Gry „strzelanki”

Ranking najlepszych „strzelanek” na Xbox One (2017/18):

1. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands – gra, która z pewnością pozostanie w pamięci wielu graczy, bez względu na zamiłowanie do serii „Tom Clancy’s Ghost Recon”. Kolejny, hucznie zapowiadany tytuł, który jest kontynuacją jednej z najbardziej profesjonalnych w swoim gatunku gier, musi odnieść sukces. „Ghost Recon: Wildlands” bez wątpienia taki sukces odniósł, ponieważ gra posiada mnóstwo atutów. Pierwszym z nich jest większe skupienie się twórców na fabule, jej dopieszczenie do granic możliwości i stworzenie prostolinijnej, lecz niezwykle efektownej rozgrywki, która trzyma w napięciu i daje „kopa” graczowi, który chce iść dalej i dalej. Kolejnym z niekwestionowanych czynników wpływający na sukces tej odsłony są przepiękne lokalizacje, które zawarte zostały w grze. Fauna i flora zostały dobrze przygotowane, co w grach typu „shooter” często się nie zdarza. Kolejny atut? Klimat rozgrywki, który nieprzerwanie towarzyszy serii „Ghost Recon”. Również i tym razem możemy liczyć na skradanki i poziom rozgrywki, który wymaga od nas logicznego myślenia, aby móc przejść kolejne etapy gry. Łącząc to wszystko, dostajemy idealny „shooter”, który spełni wysokie wymagania graczy!

2. Star Wars: Battlefront II – Uniwersum Gwiezdnych Wojen podbija wszystkie platformy, dlatego „Star Wars: Battlefront II” jest tytułem zajmującym drugie miejsce. Jest to gra, która pomimo posiadania trybu dla jednego gracza, skupiona jest na rozgrywce sieciowej. Po sukcesie pierwszej części tego tytułu, twórcy ze studia DICE mieli duży orzech do zgryzienia, albowiem ciężko dorównać grze, która osiągnęła bardzo dobre oceny wśród największych portali i pism taktujących o grach komputerowych. Pomimo tego, „Star Wars: Battlefront II” zaoferował nam wiele nowości i modułów rozgrywki, którymi mamy możliwość się pobawić. Gra posiada bardziej rozwinięty tryb singleplayer, na co narzekali gracze w pierwszej części, a także jeszcze doskonalszą rozgrywkę w trybie multiplayer, co daje nam produkt niemal idealny, który w połączeniu z nową grafiką i dostosowaniem gry do konsoli Xbox One X współtworzy jedną z najlepszych gier, jakie wyszły pod szyldem Star Wars.

3. Wolfenstein II: The New Colossus – trzecie miejsce w naszym rankingu przypada grze, która osiągnęła pewien sukces jeszcze przed samą premierą. Przyznać należy, że oczekując na nową odsłonę klasyka gatunku, zawsze liczymy na wiele. Przy premierze „Wolfenstein II: The New Colossus” również nie było inaczej i przez wiele portali branżowych tytuł ten został okrzyknięty najlepszym „shooterem” roku 2017 i trudno się z tym nie zgodzić, jeśli zagramy w nową odsłonę serii Wolfenstein. Klimat, jaki towarzyszy rozgrywce jest bez wątpienia niepowtarzalny. Strach podczas przemierzania kolejnych etapów daje się we znaki nawet najbardziej twardym graczom i jest nieodłącznym elementem całości rozgrywki. Oprócz tego, elementy skradania, jak i bezpośredniej potyczki z naszymi oponentami sprawiają, że nie raz musimy zachować sporo zimnej krwi, grając w ten tytuł późnymi wieczorami. „Wolfenstein II: The New Colossus” to gra, która pod wieloma względami nie ma sobie równych, dlatego zajęła ona mocne, 3 miejsce w naszym rankingu!

4. Playerunknown’s Battlegrounds – gra, która jeszcze przed premierą na konsoli Xbox One osiągnęła spory sukces, który zawdzięcza wcześniejszemu udostępnieniu na platformie PC. „Playerunknown’s Battlegrounds” to gra skupiona wyłącznie na trybie multiplayer, który rozgrywany jest w otwartym świecie (bądź planszy, albowiem światów do wyboru jest kilka). Sukces gry polega na prostocie, ponieważ otrzymujemy gracza, który może uzbroić się właściwie w dowolny sposób, a naszym zadaniem jest jak najdłuższe przetrwanie w grze, eliminując z niej pozostałych graczy. Dzięki tym prostym rozwiązaniom „PUBG” stał się tytułem, który przyciąga do siebie graczy na całym świecie. Warto dodać, że „PUBG” prawdopodobnie nie zostanie udostępniony na konsoli PlayStation, dzięki czemu Xbox One otrzyma kolejny, bardzo mocny „exclusive”. Gra jest dostępna już teraz w opcji „Early Access”.

5. Call of Duty: WWII – miejsce piąte zamykające nasz ranking, jednak również jest to jedna z najlepszych gier tego typu. „Call of Duty: WWII” to kolejna część właściwie kultowej już „strzelanki”, która dała nam na przestrzeni ostatnich 15 lat wiele godzin świetnej rozgrywki. Według wielu graczy, „Call of Duty: WWII” to odgrzewany kotlet, który miał lekko zapętlić serię „Call of Duty” i połączyć ją z pierwszą częścią tej kultowej gry. Kiedy jednak gracze otrzymali gotową grę to szybko przekonali się, że „Call of Duty: WWII” nie jest jedynie grą w której musimy strzelać, lecz jest to tytuł świetnie osadzony w czasach II Wojny Światowej. Sama kampania nie jest długa i czasem możemy zauważyć w niej prostolinijność, lecz emocje które towarzyszą nam podczas rozgrywki, a także zwroty akcji sprawiają, że w pewnych momentach czujemy się tak, jakbyśmy uczestniczyli bezpośrednio w walce o Ren. „Call of Duty: WWII” to gra, która świetnie odwzorowała emocje towarzyszące żołnierzom i nadzwyczaj szczegółowo odwzorowała wszelkie detale, które były godne odnotowania w bitwach. „Call of Duty: WWII” to bez wątpienia coś więcej, niż przeciętny „shooter” osadzony w wojennym klimacie.

Czym są „shootery”?
Gry typu „strzelanki”, bądź jak często określają je gracze „shootery”, to wymagające tytuły, które oczekują od gracza precyzji i szybkości. Stworzenie gry z tej kategorii wymaga na ogół dużego budżetu i ogromnego studia developerskiego. Są jednak wyjątki, albowiem jak pokazał chociażby „Playerunknown’s Battlegrounds”, wystarczy przygotować grę, która wydaje się być dość prosta, a mimo to zapewni graczom wiele godzin fantastycznej rozgrywki.
gra komputerowaWarto zwrócić uwagę, iż między trybem Singleplayer a Multiplayer istnieje spora przepaść, która jest widoczna w większości tytułów. Mało kiedy mamy do czynienia z produktem, który posiada dobrze przygotowane oba tryby rozgrywki. W większości produkcji typu „shooter” obserwujemy, że producenci skupiają się bardziej na konkretnym trybie rozgrywki, który jest w ich domniemaniu ważniejszym elementem gry. Warto jednak zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach tryb Singleplayer staje się głównie dodatkiem do gry, ponieważ twórcy w swoich produkcjach widzą wielkie zapotrzebowanie na tryb MultiPlayer (jest to podyktowane również coraz częstszym używaniem mikropłatności w trybie Multiplayer).
Konsole Xbox One/Xbox One X są przygotowane na „strzelanki” o wiele lepiej niż było to dotychczas, albowiem w aktualizacjach konsoli zostały zaimplementowane sterowniki pozwalające na użycie bezprzewodowych klawiatur, jak i myszek. Wszystko ze względu na odzew graczy, którzy słusznie zauważyli, iż konsole nowej generacji nie oferują tak prostych i wygodnych rozwiązań, jak obsługa powyższych kontrolerów. Skutkiem tego, Microsoft przygotował specjalny set w którego skład wchodzą myszka i klawiatura, przygotowane specjalnie z myślą o graczach Xbox One/Xbox One X – komplet akcesoriów jest już dostępny w sprzedaży.
Rok 2018 jest rokiem mocno sprzyjającym fanom „strzelanek”. Już 27 marca premiera długo oczekiwanego tytułu, jakim jest „Far Cry 5”, rozgrywki która również na Xbox One prezentuje się zjawiskowo. Tym razem „Far Cry 5” pojawi się tuż po premierze nowej konsoli Xbox One X, dzięki czemu otrzymamy grę, która będzie wspierana przez najnowszą konsolę i będzie mogła w pełni wykorzystać walory graficzne, jakimi „Far Cry 5” szczyci się jeszcze przed premierą. Jest to gra, która ma postawić kolejny krok milowy w świecie wirtualnej rozgrywki, dlatego też właśnie ten tytuł jest tak bardzo istotny w odniesieniu do nowej konsoli Microsoftu, ponieważ grając w tę grę będziemy mogli poznać jej pełny potencjał w praktyce.
„Far Cry 5” nie jest jednak jedynym tytułem, na który powinniśmy czekać w tym roku. Grą, która na pewno namiesza na rynku, będzie „Metro Exodus”, którego walory już teraz możemy oglądać w rozgrywce gameplay, udostępnionej na łamach serwisu YouTube. „Metro Exodus” oddaje w nasze ręce jak zwykle mroczny, post apokaliptyczny klimat, który nie raz da się we znaki graczom, którzy zdecydują się na nocną rozgrywkę.
Warto nadmienić, iż rok 2018 będzie również rokiem nowych tytułów DLC do gier, które w 2017 roku podbiły rynek Xbox One. Pierwszym DLC godnym uwagi jest „Wolfenstein II: The New Colossus – The Diaries of Agent Silent Death”, czyli dodatek do gry, która zajęła 3 miejsce w naszym rankingu. Jest to tytuł, którego premiera miała miejsce 30 stycznia 2018 roku. Kolejnym w kolejce jest DLC do gry „Battlefield 1”, która również namieszała sporo na rynku gier. DLC zostanie wydany jeszcze w lutym tego roku. Ostatnim DLC o którym wiemy w tym momencie, będzie dodatek do „Call of Duty: WWII”, który będzie nosić nazwę „The Resistance”. Jego premiera odbędzie się już w marcu tego roku.