TurystykaAtrakcje turystyczne

Ciechocinek – atrakcje turystyczne

0

Atrakcje w Ciechocinku – najpopularniejszym mieście uzdrowiskowym

Ciechocinek to malutka miejscowość o ogromnej popularności – uważany jest za jedno z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych w Polsce i Europie! Naturalne dobrodziejstwa, spokojne tempo życia i unikalny mikroklimat od ponad 100 lat przyciągają kuracjuszy z całego świata. 

Wakacje w Ciechocinku to szansa na wyciszenie się, odpoczynek od pędu życia, a przede wszystkim odzyskanie zdrowia! Liczne sanatoria i zakłady lecznice oferują wachlarz zabiegów prozdrowotnych i rehabilitacyjnych, z których chętnie korzystają kuracjusze i turyści. 

Czy Ciechocinek jest dla każdego?

Ciechocinek z lotu ptaka
Ciechocinek z lotu ptaka

Zdecydowanie! Choć ogromne tężnie, liczne sanatoria i bogactwo naturalnych solanek przyciągają głównie starszych turystów, w Ciechocinku każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii, unikalnej architektury i kultury regionalnej z przyjemnością odwiedzą lokalne atrakcje. Ciechocinek może pochwalić się wyjątkową, drewnianą zabudową i unikalnymi budynkami o znaczeniu historycznym.

Miasto pokochają również amatorzy długich wędrówek i sportów na świeżym powietrzu – Ciechocinek to niezwykle zielone miasto! W okolicy pełno jest parków, skwerów i kwietników, a przez miejskie tereny przebiegają ścieżki rowerowe i popularne szlaki turystyczne. 

Ciechocinek to miejsce, którego nie chce się opuszczać i do którego pragnie się wracać. Sprawdź, co do zaoferowania ma to wyjątkowe miasteczko między Toruniem a Włocławkiem!

Ciechocinek – uzdrowiskowa stolica Polski

Ta niewielka, kujawska miejscowość może być śmiało nazywana uzdrowiskową stolicą Polski. Z uwagi na niepowtarzalny mikroklimat, źródła solankowe i bogactwo naturalne, Ciechocinek słynie ze szpitali uzdrowiskowych, sanatoriów, ośrodków wczasowych i prewentoriów. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, a lokalna gospodarka opiera się na przedsiębiorstwach związanych z uzdrowiskami i turystyką. 

Podstawą rozwoju Ciechocinka są naturalne wody lecznicze, pochodzące z lokalnych źródeł solankowych, m.in. wody bromkowe, jodkowe, borowe i chlorkowo-sodowe. Turyści odwiedzający to miejsce mają szansę odpocząć od zanieczyszczonego miasta i zrelaksować się w prozdrowotnym klimacie. 

Czy znasz już najpopularniejsze, uzdrowiskowe atrakcje turystyczne w Ciechocinku?

Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych (tzw. Kursaal) w Ciechocinku zlokalizowana jest w drewnianym budynku w stylu szwajcarskim, powstałym pod koniec XIX wieku. To architektoniczna perełka i jedna z najstarszych budowli w mieście. Autorem projektu budynku, który początkowo służył jako kryta galeria spacerowa, był Edward Cichocki. Przed wejściem do środka warto zwrócić piękną elewację, bogato zdobioną drewnianymi koronkami.

We wnętrzu Pijalni Wód Mineralnych mieści się galeria obrazów i dekoracji snycerskich, sala koncertowa, kawiarenka i produkt z lokalnymi produktami leczniczymi. Najważniejsza atrakcja turystyczna tego miejsca to jednak naturalne solanki i zdroje, których za symboliczną opłatą mogą skosztować odwiedzający. 


Zespół tężni solankowych

Wymieniając atrakcje w Ciechocinku nie można zapomnieć o zespole trzech tężni solankowych – to największa drewniana konstrukcja tego typu w całej Europie! Kompleks został wzniesiony w XIX wieku, po pierwszym rozbiorze Polski, gdy Wieliczka i Bochnia znalazły się pod austriackim zaborem. Konstrukcja powstała na bazie projektu profesora kieleckiej Akademii Górniczej, Jakuba Graffa. Dziś tężnie stanowią symbol Ciechocinka. 

Zespół tężni solankowych
Zespół tężni solankowych

Tężnie, to konstrukcje służące do odparowywania solanki czerpanej z podziemnego źródła – w Ciechocinku pompuje się ją z fontanny „Grzybek”. Lecznicza woda jest wtłaczana do korytek u szczytu drewnianej konstrukcji, po czym przesącza się po ścianach zbudowanych z tarniny, intensywnie parując pod wpływem wiatru i promieni słonecznych – w ten sposób w pobliżu tężni tworzy się wyjątkowy mikroklimat, który pozytywnie wpływa na zdrowie. 

Pobyt w tężni zaleca się alergikom, osobom cierpiącym na problemy związane z tarczycą i zmagającymi się z chorobami układu oddechowego. To wyjątkowa atrakcja turystyczna, która pozytywnie wpływa na układ odpornościowy! 

Kompleks tężni solankowych w Ciechocinku to trzy drewniane konstrukcje o wysokości ok. 16 metrów, ustawione na kształt podkowy – wokół nich turyści mogą wybrać się na długi, prozdrowotny spacer. Zespół tężni to jedna z kilku ciechocińskich atrakcji, które w 2017 roku uznano za Pomnik Historii.

Łazienki Uzdrowiskowe numer 1

Najstarszym i najpopularniejszym zakładem przyrodoleczniczym w Ciechocinku są Łazienki Uzdrowiskowe (nazywane też głównymi), zlokalizowane przy al. Armii Krajowej. Zabytkowy budynek wzniesiono w 1849 roku według projektu Henryka Marconiego i Fryderyka Rejewskiego.

Łazienki Główne posiadają dużą bazę noclegową, oferującą łącznie 240 miejsc dla kuracjuszy. Pobyt w pięknym, ponad 150-letnim budynku to ciekawe rozwiązanie dla osób planujących pobyt prozdrowotny. 

Najciekawsze atrakcje Ciechocinka i okolic

Gdzie warto się wybrać, jeżeli odwiedzasz Ciechocinek? Atrakcje turystyczne rozlokowane są po całym mieście, jednak w niedalekiej odległości. 

Zabytkowa Warzelnia Soli

Zabytkowa Warzelnia Soli
Zabytkowa Warzelnia Soli

Warzelnia Soli w Ciechocinku została wzniesiona w 1830 roku – skromny budynek w stylu klasycystycznym stanowi dziś unikatowy zabytek przemysłowy. To najstarszy w Polsce, nadal działający zakład przemysłowy – od prawie 200 lat w zabytkowej warzelni kończy się proces odparowywania solanki i produkcji soli. 

Powstały w tężniach, zagęszczony roztwór solanki dociera tu rurociągami, po czym jest warzony na dużych, otwartych naczyniach. Pod wpływem ciepła na powierzchni osadzają się kryształki, które stają się gotowym produktem. 

W zabytkowym budynku Warzelni Soli znajduje się Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, w którym turyści mogą podziwiać atrakcje Ciechocinka związane z warzelnictwem i lokalną działalnością uzdrowiskową. 

Muzealna ekspozycja obejmuje m.in. narzędzia wykorzystywane do produkcji soli, stare etykiety wód leczniczych czy sprzęt wykorzystywany w XX wieku w celach rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych. Podczas wizyty w muzeum warto zwrócić uwagę na starodawny zbiornik na stężoną solankę, pochodzący z XIX wieku! 

Warzelnia Soli znajduje się niedaleko zespołu tężni solankowych – dwie popularne atrakcje turystyczne dzieli odległość około kilometra, dlatego można odwiedzić je w ramach dłuższego spaceru po mieście. 

Znane fontanny w Ciechocinku

Spełniają marzenia, przynoszą szczęście i mają właściwości lecznicze – lokalne fontanny nie bez przyczyny uważa się za ważne atrakcje Ciechocinka. Wiele stanowi ozdobę miasta od przeszło stu lat! 

Fontanna Żaba

Zlokalizowana w Parku Zdrojowym atrakcja turystyczna inspirowana jest „Żabką” – bohaterką wielu baśni i opowieści znanym wszystkim z czasów dzieciństwa. Zdobiąca fontannę postać żaby nie odnosi się jednak tylko do baśni – w wielu podaniach żabę uważa się za strażniczkę terenów zielonych.

Swój aktualny wygląd fontanna zawdzięcza remontowi, który przeprowadzono w 2012 roku – wcześniej w jej miejscu znajdowało się jedynie oczko wodne. Fontanna „Żabka” stanowi wyjątkową ozdobę ciechocińskiego parku i jest chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. 

Spacerując po parku zdrojowym zatrzymaj się przy bajkowej fontannie, aby pomyśleć życzenie – niektórzy uważają, że żaba przynosi szczęście i pomaga spełnić wyszeptane jej marzenia. 

Fontanna Grzybek

Uzdrowiskowe atrakcje w Ciechocinku mogą przybierać najróżniejsze formy – jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest fontanna „Grzybek”. Solankowa woda w fontannie pochodzi ze znajdującego się 420 metrów pod ziemią źródła, z którego jest pompowana do pobliskich tężni. 

Fontanna Grzybek jest ozdobą Ciechocinka od prawie 100 lat! Wybudowano ją w 1926 roku, według projektu Jerzego Raczyńskiego. Architekt był silnie związany z Ciechocinkiem – zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli ważnymi mieszkańcami miasta: ojciec był dyrektorem Zakładu Zdrojowego, natomiast dziadek pełnił funkcję dyrektora lokalnego Zakładu Wód Mineralnych.

Dzięki wyjątkowej solance atrakcja turystyczna stanowi naturalny inhalator – wokół fontanny „Grzybek” codziennie przysiadają mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości. 

Fontanna „Jaś i Małgosia”

Fontanna „Jaś i Małgosia”
Fontanna „Jaś i Małgosia”

Ciechocinek może pochwalić się jeszcze jedną bajkową fontanną – w Parku Zdrojowym znajduje się fontanna z gipsowymi figurami Jasia i Małgosi. Bohaterowie znanej baśni stali się już symbolem Ciechocinka i stanowią tło wielu pamiątkowych fotografii. 

Pełna uroku atrakcja turystyczna została przeniesiona do Parku Zdrojowego w 1927 roku, wcześniej zdobiła okolice Teatru Letniego. Podczas spaceru po parkowych alejkach na pewno zwrócisz na nią uwagę – znajduje się przy popularniej, obsadzonej krymskimi lipami alejce. 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić Jasia i Małgosię – zwyczajem wielu turystów jest wrzucenie do wody symbolicznego grosika, który ma przynieść szczęście. Czy to działa? Nie wiemy! Ale warto spróbować. 

Fontanna przy Parterach Hellwiga

Partery Hellwiga to malownicza, pełna kolorów alejka spacerowa, którą zdobią wielobarwne dywany kwiatowe – uliczka obsadzona jest najróżniejszymi gatunkami roślin, z których stworzono fantazyjne, wyjątkowe wzory. Nazwa ciągu spacerowego pochodzi od jego projektanta, Zygmunta Hellwiga. 

Partery Hellwiga to atrakcja turystyczna, która zdobi Ciechocinek od 1943 roku! Na początku lat 30. XX wieku władze miasta zaczęły myśleć o wzbogaceniu miejskiej zieleni i stworzeniu w Ciechocinku atrakcji botanicznych. Pierwotnie nad projektem pracował inżynier Adam Paprocki, jednak ostatecznie zrealizowano wiele pomysłów Zygmunta Hellwiga – atrakcje w Ciechocinku, nad którymi pracował artysta, to m.in. gigantyczne kobierce kwiatowe i kwietny zegar.

Od 2011 Partery Hellwiga zdobi wyjątkowa, multimedialna fontanna w stylu windsorskim. Fontanna działa według specjalnego programu, którym steruje komputer – co kilkanaście minut automatycznie zmienia się sposób wyrzucania wody i rodzaj iluminacji świetlnych. To niezwykle widowiskowy pokaz – zwłaszcza że z kielicha fontanny odchodzą aż sześćdziesiąt cztery strumienie wody!

Podczas wizyty w Ciechocinku warto wybrać się na spacer po Parterach Hellwiga i przysiąść na chwilę relaksu przy świetlnej fontannie – nie bez powodu miejsce uważa się za jedno z najpiękniejszych w mieście! Atrakcja turystyczna działa jedynie w sezonie wiosenno-letnim. 

Cerkiew św. Michała Archanioła

Cerkiew św. Michała Archanioła
Cerkiew św. Michała Archanioła

Lubisz historyczne atrakcje? Ciechocinek może pochwalić się kilkoma zabytkowymi budowlami z XIX wieku! Jedną z najważniejszych jest Prawosławna Cerkiew Św. Michała Archanioła, wzniesiona w 1894 roku przez górali kaukaskich na podstawie projektu W. Feddersa. Świątynię wybudowano z myślą o prawosławnych kuracjuszach i rosyjskich pacjentach lokalnego szpitala. 

Cerkiew św. Michała Archanioła to unikalna, niepowtarzalna budowla – powstała z bali, bez użycia ani jednego gwoździa! Co więcej, to jedyny budynek w stylu zauralskim na terenie całej Europy! To wyjątkowa atrakcja turystyczna, która może zaciekawić podróżników z całego świata. 

Co ciekawe, cerkiew nie zawsze funkcjonowała jako świątynia – od lat 20. XX wieku służyła za kasyno ze świetlicą, szkołę i magazyn. O przywrócenie budynku do użytku liturgicznego i renowację cerkwi w latach 90. starał się Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Sawa (Hrycuniak) – od tego czasu cerkiew jest czynna. 

Długie lata użytkowania cerkwi w sposób niereligijny przyczyniły się do zachowania jej oryginalnych walorów – od lat 20. ściany cerkwi obito deskami, które uchroniły naturalne barwy jej pierwotnych ścian. Warto wiedzieć, że kolory nie były wybrane losowo: niebieski symbolizuje Królestwo Niebieskie, żółty oznacza doskonałość i świętość, natomiast czerwony – Bożą miłość.

Nie wiadomo, jak wyglądało pierwotne wnętrze cerkwi, ale do dziś na wewnętrznych ścianach zachowała się bogata ornamentyka i ozdobne napisy w języku cerkiewno-słowiańskim. Podczas zwiedzania warto również zwrócić uwagę na piękne, koronkowe obramowania okien. 

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Parafialny w Ciechocinku to ceglana budowla w stylu neogotyckim, wzniesiona w latach 1877-1884. Świątynia posiada przepiękne ołtarze boczne z białego marmuru i ołtarz główny, w którym umieszczono obraz „Przemienienia Pańskiego”. Podczas wizyty warto również zwrócić uwagę na prezbiterium z kryształowym sklepieniem oraz imponujące, neogotyckie witraże.

Dwie wojny światowe spowodowały ogromne szkody w murach świątyni, dlatego jej pierwotny wygląd nie zachował się do dzisiejszych czasów. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej społeczność Ciechocinka starała się o przywrócenie kościoła do jego stanu sprzed wojny. Wnętrze kościoła pokryto efektowną, wielobarwną polichromią a w wieżach kościoła zainstalowano trzy dzwony. 

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła zlokalizowana jest w samym sercu miasta, zaledwie kilka minut spacerkiem od Parku Sosnowego – świątynia jest warta odwiedzenia, nawet jeżeli planujesz jedynie krótki pobyt w Ciechocinku. 

Teatr Letni w Ciechocinku

Teatr Letni w Ciechocinku
Teatr Letni w Ciechocinku

Są miejsca, które trzeba zobaczyć odwiedzając Ciechocinek – atrakcje turystyczne o wyjątkowych walorach architektonicznych i historycznych są chlubą tego miasta! Jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji jest drewniany budynek Teatru Letniego w Ciechocinku – to unikalny przykład budownictwa w stylu szwajcarskim. Autorem projektu był architekt Adolf Wilhelm Schimmelpfenning. 

Teatr Letni wzniesiono w 1890 roku – w modnym ówcześnie stylu szwajcarskiego gospodarstwa wiejskiego. Wiele budynków w mieście pochodzi z podobnego okresu, dlatego zwiedzając Ciechocinek możesz zauważyć podobieństwa w motywie zabudowy i stylu architektonicznym.

Budowa teatru nie trwała długo – w niecały rok budowniczy stworzyli obiekt, który mógł pomieścić do 240 osób. Zaledwie kilka lat później, w 1901 roku, zadecydowano o rozbudowanie teatru, w ramach której powiększono scenę i utworzono dodatkowe loże dla widowni. 

Teatr Letni przez lata cieszył się dużą popularnością, a na jego deskach występowali znakomici artyści. Niestety po II wojnie światowej teatr zaczął podupadać, a już w 1969 zdecydowano o jego zamknięciu. Powodem był zły stan techniczny.

W 1984 roku budynek teatru wpisano do rejestru zabytków, a około 15 lat później Teatr Letni odrestaurowano i oddano do ponownego użytku. Inicjatorem zbiórki pieniężnej na odbudowę zabytkowego obiektu był Jerzy Waldorf. 

Dzisiaj Teatr Letni w Ciechocinku to wyjątkowa atrakcja turystyczna – jest to jedyny tego typu obiekt architektoniczny w Polsce i jeden z trzech w całej Europie! Przed wycieczką warto sprawdzić aktualny repertuar i wybrać się na koncert lub recital w tym wyjątkowym miejscu. 

Przyrodnicze atrakcje – Ciechocinek i okolice

Czym byłaby uzdrowiskowa miejscowość bez bogatych terenów zielonych i atrakcji przyrodniczych? Ciechocinek może pochwalić się bujną florą i rzadkimi gatunkami roślin – co roku w mieście sadzi się około pół miliona kwiatów.

Tereny zielone w Ciechocinku zajmują imponującą powierzchnię około 100 hektarów – 70 procent tych obszarów zajmują parki. 

Atrakcje Ciechocinka i okolic – szlaki turystyczne

Ciechocinek i malownicze okolice miasta to doskonałe miejsce dla piechurów i amatorów długich spacerów – w regionie znajduje się kilka szlaków turystycznych, dostosowanych do wycieczek pieszych lub rowerowych. Spokojna wędrówka po kujawskich miejscowościach to doskonała okazja na zapoznanie się z lokalną historią i kulturą – a jest co odkrywać! 

Szlaki przebiegające przez Ciechocinek mają różne długości – niektóre z nich przejdziesz w kilka godzin, na inne lepiej poświęcić cały dzień. Przed wybraniem się na pieszą wycieczkę należy pamiętać, że okoliczne szlaki często nie są dokładnie oznaczone. 

Czarny szlak „Solny”

To trasa turystyczna prowadząca ze wsi Kuczek do stacji kolejowej w Otłoczynie. Jedenastokilometrowy szlak prowadzi przez urozmaicone tereny leśne. Wieś Kuczek znajduje się około 5 km od centrum Ciechocinka. 

Szlak „Solankowy”

O podobnej nazwie, lecz zdecydowanie krótszy – Szlak „Solankowy” został przygotowany przez Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek. 4-kilometrowa trasa prowadzi przez najciekawsze zakątki związane z zagospodarowaniem złóż solankowych i pozwala zwiedzić ważne atrakcje w Ciechocinku. Na spokojny spacer warto zagospodarować sobie około 2 godzin. Zwiedzanie szlaku włącznie z atrakcjami turystycznymi zajmuje do 3-4 godzin. 

Zielony szlak pieszy „Krystynki”

Popularną trasą turystyczną jest pieszy szlak „Krystynki”, rozpoczynający się przy fontannie „Grzybek” w Ciechocinku. 8-kilometrowa trasa prowadzi przez malownicze zakątki miasta, przechodzi przez Kuczek i kończy się w Raciążku. Przed wyruszeniem w drogę warto dokładnie zapoznać się z trasą – przejście przez niektóre fragmenty szlaku może być utrudnione ze względu na gęste zarośla oraz brak odpowiedniego oznakowania. 

Niebieski szlak „Wiślany”

Szlak „Wiślany” to trasa turystyczna rozpoczynająca się przy fontannie „Grzybek” w Ciechocinku, przebiegająca przez Słońsk Dolny i kończąca się we wsi Wołuszewo. Niebieski szlak ma długość 8-kilometrów i jest podobną trasą do szlaku „Krystynki”. 

Żółty szlak pieszy „Kujawski”

To piesza trasa turystyczna rozpoczynająca się we wsi Podole i prowadząca do Służewa, po drodze przecinając Ciechocinek, Wołuszewo i Aleksandrów Kujawski. Wędrówka po 25-kilometrowym szlaku to szansa na poznanie kilku miejscowości, w których znajdują się różne atrakcje turystyczne i ważne punkty historyczne. 

Czerwony szlak Stanisława Noakowskiego

To trasa dla wytrwałych piechurów, którym niestraszne są długie wędrówki – szlak Noakowskiego ma długość 41 kilometrów! Trasa rozpoczyna się w Toruniu i prowadzi do Nieszawy. Droga przebiega przez kilka miast, w tym Ciechocinek, dlatego możesz skrócić swoją trasę, wyruszając z uzdrowiskowego miasta. 

Parki w Ciechocinku

Czysty sanatoryjny klimat to jeden z wielu powodów, dla których turyści i kuracjusze chętnie odwiedzają Ciechocinek – atrakcje turystyczne miasta to nie tylko zabytki architektoniczne, ale przede wszystkim piękne parki i obszerne tereny zielone.  

Park Zdrojowy

Założony pod koniec XIX wieku, Park Zdrojowy jest największym i najstarszym parkiem w Ciechocinku. Pracę nad projektem w 1872 rozpoczął Hipolit Cybulski, po czym przez kolejne lata udoskonaleniami zajmował się Franciszek Szanior. W efekcie powstał wyjątkowy park o powierzchni 19 hektarów, porośniętej przez kilkadziesiąt gatunków roślin. 

Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym
Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym

Przez Park Zdrojowy powinien przespacerować się każdy, kto planuje odwiedzić Ciechocinek – atrakcje turystyczne idealnie harmonizują tu z bujną przyrodą. Podczas wycieczki po parku na pewno zauważysz unikalną, drewnianą zabudowę w stylu zakopiańskim. Koniecznie zatrzymaj się w zabytkowej Pijalni Wód Mineralnych i Muszli Koncertowej!

Spacerowicze powinni również zwrócić uwagę na rzadkie gatunki roślin, takie jak tulipanowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy czy kłęk kanadyjski – niespotykana botanika zachwyci oko każdego miłośnika przyrody. Wśród drzew porastających park znajduje się również naturalna atrakcja turystyczna – 22-metrowy dąb szypułkowy „Konstanty”, uznany za pomnik przyrody. 

Park Tężniowy

Kontynuując wyprawę po zielonych zakątkach Ciechocinka, zajrzyj do Parku Tężniowego. Sześciohektarowy kompleks rekreacyjny powstał w 1852 roku z sugestii Tytusa Chałubińskiego i do dziś służy za miejsce o walorach rehabilitacyjno-wypoczynkowych.

Na terenie parku zlokalizowane są trzy ogromne tężnie, dzięki którym kuracjusze mogą relaksować się w prozdrowotnych warunkach. Już po kilku długich spacerach w ich okolicy zauważysz, jak wyjątkowy mikroklimat wpływa na zdrowie i samopoczucie. 

Wzdłuż spacerowych alejek rosną piękne drzewa słonolubne, a w centrum parku stoi pomnik Stanisława Staszica. Pisarz był jednym z inicjatorów eksploatacji solanek w Ciechocinku. 

Park Sosnowy

Park Sosnowy
Park Sosnowy
Zdjęcie: Mateuszgdynia / commons.wikimedia.org

Doskonałe miejsce na romantyczne wyprawy i spacery z rodziną – Park Sosnowy to naturalny lasek, który w 1889 roku zagospodarowano według projektu Franciszka Szaniora. Cieniste, malownicze alejki codzienne przyciągają mieszkańców i turystów, którzy zdążyli już zwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne w Ciechocinku.

W północnym narożniku parku, w zaciszu wiekowych sosenek i bujnej zieleni, znajduje się Dworek Prezydenta RP. Budynek wzniesiono w połowie lat 30. XX wieku na życzenie Ignacego Mościckiego – co ciekawe: sam prezydent nigdy nie odwiedził rezydencji. 

Ciechocinek – atrakcje dla dzieci

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz hasło Ciechocinek? Atrakcje turystyczne dla seniorów? Sanatoria dla kuracjuszy i ośrodki wypoczynkowe nastawione na starszych turystów? 

Choć Ciechocinek do tej pory cieszył się ogromną popularnością głównie wśród seniorów, coraz częściej do miasta przyjeżdżają również młodsi turyści. Prozdrowotny klimat, malownicza okolica i ciekawe zabytki sprawiają, że rodziny chętniej odwiedzają Ciechocinek – atrakcje dla dzieci stanowią dodatkowy plus. A co ciekawe, tych w mieście nie brakuje! 

Baseny

Dzieci uwielbiają zabawę na basenie – chyba nikogo nie musimy przekonywać! Pływanie, a nawet tylko pluskanie się w wodzie, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy dziecka i wpiera jego rozwój ruchowy. Gdy za oknem deszcz i pogoda nie pozwala na zwiedzanie, sprawdź wodne atrakcje turystyczne Ciechocinka. 

W Ciechocinku znajduje się kilka basenów, jednak na szczególną uwagę zasługują te solankowe. Ciepła woda o wysokim stężeniu solanki ma funkcje lecznicze – kilka wizyt na basenie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie dziecka zmagającego się z alergiami, astmą lub chorobami układu oddechowego. 

Turyści poszukujący kąpielisk solankowych mogą skorzystać z oferty basenu w Centrum Promocji Zdrowia Sanvit lub z basenu w Domu Zdrojowym – w przypadku pierwszego miejsca, atrakcja turystyczna jest dostępna w określonych godzinach, a pierwszeństwo mają goście Centrum. 

Największym obiektem kąpieliskowym w Ciechocinku jest kompleks Basenów Pod Tężniami. To miejsce, w którym dzieci mogą bawić się w jednym z trzech basenów, podczas gdy rodzice skorzystają z chwili relaksu przy biczach wodnych. W kompleksie znajduje się również kąpielisko solankowe. 

Wodny Plac Zabaw

Wodny Plac Zabaw to miejsce, które powinien sprawdzić każdy rodzic, planujący odwiedzić Ciechocinek! Atrakcje dla dzieci są bezpłatne i otwarte codziennie, jeżeli warunki pogodowe temu sprzyjają – woda na placu jest podgrzewana i filtrowana, aby maluchy mogły bawić się w bezpiecznych i komfortowych warunkach. 

Wyjątkowy Plac Zabaw to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce! Na powierzchni 700m2 zaaranżowano kilkanaście atrakcji wodnych, między innymi zjeżdżalnie, fontanny i kilkumetrowy zamek. Gwarantujemy, że wizyta na wodnym placu zabaw będzie przygodą, którą twoje dziecko odbędzie z wielkim uśmiechem na ustach. 

Wodny Plac Zabaw zlokalizowany jest przy ulicy Staszica, w bliskim sąsiedztwie tężni i parku linowego. 

Park linowy w Ośrodku Sportu i Rekreacji

Twoje dziecko lubi adrenalinę i ekscytujące wyzwania? Zabierz je na wycieczkę do ciechocińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – będzie mogło sprawdzić się na ściance wspinaczkowej lub spróbować swoich sił na jednej z tras parku linowego.

Park linowy to główna atrakcja OSiR. Dla dzieci przygotowano trzy trasy o różnym poziomie trudności – z tej najłatwiejszej mogą skorzystać nawet maluchy. Dodatkową atrakcją jest 80-metrowy Zjazd Tyrolski. Na przejażdżkę decydują się tylko najodważniejsi! 

Na terenie obiektu rekreacyjnego znajduje się również zespół kortów tenisowych. Odwiedzający mogą skorzystać z czterech pełnowymiarowych placów oraz ścianki treningowej do samodzielnego użytku. 

Wybierając się na wycieczkę do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechocinku masz pewność, że twoje dziecko będzie bawić się w bezpiecznych warunkach. Nad ścianką wspinaczkową i parkiem linowym czuwają wykwalifikowani instruktorzy, którzy pilnują, aby przejście było wyśmienitą zabawą. 

Ośrodek Jeździecki Rancho pod Olszyną

Rancho pod Olszyną
Rancho pod Olszyną
Zdjęcie: Nemonka / commons.wikimedia.org

Wymieniając atrakcje turystyczne w Ciechocinku nie można zapomnieć o Stadninie pod Olszyną – to miejsce, które pokochają zarówno mali miłośnicy jazdy konnej, jak i wprawni jeźdźcy. 

Ośrodek oferuje naukę jazdy konnej, obozy dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami, a także przejażdżki na kucykach – dla najmniejszych jeźdźców. 

Jeżeli twoje dziecko lubi zwierzęta i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, warto zapoznać je z jeździectwem. Lekcje jazdy konno to doskonała zabawa i unikalna okazja na odkrycie nowych pasji twojego malucha! 

Ciechocinek – atrakcje sezonowe i festiwale

Ze względu na ogromną popularność wśród turystów i tłumy kuracjuszy odwiedzających miasto niezależnie od sezonu, w Ciechocinku często organizowane są sezonowe imprezy i atrakcje turystyczne. Planując wyjazd sprawdź, jakie koncerty i festiwale zaplanowano na czas twojej wycieczki.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romskiej to najważniejsza impreza organizowana w Ciechocinku i zarazem największy festiwal Romów w Europie! Koncerty odbywają się cyklicznie co lato od 1997 roku. Inicjatorem wydarzenia jest Don Vasyl, romski piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. 

Festiwal Romów to dwudniowa impreza, podczas której goście mogą zapoznać się z romską kulturą, zwyczajami i przede wszystkim – muzyką! Barwne stroje, tańce i różnorodna muzyka co roku przyciągają przed telewizory ponad 2 miliony widzów. Takie wydarzenie warto oglądać na żywo.

Atrakcje Ciechocinka – wskazówki

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o atrakcjach turystycznych w Ciechocinku lub potrzebujesz pomocy z zaplanowaniem wyjazdu, skontaktuj się mailowo lub telefonicznie z biurem ciechocińskiej informacji turystycznej. 

Budynek informacji znajduje się przy ul. Zdrojowej 2b.

Oceń artykuł