TurystykaAtrakcje turystyczne

Kompleks Świętokrzyska Polana

0
PAP/ Piotr Polak

Kompleks Świętokrzyska Polana – moc atrakcji dla całej rodziny!

Podczas rodzinnych wakacji to dzieci są na pierwszym planie – chcesz, aby bawiły się dobrze i jak najmilej zapamiętały wspólny wyjazd. Aby wczasy z maluchem były udane, warto wybrać miejsce pełne atrakcji dla najmłodszych. Doskonałym przykładem jest Kompleks Świętokrzyska Polana – to znajdujący się we wsi Chrusty, zaledwie kilka kilometrów od Kielc, nowoczesny obiekt rozrywkowo-wypoczynkowy dla rodzin z dziećmi. 

Kompleks Świętokrzyska Polana
Kompleks Świętokrzyska Polana
PAP/ Piotr Polak

Kompleks Świętokrzyska Polana znajduje się w samym sercu Gór Świętokrzyskich, w bliskiej okolicy Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Atrakcyjne położenie na skraju pięknego lasu pozwala cieszyć się ciszą, spokojem i świeżym powietrzem – wszystkim, co niezbędne do udanego wypoczynku i relaksu. 

Rozbudowana na obszarze 8-hektarów infrastruktura rekreacyjna podzielona jest na atrakcje zewnętrzne i wewnętrzne – nawet gdy pogoda nie dopisuje, nie ma tam szans na nudę! Świętokrzyska Polana jest otwarta przez cały rok, jednak najlepiej zaplanować wczasy na okres wiosenno-letni. Po sezonie niektóre atrakcje zewnętrzne mogą być niedostępne. 

Świętokrzyska Polana – dla kogo?

W bogatej ofercie kompleksu rozrywkowo-wypoczynkowego znajduje się mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – to właśnie rodziny z dziećmi najczęściej odwiedzają Świętokrzyską Polanę. Ośrodek jest idealnym miejscem na weekend z maluchami lub dłuższe rodzinne wczasy – ogromna ilość atrakcji sprawia, że ciężko jest zobaczyć wszystko podczas jednodniowej wizyty.

Dorośli podróżujący solo na pewno zachwycą się bliskością natury, jednak zorganizowane przez obiekt atrakcje raczej nie wzbudzą ich zainteresowania. 

Świętokrzyska Polana zapewnia świetne warunki dla zorganizowanych wyjazdów z dziećmi. Kompleks wypoczynkowy posiada rozbudowaną ofertę dla wycieczek szkolnych, zielonych szkół i obozów letnich. To miejsce, w którym dzieci uczą się przez zabawę!

Atrakcje, które oferuje Kompleks Świętokrzyska Polana: Oceanarium, stajnia Polanika, Kraina Zabaw, Park Miniatur, Brzozowa Zagroda. Na terenie Świętokrzyskiej Polany znajduje się również ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci.

Park Miniatur – Świętokrzysko

W Parku Miniatur turyści mogą podziwiać dwadzieścia makiet z kopiami najważniejszych zabytków regionu świętokrzyskiego. W skali 1:20 przedstawiono najważniejsze obiekty prezentujące regionalną historię i architekturę. Wszystkie rekonstrukcje prezentują budowle w czasach ich świetności. 

Makiety ustawiono na 2,5-kilometrowym obszarze, kształtem przypominającym województwo świętokrzyskie. Warto również zwrócić uwagę na pomysł, z jakim rozmieszczono wszystkie budowle – każda z nich znajduje się w takim miejscu względem innych, jak w rzeczywistości.

Podczas spaceru po Parku Miniatur dzieci mogą dowiedzieć się, jak wyglądał zamek w Chęcinach, zakład hutniczy w Maleńcu, pałac w Oblęgorku, Pałac Biskupów Krakowskich i wiele innych, ważnych historycznie budowli! 

Świętokrzyska Polana Chrusty proponuje zwiedzającym korzystanie z audio przewodnika lub zaplanowanie wycieczki z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowie historię Świętokrzyskiego i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Turyści zwiedzający na własną rękę mogą korzystać z tablic informacyjnych umieszczonych przy wszystkich planszach. 

Stajnie Polanika & Brzozowa Zagroda

Kompleks Świętokrzyska Polana posiada mnóstwo atrakcji dla miłośników zwierząt. Na terenie ośrodka Polanika znajduje się stajnia i wybieg dla koni, które oferują najmłodszym interesujące zajęcia: oprowadzanki na kucykach, naukę jazdy konnej, wyjazdy konne w okoliczne tereny czy hipoterapię.

Brzozowa Zagroda Chrusty to królestwo zwierzątek – w zagrodach czekają puchate króliki, pawie, świnki wietnamskie oraz owce miniaturki. Dzieci mają szansę poobserwować małe zwierzątka, pogłaskać je, a nawet nakarmić. 

Jeszcze więcej morskich zwierząt, w tym głównie ryb, można zobaczyć w akwarium Oceanika znajdującym się na terenie obiektu. 

Kraina Zabaw

Kraina Zabaw została zaprojektowana z myślą o najmłodszych gościach Świętokrzyskiej Polany – to miejsce, w którym mogą się wyszaleć i poznać inne dzieci. Wszystkie atrakcje znajdują się na zewnątrz, dlatego ich dostępność jest sezonowa.

Dmuchańce – w tej strefie umiejscowiono kilka ogromnych, dmuchanych atrakcji – ruchy statek, 10-metrową zjeżdżalnię delfin, karuzelę z ośmiornicą czy kule „Wipe Out”. Na najmłodszych czekają mniejsze, kolorowe dmuchańce. Wszystkie atrakcje utrzymane są w klimacie podwodnego świata. 

Park linowy – to miejsce, które zainteresuje małych miłośników przygód. Na dwóch trasach o różnym poziomie trudności dzieci muszą pokonać liczne przeszkody i labirynty z linek i drabinek. Łatwiejsza trasa jest dostępna dla dzieci od 4 roku życia. 

Łódeczki – to świetna zabawa w upalne, letnie dni! Dzieci mogą samodzielnie pływać i manewrować łódeczkami w płytkim basenie z przyjemną, chłodną wodą. Atrakcja jest dostępna w sezonie wakacyjnym.

Gold Eurobungee – frajda dla najodważniejszych gości Świętokrzyskiej Polany! Na nieustraszonych czeka największe bungee, na którym można skakać na wysokości 11-metrów. Zabawa na eurobungee jest całkowicie bezpieczne, a na mniejszych gumach mogą skakać dzieci od 2 lat.

Wszystkie atrakcje w Krainie Zabaw są odpłatne. Goście mogą płacić za nie indywidualnie lub skorzystać z „pakietu korzyści” i uzyskać dostęp do wszystkich atrakcji bez limitu czasowego. 

Świętokrzyska Polana – Oceanarium

Oceanarium - Świętokrzyska Polana
Oceanarium – Świętokrzyska Polana
PAP/ Piotr Polak

Oceanika Chrusty to zespół wieloformatowych akwariów, w których umieszczono wodne stworzenia z rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. W 300 000 litrach wody pływa ponad 500 gatunków zwierząt! 

Akwarium Oceanika zaprojektowano z myślą o bezpiecznym rozwoju i bytowaniu zwierząt – twórcy oceanarium odtworzyli warunki, w jakich ryby i wodne zwierzaki występują w naturalnym środowisku. Ekspozycje podzielono na 13 różnych biotopów z całego świata. Każde z akwariów ma specjalnie profilowaną wodę: jej przejrzystość, temperatura, redox i pH są zgodne z parametrami w naturze. 

W Oceanice zrekonstruowano ekosystemy z całego świata, a zwierzęta podzielono według miejsca ich występowania. Podczas wizyty w akwarium turyści mogą poznać zwierzęta żyjące na dnie jeziora Malawi, w dorzeczu Amazonki, czarnych wodach Afryki, głębinach Morza Japońskiego, Wielkiej Rafy Koralowej i wielu innych wodach świata. 

Wizyta w akwarium Ocenika Kielce to doskonała okazja, aby zapoznać dzieci z fauną i florą – w oceanarium znajduje się wiele rzadkich i niezwykłych gatunków ryb. Niektóre z nich wyginęły już w warunkach naturalnych, inne są pod ścisłą ochroną. 

Wodne stworzenia z różnych zakątków świata

Turyści mogą podziwiać najróżniejsze gatunki ryb – do najciekawszych okazów należą: arowany azjatyckie (jedne z najdroższych ryb świata), ryby dwudyszne, które są zdolne do czasowego życia na lądzie, bardzo rzadkie gatunki sumów, mureny o czterech szczękach czy Ognica pstra – ryba o silnym, toksycznym jadzie. 

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się rekinarium. Najodważniejsi mogą stanąć oko w oko z rekinem – o ile ten zechce podpłynąć do szyby. W głębokich akwariach pływają żarłacze czarno-płetwę i grube, drapieżne ryby występujące w tropikalnych wodach wszystkich oceanów. Oceanika posiada w swoim zbiorach również błazenki, urocze rybki znane dzieciom z popularnej bajki „Gdzie jest Nemo”. 

Oceanika posiada największą wystawę ryb akwariowych w Polsce!

Największa wystawa ryb akwariowych w Polsce
Największa wystawa ryb akwariowych w Polsce
PAP/ Piotr Polak

Prócz setek tropikalnych gatunków, które zamieszkują wody różnych zakątków świata, Oceanika Świętokrzyska Polana prezentuje okazy ryb, które można podziwiać jedynie w akwariach. To prawdziwa gratka dla amatorów domowej hodowli ryb. Co więcej, goście mogą zakupić niektóre z akwariowych okazów. 

Chrusty Oceanika – nauka przez zabawę

Wizyta w akwarium Ocenika może stanowić niezwykle ciekawą lekcję przyrody, która bez wątpienia zaciekawi nawet najmłodszych gości. W cenie biletu do oceanarium jest wycieczka z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiada o najróżniejszych rybach i roślinach. Sposób oprowadzania i opowieści są przystosowane do potrzeb oraz wieku dzieci – możesz mieć pewność, że twój maluch z zaciekawieniem będzie słuchał historii o niesamowitych stworzeniach.

Jednym z ulubionych miejsc dzieci w oceanarium Oceanika jest akwarium dotykowe – zbiornik stylizowany na leśną rzekę, w której znajdują się rybki europejskie. Jest to jedyne akwarium, w którym odwiedzający mogą nakarmić ryby. Karma znajduje się w specjalnych automatach i kosztuje około złotówki. 

Oceanika Chrusty to największa atrakcja kompleksu Świętokrzyska Polana. Ekspozycję zwiedza się w grupach, pod opieką wykwalifikowanego przewodnika. Wycieczka trwa około 50 minut. Z uwagi na dbałość o zwierzęta liczba odwiedzających jest ograniczona. 

Jeżeli planujesz odwiedzić Akwarium Oceanika, warto zakupić bilet on-line: to jedyna gwarancja wejścia do oceanarium o określonej porze.

Świętokrzyska Polana Chrusty – Noclegi

Polana Świętokrzyska to ogromny obiekt pełen atrakcji – zwiedzenie wszystkich miejsc w ciągu jednego dnia jest niemożliwa, dlatego warto zostać przynajmniej na weekend. Aby nie martwić się o dojazdy, możesz wynająć domek lub pokój w ośrodku Polanika.

Ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi w głównym budynku i dwunastu wolnostojących domkach. Na terenie Świętokrzyskiej Polany znajduje się kawiarnia z czytelnią, siłownia na świeżym powietrzu i altana grillowa. W trakcie pobytu goście mogą relaksować się na basenie i korzystać z zabiegów relaksacyjnych.   

Świętokrzyska Polana – Co zjeść?

Na terenie kompleksu rekreacyjnego znajduje się kilka punktów gastronomicznych:

Bistro co nieco – restauracja w formie bufetu, w której goście mogą skosztować pysznych dań mięsnych i warzywnych, a także słodkich deserów i orzeźwiających lodów. 

Grill Bar – otwarty w weekendy, w pogodne letnie dni. Goście mogą zjeść tam kiełbaski i grillowane mięsa. 

Bar Mensa – to bistro znajdujące się w akwarium Oceanika. W tym miejscu turyści mogą przekąsić dania typu fast food, takie jak kebaby, złociste frytki czy burgery.

Kompleks Świętokrzyska Polana – jak dojechać?

Kompleks Świętokrzyska Polana znajduje się w bliskiej okolicy Kielc – do ośrodka można dostać się wyjeżdżając z miasta ulicą Zagańską. Około kilometra za zajazdem na Jaworze należy skręcić w prawo – turyści powinni zwrócić uwagę na duży baner ośrodka.

Osoby dojeżdżające z Krakowa lub Warszawy powinny ruszyć trasą S7, po czym zjechać na drogę 750-Ćmińsk w kierunku Zagańska. 

Adres:
Ul. Laskowa 95
26-050 Zagańsk
Wieś Chrusty

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia