TurystykaAtrakcje turystyczne

Atrakcje Sochaczewa

0
Atrakcje turystyczne Sochaczewa
Sochaczew

Słysząc nazwę Sochaczew, mało komu przychodzi do głowy atrakcyjna destynacja turystyczna. A szkoda, bo jak się okazuje, to niespełna 37-tysięczne miasto i jego okolice skrywają sporo ciekawych miejsc, które doskonale nadadzą się na całodniowe wycieczki i weekendowe wypady, zwłaszcza dla mieszkańców Mazowsza i sąsiadujących województw. Położony niecałe 60 km na zachód od Warszawy i ok. 80 km od Łodzi Sochaczew jest doskonale skomunikowany, a jako jedno z najstarszych miast na Mazowszu (od nadania praw miejskich upłynęło prawie 700 lat), może się też pochwalić ciekawą, niejednokrotnie burzliwą przeszłością. O ile wygodne położenie i wielowiekowa historia same w sobie mogą nie stanowić wystarczającej zachęty do wybrania się w te strony, o tyle znajdujące się tu zabytki i muzea już tak. Oto subiektywny przegląd miejsc stanowiących najciekawsze atrakcje turystyczne w Sochaczewie.

Wybierz się na przejażdżkę koleją wąskotorową

Na pierwsze miejsce wysuwa się Muzeum Kolei Wąskotorowej –największe muzeum w Europie pod kątem ilości zebranego taboru wąskotorowego. Oprócz samego skansenu, na odwiedzających czekają też cztery sale muzealne wypełnione po brzegi pamiątkami i eksponatami związanymi z historią kolei wąskotorowej w Polsce. Zdecydowanie największą atrakcją jest jednak możliwość przejażdżki pociągiem RETRO. W piękną pod względem widokowym 18-kilometrową trasę do Puszczy Kampinoskiej możemy się wybrać od kwietnia do października. Frajda gwarantowana dla dużych i małych!

Pospaceruj wśród ruin zamku książąt mazowieckich

Ruiny zamku w Sochaczewie
Ruiny zamku książąt mazowieckich

Jak na średniowieczne miasto przystało, Sochaczew mógł w dawnych czasach poszczycić się własnym zamkiem rycerskim. Niegdyś niszczejące pozostałości tej XIV-wiecznej warownej budowli zostały zagospodarowane przez władze miasta i po dziś dzień piętrzą się dumnie na wzgórzu na prawym brzegu rzeki Bzury. Rozciąga się stamtąd ładna panorama, a na tych, którzy zdecydują się przyjechać tu w sezonie letnim, czekają rozmaite imprezy, kultywujące zamierzchłe wydarzenia historyczne. Turyści odwiedzający Sochaczew mogą m.in. wziąć udział w pikniku organizowanym co roku na cześć najsłynniejszego polskiego rycerza: Zawiszy Czarnego, który, właśnie w Sochaczewie, wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. W programie m.in. inscenizacja turnieju rycerskiego, masa ciekawostek związanych z historią zamku czy plenerowe koncerty na tle wiekowych ruin.

Odwiedź muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Atrakcje turystyczne w Sochaczewie to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii, nie tylko średniowiecznej. Ze wzgórza zamkowego przenosimy się na położony nieopodal rynek, do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą mieszczącego się w zabytkowym klasycystycznym budynku ratusza miejskiego. Muzeum może pochwalić się pokaźną kolekcją eksponatów z I i II wojny światowej. Znajdziemy tu m.in. niezliczone dokumenty, fotografie i artefakty pochodzące z Sochaczewa z czasów okupacji hitlerowskiej, a także broń, elementy umundurowania i liczne pamiątki po żołnierzach poległych w największej bitwie kampanii wrześniowej – bitwie nad Bzurą. Wisienką na torcie jest skansen z ekspozycją masywnego sprzętu bojowego Wojska Polskiego.

Do stałych ekspozycji należą też spore zbiory z lokalnych wykopalisk archeologicznych. Eksponaty dokumentują historię ziemi sochaczewskiej, a najstarsze z nich pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Odwiedzający mogą się też załapać na wernisaż lub jedną z licznych wystaw czasowych(np. rzeźby, plakatu czy fotografii).

Posłuchaj recitalu chopinowskiego

Dom rodzinny Chopina
Muzeum Chopina w Żelazowej Woli

Opisując atrakcje turystyczne Sochaczewa i okolic nie sposób nie wspomnieć o położonej w odległości zaledwie 10 km od centrum miasta, wszystkim dobrze znanej wsi – Żelazowej Woli, miejscu przyjścia na świat Fryderyka Chopina. W dworku, w którym urodził się najsłynniejszy polski kompozytor, znajduje się obecnie muzeum otoczone pięknym parkiem. Spacer wśród chopinowskich wierzb przy akompaniamencie charakterystycznych dźwięków fortepianu czy wysłuchanie recitalu w słoneczny dzień robi wrażenie nie tylko na melomanach i miłośnikach muzyki słynnego artysty.

Odwiedź kościół gotycki w Brochowie

Z Żelazowej Woli warto udać się 10 km na północ do wspaniałej gotycko-renesansowej świątyni –Kościoła świętego Rocha i świętego Jana Chrzciciela w pobliskiej wsi Brochów. O obronnym charakterze budowli przypominają zachowane pozostałości fosy, trzy wieże, które wyraźnie górują nad płaskim krajobrazem Mazowsza i bastionowe obramowania. Ten monumentalny kościół-zamek to nie tylko ważny zabytek gotyckiej architektury, ale także miejsce ślubu rodziców Fryderyka Chopina, a także chrztu kompozytora, o czym przypominają zachowane wpisy z księgi metrykalnej.

Sochaczew jest świetnym przykładem na to, jakie perełki kryje, często niedoceniane turystycznie, Mazowsze. Brak tłumów ma jednak swoje zalety: przyjeżdżając do tego miasta możemy spokojnie zadumać się nad jego historią i nieśpiesznie odkrywać kolejne atrakcje turystyczne Sochaczewa, nie obawiając się olbrzymich kolejek do kas biletowych czy tłoku i gwaru, tak typowych dla najbardziej popularnych destynacji podróżniczych.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia