TechnologiaAplikacjeGry i konsoleGry

Pokemon Go Polska

0

Pokemon Go – światowy hit w rozszerzonej rzeczywistości

Pokemon GoPokemon Go to najpopularniejsza gra na świecie wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość. Odpowiada za nią przedsiębiorstwo Niantic, znane wcześniej z innego tytułu VR – Ingress. Dzięki wykorzystaniu kamery, żyroskopu i GPS, miliony graczy mogą zamienić swój smartfon w pokedex oraz zestaw pokeballi, a następnie wyruszyć na łowy.

Łapanie wirtualnych kompanów jest proste. Wystarczy znaleźć pokemona na mapie, podejść do niego i wejść z nim w interakcje poprzez rzucenie pokeballem. Akcja nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasami stworek unika złapania, a w najgorszym przypadku może uciec.

Trochę historii Pokemon Go – Pokemon Red i SatoshiTajiri

Pokemon Go ma swoje korzenie w grze wydanej jeszcze w 1996 roku, a odpowiada za nią SatoshiTajiri. Twórca światowego hitu swoją karierę zaczynał dość niepozornie. Jako dziecko, znany był z kolekcjonowania owadów i nie przepadał za szkołą. Uniknął kariery elektryka, nie kończąc technikum, do którego posłał go ojciec. Cały czas wolny przeznaczał na gry konsolowe, a jego ulubionym wtedy tytułem był Space Invaders.

Pierwsza koncepcja związana z Pokemon Go i ogólnie serią, narodziła się w 1982, kiedy Game Freak było jeszcze tylko czasopismem. Przyjaciel Satoshiego wpadł na pomysł stworzenia gry związanej z jego dawnym hobby – łapaniem owadów i zaczął rysować pierwsze szkice przedstawiające Pokemony.

Kilka lat później SatoshiTajiri zaczął tworzyć grę we współpracy z Nintendo. Początkowo pomysł nie zyskał zaufania koncernu, ponieważ wydawał się dość kontrowersyjny. Na szczęście Pokemony zdążyły się obronić i szumnie podbiły nie tylko Japonię.

Warto wiedzieć, że nazwa Pokemon wyewoluowała z oryginalnego tytułu Pocket Monsters: Red, co w luźnym tłumaczeniu oznacza kieszonkowe potwory.

Pokemon Go – czemu świat oszalał na punkcie tak prostej gry?

Pokemon Go nie stawia poprzeczki wysoko, jeśli chodzi o poziom trudności. Założenie jest proste, gracz ma przemieszczać się w realnym świecie, a za pomocą swojego smartfonawchodzić w interakcje nie tylko z samymi pokemonami, ale też ze specjalnymi strefami. W salach możemy walczyć z innymi trenerami, a „dotykając” punktu poke stop zdobędziemy dodatkowe doświadczenie lub przedmioty przydatne podczas zabawy. Od czasu do czasu z poke stopu może wypaść jajko, z którego wyklujemy pokemona do swojej kolekcji.

Inaczej niż w głównej serii, gracz nie musi walczyć z każdym napotkanym pokemonem, żeby go złapać. Wystarczy rzucić pokeball. Trudność rzutu polega na wyczuciu odpowiedniej siły i odległości. Im lepsze parametry trafienia, tym łatwiej złapać dzikiego stworka.

Zaraz po premierze gry, miliony ludzi chciało spróbować swoich sił jednocześnie. Ogromna ilość graczy przeciążyła serwery, co opóźniło wydawanie Pokemon Go w kolejnych krajach. Na szczęście większość problemów rozwiązano szybko i gra pojawiła się bez większych trudności wszędzie, gdzie początkowo planowano.

Największą siłą Pokemon Go jest skłanianie ludzi do zwiększenia ilości ruchu w ciągu dnia. Już w pierwszym dniu po premierze, Twitter wypełniony był wpisami o bolących nogach po całodniowej gonitwie za kieszonkowymi stworkami. Wielu graczy twierdziło, że gra pomogła im wyjść z domu, schudnąć, a także zyskać więcej motywacji do utrzymania zdrowego stylu życia.

Pokemon Go – poradnik dla początkujących

Poradnik dla nowych graczy Pokemon GoRozpoczęcie gry w Pokemon Go nie jest trudne. Wystarczy pobrać aplikację z oficjalnego sklepu i zainstalować ją. Wymagania nie są wygórowane, radość z łapania pokemonów możemy czerpać prawie na każdym nowym smartfonie wyposażonym w żyroskop i moduł GPS oraz minimum 1 GB RAM. Warto pamiętać, że gra wymaga stałego połączenia z internetem i ciągle włączonego ekranu.

Zaczynamy zabawę z Pokemon Go

Przy pierwszym włączeniu Pokemon Go będziemy musieli uzupełnić podstawowe informacje o sobie, wybrać drużynę (są 3, każda oznaczona innym kolorem: żółta, niebieska i czerwona), a także zdecydować się na starter, czyli pokemona, z którym zaczniemy rozgrywkę. Warto zapoznać się z podstawowymi parametrami pokemonów, ponieważ są inne niż w grach z klasycznej serii:

 • combatpoints (CP) – siła pokemona, od niej zależy atak;
 • weight/height – wymiary pokemona, większy będzie miał mocniejszy atak;
 • XP – punkty doświadczenia – zdobywamy je, zbierając pokemony, wykluwając jajka, celnie rzucając pokeballem, ewoluując stworki, odwiedzając poke stopy oraz walcząc w gymach.

Ciekawostką jest, że XP zdobywane za jajka różni się w zależności od drogi potrzebnej do wyklucia. Średni przelicznik to 100 XP za każdy 1 km.

Ulepszanie pokemonów i ograniczenia z tym związane

Ulepszanie siły pokemonów jest ograniczone, nie możemy robić tego w nieskończoność. Maksymalna siła zależy od poziomu trenera, osobistego limitu pokemona i możliwych do wykorzystania cukierków oraz pyłu (stardust i candies). Ponadto im wyższy poziom stworka, tym więcej przedmiotów musimy zużyć na podniesienie jego poziomu.

Pokemona możemy też ewoluować, przez co staje się silniejszy. Jednak warto z tym poczekać, ponieważ im lepsze statystyki, tym mocniejszy pokemon po przemianie.

Łapanie nowych pokemonów

Pokemon Go, tak jak inne gry z serii, pozwala na łapanie spotykanych po drodze stworków. Każdy z pokemonów posiada oznaczenie, po którym dowiemy się, jak trudno będzie go złapać. Zielony i biały to niski poziom trudności, taki stworek prawdopodobnie da się złapać za pierwszym razem w podstawowy typ pokeballa. Żółty, pomarańczowy i czerwony to pokemony trudniejsze do złapania. W takim przypadku konieczne będzie użycie lepszego pokeballa, a stworek może uciec lub odbić rzucany przedmiot z powrotem w naszą stronę.

W łapaniu mogą nam pomóc nie tylko różne typy pokeballi, ale też specjalne jagody, które sprawią, że pokemon będzie przyjaźniej do nas nastawiony. Jagody zdobywamy poprzez odwiedzanie poke stopów, wypadają z nich losowo.

Wskazówka dla początkujących w Pokemon Go: warto zbierać wszystkie słabe pokemony. Po pierwsze, są świetnym źródłem cukierków. Po drugie, jeśli mamy w planach ewolucje, to warto poczekać. Po użyciu LuckyEgg punkty doświadczenia otrzymywane za tę czynność są podwajane! W ten sposób bardzo szybko podniesiemy poziom swojego konta.

Wykorzystaj maksymalnie pobliskie poke stopy w Pokemon Go!

W Pokemon Go istnieją specjalne punkty, których odwiedzenie doda nam doświadczenia i pomoże zdobyć specjalne przedmioty, pokeballe i jajka do wyklucia. Aby je aktywować, należy przekręcić dedykowany obrazek. Czynność wykonamy poprzez przesunięcie palcem po fotografii punktu.

Ilość otrzymywanych przedmiotów jest losowa, a wśród specjalnych znajdują się: potiony, razzberry i revive. Służą one kolejno do: uleczania pokemona, łatwiejszego łapania stworków oraz cucenia pokemona po walce.

Przy poke stopie możemy postawić specjalną przynętę, tzw. lure module. Dzięki niej, w wybranym punkcie zejdzie się większa ilość pokemonów, co jest sposobem na łatwe zdobywanie doświadczenia. Warto stawiać przynęty w miejscach, gdzie poke stopów jest więcej i umawiać się z innymi graczami, co jeszcze bardziej ułatwi łapanie.

Frakcje, punkty prestiżu i monety

Na samym początku Pokemon Go wybieramy drużynę, z którą będziemy się trzymać. Oprócz zadań specjalnych wykonywanych od czasu do czasu, kolor posłuży nam do walk w salach. Misją każdego gracza jest zwiększanie ich prestiżu poprzez wygrywanie starć.

Co więcej, jeśli nasz pokemon wystarczająco długo pozostanie niezwyciężony, to w nagrodę zdobędziemy monetę. Maksymalna ilość, jaką możemy ich otrzymać to 10. Oznacza to, że pozostawiając pokemony w 10 salach, dostaniemy aż 100 monet. Ilość monet jest równa ze zdobywanymi punktami prestiżu dla sal. Dodatkową nagrodą za wygrane jest pył, maksymalnie otrzymamy go aż 5000.

Pokemon Go i walki PvP – jak wygrywać starcia?

Największą burzę w Pokemon Go wywołała możliwość walk z innymi trenerami. Bitwy toczą się w formacie 3 vs 3, a żeby ją rozpocząć, wystarczy wyzwać innego trenera, który jest aktualnie dostępny w grze. Każdy uczestnik wystawia swoje 3 najlepsze pokemony, a czas starcia to 4 minuty.

Nie ma limitów walk, możemy stoczyć nieskończoną ilość pojedynków. Warto jednak wiedzieć, że walki zostają odblokowane dopiero wraz z osiągnięciem 10 poziomu postaci.

Oczywiście za wygrane walki dostajemy nagrody. Najczęściej trafiają się punkty doświadczenia i pył, jednak przy odrobinie szczęścia dostaniemy nawet sinnohstone, który pozwoli nam ewoluować wybranego pokemona.

Nie wszystkie pokemony zagwarantują nam wygraną w starciu, nawet jeśli ich statystyki będą wysokie. Niektóre ze stworków widocznie wyróżniają się siłą i to właśnie na nie warto postawić. Dobrym wyborem będą:

 • Venusaur;
 • Blastoise;
 • Arcanine;
 • Kangaskhan;
 • Azumarill;
 • Kingdra;
 • Skarmory;
 • Metagross;
 • Umbreon.

Warto obserwować innych graczy i przygotowywać się na najczęściej wybierane pokemony. Nauczenie się na pamięć słabości związanych z żywiołami, może okazać się świetnym sposobem na kontrowanie przeciwników.

Nowości w Pokemon Go – zmiany pojawiają się bardzo szybko!

Gra Pokemon Go ewoluuje tak szybko, jak stworki, które możemy w niej złapać. Deweloperzy systematycznie wprowadzają nowe generacje pokemonów, a dodawane walki i zmiany w ich systemie sprawiają, że zabawa szybko się nie znudzi. Ponadto co jakiś czas w Pokemon Go odbywają się eventy, na których możemy zdobyć specjalne shiny pokemony oraz legendarne stworki. Zdecydowanie warto mieć rękę na pulsie!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia