Komputery i InternetOprogramowanie

Program antywirusowy

0

Czym jest program antywirusowy? Jak działa? Jakie funkcje posiada? Wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz mieć na komputerze najlepszy program antywirusowy

Przeglądanie internetu nie jest w dzisiejszych czasach bezpieczne, jeżeli na Twoim urządzeniu nie ma odpowiednich zabezpieczeń. Na wielu stronach na internautów czyha wiele zagrożeń w postaci wirusów. Świadomy użytkownik powinien zainwestować w program antywirusowy, który będzie stanowił skuteczną barierę przed szkodliwymi aplikacjami.

program antywirusowyWielu użytkowników komputerów zastanawia się, jaki program antywirusowy wybrać, jak powinien działać dobry program antywirusowy, a także jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne są stosowane przez jego producentów, aby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Warto wiedzieć, w jaki sposób chroni on pliki przed zainfekowaniem. Te informacje są niezbędne, jeżeli chcesz mieć do dyspozycji najlepsze programy antywirusowe.

Program antywirusowy – podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem, jakie ma do wykonania każdy program antywirusowy jest wykrycie, zwalczenie i usunięcie wirusa, który przedostał się do komputera. Obecnie bardzo często użytkownik ma do dyspozycji darmowy program antywirusowy dołączony do pakietu startowego wraz z kupowanym komputerem. Nie trzeba się dzięki temu martwić, że urządzenie w momencie pierwszego uruchomienia nie jest we właściwy sposób chronione.

Każdy program antywirusowy posiada skaner, który bada pliki znajdujące się na komputerze, albo na żądanie, albo w ustalonych odstępach czasu. Przeszukując zawartość dysków, antywirus może typować pliki, które uznaje za wadliwe czy podejrzane. Tym samym użytkownik jest na bieżąco informowany, jeżeli jego komputer jest w jakikolwiek sposób zagrożony.

W związku z tym, że każdego dnia powstaje bardzo dużo nowych mutacji wirusów, program antywirusowy jest aktualizowany na bieżąco, dostosowując się do nowych technik wprowadzanych do sieci przez hakerów. Jest to możliwe dzięki korzystaniu z chmury obliczeniowej. W podstawowym pakiecie, każdy program antywirusowy posiada również:

 • zaporę sieciową,
 • moduły do kontroli poczty elektronicznej,
 • moduły do kontroli plików pobieranych z sieci,
 • moduły zapobiegające włamaniom do komputera,
 • skanery pamięci,
 • MBR (Master BootRecord).

Jak działają najlepsze programy antywirusowe?

Najpopularniejsze programy antywirusowe działają podobnie do ludzkiego organizmu. Identyfikują zagrożenia po dostaniu się ich do systemu, a następnie je zwalczają. Podstawą jest jednak, aby producent w momencie tworzenia programu, przygotował kompleksową bazę danych określającą sygnatury złośliwego oprogramowania. Dzięki temu antywirus będzie w stanie zidentyfikować je i odróżnić od bezpiecznych aplikacji.

Antywirus każdego dnia pobiera i aktualizuje dane, dzięki czemu może na bieżąco rozpoznawać nowe zagrożenia. Można domyślać się, że codziennie powstaje ich bardzo dużo. Nie brakuje w końcu osób, które chciałyby wykraść dane z komputerów innych. Gdy na urządzeniu, na którym działasz pojawi się wirus, program antywirusowy natychmiast przekaże informacje o tym do użytkownika poprzez komunikat wyświetlany na ekranie. Następnym krokiem jest albo automatyczne usuniecie wirusa z urządzenia, albo pozostawienie tej decyzji użytkownikowi.

Czy program antywirusowy jest Ci potrzebny? Sprawdź!

czy antywirus jest potrzebnyCzęść osób jest zdania, że jeżeli nie wykorzystują komputerów do celów biznesowych, sprawnie działający program antywirusowy nie jest im kompletnie potrzebny. Twierdzą, że odwiedzając legalne i sprawdzone strony, nie mogą narazić się na żadne niebezpieczeństwa. To bardzo duży błąd! Bez dwóch zdań, na każdym urządzeniu mającym dostęp do sieci niezbędne są profesjonalne programy antywirusowe. Ranking najczęstszych zagrożeń potwierdza, że w sieci bez dodatkowego wsparcia nie jesteśmy bezpieczni.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna strona internetowa. Nagle zainfekowana może zostać witryna, którą odwiedzasz regularnie od lat. Ataki hackerskie to dziś codzienność. Nawet możesz nie wiedzieć o tym, że na Twoim komputerze zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Po cichu będzie ono zbierało dane o hasłach i loginach. Gdy się spostrzeżesz, będzie już za późno.

