TurystykaInneRozwój osobisty i zawodowyPraca i kariera

Au Pair

Sandra Dalkowska

Program Au Pair – przygoda czy praca?

Program Au Pair może być niezwykłą przygodą – zarówno dla samej au pair, jak i rodziny goszczącej. Otwiera nowe perspektywy, daje szanse na rozwój i pozwala zwiedzić niesamowite miejsca na całym świecie. Głównym założeniem wymiany jest poznawanie kultury i języka kraju, w którym gości au pair – ale zalet jest znacznie więcej!

Zastanawiasz się nad wyjazdem? Sprawdź, czy program Au Pair jest dla Ciebie i dowiedz się, co zrobić, aby aplikować na wymianę! 

Program Au Pair – co to?

Au Pair - wymiana kulturowaAu Pair to program wymiany kulturowej, który powstał w Europie. Na czym polega? Osoba przylatująca na wymianę, czyli Au Pair, jest goszczona przez lokalną rodzinę – w zamian ma opiekować się jej dziećmi. Program łączy elementy wymiany kulturowej i zatrudniania cudzoziemców, w każdym wypadku ważny jest aspekt edukacyjny.

Określenie „Au Pair” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „na równi” – obie strony programu troszczą się o siebie, są partnerami. Idea programu ma niewiele wspólnego z pomocą domową czy pracą jako opiekunka, choć tak najczęściej postrzega się au pair. 

Korzenie programu sięgają XVIII wieku – zamożne szwajcarskie rodziny wysyłały wtedy swoje córki za granicę, aby te mogły szlifować języki obce i poznać nowe kultury. Dziewczynki otrzymywały opiekę rodziny goszczącej, a w zamian miały opiekować się dziećmi. Wymiana ta nie była wtedy jeszcze określana terminem „Au Pair” – ten został wykorzystany dopiero pod koniec XIX wieku we Francji. Za aupair uznawano dziewczyny z Wielkiej Brytanii, które przybywały do Francji, aby uczyć angielskiego dzieci z francuskich rodzin

Wymiana kulturowo-edukacyjna została spopularyzowana przez Stany Zjednoczone, w których program au pair działa od 1986 roku. 

Au pair – Wymagania

Nie każdy może zostać Au Pair. Wymagania różnią się w zależności od kraju docelowego, są jednak pewne uniwersalne kryteria, które musisz spełniać, aby zakwalifikować się do programu:

  • Au Pair - wymaganiaMusisz mieć co najmniej 18 i nie więcej niż 35 lat. W przypadku USA limit to 26 lat. 
  • Powinnaś być zdrowa, nie mieć żadnych nałogów.
  • Musisz znać język kraju goszczącego – przynajmniej w stopniu komunikatywnym.
  • Musisz mieć ukończoną szkołę średnią.
  • W niektórych krajach wymagane jest prawo jazdy.
  • Powinnaś mieć przynajmniej 200-300h doświadczenia w pracy z dziećmi.
  • Musisz otrzymać odpowiednią wizę – jeżeli jest wymagana. 

Dodatkowym atutem jest wykształcenie pedagogiczne lub wieloletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Osoba starająca się o wyjazd w roli Au Pair powinna również mieć odpowiednie cechy charakteru, takie jak dojrzałość, odpowiedzialność, cierpliwość i sumienność. 

Obowiązki Au Pair

W dużym skrócie obowiązki au pair dotyczą opieki nad dziećmi goszczącej rodziny:

  • Karmienie dzieciPrzygotowywanie posiłków dla maluchów.
  • Pomaganie dzieciom w przygotowaniu się do dnia.
  • Odwożenie i przywożenie dzieci ze szkoły, zajęć dodatkowych.
  • Pranie i prasowanie ubranek dziecięcych.
  • Zachowanie porządku w pokoju dziecięcym.
  • Pomoc w odrabianiu lekcji, przygotowaniu się do sprawdzianów.
  • Ścielenie łóżka i układanie dziecka do snu.
  • Wyjście z dziećmi na spacery, na place zabaw, małe wycieczki.

Jeszcze przed wylotem porozmawiaj z rodziną o zakresie obowiązków, długości dnia pracy i urlopie. W jakie dni/godziny jesteś niezbędna, a kiedy możesz zwiedzać miasto lub realizować kurs językowy? Większość rodzin stara się układać plan razem z au pair. Wakacje przysługują Ci w formie dwutygodniowego urlopu i dłuższych weekendów. 

Co musi zapewnić Ci rodzina goszcząca?

Rodzina, która zdecyduje się gościć Cię w swoim domu, musi zapewnić Ci odpowiednie warunki i środki do realizacji programu Au Pair. Co to oznacza? Podczas wymiany rodzina musi udostępnić Ci twój własny pokój, całodniowe wyżywienie (przynajmniej 3 posiłki dziennie) i kieszonkowe. Wysokość kieszonkowego różni się w zależności od kraju: w USA to ok. 800-1000 dolarów miesięcznie, we Włoszech ok. 360 euro miesięcznie, a w Wielkiej Brytanii między 280 a 740 funtami miesięcznie. Planując wyjazd sprawdź, jakie widełki obowiązują w kraju do którego chcesz lecieć. 

W wielu krajach obowiązkiem rodziny goszczącej jest zakup biletów lotniczych w dwie strony i opłacenie kursu językowego. W USA od hosta wymaga się też opłacenia podstawowego ubezpieczenia medycznego dla Au Pair. Podczas wymiany masz prawo do 1-2 dni wolnych w ciągu tygodnia, a także dwóch tygodni urlopu w trakcie programu. 

Au Pair – plusy i minusy programu

Program Au pair może być wspaniałą przygodą, ale nie zawsze jest idealnie. Decydując się na wymianę, musisz być świadoma nie tylko zalet, ale także minusów tego sposobu podróżowania.

ZALETY PROGRAMU AU PAIR

Praca jako aupair to wyjątkowa szansa na poznanie nowej kultury i ludzi z całego świata. Podczas wyjazdu możesz nawiązać wiele cennych przyjaźni, również z rodziną goszczącą – ta może stać się Twoją „drugą rodziną” w innej części świata. 

Tańsze podróżeZdecydowanym plusem programu jest także możliwość podróżowania – możesz odwiedzić miejsca, o których zawsze marzyłaś i poznać je od podszewki. Rodzina goszcząca musi zaoferować Ci zakwaterowanie, wyżywienie i drobne kieszonkowe, dzięki czemu wyjazd za granicę nie jest tak kosztowny. Po ukończeniu programu au pair może spędzić czas na podróżowanie po odwiedzanym kraju, a w trakcie pracy ma przynajmniej 2 tygodnie urlopu.

Dla wielu osób główną zaletą programu au pair jest na długi, legalny pobyt w Stanach Zjednoczonych. Samodzielna podróż do USA byłaby bardzo droga i ciężka do zrealizowania – ze względu na wymagania wizowe i ograniczenia czasowe związane z wizą turystyczną, praca jako Au Pair może być przepustką do Stanów. 

Życie za granicą i mieszkanie z obcokrajowcami to idealny moment na szlifowanie języków obcych. Pracując jako aupair, przez cały dzień musisz komunikować się w innym języku, dzięki czemu w naturalny sposób szybko nauczysz się nowych słów i poprawisz swoją wymowę. Żadne lekcje w szkole językowej nie pomogą Ci z językiem tak, jak przebywanie przez rok z native speakerami. 

Uczestnictwo w programie au pair może być cennym doświadczeniem zawodowym, które poszerzy twoje perspektywy. To ciekawy wpis do CV – i wcale nie ogranicza się do zawodów opierających się na pracy z dziećmi. Długi pobyt za granicą uczy Cię niezależności i zaradności. To na pewno zainteresuje potencjalnego pracodawcę. 

WADY PROGRAMU AU PAIR

Decydując się na wyjazd jako au pair nigdy nie wiesz na jaką rodzinę trafisz. Biura partnerskie dokładnie sprawdzają obie strony, a przed decyzją o współpracy masz szansę porozmawiania z potencjalnymi hostami na skype – niestety podczas krótkiej rozmowy ciężko jest ocenić rodzinę. Niektóre au pair trafiają na trudne, bardzo nieposłuszne dzieci. Opieka nad nimi może być niezwykle męcząca. 

Podczas wymiany musisz dostosować się do stylu życia rodziny, która Cię gości. Jako au pair musisz przyjąć ich zasady i zwyczaje – dostosowanie się do nich może na początku być wyzwaniem, ale często wymaga to po prostu przyzwyczajenia. 

Wady programu Au PAirZdecydowaną wadą pracy jako au pair jest rozłąka z rodziną i przyjaciółmi – przez prawie rok przebywasz setki, a nawet tysiące kilometrów od domu. Możliwość powrotu jest ograniczona, jeżeli nie chcesz zrezygnować z programu. 

Podczas wyjazdu rodzina i dzieci to priorytet – jesteś odpowiedzialna za opiekę nad nimi i musisz traktować swoje obowiązki poważnie. To nie czas na całonocne imprezy i częste wycieczki – jeżeli marzą Ci się tego typu wakacje, program au pair nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Au Pair mieszkają w pracy – ciężko jest postawić granicę między czasem wolnym, a obowiązkami. Teoretycznie zasady programu dokładnie ustalają zakres godzin pracy i czas wolny, jednak przy dzieciach tak naprawdę zawsze jest coś do zrobienia. 

Au pair – rodzina goszcząca

Każda rodzina, która chciałaby skorzystać z programu, musi przejść procedurę aplikacyjną i rozmowę kwalifikacyjną – proces jest zbliżony do tego, który musi przejść sama Au Pair. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli zdecydujesz się na poszukiwania aupair na własną rękę. Musisz jednak liczyć się z tym, że wiele osób podchodzi do takich ogłoszeń z ograniczonym zaufaniem, dlatego twoja oferta może wzbudzać mniejsze zainteresowanie. 

Rodzina biorąca udział w programie musi mieć inną narodowość niż au pair, a język używany w domu nie może być inny, niż oficjalny język kraju goszczącego. W programie nie mogą wziąć udziału rodziny, w których nie ma przynajmniej jednego, niepełnoletniego dziecka. Zgodnie z zasadami programu, rodzina goszcząca musi zapewnić Au Pair odpowiednie warunki i środki do życia. 

Czy warto zaprosić Au Pair?

Gdy chcesz, aby ktoś opiekował się twoimi dziećmi, szukanie odpowiedniej osoby może być prawdziwym wyzwaniem. Zanim zdecydujesz się na udział w programie au pair, zastanów się, czy to dobre rozwiąznie dla twojej rodziny. 

ZALETY WSPÓŁPRACY Z AU PAIR

  • Nauka języka angielskiegoAu Pair bardzo pomaga w opiece nad dziećmi i zajmuje się drobnymi zajęciami domowymi, dzięki czemu rodzina może mieć więcej czasu dla siebie.
  • Wymiana kulturowa działa w dwie strony – mieszkanie z osobą z innego kraju to cenne doświadczenie nie dla au pair, ale także dla rodziny goszczącej. Współpraca z Au Pair jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin, które chciałyby, aby ich dziecko uczyło się języka angielskiego i miało na co dzień szansę z niego korzystać.
  • To opłacalna współpraca – z ekonomicznego punktu widzenia koszt utrzymania au pair może być dużo niższy niż przy zatrudnieniu opiekunki. 

WADY WSPÓŁPRACY Z AU PAIR

  • Problem z prywatnością  – w domu pojawia się ktoś nowy i trzeba przyzwyczaić się do tego, że będzie przebywać z wami cały czas. Na początku rodzina może czuć się nieco skrępowana obecnością au pair, ale to kwestia przyzwyczajenia. 
  • Au pair to nie profesjonalna opiekunka – głównym celem programu jest wymiana kulturowa, dlatego osoby, które decydują się na pracę jako au pair, często nie mają ogromnego doświadczenia w pracy z dziećmi. Weź to pod uwagę. Jeżeli twój maluch wymaga profesjonalnej opieki, zatrudnij opiekunkę.
  • Różnice kulturowe – Au Pair mogą pochodzić z różnych krajów i środowisk, często bardzo odmiennych od kultury twojego kraju. Początkowo te różnice mogą być przyczyną niezręcznych sytuacji i niezrozumienia zachowania drugiej osoby.

Au Pair w USA

Popularność Au Pair w USAProgram Au Pair w USA cieszy się ogromną popularnością wśród kandydatek z całego świata. To właśnie w Stanach Zjednoczonych wymiana edukacyjno-kulturowa połączona z opieką nad dziećmi stała się czymś powszechnym i naśladowanym przez inne kraje. 

Warunki udziału w programie, obowiązki Au Pair i rodziny przyjmującej są jasno określone przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych. Oficjalne regulacje prawne są bardzo restrykcyjne i uniemożliwiają wyjazd na własną rękę.

W amerykańskim programie aupair mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 26 lat, podróżujące do USA z wizą J-1. Aby ją uzyskać, konieczna jest współpraca polskiej i amerykańskiej agencji Au Pair. Zgodnie z warunkami wizy, osoba przylatująca do Stanów Zjednoczonych powinna mieszkać tam przez okres 12-24 miesięcy. Rok to minimum, a pobyt z rodziną goszczącą można przedłużyć o 6, 9 lub 12 miesięcy. Jeżeli nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedniej wizy, możesz spróbować swoich sił jako au pair w Europie. 

Według zasad programu w Stanach Zjednoczonych, Au Pair:

  • Opiekuje się dziećmi maksymalnie 10 godzin dziennie i 45 godzin (Au Pair Standard i Au Pair Premiere) lub 30 godzin dziennie (Au Pair Educare).
  • Uczęszcza na kursy językowe lub zajęcia na uczelni wyższej, realizując ustaloną liczbę godzin lub zdobywając odpowiednią liczbę punktów akademickich. Rodzina goszcząca musi zapewnić jednorazowe stypendium na kurs językowy w wysokości 500$ (Au Pair Standard i Au Pair Premiere) lub 1000$ (Au Pair Educare)
  • Musi otrzymać od rodziny goszczącej własny pokój, pełne wyżywienie i tygodniowe kieszonkowe w wysokości min. 146$ (Au Pair Educare), 195$ (Au Pair Standard) lub 255$ (Au Pair Premiere)

Program Au Pair Premiere przeznaczony jest dla kandydatów, którzy ukończyli studia pedagogiczne lub mają przynajmniej 2 lata udokumentowanego doświadczenia w pracy z dziećmi. 

Osoby starające się o udział w programie muszą spełniać konkretne wymagania. Jeżeli nie wpisujesz się w poniższe kryteria, pobyt jako Au Pair w USA nie będzie możliwy. Aby dostać się do amerykańskiej wersji programu musisz:

  • Posiadać międzynarodowe prawo jazdy 
  • Znać język angielski na poziomie komunikatywnym
  • Mieć doświadczenie w opiece nad dziećmi (min. 200h)
  • Mieć 18-26 lat, nie posiadać własnych dzieci

Podróżując do Stanów Zjednoczonych z wizą J-1, masz prawo do spędzenia miesiąca na zwiedzanie USA po ukończeniu programu Au Pair. Wakacje możesz odbyć również podczas dwutygodniowego urlopu w trakcie programu – pierwszy tydzień ustala rodzina, drugi Ty. 

Au Pair – Europa

Au Pair w EuropieJeżeli nie jesteś gotowa na wylot za ocean, możesz spróbować swoich sił w Europie. Program realizowany jest w praktycznie każdym kraju starego kontynentu. Zdecydowaną zaletą odbywania programu w Europie jest bliska odległość do domu i podobna lub taka sama strefa czasowa. 

Program Au Pair w Europie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby przebywać w kraju nieanglojęzycznym i zależy im na szlifowaniu innego języka obcego. Wybierając rodzinę goszczącą, możesz poszukiwać takich domów, w których nikt nie używa na co dzień angielskiego. 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę jako Au Pair, Europa może być świetnym startem – nie musisz organizować wyjazdu przez agencję, możesz zrobić to samodzielnie. Procedury organizacyjne są zdecydowanie luźniejsze, niż w przypadku Stanów Zjednoczonych: nie musisz martwić się o sprawy wizowe, a koszt programu jest niższy. Opłata programowa w Europie wynosi około 700-800zł, jednak w niektórych państwach np. Holandii, wystarczy 200-300zł funduszy własnych. Wysokość kieszonkowego różni się w zależności od kraju.

Au Pair – Polska

Program Au Pair Polska nie jest tak popularny, jak jego odpowiedniki w innych częściach świata – w naszym kraju rodziny częściej decydują się na współpracę z lokalną opiekunką. Trend ten powoli się zmienia, a Polacy coraz chętniej zapraszają do siebie au pair z innych krajów. 

W Polsce nie ma oficjalnych regulacji prawnych dot. programu, ale rodziny goszczące i biura partnerskie opierają się na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich. W Polsce rodziny przyjmujące zamiast tygodniowego kieszonkowego oferują miesięczne wynagrodzenie. Jego wysokość znacznie różni się w zależności od regionu Polski. 

Jak zostać Au Pair?

WIza J-1 Uważasz, że posiadasz wszystkie niezbędne kwalifikacje i chciałabyś zostać Au Pair? Aby wziąć udział w programie możesz skorzystać z pomocy biura partnerskiego lub szukać rodziny goszczącej samodzielnie – w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych nie jest to możliwe. Do odbycia wymiany wymagana jest specjalna wiza J-1, wydawana tylko dla osób oficjalnie zarejestrowanych w programie. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Au Pair proponujemy rozpoczęcie pod skrzydłami agencji organizującej wyjazd.

Aby aplikować, musisz wypełnić niezbędne formularze na stronie agencji partnerskiej i dołączyć do swojego zgłoszenia zestaw niezbędnych dokumentów: zaświadczenie o stanie zdrowia, oświadczenie o niekaralności, kopia prawa jazdy (jeżeli posiadasz), list skierowany do rodziny goszczącej, kilka twoich zdjęć i referencje potwierdzające twoje doświadczenie. Jeżeli pragniesz zostać Au Pair w USA, potrzebujesz referencji z przynajmniej trzech źródeł. 

Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna online z potencjalną rodziną goszczącą. Potraktuj to jak rozmowę, podczas której obie strony mogą lepiej się poznać – zrób sobie listę pytań, które chciałabyś zadać rodzinie. Planując spotkanie on-line pamiętaj o różnych strefach czasowych. 

Aby wziąć udział w programie Au pair musisz uiścić odpowiednią opłatę – jej wysokość zależy od agencji oraz kraju docelowego. Czasami opłaty wynoszą kilkaset złotych i obejmują ubezpieczenie, opiekę biura partnerskiego i kurs językowy. Zdarza się, że koszt sięga nawet kilku tysięcy złotych (głównie w Stanach). Koszt przelotu zazwyczaj powinna pokryć rodzina goszcząca, ale zdarza się, że jest to wymagane od uczestniczki programu.

Au Pair – Opinie

Program cieszy się dużą popularnością i wiele Polek zdecydowało się na pracę jako Au Pair – opinie na temat wymiany są jednak podzielone. Poza głosami o zaletach programu, takich jak szansa na podróże, poznanie nowych kultur, ludzi, miejsc i możliwość szlifowania języka obcego, warto zwrócić uwagę na informacje, którymi dzielą się byłe Au Pair. 

Dziewczyny zwracają uwagę na to, że idea programu umiera, a większość rodzin traktuje Au Pair jak tanią siłę roboczą – uczestniczki programu muszą walczyć o wolny czas, zgadzać się na pracę w nadgodzinach i podlegać kontroli rodziny goszczącej. Pojawiają się również opinie o tym, jak trudno jest znaleźć rodzinę, która rzeczywiście interesuje się kulturą Twojego kraju. 

Aby upewnić się, że wyjazd jako Au Pair będzie udany, dołącz do grup i for, na których wypowiadają się dziewczyny z większym doświadczeniem. Ostrożnie wybieraj rodzinę, u której będziesz gościć. 

5/5 - (1 głos)