TurystykaAtrakcje turystyczne

Sandomierz – atrakcje turystyczne

0

Sandomierz to wyjątkowe miejsce – dziś jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, wieki temu – jeden z głównych ośrodków królewskich i ulubione miasto Kazimierza Wielkiego. Niektórym znany ze szkolnych podręczników, innym – z popularnych produkcji filmowych. Pełen zabytków, malowniczych zakątków i średniowiecznej sztuki.

Starsi mieszkańcy Sandomierza chętnie nazywają go „małym Rzymem” – ile te dwa miasta rzeczywiście mają ze sobą wspólnego? Sandomierz, podobnie jak malownicza stolica Włoch, położony jest na siedmiu wzgórzach. Pod brukowanymi uliczkami obu miejscowości ciągną się podziemne tunele, a na powierzchni do dziś możemy podziwiać pomniki historii. 

Atrakcje w Sandomierzu
Atrakcje w Sandomierzu

Według nas Sandomierz w równiej mierze co Rzym zasługuję na uwagę turystów i pełen jest miejsc, które zapierają dech w piersiach i opowiadają niezwykłe historie. Niewiele w Polsce jest miast, w których do dziś możemy podziwiać tak świetnie zachowaną, oryginalną zabudową architektoniczną i ciekawe zabytki z okresu średniowiecza. 

Historyczna architektura, ciekawe muzea, malownicze krajobrazy czy piękno natury – niezależnie od tego, co ciekawi Cię w Sandomierzu, to miasto, które warto odwiedzić. Atrakcje Sandomierza co sezon przyciągają tysiące turystów!

Prezentujemy listę, dzięki której lepiej poznasz Sandomierz. Atrakcje turystyczne posegregowaliśmy w kategorie, które ułatwią Ci dopasowanie planu zwiedzania do twoich zainteresowań. Przedstawiamy najważniejsze atrakcje w Sandomierzu! 

Historyczne atrakcje Sandomierza i okolic

Niektórych może zaskoczyć, że Sandomierz to jedno z najstarszych miast w Polsce o ponad tysiącletniej historii. Już w 1112 Gall Anonim w „Kronice Polskiej” wymieniał Sandomierz jako jedną z głównych siedzib Królestwa polskiego, obok Krakowa i Wrocławia. Co więcej – pierwsze ślady osadnictwa na terenach Sandomierza datowane są na ostatni okres epoki kamienia!

Długa i bogata historia to dobry powód, aby odwiedzić Sandomierz – atrakcje turystyczne nawiązujące do czasów średniowiecza cieszą się ogromną popularnością wśród podróżników z całego świata. Zanim jednak zaczniesz planować wycieczkę, warto dowiedzieć się co nieco o historii tego miasta.

Historia Sandomierza

Trudno jednoznacznie orzec, skąd pochodzi nazwa „Sandomierz”. Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że nazwa wywodzi się od staropolskiego imienia „Sędomir” – potwierdzeniem tej tezy ma być wspomnienie miasta jako „Sandomir” w „Kronice Polskiej” Galla Anonima. Niektórzy uważają jednak, że nazwa Sandomierz odnosi się do tego, że niedaleko miasta rzeka San domierza do Wisły.

Panorama Sandomierza
Panorama Sandomierza

Już w X wieku Sandomierz był osadą, a sto lat później miastem wojewódzkim i siedzibą książęcą – w czasach Bolesława Chrobrego miasta pełniło ważną funkcję i stanowiło jeden z najistotniejszych ośrodków na ziemiach polskich. W okresie rozbicia dzielnicowego było stolicą Księstwa Sandomierskiego.

Od XIV wieku Sandomierz stanowił miejsce sądów szlacheckich pierwszej instancji, a od XV wieku był miejscem zjazdów szlacheckim i miastem chętnie odwiedzanym przez dwór i króla. Przez stulecia ogromną rolę w rozwoju miasta odgrywał handel. 

Wspaniałe czasy w historii Sandomierza zakończył potop szwedzki – miasto zostało zniszczone i splądrowane, podobnie jak 400 lat wcześniej podczas najazdu Tatarów. Gdy w 1656 roku wojska szwedzkie wycofywały się z Sandomierza, wysadzono w powietrze zamek królewski. W kolejnych latach miasto nawiedzały plagi i choroby, co przyczyniło się do jego upadku.

W czasach zaborów Sandomierz stał się miastem pogranicznym – nie stanowił już ważnej funkcji, a brak pieniędzy doprowadził do rozbiórki kościołów, murów miejskich i innych budowli. Miasto ponownie zaczęło się rozwijać dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 

Mimo licznych najazdów i burzliwej historii oryginalna zabudowa architektoniczna Sandomierza zachowała się do dziś w bardzo dobrym stanie, co sprawiło, że w 2017 roku miasto zostało uznane za pomnik historii. 

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Sandomierzu

Województwo świętokrzyskie to region obfitujący w wyjątkowe pomniki historii i ciekawe atrakcje turystyczne – Sandomierz jest prawdziwą perełką, ze względu na świetnie zachowaną architekturę i mnogość średniowiecznych zabytków.

SANDOMIERSKA STARÓWKA

Sandomierska starówka
Sandomierska starówka

Pierwsze miejsce na liście zajmuje najważniejsza atrakcja turystyczna w mieście! Sandomierskie Stare Miasto to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych starówek w Polsce – jej charakterystyczny układ może rzucić się w oczy każdemu, kto spojrzy na mapę Sandomierza. Regularna siatka ulic, rozłożonych w szachownicowym układzie wokół prostokątnego rynku, to charakterystyczny dla czasów średniowiecza rozkład urbanistyczny. 

Układ miasta został wytyczony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego – inicjatora odbudowy Sandomierza zniszczonego po najazdach Tatarów. Dziś malownicze uliczki, zabytkowy rynek i piękne kamienice wpisane są do rejestru zabytków i mają ogromną wartość historyczną. 

Na co zwrócić uwagę na sandomierskim rynku?

Na rynku znajdują się najważniejsze atrakcje turystyczne Sandomierza i cenne, średniowieczne zabytki. To doskonałe miejsce do spokojnych spacerów – sandomierska starówka nie jest zatłoczona, dlatego nawet w szczytowym sezonie nie musisz martwić się o natłok turystów. 

W centrum starówki ulokowany jest niezwykły budynek XIV-wiecznego ratusza. Pierwotnie był budowlą gotycką, jednak po późniejszych przebudowach do dziś zachował w stylu renesansowym. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na jego południową część, pochodzącą z 1349 roku – na ścianie znajduje się zabytkowy zegar słoneczny. Codziennie o godzinie 12 z ratuszowej wieży grany jest hymn Sandomierza, autorstwa Mikołaja Gomółki.

Spacerujących po sandomierskiej starówce turystów zawsze zachwycają malownicze kamieniczki – jedną z najpiękniejszych i najważniejszych historycznie jest kamienica Oleśnickich. To budynek, w którym w 1570 roku podpisano pierwszy akt ekumeniczny w Rzeczypospolitej! 

Ciekawscy historii mogą zwrócić uwagę na zabytkową studnię znajdującą się na starym mieście – odkryta podczas  prac archeologicznych i dzisiaj stanowi ciekawą ozdobę sandomierskiego placu rynkowego i punkt spotkań  mieszkańców Sandomierza. 

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W SANDOMIERZU

Atrakcje Sandomierza znajdują się również… pod ziemią! Podziemna Trasa Turystyczna prowadzi przez parę kilkukondygnacyjnych składów i piwnic połączonych licznymi korytarzami – a to wszystko pod brukowanymi uliczkami Starego Miasta! 

W przeszłości Sandomierz znajdował się na ważnym szlaku handlowym, a kupcy mieli możliwość składowania w nim swoich towarów. W tym celu korzystano z rozległej sieci piwnic – temperatura była na stałym poziomie, więc wiele towarów (głównie śledzie, sól i wino) mogło być przechowywanych w bezpiecznych warunkach. Ponieważ zapotrzebowanie na składy kupieckie było bardzo duże, niektóre komory osiągały głębokość aż 15 metrów!

Gdy handel podupadł – piwnice przestano wykorzystywać, a te powoli zaczęły niszczeć i zapadać się, przez co prowadziły do katastrof budowlanych. W latach 60. podjęto decyzję o zabezpieczeniu korytarzy i likwidacji części wyrobisk. Pozostałe odcinki przekształcono w 470-metrową Podziemną Trasę Turystyczną.

Dawne składy kupieckie warto zwiedzić w towarzystwie przewodnika, który opowie ciekawostki o historii miasta i najważniejsze, sandomierskie legendy – najbardziej znana opowiada o bohaterskiej mieszkance Sandomierza, która poświęciła swoje życie, aby uratować miasto przed Tatarami.

