TurystykaAtrakcje turystyczne

Baśniowy Szlak

0

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny – wyprawa tropem krasnoludków

Baśniowy Szlak to miejsce, w którym fantazja daje pstryczka w nos rzeczywistości – sceny z ulubionych bajek wplatają się tu w piękny krajobraz Suwalszczyzny, a baśniowi bohaterowie bawią się razem z dziećmi. W każdej z magicznych wiosek na małych wędrowców czekają zabawy, liczne zagadki i niezwykłe opowieści. Nie ma czasu na nudę!

Wioski Baśniowego Szlaku rozłożone są w siedmiu miejscowościach na obszarze 250 kilometrów! Ilość przystanków nie jest przypadkowa – odpowiada liczbie krasnoludków z baśni jednej z najsłynniejszych polskich pisarek, Marii Konopnickiej. Bajkowy Szlak ma wiele wspólnego z jej twórczością, dlatego pierwszy przystanek znajduje się właśnie przy jej dawnym domu w Suwałkach. 

Każda wioska jest wyjątkowa – ma własnych patronów i poświęcona jest konkretnej tematyce. Odkrywanie kolejnych etapów szlaku będzie dla dzieci ekscytującą przygodą! Baśniowi przewodnicy zaproszą młodych odkrywców do świata baśni i z pomocą wesołych gier i zabawach opowiedzą o historii, zwierzętach, lokalnych tradycjach i wierzeniach.

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny uznawany jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla rodzin z dziećmi w Polsce – połączenie edukacyjnych zabaw pod okiem wykwalifikowanych animatorów i pięknych krajobrazów Suwalszczyzny sprawia, że miejsce to spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Dlaczego warto odwiedzić Suwalszczyznę?

Nie bez powodu Suwalszczyzna reklamowa jest hasłem „Kraina jak Baśń” – to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Niezależnie od sezonu turystów przyciąga bogata historia, wyjątkowy klimat i przepiękne krajobrazy. 

Przez malowniczą krainę przebiega mnóstwo tras turystycznych, a jedną z nich jest Baśniowy Szlak. Iście bajkowe przystanki przebiegają przez najatrakcyjniejsze zakątki tego regionu.

Baśniowy Szlak – wioski bajek

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny składa się z siedmiu przystanków rozlokowanych w różnych miejscowościach:

  • Zaułek Krasnoludków w Suwałkach
  • Wioska Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi
  • Wioska Darów Lasu w Kopcu
  • Wioska Dwóch Mistrzów w Puńsku
  • Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie
  • Dolina Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak
  • Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach

Bajeczne wioski zaprojektowano z myślą o wypoczynku i kreatywnej zabawie połączonej z nauką. Każdy przystanek ma inną tematykę i nawiązuje do lokalnej historii oraz legend – dzięki unikatowości wiosek, dzieci nie nudzą się podczas wędrówki, a każdy kolejny przystanek oznacza nowe atrakcje, zabawy i ciekawe opowieści. 

Przewodnikami na Baśniowym Szlaku są bohaterowie z utworów Marii Konopnickiej – bohaterowie bajek organizują wspólne gry, zabawy i zajęcia edukacyjne. 

Zaułek Krasnoludków – Suwałki

Pierwszy przystanek Baśniowego Szlaku znajduje się w Suwałkach, przy rodzinnym domu Marii Konopnickiej, w którym dziś znajduje się muzeum twórczości autorki. W wiosce krasnoludków dzieci poznają króla Błystka i nianię Anusię – przyjaciele przygotowali dla dzieci ciekawe zadania. Maluchy wybiorą się z przewodnikami na wspólnego poszukiwanie zaginionego skarbu. Komu uda się odnaleźć klucz, koronę i klejnoty króla Błystka?

Pomoc małych przewodników przyda się również Marysi, której gąski rozbiegły się po całym ogrodzie! Schwytanie zagubionych zwierzaków będzie wymagała od dzieci sprytu i pomysłowości. Na koniec, z legendy niani Anusi mali odkrywcy dowiedzą się, jak powstały Suwałki. Wizyta w Zaułku Krasnoludków zakończy się wspólną grą na wyjątkowej planszy: uwaga – pionki są naprawdę ogromne! 

Wioska Wesołych Wędrowców – Nowa wieś

Drugi przystanek szlaku znajduje się w bliskiej okolicy Suwałk, w Nowej Wsi. Drugą wioskę urządzono w stylu miniaturowego gospodarstwa – są tu wiejskie zagrody, młyn wiatrowy, Kasina Chata i stragan pełen niespodzianek. Dzieci mogą dowiedzieć się o więcej o tym, jak w przeszłości wyglądały regionalne domostwa.

Przewodnikami w Wiosce Wesołych Wędrowców są Jasio Wędrowniczek i Podziomek –  z nimi dzieci nauczą się robić własną mąkę i samodzielnie łowić ryby! Przy okazji mali wędrowcy dowiedzą się, skąd na Suwalszczyźnie wzięła się ryba sieja, a najwięksi miłośnicy zwierząt na pewno zachwycą się opowiadaniami o lokalnej faunie. A to nie wszystko! W drugiej wiosce znajduje się wyjątkowa atrakcja: największy termometr na świecie.

Wioska Darów Lasu – Kopiec

Wędrując przez Baśniowy Szlak Suwalszczyzny, nie można pominąć Wioski Darów Lasu! Trzeci przystanek znajduje się we wsi Kopiec, w samym sercu Puszczy Augustowskiej. Odwiedzający mogą liczyć tu na ciszę, spokój i sielską zabawę na łonie natury. 

Na dzieci czekają tu krasnoludek Modraczek i Jagodowy Król, znany dzieciom z bajki Marii Konopnickiej „Na jagody”. Przewodnicy opowiedzą małym odkrywcom o mieszkańcach tutejszego lasu – w programie wspólne poszukiwanie rodziny łosi, liczenie borsuków, a także wizyta w ogromnym ulu! Ta ciekawie poprowadzona lekcja przyroda na pewno na długo zostanie w głowach najmłodszych.

Jak w każdej wiosce, przewodnicy Wioski Darów Lasu przygotowali dla małych odkrywców specjalne zadanie – najsprytniejsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił w pajęczej sieci! Komu uda przejść się po linach bez zaplątania?

Zwiedzanie trzeciej wioski kończy się wzruszającą legendą o miejscowym kamieniu.

Wioska Dwóch Mistrzów – Puńsk

Wioska Dwóch Mistrzów znajduje się w Puńsku, który często nazywany jest też stolicą Litwinów. Czwarty przystanek poświęcony jest historii i kulturze naszych sąsiadów. Wraz z Koszałkiem Opałkiem, nadwornym kronikarzem króla Błystka, dzieci wysłuchają niezwykłej legendy o pięknej Jegli i wężu Żaltysie. Historia zostanie opowiedziana w trzech językach! Po polsku, litewsku i białorusku. Któremu odkrywcy uda się znaleźć najwięcej podobieństw między różnymi językami? 

Zadaniem na tym etapie Baśniowego Szlaku jest wędrówka przez zawiły labirynt języków! Najsprytniejsze dzieci, które odnajdą właściwą ścieżkę, dotrą do Polany rozmów, na której czekać będzie Koszałek Opałek ze swoim przyjacielem, świerszczem Sabandą. 

W czwartej wiosce znajduje się również plac zabaw inspirowany utworem Juliana Tuwina „Abecadło”.

Wioska Zapomnianych Wojów – Bakałarzewo

Baśniowy szlak przebiega również przez Wioskę Zapomnianych Wojów położoną w Bakałarzewie, w malowniczej dolinie Rospudy. Na tym przystanku dzieci odkryją kulturę pradawnego rodu walecznych Jaćwingów. 

W Wiosce Zapomnianych Wojów na małych odkrywców czeka kolejne zadanie – linowy tor przeszkód i nora złodzieja perełek – wędrówka będzie prawdziwym wyzwaniem, ale z pomocą wojów Króla Błystka, Mikuły i Pakuły, dzieci na pewno świetnie sobie poradzą! Najodważniejsi odkrywcy dotrą do grodziska jaćwieskiego, w którym wielki wódz Skomanda opowie im legendę o starym Skazdubie. 

Na koniec wszyscy spróbują rozegrać partię w niezwykłą grę planszową, w której pionkami są mali wędrowcy! Każdy ruch po wielkiej planszy oznacza nowe ciekawostki i fakty na temat kultury Jaćwingów. 

Dolina Przygód nad Szeszupą – Rutka-Tartak

W Dolinie Przygód nad Szeszupą dla dzieci zaplanowano mnóstwo atrakcji związanych z lokalną fana i florą. Mali odkrywcy poznają sekrety leśnego życia i dowiedzą się, dlaczego szacunek do zwierząt jest ważny. Towarzyszyć będą im dziki, zające, borsuki, bobry i łosie. 

Przewodnik w szóstej wiosce bajek, Krasnoludek Sikorek, przygotował dla małych wędrowców świetne zabawy nawiązujące do świata zwierząt: dzieci spróbują przecisnąć się przez tunele, w których skrywają się zające, sprawdzą swoje siły w bobrowym torze przeszkód i przespacerują się ścieżką zdrowia. 

Zwiedzanie Doliny Przygód kończy się mroczną opowieścią o duszy pokutującej w wilczym ciele. 

Miasteczko Sekretnych Uliczek – Sejny

Ostatni przystanek Baśniowego Szlaku znajduje się w Sejnach, miasteczku nad rzeką Marychą. Dzieci nauczą się tu o różnorodności kulturowej ludów, które w przeszłości żyły w zgodzie na ziemiach Suwalszczyzny. Paź Króla Błystka, Krężołek oraz tytułowy Dziadek z wiersza Marii Konopnickiej „Dziadek przyjdzie” opowiedzą małym wędrowcom o mieszkających tu niegdyś narodach, ich zwyczajach, tradycjach i wierzeniach.

Mali odkrywcy będą mogli odwiedzić rzemieślnicze domostwa żydowskiego krawca, u którego dzieci spróbują samodzielnie przyszyć guziki, polskiego szewca, który gotów jest zmierzyć ich stopy, litewskiego piekarza, który wytłumaczy tajniki pieczenie chleba i starowiera bednarza. Zwiedzanie zakończy się wizytą w różnych świątyniach – dzieci zajrzą do dawnej synagogi, domu talmudycznego, klasztoru dominikanów i pięknej bazyliki.

Przeprawa przez Baśniowy Szlak Suwalszczyzny kończy się nad wyschniętą rzeką Marychą – mali wędrowcy wysłuchają opowieści o powstaniu Sejn, po czym udadzą się na poszukiwania jej bohaterów. 

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny – informacje dla turystów

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny składa się z siedmiu przystanków rozłożonych na ogromnym ternie. Możesz przejść przez cały szlak lub odwiedzić tylko wybrane wioski. Kolejność zwiedzania jest dowolna, ale najlepiej rozpocząć od pierwszego przystanku w Suwałkach. 

Aby urozmaicić przygodę na szlaku i ułatwić wędrówkę osobom, które chcą przejść całą trasę, stworzono Pakiet Wędrowca. Obejmuje on różne Karty Wędrowca: małe, zawierające mapę konkretnych przystanków i dużą, prowadzącą przez cały Baśniowy Szlak. 

Dzieci podróżujące z Kartą Wędrowca mogą zbierać pieczątki za ukończone zadania na każdym z przystanków. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje dyplom Wędrowca i pamiątkową odznakę. W cenę pakietu wliczone są również zajęcia z animatorem – jeżeli planujecie indywidualne zwiedzanie bez przewodników, dobrym rozwiązaniem jest Pakiet Samotnego Wędrowca. 

Jak trafić na Baśniowy Szlak Suwalszczyzny?
Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od pierwszego przystanku:

Zaułek Krasnoludków
Ul. Kościuszki 31, Suwałki
Ogród przy Muzeum im. Marii Konopnickiej 

Oceń artykuł