Zdrowie, medycyna i odżywianieZdrowie i medycynaModa i urodaUroda

Wybielanie zębów

Angelika Niedźwiedzka

Jak skutecznie wybielić zęby?

Hollywoodzki uśmiech to marzenie niejednej osoby. Nic dziwnego, skoro wszędzie widzimy zdjęcia celebrytów z prostymi i idealnie białymi zębami. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego oraz przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów. Koszty i efekty mogą być różne w zależności od wybranej przez nas metody czy też preparatów wybielających, dlatego zanim zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się więcej.

Wybielanie zębów

Przyczyny żółknięcia zębów

Na początek warto uświadomić sobie jakie przyczyny stoją za procesem żółknięcia zębów. Jest on zupełnie naturalny i nie zawsze świadczy o zaniedbaniu swojej jamy ustnej. Na ciemniejszy kolor zębów wpływ może mieć kolor kości. Oznacza to, że nie wszystkie osoby mogą wybielić swoje zęby do bieli idealnej, nawet jeśli zdecydują się na wybielanie zębów u stomatologa. Faktem jest, że właściwie wszystkie gwiazdy mają idealne, śnieżnobiałe uśmiechy, warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich noszą licówki, czyli specjalne nakładki na zęby. Aby je założyć, trzeba spiłować naturalny ząb, jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które z przyczyn genetycznych nigdy nie będą mogły mieć naturalnego, idealnie białego uśmiechu.

Kawa i winoInne przyczyny takiego stanu rzeczy to oczywiście nasza dieta. Wszyscy dobrze znamy napoje i potrawy, które barwią silniej niż inne. Są to buraki, herbata, kawa, czerwone wino, jagody, napoje typu cola oraz wiele innych. Choć niektóre z nich, tak jak wymienione buraki czy jagody są bardzo zdrowe, po każdym ich spożyciu warto umyć zęby, aby pozbyć się osadu. Aby lepiej zdać sobie sprawę jaki wpływ mają one na kolor zębów, wystarczy pomyśleć o tym jak zachodzi osadem kubek, z którego piliśmy herbatę lub jak niektóre warzywa czy owoce barwią naszą skórę.

W niektórych przypadkach za nieestetyczny kolor uzębienia mogą odpowiadać choroby, dlatego regularne kontrole co pół roku lub rok są jak najbardziej niezbędne. Stomatolog usunie ewentualną próchnicę lub zauważy zmiany chorobowe i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak wybielić zęby?

Wbrew pozorom, jest to proces dość poważny. Nieodpowiednio przeprowadzony może negatywnie odbić się na stanie naszego uzębienia, dlatego warto bardzo świadomie decydować się na wybielanie zębów. Metody prowadzące do osiągnięcia pożądanego efektu są różne. Rozróżniamy domowe sposoby na wybielanie zębów przy użyciu oleju kokosowego, węgla aktywnego czy sody a nawet cytryny, banana czy wody utlenionej. Wybielanie zębów w domu niesie za sobą jednak pewne ryzyko, o którym więcej w dalszej części artykułu. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to metody dla każdego.

Wybielanie zębów u dentystyPrzez wiele osób za najbardziej skuteczne wybielanie zębów uznawane jest to wykonywane u stomatologa. Specjalista jest bowiem w stanie określić stan szkliwa i zasugerować odpowiednią metodę. Jest także osobą odpowiedzialną w razie niepowodzenia. Wybielanie zębów u dentysty zazwyczaj wykonuje się przy użyciu lampy, lasera lub metodą nakładkową. Do stomatologa warto udać się również, jeśli oczekujemy efektów w krótkim czasie i interesuje nas szybkie wybielenie zębów. Jeżeli zastanawiacie się jak wybielić zęby w jeden dzień i czy jest to możliwe, zdecydowanie jest to sprawa dla profesjonalisty.

Istnieje również metoda pośrednia, czyli wybielanie zębów w domu przy użyciu produktów do tego przeznaczonych takich jak systemy nakładkowe, paski wybielające czy też pasty wybielające. Są więc one silniejsze niż sposoby domowe i jest to dobry wybór dla osób myślących o tym jak wybielić zęby w domu ze względów finansowych, ale chciałyby osiągnąć efekt podobny do tego u stomatologa.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Już nasze babcie miały swoje sposoby na polepszenie wyglądu uzębienia a stosowały w tym celu przeróżne domowe metody. Ich główną zaletą jest cena, ponieważ koszt jaki musimy ponieść jest bardzo niewielki i nie przekracza 20 zł. Kolejna ważna cecha dla osób zastanawiających się jak naturalnie wybielić zęby to właśnie fakt, że większość wykorzystywanych do tego produktów jest produktami spożywczymi, dlatego nie musimy martwić się o ich potencjalną szkodliwość. Należy jednak mieć świadomość, że domowe sposoby na wybielanie zębów przynoszą niewielki efekt. Jeśli nasz problem jest niewielki i chcemy tylko usunąć zgromadzony na zębach osad i przebarwienia, mogą sprawdzić się bardzo dobrze. W przypadku kiedy oczekujemy o wiele bardziej spektakularnego efektu, raczej powinniśmy zdecydować się na kosmetyczne wybielanie zębów. Kolejna dość zaskakująca rzecz to fakt, że jeśli nasze zęby i dziąsła są wrażliwe i delikatne oraz myślimy o tym jak bezpiecznie wybielić zęby, nie narażając ich na zbytni stres, wybielanie w domu może nie być trafionym pomysłem. Choć stosujemy produkty naturalne, warto pamiętać, że obecne w nich np. kwasy w nadmiarze mogą szkodliwie działać na nasze szkliwo. Dlatego też pamiętajmy, że naturalne wybielanie zębów to nie zawsze to samo, co bezpieczne wybielanie zębów. Domowe sposoby stosujemy więc na własną odpowiedzialność.

Jeśli zastanawiacie się jak wybielić zęby domowymi sposobami, oto dostępne opcje:

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Węgiel aktywny działa na nasze zęby w dwojaki sposób. Z jednej strony mechanicznie ściera i poleruje szkliwo, dzięki czemu usuwa nagromadzony osad. Z drugiej, pochłania zanieczyszczenia. Jak wybielić zęby węglem?

Węgiel aktywnyWystarczy do używanej przez nas pasty dodać trochę węgla aktywnego, który kupimy w aptece. Może on być zarówno w formie tabletek jak i kapsułek, choć ta druga opcja jest wygodniejsza. Następnie standardowo myjemy taką mieszanką zęby. Możemy jednak połączyć dwa domowe sposoby na wybielanie zębów, czyli wybielanie węglem i olejem kokosowym. W takiej sytuacji węgiel mieszamy z olejem kokosowym i takim połączeniem myjemy nasze zęby.

Efekt takiego zabiegu wybielającego widoczny jest od razu, nie powinniśmy jednak stosować go zbyt często w obawie o zbyt silne starcie szkliwa nazębnego. Dlatego też wybielania zębów węglem aktywnym nie powinniśmy wykonywać częściej niż 2 razy w tygodniu, a osoby o wrażliwych zębach nawet rzadziej.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Jest to bardzo stary pomysł na to, jak wybielić zęby domowym sposobem, chociaż ma on swoje uzasadnienie. Podobnie jak węgiel aktywny, soda oczyszczona również swoje działanie wybielające zawdzięcza mechanicznemu ścieraniu i polerowaniu. Niektórym osobom trudno jest zrozumieć jak wybielić zęby sodą oczyszczoną ze względu na jej formę i konsystencję, aby jednak zastosować tę metodę wystarczy wysypać trochę produktu na szczoteczkę do zębów i w ten sposób je umyć. Faktem jednak jest, że może to sprawić trochę kłopotu i nie jest to szczególnie wygodny sposób. Ze względu na silne właściwości ścierające, stomatolodzy raczej odradzają wybielanie zębów sodą, ponieważ może się to zakończyć nadwrażliwością zębów. Jeśli mimo to decydujemy się na ten sposób, nie powinniśmy stosować go zbyt często i zbyt długo.

Wybielanie zębów olejem kokosowym

Olej kokosowyMetoda ta stała się dość modna w ostatnim czasie, zapewne dzięki wielofunkcyjności oleju kokosowego. Zdecydowanie warto mieć go w swojej kuchni, ale możemy stosować go także aby poprawić kolor swojego uzębienia. Wybielanie zębów olejem kokosowym, w przeciwieństwie do poprzednich metod nie polega jednak na myciu nim zębów, a na płukaniu oraz ssaniu. Jak wybielić zęby olejem kokosowym? Aby zastosować ten sposób, wystarczy raz dziennie włożyć do ust łyżkę oleju a następnie przez kilkanaście minut płukać nim jamę ustną. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to proces długotrwały i efekty możemy zaobserwować dopiero po kilku miesiącach. Jeżeli szukamy więc sposobów na szybkie wybielanie zębów, raczej nie będziemy zadowoleni z rezultatów.

Wybielanie zębów kurkumą

Wybielanie zębów sodą czy innymi produktami tego typu zazwyczaj intuicyjnie wydaje nam się prawdopodobne. Inaczej jest jednak w przypadku kurkumy, która należy przecież do przypraw mocno barwiących o intensywnym, żółtym odcieniu. Być może właśnie z tego powodu wybielanie zębów kurkumą nie jest szczególnie popularne. Niewiele osób wie jednak, że ma ona właściwości rozjaśniające i wybielające, także na skórę. Dlatego też jest popularnym składnikiem domowych maseczek na przebarwienia na twarzy czy ciele. Nie inaczej jest z zębami i jest to dobry pomysł jeśli zastanawiamy się jak domowym sposobem wybielić zęby. Dodatkowo, kurkuma posiada silne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co pomaga w zachowaniu higieny jamy ustnej. Wybielanie zębów kurkumą wygląda podobnie jak wybielanie węglem – wystarczy niewielką ilość zmieszać z naszą pastą do zębów lub stworzyć własną mieszankę opartą na oleju (np. kokosowym) oraz tej przyprawie właśnie. Efekty powinny być widoczne już po kilku zabiegach, a koszt całej “kuracji” to zaledwie kilka złotych.

Wybielanie zębów bananem

Sposób ten polega na wykorzystaniu nie samego owocu, a jego skórki. Wynika to z faktu, że bogata jest ona w minerały takie jak potas czy wapń oraz wiele witamin. Dla naszego uzębienia szczególnie ważny jest potas, dlatego wybierając owoce warto szukać tych mocno dojrzałych, które zawierają go najwięcej. Wybielanie zębów bananem szczególnie polecane jest dla osób o wrażliwych dziąsłach i zębach ze względu na niewielkie ryzyko podrażnień. Nie jest to jednak najlepsza opcja dla osób, które zastanawiają się jak szybko wybielić zęby, z racji tego, że widoczny efekt uzyskać można dopiero po ok. dwóch miesiącach.

Wybielanie zębów w domu za pomocą banana powinno być poprzedzone dokładnym ich umyciem w tradycyjny sposób. Następnie wewnętrzną stroną skórki “polerujemy” zęby przez kilka minut, choć niektóre osoby uważają, że również zewnętrzna strona jest tą właściwą. Sposób ten jest dość mało popularny jeśli chodzi o wybielanie zębów. Opinie są mieszane, jednak biorąc pod uwagę fakt, że pozwala nam ona na łagodne i bezpieczne wybielenie zębów, w przeciwieństwie do innych domowych sposobów, które mogą negatywnie wpływać na szkliwo, warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po nią.

Wybielanie zębów cytryną

Cytryna a wybielanie zębówWiemy już jak wybielić zęby skórką od banana, nie jest to jednak jedyny owoc, który może pomóc nam w tym procesie. Wybielanie zębów cytryną to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów. Jest to jednak często krytykowana przez dentystów metoda z racji zawartości w tym owocu dużej ilości kwasów, które mogą negatywnie oddziaływać nie tylko na osad nazębny czy przebarwienia, ale również na szkliwo. Dlatego też zanim postanowimy wypróbować ten sposób, upewnijmy się że jest on odpowiedni dla nas. Jak wybielić zęby cytryną?

Podobnie jak w przypadku wybielania zębów olejem kokosowym, cytrynę należy po prostu ssać. Może to być nieco trudniejsze niż w przypadku oleju, jednak po kilku pierwszych razach nasze kubki smakowe z pewnością nieco się przyzwyczają. Możemy także “wgryźć” się w ćwiartkę cytryny i trzymać tak przez kilka minut.

Wybielanie zębów wodą utlenioną

Jeśli zastanawiacie się jak najlepiej wybielić zęby i szukacie na ten temat informacji, z pewnością natkniecie się na tę metodę. Jest to kolejna domowa alternatywa wybielania zębów u dentysty. Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona właśnie może mieć właściwości oczyszczające i wybielające i bardzo możliwe, że będziemy mieć z nią kontakt jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów u stomatologa. Produkty profesjonalne zawierają jednak o wiele wyższe stężenia tej substancji, a co za tym idzie, oferują szybkie wybielanie zębów. W przypadku wody utlenionej, którą możemy kupić w aptece, jej stężenie jest na tyle niskie, że rezultaty będą niewielkie i pojawią się o wiele później.

Wybielanie zębów wodą utlenioną polega na płukaniu bądź myciu zębów jej roztworem. Mycie zębów nie należy do najłatwiejszych z powodu bardzo wodnistej konsystencji, dlatego też niektóre osoby wybierają opcję pierwszą. W zależności od stężenia wody, działanie wybielające będzie silniejsze lub słabsze. W aptekach można także kupić wodę utlenioną w formie żelu, dzięki czemu aplikacja jest o wiele łatwiejsza. Jeśli posiadamy specjalne silikonowe nakładki do wybielania, możemy je tutaj wykorzystać.

Kontrowersje budzi bezpieczeństwo takiego sposobu wybielania zębów. Opinie nie tylko osób, które go wypróbowały, ale także stomatologów są różne. Niektórzy uważają, że jest to potencjalnie niebezpieczna metoda, zwłaszcza jeśli zastosujemy roztwór powyżej 6%. W przypadku niskich stężeń takich jak 3% raczej nie spotkają nas negatywne skutki, chociaż efekty też nie będą spektakularne. Jeśli wybielanie zębów wodą utlenioną nie przynosi efektów i zastanawiamy się nad zastosowaniem wyższego stężenia nadtlenku wodoru, warto skorzystać z usługi wybielania zębów u stomatologa.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie nakłądkoweJeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy obiekcje lub nasze zęby i dziąsła są wyjątkowo wrażliwe, pamiętajmy że są inne, poza domowymi, sposoby na wybielanie zębów. Najlepsza metoda to taka, która pozwoli na bezpieczne wybielenie zębów pod okiem specjalisty. To on pomoże nam dobrać odpowiedni dla nas sposób wybielania, niepodrażniające preparaty oraz odpowiednio przeprowadzi zabieg lub (w przypadku wybielania nakładkowego) poinstruuje nas jak to robić. Naturalne wybielanie zębów zazwyczaj daje niewielkie efekty oraz trwa o wiele dłużej, dlatego też do stomatologa należy się wybrać, jeśli zależy nam na sporej zmianie odcienia zębów w szybkim czasie.

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty. Są to zwykle kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy, w zależności od wybranej metody oraz stanu naszych zębów. Czasami, mimo silnie działających preparatów idealny efekt uzyskamy dopiero po kilku zabiegach. Jeśli mamy swój ulubiony i zaufany salon dentystyczny, warto zapytać w nim o cennik wybielania lub poszukać go na stronie internetowej. Obecnie wiele gabinetów umieszcza na swoich stronach przynajmniej orientacyjne cenniki.

Laserowe wybielanie zębów

Według stomatologów, to jeden z lepszych sposobów na skuteczne wybielanie zębów. Cały zabieg polega na naświetlaniu specjalnego preparatu wybielającego laserem. Na początku na dziąsła nakładany jest środek ochronny, który izoluje je od światła lampy i działania preparatu. Jest to przewaga większości metod specjalistycznych – w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie odpowiednio ochronić naszych dziąseł przed podrażnieniami spowodowanymi substancjami wybielającymi. Następnie zęby zostają oczyszczone i wysuszone, a dentysta nakłada na nie preparat wybielający, który przez kilkadziesiąt minut naświetla laserem. Po tym czasie wystarczy wypłukać pozostałości środków i cieszyć się swoim nowym uśmiechem.

W przypadku laserowego wybielania zębów ostateczny efekt może pojawić się dopiero po kilkudziesięciu godzinach. Dlatego też po kilku dniach zęby mogą być bielsze niż tuż po wykonaniu zabiegu. Jednocześnie, są one o wiele bardziej wrażliwe i o wiele mocniej chłoną barwniki, dlatego przez pierwsze dwa dni (a najlepiej nawet ok. tygodnia) zaleca się stosowanie białej diety.

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampąPodobnie jak wybielanie zębów laserem, wybielanie lampą to jedna z najpopularniejszych metod kosmetycznego wybielania zębów. Cały proces przebiega podobnie do wybielania laserowego, czyli na oczyszczone i suche zęby nakładany jest specjalny preparat wybielający. Następnie przez ok. 15 minut dentysta naświetla środek lampą, a całość powtarzana jest trzy razy. Tutaj również ostateczny efekt może pojawić się dopiero po kilkudziesięciu godzinach, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Do dyspozycji mamy różne rodzaje lamp, natomiast jedną z popularniejszych metod jest wybielanie zębów akceleratorem halogenowym, który w przeciwieństwie do lampy LED radzi sobie z o wiele większymi przebarwieniami, dzięki czemu efekt jest bardziej widoczny.

Warto pamiętać, aby wszystkie ewentualne ubytki wyleczyć przed wybielaniem zębów. Metody specjalistyczne opierają się na silnych środkach, które mogą dostać się do ubytku i podrażnić miazgę zęba, czego z pewnością nie chcemy.

Również w tym przypadku tuż po wykonanym wybielaniu zębów lampą przez możliwie najdłuższy czas stosujemy białą dietę. Nawet jeśli wprowadzimy już pozostałe produkty, warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty przynajmniej do momentu upłynięcia dwóch tygodni od zabiegu.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkowąJest to opcja najtańsza, ale równie skuteczna, dlatego też cieszy się dużą popularnością. Wymaga jednak wkładu własnego, ponieważ zabieg ten powtarza się codziennie przez kilka lub kilkanaście dni w domu. Dentysta dobiera jednak odpowiedni dla nas preparat profesjonalny i jego stężenie oraz w razie problemów lub wątpliwości służy pomocą. Podobnie jak inne metody kosmetyczne, sposób ten pozwala na znaczne wybielenie zębów. Nakładkowe wybielanie, jak sama nazwa mówi, opiera się o zastosowanie specjalnych nakładek, które przygotowuje dla nas dentysta na podstawie odcisku szczęki i żuchwy. Następnie instruuje on pacjenta w jaki sposób nakładać w nie żel, jak długo trzymać i jakie czynności wykonać przed założeniem ich. Zwykle nakładki wypełnione żelem wybielającym należy nosić codziennie przez kilka godzin. Całe wybielanie trwać może od kilku dni do kilku tygodni.

Podobnie jak w przypadku innych metod, wybielanie zębów metodą nakładkową powinno łączyć się z dietą wykluczającą wszelkie barwniki, najlepiej białą. Im dłużej będziemy powstrzymywać się od barwiących pokarmów i napojów, tym lepszy efekt osiągniemy.

Wybielanie zębów martwych, koronek itp.

Osoby po leczeniu kanałowym często po pewnym czasie zauważają, że leczony w ten sposób ząb szarzeje i zmienia kolor na ciemniejszy. Jest to naturalny proces, który bardzo często występuje. Problemem w tej sytuacji jest wybielenie takiego zęba.

Żadne metody wybielania, czy to domowe, czy też profesjonalne nie pomogą nam zbyt wiele w tej sytuacji, ponieważ zęby martwe ciemnieją od środka.  Tradycyjne sposoby wybielania usuwają jedynie osady i przebarwienia szkliwa. W związku z tym tylko ponowne otworzenie kanałów przez stomatologa, usunięcie starego wypełnienia, wybielenie odpowiednim preparatem i ponowne wypełnienie może przynieść oczekiwany rezultat, choć musimy liczyć się z tym, że nie jest to efekt na zawsze.

Podobnie w przypadku koronek i plomb – nie ulegają one procesom wybielania, dlatego też jeśli zamierzamy rozjaśnić zęby o kilka tonów, warto wcześniej pomyśleć o wymianie koronek czy wypełnień i uwzględnić je w naszym budżecie. Po wybieleniu zębów stomatolog dopasuje je do nowego koloru uzębienia.

Zadając sobie pytanie jak skutecznie wybielić zęby, należy przede wszystkim pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie. Obecnie mamy dostęp do całej masy różnych sposobów na wybielanie zębów. Najlepsza metoda to ta, która nie podrażni ani nie uszkodzi naszych zębów czy dziąseł, ale przyniesie oczekiwane rezultaty, czyli piękny, zdrowy uśmiech.

Oceń post


Brak postów do wyświetlenia