TurystykaAtrakcje turystyczne

Poznań – atrakcje turystyczne

0

Atrakcje Poznania: piękne, niezwykłe, zachwycające…

Poznań jest piękny i pełen niespodzianek. Pierwszą z nich jest legenda związana z powstaniem miasta. Podobno dawno, dawno temu spotkali się nad rzeką Wartą legendarni bracia Lech, Czech i Rus. Przez długi czas się nie widzieli, lecz mimo to poznali się od razu. Równocześnie krzyknęli: „Poznaję!”, a w miejscu swojego spotkania wybudowali gród Poznań. Atrakcje turystyczne tego niezwykłego miasta zachęcają podróżnych do dłuższego pobytu…

Panorama Poznania
Panorama Poznania

Poznań to historyczna stolica Wielkopolski, położona w malowniczej dolinie rzeki Warty. Należy do największych i najbardziej zaludnionych miast w Polsce. Jego obszar przekracza 262 km2, dzięki czemu Poznań plasuje się na szóstym miejscu pod względem powierzchni w naszym kraju. Według oficjalnych statystyk mieszka tu przeszło 500 000 osób. Jednak ze względu na panujące w mieście bardzo dobre warunki bytowe, gospodarcze i kulturalne rzeczywista liczba mieszkańców znacznie przekracza dane oficjalne. Do Poznania przyjeżdżają zarówno osoby szukające dobrej pracy, studenci chcący rozpocząć naukę w renomowanych uczelniach wyższych oraz turyści, którzy chcą zwiedzić licznie tu występujące atrakcje turystyczne. Poznań wita wszystkich i zachęca do częstszych odwiedzin!

Historia miasta

Najstarsze ślady pobytu ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z XII – X w. p.n.e. Początkowo pojawiali się tu wędrowni myśliwi. Z kolei pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z VII w. n.e. Najprawdopodobniej pod koniec 1 poł. X w. powstał gród w rejonie poznańskiego Ostrowa Tumskiego, który całkowicie przebudowano w 2 poł. X w. W trakcie przebudowy wzniesiono budynki sakralne, co znacznie przyczyniło się do rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich. To właśnie w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo w naszym kraju (968 r.).

Historia miasta jest bardzo bogata. Poznań niejednokrotnie ulegał znacznym zniszczeniom podczas licznych wojen, które to zniszczenia były odbudowywane w czasach pokoju. Od 1793 r. do 1806 r. miasto znajdowało się pod panowaniem pruskim. Liczne atrakcje Poznania powstały właśnie w tym okresie (między innymi część zabytkowych kamienic). Od 1806 r. do 1815 r. miasto wchodziło w skład Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. do 1848 r. stanowiło autonomiczne Wielkie Księstwo Poznańskie

Kolejny bardzo ważny okres w dziejach Poznania to czasy II wojny światowej, a dokładniej początek 1945 r. Znaczna część miasta zamieniła się wtedy w ruinę: zniszczenia sięgnęły 55%. W tym czasie zrównano z ziemią wiele budowli, które dzisiaj z pewnością określilibyśmy jako najważniejsze atrakcje w Poznaniu. Zabytki, które uległy częściowemu zniszczeniu, były systematycznie odbudowywane na przestrzeni kolejnych lat.

A skąd te koziołki?

Atrakcja Poznania, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów, to dwa koziołki, będące częścią mechanizmu zegara umieszczonego na Ratuszu. Codziennie o godzinie 12:00 koziołki pokazują się oczom zebranych pod ratuszem gapiów i bodą się rogami. A zwiedzający Poznań goście zastanawiają się: skąd tak właściwie wziął się pomysł na bodące się koziołki?

Słynne poznańskie koziołki
Poznańskie koziołki

Tajemnicę białych koziołków wyjaśnia legenda „O poznańskich koziołkach”. Zgodnie z nią w 1551 r. powierzono wykonanie zegara miejskiego mistrzowi Bartłomiejowi. W dniu, w którym miał być odsłonięty zegar, urządzono ucztę, której najważniejszym gościem miał być wojewoda wraz z żoną. Jako główne danie przygotowywano udziec sarni. Jednak, niestety, udziec podczas pieczenia zsunął się z rożna i wpadł prosto w ogień. Mistrz kucharski Mikołaj wysłał więc swojego pomocnika do rzeźnika po nowe mięso. Pomocnik nie mógł nigdzie otrzymać mięsa, więc – zdesperowany – wyszedł poza mury miasta i na łące znalazł dwa białe koziołki. Pognał je do ratusza. Jednak w kuchni koziołki wyrwały się kucharzom i uciekły na wieżę ratusza. Gdy wojewoda i zebrani mieszczanie spojrzeli na wieżę, zobaczyli na niej dwa białe koziołki, które nie zważając na tłumy gapiów, beztrosko bodły się na gzymsie nad zegarem. Wydarzenie to rozbawiło wojewodę. Polecił on mistrzowi Bartłomiejowi rozbudować zegar o właśnie dwa koziołki, które o wyznaczonej porze będą się bodły rogami. 

Najważniejsze atrakcje? Poznań i okolice oferują ich bardzo wiele!

Co oferuje turystom stolica Wielkopolski? Malownicze krajobrazy, liczne tereny zielone, cenne zabytki architektoniczne, rozbudowana infrastruktura sportowa to tylko niektóre atrakcje. Poznań i okolice to rejon wyjątkowo interesujący zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Atrakcje Poznania, które zdecydowanie warto obejrzeć, to Ostrów Tumski, poznański Stary Rynek z przepięknym renesansowym Ratuszem, zabytkowe kamienice, Śródka, Zamek Cesarski i Zamek Królewski. Na uwagę zasługują także liczne budynki sakralne pochodzące z wczesnego średniowiecza, budynki obronne z różnych okresów dziejowych, muzea oraz parki miejskie. Przyjrzyjmy się teraz bliżej wybranym atrakcjom!

Ostrów Tumski – najstarsza atrakcja turystyczna Poznania

Urokliwy Ostrów Tumski to wyspa otoczona dwoma ramionami Warty, z których szersze uważane jest za główny nurt rzeki, a węższe określane mianem Cybina. Z pozostałą częścią miasta Ostrów jest połączony Mostem Bolesława Chrobrego oraz Mostem Mieszka I

Ostrów Tumski to najstarsza atrakcja Poznania. Pierwszy gród piastowski zbudowano tu w X w. n.e. Należał on do grupy najważniejszych grodów w Wielkopolsce (obok grodu w Gnieźnie, Grzybowie, Moczarowie, Kruszwicy i Ostrowie Lednickim). Gród składał się z dwóch części: północnej przeznaczonej dla księcia i dworzan oraz południowej, zamieszkałej przez służbę. Na potrzeby władcy Piastów powstało dwukondygnacyjne książęce palatium. Na podstawie badań archeologicznych stwierdzono, że była to największa świecka budowla z tamtego okresu. Obecnie znajduje się tu zbudowany w XV w. Kościół Najświętszej Marii Panny.

Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W 2 poł. X w. gród został rozbudowany. Powiększono obszar północny (przeznaczony dla władcy oraz dworzan). Po rozbudowie składał się on z trzech połączonych ze sobą części. Siedziba księcia znajdowała się w zachodnim rejonie. Jej wymiary to 80 x 100 m. Obok samego palatium znalazła się tu także kaplica, użytkowana najprawdopodobniej przez żonę Mieszka I, Dobrawę. Po przyjęciu chrztu przez Polskę w tym domu modlitwy sprawowano liturgię chrześcijańską. Część wschodnia była zamieszkana przez dworzan księcia. Istniała tu także stacja misyjna biskupa Jordana (pierwszego biskupa Polski). W miejscu stacji misyjnej znajduje się dzisiaj Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Będąc w Ostrowie Tumskim, należy zobaczyć Pałac arcybiskupi, w którym mieści się siedziba archidiecezji poznańskiej. Pewne jego części powstały już w XIV w. Ciekawymi obiektami są także Psałteria (XVI w.) oraz pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, czyli Akademia Lubrańskiego z początku XVI w. 

Ostrów Tumski to atrakcja Poznania o bardzo dużym znaczeniu historycznym. W 2012 r. otwarto tu Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym zobaczyć można pamiątki z początkowego okresu Polski. Z kolei od 2014 r. działa Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (w skrócie ICHOT), które w nowoczesny sposób prezentuje historię wyspy. W dniu 6 października 1982 r. zespół urbanistyczno-architektoniczny Ostrowa Tumskiego i okolicznej Śródki został wpisany do polskiego rejestru zabytków, a w 2008 r. został uznany za pomnik historii.

Stary Rynek – atrakcja Poznania o ogólnopolskiej sławie

Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu

Stary Rynek to rozległy plac o kształcie kwadratu o 141-metrowym boku, którego wytyczenie datuje się na ok. 1253 r. Do Rynku prowadzi 12 ulic (po trzy wychodzące z każdej strony). Poznański Stary Rynek plasuje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem wielkości (większy są jedynie: rynek krakowski i wrocławski). To właśnie na tym placu znajdują się liczne zabytkowe kamienice, które są wizytówką miasta Poznań. Atrakcje turystyczne, które koniecznie musisz obejrzeć na Starym Rynku, to Ratusz, Waga Miejska, Odwach, domki budnicze, Pręgierz, fontanny nawiązujące do postaci mitologicznych oraz makieta rynku.

Nasze rozważania zacznijmy od… Wagi Miejskiej. Jest to niewielki budynek na Starym Mieście, charakteryzujący się bardzo wysokim dwuspadowym dachem. Waga Miejska w obecnym kształcie powstała w latach 1950 – 1960 i miała być pewnego rodzaju repliką pierwotnego budynku, istniejącego na tym terenie od XVI w. do 1890 r. Przez długi czas w budynku tym mieściła się siedziba ważnika, który za opłatą ważył różnego rodzaju towary. Po wyburzeniu Wagi Miejskiej w 1890 r. zbudowano tu Nowy Ratusz, w którym mieściła się siedziba władz miejskich. Nowy Ratusz został jednak znacznie uszkodzony podczas wojny. W 2 poł. XIX w. postanowiono odbudować Wagę. Budynek zaczął pełnić funkcję Urzędu Stanu Cywilnego. Od 2009 r. znajduje się tutaj centrum kultury: organizowane są wystawy, konferencje oraz różnego rodzaju koncerty i spektakle.

Kolejna interesująca atrakcja Poznania to Odwach, który powstawał między 1783 r. a 1787 r. Na przestrzeni lat pełnił on różne funkcje: był siedzibą straży miejskiej, policji, a nawet aresztem garnizonowym. W 1961 r. Odwach przekształcono na obiekt muzealny. Początkowo mieściło się tu Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka, a od 2001 r. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jest to obowiązkowy punkt odwiedzin dla miłośników historii!

Na Starym Rynku znajdują się także dwa interesujące pomniki. Pierwszy z nich – Pręgierz – przedstawia kata w stronu rycerza, który stoi na wysokiej kolumnie. W ręce trzyma miecz, będący symbolem „prawa miecza”. Prawo to, oznaczające możliwość wydawania wyroków śmierci na skazańcach, zostało nadane miastu przez Władysława Łokietka w 1298 r. Znajdujący się na Rynku Pręgierz jest kopią oryginalnego pomnika z 1535 r. Oryginał możemy podziwiać w Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującym się w Ratuszu. Na uwagę zasługuje także Figura św. Jana Nepomucena usytuowana w południowej części Rynku. Św. Jan Nepomucen chronił miasto przed powodziami, które w przeszłości często nawiedzały okolicę. Pomnik został stworzony najprawdopodobniej w 1724 r. przez nieznanego autora.

Fontanna Neptuna na Starym Rynku
Fontanna Neptuna na Starym Rynku

Jednak to nie jedyne interesujące obiekty małej architektury, którymi może pochwalić się Poznań. Atrakcje turystyczne cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów to… fontanny. Na Starym Rynku jest ich kilka: umiejscowiona przed Ratuszem Fontanna Prozerpiny, znajdująca się w południowo-wschodniej części Rynku Fontanna Apolla, stojąca w południowo-zachodniej części Fontanna Neptuna oraz usytuowana w północno-zachodniej części Fontanna Marsa. Stanowią one doskonałe tło do sesji zdjęciowych, zarówno tematycznych (np. sesji ślubnych), jak i pamiątkowych zdjęć wykonywanych przez przyjeżdżających do Poznania gości. Warta obejrzenia jest także Studzienka Bamberki i metalowa makieta rynku wykonana w skali 1:100.

Ratusz – 10-kondygnacyjna atrakcja Poznania

Ratusz to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Poznania. Jest on najwyższą i równocześnie najbardziej majestatyczną budowlą na Starym Rynku. Pierwotnie budynek Ratusza został wybudowany ok. 1300 r. i miał jedną kondygnację. W kolejnych latach znacznie go rozbudowano. Ze względu na liczne zniszczenia powstałe wskutek upływu czasu i działań wojennych, Ratusz wielokrotnie był remontowany. Ostatni remont miał miejsce w latach 1992 – 2002. 

Ratusz to atrakcja Poznania, którą powinien zobaczyć każdy turysta! Cechuje się on bardzo dekoracyjną zwróconą w stronę Warty (na wschód) fasadą. Posiada trójkondygnacyjną loggię, charakteryzującą się arkadami, pomiędzy którymi możemy obejrzeć kobiece alegorie następujących cnót: cierpliwości (z symbolem: owcą), roztropności (z lustrem), miłości (z dwójką dzieci), sprawiedliwości (z wagą i mieczem), wiary (z kielichem i mieczem), nadziei (z kadzielnicą i słońcem), męstwa (ze złamaną kolumną) oraz umiarkowania (ta postać przelewa wodę z dzbana do misy). 

Nad pierwszym piętrem umieszczono pokaźnych rozmiarów medaliony ze znanymi osobowościami żyjącymi w starożytności, między innymi z Homerem, Brutusem, Spartakusem i Horacym. Na ścianach Ratusza znajdziemy z kolei poczet królów Polski z dynastii Jagiellonów oraz szereg inskrypcji łacińskich, z których przykładowe to:

  • „OPTIMAS CIVITATUM EST QUAE VIRS  BONOS HABET”, czyli: “Najlepsze z miast jest to, które posiada dobrych obywateli”;
  • „UBI PRAESES ERIT PHILOSOPHUS, IBIB CIVITAS ERIT FOELIX”, czyli: “Gdzie rządzący byłby filozofem, tam miasto byłoby szczęśliwe”;
  • “TYRANUS FACIT QUOD PLACET, REX QUOD HONESTUM EST”, czyli: “Tyran czyni, co mu się podoba, król to, co jest uczciwe”.

Ratusz posiada także wieżę, na której szczycie znajduje się umieszczony w 1783 r. pokaźnych rozmiarów orzeł. Ma on 1,8 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2 m. Obecnie w budynku Ratusza mieści się siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. 

Zabytkowe kamienice

Atrakcje Poznania, które zdecydowanie pozostają w pamięci turystów, to zabytkowe kamienice. Są to nie tylko piękne, ale dodatkowo darmowe atrakcje (za darmo można oglądać je z zewnątrz). Poznań posiada kilkaset wartych obejrzenia kamienic, z których znaczna część pochodzi z XVIII lub XIX w. Najstarsze sięgają swoją genezą nawet XV w., choć w późniejszych wiekach były rozbudowywane lub poddane renowacji.

Domki budnicze na Starym Rynku
Domki budnicze na Starym Rynku

Na szczególną uwagę zasługują tzw. domki budnicze, czyli kolorowe wąskie kamieniczki usytuowane tuż przy Ratuszu. Są one pozostałością po dawnej zabudowie handlowej. W XIII w. stały tutaj drewniane budy śledziowe. Na przełomie XV i XVI w. zaczęto budy zastępować murowanymi bardzo wąskimi kamienicami. Na parterze takiej kamieniczki znajdował się najczęściej kram, a na górze izby mieszkalne. Obecnie pod arkadami znajdują ustawione są często stoiska, na których można kupić pamiątki. Domki budnicze to wyjątkowa atrakcja Poznania, którą koniecznie trzeba zobaczyć! 

Śródka

Bardzo ciekawym miejscem do odbycia spaceru jest Śródka, czyli niewielki obszar usytuowany na wschód od Ostrowa Tumskiego, na przeciwległym brzegu Cybiny. Od 2007 r. jest ona połączona z Ostrowem mostem biskupa Jordana, dzięki czemu turyści mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy tymi dwoma rejonami. Informacje o Śródce pojawiały się w dokumentach źródłowych już na początku XIII w. Pierwotnie nie była ona powiązana z Poznaniem, posiadała własne prawa miejskie (nadane w 1231 r.). Do Poznania ten urokliwy teren został włączony dopiero ok. 1800 r.

Najważniejsze atrakcje Poznania znajdujące się na obszarze Śródki to Rynek Śródecki, XVI-wieczny kościół św. Małgorzaty, Klasztor Filipinów z XVIII w. oraz fascynujący mural Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle. Mural został namalowany został przez artystkę Arletę Kolasińską na dwóch ścianach kamienicy znajdującej się skrzyżowaniu ulic Rynek Śródecki i Filipińska. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 października 2015 r. Patrząc na mural widzimy kilka „nakładających się” na siebie kamienic. Dolna część muralu przedstawia sklepy: z produktami chemicznymi, z wyrobami mięsnymi oraz sklep Terravita z wyrobami czekoladowymi, udekorowany nietypowymi drzwiami przedstawiającymi czekoladę. Nieco wyżej widzimy rycerza na koniu z tarczą i włócznią oraz napis: ŚRÓDKA 1231 CIVITAS. Jest to książę Wielkopolski Władysław Odonic, który nadał Śródce prawa miejskie. Na dachu jednej z niższych kamienic siedzi trębacz i gra, a na jednej z wyższych beztrosko spaceruje czarny kot. Opowieść śródecka… to wyjątkowa atrakcja Poznania, zdecydowanie warta obejrzenia.

Budynki sakralne

Bogata historia miasta wiąże się z powstaniem licznych budowli sakralnych. Średniowieczne kościoły, zakony, czy też cmentarze to atrakcje Poznania, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wizyty w stolicy Wielkopolskiej. Spośród kilkudziesięciu obiektów związanych z krzewieniem wiary (chrześcijańskiej i nie tylko) wymienić warto przede wszystkim:

  • Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, której początki sięgają X w. (ul. Mieszka I);
  • Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za murami, pierwotnie wybudowany w 1187 r. (ul. Warszawska 24);
  • Kościół parafialny św. Małgorzaty (na Rynku Śródeckim), który powstał w 1 poł. XIII w.;
  • Bazylika  Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa (ul. Klasztorn 11), budowana w 2. poł. XVII w.;
  • Zespół klasztorny bernardynek, w skład którego wchodzi wywodzący się z 1603 r. kościół Przemienienia Pańskiego oraz XVII-wieczny klasztor, pełniący obecnie funkcję szpitala (ul. Długa 1/2);
  • Zespół klasztorny dominikanów (dzisiaj zespół klasztorny jezuitów), składający się z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia (początki: XIII w.), klasztoru (XIII – XIV w.) oraz XVII-wiecznego domu furty klasztornej (ul. Szewska 18);
  • Cmentarz parafii św. Wojciecha z 1833 r.;
  • Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan (dawniej cmentarz Starofarny) z pocz. XIX w.

Obiekty sakralne to szczególne atrakcje Poznania. Z jednej strony służą one kontemplacji i skłaniają do modlitwy, z drugiej – pozwalają poznać niesamowitą architekturę minionych stuleci. Znaczna część poznańskich kościołów i cmentarzy została zniszczona (częściowo lub całkowicie) podczas II wojny światowej. Jednak – dzięki ogromnej pomocy instytucji państwowych oraz całej rzeszy prywatnych miłośników historii i sztuki – wiele z nich udało się odbudować.

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Poznaniu
Zamek Królewski w Poznaniu

Atrakcje Poznania nawiązujące swoją genezą do średniowiecza to nie tylko kościoły. Niezwykłym miejscem jest także Zamek Królewski, zbudowany najprawdopodobniej na potrzeby księcia poznańskiego Przemysła II w XIII w. Od czasów powstania Zamek kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany. W latach 2010 – 2013 został zrekonstruowany. Nie jest to wierna kopia XIII-wiecznej twierdzy, lecz nawiązuje swoim stylem i formą do XVI-wiecznej siedziby ówczesnych starostów. 

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka 43-metrowa wieża, z której roztacza się wspaniały widok na okolice, w tym także na atrakcje Poznania zlokalizowane na Starym Rynku. Goście mogą oglądać panoramę miasta z dwóch tarasów widokowych. Na samym szczycie wieży znajduje się taras bez zadaszenia, a na wysokości 30 m – taras zadaszony. Do niżej położonego tarasu można dojechać windą. Turyści lubiący ruch powinni jednak skusić się na wejście na wieżę schodami – jest ich niespełna 200 i stanowią dodatkową atrakcję dla zwiedzających.

Zamek Królewski wznosi się majestatycznie na wzgórzu nazywanym obecnie Górą Przemysła. Znajduje się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych. Około 2 000 przedmiotów użytkowych od średniowiecza do współczesności zostało zebranych w 18 przestrzeniach, zajmujących aż cztery kondygnacje.  Sale i pomieszczenia muzealne zajmują łącznie powierzchnię 1 500 m2, co czyni Muzeum Sztuk Użytkowych wyjątkowym miejscem na skalę całej Polski.

Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza do siebie wszystkich turystów, bez względu na ich wiek. W tym niezwykłym miejscu przygotowano liczne atrakcje dla dzieci. Najmłodsi mogą wziąć udział w różnego typu działaniach interakcyjnych, warsztatach i lekcjach, które przybliżą im znaczenie poszczególnych przedmiotów użytkowych na przestrzeni minionych wieków. 

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski
Zamek Cesarski

Kolejna atrakcja turystyczna Poznania, którą warto obejrzeć, to Zamek Cesarski. Został on wybudowany w latach 1905 – 1910 na potrzeby cesarza niemieckiego Wilhelma II. Tym samym jest to najmłodszy zamek monarszy w całej Europie. Zamek swoim wyglądem przypomina średniowieczne twierdze. Budowla została wzniesiona w stylu neoromańskim. Kształt Zamku to nieregularny wielobok, nad którym góruje 75-metrowa wieża. Mury zdobią mniejsze wieżyczki oraz liczne dostojne okna. Główny budynek twierdzy składa się z dwóch skrzydeł. W czasach Wilhelma II skrzydło zachodnie przeznaczone było na pomieszczenia mieszkalne, a wschodnie pełniło funkcję reprezentacyjną. W chwili zakończenia budowy liczba pomieszczeń wyniosła 585, a łączna powierzchnia użytkowa 13 501 m2 (przy powierzchni całkowitej przekraczającej 25 000. m2). Tron cesarski (podwójny) ważył 3,5 tony! Zamek był przejawem przepychu i bogactwa władcy. 

Powstanie zamku wiąże się z legendą. Podobno prace budowlane były obserwowane często przez polskich chłopów. Jeden z nich, pochodzący z Górczyna, miał codziennie przychodzić na teren budowy i zachęcać robotników do pracy. Było to dziwne, gdyż Polacy zazwyczaj niechętnie przyjmowali wiadomość o tworzeniu na ziemiach polskich niemieckich budowli. Zapytany o przyczynę swojego zachowania chłop odpowiedział: „Przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, Polska z martwych powstanie”. I rzeczywiście – w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość.

Ciekawostką jest fakt, że po I wojnie światowej w Zamku działał Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci zasłynęli na całym świecie dzięki złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Na pamiątkę tego wydarzenia w 2007 r. odsłonięto przed Zamkiem Pomnik Pogromców Enigmy. Dzisiaj Zamek stanowi siedzibę Centrum Kultury Zamek, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Teatru Animacji. 

Architektura obronna

Liczne atrakcje w Poznaniu wiążą się bezpośrednio z działaniami wojennymi, które w poprzednich stuleciach były prowadzone w tym rejonie. Już ok. 1280 r. rozpoczęto budowę murów obronnych wokół miasta. Inwestorem budowy był książę (a później król) Przemysł II. Fortyfikacje służyły do odparcia licznych ataków wrogich wojsk, między innymi szturmu Jana Luksemburskiego, do którego doszło w 1331 r. Mury zostały wybudowane z cegły wiązanej. Kształtem przypominały koło i były wzmocnione 35 basztami, rozstawionymi mniej więcej co 35 – 45 m. Na tamte czasy Poznań był jedną z największych twierdz w całej Polsce. Od XV w. mury obronne miały także znaczenie inne niż militarne, np. jedna z baszt była używana jako mennica. Do dzisiaj przetrwały zaledwie pewne fragmenty tych XIII-wiecznych murów. Są to dwie baszty (przy ul. Masztalarskiej i na łączeniu ul. Masztalarskiej z ul. 23 Lutego), mur obronny (ul. Ludgardy i ul. Wrocławska 25) oraz podziemna część bramy Chwaliszewskiej (ul. Wielka 17). 

Duża liczba budowli obronnych powstała w XIX oraz na początku XX w. Zbiór tych fortyfikacji określany jest mianem Twierdzy Poznań. Do dnia dzisiejszego przetrwało z niej między innymi 18 fortów, z których przykładowe to Fort I przy ul. Książęcej, Fort Ia przy ul. Gołężyckiej, Fort II przy ul. Obodrzyckiej, Fort IIa przy ul. Kurlandzkiej, Fort III przy ul. Krańcowej, Fort IIIa przy ul. Wrzesińskiej, czy też Fort IV przy ul. Głównej. Ważna historycznie atrakcja Poznania to sięgający lat 1829 – 1839 Fort Winiary, czyli dzisiejszy Park Cytadela, na terenie którego znajduje się także cmentarz.   

Śluza Katedralna
Śluza Katedralna
Zdjęcie: Koefbac / commons.wikimedia.org

Chętnie odwiedzana atrakcja turystyczna Poznania to także Śluza Katedralna na Ostrowie Tumskim. Był to ufortyfikowana budowla hydrotechniczna, zbudowana nad opływającą Ostrów rzeką Cybiną. Celem Śluzy było z jednej strony ułatwienie wojsku przejścia przez Cybinę, a z drugiej – możliwość spiętrzenia wody rzeki i zalania terenów wokół umocnień. Budowa tej budowli hydrotechnicznej była bardzo istotna ze względu na bliskość granicy z Rosją, która po 1815 r. znajdował się zaledwie 70 km od Poznania. Jednak zgodnie z dostępnymi danymi historycznymi – nigdy nie skorzystano z możliwości zalania okolicznych terenów.

Muzea

Poznań jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla amatorów sztuki. Znajduje się tu kilkadziesiąt muzeów o różnym zakresie tematycznym. Zwiedzanie warto rozpocząć od poznania historii miasta i okolic. W tym celu można zwiedzić między innymi: Muzeum Historii Miasta Poznania (Stary Rynek 1), Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (ul. Stary Rynek 9), Muzeum Armii „Poznań” (Cytadela Mała Śluza), Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Odwach, Stary Rynek 3), Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (ul. Święty Marcin 80/82) oraz zobaczyć Makietę Dawnego Poznania (podziemia kościoła, ul. Franciszkańska 2).

Osoby zainteresowane kulturą i sztuką użytkową minionych wieków, powinny udać się do Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła I), Muzeum Archeologicznego (ul. Wodna 27), Muzeum Bambrów Poznańskich (ul. Mostowa 7) oraz Muzeum Etnograficznego (ul. Grobla 25). Z kolei pasjonaci książek z pewnością będą zainteresowani wystawami proponowanymi przez Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (ul. Stary Rynek 84), Muzeum Józefa I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14), oraz muzeum Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4/8). 

W Poznaniu znajdziemy także muzea o dość nietypowej tematyce. Należą do nich:

  • Muzeum Instrumentów Muzycznych (ul. Stary Rynek 45), jedno z trzech muzeów instrumentów muzycznych w całej Europie; 
  • Muzeum Farmacji (ul. Marcinkowskiego 11), prezentujące zbiory naczyń aptecznych oraz sprzętu laboratoryjnego;
  • Muzeum Komunikacji Miejskiej PKP Poznań (ul. Głogowska 131/133), prezentujące chociażby oryginalne elementy tramwaju konnego oraz pulpit motorniczego z przegubowca 102N;
  • Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski (pod rondem Kaponiera), w którym znajdują się samochody i motocykle z początku XX w., między innymi amerykańskie Reo z 1909 r., Overland z 1926 r. oraz masywny Harley Davidson z 1928 r.

Poznań – atrakcje turystyczne dla aktywnych

Interesuje Cię przede wszystkim aktywny wypoczynek? Jeśli tak, to koniecznie musisz odwiedzić Poznań! Znajdziesz tu wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, począwszy od przyjemnych spacerów pośród cudów natury, poprzez wyznaczone drogi wspinaczkowe, a na całorocznym stoku narciarskim kończąc. 

Jezioro Maltańskie
Jezioro Maltańskie
Zdjęcie: Radomil / commons.wikimedia.org

Główna atrakcja Poznania nastawiona na rekreację to Jezioro Maltańskie. Jest to istniejący od 1952 r. sztuczny zbiornik wodny na prawym brzegu Warty. Obwód Jeziora Maltańskiego wynosi 5,6 km i stanowi idealną trasę na przyjemny spacer lub przejażdżkę rowerową. Na osoby lubiące uprawiać sporty wodne czeka specjalnie wyznaczone kąpielisko oraz wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Tuż przy Jeziorze znajdziemy także całoroczny sztuczny stok narciarski, dzięki któremu fani białego szaleństwa mogą przyjemnie spędzać czas mimo znacznej odległości od gór. Wokół zbiornika przygotowano atrakcje dla dzieci: plac zabaw, kule wodne, czy też tor kolejki wąskotorowej „Maltanka”.

Kolejnym akwenem w okolicy Poznania jest Jezioro Kierskie. Należy ono do grupy jezior polodowcowych i jest uważane za jedno z najpiękniejszych zbiorników wodnych w województwie wielkopolskim. Także tutaj przygotowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak ścieżki spacerowe, trasy rowerowe, strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, czy też place zabaw.

Miejscem bardzo popularnym jest Wielkopolski Park Narodowy, znajdujący się ok. 15 km na południe od miasta. Park powstał w 1957 r. i zajmuje powierzchnię niespełna 10 tys. ha. Na aktywnych turystów czekają trasy wycieczkowe, które można pokonać pieszo lub rowerowo (w zależności od charakteru danej trasy). Najciekawsze z tras to 

  • Trasa im. prof. Adama Wodziczki (9,5 km): Osowa Góra – Jez. Kociołek – Jez. Skrzynka – Jez. Góreckie – Osowa Góra, znaki niebieskie, potem czerwone i znów niebieskie;
  • Trasa „Szlak Kosynierów” (8 km): Osowa Góra – Jez. Kociołek – Jez. Góreckie – Jeziory – Puszczykówko, znaki niebieskie, potem czerwone;
  • Trasa im. Cyryla Ratajskiego (13 km): Mosina – Jez. Kociołek – Górka – Jez. Łódzko – Dymaczewskie – Jez. Witobelskie – Stęszew, znaki niebieskie;
  • Trasa im. Bernarda Chrzanowskiego (12 km): Puszczykowo – Jarosławiec – Puszczykówko, znaki żółte.

Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego znajdują się także trzy atrakcyjne jeziora: Jezioro Łódzko-Dymaczewskie o powierzchni 127 ha, Jezioro Witobelskie o powierzchni 97 ha oraz Jezioro Góreckie o powierzchni 101 ha. Zachęcają one spacerowiczów do obcowania z przyrodą i podziwiania jej piękna.

Stolica Wielkopolski umożliwia połączenie aktywnego spędzania czasu ze zwiedzaniem zabytków. Przykładem może być chociażby malowniczy Park Cytadela. Jest to rozległy teren zielony, zachęcający do kilkugodzinnych spacerów i zwiedzania pozostałości po Twierdzy Poznań. Dość aktywnie można spędzić czas także w centrum miasta: samo przejście Starego Rynku, Ostrowa Tumskiego i Śródki zajmuje kilka godzin.

Poznań – atrakcje dla dzieci

Planujesz zwiedzić Wielkopolskę z rodziną i interesują Cię głównie atrakcje dla dzieci? Poznań i okolice mają ich naprawdę sporo! Główna atrakcja Poznania skierowana do najmłodszych to ogród zoologiczny, a właściwie… dwa ogrody zoologiczne. W dzielnicy Jeżyce znajduje się zabytkowe Stare ZOO, w którym mieszkają przede wszystkim zwierzęta hodowlane: milutkie owce, wesołe osiołki, wdzięczne kozy oraz ruchliwe króliki. Spotkamy tu także szopa pracza, lisa, lemura, gady różnych gatunków, żaby oraz różnobarwne tropikalne ryby. We wschodniej części miasta znajduje się znacznie większe Nowe ZOO, będące domem dla między innymi żyraf, zebr, tygrysów, nosorożców, czy też słoni. 

Kolejka Parkowa Maltanka
Kolejka Parkowa Maltanka
Zdjęcie: Koefbac / commons.wikimedia.org

Tuż koło Nowego ZOO znajduje się następna atrakcja turystyczna Poznania: Kolejka Parkowa Maltanka. Długość torów kolejki to 3850 m, a rozstaw torów wynosi 600 mm. Duża część trasy kolejki usytuowana jest tuż przy Jeziorze Maltańskim. Podczas jazdy w wagonie ciągniętym przez zabytkową lokomotywę można nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale także podziwiać malownicze okoliczne krajobrazy.

Ciekawe atrakcje dla dzieci w Poznaniu to także Laboratorium Wyobraźni i Rogalowe Muzeum Poznania. Pierwsze z wymienionych miejsc umożliwia najmłodszym gościom podróż do fascynującego świata wyobraźni. Celem Laboratorium jest rozbudzenie ciekawości świata, rozwijanie wyobraźni oraz zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi. Dzięki przygotowanym na specjalnych stoiskach i biurkach eksperymentom, łamigłówkom i zagadkom logiczno-matematycznym najmłodsi mogą samodzielnie przeprowadzić różnego typu eksperymenty, a tym samym – uczą się poprzez zabawę.

Kolejna atrakcja Poznania, którą powinny odwiedzić rodziny z dziećmi, to Rogalowe Muzeum. W tym cudnie pachnącym miejscu można obejrzeć pokazy o wypieku Rogali Świętomarcińskich. Pokazy są wzbogacone elementami gwary poznańskiej i ciekawostkami historycznymi. Podczas wizyty w Muzeum każde dziecko może spróbować własnoręcznie rozwałkować ciasto na rogale. Mniam… aż ślinka cieknie!

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu to także szereg miejsc związanych z historią miasta. Chodzi tu o forty, zamki i inne budynki związane z architekturą obronną. Z pewnością większość chłopców marzyła choć raz o tym, żeby zostać rycerzem, a większość dziewczynek wyobrażała siebie w roli królewny. Oglądając Zamek Królewski, czy też Zamek Cesarki, najmłodsi goście mają szansę poznać miejsca, w których dawno, dawno temu żyli królowie, królewny, rycerze, czy też cesarz niemiecki wraz ze swoimi poddanymi. 

W niedalekiej odległości od Poznania znajdują się także Pałac w Dobrzycy oraz Pałac w Wąsowie. Są to budowle, które swoim kształtem, rozmiarami, wzniosłymi wieżami i oryginalnymi detalami zdecydowanie przenoszą dzieci w świat baśni. A po zwiedzaniu zamków warto udać się do Grodu Pobiedziska. Jest to rekonstrukcja średniowiecznego grodu Piastów, w którym można założyć prawdziwą kolczugę i hełm oraz potrzymać w ręku miecz. Na terenie grodu często organizowane są imprezy plenerowe i rekonstrukcje np. walk. Jest to atrakcja Poznania (a dokładniej: okolic Poznania), którą zdecydowanie należy odwiedzić z dziećmi!

Poznań – atrakcje dla par

Planujesz pokazać swojej „drugiej połowie”, jakim wspaniałym miastem jest Poznań? Atrakcje dla dwojga, które oferuje stolica Wielkopolski mówią same za siebie! Przede wszystkim romantyczną wycieczkę warto rozpocząć od spaceru z dala od tłumu turystów. Jako miejsce spaceru można wybrać chociażby Park Cytadela lub położony nieopodal Park Sołacki. Dużo osób ceni sobie szczególnie tę drugą propozycję. Park Sołacki to atrakcja Poznania, która jest nieco mniej „ułożona” niż pozostałe miejskie tereny zielone. Jest tu mnóstwo natury, która niejako „żyje własnym życiem”. Piękne drzewa i krzewy otaczają urokliwe alejki, otaczające niewielkie jeziorko w środku Parku. Z wielu miejsc można swobodnie obserwować pływające po wodzie kaczki i łabędzie. Wczesną jesienią warto odwiedzić park od strony Alei Wielkopolskiej, pełnej spadających z drzew kasztanów… Idealna sceneria do wyznań miłosnych…

Miłośnicy kwiatów powinni udać się do Ogrodu Botanicznego UAM. Jest to wyjątkowo „pachnąca” atrakcja Poznania, sięgająca roku 1811. Na przestrzeni 22 ha rośnie ok. 7000 taksonów. Część z nich należy do kolekcji specjalnych, jak np. przedstawiciele flory tropikalnej, byliny ozdobne, rośliny górskie, sukulenty, czy też gatunki zagrożone wymarciem. Na terytorium Ogrodu znajduje się sześć szklarni, w których przechowywane są rośliny wymagające szczególnej pielęgnacji (np. rośliny ciepłolubne).

Jednak to nie wszystko, co oferuje Poznań. Atrakcje dla par wiążą się także z obiektami historycznymi. Wspólne zwiedzanie Zamku Cesarskiego, pozostałości XIII-wiecznych murów obronnych oraz XIX-wiecznych fortów może być dobrą i interesującą przygodą. 

Most Jordana
Most Jordana

Przed udaniem się na romantyczną kolację koniecznie należy odwiedzić most Jordana, określany także jako „kładka miłości”. Jest to wyjątkowa atrakcja Poznania, gdyż zakochani wieszają tu kłódki ze swoimi inicjałami. Kłódki są zamykane, a kluczyk… trafia do rzeki, aby nikt nigdy już nie otworzył kłódki miłości.

Po pełnym atrakcji dniu warto skierować swe kroki w stronę Starego Rynku. To tu znajdują się główne atrakcje Poznania, takie jak chociażby zabytkowe kamienice, czy też Ratusz. Rynek pełen jest także klimatycznych restauracji i knajpek. Dobrze byłoby wybrać restaurację z przytulnymi lożami, zapewniającymi odrobinę prywatności, i w spokoju zjeść romantyczną kolację przy lampce dobrego wina. A idealnym zakończeniem spotkania jest wieczorny spacer urokliwymi uliczkami wokół Rynku. 

Darmowe atrakcje – Poznań dla oszczędnych

Liczne atrakcje w Poznaniu są dostępne dla zwiedzających całkowicie bezpłatnie. Przykładem może być chociażby wejście do nowoczesnej części Zamku Cesarskiego. Już sam moment wejścia na teren twierdzy jest niesamowity i pozwala wielu osobom wyobrazić sobie przepych tego monstrualnego budynku w czasach po zakończeniu jego budowy. Płatne jest jedynie wejście do sal historycznych. 

Oczywiście, bezpłatnie można obejrzeć fasady zabytkowych poznańskich kamienic i odbyć spacer urokliwymi uliczkami, w trakcie którego warto przystanąć przy jednym z licznych obiektów małej architektury (pomników, fontann itp.). Nic nie zapłacimy też za obejrzenie murala Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle. Jeśli przy okazji spotkamy okolicznego mieszkańca, to z pewnością niejedno on nam opowie o kulisach powstawania tego niesamowitego malowidła ściennego. Bez uiszczania opłaty zwiedzimy równieżwiększość obiektów sakralnych oraz część kulturalnych (np. Muzeum Farmacji).

Poznań oferuje także atrakcje dla dzieci i dorosłych, które w wybranym dniu tygodnia są całkowicie darmowe. Przykładowo we wtorek można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła. 

Dla osób, które planują w krótkim czasie obejrzeć najważniejsze atrakcje w Poznaniu, ciekawą propozycją może być Poznańska Karta Turystyczna. Jest ona dostępna w wersji jedno-, dwu- lub trzydniowej. Zakup Karty umożliwia darmowy wstęp do wybranych obiektów turystycznych. Posiadacze karty mogą także skorzystać z licznych zniżek. Szczegółowe informacje o cenie Karty oraz wykaz instytucji oferujących zniżki są dostępne w Internecie.

Poznań – atrakcje zimą

Poznań zimą
Poznań zimą

Stolica Wielkopolski jest piękna o każdej porze roku! Miesiące letnie to nie jest jedyny okres, w których warto odwiedzić Poznań. Atrakcje zimą kuszą równie skutecznie! Przede wszystkim podczas zimowych miesięcy można odwiedzić jedno z licznych poznańskich muzeów, między innymi Muzeum Historii Miasta Poznań, zlokalizowane w zabytkowym Ratuszu przy ul. Stary Rynek 1, czy też Muzeum Instrumentów Muzycznych (ul. Stary Rynek 45). Dobrym pomysłem jest także spacer po terenach zielonych miastach oraz zwiedzanie pozostałości XIII-wiecznych murów obronnych oraz Twierdzy Poznań. Co prawda militarne atrakcje Poznania w większości zlokalizowane są na świeżym powietrzu, ale są one dostępne przez cały rok.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia