TurystykaAtrakcje turystyczne

Kopalnia Soli w Bochni

0

Kopalnia Soli w Bochni

Zastanawiasz się, co proponuje swoim gościom Kopalnia Soli w Bochni? Zwiedzanie tej zabytkowej Kopalni stanowi nie lada atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!  Fascynująca podróż podziemnymi chodnikami znajdującymi się od 70 do aż 176 m pod ziemią, podziemna przeprawa łodzią, eksponaty z dawnym lat, czy też 140-metrowa zjeżdżalnia to zaledwie część atrakcji, które posiada Kopalnia Soli Bochnia. Temperatura wewnątrz jest stała, a co za tym idzie – Kopalnia może być odwiedzana o każdej porze roku!

Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni
Zdjęcie: Aw58 / commons.wikimedia.org

Historia warzenia soli w Bochni rozpoczęła się najprawdopodobniej już 3,5 tysiąca lat p.n.e. Początkowo sól była pozyskiwana w procesie odparowywania solanki. W dokumentach źródłowych znaleźć można informację o warzeniu soli w Kolanowie i Chodenicach. Obecnie należą one do grupy 14 dzielnic, które posiada Bochnia. Kopalnia Soli powstała po 1248 roku, kiedy to odkryto w tym rejonie pokłady soli kamiennej. Fakt odkrycia tej niezwykle cennej przyprawy udokumentowany został w roczniku kapituły krakowskiej. Regularne wydobycie soli rozpoczęto z kolei w 1251 roku.

Kopalnia Soli w Bochni od samego początku przynosiła olbrzymie dochody Polsce. Od końca XIII wieku do 1772 roku Kopalnia należała do tzw. żup krakowskich. Do XV wieku w bocheńskiej Kopalni pracowało nawet 150 górników, a wydobywana sól była eksportowana na Węgry i Ruś. W tym czasie korzystano z szybów Floris, Sutoris i Gazaris. W XV i XVI wieku nastąpił rozwój Kopalni. Zbudowano kolejne szyby: Regis, Bochneris i Campi oraz zwiększono liczbę pracowników do 500 osób. Głębokość Kopalni sięgała wtedy 300 metrów.

W okresie rozbiorów Polski Kopalnia Soli w Bochni znalazła się na terytorium austriackim. Dopiero po 1918 roku wróciła pod zwierzchnictwo polskie. Jednak w tym okresie coraz większą rolę w procesie wydobywania soli kamiennej zaczęły odgrywać kopalnie znajdujące się na północy naszego kraju. Kopalnia Soli w Bochni powoli traciła na znaczeniu. 

Ostatecznie Kopalnia osiągnęła 468 metrów głębokości. Ze względu na fakt, że dalsza eksploatacja została uznana za nieopłacalną, w 1990 roku powzięto decyzję o zamknięciu Kopalni. Zlikwidowano najgłębsze (czyli najmłodsze) wyrobiska. Część zabytkową (szyby Sutoris, Campi oraz Trinitatis) zachowano, gdyż pojawił się plan zamiany Kopalni na obiekt turystyczny. Regularne zwiedzanie Kopalni udostępniono w 1995 roku.

Legenda o pierścieniu św. Kindze

Św. Kinga
Św. Kinga
Zdjęcie: Jan Matejko / commons.wikimedia.org

Z odkryciem złóż soli kamiennej w Bochni wiąże się legenda o pierścieniu św. Kingi, patronki górników solnych. Św. Kinga była córką króla węgierskiego i żoną księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego. Zgodnie ze słowami legendy poprosiła ona ojca, aby w posagu – zamiast zwyczajowego złota – dał jej sól. Tę niezwykle cenną przyprawę planowała przywieźć do Polski, swojej nowej ojczyzny. Ojciec przekazał jej więc kopalnię soli w Marmaroszu (kraina historyczna na terenie obecnej Rumunii), uznawaną w tamtym czasie za jedną z najbogatszych kopalni soli w okolicy. Przed wyjazdem do Polski św. Kinga odwiedziła kopalnię i wrzuciła do jednego z jej szybów swój pierścień zaręczynowy.

Gdy przybyła do Bochni, dowiedziała się, że ludność z tego miasta od pewnego już czasu bezskutecznie poszukuje nowych pokładów soli. Św. Kinga usłyszała pewnego dnia wewnętrzny głos, który polecił jej szukać drogocennej przyprawy w ogrodzie miejscowego szewca. Rozpoczęto poszukiwania i wkrótce znaleziono nowe pokłady soli. A wraz z solą wyciągnięto z ziemi pierścień zaręczynowy św. Kingi, który… został wrzucony do kopalni w odległym Marmaroszu. 

W miejscu, w którym znaleziono pokłady soli, powstała kopalnia. Zbudowany tutaj szyb otrzymał nazwę Sutoris, co wywodzi się od łacińskiego słowa sutor, czyli szewc. Podobno znaleziony pierścień św. Kinga podarowała górnikowi Klemensowi. On polecił przetopić go i zrobić z niego sześć mniejszych pierścionków, które podarował swoim córkom. Po pewnym czasie obdarowane dziewczęta przetopiły swoje pierścienie i przekazały je swoim córkom, którym nakazały zrobić to samo. Zgodnie z legendą także dzisiaj w Bochni mieszkają dziewczyny, które mają na palcu pierścień wykonany w pewnej części z zaręczynowego pierścionka patronki górników solnych.

Kopalnia Soli w Bochni – największa atrakcja regionu

Obecnie Kopalnia Soli w Bochni to jedna z największych atrakcji turystycznych południowej Polski oraz największa atrakcja, którą oferuje Bochnia. Kopalnia Soli jest odwiedzana każdego roku przez blisko 200 tysięcy osób z kraju i zagranicy. Oferta turystyczna Kopalni jest dość rozbudowana. Goście przyjeżdżający do Kopalni mogą zdecydować się na:

  • obejrzenie podziemnej ekspozycji multimedialnej,
  • przejście trasy historycznej,
  • podziwianie Kopalni podczas pokonywania trasy przyrodniczej,
  • zwiedzanie kaplic bocheńskich górników,
  • pobyt nocny w Kopalni,
  • podziemną przeprawę łodzią,
  • pobyt w komorze Ważyn,
  • rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika,
  • zjazd 140-metrową zjeżdżalnią znajdującą się wewnątrz Kopalni.

Już same nazwy oferowanych przez Kopalnię aktywności przykuwają uwagę przyjezdnych. Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym atrakcjom z powyższej listy.

Podziemna ekspozycja multimedialna

Podziemna ekspozycja multimedialna to jedna z głównych atrakcji turystycznych, które oferuje Kopalnia Soli w Bochni. Łączy ona ekspozycję starodawnych narzędzi i urządzeń wykorzystywanych podczas wydobywania soli z nowoczesną techniką. Goście oglądający ekspozycję poznają historię Kopalni, sposoby wydobywania soli oraz ciekawostki „z życia” Kopalni w poszczególnych okresach dziejowych. Historię tę opowiada nie tylko przewodnik, ale także polscy królowie, duch mnicha z zakonu Cystersów, a także żupnicy genueńscy. Na specjalnych holoekranach wyświetlane są różnego typu prezentacje, animacje oraz gry tematyczne. Całość osadzona jest w niezwykłej scenerii korytarzy kopalnianych oraz wykutych przed wiekami komór solnych. Wrażenia niezapomniane!

Trasa historyczna Wyprawa w Stare Góry

Trasa historyczna

Trasa "Wyprawa w Stare Góry"
Trasa „Wyprawa w Stare Góry”
Zdjęcie: mik Krakow / commons.wikimedia.org

Wyprawa w Stare Góry to najbardziej ekstremalna trasa proponowana przez Kopalnię Soli w Bochni. Ma ona długość blisko 3 kilometrów i rozpoczyna się na poziomie 70 metrów pod powierzchnią ziemi. Goście prowadzeni są przez wąskie korytarze, które pozwalają wyobrazić sobie, z jak ciężką i ryzykowną pracą musieli się zmierzyć górnicy podczas wydobywania soli. Labirynt podziemnych korytarzy przedzielony jest często przedziałami drabinowymi, które dodatkowo potęgują doznania. Końcowy etap trasy (poziom IV August) znajduje się głębokości 176 metrów. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe formacje skalne, które przypominają swoim wyglądem prawdziwe góry.

Trasa przyrodnicza

Trasa przyrodnicza
Podziemne korytarze
Zdjęcie: mik Krakow / commons.wikimedia.org

Trasa przyrodnicza z kolei pozwala na poznanie skał i minerałów, które budują złoże bocheńskie. Idąc podziemnymi korytarzami tej trasy, będzie można zaobserwować między innymi sole południowe, środkowe i północne, bocheńskie trzewiowce, gipsy, a także pył wulkaniczny. Dodatkowe doznania estetyczne zapewnią nacieki solne, wykwity oraz kalafiory. Szczególną atrakcję zapewni halit fluorescencyjny: turyści będą tu mieli okazję poznać historię powstania halitu oraz dowiedzenia się, dlaczego zjawisko fluorescencji jest tak rzadkie. Malownicza trasa przyrodnicza pozwoli uzmysłowić gościom, jak wiele lat potrzeba na stworzenie tak fascynujących tworów geologicznych. Będzie tu można także zaobserwować wpływ człowieka na to niezwykłe środowisko skalne. 

Przejście trasy przyrodniczej stanowi zarówno rewelacyjną lekcję geologii, jak i ekscytującą przygodę. Trasa obfituje bowiem w liczne dodatkowe atrakcje. Rozpoczyna się w komorze Ważyn na poziomie Sienkiewicz i prowadzi przez poziom Lobkowicz do poziomu August. „Po drodze” turyści mają możliwość odbyć 120-metrową przeprawę łodzią wzdłuż zalanego solanką wyrobiska oraz zwiedzają Stajnię Mysiur i wyjątkową Kaplicę św. Kingi. Poznają także historię zejścia Lichtenfels, którym w poprzednich epokach schodziły wykorzystywane do pracy w Kopalni konie.

Szlakiem kaplic bocheńskich górników

Kopalnia Soli w Bochni na przestrzeni lat była miejscem ciężkiej i wymagającej pracy dla setek górników. Przebywając pod ziemią, często modlili się oni o bezpieczny powrót na powierzchnię. Żarliwa wiara stała się punktem wyjścia do stworzenia kaplic w różnych częściach Kopalni. Zgodnie z zachowanymi dokumentami na terenie Kopalni umiejscowiono ponad trzydzieści kaplic. Stanowiły one dla zmęczonych górników miejsce wytchnienia i wyciszenia, bezpieczną oazą, w której można było zapomnieć o trudach pracy. 

Obecnie Kopalnia Soli w Bochni udostępnia turystom sześć z siedmiu zachowanych kaplic. Są to:

  • Kaplica Spotkanie z Matką Boską: kaplica ta powstała w 2008 roku i przedstawia rzeźbione w kamieniu wizerunki Matki Boskiej z Objawień Maryjnych, które miały miejsce w różnych stronach świata.
  • Stara Kaplica Świętych Aniołów Stróżów: obecnie można jedynie zobaczyć pozostałości tej starej kaplicy w postaci wnęki i części korytarza.
  • Kaplica Świętej Kingi
    Kaplica Świętej Kingi

    Kaplica Świętej Kingi: jej historia sięga 1747 roku, kiedy to przeniesiono tu Nową Kaplicę Świętych Aniołów Stróżów. Obecny kształt kaplicy powstał w latach 1980 – 1982. W Kaplicy Świętej Kingi podziwiać między innymi unikatowy solny żyrandol oraz relikwie patronki górników solnych.

  • Kaplica Matki Boskiej Bocheńskiej: znajdująca się ok. 192 metry pod ziemią kaplica powstała w 2009 roku. Głównym jej elementem jest kopia cudownego obrazu przekazanego przez kustosza bocheńskiego sanktuarium oraz okazałych rozmiarów różaniec składający się z solnych paciorków.
  • Kaplica Passionis: datowana na 1709 rok kaplica jest równocześnie najstarszą zachowaną kaplicą Kopalni Solnej w Bochni. W Kaplicy Passionis w Wielki Piątek odbywało się specjalne nabożeństwo dla górników. Wzdłuż schodów, które wiodą do tej kaplicy, znajdują się obecnie stacje Drogi Krzyżowej.
  • Kaplica Crucifix: to pozostałość XVIII-wiecznego wyrobiska, które przez szereg lat pełniło funkcję sakralną. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że elementy kaplicy zostały wykute w soli.

Kopalnia Soli Bochnia: zwiedzanie w nocy

Bocheńska Kopalnia Soli proponuje turystom nie tylko standardowe „dzienne” zwiedzanie. Ogromną atrakcją jest możliwość spędzenia całej nocy w Kopalni! W trakcie tego pobytu goście zwiedzają unikalne podziemne korytarze i komory oraz mogą rozkoszować się smakiem pysznej włoskiej kawy i rozgrzewającej pizzy. A co najważniejsze – mogą zasnąć w miejscu o wyjątkowym mikroklimacie, który łagodzi objawy alergii oraz przyczynia się do poprawy odporności całego organizmu. Można by powiedzieć: zwiedzaj i śnij na zdrowie! Dodatkowy dreszczyk emocji wywołuje świadomość, że podziemna sypialnia umiejscowiona jest 250 metrów pod powierzchnią ziemi. 

Indywidualne pobyty nocne w Kopalni Soli Bochnia organizowane są w ustalonych z góry terminach. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu „nocną” przygodą, koniecznie wejdź na stronę internetową Kopalni, na której znajdziesz informacje na temat najbliższych terminów nocnego zwiedzania. 

Podziemna przeprawa łodzią

Uspokaja Cię dźwięk wioseł uderzających w wodę? Kopalnia Soli w Bochni ma w takim razie coś dla Ciebie! Goście Kopalni mogą odbyć przeprawą drewnianą łodzią przez komorę wypełnioną solanką. Jest to rewelacyjna atrakcja na skalę światową! Turyści usadowieni są w 12-osobowych łódkach, prowadzonych przez dwóch doświadczonych flisaków. Trasa ciągnie się na odcinku 120 metrów. W trakcie przeprawy jest możliwość obejrzenia fantastycznych tworów geologicznych na ścianach komory solnej oraz usłyszenia opowiadanych przez flisaków anegdot związanych z bocheńską Kopalnią. 

Ciekawostką jest fakt, że drewniane łódki, które udostępniane są turystom w trakcie podziemnego zwiedzania, wykonane zostały specjalnie na potrzeby Kopalni i znajdują się w Polskim Rejestrze Statków – dokładnie tak samo jak duże jednostki pływające po morzu.

Komora Ważyn

Komora Ważyn to największe spośród udostępnionych w Kopalni Soli Bochnia wyrobisko. Znajduje się tutaj między innymi boisko sportowe o robiącej wrażenie powierzchni niespełna 300 metrów kwadratowych oraz mini plac zabaw dla dzieci. Na osoby, które zgłodniały po pełnym wrażeń zwiedzaniu Kopalni, czeka restauracja Wyżynek. 

Największym bogactwem komory Ważyn jest jej mikroklimat. Poprawia on stan zdrowia osób cierpiących na alergie oraz choroby dróg oddechowych. Przynosi też ogromne korzyści osobom zdrowym, gdyż wzmacnia cały układ odpornościowy organizmu. Pobyt w komorze Ważyn jest więc nie tylko atrakcję turystyczną, ale także stanowi profilaktykę zdrowotną.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika, czyli zwiedzanie Kopalni z dziećmi

Podziemna kolejka w Kopalni Soli w Bochni
Podziemna kolejka w Kopalni Soli w Bochni
Zdjęcie: mik Krakow / commons.wikimedia.org

Dla najmłodszych Kopalnia Soli w Bochni przygotowała specjalną atrakcję: spotkanie z tajemniczą postacią bocheńskiego Skarbnika. Dzieci poznają na tej trasie legendę o Skarbniku oraz odkryją z nim szereg tajemnic ukrytych w Kopalni. Na nasze pociechy czeka też fantastyczna przejażdżka podziemną kolejką, która pobudzi wyobraźnię najmłodszych turystów i pozwoli im się przeistoczyć w bohaterów filmów przygodowych. Dodatkowo dzieci mogą spędzić przyjemne chwile w komorze Ważyn, w której czeka na nich mini plac zabaw.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika to połączenie trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Przy czym główna uwaga skierowana jest tu na dzieci. Wszystkie anegdoty i opisy przedstawiane są przez przewodnika w sposób zrozumiały i ciekawy dla najmłodszych zwiedzających. Co nie oznacza, że dorośli będą się na tej trasie nudzić. Wręcz przeciwnie – niekiedy bawią się jeszcze lepiej niż ich pociechy.

Kopalnia Soli Bochnia: zjeżdżalnia o długości 140 metrów

Dużą frajdę (nie tylko dzieciom!) zapewnia zjeżdżalnia łącząca dwa poziomy Kopalni. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji, które oferuje Kopalnia Soli Bochnia. Zjeżdżalnia ma 140 metry długości i pozwala na szybkie pokonanie 33-metrowej różnicy poziomów. Ta specjalna podziemna zjeżdżalnia usytuowana jest wzdłuż pochylni przy Komorze Ważyn. Podziemna przejażdżka zapewni znacznie większą dawkę adrenaliny niż zjazd jakąkolwiek zjeżdżalnią zlokalizowaną na powierzchni ziemi.

Imprezy i eventy

Kopalnia Soli w Bochni, poza wymienionymi powyżej atrakcjami, daje także możliwość organizacji różnego typu imprez i eventów okazjonalnych. Do najciekawszych dotychczas zorganizowanych imprez należą między innymi Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających, Turniej Judo, Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie, czy też Bieg Sztafetowy. Wielokrotnie na terenie bocheńskiej Kopalni organizowane były również studniówki oraz wesela. 

Do Kopalni często przyjeżdżają także wycieczki szkolne. Zwiedzanie Kopalni łączy w sobie bowiem element edukacyjny (dzieci poznają tajniki pracy w kopalni oraz historię wydobywania soli) z szeregiem atrakcji (do których zalicza się między innymi Podziemna Przeprawa Łodzią, czy też pobyt na placu zabaw w komorze Ważyn).

Kopalnia Soli w Bochni na liście UNESCO

W czerwcu 2013 roku Kopalnia Soli w Bochni została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fakt, że bocheńska Kopalnia znalazła się na tak prestiżowej liście, jeszcze bardziej wzmocnił jej pozycję wśród czołowych atrakcji południowej Polski.

Jeszcze wcześniej, bo już w 1980 roku bocheńska Kopalnia została wpisana do rejestru zabytków, a w roku 2000 – ze względu na niezwykłe walory historyczne – uznano ją za Pomnik Historii. 

Kopalnia Soli Bochnia: cennik

Ceny biletów wstępu do Kopalni uzależnione są od wyboru poszczególnych tras oraz dodatkowych atrakcji (przeprawa łodzią, pobyt w komorze Ważyn itp.) Na stronie internetowej umieszczono dokładną informację o trasach, które proponuje swoim gościom Kopalnia Soli Bochnia. Cennik – aktualizowany na bieżąco – także tutaj znajdziemy. Warto się z nim dokładnie zapoznać, gdyż Kopalnia Soli w Bochni proponuje różnego typu zniżki dla osób należących do wymienionych w cenniku grup (np. dla dzieci i dla seniorów). 

Kopalnia Soli Bochnia: jak się ubrać?

Sporo osób planujących zwiedzić Kopalnię zastanawia się, jak się ubrać. Jest to zasadne pytanie, gdyż większość z nas nie ma pojęcia, jakie warunki cieplne zapewnia Kopalnia Soli Bochnia. Temperatura wewnątrz jest stała i waha się pomiędzy 14 a 17 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza wynosi ok. 70 stopni. Tym samym zwiedzanie Kopalni jest możliwe przez cały rok, niezależnie od pogody na zewnątrz. Jedynie latem, kiedy temperatura powietrza na dworze jest bardzo wysoka, warto zabrać ze sobą dodatkową warstwę odzieży wierzchniej, z której można skorzystać w trakcie pobytu w Kopalni.

Temperatura to nie jedyna zmienna, którą należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem zwiedzania. Podróż podziemnymi drogami często wymaga wejścia lub zejścia po schodach (np. trasa turystyczna wiąże się z koniecznością pokonania 700 stopni). Najlepiej jest więc założyć wygodne buty oraz niekrępujący ruchów strój. Obcisłe spodnie i buty na obcasie lepiej zostawić na inne okazje!

Dodatkowo – w podziemiach znajdują się kaplice, w których górnicy często spędzali czas na modlitwie. Warto je zwiedzić, gdyż są to niezwykłe miejsca sakralne, stanowiące równocześnie bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Mając to na uwadze, należy pamiętać o założeniu stroju stosownego do wizyty w kaplicach.

Kopalnia Soli w Bochni zaprasza!

Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni gwarantuje niezapomniane przeżycia zarówno indywidualnym turystom, jak i grupom szkolnym oraz rodzinom z dziećmi. Piękne otoczenie i nowoczesne techniki prezentacji zachwycają gości. A fakt, że zwiedzanie odbywa się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów pod ziemią, potęguje doznania. Mimo że temperatura w Kopalni wynosi kilkanaście stopni Celsjusza, turystom często robi się gorąco z wrażenia… Jeżeli jeszcze nie odwiedziłeś Kopalni Soli w Bochni, to koniecznie przyjedź tu w najbliższym czasie! 

Oceń artykuł