Wzrost zagrożeń, przed którymi trzeba się bronić jest bardzo duży i odbywa się w bardzo krótkim czasie. Cyberprzestępcy posiadają potężne narzędzia i nie zawahają się ich użyć, aby wyłudzić pieniądze czy pozyskać wrażliwe dane. Bez skutecznej ochrony, jaką zapewniają programy antywirusowe, Twoje dane nie są bezpieczne i mogą przedostać się w niepożądane ręce. Niezależnie od tego, czy wybierzesz darmowy program antywirusowy, czy jego wersję płatną, najważniejsze jest, aby antywirus zapewniał bardzo dobry poziom bezpieczeństwa i był funkcjonalny.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając program antywirusowy?

Podstawą jest podjęcie decyzji, czy chcesz mieć na swoich urządzeniach darmowe programy antywirusowe, czy płatne programy antywirusowe. W sieci dostępnych jest wiele programów, które działają zupełnie za darmo i wykazują się niemałą skutecznością. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będą mniej skuteczne od płatnych wersji, ze względu na ograniczony dostęp do zaawansowanych funkcji.

Jeżeli jednak nie chcesz płacić, a podstawowa ochrona jest dla Ciebie wystarczająca, darmowy program antywirusowy bardzo dobrze sprawdzi się w tej roli. Pamiętaj jednak, że to nie na cenę należy zwracać uwagę, jeżeli chcesz mieć dobry program antywirusowy. Znaczenie powinny mieć przede wszystkim:

 • wysoka jakość działania,
 • prosta konfiguracja,
 • pozytywne opinie użytkowników,
 • skuteczna ochrona przed utratą danych,
 • ochrona skrzynki e-mailowej,
 • wykrywanie przynajmniej niektórych programów szpiegowskich.

Najlepszy program antywirusowy zagwarantuje właściwą ochronę dla komputera i zapewni użytkownikowi pełne bezpieczeństwo w sieci. Bez żadnych przeszkód można będzie przeglądać wszelkiego rodzaju strony internetowe, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Jeżeli na którejś z nich będzie znajdowało się jakiekolwiek zagrożenie, program antywirusowy nas o tym poinformuje.

Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić:

 • detekcję – najlepszy program antywirusowy działa szybko, skutecznie wykrywa wszystkie zagrożenia, a jednocześnie niweluje już w zarodku wirusy. Nawet bezpłatny program antywirusowy powinien zapewniać wysoki poziom ochrony. Najpopularniejsze programy antywirusowe posiadają poziom detekcji na poziomie prawie 100%. Tylko taki antywirus jest więc słusznym wyborem,
 • warstwę ochronną – wszystkie dobre programy antywirusowe muszą mieć dodatkową warstwę ochronną. Ochrona danych w czasie rzeczywistym już nie wystarczy, ponieważ co chwila pojawiają się nowe zagrożenia. Program antywirusowy powinien mieć rozbudowaną zaporę sieciową chroniącą przed zagrożeniami z sieci. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na ochronę przed ransomware i banguard, aby z ich kont nie zostały wyprowadzone pieniądze, a z komputerów poufne dane osobowe klientów,
 • politykę prywatności – niezwykle ważne jest, jaką politykę prywatności prowadzi firma, która produkuje antywirus, z którego chcesz skorzystać. Najlepszy program antywirusowy to taki, którego właściciel chroni dane osobowe klientów, a jego działalność jest etyczna i odpowiedzialna. Dane, które zostają przekazane producentowi nie trafią dzięki temu w niepowołane ręce,
 • funkcjonalność – programy antywirusowe muszą być w każdym calu dopasowane do potrzeb użytkownika. Nie mogą jedynie mieć ładnego interfejsu, ale przede wszystkim ich obsługa powinna być prosta. Dodatkowym atutem jest pomoc techniczna dostępna w języku polskim. Najlepszy program antywirusowy jest dostosowany do potrzeb zarówno zaawansowanych, jak i zwykłych użytkowników,
 • dostępne funkcje – wybierz program antywirusowy, który posiada użyteczne funkcje. Więcej, nie znaczy tutaj lepiej. Jeżeli z komputera nie korzystają dzieci, nie ma potrzeby nabywania oprogramowania blokującego treści i ograniczającego dostęp do stron internetowych. Wybieraj dobre programy antywirusowe, które spełniają Twoje oczekiwania i posiadają przydatne funkcje.

Funkcje, które posiadają najlepsze programy antywirusowe

funkcje programów antywirusowychJest kilka podstawowych funkcji, które dobre programy antywirusowe mają w standardzie. Wybierając antywirus w nie wyposażony, zapewniasz sobie najlepszą ochronę dla swojego komputera.

1.Skanowanie plików

Podstawowym zadaniem, jakie mają do wykonania dobre programy antywirusowe jest szczegółowe skanowanie wszystkich plików znajdujących się na komputerze, jak i przeglądanych w sieci. Gdy tylko pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, użytkownik powinien zostać o tym poinformowany natychmiast. Najlepszy program antywirusowy musi wykryć każde zagrożenie, bez wyjątku.

 1. Kontrola stron internetowych

Każdego dnia użytkownik przegląda wiele stron internetowych. Program antywirusowy powinien za nim podążać, na bieżąco monitorując te witryny. Nawet zaufane strony mogą paść ofiarą ataku hackerskiego, dlatego ostrożności nigdy za wiele.

 1. Kontrola sieci społecznościowych

Serwisy społecznościowe oraz dostępne obecnie komunikatory są ogromną bronią w rękach hackerów. Umieszczając tam wirusa, mogą zdobyć dane od milionów użytkowników. Najlepszy program antywirusowy w skuteczny sposób ostrzeże internautę, jeżeli plik, który chce pobrać jest zainfekowany.

 1. Automatyczne aktualizacje

Często zapominamy, aby aktualizować programy, z których korzystamy. Dobrze, aby program antywirusowy robił to za nas automatycznie. Dzięki temu będzie się miało pewność ochrony na najwyższym poziomie zawsze. Antywirus będzie w stanie wykrywać najnowsze zagrożenia bez trudu, ponieważ będzie posiadał aktualną bazę złośliwych aplikacji.

Czy Twój program antywirusowy działa skutecznie? Jak to sprawdzić?

skuteczność programu antywirusowegoZ pewnością często zastanawiasz się, czy posiadasz najlepszy program antywirusowy odznaczający się odpowiednią skutecznością w działaniu. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, musisz przetestować swój antywirus.

Przede wszystkim regularnie sprawdzaj, czy program antywirusowy nie wyłącza się samoistnie. To bardzo częsty problem przy słabej jakości oprogramowaniach. Z niewiadomych przyczyn dezaktywują się, a tym samym nie mogą chronić komputera przed zagrożeniami. Użytkownik zwykle dowiaduje się o tym dopiero w momencie zainfekowania urządzenia, a wtedy na jakiekolwiek ruchy jest już za późno.

Od czasu do czasu sprawdzaj ustawienia i funkcje, z których korzysta program antywirusowy.W momencie usuwania poważnych zagrożeń może dojść do zmiany w podstawowych funkcjach. Być może trzeba będzie nastroić program antywirusowy na nowo. Warto mieć to pod kontrolą.

Jakie programy antywirusowe warto wybrać? Masz do wyboru darmowe programy antywirusowe oraz płatne programy antywirusowe

Najlepsze darmowe programy antywirusowe mogą spełnić Twoje oczekiwania

Bezpłatne programy antywirusowe są powszechnie dostępne. Jeżeli jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz wykazać się niemałą wiedzą o zasadach bezpieczeństwa niezbędnych do ochrony komputera przed zagrożeniami. Pamiętaj, że bezpłatny program antywirusowy posiada ograniczone funkcje i nie działa na zaawansowanych parametrach, tak jak płatne wersje. Musimy więc ostrożnie dobierać tego typu rozwiązania, aby nie popełnić błędu.

Wykazując się dokładnością i rozsądkiem w działaniu, na Twoim urządzeniu znajdzie się bardzo dobrze działający program antywirusowy. Darmowy dostęp nie będzie jego jedynym atutem. Zyskasz:

 • pełną ochronę,
 • automatyczne ostrzeganie przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami,
 • skanowanie danych,
 • usuwanie wirusów.

Na pewno jednak bezpłatne programy antywirusowe nie dadzą możliwości korzystania z rozszerzeń zapewniających maksymalne bezpieczeństwo. Zawsze będzie w nich jakaś luka. Ponadto, program antywirusowy za darmo udostępniany nie ma wsparcia technicznego od produkcji. Nie można liczyć na pomoc, gdy pojawi się problem z jego prawidłowym działaniem. Takiej opcji bezpłatne programy antywirusowe nie mają.

Pobierając programy antywirusowe za darmo od wiodących firm zajmujących się tworzeniem aplikacji internetowych, uzyskasz pewność, że Twój komputer będzie we właściwy sposób chroniony. Warto wiedzieć, że te same firmy, które dostarczają płatne programy antywirusowe, udostępniają także ich wersje próbne czy też po prostu darmowe, ale w ograniczonym zakresie. Korzystając z nich, chronisz swój komputer.

Wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji decyduje się na to, aby najpierw przetestować dostępny program antywirusowy za darmo. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ dzięki temu nie kupuje się kota w worku.

Jaka jest przewaga płatnych programów antywirusowych nad bezpłatnymi?

Jeżeli za coś płacisz, masz prawo wymagać. Należy z takiego założenia wychodzić, gdy wybiera się płatne programy antywirusowe. Musisz mieć jednak świadomość, że nie każdy program antywirusowy jest wart swojej ceny. Bacznie należy zapoznać się z opcjami i funkcjami, aby nie okazało się, że nie proponuje on znacznie więcej niż jego darmowa wersja.

Przede wszystkim, płatny program antywirusowy powinien zapewnić użytkownikowi większą funkcjonalność oraz ochronę na najwyższym możliwym poziomie. Podstawą jest, aby w jego ofercie znajdowały się firewall, a także czyszczenie dysku z niepotrzebnych, jedynie zajmujących miejsce plików. Z bardziej zaawansowanych funkcji, płatny program antywirusowy powinien posiadać:

 • zabezpieczenie transakcji bankowych,
 • ochronę przed SPAM-em,
 • wbudowaną w program usługę VPN,
 • skanowanie linków oraz stron internetowych.

Decydując się na płatne programy antywirusowe, warto najpierw zrobić rozeznanie. Nie warto wydawać pieniędzy na aplikację, która niczym praktycznie nie różni się od wersji darmowej. Sprawdzając wszystko dokładnie, podejmiesz mądrą i opłacalną pod względem finansowym decyzję.

Warto wiedzieć, od czego zależy ostateczna cena, jaką zapłacisz za program antywirusowy.

Tanie oprogramowania posiadają jedynie podstawowe funkcje chroniące komputer przed zagrożeniami, takie jak skaner antywirusowy. W rozszerzonej wersji znajduje się natomiast firewall, a także inne narzędzia, które blokują wirusy na różnych poziomach. Dostępny jest również filtr anty-spam, który zapobiegnie nadmiernemu przesyłaniu wiadomości reklamowych od niechcianych nadawców na poczty elektroniczne. Program antywirusowy, którego cena jest stosunkowo wysoka, skutecznie radzi sobie z wyłapywaniem nawet najmniejszych zagrożeń.

Wybierz dla siebie to, czego potrzebujesz

Niezależnie od tego, ile wymienimy plusów darmowych czy płatnych programów antywirusowych, najważniejsze przy podjęciu ostatecznej decyzji są Twoje potrzeby. Jeżeli codziennie przeglądasz wiele stron internetowych, Twoja praca opiera się na kontakcie z innymi ludźmi, w tym na odbieraniu od nich e-maili, musisz zagwarantować sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Nie możesz polegać na tym, że standardowy darmowy program antywirusowy online zapewni ochronę na najwyższym poziomie. Potrzebujesz czegoś więcej. Jeśli jednak komputera używasz wyłącznie do celów rozrywkowych, dobra wersja bezpłatna wystarczy.

Pamiętaj jednak, że lepiej wybierać programy antywirusowe po polsku, nawet jeżeli znakomicie znasz język obcy. Dużo łatwiej rozeznać się w zaistniałych problemach, jeżeli komunikaty wyświetlane są w ojczystym języku.

Dwa antywirusy na jednym komputerze. Czy to dobry pomysł?

dwa antywirusyChcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa na swoim komputerze i decydujesz się na instalację dwóch programów antywirusowych? To ogromny błąd! Korzystając z aplikacji o podobnych funkcjach, możesz zakłócić działanie systemu i zużyć ogromną ilość zasobów, bez pożądanych rezultatów. Praca Twojego komputera zostanie spowolniona, a równolegle działające programy antywirusowe mogą sprowadzić jeszcze większe zagrożenie, nawet od tego, gdy nie było żadnego zabezpieczenia.

Gdy na jednym komputerze działają dwa programy antywirusowe, wzajemnie próbują się wyłączyć. Tym samym, nie skupiają się na tym, na czym powinny, czyli maksymalizacji Twojego bezpieczeństwa. Innym skutkiem ubocznym może być ich nieprzewidziane zachowanie, np. nie zostaniesz poinformowany na czas, że znajdujesz się na zainfekowanej stronie internetowej. To oczywiście jedynie kilka przykładów możliwych zagrożeń.

Wybierz jeden, a solidny program antywirusowy, a Twój komputer będzie miał bardzo dobrą ochronę.

1/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia