TurystykaAtrakcje turystyczne

Gdańsk – atrakcje turystyczne

0

Atrakcje turystyczne Gdańska

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast polskiego wybrzeża. Znajdziemy tu pokryte drobniutkim piaskiem rozległe plaże, liczne zabytki architektoniczne oraz miejsca szczególnie ważne dla polskiej historii. Atrakcje turystyczne Gdańska co roku przyciągają rzesze wczasowiczów, szukających odpoczynku i dobrej rozrywki. Jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia!

Panorama Gdańska
Panorama Gdańska

Gdańsk leży nad Morzem Bałtyckim, w województwie pomorskim. Jest to jedno z najważniejszych miast polskiego wybrzeża. Znajdują się w nim port oraz liczne centra kulturalne, naukowe i gospodarcze. Pod względem liczby ludności Gdańsk zajmuje szóste miejsce w Polsce. Według oficjalnych statystyk mieszka tu ponad 470 tys. osób, jednak rzeczywista liczba mieszkańców jest znacznie wyższa. Do stolicy woj. pomorskiego przyjeżdżają licznie studenci z Polski i zagranicy oraz osoby szukające atrakcyjnych ofert pracy. Miasto jest dość rozległe: jego powierzchnia to 262 km2. Poza budynkami mieszkalnymi, biznesowymi i przemysłowymi znajdują się tu także malownicze plaże oraz liczne tereny zielone, sprzyjające rekreacji. 

Historia miasta

Stolica województwa pomorskiego jest miejscem bardzo bogatym historycznie. Na przestrzeni wieków mieszkały tu różne kultury, których pozostałości często są widoczne w architekturze miejskiej. Ze względu na bliskość morza Gdańsk przez lata zajmował strategiczną pozycję w państwie. 

Za początki istnienia miasta Gdańsk umownie przyjmuje się rok 997, kiedy to czeski książę Wojciech Sławnikowic (znany nam jako święty biskup Wojciech) odwiedził miasto. Jednak zgodnie z danymi historycznymi już w VII w. n.e. na terenie dzisiejszego Gdańska istniała osada rybacka. 

Na przestrzeni wieków Gdańsk znajdował się pod zwierzchnictwem wielu władców z różnych narodów. Był częścią Królestwa Polskiego (najpierw w latach: 997 – 1227, potem w latach 1294 – 1308 oraz 1466 – 1569), Księstwa Pomorskiego (1227 – 1294), Zakonu Krzyżackiego (1308 – 1454), Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1569 – 1793), Królestw Prus (w latach 1793 – 1807 i 1815 – 1871), Cesarstwa Niemieckiego (1871 – 1918), Republiki Weimarskiej (1918 – 1920) oraz nazistowskich Niemiec (od 1939 – 1945). W latach 1807 – 1814 Gdańsk miał status Wolnego Miasta (zależnego od Francji). Od 1945 roku miasto ponownie znajduje się w granicach Polski.

Gdańskie Złoto Pomorza

Eksponat w Muzeum Bursztynu
Eksponat w Muzeum Bursztynu
Zdjęcie: DerHexer / commons.wikimedia.org

Gdańsk jest miastem znanym nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Słynie między innymi ze Złota Pomorza, czyli… bursztynu. Te nieregularne bryłki składające się głównie z węgla (od ok. 67 do 81%), siarki (ok. 1%), tlenu i wodoru od wieków wprawiają w zachwyt handlarzy i pasjonatów biżuterii. Zgodnie z tradycją ludową noszenie na szyi korali z bursztynu zapobiega bólom gardła, głowy oraz pozytywnie wpływa na tarczycę. Gdańsk uznawany jest za jedno z głównych miast istniejącego od ok. I w. n.e. szlaku bursztynowego. Dzieje bursztyniarstwa możemy poznać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku (adres: Targ Węglowy 26, Gdańsk), które jest dostępne dla odwiedzających od 2006 roku. W stolicy województwa pomorskiego odbywają się także największe międzynarodowe targi bursztynu na świecie: Amberif.

Gdańsk – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Jakie są najważniejsze miejsca, które oferuje swoim gościom Gdańsk? Atrakcje turystyczne, które zdecydowanie należy zobaczyć, to pełna drobnego piasku plaża, okazały Ratusz, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Droga Królewska, Żuraw, Bazylika Mariacka, Muzeum Bursztynu, Molo w Brzeźnie i Archikatedra w Oliwie. Oczywiście, to nie jedyne atrakcje w Gdańsku warte obejrzenia. Ale z pewnością są to jedne z najciekawszych miejsc na wybrzeżu Polski. 

Plaża w Gdańsku – piasek, słońce i relaks!

„Plaża, dzika plaża, morze dookoła. Z wysokiego brzegu wieczór mewy woła…” – kto z nas choć raz nie spędził uroczego czasu na złotym piasku wśród szumu fal? Plaża to zdecydowanie największa atrakcja turystyczna Gdańska. Na terenie miasta znajduje się kilka strzeżonych kąpielisk. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pięć z nich: plaża w Jelitkowie, w Stogach, w Brzeźnie, w Sobieszowie oraz kąpielisko Orle. 

Wymieniona na pierwszym miejscu plaża w Jelitkowie jest doskonale skomunikowana z centrum miasta. Tuż przy plaży możemy odbyć spacer promenadą, przy której rozstawiono liczne ławeczki, zachęcające do odpoczynku. Nieopodal znajduje się kolejna atrakcja Gdańska – Park Jelitkowski. Jest to przestronny teren, w którym nie brakuje alejek i miejsc przeznaczonych do odpoczynku. Park wyposażony jest także w liczne atrakcje dla dzieci. Gdańsk zachęca tym samym całe rodziny do odwiedzenia Jelitkowa.

Plaża w Gdańsku
Plaża w Gdańsku

Plaża w Stogach określana jest jako najnowocześniejsze kąpielisko oferowane przez Gdańsk. Atrakcje turystyczne, z których najczęściej korzystają w tym miejscu wczasowicze, to boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz liczne atrakcje dla dzieci. Dodatkowo kąpielisko w Stogach posiada całodobowy monitoring oraz ochronę. Plażowicze mogą korzystać z wyremontowanych prysznicy i toalet, bezpłatnej sieci wi-fi oraz automatów z wodą pitną. Wszystko po to, żeby można się było jeszcze bardziej zrelaksować i zdystansować do trudów dnia codziennego.

Jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc jest plaża w Brzeźnie. Jest ona rozległa i pełna miłego w dotyku drobniutkiego piasku. Wzdłuż plaży zbudowano deptak, po którym wczasowicze mogą spacerować, podziwiając panoramę morza. A dodatkowym atutem tego miejsca jest prawie 140-metrowe molo.

Plaża w Sobieszowie jest szczególnie polecana dla osób, które marzą o spokojnym i „cichym” odpoczynku. Fani skuterów wodnych i innych „głośnych” urządzeń powinni skorzystać z innego kąpieliska. W Sobieszowie czeka na gości wypożyczalnia sprzętu plażowego, boisko do gry w piłkę oraz atrakcje dla dzieci, z których najważniejsza to plac zabaw. W okolicy znajduje się także atrakcja Gdańska dla osób z zacięciem ornitologicznym: rezerwat przyrody Ptasi Raj, w którym mieszka ponad 200 gatunków ptaków. 

Kąpielisko Orle słynie z kolei z wysokiej wieży umiejscowionej na wydmach. Złocista plaża doprowadzi spacerowiczów podążających z Orlego w stronę ujścia Wisły do rezerwatu Mewia Łacha, w którym gniazdują między innymi rybitwy czubate, rybitwy białoczelne, ostrygojady oraz mewy małe. Jest to także miejsce często odwiedzane przez foki oraz bobry.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Kolejna atrakcja turystyczna Gdańska to Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 46). Jest to gotycko-renesansowy budynek, którego wieża dominuje nad pozostałymi budowlami gdańskiej starówki. Całkowita wysokość Ratusza to 83,45 m. Najstarsze jego elementy sięgają przełomu lat 20-tych i 30-tych XIV w. Na przestrzeni kolejnych lat Ratusz był przebudowywany i rozbudowywany. Pierwsza tego typu rozbudowa miałam miejsce w 1378 roku. W latach 1486 – 1488 wybudowano wieżę Ratusza. W 1 poł. XVI w. stworzono dwukondygnacyjną oficynę, dzięki której Ratusz zyskał znany nam obecnie obrys. Na przełomie XVI i XVII w. dokonano remontu wewnątrz budynku, skupiając się na wykonaniu wyjątkowo bogatych zdobień.

Ratusz bardzo ucierpiał w wyniku natarcie Amii Czerwonej w marcu 1945 roku. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami zniszczenia były tak duże, że budynek nadawał się jedynie do rozbiórki. Jednak mimo to w 1956 roku rozpoczęto jego odbudowę. Po wielu naprawach i pracach konserwatorskich Ratusz odbudowano. Od 2 kwietnia 1970 roku znajduje się tu atrakcja Gdańska chętnie odwiedzana przez miłośników historii: jeden z 10 oddziałów Muzeum Gdańska (dawniej Muzeum Historii Miasta Gdańska). 

Budynek Ratusza pięknie prezentuje się z zewnątrz. Jego ceglasty kolor pięknie kontrastuje z błękitem nieba i jasnymi fasadami okolicznych kamienic. Dekoracyjne wieżyczki boczne i wysoka wieża główna z kunsztownym zegarem przyciąga wzrok turystów. W 2000 roku wieżę wyposażono w nowy instrument: 37-dzwonowy carillon, stworzony przez ludwisarnię Koninklijke Eijsbouts w Holandii. Na narożniku Ratusza (na skrzyżowaniu ul. Długiej i Kramarskiej) znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna Gdańska: zegar słoneczny, pochodzący z XVI w. 

Na uwagę zasługuje także wnętrze budynku, a w szczególności komora palowa, sień, sala biała oraz sala czerwona. Pomieszczenia te posiadają niesamowity charakter, pełno tu malowideł, zdobień, fresków i innych dekoracji, które zachwycają odwiedzających Ratusz gości. Z przedmiotami zebranymi w poszczególnych salach wiążą się często interesujące historie z odległych lat. Warto je poznać – wtedy zwiedzanie Ratusza nabierze nowej wartości. 

Dwór Artusa

Dwór Artusa to dziś atrakcja turystyczna Gdańska, jednak w przeszłości było to ważne miejsce spotkań bogatych mieszczan, odpoczywających przy dźwiękach muzyki i wykwintnych trunkach. Osoby spoza gdańskiej elity, czyli pracownicy, kramarze, czy też rzemieślnicy, mieli zakaz wstępu do tego typu „przybytku”. Pierwotny budynek został wzniesiony w latach 1348 – 1350, jednak uległ on całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru w 1476 roku. Dość szybko został jednak odbudowany (już w 1481 roku. wznowił działalność). Nazwa „Dwór Artusa” wywodzi się z legendy o panującym w Anglii królu Arturze, którego utożsamiamy z rycerskością i odwagą. W poszczególnych krajach Europy, w tym także w Polsce, nazywano jego imieniem domy spotkań rycerzy i wpływowych grup społecznych. Okres świetności gdańskiego Dworu Artusa przypada na XVI i XVII w. W budynku odbywały się także prezentacje drukowanych w Gdańsku książek oraz swoiste „wystawy” malarskie: malarze mogli pokazywać swoje dzieła bywalcom Dworu Artusa.

Ciekawostką jest fakt, że ta wyjątkowa atrakcja Gdańska w XVIII w. została przekształcona w… giełdę. Sesje giełdowe były jednak przeplatane uroczystościami związanymi z wizytami znaczących osobistości i szeregiem ważnych wydarzeń kulturalnych. 

Dwór Artusa jest jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. W budynku znajduje się między innymi ogromna sala stworzona w stylu gotyckim. Jest bardzo wysoka, wykończona dekoracyjnymi łukami, z których część opada na stojące w różnych częściach sali kolumny. Pomieszczenie ozdobione zostało malowidłami i rzeźbami, między innymi XV-wieczną Rzeźbą świętego Jerzego. Uwagę gości przykuwa monstrualnych rozmiarów piec, stworzony w latach 1545 – 1546 przez Georga Stelznera. Znajduje się na nim 520 kafli przedstawiających wizerunki najznamienitszych władców Europy panujących w różnych okresach dziejowych. Byli to zarówno władcy katoliccy, jak i protestanccy).

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Tuż przed wejściem do Dworu Artusa znajduje się inna ważna atrakcja turystyczna Gdańska – Fontanna Neptuna. Stworzono ją w latach 1606 – 1615 na miejscu istniejącej tu wcześniej mało okazałej studni. Fontanna przedstawia boga morza, Neptuna, skierowanego w stronę kamienic, które były zwyczajowym miejscem przebywania królów Polski w trakcie ich wizyty w Gdańsku. Projekt rzeźby wykonał Abraham van den Blocke, a model figury – Flamand Piotr Husen. Rzeźbę odlano z brązu w 1612 roku. Figura gdańskiego Neptuna waży, bagatela, 650 kg. 

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna została uruchomiona w 1633 roku. Przyczyn tak długiego okresu przestoju było kilka: problemy ze szczelnością instalacji, śmierć projektanta Abrahama van den Blocke, wojna trzydziestoletnia, a także przebudowa Dworu Artusa. Początkowo Fontanna była napełniana wodą ze specjalnych zbiorników usytuowanych na poddaszu Dworu Artusa i Ratusza. Ze względu na uciążliwe napełnianie zbiorników, Fontanna wypuszczała wodę jedynie w wyznaczone dni lata. Sytuacja całkowicie się zmieniła w 2 poł. XIX w., kiedy to w Gdańsku wybudowano nowoczesną jak na tamte czasy sieć wodociągową, do której podłączono Fontannę.

Na przestrzeni wieków Fontanna kilkakrotnie została poddawana renowacjom. Jedna z poważniejszych miała miejsce w 1927 roku. Ta piękna atrakcja Gdańska wymagała także odnowy po zakończeniu drugiej wojny światowej. Odrestaurowano ją po 1945 roku i na stałe uruchomiono w 1957 roku. Na polecenie władz w 1988 roku zakryto posągowi okolice intymne listkiem figowym. 

Fontanna Neptuna jest doskonale widoczna na tle pozostałych zabytków gdańskiej Starówki. Woda wypływa z trzymanego przez Neptun trójzębu i wpada prosto do okrągłej czaszy. Następnie spływa z czaszy do znajdującego się niżej basenu. Całość otoczona jest kratą ze złotymi herbami miasta i polskimi orłami, pochodzącą z 1634 roku. Jest to atrakcja turystyczna Gdańska, którą koniecznie należy sfotografować podczas pobytu w stolicy województwa pomorskiego.

Droga Królewska

Droga Królewska to nieoficjalne określenie głównej osi urbanistycznej Gdańska w okresie średniowiecza. To właśnie na tej trasie odbywały się parady i ważne wydarzenia publiczne, a co najważniejsze: to właśnie tą trasą wjeżdżali królowie polscy do centrum miasta. Inna nazwa Drogi Królewskiej to Trakt Królewski.

Trasa ciągnie się od Bramy Wyżynnej aż do Zielonej Bramy. Wzdłuż Traktu Królewskiego znajdują się liczne atrakcje turystyczne w Gdańsku. Są to:

  • Brama Wyżynna – renesansowa brama zbudowana w XVI w. jako element miejskich fortyfikacji. W attyce Bramy Wyżynnej umieszczono płaskorzeźby herbów Polski, Gdańska i Prus Królewskich. Nad głównym wejściem znajduje się łaciński napis: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszelkich królestw”.
  • Zespół Przedbramia (Katownia i Wieża Więzienna) – budynek znajduje się przy Targu Węglowym, tuż za Bramą Wyżynną. Powstał w XIV w. W okresie od XVII do XIX w. istniało tu więzienie. Obecnie w Zespole Przedbramia mieści się siedziba Muzeum Bursztynu.
  • Złota Brama
    Złota Brama
    Zdjęcie: Gdaniec / commons.wikimedia.org

    Złota Brama – to wybudowana w latach 1612 – 1614  brama usytuowana naprzeciwko Wieży Więziennej. Uwagę przechodniów przykuwają dekoracyjne kolumny oraz rzeźby stworzone przez Piotra Ringeringa. Symbolizują one Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę (od strony Przedbramia) oraz Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność i Roztropność (od ul. Długiej).

  • Dwór Bractwa św. Jerzego – to kolejna interesująca atrakcja Gdańska. Jest to gotycki budynek pochodzący z 1494 roku, w którym odbywały się spotkania i biesiady bractwa strzeleckiego św. Jerzego, do którego należała jedynie średniowieczna elita. Na szczególną uwagę zasługuje tu szczyt wieży, zwieńczony figurą św. Jerzego, który walczy ze smokiem.
  • Dom Uphagenajest to zabytkowa kamienica wzniesiona w stylu rokokowo-klasycystycznym. W latach 1776 – 1779 dokonano przebudowy budynku zgodnie z życzeniem rajcy miejskiego i ławnika Jana Uphagena. Obecnie mieści się tu słynące ze swojego piękna Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, będące jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Wchodząc do Domu Uphagena możemy przenieść się w czasie do końca XVIII w. i podziwiać bogato zdobione sufity i ściany oraz szereg kunsztownych mebli i przedmiotów codziennego użytku.
  • Ulica Długato jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Głównego Miasta, która w dokumentach historycznych pojawiała się już w 1331 roku. Znajdują się przy niej te zabytkowe atrakcje w Gdańsku, które w średniowieczu świadczyły o zamożności określonych grup społecznych. Są to między innymi opisany powyżej Dom Uphagen, ale także Dom Ferberów, Kamienica Czirenbergów, Lwi Zamek (miejsce pobytu króla Władysława IV Wazy), Kamienica van der Lindów, Dom Schumannów oraz Ratusz Głównego Miasta.
  • Długi Targjest to przedłużenie ul. Długiej. Przez stulecia kwitł tu handel oraz organizowano szereg wydarzeń publicznych np. turnieje. Przy tej ulicy znajdują się takie atrakcje turystyczne Gdańska, jak Fontanna Neptuna i Dwór Artusa.
  • Nowy Dom Ławy, czyli Sień Gdańska – to kolejna atrakcja Gdańska znajdująca się przy ul. Długi Targ. W okresie od 1712 roku do 1806 roku mieściła się tu siedziba sądu miejskiego.  Z kolei od roku 1901 do 1945 Sień Gdańska była znana z ekspozycji dzieł sztuki. Ten piękny budynek zdobi niezwykłe wnętrze, pełne drewnianych wykończeń i mebli. Ciekawostką jest fakt, że w Nowym Domu Ławy miała mieszkać panna Hedwiga, bohaterka książki „Panienka z okienka”, napisanej przez Deotymę, czyli Jadwigę Łuszczewską. Podobno do dnia dzisiejszego wygląda ona codziennie o godz. 13:00 z okna Sieni Gdańskiej. 
  • Złota Kamienicaokreślana jest jako najpiękniejsza architektonicznie atrakcja Gdańska. Wybudowana została w latach 1609 – 1617 zgodnie z projektem Abrahama van den Blocke’a dla ważnej osobistości ówczesnego Gdańska: burmistrza Speymanna. Fasada budynku jest bogato zdobiona w płaskorzeźby przedstawiające głowy największych władców i wodzów. Nazwa pochodzi od licznych złoceń, które w przeszłości były elementem dekoracyjnym fasady i świadczyły o statusie majątkowym jej właściciela. 
  • Królewskie kamieniczkito bardzo ważne historycznie atrakcje. Gdańsk był w przeszłości często odwiedzany przez wielu królów Polski, między innymi przez Zygmunta III Wazę, Władysława IV Wazę, Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego, Augusta II oraz Stanisława Leszczyńskiego. Podczas wizyty w mieście mieszkali oni właśnie w tych kamieniczkach (ul. Długi Targ 1 – 4).
  • Zielona Brama – jest to brama zbudowana w latach 1564 – 1568 w miejsce pierwotnej bramy wodnej. Oficjalnie była to rezydencja królów Polski, ale w praktyce nie pełniła tej funkcji. Dzisiaj jest to atrakcja Gdańska, którą warto obejrzeć ze względu na jej walory architektoniczne. Wewnątrz mieści się siedziba Muzeum Narodowego oraz biuro Lecha Wałęsy, laureata pokojowej Nagrody Nobla.

Gdański Żuraw

Gdański Żuraw
Gdański Żuraw

Brama Żuraw to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna atrakcja Gdańska. Jest to najstarszy i największy istniejący do dzisiaj dźwig portowy w całej Europie. Żuraw usytuowany jest przy ul. Szerokiej (na samym jej końcu), nad Motławą. Został zbudowany w latach 1442 – 1444. Wcześniej na tym miejscu znajdował się inny dźwig, o którym wzmianka pojawiała się już w 2 poł. XIV w., jednak nie znamy dokładnie jego wyglądu. 

Gdański Żuraw w czasach swojej świetności był wykorzystywany do załadunku towarów i balastu na statki i łodzie. Pełnił przy tym funkcję bramy wodnej miasta, jednak w XVII w. funkcja ta nie była już wykorzystywana. W budynku powstały warsztaty rzemieślnicze i mieszkania (wtedy też wybito otwory okienne). 

Po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku Żuraw został podpalony, w wyniku czego spłonęły jego drewniane elementy. Jednak część murowana przetrwała i została poddana częściowej rekonstrukcji. W roku 1959 Bramę Żuraw wpisano do rejestru zabytków. 

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Kolejna atrakcja turystyczna Gdańska, którą obowiązkowo należy odwiedzić, to Bazylika Mariacka. Jest to największa w całej Europie budowla sakralna wybudowana z cegły. Ze względu na to zyskała nazwę „Korony Gdańska”. Prace budowlane świątyni rozpoczęto 25 marca 1343 roku. Zakończyły się one po 159 latach: ostatnia cegła sklepienia została położona 28 lipca 1502 roku. Bazylika ma 105,2 m wysokości oraz 66,2 m szerokości w transepcie. 

Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka
Zdjęcie: Gyddanyzc / commons.wikimedia.org

Bazylika Mariacka została zbudowana w stylu gotyckim na planie nieregularnego krzyża łacińskiego z trzema nawami. Wewnątrz tej okazałej budowli znajduje się 26 masywnych ośmiobocznych filarów podpierających sklepienie o wyraźnie zarysowanej konstrukcji żeber. Ściany Bazyliki zdobią dekoracyjne okna wypełnione pięknymi witrażami. Głównym elementem świątyni jest datowany na lata 1511 – 1517 Ołtarz Koronacji Marii. Ołtarz jest ogromny: figury Matki Boskiej i św. Jana mierzą ok. 3,5 metra, a Chrystusa aż 4,5 metra wysokości. W Bazylice znajduje się także wiele innych cennych dzieł sztuki, między innymi pochodząca z lat 1400 – 1435 figura Pięknej Madonny Gdańskiej, Pieta, Salvator Mundi (XVI w.), czy też Chrystus Ukrzyżowany. Wyjątkowe są ołtarze boczne: św. Doroty, św. Barbary, św. Jakuba i św. Jadwigi. 

Odwiedzający bardzo chętnie wchodzą na taras znajdujący się na szczycie wieży Bazyliki, z którego roztacza się widok na okoliczne atrakcje turystyczne. Gdańsk widziany z takiej perspektywy wprawia w zachwyt każdego. Barwne dachy kamienic, ulice, liczne tereny zielone oraz bliskość morza są także doskonałym tłem do zrobienia pamiątkowych fotografii.

Muzeum Bursztynu

Atrakcje turystyczne Gdańska to nie tylko zabytki architektoniczne. Nie można zapomnieć o symbolu miasta: bursztynie. Turyście mogą bliżej poznać historię bursztynu oraz sposoby jego obróbki w gdańskim Muzeum Bursztynu. Znajduje się ono w Wieży Więziennej bezpośrednio przy Drodze Królewskiej. Łączna powierzchnia wystawiennicza to 439 m2. W skład kolekcji wchodzi ponad 2000 okazów bursztynu różnego typu, ponad 600 współczesnych wyrobów z bursztynu oraz 7 cennych zabytków wykonanych z bursztynu.

Bursztyn został tu pokazany w różnych aspektach. Przede wszystkim zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak powstaje bursztyn oraz jak się go wydobywa. Poznają także historię szlaków handlowych w średniowiecznej Europie oraz lecznicze właściwości „złota północy”, tak często wykorzystywane w medycynie ludowej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się ekspozycje artystycznych przedmiotów wykonanych z bursztynu. 

Jednym z najcenniejszych eksponatów, które można zobaczyć w Muzeum Bursztynu, jest inkluzja jaszczurki, czyli kawałek bursztynu ze zmumifikowaną jaszczurką wewnątrz. Ta niezwykła bryłka pochodzi sprzed – uwaga – 40 milionów lat! Znaleziona została stosunkowo niedawno, bo w 1997 roku na plaży w Gdańsku (Stogi). Bardzo dużą wartość, zarówno kolekcjonerską, jak i artystyczną, ma bursztynowy kabinet, czyli wykonany z bursztynu sekretarzyk z licznymi szufladkami, który jest datowany na rok 1724. 

Muzeum Bursztynu to atrakcja Gdańska, która cieszy się zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i dzieci. W 2009 roku Muzeum zajęło drugie miejsce w organizowanym przez Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną konkursie na najlepszy produkt turystyczny Województwa Pomorskiego. Jeśli więc odwiedzasz Gdańsk, znajdź czas na wizytę w tym niezwykłym miejscu. Czas wielu eksponatów liczy się w nim nie w dziesiątkach, ale milionach lat.

Molo w Brzeźnie

Molo w Brzeźnie
Molo w Brzeźnie

Brzeźno to dzielnica nieco oddalona od centrum miasta, jednak dłuższy dojazd rekompensuje kolejna atrakcja Gdańska: molo. Pierwsze molo powstało w 1900 roku jako swoiste przedłużenie ul. Zdrojowej. W okresie międzywojennym rozbudowano je do długości 250 m, jednak po pewnym czasie zostało ono zlikwidowane. Molo obecnie znajdujące się w Brzeźnie budowano w latach 1993 – 1996. Jest przesunięte prawie o kilometr od swojego poprzednika i stanowi przedłużenie al. Jana Pawła II. Jego obecna długość wynosi prawie 140 m, a szerokość to ponad 7 m.

Tuż przy molo znajduje się rozległa plaża, na której wśród szumu fal miło spędzają czas dzieci i dorośli. W niedalekiej odległości od mola zbudowano deptak z licznymi punktami gastronomicznymi, w których można zjeść smaczną rybę i ukoić pragnienie w gorący letni dzień. Molo w Brzeźnie jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów przede wszystkim ze względu na piękne widoki, które się z niego roztaczają. Okoliczni mieszkańcy lubią tu przychodzić, żeby odreagować codzienne stresy. Ta jedyna w swoim rodzaju atrakcja Gdańska przyciąga sporo osób także poza okresem letnim: np. w Sylwestra. Jeśli jeszcze nie witaliście Nowego Roku, stojąc na molo, to koniecznie pomyślcie o tym w przyszłości! Przeżycie niezapomniane!

Archikatedra w Oliwie

Archikatedra Oliwska to wybudowana z cegły świątynia, znajdująca się w dzielnicy Oliwa. Jej historia sięga 1178 roku, kiedy to mnisi z Zakonu Cystersów zbudowali niewielki drewniany kościół. W 1224 roku drewniany kościół został zastąpiony murowanym. W 1350 roku doszło do pożaru, który prawie całkowicie zniszczył świątynię. Kilka lat później została ona odbudowana w znanym nam obecnie stylu.

Katedra w Oliwie zachwyca bogactwem wnętrza. Znajdują się tu 23 ołtarze (głównie barokowe i rokokowe). Szczególnie wartościowe są: stary ołtarz główny z 1605 roku oraz obecny ołtarz główny z 1688 roku. Ściany ozdobione są licznymi obrazami, z których znaczna część pochodzi z XVII w. Charakterystyczne dla świątyni są wielkie organy, wybudowane w XVIII w. przez Jana Wulfa na polecenie opata Jacka Rybińskiego. Posiadają one 110 głosów i uznawane są na jedne z najpiękniejszych w całej Europie. Organy są pięknie zdobione i stanowią wyjątkową dekorację Katedry. Organizowane w Katedrze koncerty organowe cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak i wśród przyjezdnych.

Gdańsk – atrakcje turystyczne dla aktywnych

Atrakcje turystyczne w Gdańsku to nie tylko piękne zabytki o dużych walorach historycznych i architektonicznych. Stolica województwa pomorskiego to także miejsce, które stwarza wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Bez względu na to, czy wolisz wycieczki rowerowe, czy też piesze wędrówki, z pewnością znajdziesz takie atrakcje Gdańska i okolic, które będą w pełni  odpowiadać Twoim zainteresowaniom! Najczęściej wybierane przez osoby odwiedzające Gdańsk aktywności to sporty wodne, plażowe gry, trening lekkoatletyczny, piesze wycieczki, przejażdżki rowerowe oraz gry miejskie Questy.

Sporty wodne

Oczywiste jest, że główne atrakcje w Gdańsku wiążą się z wodą. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu „miasto Neptuna” jest umiejscowione bezpośrednio nad brzegiem morza! Przy pięknej pogodzie na amatorów wodnych przygód czekają… morskie fale. Pamiętajmy jednak, że morze to niezwykle silny żywioł. Dlatego najlepiej wybrać kąpieliska strzeżone, których w Gdańsku nie brakuje.

Rzeka Motława
Rzeka Motława

Dobrym pomysłem jest także wyprawa kajakiem lub łodzią. Gdańsk znajduje się nad rzeką Motławą, dzięki czemu znajduje się tu specjalnie przystosowane do potrzeb turystów trasy kajakowe. Pływając kajakiem lub łodzią można podziwiać atrakcje Gdańska i okolic, takie jak między innymi Zielona Brama, Żuraw, Westerplatte oraz tereny stoczniowe. Można także dopłynąć na urokliwą Wyspę Sobieszowską.  

Plażowe rozgrywki zespołowe i treningi lekkoatletyczne

Plażowanie wcale nie musi oznaczać jedynie leniuchowania na kocu! W okolicy plaż znajdują się liczne atrakcje Gdańska szczególnie cenione przez amatorów sportów zespołowych. Chodzi tu o boiska do gry w piłkę siatkową lub nożną. Z kolei przy al. Grunwaldzkiej 224 mieści się bardzo dobrze wyposażony stadion lekkoatletyczny i rugby. Na stadionie można wziąć udział w treningach frisbee, zagrać w piłkę nożną oraz rugby. Istnieje także możliwość skorzystania z profesjonalnego treningu lekkoatletycznego. Na fanów lekkoatletyki czekają 8-torowa bieżnia, rzutnie do pchnięcia kulą, skocznie do skoku wzwyż, rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem, skocznie do skoku w dal i wiele innych przyrządów lekkoatletycznych.

A skoro jesteśmy przy lekkoatletyce… wiesz, jaka jest główna atrakcja Gdańska, z której mogą korzystać fani tego sportu? I, co ważne, jest to atrakcja całkowicie bezpłatna. Chodzi o bieganie po plaży. Ta forma aktywności jest szczególnie przyjemna o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy plaże nie są oblegane przez turystów. Szum fal, delikatny piasek pod nogami i piękne widoki z pewnością sprawią, że codzienny jogging stanie się swoistą ucztą zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Piesze wycieczki

W Gdańsku jest gdzie… chodzić. Amatorzy spacerów mogą wybrać się na spacer chociażby do Parku Ronalda Reagana w dzielnicy Przymorze Wielkie. Znajduje się on w bliskiej odległości od morza. Pełno tu wyciszających drzew i relaksujących swym pięknem krzewów ozdobnych. Uroku dodają dwa stawy, wokół których rozciągają się liczne alejki spacerowe. 

Osoby zainteresowane dłuższą wycieczką powinny udać się do znajdującego się nieopodal Gdańska Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zajmującego obszar aż 200 km2. Na tym rozległym terenie znajdziemy liczne wzgórza, potoki oraz ścieżki spacerowe i rowerowe. 

Góra Gradowa
Góra Gradowa

Oczywiście, intensywny spacer można połączyć z podziwianiem zabytków. Główne atrakcje turystyczne Gdańska zlokalizowane są wokół Drogi Królewskiej. Jej przejście połączone ze zwiedzaniem zabytków jest zdecydowanie aktywną formą spędzania czasu. W programie zwiedzania miasta warto uwzględnić punkty widokowe. Najważniejsze z nich to Wieża Bazyliki Mariackiej o wysokości ok. 82 m, Góra Gradowa (ok. 54 m n.p.m.), Pachołek (101 m n.p.m.), Biskupia Górka (ok. 61 m n.p.m.) oraz Latarnia Morska w Nowym Porcie (27 m wysokości). Z miejsc tych roztacza się urzekający widok na liczne atrakcje Gdańska i okolic. A dodatkowym elementem pozytywnie wpływającym na nasz organizm jest konieczność dotarcia do poszczególnych punktów widokowych. Pozytywny ból nóg zapewniony!

Przejażdżki rowerowe

Kochasz rower? W takim razie musisz odwiedzić Gdańsk! Atrakcje dla fanów przejażdżek rowerowych są tu naprawdę liczne! Do dyspozycji miłośników dwóch kółek oddano ponad 180 km dróg rowerowych, pasów w jezdni i chodników z dopuszczonym ruchem rowerowym. Na prawie 520 km dróg publicznych wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h, dzięki czemu rowerzyści mogą się na tych drogach czuć bezpieczniej. 

Piękne tereny do jazdy na rowerze znajdziemy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Bardzo wygodna trasa turystyczna ciągnie się także nad brzegiem Morza, od granicy z Sopotem, poprzez centrum miasta aż do Wyspy Sobieszewskiej. 

Odpowiednio przygotowana infrastruktura pomaga turystom zwiedzić te atrakcje w Gdańsku, które są nieco bardziej oddalone od centrum. Niekoniecznie trzeba przywozić ze sobą rower. W celu pokonania wyznaczonej trasy można jednoślad po prostu wypożyczyć na miejscu.

Questy

Interesująca atrakcja Gdańska została przygotowana przez Gdańską Organizację Turystyczną. Chodzi o gry miejskie, dzięki którym osoby odwiedzające stolicę województwa pomorskiego mogą w sposób miły i przyjemny zwiedzić miasto. Do dyspozycji turystów oddano cztery różne gry. Są to: gra w Ratuszu Głównego Miasta, Szlak Lwa Heweliona, Szlak Piwny oraz gra na Wyspie Sobieszewskiej. Zadaniem graczy jest rozwiązywanie specjalnych zagadek oraz odnajdywanie skarbów. W celu przejścia gry należy ściągnąć specjalną darmową aplikację. A potem wystarczy trochę pomyśleć, pogłówkować, a przede wszystkim: dobrze się bawić! Gry miejskie to świetny sposób na poznanie ciekawostek o Gdańsku. A osoby, które zdobyły najwięcej punktów, mogą liczyć na nagrody.

Gdańsk – atrakcje dla dzieci

A co dla najmłodszych gości przygotował Gdańsk? Atrakcje dla dzieci spotkać tu można dosłownie na każdym kroku! Do najważniejszych należą: piaszczyste plaże, rejs statkiem, gdański ogród zoologiczny, Hevelianum, czy też gra miejska Szlak Lwa Heweliona. Atrakcje Gdańska dla dzieci to także liczne place zabaw, znajdujące się w różnych częściach miasta. 

Plaża

Przede wszystkim – plaża. Każde dziecko uwielbi bawić się w piasku. Budowa zamków, fos, ogromnych zwierząt morskich oraz wielu innych piaskowych rzeźb to wyjątkowo kreatywna i przyjemna forma spędzania czasu. Także możliwość pluskania się w morzu spotka się z radością najmłodszych turystów. Zwłaszcza, jeśli kąpiel można urozmaicić poprzez organizację zawodów na najpiękniejszy skok przez fale lub udawanie żółwia morskiego! 

Rejs statkiem

Rejs statkiem
Rejs statkiem

Odwiedzając Gdańsk z dziećmi, warto odbyć rejs statkiem. Godna polecenia jest w szczególności rejs na Westerplatte. Podróż statkiem to wyjątkowe przeżycie, zwłaszcza dla tych dzieci, które jeszcze nigdy nie odbywały rejsu po morzu. Dzięki takiej wycieczce dzieci będą także miały okazję poznać bardzo ważną dla każdego Polaka historię obrony Westerplatte.

Gdańskie ZOO

Gdański ogród zoologiczny powstał w 1954 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię 125 hektarów. Na tym rozległym terenie mieszka ponad 160 gatunków zwierząt. Są wśród nich majestatyczne słonie, wysokie żyrafy, pasiaste zebry, groźne lwy i tygrysy, kolorowe papugi, zwinne orangutany, silne pytony oraz wiele innych przedstawicieli fauny. Co roku ZOO w Gdańsku odwiedza blisko pół miliona osób! Nic w tym dziwnego: egzotyczne gatunki zwierząt przyciągają zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Muzeum Starych Zabawek

Zabawki to ulubione przedmioty wszystkich dzieci. W Muzeum Starych Zabawek zebrano te wyprodukowane w Polsce w latach od 1920 do 1989. Dopełnieniem części rekwizytów są oryginalne wieloletnie katalogi i zdjęcia, które potwierdzają pochodzenie poszczególnych zabawek. Wizyta wśród starych zabawek może być niesamowitą przygodą dla dzieci, które z pewnością zaciekawią się, czym bawili się ich rodzice i dziadkowie. Ale równocześnie odwiedziny w Muzeum mogą stanowić pewnego rodzaju sentymentalną podróż dla dorosłych, którzy być może przypomną sobie lata swojego dzieciństwa. 

Hevelianum

Hevelianum to miejsce, w którym nauka przeplata się z dobrą zabawą. Głównym celem tej swoistej krainy nauki jest umożliwienie relaksu i zabawy dzieciom, młodzieży, a także dorosłym. Oferta Hevelianum jest dopasowana do wieku dziecka. Na przedszkolaki i dzieci od 1 do 3 klasy czekają między innymi zajęcia zatytułowane Kuchnia Małego Chemika, podczas których dzieci mogą przeprowadzić ekscytujące eksperymenty chemiczne, oraz W warsztacie Heweliusza, dzięki której dzieci obserwują różnorodne zjawiska przyrodnicze. Uczniowie klas od 4 do 8 szkoły podstawowej mają okazję wziąć udział w Magii nauki, dzięki którym zrozumieją podstawy optyki, a w szczególności zjawisko odbicia, załamania i rozproszenia światła. Oczywiście, Hevelianum zaprasza do siebie także uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych zainteresowanych prawami fizyki, chemii oraz otaczającymi nas zjawiskami przyrodniczymi.

Place zabaw

W Gdańsku zadbano również o najważniejsze atrakcje dla dzieci – place zabaw. Są one rozstawione zarówno wokół osiedli, jak i w najważniejszych miejscach odwiedzanych przez turystów: w parkach, na terenach zielonych oraz w pobliżu plaży. Oddane do użytkowania naszym pociechom place zabaw są na wysokim poziomie. Znajdują się tu urządzenia zarówno dla najmłodszych brzdąców, jak i dla nieco starszych użytkowników.

Atrakcje okolic Gdańska godne polecenia dla rodzin z dziećmi to także tereny rekreacyjne, a w szczególności Trójmiejski Park Krajobrazowy. W zależności od upodobań można tu spokojnie pospacerować (wiele tras umożliwia spacer z wózkiem), pojeździć na rowerze, a nawet urządzić sobie piknik. A wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody. 

Kulturalne atrakcje Gdańska, czyli muzea dla każdego

Gdańsk to nie tylko miejsce pełne historii i urokliwych zakątków przyrody, ale też miasto o bogatym zapleczu kulturalnym. Znajduje się w nim szereg obiektów muzealnych, spośród których najchętniej odwiedzane są:

  • Muzeum Poczty Polskiej
    Muzeum Poczty Polskiej
    Zdjęcie: Andrzej Otrębski / commons.wikimedia.org

    Europejskie Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1),

  • Muzeum II Wojny Światowej (Plac Władysława Bartoszewskiego 1),
  • Muzeum Poczty Polskiej (Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2),
  • Narodowe Muzeum Morskie (Ołowianka 9/13),
  • Muzeum Bursztynu (ul. Targ Węglowy 26),
  • Havelianum (ul. Gradowa 6),
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku (ul. Toruńska 1),
  • Muzeum Historyczne Gdańska (ul. Długa 47),
  • Twierdza Wisłoujście (ul. Stara Twierdza 1),
  • SS Sołdek (Ołowianka 9/13),
  • Muzeum Archeologiczne (ul. Mariacka 25/26),
  • Wartownia nr 1 Westerplatte (Majora Henryka Sucharskiego 70).

Muzea te przybliżają współczesnym odwiedzającym historię poszczególnych wydarzeń dziejowych, często o dużym znaczeniu dla całego naszego kraju, a nawet Europy.

Zimowe atrakcje? Gdańsk zaprasza o każdej porze roku!

Gdańsk to miasto wyjątkowo piękne i interesujące. Większość turystów przyjeżdża tu w sezonie letnim, głównie w trakcie wakacji. Ich głównym celem jest odpoczynek od codziennych obowiązków szkolnych lub też służbowych. Jednak lato to nie jedyna pora roku, w której warto odwiedzić Gdańsk. Atrakcje turystyczne stolicy województwa pomorskiego czekają na gości o każdej porze roku! 

Przykładowo, bez względu na aurę można zwiedzać liczne gdańskie muzea oraz zewnętrzne obiekty małej architektury. Dostępne są także alejki spacerowe w parkach i nadmorskie deptaki. Dzięki zimowym wędrówkom gdańskimi ścieżkami turyści wdychają czyste nadmorskie powietrze, a tym samym wzmacniają swój organizm. A widok zaśnieżonej plaży jest jedyny w swoim rodzaju!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia