TurystykaAtrakcje turystyczne

Łódź – atrakcje turystyczne

0

Atrakcje turystyczne Łodzi

Łódź to miasto niezwykłe i pełne tajemnic. Pierwsza z nich dotyczy nazwy… czemu Łódź? Atrakcje turystyczne miasta w znacznej części także wiążą się z tajemniczymi historiami. W Łodzi znajdziemy wiele ujmujących zabytków, liczne przestrzenie zielone oraz centra kulturalne i biznesowe. To tu istnieje najdłuższa ulica handlowa oraz największy obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowo-kulturalny w Polsce. Warto przyjechać do Łodzi i zobaczyć, ile ma do zaoferowania.

Czy wiesz, które miejsce w Polsce pod względem wielkości zajmuje Łódź? Odpowiedź może Cię zdziwić: Łódź jest trzecim miastem w naszym kraju, jeżeli chodzi o liczbę ludności i czwartym pod względem powierzchni. Na 293 km2 mieszka tu ponad 677 tys. osób! Większe od Łodzi są tylko: Warszawa, Kraków i Szczecin (a bardziej liczne jedynie Warszawa i Kraków). Tym samym Łódź jest większa niż Wrocław, Katowice, czy też Lublin.

Regionalna stolica przemysłu i kultury

Miasto Łódź
Miasto Łódź

Łódź to przede wszystkim ważny ośrodek przemysłowy i biznesowy. Mimo że miasto od lat było kojarzone głównie z przemysłem włókienniczym, to dzisiaj ma on nieco mniejsze znaczenie. Za to coraz ważniejsze stają się branże związane z rozwojem nowych technologii, usługami finansowymi oraz produkcją sprzętu AGD. Łódzki Okręg Przemysłowy zajmuje powierzchnię niespełna 8 tys. km2 i obejmuje także okoliczne gminy: Zgierz, Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Ozorków, Konstantynów Łódzki oraz nieco bardziej oddalone ośrodki miejskie: Tomaszów Mazowiecki, Sieradz i Zduńską Wolę.

Miasto jest także ważnym centrum kultury i sztuki w regionie. Liczne atrakcje turystyczne w Łodzi związane są właśnie z wydarzeniami kulturalnymi. Każdego roku miasto jest organizatorem wielu festiwali i przeglądów. Są to między innymi: Festiwal Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Łódź Design Festival, Łódzkie Spotkania Baletowe, Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, czy też Light Move Festival. 

Szczególnie popularna w Łodzi jest sztuka filmowa. Pierwszy pokaz filmowy odbył się 1 sierpnia 1896 roku, a pierwsze łódzkie stałe kino otwarto w 1899 roku w jednej z kamienic zlokalizowanych przy ul. Piotrowskiej. Obecnie na terenie miasta działa kilkanaście kin, z których część to niewielkie kina studyjne, a cześć to ogólnopolskie kina oferujące widzom najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W 1948 roku została założona Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, w której studiowali między innymi Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski oraz Andrzej Wajda. 

Skąd ta nazwa?

Atrakcje Łodzi są bardzo interesujące, ale… wiele osób przyjeżdżających tu zastanawia się przede wszystkim, jakie jest pochodzenie nazwy miasta. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, niestety, nie ma. Niektórzy badacze uważają, że nazwa pochodzi o staropolskiego imienia Włodzisław. Zgodnie z tym poglądem miasto początkowo nazywano Włodzią, a z czasem Łodzią. Inna teoria głosi, że nazwa wywodzi się od nazwiska rodowego pewnego szlachcica, które brzmiało: „Łodzic”. 

Są także poglądy odnoszące się do warunków przyrodniczych rejonu. Część osób wiąże nazwę „Łódź” z starodawnym ze słowem „łoza”, będącym dawnym określeniem wierzby szarej rosnącej w tych rejonach. Inni uważają, że pierwotna nazwa „Łodzia” pochodzi od ukształtowania terenu, w którym znajdowała się osada Łodzia. Zlokalizowana ona była w wydłużonej dolinie, otoczonej z dwóch stron rzekami. Niektórzy wiążą nazwę miasta z nazwą okolicznej rzeki Łódka. Jednak jest to błędne powiązanie: rzeka otrzymała swoją nazwę dopiero w XIX w., kiedy to istniała już nazwa miasta. 

Oczywiście, są także wersje baśniowe. Zgodnie z jedną z najbardziej znanych legend nazwa Łódź została nadana przez mężczyznę o imieniu Janusz, który podróżował na swej łodzi przez rzekę Starą Strugę (obecnie Łódkę). Gdy zatrzymał się na nocleg, zaczął padać bardzo intensywny deszcz. Janusz ściął więc kilka grubych gałęzi i ustawił na nich swoją łódź, tworząc tymczasowe schronienie. Następnego dnia rano usłyszał wołanie puszczy: „Tu się zadomowisz”… Janusz pozostał w tym miejscu, zbudował chatę, założył rodzinę, a potem wspólnie z potomkami rozbudowywał okolicę, w efekcie czego powstała dzisiejsza Łódź.

Łódź – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Niezależnie jednak od genezy nazwy „Łódź”, atrakcje turystyczne miasta przyciągają co roku rzesze turystów. Przyjeżdżają tu zarówno miłośnicy sztuki ceniący wzniosłe doznania artystyczne, jak i osoby szukające dobrej rozrywki. Póki co miasto nie jest raczej uważane za miejsce pierwszego wyboru, jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne, tak jak np. Gdańsk, Wrocław, Kraków, czy Warszawa. A szkoda, bo atrakcje Łodzi są naprawdę urzekające. Polska stolica filmu nie ma co prawda bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego oraz do rozległych mazurskich jezior. Nie znajdziemy tu także wysokich gór, czy też malowniczych dolinek podkrakowskich. Jednak to piękne miasto posiada własne niepowtarzalne atrakcje turystyczne. Łódź warto odwiedzić między innymi ze względu na Ulicę Piotrowską, Księży Młyn, Centrum Manufaktura, Łódzką Aleję Gwiazd, Cmentarz Żydowski, Białą Fabrykę L. Geyera, Aquapark Falę, Centrum Nauki i Techniki EC1, Łódzki Ogród Botaniczny, Las Łagiewnicki, głazy narzutowe i wielkoformatowe murale. Zobaczmy dokładniej, co oferują wymienione powyżej atrakcje Łodzi.

Ulica Piotrowska

Ulica Piotrowska to najbardziej znana atrakcja Łodzi. Jej długość to aż 4,2 km, co czyni z niej jedną z najdłuższych ulic handlowych w Polsce, a także w Europie. Jest to centralna oś miasta, ciągnąca się południkowo od pl. Wolności do pl. Niepodległości. Stanowi ona symbol miasta. W Krakowie, Warszawie, czy też Wrocławiu życie toczy się wokół starówki, a w Łodzi – wokół ulicy Piotrowskiej. To tu znajduje się łódzkie centrum rozrywki i handlu oraz organizowane są różnorodne festiwale i pokazy. Do cieszących się największym zainteresowaniem mieszkańców należy Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy i Street Food Festiwal.

Plac Wolności
Plac Wolności

Ulica Piotrowska jest najbardziej reprezentacyjną ulicą, którą posiada Łódź. Atrakcje turystyczne zlokalizowane przy niej zapewnią zwiedzającym rozrywkę na wiele godzin. Spacer warto zacząć od Placu Wolności, na którym wznosi się pomnik Tadeusza Kościuszki. Pierwotnie postawiono go w roku 1939, ale ze względu na zniszczenia wojenne został on wzniesiony ponownie w 1960 roku. Na Placu Wolności znajdują się także inne atrakcje. Łódź może być dumna ze swojego Muzeum Farmacji (Pl. Wolności 2), Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego (Pl. Wolności 14), w którym goście mogą obejrzeć multimedialną wystawę związaną z dziejami miasta, Muzeum Kanału „Dętka” (do którego wchodzi się spod pomnika Tadeusza Kościuszki) oraz zabytkowego Ratusza, pełniącego obecnie funkcję Archiwum Państwowego. 

Atrakcje Łodzi zlokalizowane wzdłuż ulicy Piotrowskiej są tak liczne, że nie sposób wszystkich wymienić. Wśród godnych polecenia obiektów znajdują się między innymi: kościół Zesłania Ducha Świętego (ul. Piotrowska 2), kamienica Abrama Lubińskiego (ul. Piotrowska 19), dom bankowy Wilhelma Landaua (ul. Piotrowska 29), kamienica Towarzystwa Akcyjnego R. Kindlera (ul. Piotrowska 48), „Kamienica pod Gutenbergiem” Jana Petersilge (ul. Piotrowska 86), kamienica Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu (kino Charlie, ul. Piotrowska 203/205), jedna z najstarszych w całym kraju stacji benzynowych (ul. Piotrowska 256), Archikatedra św. Stanisława Kostki (ul. Piotrowska 265), klasycystyczna Biała Fabryka Ludwika Greyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrowska 282), czy też „Hala Górniak” (ul. Piotrowska 317). 

Satyryk Jan Sztaudynger napisał kiedyś fraszkę, która doskonale opisuje rolę Ulicy Piotrowskiej w mieście: „Jest Łodzian największą troską, by zmieścić wszystko na Piotrowską”. Coś w tym jest: najważniejsze atrakcje Łodzi znajdują się właśnie tutaj. Równocześnie na tej najdłuższej łódzkiej ulicy handlowej panuje niesamowity klimat. Spacer pośród wiekowych kamienic, wzniosłych budowli fabrycznych, sklepików i gwarnych kawiarni paradoksalnie pozwala turystom zrelaksować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. A piękne dekoracje fasad kamienic stanowią niezapomniane przeżycie estetyczne i przypominają o świetności tych budynków w poprzednich dziesięcioleciach. 

Księży Młyn

Księży Młyn
Księży Młyn

Atrakcje turystyczne Łodzi kojarzą się mieszkańcom pozostałych rejonów Polski przede wszystkim z budynkami fabrycznymi. W tę scenerię doskonale wpisuje się Księży Młyn, najważniejsza atrakcja Łodzi związana z działalnością przemysłową. Księży Młyn to XIX-wieczny zespół fabryczno-mieszkalny, zbudowany na polecenie najbogatszego w ówczesnych czasach łódzkiego przemysłowca – Karola Scheiblera. Była to bardzo nowoczesna osada fabryczna, wzorowana na angielskich obiektach przemysłowych. W skład zespołu wchodziła pokaźnych rozmiarów przędzalnia, liczne magazyny, domy robotnicze (czyli famuły), remiza straży ogniowej, szkoła, dwa szpitale, sklepy, gazownia, klub dla znamienitych mieszkańców, okazały dom właścicieli i szereg innych budynków. Księży Młyn stanowił tym samym pewnego rodzaju „miasto w mieście”, samowystarczalne i zapewniające szereg rozrywek dla swoich mieszkańców.

W 1971 roku ta bardzo ważna atrakcja turystyczna Łodzi została uznana za zabytek architektury przemysłowej. Osoby odwiedzające miasto zdecydowanie powinny wpisać Księży Młyn do swojego planu zwiedzania. W oryginalnych budynkach pofabrycznych często organizowane są także różnego typu festiwale i pokazy. Teren kompleksu wykorzystywany jest również przez fotografów w celu wykonania np. pamiątkowych fotografii ślubnych.

Centrum Manufaktura

Bardzo znana atrakcja turystyczna Łodzi to także… galeria handlowa. A dokładniej Centrum Handlowe Manufaktura, jedyna w swoim rodzaju galeria handlowa w Polsce, a może nawet w Europie. CH Manufaktura została otwarta dla klientów 17 maja 2006 roku. Inicjatorem budowy tej olbrzymiej galerii był Cyprian Kosiński, biznesmen pochodzenia polskiego na stałe mieszkający w Szwajcarii. To on zebrał pieniądze niezbędne na inwestycję i doprowadził do powstania tego oryginalnego budynku. 

Centrum Manufaktura powstało na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego pomiędzy ul. Zachodnią, Ogrodową i Drewnowską. Obejmuje obszar 27 hektarów, z których 9,5 hektara to powierzchnia nowo wybudowana. Cechą charakterystyczną budowli jest intensywny ceglasty kolor, pięknie wyglądający na tle błękitnego nieba.

Centrum Handlowe Manufaktura
Centrum Handlowe Manufaktura

Obecnie Manufaktura to najważniejsze centrum rozrywki, które oferuje swoim mieszkańcom i gościom Łódź. Atrakcje tu zebrane zainteresują nawet najbardziej wybredną osobę. W tym rozległym kompleksie znajdziemy między innymi 250 tys. sklepów, kilkadziesiąt kawiarni i restauracji, place zabaw dla najmłodszych, klub fitness, kino, teatr, a także trzy wyjątkowe muzea: Muzeum Fabryki, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki w Łodzi

Pierwsze ze znajdujących się w Manufakturze Muzeów, Muzeum Fabryki, zabierze nas w niezwykłą podróż do czasów XIX-wiecznej Łodzi. Zwiedzający dowiedzą się, jaka była geneza powstania fabryki Izraela Poznańskiego, jakie maszyny były w niej wykorzystywane oraz jak toczyło się życie mieszkańców tego zespołu fabrycznego. 

Drugie z wymienionych obiektów, Muzeum Miasta Łodzi, prezentuje znaczenie miasta w XIX i na początku XX w. Muzeum zlokalizowane jest w dawnej rezydencji Izraela Poznańskiego. W omawianym okresie czasu rezydencja ta była jednym z najbardziej okazałych budynków, które posiadało miasto Łódź. Atrakcje zebrane w Muzeum wskazują na bogactwo właścicieli: są to często bardzo wartościowe dzieła sztuki oraz dekoracyjne meble. 

Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się w budynku XIX-wiecznej tkalni. Misja Muzeum to kreowanie warunków umożliwiających współczesnemu odbiorcy komunikację z twórczością artystyczną minionych i obecnych pokoleń, a poprzez to rozbudzanie w nim umiejętności samodzielnego widzenia, rozumienia i odczuwania otaczającej go rzeczywistości. Skompletowano tu między innymi unikatowe zbiory sztuki od XVII do XIX wieku w ramach Kolekcji Sztuki Dawnej. Przykładowe eksponaty Kolekcji to Sobieski w Częstochowie Jana Matejki, Śpiący Mietek Stanisława Wyspiańskiego, Napoleon na koniu Piotra Michałowskiego oraz Portret Matki Henryka Rodakowskiego. Na uwagę zasługuje także Kolekcja Sztuki XX i XXI w. Obejmuje ona zarówno dzieła malarskie, jak i rzeźbę, fotografię, obiekty przestrzenne oraz różnego rodzaju grafiki, charakteryzujące się otwartością na współczesność.

Łódzka Aleja Gwiazd

Popularna atrakcja turystyczna Łodzi to Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Została ona stworzona na wzór hollywoodzkiej alei. Jest to zbiór będących częścią chodnika pięcioramiennych gwiazd, w środku których uwypuklono imię, nazwisko oraz zawód sławnych polskich artystów. Grono osób posiadających „własną gwiazdę” składa się z aktorów, reżyserów, kompozytorów oraz innych twórców filmowych i teatralnych. Gwiazdy zlokalizowane są po obu stronach ulicy Piotrowskiej pomiędzy ul. 6 Sierpnia i Traugutta oraz w Pasażu Rubinsteina. Po stronie z nieparzystymi numerami znajdziemy gwiazdy znanych aktorów, a po „parzystej” stronie: reżyserów i operatorów. 

Do najważniejszych osób uhonorowanych gwiazdą należą: Zbigniew Cybulski (aktor), Daniel Olbrychski (aktor), Cezary Pazura (aktor), Roman Polański (reżyser), Katarzyna Figura (aktorka), Andrzej Seweryn (aktor), Jerzy Stuhr (aktor i reżyser), Danuta Szaflarska (aktorka), Krzysztof Kieślowski (reżyser), Jerzy Kawalerowicz (reżyser), Andrzej Wajda (reżyser), Beata Tyszkiewicz (aktorka), Krzysztof Zanussi (reżyser), Juliusz Machulski (reżyser), Wojciech Kilar (kompozytor) oraz Krystyna Janda (aktorka). Oczywiście, lista nazwisk znanych artystów posiadających własną gwiazdę jest znacznie dłuższa. Droga Sławy jest bardzo często oglądana przez osoby odwiedzające Łódź. Atrakcje znajdujące się wokół ul. Piotrowskiej widocznie znacznie przyjemniej się zwiedza w towarzystwie gwiazd!

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski
Cmentarz Żydowski

Atrakcje Łodzi to nie tylko budynki fabryczne oraz obiekty związane z kinematografią. Znajdują się tu także zabytki o charakterze sakralnym. Atrakcja Łodzi znana na terenie całej Polski to Cmentarz Żydowski. Zlokalizowany jest on na niewielkim wzgórzu w okolicy ulic: Brackiej, Zagajnikowej, Zmiennej i Inflanckiej. Cmentarz powstał w 1892 roku i jest największą w Polsce nekropolią żydowską: na obszarze 42 hektarów pochowano dotychczas ponad 230 tysięcy osób. Z tej grupy około 45 tysięcy to mieszkańcy łódzkiego getta, którzy zostali albo zamordowani przez hitlerowców, albo zmarli w wyniku chorób i głodu panujących w getcie. 

Na terenie Cmentarza znajduje się ponad 160 tys. grobów. Są to często unikatowe okazy sztuki cmentarnej, pełne pięknych zdobień i posiadające oryginalne kształty. Niestety, ze względu na upływ czasu, znaczna część nagrobków wymaga intensywnej renowacji. W roku 1984 powstał Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem Żydowskim w Łodzi, który podejmuje działania mające na celu ratowanie obiektów cmentarnych. 

Cmentarz Żydowski to jedna z najciekawszych nekropolii w Polsce oraz najciekawszy cmentarz, który posiada Łódź. „Atrakcje” tego miejsca to przede wszystkim mauzoleum Izraela Poznańskiego, grobowiec rodziny Barcińskich, Jarocińskich i Rosenblattów, nagrobek Stanisława Heymana oraz mogiła rodziców Juliana Tuwima. W roku 1980 Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków, a w 1956 roku przed Nekropolią postawiono pomnik upamiętniający ofiary getta. 

Biała Fabryka L. Geyera

Biała Fabryka Ludwika Geyera to atrakcja turystyczna Łodzi o bardzo dużym znaczeniu historycznym. To właśnie w tym budynku powstała pierwsza łódzka zmechanizowana fabryka włókiennicza. Inicjatorem stworzenia fabryki był przedsiębiorca Ludwik Geyer. Jako wizjoner postanowił on stworzyć najnowocześniejszą jak na tamte czasy przędzalnię i tkalnię bawełny. W efekcie wyposażył wybudowaną fabrykę w maszynę parową, dzięki której przemysł włókienniczy w Łodzi znacznie się rozwinął. Biała Fabryka Geyera produkowała znacznie więcej i szybciej niż konkurencja. 

Biała Fabryka L. Geyera
Biała Fabryka L. Geyera

Biała Fabryka to atrakcja Łodzi, która jest unikatowym przykładem architektury industrialnej, niewystępującym w innych fabrykach z XIX wieku. Główny trzon fabryki powstał co prawda w latach 1835 – 1838, ale na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci fabryka była systematycznie rozbudowywana. W 1847 roku wybudowano skrzydło południowe, a w 1886 roku – skrzydło wschodnie. Tym samym powstała czteroskrzydłowa budowla, charakteryzująca się wysokim kominem, dwiema wieżami ciśnień oraz dwiema wieżami kurzowymi. 

Po II wojnie światowej, w roku 1946, pojawił się pomysł utworzenia w Łodzi Muzeum Włókiennictwa. Ze względu na duże znaczenie Fabryki Feyera dla rozwoju włókiennictwa w regionie łódzkim, postanowiono Muzeum otworzyć właśnie tutaj. Ważnym krokiem było stworzenie Działu Tkactwa w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jako samodzielna placówka Muzeum Historii Włókiennictwa zaczęło działać w 1960 roku. Po piętnastu latach, w 1975 roku, nazwę zmieniono na Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa nadal mieści się w Białej Fabryce Feyera. Nazwa obiektu powstała od białego tynku, którym pokryto ściany. Była to kolejna cecha odróżniająca budynek od okolicznych fabryk – często zupełnie nieotynkowanych. W Muzeum zobaczymy różnego rodzaju tkaniny wykorzystywane w branży tkackiej, poznamy historię włókiennictwa, wykorzystywane w nim maszyny oraz techniki tkackie. Zobaczymy także rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX i XX w., zgrzeblarkę wałkową oraz XIX-wieczną kotłownię.

Ta industrialna atrakcja Łodzi organizuje także szereg imprez i wystaw związanych z włókiennictwem. Przykładem może być chociażby festiwal Międzynarodowe Triennale Tkaniny, który jest największym i najstarszym festiwalem tego typu na całym świecie, Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej oraz Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne w Łodzi, które obowiązkowo należy zobaczyć, Biała Fabryka Feyera wraz z mieszczącym się w nim Centralnym Muzeum Włókiennictwa znajduje się w pierwszej 10-tce. Jeżeli przebywasz w Łodzi, to koniecznie odwiedź to miejsce! Jest ono bogatym źródłem wiedzy o rozwoju branży włókienniczej w rejonie łódzkim.

Aquapark Fala

Zastanawiasz się, które atrakcje Łodzi spodobają się najbardziej Tobie i Twojej rodzinie? Jeśli zależy Ci przede wszystkim na dobrej zabawie, to koniecznie musisz odwiedzić Aquapark Fala. Ta największa wodna atrakcja Łodzi zajmuje obszar około 10 hektarów! Tym samym jest to największe kąpielisko tego typu w Polsce. Sama powierzchnia lustra wody zajmuje aż 2,5 tys. m2! Kompleks przyciąga uwagę turystów już dzięki swojej zewnętrznej formie: baseny znajdują się w szklanych piramidach. 

Otwarcie Aquaparku miało miejsce 31 stycznia 2008 roku. Do użytku gości udostępniono trzy strefy: strefę basenową, strefę saun oraz strefę SPA & Wellness. Największym zainteresowaniem cieszy się, oczywiście, strefa basenowa. Składa się ona z części wewnętrznej oraz zewnętrznej. W skład strefy basenowej wewnętrznej wchodzą:

  • baseny rekreacyjne, których główne atrakcje to: leżaki z masażami wodnymi, bicze wodne masujące plecy, wodospady cudownie masujące mięśnie karku i barków, grota do masażu wodnego i powietrznego oraz rwąca rzeka;
  • baseny sportowe: łącznie 5 torów pływackich o długości 25 m, trzy tory o długości 28,4 m, dwa tory o długości 22,8 m;
  • wanny solankowe
  • jacuzzi z ozonowaną wodą
  • wodne place zabaw: z ośmiornicą, z muszlą oraz ze statkiem, w którym najmłodsi będą się mogli poczuć jak na prawdziwym morzu;
  • brodzik dla dzieci, pełen kolorów;
  • zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych, w tym całoroczne mega zjeżdżalnie o długości 26 i 19 m.

W sezonie letnim dużym powodzeniem cieszy się strefa basenowa zewnętrzna. Znajdują się tu baseny rekreacyjne i sportowe, a także plaża naturystów – jedyna, którą posiada Łódź. Atrakcje dla dzieci to brodziki, sezonowe dmuchane zjeżdżalnie oraz plac zabaw.

Z kolei w strefie saun goście obiektu mogą skorzystać z sauny na podczerwień, sauny fińskiej z muzykoterapią, sauny fińskiej solnej, sauny fińskiej wewnętrznej i zewnętrznej, sauny parowej krystalicznej oraz z sauny parowej z chromoterapią. Pobyt w strefie saun odpręża i koi skołatane nerwy. Po seansie w saunie warto skorzystać z usług strefy SPA & Wellness. Godne polecenia są tu masaże oraz zabiegi upiększające ciało: kosmetyka twarzy, zabiegi PowerSlim, czy też depilacja ciepłym woskiem. 

Aquapark Fala to atrakcja Łodzi szczególnie często wybierana przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Bardzo chętnie przyjeżdżają tu także grupy znajomych oraz zapracowani biznesmeni, którzy szukają relaksu i odpoczynku.

Centrum Nauki i Techniki EC1.

Centrum Nauki i Techniki EC1
Centrum Nauki i Techniki EC1

Liczne atrakcje Łodzi związane są także z propagowaniem nauki. Przykładem tego typu miejsca jest Centrum Nauki i Techniki EC1, znajdujące się przy ul. Targowej 1/3. Centrum istnieje od stycznia 2018 roku i znajduje się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej. Stąd też pochodzi nazwa: EC1 nawiązuje do historycznej nazwy elektrociepłowni nr 1. Łączna powierzchnia ekspozycyjna robi wrażenie: eksponaty ustawiono tu na ponad 18 tys. m2

Centrum Nauki i Techniki EC1 to rewelacyjna atrakcja Łodzi, w której dzieci i dorośli mogą w ciekawy sposób zdobyć wiedzę na temat przetwarzania energii, rozwoju wiedzy i cywilizacji oraz mikro- i makroświata. Podstawą nauki w EC1 jest samodzielnie przeprowadzany eksperyment, który pozwala dokładnie zrozumieć zachodzące w danej sferze procesy. Dodatkowo goście poznają historię łódzkiej elektrociepłowni oraz oglądają maszyny i pomieszczenia wykorzystywane w przeszłości w tym obiekcie: zmiękczalnię, pompownię wraz z ogromnymi pompami, kotłownię, maszynownię, rozdzielnię, nastawnię, czy też plac węglowy z przenośnikami taśmowymi. 

Ta naukowa atrakcja Łodzi cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Często organizowane są tu wycieczki szkolne. Podczas pobytu w EC1 uczniowie mogą w szybki i interesujący sposób przyswoić wiedzę, która w warunkach szkolnych wydaje się młodym ludziom nudna i niepotrzebna.

Dodatkową atrakcją Centrum Nauki i Techniki EC1 jest dostępny w sezonie letnim taras widokowy. Znajduje się on na szczycie chłodni kominowej o wysokości ok. 40 m. Wysokość ta gwarantuje możliwość obserwowania panoramy Łodzi, obfitującej w wielobarwne budynki fabryczne i przemysłowe.

Łódzki Ogród Botaniczny

Kolejna atrakcja turystyczna Łodzi zainteresuje w szczególności miłośników roślin. Chodzi o Ogród Botaniczny, zlokalizowany przy ul. Krzemienieckiej 36/38. Z powierzchnią 67 hektarów zalicza się on do grupy największych ogrodów botanicznych w naszym kraju. Łódzki Ogród Botaniczny znajduje się na terenie Polesia – dzielnicy miasta, obfitującej w tereny zielone oraz atrakcje dla dzieci. Łódź posiada bowiem także szczególnie lubiane przez dzieci ZOO, które sąsiaduje z Ogrodem Botanicznym. 

Łódzki Ogród Botaniczny powstał w 1929 roku, a od 1988 roku jego patronem jest polski botanik Jakub Mowszowicz. Przez dziesięciolecia kolekcja Ogrodu była systematycznie rozbudowywana. Obecnie rośnie tu ponad 3500 roślin, podzielonych na kilka działów tematycznych. Działy te to:

  • ogród japoński wraz z orientalnymi roślinami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim z Japonii i Chin,
  • alpinarium, prezentujące roślinność występującą głównie w terenach górskich, między innymi jałowce, dziewięćsił bezłodygowy, dzwonki karpackie, limby itp.,
  • dział biologii i morfologii roślin, w którym rośnie ponad 280 odmian drzew i krzewów oraz niespełna 500 taksonów roślinnych,
  • kolekcja roślin ozdobnych, zachwycająca wieloma odmianami róż, różaneczników oraz krzewów iglastych,
  • zieleń parkowa, w którym to dziale możemy podziwiać rośliny zwyczajowo rosnące w parkach,flora polska, w której spotkamy rośliny rosnąca w typowo polskich warunkach klimatycznych,
  • kolekcja roślin leczniczych i przemysłowych, skupiająca się na roślinach wykorzystywanych do produkcji syropów, naparów i nalewek leczniczych,
  • arboretum, czyli dendrarium, w którym zbiera się drzewa i krzewy.

Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza to nie tylko estetyczna atrakcja Łodzi, pełna pięknych kwiatów i roślin użytkowych. W Ogrodzie prowadzona jest także działalność dydaktyczna. W 2001 roku stworzono tu tematyczne ścieżki dydaktyczne: Z chwastami za pan brat, Nasze drzewa liściaste, Skały Ogrodu Botanicznego, Czasoprzestrzeń przyrodnicza, Rośliny aromatyczne oraz Rośliny cieniolubne. Tym samym przebywając w tej oazie zieleni można nie tylko odpocząć na łonie natury, ale także poznać wiele ciekawych informacji o rosnących wokół nas przedstawicielach flory.

Las Łagiewnicki

Las Łagiewnicki
Drewniane kapliczki w lesie Łagiewnickim

Atrakcja Łodzi idealna na rodzinne spacery to Las Łagiewnicki. Zajmuje on powierzchnię 1205 hektarów, co czyni z niego największy miejski kompleks leśny w całej Europie! Jest to tym ciekawsze, że Las Łagiewnicki znajduje się w odległości zaledwie 15 minut od centrum miasta (pomiędzy ulicami: Łagiewnicką, Wałbrzyską, Skrzydlatą, Kasztelańską, Wycieczkową, Rogowską i Okólną). Ten olbrzymi teren leśny zyskał swoją nazwę od położonej tu kiedyś osady Łagiewniki. Powstała ona najprawdopodobniej w XI w. Osada zasłynęła dzięki objawieniom św. Antoniego, który miał się podobno ukazywać w tym regionie w latach 70-tych XVII w. Na terenie objawień ustawiono drewnianą kapliczkę, a z czasem także murowany kościół z cudownym obrazem św. Antoniego.

W Lesie Łagiewnickim rosną dęby szypułkowe, dęby bezszypułkowe, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowa, świerk pospolity, grab pospolity, modrzew, olsza, buk, klon, lipa, jodła i wiele innych gatunków drzew. Średni wiek drzew to ok. 80, ale wśród tego bogatego drzewostanu można znaleźć także „perełki” – dwustuletnie dęby. Pośród drzew żyją różne gatunki zwierząt, między innymi jelenie, wiewiórki, borsuki oraz wiele ptaków i owadów.

Las Łagiewnicki przecinają ścieżki piesze i rowerowe. Wzdłuż ścieżek rozstawione zostały tablice informacyjne, dzięki którym osoby przebywające w Lesie Łagiewnickim mogą poznać historię tego miejsca i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat znajdujących się tu przedstawicieli fauny i flory. W 1996 roku na przestrzeni niespełna 70 hektarów utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki.

Na uwagę w Lesie Łagiewnickim zasługują między innymi tzw. Parowy Skotnickie. Są to głębokie na ok. 10 m suche doliny erozyjno-akumulacyjne, posiadające szerokie płaskie dno oraz strome zbocza, na których rosną różne gatunki roślin. Patrząc na rzeźbę Parowów Skotnickich możemy mieć wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w baśniowych wąwozach. 

Słynna atrakcja Łodzi, która zlokalizowana jest w Lesie Łagiewnickim, to także kapliczka św. Antoniego. Jest to niewielka drewniana kapliczka przy ul. Wycieczkowej 75. Upamiętnia ona wspomniane powyżej objawienia św. Antoniego. W niedalekiej odległości od tej kapliczki znajduje się kolejna, pod wezwaniem św. Rocha i św. Sebastiana, której powstanie datuje się na XVIII w. 

W Łagiewnikach, przy ul. Okólnej 166, znajduje się jeszcze jedna bardzo ciekawa atrakcja Łodzi. Jest to Pałac Juliusza Heinzla, wzniesiony w malowniczym otoczeniu drzew w 1898 roku. Budynek jest bogato zdobiony. Mimo wielu zniszczeń wojennych wygląda jak prawdziwy baśniowy zamek, umiejscowiony nad tajemniczym stawem. 

Łódzkie głazy narzutowe

Kolejna przyrodnicza atrakcja Łodzi to pokaźnych rozmiarów głazy narzutowe. Stanowią one pozostałość po stopieniu lodowca i składają się z różnokolorowych minerałów (główne minerały to kwarc, skalenie, biotyty). Część głazów wydobyto z dna stawów podczas ich pogłębiania. Część z nich została wpisana na listę pomników przyrody.

Głaz narzutowy w Parku Sienkiewicza
Głaz narzutowy w Parku Sienkiewicza
Zdjęcie: Zorro2212 / commons.wikimedia.org

Największy tego typu głaz znajduje się w Parku Sienkiewicza. Umiejscowiony został przy głównej alei, więc każdy spacerowicz może go swobodnie oglądać i fotografować. Jego obwód wynosi 11 m, a wysokość 1,6 m. Głaz jest koloru szarego (tworzy go gnejs). Narzutniak podlega ochronie od 1990 roku. 

Dwa głazy można podziwiać w Parku Staszica. Aby je zobaczyć, należy kierować się do Parku od strony ul. Narutowicza. Wymiary większego z nich to 2,2 m długości, 1,5 m szerokości i 1,2 m wysokości. Licząc po obwodzie, głaz ma 585 cm. Zbudowany jest z grubokrystalicznego różowego granitu, dzięki czemu pięknie mieni się w promieniach słońca. Jest pięknym tłem do pamiątkowych fotografii. Drugi z głazów – ten o nieregularnym kształcie – ma 4,8 m w obwodzie orz 1 m wysokości. Zbudowany jest z szarego drobnokrystalicznego gnejsu.

Głazy narzutowe znajdziemy także w Parku Źródliska II. Ciekawostką jest fakt, że ochronie pomnikowej podlegają tu nie tylko narzutniaki, ale cały drzewostan. Głazy wyglądają pięknie na tle zieleni trawy, niektóre przypominają świeżo rozstawione stoły, przy których chciałoby się usiąść i skosztować pysznych potraw.

Wielkoformatowe murale

Atrakcje w Łodzi rzucające się w oczy podczas przemierzania miasta to wielkoformatowe murale, czyli malowidła powstałe na zewnętrznych ścianach budynków. 

Murale w Łodzi
Murale w Łodzi
Zdjęcie: Ixtlilto / commons.wikimedia.org

Pierwszy łódzki mural został stworzony przez grupę artystyczną Design Futura w 2001 roku i nosi tytuł „Łódź”. Znajduje się on przy ul. Piotrkowskiej 152 i przedstawia Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Kościołem Zesłania Ducha Świętego, Ratuszem i zabytkowym tramwajem. Na placu znajduje się jeszcze jeden element: łódź z umieszczoną na maszcie flagą. Jest to wyjątkowa atrakcja Łodzi ze względu na swoją ogromną powierzchnię. Mural zajmuje 600 m2 (jego wymiary to 30 x 20 m), co czyni go jednym z największych murali na świecie. W początkowym okresie był nawet uznawany za największy mural (został wpisany do Księgi rekordów Guinessa).

Równie ciekawie prezentuje się mural Rubinstein”, znajdujący się przy ul. Sienkiewicza 18. Namalował go brazylijski artysta Eduardo Kobra w 2014 roku. Jest to jeden z najbardziej kolorowych łódzkich murali. Został stworzony w hołdzie dla genialnego pianisty Rubinsteina. W Łodzi stworzono także mural wykuty w ścianie (ul. Kopernik 28). Ten mural stworzony został przez Portugalczyka Vhilsa, który wykorzystał zniszczony tynk budynku i dzięki temu stworzył wyjątkowe dzieło. 

Inne „ścienne” atrakcje w Łodzi szczególnie warte obejrzenia to „Cisza” (ul. Wólczańska 13), „Jerzyk/Apus Apus” (ul. Kilińskiego 127), „Mural z jelonkiem” (ul. Łąkowa 10) oraz „Madame Chicken” (ul. Politechniki 16). Jednak wielkoformatowych murali w Łodzi jest kilkadziesiąt. Turyści zainteresowani tą formą sztuki nie powinni się więc nudzić!

Okolice Łodzi – atrakcje

A co mają do zaoferowania okolice Łodzi? Atrakcje szczególnie warte obejrzenia znajdują się w pierścieniu ok. 100 km od miasta. Często są one wybierane przez mieszkańców jako cel rodzinnych wyjazdów. 

Zacznijmy od walorów przyrodniczych. Na terenie województwa łódzkiego znajdują się rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i inne przyrodnicze atrakcje. Łódź i okolice to rejon bardzo dogodny do odbycia jednodniowych rodzinnych wycieczek. Jeśli więc poznamy już miejskie atrakcje Łodzi, to warto wybrać się na wycieczkę do tych miejsc pod miastem, w których w spokoju można obcować z przyrodą. Na szczególną uwagę zasługują: 

  • Rezerwat przyrody Węże
  • Spalski Park Krajobrazowy
  • Załęczański Park Krajobrazowy
  • Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Atrakcje w okolicach Łodzi to także zamki, pałace i… ruiny. Co prawda niektóre z nich są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy województwa, ale zdecydowanie warto je obejrzeć. Najważniejsze z „wiekowych” budowli to Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu, Zamek w Rawie Mazowieckiej, Bąkowa Góra, ruiny dworu obronnego w Majkowicach, ruiny zamku w Bolesławcu, zamek w Inowłodzu, Pałac w Nieborowie i park w Arkadii, Zamek w Oporowie, Zamek w Łęczycy.

Ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o atrakcje w okolicach Łodzi, może być także Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych. Znajduje się w Zduńskiej Woli (odległość od Łodzi wynosi ok. 50 km). Wśród eksponatów znajdują się między innymi parowozy z 1 poł. XX w., wirowy pług odśnieżny z 1942 roku oraz dźwig kolejowy.

Łódź – atrakcje dla dzieci

Muzeum Kinematografii
Muzeum Kinematografii
Zdjęcie: Olchasosna / commons.wikimedia.org

Atrakcje w Łodzi nie są skierowane tylko do osób dorosłych. Na najmłodszych czekają, oczywiście, baseny w Aquaparku Fala oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki EC1. Na uwagę zasługuje także szlak Łodzi bajkowej. Rodziny z dziećmi mogą podczas spacerowania ulicami miasta zobaczyć pomniki przedstawiające bohaterów znanych polskich kreskówek z lat 80-tych i 90-tych XX w. Te urocze atrakcje dla dzieci w Łodzi ustawione są w różnych punktach miasta. Są wśród nich między innymi Miś Uszatek (ul. Piotrowska), koty: Filemon i Bonifacy (przed Muzeum Kinematografii), wróbel Ćwirek (przed wejściem do Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym), czy też pingwin Pik-Pok (przed Aquaparkiem Fala). Te urocze figurki przypomną dorosłym dzieciństwo, a najmłodszym pozwolą na zabawienie się w miejskiego detektywa. W celu poznania innych bohaterów bajek, można także udać się Muzeum Kinematografii, prezentujące historię polskiego kina.

Dzieci bardzo chętnie odwiedzają także ZOO. Łódzki ogród zoologiczny powstał w 1938 roku i zlokalizowany jest przy ul. Konstantynowskiej. Maluchy mogą tu spotkać kilkaset gatunków zwierząt, w tym lwy, tygrysy, żyrafy, zebry, oryksy szablorogie, żurawie rajskie, legwany, kameleony, kangury, kameleony, wielbłądy, czy też wielobarwne papugi. Spacer alejkami ogrodu zoologicznego to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na temat życia zwierząt, a równocześnie stanowi doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Na terenie miasta znajduje się także sporo placów zabaw, w tym zamknięte sale zabaw z trampolinami, basenami kulkowymi, zjeżdżalniami i innymi zabawkami dla dzieci. W czasie zabawy dziecka rodzice mogą w spokoju wypić kawę i odpocząć.

Atrakcje dla dzieci w Łodzi są naprawdę liczne. Warto przyjechać do tego malowniczego miasta z całą rodziną, żeby miło i ciekawie spędzić czas.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia