Moda i urodaUroda

Lakiery do paznokci

Angelika Niedźwiedzka

Jaki rodzaj lakieru do paznokci wybrać?

Już od tysięcy lat kobiety eksperymentują ze swoim wyglądem. Zmiana koloru włosów, makijaż twarzy czy pomalowane paznokcie zawsze były czymś kuszącym. Nic więc dziwnego, że już w starożytnym Egipcie w macierz paznokcia wstrzykiwano barwniki, których kolor przybierał rosnący paznokieć. Była to pierwsza próba nadania innego koloru, choć znane obecnie rodzaje lakierów do paznokci nie były jeszcze nawet w planach.

Lakiery do paznokci

Bardzo trwałe lakiery do paznokci to domena czasów współczesnych. Historia tych kosmetyków w takim kształcie, jaki znamy obecnie zaczęła się jednak dopiero na początku ubiegłego wieku. Najpierw stworzono lakier bezbarwny, dzięki któremu można było ominąć proces polerowania paznokcia. Na początku lat trzydziestych powstał natomiast pierwszy lakier w kolorze czerwonym. Nic więc dziwnego, że to właśnie czerwone paznokcie uważane są za klasyczne. Praktycznie od razu zdobyły one dużą popularność, a wkrótce rozwinął się trend na malowanie zarówno paznokci, jak i ust tym samym kolorem. Moda ta przetrwała kilka dekad i zapewne niejedna seniorka nawet dzisiaj mogłaby z pełną powagą stwierdzić, że identyczny kolor ust i paznokci to zasada, której nie wolno złamać.

Manicure francuskiW latach siedemdziesiątych wszystkie modne lakiery do paznokci występowały w odcieniach cielistych, a wiązało się to z popularnością manicure’u francuskiego, który polega na pomalowaniu paznokcia kolorem jak najbardziej zbliżonym do naturalnej płytki paznokcia oraz podkreśleniu bielą jaśniejszej końcówki. Taki sposób zdobienia paznokci sprawia, że pasują one idealnie do każdego stroju czy okazji oraz wygląda bardzo naturalnie.

Od tego czasu rynek niesamowicie się rozwinął i nie musimy już czekać na wyschnięcie lakieru aż dwie godziny, tak jak dawniej. Co więcej, najtrwalsze lakiery istniejące na rynku wymagają tylko utrwalenia w specjalnej lampie i w ogóle nie musimy czekać na ich wyschnięcie. Do trwałych lakierów do paznokci należą np. lakiery hybrydowe czy specjalne żele. Są one długotrwałe i utrzymują się na paznokciach nawet do ok. 3 tygodni. Do wyboru mamy też oczywiście lakiery tradycyjne, które utrzymują się do tygodnia.

Jakie rodzaje lakierów do paznokci będą dla nas najlepsze? Decyzję musimy podjąć sami, jednak warto wypróbować kilka rodzajów i metod nakładania a następnie wybrać te, które pasują nam najbardziej. Oprócz podziału rodzajów lakierów do paznokci na tradycyjne i hybrydowe, możemy także rozróżnić wśród nich lakiery np. brokatowe, matowe, z efektem kociego oka lub benzynowym oraz inne, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Bezpieczny lakier do paznokci

Lakiery do paznokci Nie od dziś wiele osób zastanawia się jak wybrać bezpieczny lakier do paznokci oraz czy takowe w ogóle istnieją. Warto pamiętać, że wdychanie lakieru bezpieczne nigdy nie jest. Niektóre substancje mogą być bowiem zupełnie neutralne dla naszego organizmu jeśli nałożymy je na włosy czy paznokcie, ale stanowią zagrożenie kiedy jesteśmy narażeni na ich opary. Nie inaczej jest w tym przypadku i nie uchronią nas przed tym nawet najlepsze lakiery do paznokci. Większość lakierów bazuje na nitrocelulozie, która sprawia, że przylegają one i “przyklejają” się do płytki paznokcia. Jest to substancja kontrowersyjna i choć jej toksyczność nie jest bezsprzecznie potwierdzona, niektórzy starają się jej unikać.  Inne podejrzane składniki lakierów do paznokci to ftalan dibutylowy, toluen, formaldehyd czy… kamfora. Ta ostatnia nie jest uznawana za szkodliwą, może jednak wywoływać reakcje alergiczne oraz bóle głowy. Aktualnie coraz więcej firm stawia na nietoksyczne lakiery do paznokci i wycofuje ze swoich produktów substancje podejrzane o negatywny wpływ na ludzki organizm. Należy jednak pamiętać, że nietoksyczne to nie to samo, co naturalne lub ekologiczne lakiery do paznokci i nie można stosować tych terminów zamiennie.

Z drugiej strony, produkty kosmetyczne jeszcze nigdy w historii nie były tak bezpieczne jak teraz, choć obecnie zapewne zużywa się ich zdecydowanie więcej. Możemy tylko cieszyć się, że Maria Skłodowska-Curie odkryła rad jeszcze przed rozpowszechnieniem się lakierów do paznokci, ponieważ pierwiastek ten swego czasu dodawany był praktycznie wszędzie – do jedzenia, kosmetyków, zegarków itd., gdyż uznawano, że ma wspaniałe właściwości zdrowotne. Obecnie wiele substancji dawniej stosowanych w kosmetyce zostało zamienionych na ich zdrowsze odpowiedniki, ośrodki naukowe prowadzą także o wiele więcej badań zanim nowa substancja zostanie wprowadzona na rynek.

Naturalne lakiery do paznokci to alternatywa dla osób, które stosują kosmetyki składające się wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego. Choć takich produktów jest zdecydowanie mało na naszym rynku a czasami ich skład pokazuje, że w rzeczywistości nie są one wcale do końca naturalne, zainteresowanie nimi coraz bardziej wzrasta. Mimo iż są to zdecydowanie bezpieczne lakiery do paznokci problemem może być ich trwałość – naturalne substancje zwykle nie wykazują takiej trwałości i odporności jak te pozyskiwane w laboratorium.

Lampa UV i/lub LEDOpcją bardzo popularną w ostatnich latach są lakiery hybrydowe a także żele do paznokci. W tej kwestii kontrowersje budzi głównie sposób ich utrwalania. Są one bardzo wygodne w noszeniu i przez niektórych uważane za najlepsze lakiery do paznokci, gdyż nie musimy czekać aż wyschną i bardzo długo się utrzymują. Zamiast czekania na wyschnięcie, utrwalamy je w specjalnej lampie emitującej światło UV i/lub LED. Po utwardzeniu paznokcie są odporne na uszkodzenia. Jak jednak wiadomo, światło UV może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i niektóre osoby obawiają się, że częste wykonywanie takiego zdobienia paznokci może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Producenci przekonują natomiast, że emitowane ilości UV są na tyle niewielkie, a sam proces ekspozycji palców i paznokci na tyle krótki, że nie należy się martwić. Warto jednak mieć na uwadze możliwą szkodliwość takich lamp i używać ich z umiarem. Faktem jest natomiast, że dobre lakiery do paznokci tego rodzaju powinny być mocno napigmentowane, aby można było nałożyć jak najcieńszą ich warstwę. Warto wybierać takie, które szybko i dobrze utrwalają się w lampie, ponieważ nie do końca utwardzona warstwa lakieru nie tylko może być powodem nietrwałości manicure’u, ale także wywoływać reakcje alergiczne. U niektórych osób reakcje takie można zaobserwować nawet jeśli cały proces przeprowadzony został prawidłowo i z użyciem dobrych lakierów do paznokci. Czasami w takiej sytuacji warto zwrócić uwagę jaki lakier do paznokci został użyty, a być może po zmianie marki lakieru okaże się, że nie na wszystkie hybrydy jesteśmy uczuleni, a na konkretną markę, która stosuje w swoich produktach uczulającą nas substancję.

Żele i akrylNa podobnej zasadzie działają żele i akryl do paznokci, one również  utrwalane są w specjalnych lampach. Różnica polega na ich konsystencji, która jest o wiele gęstsza niż to ma miejsce w przypadku lakierów hybrydowych. Żele i akryl pozwalają także na przedłużanie paznokci, czego dokonujemy na specjalnej formie. Akryl ma tę zaletę, że jest bardzo trwały, dlatego taka stylizacja polecana jest dla kobiet o słabej płytce paznokcia.

Jaki lakier do paznokci wybrać? Decyzja należy do nas. To my musimy wybrać czy wolimy stosować tradycyjny lakier raz lub dwa razy w tygodniu czy też hybrydowy/żelowy raz na dwa/trzy tygodnie oraz co potencjalnie będzie lepsze dla naszego zdrowia. Część osób odrzuca z góry tanie lakiery do paznokci, co nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że sam fakt, że pewien produkt jest droższy nie musi wynikać z jego jakości – cena może być związana z prestiżem marki, narzuconymi marżami i innymi czynnikami. Dlatego najlepiej zawsze samodzielnie sprawdzać składy produktów, które kupujemy i samodzielnie stwierdzić jakie lakiery do paznokci są bezpieczne, a które lepiej stosować tylko raz na jakiś czas.

Jakie rodzaje lakierów do paznokci możemy znaleźć obecnie w drogeriach? Jest ich cała masa, a każdy z nich oferuje ciekawy efekt, który możemy łączyć z innymi w nietypowe zestawienia.

Lakiery pękające – popularność zdobyły one kilkanaście lat temu i swego czasu były to bardzo modne lakiery do paznokci. Należą do tradycyjnych lakierów i zawsze należy nakładać je na inny lakier. Ich unikalną właściwością jest “pękanie”. Nakładamy je jak normalny lakier, jednak już po chwili, kiedy zaczynają wysychać, warstwa lakieru kurczy się i powstają na niej charakterystyczne “pęknięcia”. Z tego powodu najlepiej wygląda on kiedy nałożony jest na lakier w innym kolorze, aby widać było kontrast.

Lakiery z efektem benzynowym – równie popularne paznokcie benzynowe zapewniają nawet tanie lakiery do paznokci. Są to lakiery tradycyjne, których pigmenty nie do końca mieszają się ze sobą, a dodatkowo odbijają światło w taki sposób, że tworzą efekt mieniącej się w kałuży benzyny.

Lakiery termiczne – to najlepsze lakiery do paznokci dla osób kochających gadżety i ciekawe efekty. Jest to efekt, który odnajdziemy w gamie lakierów hybrydowych. Lakier wrażliwy jest na działanie temperatury, dzięki czemu po włożeniu paznokci np. do ciepłej lub zimnej wody, ujawnia się ich drugi kolor. U osób o bardzo długich paznokciach taka różnica może być widoczna w sposób naturalny, ponieważ końcówka paznokcia będzie trochę chłodniejsza niż płytka tuż przy macierzy.

Lakier matowyLakiery matowe – ten rodzaj lakierów do paznokci znajdziemy zarówno wśród tych tradycyjnych, jak i hybrydowych. O ile większość lakierów ma wykończenie błyszczące, o tyle bardzo modne stały się paznokcie matowe i właśnie takie lakiery umożliwiają osiągnięcie tego efektu. Wystarczy tylko nałożyć je na płytkę paznokcia, a przy wysychaniu/utrwalaniu same staną się matowe. Ich wadą jest to, że po dłuższym czasie końcówki mogą się “wyświecać” i stawać się bardziej błyszczące.

Lakiery magnetyczne – to hit ostatnich kilku sezonów, ale aplikacja lakieru tego typu wymaga odrobiny wprawy. Znajdują się w nim bowiem metaliczne opiłki, których położenie możemy kształtować za pomocą magnesu. Taki magnes może być dołączony do opakowania lub musimy zakupić go osobno. Przykładając do pomalowanych lakierem paznokci magnes tworzymy różne wzory, np. modne ostatnio kocie oko. Nie należy obawiać się wspomnianych opiłków, ponieważ są one tak drobne, że nie uszkadzają samych paznokci a lakiery magnetyczne to jak najbardziej zdrowe lakiery do paznokci.

Lakier brokatowyLakiery brokatowe – najbardziej podstawowy i znany od dziesięcioleci rodzaj lakierów do paznokci. Do zwykłego lakieru, czy to tradycyjnego, czy hybrydowego dodawane są bardzo małe drobinki odbijające światło, czyli brokat właśnie. Lakier brokatowy możemy również stworzyć własnoręcznie, dodając do jednobarwnego lakieru do paznokci sypki brokat, który zakupimy w sklepach z artykułami kosmetycznymi lub w sklepie papierniczym.

Lakiery holograficzne – tworzą na paznokciach przepiękny, holograficzny efekt, który można opisać określeniem “diamentowy pył”. W lakierze takim znajdziemy specjalne drobinki, które nie tylko same w sobie wyglądają zjawiskowo, ale w specyficzny sposób odbijają światło i to właśnie te refleksy tworzą efekt holo.

Lakiery fluorescencyjneLakiery fluorescencyjne – to świetna opcja na imprezę, ponieważ jak sama nazwa mówi, fluorescencyjne paznokcie świecą w ciemności. Podobny efekt możemy uzyskać stosując niektóre zwyczajne lakiery i wystawiając je na światło UV. Muszą mieć one jednak odpowiedni odcień, np. biały.

Lakiery piaskowe – bez obaw, w buteleczce takiego lakieru nie znajduje się prawdziwy piasek. Są tam jednak drobinki, które osiadają na paznokciach i nadają im chropowatą powierzchnię. Tego typu lakiery do paznokci mogą być problematyczne jeśli chodzi o ich usunięcie, ponieważ drobinki utrudniają rozpuszczanie lakieru.

Pyłki i inne dodatki – nie są to, co prawda, lakiery do paznokci, ale stanowią ich uzupełnienie. Niektóre efekty na paznokciach takie jak efekt syrenki lub lustrzany uzyskujemy tylko stosując specjalne pyłki na lakierach hybrydowych. Przykładowo, efekt lustra, czyli gładką, odbijającą światło taflę uzyskamy po nałożeniu specjalnego pyłku na niepozostawiający klejącej warstwy hybrydowy lakier wierzchni, tzw. top coat.

Spór o to, czy obecny rynek oferuje bezpieczne lakiery do paznokci czy też nie trwa od lat i zarówno jedna, jak i druga strona dysponuje solidnymi argumentami. Najważniejsze jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i samodzielne przemyślenie tej kwestii. Warto również pamiętać, że jeszcze 50 lat temu stosowane w kosmetykach substancje miały o wiele bardziej niszczący wpływ na nasz organizm, dlatego też stworzenie trwałych i całkowicie nietoksycznych lakierów do paznokci jest zapewne tylko kwestią czasu.

Oceń post