Gry i konsoleGry

Gry strzelanki

0
gra komputerowa

Strzelanki, inaczej gry z gatunku FPS (first-person shooter) lub gry strzelanki TPP to gry akcji z charakterystyczną perspektywą i walką nastawioną na użycie broni palnej. Podczas zabawy widzimy to samo, co bohater, którym sterujemy, czyli ręce, broń i to, co w zasięgu naszego wzroku. Gry strzelanki są jednym z najszybciej rozwijających się gatunków, a ich popularność ciągle rośnie. Od 2013 roku coraz więcej fanów zyskiwał tryb battle royale, który odnajdziemy dziś w praktycznie wszystkich topowych strzelankach. Jego najszybszy rozwój obserwujemy od 2017 roku, kiedy we wczesnym dostępie pojawiło się PUBG. W poniższym rankingu poznacie najlepsze gry strzelanki, które wyszły po 2015 roku, a także topowe darmowe pozycje, obok których trudno przejść obojętnie.

Gra strzelanka

Najlepsze gry strzelanki wydane po 2015 roku

 1. Overwatch

Nie ma popularniejszej gry strzelanki online na świecie. Overwatch to wieloosobowa rozgrywka w turniejowym stylu. Blizzard od wielu lat wydawał hitowe produkcje i nie zawiódł nas i tym razem. Overwatch już od dnia premiery przyciągnął do siebie dużą grupę graczy i, co warto zaznaczyć, nie byli to sami fani firmy. Fabuła kręci się wokół organizacji mającej dbać o porządek futurystycznego świata. Niestety w szeregi organizacji wkrada się niezgoda i gracz zmuszony jest pokierować ostatnimi jej członkami. Podczas zmagań będziemy pomagać w utrzymaniu pokoju i dobrego imienia organizacji Overwatch. Walki są bardzo dynamiczne, a w utrzymaniu szybkiego tempa pomagają nam umiejętności specjalne bohaterów oraz współpraca z innymi graczami.

Warta uwagi jest kolorowa, pełna detali grafika. Zadbano także o dźwiękowe zaplecze produkcji. Muzyka jest na wysokim poziomie, a głosy postaci mają w sobie wiele emocji do przekazania. Gra jest płatna, jednak po jej zakupie otrzymujemy dostęp do całej jej zawartości. Dodatkowo podczas specjalnych eventów można zdobyć specjalne skórki dla każdej postaci, co pozwoli nadać rozgrywce wyjątkowego charakteru. Overwatch jest dowodem na to, że fajne gry strzelanki dalej są produkowane.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2016

 1. Fortnite

Rok 2017 był szczególny. Właśnie wtedy najlepsze darmowe gry strzelanki online powitały w swoim gronie Fortnite: Battle Royale. Ta gra akcji to może nie typowy FPS, bo bohatera widzimy w całości, ale na pewno możemy określić go, jako strzelankę z krwi i kości. Fortnite przeznaczony jest do rozgrywki wieloosobowej online. Gracz zostaje wyrzucony z lecącego ponad mapą autobusu i od chwili wylądowania na ziemi musi postarać się przeżyć jak najdłużej. W tym celu zbiera się uzbrojenie, zasoby i dodatkowe osłony. W najbardziej gorących momentach zostajemy zmuszeni do zbudowania fortu, który osłania nas przed strzałami innych graczy. Ponadto na przeciwników możemy zastawiać pułapki. Wygrywa najsprytniejszy!

Grafika Fortnite prezentuje się świetnie. Kreskówkowy styl tej gry strzelanki przypadnie do gustu ludziom w każdym wieku. Twórcy gry ogromną wagę przykładają do tego, żeby była jak najbardziej żywa i dynamiczna. Dlatego organizują wiele eventów pozwalających zdobywać tematyczne skorki, czy całkowicie zmienić sposób zabawy. Na przykład tryb zimowy sprawiał, że postać ślizgała się po powierzchniach i trafienie przeciwnika było sporym wyzwaniem.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch, iOS, Android.
Rok wydania: 2017

 1. APEX Legends

Strzelanka online która przyciągnęła do siebie aż 25 milionów graczy graczy w tydzień od wydania! Ten wynik mówi sam za siebie. Apex nawiązuje do uniwersum Titanfall, w którym po wielkiej bitwie ludzkość stara się odbudować świat od nowa. Ulubioną rozrywką społeczności były igrzyska, w których brali udział specjalnie przygotowani do walki bohaterowie. Rolą gracza jest pokierować jednym z grupy wybranych i zapewnić mu wygraną w igrzyskach Apex. Każda z postaci ma nakreślony charakter, życiową motywację i unikatowe umiejętności specjalne.

Walki multiplayer odbywają się w trzyosobowych drużynach, których na mapie może być maksymalnie 20. W grze możemy znaleźć wiele rodzajów broni, od palnej po granaty i ostrza do rzucania. Ponadto zbierzemy przedmioty zwiększające pojemność plecaka, zbroje i różnego rodzaju apteczki. Szansę na wygraną zwiększa strategiczne myślenie. Drużynę możemy dopasować tak, aby uzupełniać się nawzajem umiejętnościami. Nowością w tym typie rozgrywki jest możliwość wskrzeszania współtowarzyszy, o ile uda nam się donieść pozostały po nim sztandar do specjalnego punktu. Rozgrywając kolejne potyczki dostajemy punkty doświadczenia, za które możemy kupić dodatkową postać lub skórki. Wyróżnimy nie tylko bohatera, ale także ulubioną broń. Apex Legends powstało na silniku Source, na którym zrobiono także inne fajne gry strzelanki, między innymi Half-Life 2.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2019

 1. PUBG

Nie wszystkie najlepsze gry strzelanki są futurystyczne. Wielu graczy ceni realizm i właśnie ten czynnik jest powodem popularności Playerunknown’s Battlegrounds. Tytuł oferuje system rozgrywki znany z innych gier online w duchu battle royale. Zostajemy rzuceni na sporych rozmiarów mapę i musimy przetrwać jak najdłużej. Oczywiście ten sam cel przyświeca innym graczom. W celu eliminacji przeciwników musimy ulepszać broń, plecak i kamizelkę kuloodporną. Każdy przedmiot ma 3 poziomy wytrzymałości. Aby wygrać musimy zachowywać się niestandardowo i opracować własny plan potyczki. Wszystkie chwyty dozwolone. Ciekawym zabiegiem jest udostępnienie graczom pojazdów, które zwiększają mobilność i dają możliwość zaskoczenia przeciwnika. Każdy mecz honorowany jest punktami i premiami za zabójstwa. Jeśli uzbieramy odpowiednią ilość punktów, to będziemy mogli wydać je na skórki do broni lub postaci.

Jednocześnie w starciu może uczestniczyć aż 100 graczy online. Jeśli gramy drużynowo, to może się ona maksymalnie składać z 4 graczy. Szukamy gry strzelanki na PC z multiplayer i nie możemy zdecydować się, co wybrać?  Warto dać szansę PUBG. Jedynym minusem tytułu jest kiepska optymalizacja, dlatego warto przetestować ją na mocniejszym sprzęcie.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4, Android, iOS.
Rok wydania: 2017

 1. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege to propozycja dla wszystkich ceniących sobie dobre gry multiplayer. Rozgrywka opiera się na wyborze specjalizacji żołnierza, któremu będziemy dowodzić. To od niej zależy, w jaki sposób będziemy mieć wpływ na przebieg misji. Najważniejsze jest odpowiednie łączenie ze sobą specjalności, co pozwoli na uzupełnienie ewentualnych braków w drużynie. Starcia nie są aż tak dynamiczne jak w poprzednich produkcjach. Tutaj musimy podejść do tematu strategicznie, ponieważ walki odbywają się na ograniczonej przestrzeni. Ciekawostką jest, że otoczenie jest w pełni zniszczalne, czego topowe gry strzelanki na PC praktycznie nie oferują. Możemy ten fakt dodatkowo wykorzystać, na przykład planując niespodzianki na wrogi zespół.

Grafika nie jest najmocniejszą stroną Rainbow Six Siege, jednak wykorzystana została bardzo dobrze. Jeśli szukamy gry strzelanki 3D o antyterrorystach to miejmy świadomość, że istnieją też produkcje inne niż CS. Warto wiedzieć, że Tom Clancy’s Rainbow Six Siege zostało stworzone przez studio odpowiedzialne za największe hity, takie jak: seria Assassin’s Creed czy For Honor.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2015

 1. Doom

Wszyscy fani strzelanek znają tytuł Doom. Wymieniając najlepsze gry strzelanki ciężko ją pominąć, gdyż seria jest żywa od 1993 roku! Wielki powrót Dooma odbył się w 2016 roku i został gorąco przyjęty na całym świecie. Fabularnie Doom nie zmienił się ani trochę. Dowodzimy komandosowi wysłanemu na misję specjalną – przeszukanie bazy badawczej na Marsie. Na miejscu okazuje się, że na skutek nieudanego eksperymentu po całej placówce rozeszły się krwiożercze bestie. Przez kolejne misje czyścimy lokacje z hord różnej maści potworów, a na samym końcu czeka nas najpotężniejszy z nich, władca piekieł.

Mechanicznie nowy Doom oferuje rozgrywkę o wiele wyższych lotów niż poprzednicy. Tempo gry jest brutalnie szybkie, a wszystkie akcje kończą się krwawą jatką. Wielbiciele klasyków będą mile zaskoczeni ilością broni. Nie zabrakło również starych znajomych, takich jak piła łańcuchowa, strzelba czy karabin plazmowy. Innowacją są specjalne umiejętności naszego podopiecznego i spektakularne ataki kończące. Jak przystało na fajne gry strzelanki, Doom oferuje również tryb multiplayer, w którym możemy zmienić swoją postać w demona i tym samym zyskać punkty dla drużyny. Nowy Doom to nie tylko samo strzelanie, co bardziej kreatywni mogą stworzyć własne poziomy. Na co pozwala zaimplementowany edytor. Pod względem graficznym Doom sprawi, że długo nie będziemy mogli wyjść z zachwytu. O ścieżce dźwiękowej można powiedzieć to samo.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch.
Rok wydania: 2016

 1. Call of Duty: Black Ops IIII

Najlepsze gry strzelanki charakteryzują się wartką akcją, wciągającą fabułą i emocjonującymi starciami. Właśnie takie jest Call of Duty: Black Ops IIII. Wątek główny, chociaż nie jest przedstawiony w trybie kampanii, a w samouczku, zręcznie spaja ze sobą informacje o bohaterach, z jakimi będziemy mieli do czynienia w produkcji. Mechanicznie to dalej dobry, stary CoD z jedynie paroma zmianami. Podczas gry wcielamy się w jednego z specjalistów. Każdy z nich posiada unikalne umiejętności, których przyjdzie nam zręcznie użyć, o ile zależy nam na wygranej. Do dyspozycji mamy bogaty zestaw broni, a dla każdej przygotowano zestaw usprawnień.

Siłą tej produkcji multiplayer jest sprawna komunikacja zespołowa. Podczas zabawy łatwo zauważyć, że jeśli w drużynie panuje zgoda, to o wiele łatwiej o zwycięstwo. Oprócz 6 klasycznych trybów zaserwowano nam jeden dodatkowy – battle royale. Najlepsze gry strzelanki nie obejdą się bez niego. Na uwagę zasługuje zapierająca dech w piersiach oprawa graficzna, która pozwala na płynna zabawę w rozdzielczości 4K. Ponadto wersja na PC została zintegrowana z Battle.net, co zdecydowanie usprawnia łączenie się ze znajomymi.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2018

 1. Titanfall 2

Obie części Titanfall i fajne gry strzelanki to praktycznie synonimy. Nigdzie indziej nie doświadczymy takiej frajdy podczas gry. Za tytuł odpowiedzialni są ludzie z Respawn Entertainment, ci sami, którzy na koncie mają również Apex Legends. Pierwsza cześć gry nie odniosła tak dużego sukcesu, ponieważ wydawana była na wyłączność Microsoftu. Titanfall 2 nie powtórzył błędu i ukazał się na również na innych platformach.

Fabularnie gra ma dużo do zaoferowania i świetnie radzi sobie z łączeniem historii i rozgrywki. Zadaniem gracza jest dowodzenie super żołnierzem i w odróżnieniu od innych strzelanek, tu możemy wykonywać podwójne skoki i chodzić po ścianach. Ponadto do dyspozycji mamy robota bojowego – Tytana. Na robotach i ciekawych umiejętnościach innowacje się nie kończą. Do dyspozycji mamy bogaty arsenał i specjalne linki, które pomogą nam szybciej poruszać się po mapie. Dzięki tym wszystkim nowościom starcia są wyjątkowo dynamiczne i wymagają od gracza maksymalnego skupienia i podzielnej uwagi. Graficznie gra prezentuje się świetnie i wyciska z silnika Source wszystkie soki.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2016

 1. Battlefield 1

Gry strzelanki z serii Battlefield zawsze były wyczekiwane przez swoich fanów. Popularność zawdzięczają nie tylko świetnie pokazanej fabule, ale również wciągającemu gameplayowi, któremu mało która produkcja tego typu dorównuje. Akcja tej gry strzelanki rozgrywa się podczas I Wojny Światowej. Starcia są bardzo realistyczne i obfitują w brutalność. Jako gracz możemy wcielić się w żołnierza piechoty, kawalerzystę, pilota bombowca, myśliwca, a nawet czołgu i sterowca. Co ważne, kierowanie każdą jednostka bardzo różni się od siebie, dzięki czemu nie popadamy w rutynę, a sama rozgrywka niejednokrotnie jest dla nas wyzwaniem. Poza trybem fabularnym możemy rozgrywać epickie pojedynki w trybie multiplayer. W jednej potyczce może brać udział jednocześnie aż 64 graczy! Takich bitew bardzo długo nie zapomnimy.

Technicznie Battlefield 1 jest dopracowany w każdym detalu. Interakcja z polem bitwy pozwala na niszczenie jego elementów, co jeszcze bardziej podkreśla realizm. Smaczku nadaje zmieniająca się pogoda, która potrafi zepsuć plan bitwy przez szybkie ograniczenie widoczności. Grę stworzono z myślą o PC i konsolach najnowszej generacji, dlatego właściciele mocnego sprzętu będą zachwyceni optymalizacją i szczegółowością grafiki.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2016

 1. Destiny 2

Szukasz gry strzelanki z elementami MMO? W takim razie dłużej nie musisz, bo właśnie znalazłeś. Grę zaczynamy od stworzenia postaci i eksplorowania otoczenia. Następnie z pomocą zadań i misji poznajemy historię Ostatniego Miasta. Po jego zniszczeniu ocaleni poukrywali się w różnych zakątkach galaktyki. Zadaniem gracza jest zainicjowanie spotkania urywających się Strażników, ponieważ tylko z ich pomocą będziemy w stanie pokonać wrogów galaktyki. Wykonywanie questów urozmaicają liczne przerywniki filmowe, które zostały wykonane z najwyższą starannością.

Dużym plusem jest otwarta współpraca twórców gry i społeczności fanów, która zaowocowała licznymi zmianami w porównaniu do pierwszej części. W Destiny 2 zagramy również ze znajomymi. Tryb multiplayer zapewnia wiele godzin dodatkowej zabawy. Do wyboru mamy najazdy, które szybko poprowadzimy w 3 osoby, lub ich dłuższe odpowiedniki, na 6 osób. Fani PvP też będą zaspokojeni, ponieważ na specjalnych arenach można wybierać pomiędzy pięcioma trybami walki. Pomimo multiplatformowości gra radzi sobie świetnie. Oprawa graficzna zasługuje na uznanie, jest na co popatrzeć w rozdzielczości 4K. Ścieżka dźwiękowa została dopasowana do klimatu gry i fenomenalnie podkreśla chwile napięcia.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2017

Darmowe gry strzelanki

Grywalne tytuły nie zawsze wymagają dużych nakładów finansowych, a brak budżetu nie przekreśla możliwości dobrej zabawy. Twórcy starają się jak mogą, żeby zaoferować różnorodne rozwiązania na rynku. Aktualnie najpopularniejszym systemem jest Free to Play z mikropłatnościami. Te najlepsze gry strzelanki za darmo są tego doskonałym przykładem!

 1. Counter-Strike Global Offensive

Niektóre darmowe gry strzelanki zyskały tytuł legendarnej. Counter-Strike jest jedną z nich. Zaczynał, jako modyfikacja do Half-Life i pomimo upływu sporej ilości lat, styl rozgrywki w aktualnej wersji dużo się nie zmienił. Do wyboru mamy jeden z dwóch zespołów, terrorystów i antyterrorystów. Zależnie od frakcji nasze zadania będą inne. Możemy między innymi rozbrajać bombę, odbijać zakładników albo po prostu zabijać się nawzajem w trybie death match. Seria CS to obecnie darmowe gry strzelanki, które są jednocześnie e-sportowe.

 1. Team Fortress 2

Fajne gry strzelanki za darmo? Jest ich więcej! Team Fortress 2 ma korzenie sięgające 1996 roku. Gra zaczynała, jako modyfikacja do Quake’a i z czasem zyskiwała coraz więcej elementów. Tytuł zaskakuje kreskówkowym, lekko absurdalnym stylem, który mimo wszystko zdobył serca fanów na całym świecie. Zadaniem gracza jest drużynowa współpraca, która powinna zakończyć się pokonaniem wroga. Elementy strategiczne pozwalają uzupełniać się wzajemnie i wymyślać coraz to nowe sposoby na wykiwanie przeciwnego teamu.

 1. Paladins

Na pierwszy rzut oka Paladins to klon Overwatcha… albo odwrotnie! Bo gracze na całym świecie prześcigają się w stwierdzeniach dotyczących kolejności wydawania aktualizacji. W grze możemy wybierać z dużej puli bohaterów, a ich bronie mają różne pochodzenie i styl, od fantastycznej magii po śmiercionośne działka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Smaczku nadają elementy karcianki, dzięki czemu każda z postaci może stać się unikalna poprzez inne rozdanie umiejętności. Najpopularniejszym trybem gry jest oblężenie, które polega na stopniowym zajmowaniu terenu, oczywiście, zanim zrobi to przeciwnik.

 1. Unturned

Najdziwniejsza pozycja w całym rankingu, jednak tak samo warta wypróbowania. Z pewnością nie można o niej powiedzieć, że jest jak inne darmowe gry strzelanki online. Tytuł jest sandboxem w oprawie graficznej mocno przypominającej Minecrafta i polega na przetrwaniu. Misją graczy jest wybudowanie na tyle mocnego schronu, żeby zamknąć się w nim przed nacierającymi zombiakami. Oczywiście, nie samym ukrywaniem się człowiek żyje, dlatego zombiaki należy też eliminować. Z innymi graczami możemy wchodzić w interakcje i grupować się z nimi w klany. Tych pozostałych, mniej przyjaznych, możemy nękać. Na przykład zostawiając ich na pastwę potworów lub zabierając dobytek.

 1. Dirty Bomb

Ostatni tytuł zasługujący na miano kultowej gry strzelanki za darmo. Dirty Bomb jest grą online nastawioną na multiplayer, która uraczy nas szybko rozgrywającą się akcją i futurystycznym klimatem postapokaliptycznego Londynu. Do wyboru mamy kilka klas postaci, a każda z nich posiada unikalne zdolności. Żeby odpowiednio je wykorzystać, warto ściśle współpracować ze swoją drużyną. Gra jest wykonana w przyjaznej dla oka oprawie graficznej i zagwarantuje nam wiele okazji do śmiechu.

Legendarne gry strzelanki i krótka historia gatunku

Historia strzelanek sięga aż 1978 roku. To właśnie wtedy na automaty ukazał się Space Invaders, który wyznaczył standardy tego najpopularniejszego na świecie gatunku. Gra o strzelaniu do obcych miała wszystko, co przyciąga do tego typu gier:

 • Kontrola nad bohaterem
 • Wpływ gracza na otoczenie
 • Nieliniowość zabawy
 • Tryb multiplayer

W miarę rozwoju gatunku podzielono go na: gry strzelanki 3D i gry strzelanki 2D. Różnica pomiędzy nimi była znaczna, ponieważ w tytułach trójwymiarowych widok jest z perspektywy trzeciej lub pierwszej osoby, najczęściej z możliwością przełączania. W grach 2D postać widoczna jest od góry lub z boku. Razem z rozwojem komputerów i konsol pojawiało się coraz więcej produkcji. Złota era strzelanek przypada na lata 90’. To właśnie wtedy wydano największe hity: Half-Life, Unreal, Quake, Doom czy Duke Nukem 3D. Ich projekty posłużyły za wzór setkom kolejnych gier, które rozwijają się do dzisiaj i budują nową jakość rozrywki online.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia