TurystykaAtrakcje turystyczne

Atrakcje woj. Kujawsko-Pomorskiego

0

Atrakcje woj. Kujawsko-Pomorskiego

Czy wiesz, z czego słynie Kujawsko-Pomorskie? Atrakcje turystyczne, które znajdują się w tym województwie, powinien poznać każdy z nas. Zabytkowe miasta, tajemnicze ruiny zamków, malownicze lasy i akweny wodne, urzekające zwyczaje ludowe oraz pozostałe atrakcje… Kujawsko-Pomorskie to wręcz niesamowity i bardzo różnorodny region Polski! Idealny zarówno na weekendową wycieczkę, jak i na dłuższe wakacje. Zobaczmy, jakie atrakcje województwa Kujawsko-Pomorskiego warto obejrzeć w pierwszej kolejności!

Województwo Kujawsko-Pomorskie leży w północnej części centralnej Polski i graniczy z pięcioma województwami: wielkopolskim (na długości 393 km), pomorskim (239 km), mazowieckim (187 km), warmińsko-mazurskim (126 km) oraz łódzkim (28 km). Powierzchnia województwa Kujawsko-Pomorskiego to nieco ponad 17 971 km2. Liczba ludności przekracza 2 miliony. Mieszkańców rejonu dumą napawa fakt, że patronem województwa jest św. Jan Paweł II. 

Granice Kujawsko-Pomorskiego
Granice woj. Kujawsko-Pomorskiego
Zdjęcie: Ciastkoo / commons.wikimedia.org

W granicach Kujawsko-Pomorskiego znajdują się 52 miasta, z których największe to: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Koronowo i Brodnica. Miastami o zdecydowanie największym znaczeniu dla przemysłu, nauki i kultury są Toruń oraz Bydgoszcz.

 

 

Kujawsko-Pomorskie: atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Atrakcje w Kujawsko-Pomorskim to nie tylko piękne obiekty architektoniczne, ale przede wszystkim malownicze i czyste rejony przyrodnicze. Znajduje się tu kilkaset wartych obejrzenia miejsc. To one wpływają na wyjątkowy charakter, którym cechuje się Kujawsko-Pomorskie. Atrakcje turystyczne znajdujące się w pierwszej dziesiątce najciekawszych miejsc w regionie to: Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Wenecja, Biskupin, Golub-Dobrzyń, Bory Tucholskie, Jaskinia Bajka w Gądeczu, turkusowe jezioro w Piechcinie oraz tężnie solankowe w Inowrocławiu.

Toruń

Toruń to miasto o bardzo dużym znaczeniu historycznym. Prawa miejskie uzyskało w 1232 roku, co czyni je jednym z najstarszych miast Polski. Toruń był jednym z najbogatszych miast Rzeczpospolitej Obojga Narodów (istniejącej w latach 1569 – 1795) i jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego. Obecnie Toruń jest drugim co do wielkości miastem woj. Kujawsko-Pomorskiego i siedzibą organów administracji samorządowej. Jest także regionalnym ośrodkiem o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, naukowym, kulturalnym oraz turystycznym.

Zespół Staromiejski w Toruniu
Zespół Staromiejski w Toruniu
Zdjęcie: Dawid Galus / commons.wikimedia.org

Największa atrakcja turystyczna Torunia to zabytkowy średniowieczny Zespół Staromiejski, który w 1997 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naukowego UNESCO. Zespół składa się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz ruin zamku krzyżackiego. W Starym Mieście warto zobaczyć Ratusz Staromiejski, Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Kościół Mariacki, Dom Kopernika z XV w., Dwór Artusa z 1888 roku, Kamienicę pod Gwiazdami, Teatr im. Wiliama Horzycy, budynek Poczty Głównej z 1884 roku oraz mury miejskie z zabytkowymi basztami i bramami. Z kolei najważniejsze atrakcje turystyczne Nowego Miasta to Kościół św. Jakuba, Kościół św. Szczepana, późnogotycki Dwór Mieszczański z XV w., Kościół św. Trójcy oraz neoklasycystyczny budynek Towarzystwa Naukowego z 1881 roku. 

Szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów jest zamek krzyżacki. Zbudowano go w XIII w., a następnie rozbudowano w XIV i XV w. Zamek ten był pierwszą i równocześnie najstarszą warownią zakonu krzyżackiego na Ziemi Chełmińskiej. Przez długie lata służył on jako baza wypadowa do wypraw wojennych w Prusach. Jego zdobycie w 1454 roku przez mieszczan toruńskich było równoznaczne z rozpoczęciem wojny trzynastoletniej pomiędzy Polakami a Zakonem Krzyżackim.

Legenda o toruńskich piernikach

Pierniki toruńskieToruń słynie jednak przede wszystkim z wspaniałych pierników. Według legendy przepis na tradycyjne toruńskie pierniki pochodził… od pszczoły. Przekazała go ona czeladnikowi piekarza w zamian za uratowanie jej życia. Młody czeladnik wykorzystał przepis i upiekł wspaniałe pierniki na przyjazd króla. Monarcha zachwycił się słodkimi specjałami, a ich twórca dostał pozwolenie na ślub z córką piekarza – Katarzyną. 

W Toruniu bardzo popularne jest przysłowie: „Dla Torunia tym jest piernik, czym dla statku dobry sternik”. I faktycznie – trzeba przyznać, że produkowane tu pierniki zachwycają smakiem zarówno turystów z Polski, jak i z zagranicy. W samym mieście pierniczki są dostępne w każdym sklepie cukierniczym oraz na każdym straganie z pamiątkami. Te smakowite toruńskie specjały doczekały się nawet swojego muzeum. Żywe Muzeum Piernika, bo o nim mowa, to istniejąca od 2006 roku placówka, która w przystępny i zabawny sposób przybliża dzieciom i dorosłym historię miasta i piernika, jak równie umożliwia wykonanie własnych pierniczków.

Bydgoszcz

Stare miasto w Bydgoszczy
Stare miasto w Bydgoszczy

Kolejnym godnym polecenia miejscem jest Bydgoszcz. Jest to ósme pod względem liczby ludności miasto w Polsce (mieszka tu około 350 tys. osób) i ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny. Główna atrakcja turystyczna w Bydgoszczy to leżące nad Brdą Stare Miasto, które od 1955 roku posiada status zespołu zabytkowego. Do najważniejszych zabytków Starego Miasta zaliczają się pozostałości XV-wiecznych murów miejskich, Katedra św. Marcina i Mikołaja, neogotycki Kościół św. Andrzeja Boboli, neobarokowy Kościół św. Trójcy, XVII-wieczny Ratusz, Pałacyk Lloyda z końca XIX w., miejska hala targowa, Rafineria spirytusu C. A. Frankego z XIX w. oraz liczne zabytkowe kamienice i spichlerze. 

Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska

Atrakcje turystyczne Starego Miasta, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to Wyspa Młyńska oraz znajdująca się na niej Wenecja Bydgoska. Pierwsza z wymienionych atrakcji to zabytkowa wyspa położona między dwiema rzekami: Brdą i jej odnogą Młynówką. Wyspa ma powierzchnię ok. 6,5 ha i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Bydgoszczy. Znajdują się tutaj liczne kaskady, obiekty zielone, nabrzeża, a także szereg zabytkowych budynków. W XIX w. na wyspie powstała tzw. Wenecja Bydgoska, czyli ciąg kamienic zlokalizowanych bezpośrednio nad rzeką. To wyjątkowe miejsce możemy oglądać między innymi w serialu „Czterej pancerni i pies” (16 odcinek) oraz w filmie dla dzieci pt. „Magiczne drzewo”.

Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski

Bardzo dużym walorem turystycznym Bydgoszczy jest przyroda. Miasto leży nad dwiema dużymi rzekami: Wisłą i Brdą oraz kilkoma mniejszymi (między innymi nad rzeką Flis i rzeką Młynówką). Nic więc dziwnego, że Bydgoszcz określana jest mianem miasta wody. To tutaj znajduje się najstarszy w Polsce kanał: zbudowany w 1774 roku Kanał Bydgoski, który stanowił bardzo ważny punkt komunikacyjny pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią. Wzdłuż Kanału Bydgoskiego oraz rzeki Brdy znajdują się bulwary – miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez spacerowiczów. Na osoby zainteresowane dłuższymi wędrówkami czekają szlaki piesze nad Brdą, Wisłą oraz okoliczną Notecią. Przez miasto przebiegają także szlaki rowerowe, w tym między innymi Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1 (najdłuższa w Europie).

Chełmno

Chełmno - mury miejskie i Brama Grudziądzka
Chełmno – mury miejskie i Brama Grudziądzka

Ciekawe atrakcje turystyczne oferuje także oddalone o 40 km od Torunia Chełmno. W tym niewielkim miasteczku (liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys.) znajdziemy między innymi prawie kompletne mury miejskie o długości 2,3 km, XIII-wieczną Bramę Grudziądzką, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIII w., renesansowy ratusz, Kościół Ducha Świętego (także z XIII w.), budynek poczty z XVII w., arsenał z początku XIX w. oraz koszary korpusu kadetów z 1776 roku. Uroku miastu dodają także liczne zabytkowe kamienice, z których najstarsze pochodzą z XIII w. (kamienica Cywińskich, kamienica przy Grudziądzkiej 18 itp.) oraz spichlerze. Tuż przed miastem usytuowana jest Twierdza Chełmno, zbudowana przez władze pruskie w latach 1901 – 1909.

Przebywając w Chełmnie, nie sposób pominąć parku miniatur zamków krzyżackich, znajdującego się nad Jeziorem Starogrodzkim. Miniatury (skala 1:30) prezentują 9 zamków krzyżackich, w tym między innymi zamek w Toruniu i zamek w Malborku. Dodatkową zachętą do odwiedzenia parku jest fakt, że jego zwiedzanie jest bezpłatne. 

Wenecja

Co mają wspólnego atrakcje województwa Kujawsko-Pomorskiego z Wenecją? Bardzo wiele! Przywołana tu Wenecja to wieś położona nieopodal miasta Żnin. Wieś jest niewielka (liczy nieco ponad 300 mieszkańców), ale bogata w atrakcje turystyczne. Możemy zobaczyć w niej neogotycki XIX-wieczny kościół oraz XIX-wieczny dwór klasycystyczny. Warto wiedzieć, że na miejscowym cmentarzu znajduje się grób odkrywcy osady w Biskupinie: Walentego Szwajcara. Ciekawostką jest fakt, że wieś Wenecja znajduje się zaledwie 20 km od polskiej wsi Rzym. 

Muzeum Kolei Wąskotorowej
Muzeum Kolei Wąskotorowej

W polskiej Wenecji koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej. Można tu podziwiać zabytkowe lokomotywy i tabory wąskotorowe o rozstawie kół 600 mm. Istnieje także szansa na odbycie przejażdżki wąskotorową Żnińską Koleją Powiatową (na linii Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa). Szczególnie ciekawym doświadczeniem jest zwiedzanie Muzeum w nocy (dostępne dla grup po wcześniejszym umówieniu się), któremu towarzyszą dodatkowe efekty świetlne i dźwiękowe.

W tej małej wiosce znajdują się także ruiny zamku z XIV w., zbudowanego z polecenia Mikołaja Nałęcza. Z ruinami wiąże się legenda o Diable Weneckim. Podobno jest nim sam Nałęcz, który słynął z okrucieństwa wobec swoich wrogów. Według legendy sędzia kaliski Mikołaj Nałęcz pobierał nad wyraz wysokie daniny od swoich biednych poddanych. Za zbyt niską daninę groziła biednym chłopom publiczna egzekucja. Pewnego dnia sędzia został przyłapany na swoim okrucieństwie przez króla Władysława Jagiełłę. Król skazał chciwego Mikołaja na dożywotnie więzienie. Podobno nad zamkiem w Wenecji rozszalała się wtedy okropna burza i wkrótce zamek spłonął. Od tej pory w ruinach, które zostały po pożarze, straszy. O północy pojawiają się stada kruków i wron, a w oddali słychać tętent konia. To podobno Diabeł Wenecki przyjeżdża, żeby doglądać swoich ukrytych skarbów.

Biskupin

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Kolejna warta zobaczenia atrakcja turystyczna cieszy się ogólnopolską sławą. Chodzi o Biskupin, czyli wieś znajdującą się pomiędzy Bydgoszczą a Gnieznem. W Biskupinie znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć między innymi rekonstrukcję obozowiska mezolitycznego (ok. 8000 – 5000 lat p.n.e.), osady neolitycznej (ok. 4000 lat p.n.e.) oraz osady łużyckiej z epoki brązu i żelaza (VIII w. p.n.e.). Goście Muzeum mogą także wykupić rejs po jeziorze Biskupińskim.

Biskupin jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Łączna jego powierzchnia to ok. 38 ha. Znajdują się w nim ślady osadnictwa od epoki kamienia do początków średniowiecza. Miejsce to jest bardzo cenne dla dziedzictwa kulturowego Polski. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie uznany został za Pomnik Historii.

Stworzono tu także tzw. „Zwierzyniec”, czyli zagrody, w których żyją zwierzęta zbliżone do ras istniejących na tych terenach w odległej przeszłości. Spotkamy tu koniki polskie, owce wrzosówki, kozy oraz bydło rasy polskiej czerwonej. 

Golub-Dobrzyń

Zamek krzyżacki nad miastem Golub
Zamek krzyżacki nad miastem Golub

Urokliwym miastem jest też Golub-Dobrzyń. Największa atrakcja turystyczna w Golubiu to znajdujący się na wzgórzu nad miastem zamek krzyżacki zbudowany na przełomie XIII i XIV w. Ta czteroskrzydłowa budowla prezentuje styl gotycko-renesansowy. W 1977 roku przeprowadzono tu zainscenizowany turniej rycerski – był to jeden z pierwszych tego typu turniejów w Polsce. 

Poza zamkiem krzyżackim Golub-Dobrzyń może pochwalić się również innymi zabytkami wpisanymi na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to: Kościół św. Katarzyny z początku XIV w., fragmenty murów obronnych z XIV i XV w., dom podcieniowy z 1771 roku, stare miasto w Golubiu oraz zabytkowa kamienica na rynku.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie
Bory Tucholskie

Z kolei w międzyrzeczu Brdy i Wdy znajdują się Bory Tucholskie, czyli kompleks leśny o powierzchni ok. 3 tys. km2. W Borach rośnie przede wszystkim sosna, choć w przeszłości występowały także dęby, buki, graby, osiki oraz lipy. Teren ten zamieszkują różnorodne gatunki zwierząt, takich jak między innymi jeleń, sarna, lis, rybołów, żuraw zwyczajny, łabędź niemy, czapla siwa, bocian czarny i puchacz. Duża część Borów Tucholskich podlega ochronie. W 1996 roku utworzono Park Narodowy Bory Tucholskie. Znajduje się tu także rezerwat biosfery Bory Tucholskie oraz obszary chronione: Natura 2000 Bory Tucholskie i Wielki Sandr Brdy. 

Na terenie Borów Tucholskich znajduje się wiele urokliwych zakątków. Warto wybrać się na wieżę widokową Trzebciny, zlokalizowaną się między Tleniem a Tucholą. Można z niej zobaczyć zniszczony przez tornado w 2012 roku obszar leśny. Na osoby zainteresowane pieszymi wędrówkami czeka szereg ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, z których najpopularniejsze to: ścieżka Jelenia Wyspa w Tucholskim Parku Krajobrazowym, ścieżka w Rezerwacie Rzeki Brdy, ścieżka w Suszku, czy też ścieżka w Rezerwacie Przyrody Jeziorka Kozie. W samym Parku Narodowym także znajdziemy między innymi jezioro Kacze Oko, jezioro Krasne, punkt widokowy Struga Siedmiu Jezior oraz pomnik przyrody Dąb Bartuś o obwodzie 670 cm i wysokości 25 m.

Jaskinia Bajka w Gądeczu

Jaskinia Bajka w Gądeczu
Jaskinia Bajka w Gądeczu
Zdjęcie: Pit1233 / commons.wikimedia.org

Dla fanów speleologii najciekawsza atrakcja turystyczna województwa Kujawsko-Pomorskiego to Jaskinia Bajka w Gądeczu. Jest to tak właściwie zespół jaskiń, w skład którego wchodzi Bajka I, Bajka II oraz Dziura z Filarkiem. Wejście do Bajki znajduje się na zboczu zalesionego wąwozu w Fordońskiej Dolinie Wisły. Jest ono bardzo wąskie, dlatego należy się przez nie wczołgać. Największa z zespołu jaskiń – Bajka I – ma 19 m długości. Kolejna to Bajka II, mająca 10 m. Dziura z Filarkiem ma zaledwie 1,5 m głębokości i znajduje się pomiędzy Bajką I a Bajką II. Jaskinia Bajka jest pięknym pomnikiem przyrody nieożywionej. Powstała ona w drobnoziarnistych piaskowcach, przez co ściany jaskini charakteryzują się zachwycającą rzeźbą. 

W okolicy występują  jeszcze dwie jaskinie: Jaskinia Klonowa oraz Jaskinia pod Wierzbą. Pierwsza z nich zlokalizowana jest pomiędzy Nową Wsią a Grudziądzem. Posiada aż trzy otwory wejściowe, z których największy ma 5 m szerokości oraz 1,2 m wysokości. Jaskinia jest dwupoziomowa. Jej łączna długość to ok. 19 m. Mniej więcej 12 m na zachód od Jaskini Klonowej znaleźć możemy wejście do Jaskini pod Wierzbą. Ma ono zaledwie 35 cm wysokości i 1 m szerokości. Łączna długość tej jaskini to 12 m. Nazwa pochodzi od wierzby, która w przeszłości rosła nad wejściem.

Turkusowe jezioro w Piechcinie

A czy Kujawy mogą być atrakcyjnym miejscem dla osób zainteresowanych nurkowaniem? Zdecydowanie tak! A wszystko za sprawą niezwykłego jeziora zlokalizowanego w niewielkiej wsi Piechcin. Jezioro w Piechcinie powstało w latach 60-tych XX w. na terenie starego kamieniołomu (teren ten wypełniła woda). Dno jeziora jest wapienne, dzięki czemu woda przybiera niesamowity turkusowy odcień. Zbiornik ma 25 m głębokości i zajmuje powierzchnię 4,5 ha. Podobno na dnie turkusowego jeziora w Piechcinie znajdują się różnego typu obiekty pozostałe po pracach wykopaliskowych, samochody, a nawet… jacht. Czysta woda o pięknym śródziemnomorskim kolorze, tajemnicze obiekty na dnie oraz odpowiednia głębokość przyciągają amatorów nurkowania. Zalany wodą kamieniołom w Piechcinie jest jednym z nielicznych w Polsce kamieniołomów, w którym można nurkować.

Miejsce to nie cieszy się dobrą sławą. Według miejscowych jest ono przeklęte. Najprawdopodobniej jezioro otrzymało to niechlubne miano w początkowych latach swojego istnienia. Zdarzało się wtedy często, że młode osoby (dobrze przygotowane technicznie do nurkowania) ginęły w odmętach wody.  

Tężnie w Inowrocławiu

Park Solankowy w Inowrocławiu
Park Solankowy w Inowrocławiu

Województwo kujawsko-pomorskie oferuje turystom nie tylko zabytkowe budynki i malownicze krajobrazy, ale także atrakcje uzdrowiskowe. Najważniejsze z nich to tężnie i Park Solankowy w Inowrocławiu. Park Solankowy to bogato zadrzewiony teren o powierzchni ponad 85 ha. Odwiedzający Park Solankowy mogą zrelaksować się wśród ukwieconych alejek, ogrodów zapachowych oraz stawów. W okresie letnim przygotowywane są precyzyjnie komponowane dywany kwiatowe. Wzdłuż starannie wytyczonych alejek zlokalizowano różnego rodzaju rzeźby. Najciekawsza z nich to ogromny zegar słoneczny w kształcie pawia. 

Od 2001 roku Park Solankowy oferuje jeszcze jedną atrakcję: tężnie solankowe. Są to zachwycające konstrukcje, będące równocześnie naturalnym inhalatorium. Tężnie zostały zbudowane w kształcie dwóch wieloboków o wysokości 9 m. Ich łączna długość to aż 300 m. Ściany tężni „obudowano” gałęziami tarniny, po których spływa solanka. Na szczycie tężni stworzono taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na cały Park Solankowy.

Wokół tężni unoszą się aerozole, które pozytywnie wpływają na zdrowie przebywających tam osób. Jod występujący w powietrzu przy tężni pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, nadciśnienia tętniczego oraz ogólnego wyczerpania. Oczywiście, częste przebywanie w najbliższej okolicy tężni solankowych ma dobroczynny wpływ także na osoby zdrowe: wdychając minerały obecne w powietrzu, wzmacniają one swoją odporność.

Kujawsko-Pomorskie: atrakcje dla dzieci

Atrakcje woj. Kujawsko-Pomorskiego nie są skierowane jedynie do osób dorosłych. Także najmłodsi turyści przyjeżdżają tutaj bardzo chętnie. To przede wszystkim oni odwiedzają Żywe Muzeum Piernika, Manufakturę Cukierków, czy też  Muzeum Zabawek i Bajek (wszystkie te obiekty znajdują się w Toruniu). Dużym zainteresowaniem cieszą się także „historyczne” atrakcje dla dzieci. Kujawsko-Pomorskie oferuje najmłodszym między innymi wizytę w Biskupinie, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Muzeum Kolejki wąskotorowej w Wenecji oraz Mysiej Wieży w Kruszwicy.

A jakie jeszcze znajdziemy tu atrakcje dla dzieci? Kujawsko-Pomorskie zaprasza najmłodszych do Zoo i Papugarni w Bydgoszczy, Parku Linowego we Włocławku, na Jelenią Wyspę w Cekcynie, czy też do Borów Tucholskich. Warto także wziąć pod uwagę „wodne” atrakcje: Kujawsko-Pomorskie proponuje rejs z toruńskimi flisakami, rejs statkiem po jeziorze Gopło, spływy kajakowe, jak również odpoczynek na plaży Jeziora Chełmżyńskiego.

Certyfikowane atrakcje turystyczne: Kujawsko-Pomorskie na liście POT

Od 2003 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznaje certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego”. Certyfikat ten trafia do miejsc, obiektów lub wydarzeń kulturalnych, które zostały przez POT uznane za najbardziej wyjątkowe atrakcje. Kujawsko-Pomorskie także może pochwalić się certyfikowanymi atrakcjami. Są to między innymi:

  • Żywe Muzeum Piernika w Toruniu,
  • Festyn Archeologiczny w Biskupinie,
  • Chełmno – miasto zakochanych,
  • Fort IV „Yorcik – Żółkiewski,
  • Wenecka Noc z Parowozami,
  • Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu,
  • Wyspa Młyńska wyspą kultury,
  • Bella Skyway Festival,
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Kujawsko-Pomorskie: atrakcje turystyczne czekają na Ciebie!

Atrakcje województwa Kujawsko-Pomorskiego, zarówno te certyfikowane, jak i te, które dotychczas jeszcze nie otrzymały certyfikatu, przyciągają co roku tłumy turystów. Zachwyt przyjezdnych budzi między innymi zapach pieczonych pierników toruńskich, piękna starówka Torunia i Bydgoszczy, dziewicze tereny Borów Tucholskich, czy też możliwość przejażdżki zabytkowymi lokomotywami wąskotorowymi. Jeśli jeszcze tutaj nie byłeś, to zdecydowanie należy to zmienić! Atrakcje w Kujawsko-Pomorskim czekają!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia