TurystykaAtrakcje turystyczne

Park Śląski w Chorzowie

0

Park Śląski w Chorzowie

Park Śląski w Chorzowie to miejsce, w którym każdy z nas ma szasnę odpocząć od zgiełku miasta. Teren Parku obejmuje obszar ponad 500 hektarów, na których zlokalizowano szereg atrakcji dla dorosłych oraz dla dzieci. Znajdziemy tu między innymi najstarsze w Polsce planetarium, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, ogród zoologiczny, czy też Stadion Śląski. Oczywiście, na spacerowiczów czeka także mnóstwo alejek i oczek wodnych. Nic więc dziwnego, że Park Śląski w Chorzowie określany jest mianem „zielonych płuc” Górnego Śląska.

Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Zdjęcie: Tomasz Ibrom / commons.wikimedia.org

Z czego słynie Chorzów? Park Śląski, ogród zoologiczny, muzeum etnograficzne, planetarium, wesołe miasteczko Legendia… to tylko niektóre warte wymienienia atrakcje. Dla turysty mogącego spędzić w danym mieście zaledwie jeden lub dwa dni ważna jest jednak odległość pomiędzy poszczególnymi obiektami. I tym bardziej powinien cieszyć fakt, że większość najważniejszych atrakcji Chorzowa znajduje się w jednym miejscu – w Parku Śląskim.

Park Śląski to ponad 500-hektarowy teren (według niektórych źródeł Park Śląski ma ponad 600 hektarów), stworzony w celu zapewnienia wypoczynku zarówno mieszkańcom Chorzowa, jak i przyjezdnym gościom. Ten niezwykle rozległy obszar należy do grupy największych parków miejskich Europy. Do 2012 roku Park Śląski nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW).

Park Śląski w Chorzowie:  trochę historii…

Decyzję o stworzeniu Parku Śląskiego podjęła Wojewódzka Rada Narodowa już w 1950 roku. Do głównych inicjatorów tego projektu należał gen. Jerzy Ziętek. Teren, na którym powstał Park, w większości stanowiły wtedy obszary poprzemysłowe, takie jak odpady pogórnicze, zapadliska, hałdy oraz wysypiska. W celu wzbogacenia kwaśnych gleb bielicowych, na obszar obecnego Parku przywieziono 3,5 mil. m3 ziemi i 0,5 mil. m3 podłoża próchniczego i torfu. Efekty tej „ziemnej” inwestycji widzimy dzisiaj w postaci zapierających dech w piersiach kwiatów i drzew, które nie tylko stanowią piękną dekorację Parku, ale przede wszystkim – poprawiają jakość powietrza.

Park Śląski w Chorzowie został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem prof. Władysława Niemirskiego. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w lipcu 1951 roku. Zgodnie z projektem centralna część Parku miała mieć charakter leśny o dość silnie rozbudowanej siatce alejek, które umożliwiałyby odbycie relaksujących długich spacerów. Pozostała część Parku dedykowana była osobom zainteresowanym głównie aktywnym wypoczynkiem oraz lubiącym festyny miejskie i imprezy kulturalne.

Chorzów: Park Śląski to miejsce pełne atrakcji

Zastanawiasz się, co wyjątkowego ma do zaoferowania Park Śląski? Chorzów zachęca turystów do odwiedzenia Parku nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także z powodu licznych atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Najważniejsze atrakcje tego typu to: Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Stadion Śląski. Zobaczmy, co dokładnie proponują te obiekty!

Legendia – zabawa dla każdego!

Park rozrywki Legendia
Park rozrywki Legendia
Zdjęcie: Tom a / commons.wikimedia.org

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to rozbudowany rodzinny park rozrywki, którego początki sięgają 1959 roku. Wtedy to nastąpiło otwarcie Śląskiego Wesołego Miasteczka. Marketingowa nazwa „Legendia” zaczęła obowiązywać w 2017 roku. Od lat przyjeżdżali tu turyści z całej południowej Polski, by miło spędzić czas na różnego typu karuzelach i kolejkach. Od 1985 roku główną atrakcją Wesołego Miasteczka był pokaźnych rozmiarów Wielki Młyn (obecna nazwa: Legendia Flower). 

Dzisiaj Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko to nowoczesny kompleks rozrywkowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na osoby ceniące silne doznania czeka Lech Coaster. Jest to 40-metrowa kolejka górska, pełna nagłych zwrotów i przyspieszeń. Osiągana tu prędkość dochodzi do 96 km/h. Emocjonujące chwile przeżyjemy także na Sky Flyer. Są to dwie łódki, które zataczają pełne koło 360 stopni. Siedzący wewnątrz łodzi goście przez chwilę „wiszą” w powietrzu głową w dół… Z pewnością mają piękny widok! Silnych wrażeń dostarczy nam także ramię Dragon Temple, a w gorące dni można się ochłodzić podczas spływu magiczną Diamond River.

Dla osób preferujących spokojniejsze doznania przygotowano między innymi Circus Tea Cups (czyli kręcące się filiżanki), delikatną wiedeńską karuzelę Carousel of Love, karuzelę z lecącymi „w kosmos” wahadłowcami Apollo, czy też krainę, w której ożywają mityczne duchy: Dolinę Jagi.

Bardzo duży wybór atrakcji czeka na najmłodszych odwiedzających. Dzieci będą zafascynowane wielobarwnymi karuzelami typu Air Ballons, Podniebni Łowcy oraz Music Box. Sporą rozrywkę zapewni im także rodzinna bitwa na wodę Fish‘n’Wish oraz dmuchany zamek Air Castle. A po skokach na dmuchanym zamku warto pójść do multimedialnej sali Bazyliszek. Jest to pierwszy w Polsce Interactive Dark Ride. Uczestnicy zabawy przy użyciu laserowej broni wspólnie pokonują potwory i przeszkody, pojawiające się na ich drodze przez magiczny świat Bazyliszka.

A może spacer po ZOO w Chorzowie?

A jaka jest najbardziej rozpoznawalna atrakcja, z której słyną Park Śląski, Chorzów, a także cały Górny Śląsk? Jest nią działający od 1954 roku Śląski Ogród Zoologiczny. Chorzowskie ZOO zajmuje obszar blisko 50 hektarów, co sprawia, że jest trzecim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Mieszka tu ponad 2200 zwierząt, należących do 280 gatunków. Wśród nich znajduje się wiele gatunków zagrożonych wyginięciem oraz takich, które żyją obecnie tylko w ogrodach zoologicznych (jak np. oryksy szablorogie i jelenie milu). Goście ogrodu mogą tu spacerować całymi godzinami, podziwiając potężne słonie indyjskie, wysokie żyrafy siatkowane, majestatyczne lwy, zabawne pingwiny, czy też zwinne gibony. Osoby zmęczone spacerem mogą odpocząć na jednej z licznych ławek ustawionych wzdłuż alejek spacerowych lub też skorzystać z usług jednego z kilku punktów gastronomicznych zlokalizowanych w różnych częściach ZOO.

Chorzowska kotlina dinozaurów
Chorzowska kotlina dinozaurów
Zdjęcie: LUCPOL / commons.wikimedia.org

Dodatkową atrakcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest kotlina dinozaurów. Powstała ona w 1975 roku i w tamtym okresie stanowiła jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce. W kotlinie znajdziemy naturalnej wielkości modele, stworzono na podstawie rekonstrukcji szczątków odnalezionych na pustyni Gobi (oryginalne szczątki przechowywane są w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie). Jeśli więc chcesz osobiście przekonać się, jak wysoki był tyranozaur, czy też czym charakteryzowały się dinozaury z gatunku Gallimimus, to koniecznie odwiedź chorzowską kotlinę dinozaurów!

Przenieśmy się na inną planetę w Planetarium Śląskim!

Planetarium Śląskie
Planetarium Śląskie
Zdjęcie: Adrian Tync / commons.wikimedia.org

W Parku Śląskim umiejscowiono także jeden z najważniejszych górnośląskich obiektów poświęconych nauce. Chodzi o Planetarium Śląskie. Powstało ono w 1955 roku jako pierwsze i równocześnie największe planetarium w Polsce. Jednorazowo w sali projekcyjnej planetarium znajdować się może aż 400 widzów. Sferyczny ekran, na którym wyświetlane są pokazy, ma tysiąc metrów kwadratowych! 

W Planetarium Śląskim panuje niezwykły klimat. Siedząc w wygodnych fotelach, widzowie mogą się poczuć jak na pokładzie statku kosmicznego, przemierzającego odległe galaktyki. Wrażenia potęgują efekty dźwiękowe. Ciekawostką jest, że początkowo seanse prowadzono na żywo, a muzykę odtwarzano każdorazowo bezpośrednio z płyt gramofonowych. Z biegiem lat i rozwojem techniki coraz częściej zaczęto włączać do pokazów filmy edukacyjne. Od początku swojej działalności Planetarium Śląskie wyświetliło blisko 200 tysięcy pokazów! 

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie to kolejna warta obejrzenia atrakcja Parku Śląskiego. Muzeum etnograficzne jest skansenem o powierzchni blisko 36 hektarów. Zostało ono otwarte w 1975 roku. W 2017 roku Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie wpisano do Państwowego Rejestru Muzeów. Na terenie skansenu możemy obejrzeć 78 obiektów małej i dużej architektury, pochodzących z rejonu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Ze względu na wyjątkowe eksponaty Park Etnograficzny jest jednym z przystanków na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Teren Muzeum został podzielony na obszary, w których zgromadzono budownictwo pochodzące odpowiednio z rejonu Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonu Pszczyńsko-Rybnickiego,  Bytomsko-Tarnogórskiego, Lublinieckiego oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Goście mogą także obejrzeć wystawy stałe (Młynarstwo, „Kto dobrze orze mo chleb w komorze”, Mechanizacja na wsi, Pojazdy konne, Tradycyjne rzemiosło ludowe) oraz różnorodne wystawy czasowe. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w lekcjach muzealnych oraz warsztatach rzeźbiarskich, tkackich, garncarskich i wikliniarskich.

Stadion Śląski

Stadion Śląski
Stadion Śląski

Stadion Śląski przez wiele osób zaliczany jest do grona najpiękniejszych stadionów na świecie. Jest to równocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich obiektów sportowych. Oficjalne otwarcie Stadionu Śląskiego odbyło się w 1956 roku. Od tego czasu na jego terenie odbywają się różnego rodzaju imprezy sportowe. Najczęściej rozgrywane są tu mecze piłkarskie, zawody żużlowe, zawody lekkoatletyczne oraz organizowane koncerty muzyczne. 

Nie wszyscy odwiedzający Park Śląski wiedzą, że istnieje możliwość zwiedzania Stadionu. W trakcie zwiedzania goście oglądają szatnię reprezentacji, lożę VIP, galerię ze zdjęciami największych sław piłkarskich oraz przechodzą tunelem zawodniczym na murawę. Wyjątkową atrakcję zapewnia punkt widokowy, znajdujący się 26 metrów nad bieżnią lekkoatletyczną. Rozciąga się z niego fascynujący widok na arenę główną oraz malownicza panorama Parku Śląskiego. 

Park Śląski zachwyca bogactwem natury!

Park Śląski zachwyca bogactwem natury
Park Śląski
Zdjęcie: Michozord / commons.wikimedia.org

Zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i przyjezdni goście zachwycają się bujnie rosnącymi kwiatami i robiącym wrażenie drzewostanem Parku. W całej aglomeracji górnośląskiej nie ma drugiego takiego miejsca jak Park Śląski. Chorzów może szczycić się ogromną różnorodnością roślinną, występującą właśnie tu, w „zielonych płucach” Górnego Śląska. Łączna powierzchnia terenów zalesionych i zakrzewionych wynosi około 260 hektarów! Na tym rozległym obszarze wsadzono łącznie ponad 3,5 mil. sadzonek 70-ciu różnych gatunków krzewów i drzew! Bardzo wiele z nich to gatunki, które odznaczają się wyjątkowymi kwiatami i owocami oraz np. nietypowym kształtem liści.

Uwagę spacerowiczów przykuwają także przepiękne kwiaty, znajdujące się na terenie Parku. Szczególnie warte zobaczenia jest Rosarium, w którym możemy zobaczyć ponad 35 tysięcy róż w 300 odmianach! Gości Parku zachwyca również Ogród Bylinowy, w którym znajdziemy prawie 200 gatunków różnokolorowych bylin, takich jak między innymi irysy, funkie, maki wschodnie, azalie, rododendrony, czy też trawa pampasowa, która może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. 

Jednak bogaty drzewostan, Rosarium, Ogród Bylinowy oraz pojedyncze kwiaty rosnące wzdłuż alejek to nie wszystkie atrakcje roślinne, które oferuje Park Śląski! Chorzów przyciąga gości zachwycającymi dywanami kwiatowymi, tworzonymi w różnych częściach Parku. Warto tu przyjechać i spędzić miły dzień wśród piękna przyrody!

Tak duży obszar zielony, jakim jest Park Śląski w Chorzowie, stanowi naturalne schronienie dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt. Mieszkają tu między innymi zające, dziki, sarny, czy też lisy. Dodatkowo Park Śląski jest domem dla egzotycznych zwierząt, znajdujących się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Chorzów: Park Śląski to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi

Park Śląski w Chorzowie jest miejscem niezwykle przyjaznym dzieciom. Najmłodsi goście czują się tutaj swobodnie i beztrosko. Mogą z rodzicami odbyć wycieczkę po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym i odwiedzić egzotyczne zwierzęta, które dotychczas znali jedynie z książek lub filmów. Jeśli więc Twoje dziecko marzy o zdjęciu z żyrafą lub zjedzeniu drugiego śniadania w towarzystwie lwa lub tygrysa, to koniecznie zabierz je na wycieczkę do chorzowskiego ZOO!

Na dzieci czekają także liczne atrakcje Wesołego Miasteczka Legendia. Najmłodsi mogą się tutaj wyszaleć, wyskakać i wyjeździć na kolorowych kolejkach, dmuchanych zamkach oraz karuzelach. Po męczących zabawach warto całą rodziną obejrzeć panoramę Parku Śląskiego z wagoników Legendia Flower oraz skorzystać z oferty miejscowych restauracji i kawiarni.

Bardzo interesująca dla dzieci – głównie dla starszych – jest także wizyta w Planetarium. Możliwość obejrzenia ugwieżdżonego nieba na olbrzymim ekranie stanowi niezapomniane przeżycie. Kto wie: może wizyta w Planetarium rozbudzi w młodych odwiedzających długotrwałe zamiłowanie do astronomii?

Park Śląski: Chorzów zaprasza bez względu na porę roku!

Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Zdjęcie: Sojomail / commons.wikimedia.org

Park Śląski to teren otwarty, w którym najwięcej osób pojawia się wiosną lub latem. Jednak „zielone płuca” Górnego Śląska są interesujące przez cały rok! Także jesienią i zimą warto się tu wybrać na spacer, dzięki któremu się zrelaksujemy i dotlenimy zmęczony dymem miejskich spalin organizm. Dodatkowo część z atrakcji możemy obejrzeć o każdej porze roku. Należą do nich między innymi Stadion Śląski i Planetarium. 

Jeżeli mieszkasz w okolicy Parku Śląskiego, to nie siedź w domu, tylko korzystaj z dobrodziejstwa tego obszaru zieleni w ramach codziennej lub cotygodniowej aktywności ruchowej. Jeśli przyjeżdżasz do Chorzowa tylko okazjonalnie, to pamiętaj, żeby zarezerwować sobie chociaż jeden lub dwa dni na odwiedzenie Parku i zwiedzenie oferowanych przez niego atrakcji.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia