Komputery i InternetProgramowanie i strony internetoweRozwój osobisty i zawodowyPraca i karieraPrzydatne poradyPorady

Jak napisać artykuł?

0

Jak napisać artykuł? Sprawdzone sposoby, aby pisać dobre teksty 

Pytanie o to, jak napisać artykuł, wraca do Ciebie jak bumerang?  Zadanie jest niby proste, ale efekty wytężonej pracy nad tekstem nie zadowalają odbiorców, klienta, Ciebie? Pisanie artykułów wymaga czegoś więcej niż osławione lekkie pióro”, ale opanowanie warsztatu copywriterskiego jest w zasięgu każdego, kto sprawnie posługuje się wybranym językiem. Wystarczy wiedzieć, jakie treści są obecnie poszukiwane oraz jak podać je w przystępny i ciekawy sposób. Jeśli potrzebujesz tej wiedzy, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zabiegi copywritera sprawdzają się w internecie.

Jak napisać artykułContent marketing, czyli dlaczego teksty są ważne? 

Jeśli trafiłeś na tę stronę, to można przypuszczać, że z jakiegoś powodu interesuje Cię pisanie artykułów. Być może masz jednorazową potrzebę z dziedziny marketingu, np. potrzebny jest Ci artykuł na stronę internetową Twojej firmy i chcesz uporać się z tym zadaniem na własną rękę. W końcu każdy pisał w szkole wypracowania, więc parafrazując szlagier Jonasza Kofty: pisać każdy może… Bardzo możliwe jest też, że rozważasz pisanie artykułów na zlecenie i szukasz konkretnych wskazówek, jak napisać dobry artykuł. Jakby nie było, w każdym przypadku pisanie o pisaniu” dobrze jest zacząć od czegoś ogólniejszego: zastanówmy się, dlaczego pisanie artykułów jest ostatnio tak modne, a wręcz obowiązkowe? Dlaczego duże i małe firmy prowadzą blogi, udostępniają poradniki, wysyłają newslettery z darmowymi e-bookami itd.? Innymi słowy, czym jest content marketing i dlaczego aktualnie biznes musi uwzględniać go w swoich działaniach marketingowych? 

Zacznijmy po szkolnemu – od definicji. Content marketing brzmi chwytliwie, marketing treści już mniej… grunt, że chodzi o takie działania marketingowe, które bazują na tworzeniu, udostępnianiu i promowaniu treści wartościowych dla zdefiniowanej grupy odbiorców. Po co? Bo klasyczna reklama mocno się nam opatrzyła i przejadła. Odbiorcy stają się coraz mniej podatni na przekazy czysto reklamowe, a więc trzeba szukać innych sposobów na dotarcie do nich. Content marketing to strategia marketingowa, której bezpośrednim celem nie jest sprzedaż (a przynajmniej nie tylko i nie od razu). Chodzi tu raczej o to, by stworzyć interesujące i potrzebne treści, zwrócić za ich pomocą uwagę odbiorców i systematycznie budować z nimi relacje. Zadowolony odbiorca odpłaca się zaangażowaniem, zaufaniem i przywiązaniem. Może polecić content innym, może też zarekomendować im samą firmę („oni to się na tym znają”), całkiem możliwe, że sam również sięgnie po produkty czy usługi właśnie tej firmy, którą uznaje za eksperta.  

Content marketingOczywiście content marketing nie ogranicza się do standardowych artykułów na firmowej stronie internetowej. Jako narzędzie tej strategii marketingowej mogą posłużyć m.in. rozmaite działania w mediach społecznościowych, newslettery, filmiki wideo, raporty, testimoniale, a nawet gry i aplikacje. My skupimy się jednak na najbardziej podstawowej kwestii, czyli jak pisać artykuły, które realizują cele stawiane przez content marketing. 

Jak napisać dobry artykuł – 10 przykazań copywritera       (i pół)

Tyle tytułem wstępu. Żeby było praktycznie, przejdźmy już do konkretnych porad i wskazówek, jak napisać artykuł, koncentrując się głównie na tekstach pisanych na potrzeby internetu. 

1. Określ temat, odbiorcę i cel tekstu – precyzyjnie 

Chcesz wiedzieć, jak napisać dobry artykuł, tyle że „dobry artykuł” jako uniwersalny byt nie istnieje. Siadając do pisania tekstu, musisz wiedzieć już, o czym będziesz pisać (temat) i co dzięki temu chcesz osiągnąć (cel). Jednak cel powinien być dwojaki – artykuł powinien realizować strategię marketingową firmy, ale w pierwszej kolejności odpowiadać na określoną potrzebę odbiorcy. Musisz więc dobrze uchwycić, w czym leży problem i kto szuka jego rozwiązania. Zastanów się najpierw, kto należy do Twojej grupy docelowej i jakie są cechy większości z nich (np. wiek, płeć, zainteresowania, miejsce zamieszkania, styl życia czy zawód). To pozwoli zastosować odpowiedni styl i tonację wypowiedzi, wybrać trafne środki stylistyczne i zrozumiałe słownictwo. 

2. Wyrusz na porządny research 

Pisanie artykułów nie obędzie się bez porządnego researchu. Nawet jeśli tak się składa, że zjadłeś zęby na montażu drzwi, to jeśli masz napisać autentycznie ciekawy artykuł na stronę internetową o ich montowaniu, sprawdź, co już zostało powiedziane w sieci. Nie sztuka powtórzyć po raz kolejny to, co internauta znalazł już na wielu innych stronach. Czy jednak to zadowoli odbiorcę, czy rozczarowany opuści witrynę po rzuceniu okiem na kilka pierwszych akapitów artykułu? Resaerch polega na znalezieniu mało znanych danych i faktów, które będą przydatne dla osób z danej grupy docelowej. Zakładając, że główną konkurencją będą dla Twojego tekstu artykuły napisane po polsku, informacji warto szukać przede wszystkim na stronach internetowych prowadzonych np. w języku angielskim.  

Zdecydowanie należy też szukać takich źródeł, które są nieco ukryte dla większości osób – różne raporty, statystyki, artykuły o typowo naukowym charakterze to kopalnia słabo znanych, a często naprawdę cennych faktów. Jeśli sięgniesz po nie w trakcie pisania Jak napisać artykuł - reserachartykułu i w przystępny sposób wpleciesz je w tekst, przeniesiesz go na inny poziom wartości i atrakcyjności dla czytelnika. Poza tym nawet artykuł na stronę internetową nie musi opierać się tylko na materiałach znalezionych w sieci. Często to, czego dowiemy się „u źródła, czyli bezpośrednio od ludzi zajmujących się daną dziedziną na co dzień, jest najbardziej wartościową i poszukiwaną treścią. 

3. Zachowaj porządek i logikę 

Wena pisarska to wspaniała sprawa, jednak jeśli chodzi o pisanie artykułów, praca powinna być zaplanowana. Skoro wiesz już o czym, do kogo i po co będziesz pisać, pora na logiczne rozplanowanie poszczególnych sekcji. W ten sposób nadasz tekstowi sensowny porządek i ułatwisz odbiorcy poruszanie się po nim. Na pewno cenna jest w tym kontekście umiejętność tworzenia trafnych śródtytułów. Dzięki nim czytelnik szybko zorientuje się, o czym będzie kolejny akapit – może też przeskanować wzrokiem artykuł w poszukiwaniu tylko tych informacji, które są mu potrzebne. Czytanie ułatwią też zabiegi wizualne, takie jak np. wytłuszczenie ważnych fragmentów czy zastosowanie wypunktowanych czy numerowanych list. 

4. Postaw na prosty, bezpośredni język 

Miłośnicy literatury pięknej mogą być zawiedzeni, ale trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie: copywriting to w dużej mierze rzemieślnicza praca. Pisanie artykułów tematycznych musi więc mieć inne standardy – należy dążyć do prostoty i łatwości w odbiorze. Kwiecisty język przepełniony rozbudowanymi metaforami, niejasnymi alegoriami czy innymi środkami stylistycznymi, które niestety w codziennym życiu utrudniają zrozumienie danego przekazu, trzeba zostawić na inne okazje. Czytelnik nie otwiera artykułu po to, by napawać się pięknem polskiego języka. On szuka odpowiedzi na konkretne pytanie, a tekst ma mu tę odpowiedź zaserwować – szybko i w miarę bezboleśnie.  

Z tego też powodu każdy artykuł powinien być pisany zgodnie z zasadą, lepiej za krótko niż za długo. Z reguły lepsze są w miarę krótkie zdania, ponieważ łatwiej je zrozumieć. Lepsze są także krótkie akapity – najlepiej, jeśli jeden akapit zamyka jedną myśl, co ponownie ułatwia odnajdywanie się w tekście. Przyznaj sam, że długa kolumna zbitego tekstu odstrasza już samym wyglądem. Jeśli pozwala na to charakter artykułu, warto sięgać po bezpośrednie zwroty kierowane do czytelnika, które sprawiają przy okazji wrażenie, że autor mówi właśnie do danego odbiorcy. 

5. Nie szpanuj żargonem 

Jak napisać artykuł - zrozumiały językJednak pisanie artykułów prostym językiem oznacza coś jeszcze, mianowicie unikanie branżowego żargonu. Jeśli tekst pisany jest przez eksperta w danej dziedzinie (np. informatyka, lekarza czy budowlańca), istnieje duże ryzyko, że laik niewiele zrozumie z jego wywodu. Specjalistyczne słownictwo, tak oczywiste dla fachowca, najprawdopodobniej utrudni lub zupełnie uniemożliwi odbiorcy zrozumienie danej treści. Jeśli to możliwe, należy zastępować wyrażenia branżowe takimi, które są zrozumiałe dla wszystkich. Natomiast jeśli już muszą pojawić się wyspecjalizowane pojęcia, których nie da się w naturalny sposób podmienić, trzeba przeznaczyć parę zdań na ich wyjaśnienie. Dobrym sposobem jest też sięganie do przykładów, które ułatwią odbiorcy zrozumienie, o czym w danym momencie jest mowa. 

6. Użyj wyobraźni 

To, że artykuł na stronę internetową czy artykuł do gazety powinien być napisany prostym językiem, nie oznacza, że musi być nudny. Przeciwnie! Jeśli chcesz, żeby odbiorcom dobrze czytało się teksty, których temat często nie jest zbyt fascynujący, pomyśl, jak nie zanudzić czytelnika. Wspomniane przykłady to sprawdzony sposób. Są życiowe, działają na wyobraźnię, a pisanie artykułów przy ich wykorzystaniu sprowadza abstrakcyjne wywody na płaszczyznę zrozumiałej praktyki. Skutecznym zabiegiem jest także wplecenie w tekst ciekawej historyjki, która zilustruje omawiany temat. Możesz np. opowiedzieć o tym, jaki miałeś problem i jak go rozwiązałeś, a jeśli jeszcze zrobisz to z poczuciem humoru – nikt nie będzie mógł powiedzieć, że nie wiesz, jak napisać artykuł. 

7. Dynamizuj tekst 

Pisanie artykułów tematycznych powinno również uwzględniać dynamikę wypowiedzi. Znacznie bardziej dynamiczne są krótkie zdania. Nadają tekstowi żywy rytm i łatwiej je zrozumieć. [Podczas gdy długie, wielokrotnie złożone zdania, w których nie wiadomo już od czego autor zaczął i gdzie zdąża, a co więcej czytelnik zaczyna wątpić, czy nadal mowa jest o tym samym elemencie podzespołu lub czy pod koniec zdania opisywany jest ten sam krok edycji zdjęcia, czy chodzi już o kolejny etap pracy nad zdjęciem, może wprowadzić biednego odbiorcę w konsternację, stan zniechęcenia lub uśpienia, a w efekcie okazuje się, że wcale nie wiesz, jak napisać artykuł, tylko jak pozbyć się potencjalnego klienta raz na zawsze. Prawda, że krótkie zdania rządzą?] Większą dynamikę zapewni też stosowanie czasu teraźniejszego i strony czynnej. 

8. Bądź spójny i konsekwentny 

Artykuł na stronę internetową ma przede wszystkim charakter użytkowy. Tym bardziej należy więc dbać o jego spójność, ponieważ spójny tekst czyta się łatwiej. Naprzemienne odmienianie czasowników przez wszelkie możliwe osoby, liczby i czasy nie wzbogaca tekstu, za to powoduje niezłe zamieszanie. Jeśli zaczynasz np. w liczbie pojedynczej, konsekwentnie się jej trzymaj do końca tekstu. To samo dotyczy czasu – skakanie z teraźniejszości w przeszłość i z powrotem sprawia, że odbiorca może się poczuć zagubiony. Pisanie artykułów w czasie przeszłym ogólnie nie jest zalecane, więc jeśli nie wymaga tego charakter tekstu, staraj się go unikać. Idąc dalej, styl też powinien być ten sam. Ma być na luzie? Utrzymuj przez cały czas narrację w swobodnym tonie. Chcesz napisać czysto informacyjny artykuł do gazety? Zachowaj wymagany stopień powagi i rzeczowość od początku do końca materiału. 

9. Zadbaj o SEO 

Jak napisać artykuł - SEOWiedza na temat tego, jak napisać artykuł na stronę internetową obejmuje także kwestie SEO. Chodzi więc o to, by pisanie artykułów uwzględniało nie tylko to, co chcą przeczytać odbiorcy, ale też to, by tekst został zauważony przez wyszukiwarki internetowe. Artykuł powinien być przede wszystkim nasycony odpowiednimi frazami kluczowymi. Jednak trzeba w tej kwestii zachować umiar, tak by słowa kluczowe nie drażniły czytelnika i umieszczone były w jak najbardziej naturalny sposób.

Zagadnienie optymalizacji tekstu jest oczywiście dużo bardziej skomplikowane. Na potrzeby tego artykułu warto jedynie zaznaczyć, że jako bardziej wartościowe uznawane są przez wyszukiwarki (a więc lepiej pozycjonowane) artykuły dłuższe i odpowiednio sformatowane. Muszą być też unikalne – nawet fragmenty tekstu skopiowane z innych stron mogą wpłynąć negatywnie na pozycję w wyszukiwarkach. 

10. Nie ograniczaj się do słowa pisanego 

Chociaż ten artykuł dotyczy tego, jak napisać artykuł, a więc głównie samego tekstu, jednak content marketing to także strona wizualna opublikowanego tekstu. Zdjęcia, infografiki, filmiki wideo, wykresy i tabele wprowadzają do tekstu ciekawe urozmaicenie, ale co ważniejsze, ułatwiają zrozumienie treści. To, jakie elementy graficzne sprawdzą się najlepiej, zależy od tematu i samego odbiorcy. Jeśli wyjaśniasz przykładowo, jak obsługiwać jakiś program, możesz pokazać kolejne etapy na screenach. Jeśli sięgasz po dane liczbowe, ich sens będzie łatwiej uchwytny, kiedy dołączysz specjalny wykres czy diagram. Jednak z reguły artykuł na stronę internetową ilustrowany jest zdjęciami o odpowiedniej tematyce. Warto pamiętać, by nadać im adekwatną nazwę, a podczas publikacji wpisać spójny tytuł zdjęcia i opis tego, co przedstawia. Szeroki wybór fotografii i grafik znajdziesz bez problemu w bezpłatnych lub płatnych bankach zdjęć. 

10,5. Czytaj i poprawiaj do skutku 

Jak napisać artykuł - poprawkiTa zasada wydaje się tak oczywista, że nie wiadomo, czy warto o niej wspominać. Poza tym jest to już raczej „postprodukcja”. Jednak jednocześnie reguła ta jest tak ważna, że zasługuje na własne miejsce na liście. W drodze kompromisu, niech będzie to zasada numer dziesięć i pół. Mówi ona, że pierwsza wersja to zawsze wersja robocza. Każdy tekst powinien być uważnie przeczytany i sprawdzony pod kątem: ewentualnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych, ale też logiki wywodu i ogólnej atrakcyjności tekstu. Taka korekta artykułu jest łatwiejsza i bardziej efektywna wtedy, gdy pozwolisz sobie choć trochę od swojego dzieła odpocząć. Kiedy przystąpisz do czytania artykułu ze świeżym umysłem (czyli co najmniej kilka godzin po zakończeniu pisania), możesz wychwycić różne niedociągnięcia, słabe momenty, a nawet spore pomyłki, niespójności czy sprzeczności w jego obrębie. 

Pisanie artykułów tematycznych – elementy i struktura artykułu 

Pisanie artykułów tematycznych wymaga zachowania pewnej przyjętej struktury tekstu. Z reguły artykuł na stronę internetową posiada tytuł, lead, wstęp (nieobowiązkowy), rozwinięcie i zakończenie (jak się zaraz okaże – niekoniecznie w tej kolejności). Jest to ogólnie przyjęty schemat, do którego odbiorcy są przyzwyczajeni i którego oczekują. Dlatego rewolucje w tym zakresie nie są wskazane – element zaskoczenia wprowadzi tylko niepotrzebne zamieszanie i utrudni odbiór. Jednak w obrębie tych zdefiniowanych sekcji można już „poszaleć”, tworząc nietuzinkowy artykuł. Jak napisać go jednak tak, żeby poszczególne elementy spełniały swoje funkcje? Poniżej garść wskazówek. 

Trafny tytuł 

Tytuł ma za zadanie informować czytelnika, o czym jest dany tekst. Powinien więc celnie i najlepiej zwięźle przedstawiać tematykę artykułu, a przy tym wzbudzać chęć przeczytania go. Często dobry tytuł po prostu jasno komunikuje odbiorcy, że artykuł rozwiąże jego problem. Czasem może zadziałać sformułowanie tytułu w postaci prowokującego pytania, np. Czy wiesz, jak napisać artykuł z górnej półki?”, innym razem sprawdzić się mogą liczby i listy np. Jak napisać artykuł – 10 rad praktyka”. Skuteczne są też mocne tezy, jednak pamiętaj, że niespełnione obietnice najpewniej obrócą się przeciwko autorowi – np. Sprawdź, jak pisać artykuły i zacznij zarabiać miliony” (no chyba, że faktycznie wiesz, jak to zrobić – wtedy śmiało publikuj). Wymyślenie celnego i chwytliwego tematu na pewno nie należy do zadań łatwych, ale nie trzeba od tego zaczynać pracy nad artykułem. Ostateczny tytuł najlepiej wybrać już po napisaniu tekstu, kiedy dokładnie wiemy, o czym jest artykuł. 

Obiecujący i pobudzający ciekawość lead 

Jak napisać artykuł - leadLead powinien utwierdzić czytelnika, że warto przeczytać właśnie ten artykuł. Jak napisać taki lead? Ponownie – krótko (wystarczy kilka zdań) i na temat. W tym miejscu najlepiej w skondensowany sposób przedstawić odbiorcy, o czym jest tekst i co zyska ten, kto go przeczyta. Lead powinien jednak tylko pobudzić apetyt czytelnika, a nie zaspokoić jego głód wiedzy, dlatego lepiej nie zamieszczać tu esencji artykułu. 

Wstęp… ale nie zawsze

Nie każdy artykuł wymaga pisania wstępu, a jeśli już się na niego zdecydujesz, postaw na minimalizm. Wstęp także powinien być krótki i rzeczowy, inaczej może zniechęcić do dalszej lektury tekstu. Można też zauważyć trend zupełnego rezygnowania z tworzenia wstępu, zgodnie z zasadą „odwróconej piramidy”. Jest to reguła, która na pytanie o to, jak napisać artykuł, odpowiada: zacznij od tego, co najważniejsze. Takie podejście wynika ze specyfiki współczesnego sposobu czytania czy może raczej przeglądania tekstów. Dziś czytelnik atakowany jest informacjami z każdej strony, a co gorsza brakuje mu czasu na czytanie. Aby zminimalizować ryzyko, że po przeczytaniu pierwszych zdań odbiorca ucieknie ze strony z Twoim artykułem, można kluczowe informacje przekazać na jego początku. W ten sposób błyskawicznie przykujesz uwagę odbiorcy i zwiększyć szanse na to, że doczyta artykuł do końca. A jak to wygląda w praktyce? 

Rozwinięcie i zakończenie tekstu – a może na odwrót? 

Choć brzmi to nieco nielogicznie, stosowanie zasady odwróconej piramidy skutkuje właśnie zamienieniem się miejscami zakończenia i rozwinięcia artykułu. W tradycyjnym podejściu zakończenie to ten fragment tekstu, gdzie autor zbiera wszystkie przedstawione dotąd wnioski i podaje je czytelnikowi jako streszczenie tekstu. Jednak chęć zatrzymania odbiorcy na stronie powoduje, że autor już na wstępie zdradza sedno swojego wywodu, a dopiero w następnych akapitach następuje rozwinięcie tych esencjonalnych tez. Takie podejście może wydać się nieco desperackie, jest jednak często skuteczne i zyskuje na popularności.  

Nie zawsze jednak pisanie artykułów w ten sposób jest wskazane. Stara dobra szkoła literacka podpowiada, że jeśli zdradzimy wszystkie sekrety na początku, czytelnik może nie mieć już żadnego powodu, by czytać dalej. Dlatego tę kwestię należy rozważać indywidualnie, biorąc znów pod uwagę: do kogo kierujemy tekst, jaka jest jego tematyka, charakter i cel. 

Jak napisać artykuł prasowy? 

Jak napisać artykuł prasowyW tym tekście pojawiło się jak dotąd wiele informacji dotyczących tego, jak napisać artykuł na stronę internetową. Czy natomiast artykuł prasowy wymaga zastosowania innego sposobu pisania lub wymaga innych umiejętności? Cóż, o ile kiedyś artykuł prasowy oznaczał wyłącznie artykuł do gazety drukowanej, dziś powszechnie publikowany jest także w wersji online albo nawet jest dostępny wyłącznie na stronie internetowej. I chociaż każde czasopismo ma swoje standardy i wytyczne, jednak funkcjonowanie w sieci również narzuca pewne wymogi. W efekcie na pytanie o to, jak napisać artykuł do gazety, można w dużej mierze odpowiedzieć tak, jak na pytanie o pisanie artykułów na stronę internetową. Oczywiście wiele kwestii warunkuje też gatunek tekstu – inna jest konwencja reportażu, inna felietonu, a jeszcze inne są zasady pisania wywiadu. Jednak takie typowo publicystyczne formy nie są raczej wykorzystywane przez content marketing, dlatego nie ma potrzeby analizować w tym miejscu metodologię ich pisania. Warto jednak przyjrzeć się specyficznemu rodzajowi tekstu, po jaki często sięga biznes, czyli artykułowi sponsorowanemu. 

Artykuł sponsorowany to taki artykuł prasowy, którego celem jest nienachalna promocja produktu czy usługi, czasem może chodzić też wyłącznie o budowanie wizerunku i świadomości marki. Daleko mu więc do klasycznej reklamy. Chociaż tego typu artykuł prasowy ma wzbudzić zainteresowanie odbiorcy konkretnym rozwiązaniem, robi to w sposób subtelny i przy użyciu merytorycznych argumentów. Sponsorowany artykuł do gazety (drukowanej lub online) może więc szerzej omawiać jakieś zagadnienie, a tylko przy okazji zachęcać do skorzystania z promowanego produktu. Poza tym ogólne zasady pisania artykułów tego typu są takie same, jak te omówione powyżej. Oczywiście podstawą skuteczności artykułu sponsorowanego jest znalezienie tematu, który interesuje odbiorców, a jaki w naturalny sposób można powiązać z danym produktem, usługą czy w ogóle firmą/marką. Szczególnie mocno wykorzystywany powinien tu być język korzyści, czyli koncentrowanie się na tym, co odbiorca zyska, sięgając po omawiane rozwiązanie. Prosty przykład? Zamiast pisać, że produkt jest tani, napisz, że pozwoli zaoszczędzić pieniądze i to najlepiej na coś konkretnego, co prawdopodobnie odbiorca chciałby mieć (i tu ponownie przydaje się analiza grupy docelowej). Nie trzeba chyba wspominać, że artykuł sponsorowany musi być też opublikowany w dobrze dobranym medium, tak aby trafił do zakładanych adresatów.   

Pisanie artykułów – praca zdalna 

Na koniec kilka słów o tym, jakie zalety i wady ma zawodowe pisanie artykułów. Praca copywritera jednym może wydawać się nudna i trudna, dla innych to sposób, by zarabiać na tym, co się lubi. Jednak ci pierwsi zapewne nie czytają tego artykułu, a już na pewno nie zabrnęli aż tak daleko…  

Jeśli natomiast pisanie artykułów to Twoja pasja, pewnie doskonale wiesz, że takie zajęcie poszerza horyzonty i daje satysfakcję z tworzenia wartościowych i przydatnych treści. Ale wróćmy do twardej rzeczywistości. Copywriting można na pewno pochwalić za szeroki wybór form zatrudnienia. Pisanie artykułów za pieniądze może oczywiście odbywać się w biurze, gdzie copywriter pracuje na tradycyjny etat. Jednak w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna, którą można wykonywać z dowolnego miejsca. Niektóre firmy dają taki komfort pracownikom etatowym, ale najczęściej chodzi o pisanie artykułów na zlecenie. Tego typu praca zdalna może być wykonywana na zasadzie freelancingu (umowy o dzieło lub umowy zlecenia) lub przy wykorzystaniu zarejestrowanej przez copywritera działalności gospodarczej (faktury sprzedaży). Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego jeśli pisanie artykułów za pieniądze ma być sposobem na zarabianie, warto dokładnie je przemyśleć.  

Copywriting - praca zdalnaPraca zdalna sama w sobie ma mnóstwo plusów. Na pewno jest to bardzo wygodna opcja – można pracować z domu (w kapciach i dresie, za to bez makijażu), ale też wszędzie tam, gdzie jest zasięg internetu. Praca zdalna pozwala więc łączyć pisanie artykułów za pieniądze i podróżowanie po świecie – jeśli Cię to interesuje, poszukaj informacji o cyfrowych nomadach. Z praktycznych zalet takiej formy zarobkowania trzeba też wymienić czas zaoszczędzony na dojazdach do biura i dużą elastyczność – pracujesz nie tylko, gdzie chcesz, ale też wtedy, kiedy Ci to pasuje. Jeśli potrafisz się dobrze zorganizować, praca zdalna może się również okazać dużo bardziej wydajna. Pracując w biurze z reguły rozprasza nas wiele rzeczy, podczas gdy pisanie artykułów wymaga w przypadku większości osób ciszy i koncentracji. Praca zdalna to czasem też jedyna opcja, jaką biorą pod uwagę rodzice małych dzieci czy osoby opiekujące się osobą niepełnosprawną. I, jak to zwięźle ujmują Anglicy, last but not least: poczucie wolności i niezależności. Z jednej strony, kiedy pracujesz poza biurem, to faktycznie nikt nie czyha za Twoim ramieniem i żaden przełożony nie pojawi się nagle, by sprawdzić, co i jak w danej chwili robisz. Z drugiej strony pisanie artykułów na zlecenie jak najbardziej podlega kontroli jakości, z tym, że rozliczani jesteśmy tylko z ostatecznego efektu pracy. Klienta nie interesuje, w jaki sposób napiszemy zlecony tekst – jeśli tylko otrzyma satysfakcjonujący go artykuł w umówionym terminie. 

Praca zdalna wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Przecież w domu również jest mnóstwo rozpraszaczy, a granica między życiem zawodowym a osobistym łatwo może ulec zatarciu. Jak napisać artykuł na czas, kiedy dziecko chce się pobawić, pies domaga się spaceru, a sąsiadka prosi o „małą przysługę”? Nie każdy dobrze radzi sobie z uzyskaną wolnością i niezależnością – wymaga to dobrej organizacji pracy, efektywnego planowania i wewnętrznej dyscypliny. Czasem okazuje się też, że dla bardziej towarzyskich osób nie jest możliwe na dłuższą metę samotne pisanie artykułów.  

Praca zdalna nie jest więc dla wszystkich. Jeśli jednak lubisz działać na własną rękę i czujesz, że poradzisz sobie organizacyjnie, może to jest właśnie najlepsza dla Ciebie praca? Pisanie artykułów tematycznych to jedno z niezbyt licznych zajęć zarobkowych, które można wykonywać w ten właśnie sposób.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia