Trzeba jednak przygotować się na to, że termin wizyty będzie odległy. W przypadkach pilnych, pacjent powinien zostać przyjęty do 28 dni.

Dogodniejszą opcją skorzystania z pomocy jest prywatna wizyta u psychologa. Cena waha się od 100 do nawet 200 zł za 60-minutową sesję. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że w większości przypadków jedna wizyta u psychologa nie wystarczy, aby rozwiązać problem. Terapia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia