TurystykaInnePrzydatne poradyPorady

Autostop – porady

0

Autostop, czyli (nie)bezpieczny sposób na darmowe podróżowanie? Obalamy mity, potwierdzamy fakty

Autostop budzi wiele kontrowersji, a wokół tego tematu pojawia się bardzo dużo pytań:Autostop

  • Czy autostop jest niebezpieczny?
  • Czy dużą odwagą trzeba wykazać się, aby wsiąść do samochodu obcej osoby?
  • Czy autostop to głupi i nierozważny sposób na podróżowanie?

To jedynie nieliczne pytania, jakie są zadawane w kontekście tego nietypowego sposobu na przemieszczanie się. Na pewno nikt nie powie, że autostop jest w 100% bezpieczny, nic nie może się stać, a autostopowicze nie wystawiają się na spore zagrożenie wsiadając do samochodu z przypadkowo napotkanymi osobami. Nikogo nie trzeba przekonywać, że znacznie bezpieczniejszą formą podróżowania jest transport kolejowy, samolotowy lub autobusowy. Choć również podróżujemy z osobami, których nie znamy, czuwa nad nami prawo.

Niezaprzeczalnie, podróżowanie autostopem dostarcza niesamowitych emocji, niczego nie można tutaj przewidzieć ani wykluczyć, a samo poszukiwanie środków transportu jest często o wiele ciekawsze niż cel podróży. Można trafić na różnych ludzi i poznać praktycznie cały przekrój społeczeństwa. Dlatego tak istotne jest, aby rozważyć zarówno zalety, jak i wady podróżowania autostopem. Na tej podstawie uda się wyrobić rzetelną opinię.

Dlaczego autostop to dobry sposób na podróżowanie?

Możliwość przeżycia niesamowitej przygody zupełnie za darmo

Jeżeli brakuje Ci w życiu adrenaliny, chcesz coś zmienić lub przeżyć przygodę swojego życia, a jednocześnie dysponujesz niewielkim budżetem, autostop jest dla Ciebie.

Poznasz wielu nowych ludzi

95% znajomości, jakie zawrzesz w podróży nie będzie miało kontynuacji w przyszłości, ale nie zmienia to faktu, że spotkane osoby mogą wnieść wiele do Twojego życia. Poznasz ich poglądy na różne tematy, a także mogą zmotywować Cię do zmian w życiu.

Przełamiesz bariery

Autostop pomaga wyjść ze strefy komfortu, przełamać nieśmiałość, a także niweluje problem z nawiązywaniem kontaktów. W końcu, jeżeli chcesz jechać dalej, musisz zagadać do kierowcy.

Zagrożenia wynikające z podróżowania autostopem

Niebezpieczna jazda autostopemWiele osób ma obawy przed podróżowaniem autostopem. Czy są one uzasadnione? W pewnym stopniu na pewno tak. Trudno jest przewidzieć zachowanie, myśli, jak i zamiary drugiego człowieka.Czy faktycznie kierowca zatrzymał się, aby ułatwić nam podróż? A może to przebiegły złodziej lub morderca szukający ofiary? Rozpoczynając przygodę z autostopem wszystko należy brać pod uwagę.

Ktoś może powiedzieć, że zagrożenia czyhają na nas na każdym kroku. To prawda. Jednak w przypadku autostopu sami wchodzimy w paszczę lwa. Możemy spotkać inspirujących ludzi, ale możemy narazić się także na kontakt z przestępcą.

Autostop. Porady, o których musisz pamiętać, jeżeli nie chcesz wpakować się w kłopoty!

  1. Przedstaw się

Gdy kierowca zdecyduje się zatrzymać i zabrać Cię w dalszą podróż, pierwszym co należy zrobić po zajęciu miejsca jest przedstawienie się i podanie ręki na powitanie. Wykonując te proste i z pozoru oczywiste gesty, przestajesz być anonimowy i wchodzić w relację umożliwiającą zbudowanie zaufania, tak ważnego w tej sytuacji.

  1. Kontroluj swoje ruchy

Może to wydawać się dziwne, ale gdy już zajmiesz miejsce w samochodzie, ograniczyć swoje ruchy do minimum. W głowie kierowcy, który zobaczy, że grzebiesz po kieszeniach lub w plecaku mogą rodzić się różne scenariusze. Ludzka wyobraźnie jest nieograniczona. Możesz szukać butelki znajdującej się na dnie plecaka, ale w głowie Twojego towarzysza mogą pojawić się różne scenariusze, np. że szukasz scyzoryka, którym zaraz go zaatakujesz. Ty również zwracaj uwagę na zachowanie kierowcy.

  1. Zaufaj swojej intuicji

Jeżeli kierowca wydaje Ci się podejrzany i masz dziwne przeczucie, grzecznie podziękuj i poczekaj na kolejne auto. Jeżeli podczas podróży nie czujesz się bezpiecznie (kierowca jedzie zbyt szybko, zaczyna zadawać nietypowe pytania), poproś o zatrzymanie się przy najbliższej stacji lub w miejscu, gdzie możesz wysiąść. Intuicja to największa broń autostopowicza.

  1. Duet ma większą moc

Autostopem w duecieBezpieczniejszy jest autostop w duecie. Ponadto, dużo większe szanse na złapanie stopa ma para kobieta i mężczyzna. Wzbudzają oni większe zaufanie wśród kierowców.

  1. Pilnuj swoich rzeczy

Plecak zawsze miej pod ręką. Nie wkładaj go do bagażnika, tylko między nogi lub trzymaj na siedzeniu obok siebie. Przy wysiadaniu stosuj się do jednej zasady: najpierw wykładaj bagaż, dopiero wysiadaj.

  1. Zapamiętaj numer rejestracyjny i markę samochodu

Swoje bezpieczeństwo możesz zwiększyć zapisując podstawowe dane samochodu, do którego wsiadasz i wysyłając je do bliskiej osoby. Możesz także wykonać telefon do przyjaciela, aby kierowca miał świadomość, że ktoś wie, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Stosując się do powyższych zasad, unikniesz zagrożeń, jakie niesie autostop. Porady te ustrzegą Cię przed wieloma niebezpieczeństwami.

Co zabrać na autostop?

Autostop - co zabrać do plecakaJeżeli planujesz podróż autostopem, musisz przede wszystkim spakować rzeczy do wygodnego plecaka, z którego przenoszeniem nie będzie problemu. A co w środku? Przyda się na pewno:

  • zestaw do spania: namiot, karimata, śpiwór,
  • ubrania (coś ciepłego i nieprzemakalnego), bielizna, buty,
  • ręcznik,
  • kosmetyki: szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant, żel do mycia, szampon.

To oczywiście podstawowa lista tego, co zabrać na autostop. Należy również pamiętać o jedzeniu, ważnych gadżetach typu telefon, dokumenty, a także o wielu innych przydatnych przyborach. Podstawą jest jednak, aby nie brać za dużo. Im cięższy plecak, tym podróż okazuje się bardziej kłopotliwa.

Wiele osób pomimo wielu zagrożeń,chce przeżyć przygodę, jaką gwarantuje autostop. Co zabrać, aby czuć się bezpiecznie w podróży? W łatwo dostępnym miejscu w plecaku powinien znaleźć się gaz pieprzowy. Pamiętaj jednak, aby nie używać go, gdy samochód znajduje się w ruchu. Gdy poczujesz zagrożenie, wyceluj pojemnikiem w kierowcę i zacznij odliczanie. Daj do zrozumienia co zrobisz, jeżeli natychmiast nie zatrzyma pojazdu.

5/5 - (1 głos)