Na przespacerowanie się po całej trasie potrzebujecie około 45 minut – godziny. Każda z komór ma własną nazwę i nawiązuje do konkretnych fragmentów historii Sandomierza.

Od niedawna w ofercie Podziemnej Trasy Turystycznej pojawiła się nowa atrakcja turystyczna: jedną z komnat przekształcono w wyjątkową salę kinową. Odwiedzający mogą w niej obejrzeć animowany film opowiadający o historii Sandomierza. 

ZAMEK KRÓLEWSKI W SANDOMIERZU

Zamek Królewski
Zamek Królewski

Zamek Królewski to okazała budowla wniesiona na skarpie wiślanej. W miejscu, w którym w XIV wieku wzniesiono królewski zamek, wcześniej znajdowały się drewniane grody, w których mieszkańcy kryli się przed wrogami. 

Gród wielokrotnie ulegał zniszczeniom w czasach niepokoju, dlatego w XIV król Kazimierz Wielki zlecił wzniesienie murowanej budowli, która prawdopodobnie była połączona z murami miejskimi. Prace trwały wiele lat, a budowę ukończono długo po śmierci fundatora zamku. Królująca nad ulicę Zamkową wieżę wybudowano pod koniec XV wieku. 

Dwieście lat później Zygmunt I Stary sfinansował przebudowę zamku królewskiego, zmieniając gotycką budowlę w renesansową posiadłość. Zamek składał się wtedy z czterech skrzydeł i dziedzińca w stylu kolumnowym. Architektem skrzydeł mieszkalnych był Santi Gucci. 

Niestety, w 1656 roku budowla została wysadzona w powietrze przez wycofujących się z miasta Szwedów. Z całej, okazałej budowli zachowało się jedynie zachodnie skrzydło. Od tego czasu w zamku nie rezydowali już żadni królowie. Pod koniec XVIII wieku zamek przeznaczono na sąd i więzienie, które funkcjonowało do 1959 roku.

Dzisiaj w budynku znajduje się Muzeum Okręgowe. Turyści odwiedzający zamek mogą podziewać przeróżne wystawy dotyczące historii zamku, miasta  i regionu sandomierskiego. Na odwiedzających czekają ciekawe atrakcje turystyczne, m.in. XIII-wieczny zestaw bierek szachowych, odkrytych w 1962 roku.

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA

Atrakcje Sandomierza to przede wszystkim budowle o znaczeniu historycznym – jedną z nich możesz rozpoznawać sandomierskich pocztówek! Kościół św. Jakuba to niezwykła późnoromańska/wczesnogotycka świątynia wybudowana w XIII wieku! Dzisiaj jest jednym z najstarszych kościołów ceglanych w  Polsce i cennym zabytkiem architektonicznym.

Współczesny kościół św. Jakuba, wybudowany w 1236 roku, znajduje się na ruinach jeszcze starszej świątyni. Badania archeologiczne wykazały, że prawdopodobnie już pod koniec XII wieku na Wzgórzu Staromiejskim istniał kościół. Według zapisów Jana Długosza, jego fundatorką była księżna Adelajda.

Przez wieki istnienia kościół św. Jakuba był wielokrotnie niszczony i napadany podczas najazdów wrogich wojsk – po raz pierwszy już w 1260 roku, zaledwie 19 lat od ukończenia budowy, został zniszczony podczas najazdu mongolskiego. W kolejnych stuleciach świątynie wielokrotnie przebudowywano.

Podczas zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na piękny, bogato zdobiony północny portal, który zachował się w niezmienionym stanie od XIII wieku! Wczesnogotycka dzielnica to ciekawa atrakcja turystyczna, która pochodzi z przełomu trzynastego i czternastego wieku. W kościelnym prezbiterium znajduje się sarkofag fundatorki pierwszego kościoła, księżnej Adelajdy. Drzwi kościoła otwarte są dla turystów przez cały rok. 

BRAMA OPATOWSKA W SANDOMIERZU

Uwielbiasz historyczne atrakcje? Sandomierz jest ich pełen! Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest brama Opatowska – jedyna zachowana z czterech bram broniących wjazdu do miasta. Budowla została wzniesiona w XIV wieku na zlecenie Kazimierza Wielkiego – miała stanowić część murów obronnych miasta. 

Brama Opatowska
Brama Opatowska

W przeszłości do Sandomierza prowadziły również trzy inne bramy: Zawichojska, Krakowska i Lubelska.  Poza Bramą Opatowską, w Sandomierzu zachowała się również jedna z furt dominikańskich, nazywana „Uchem Igielnym”.

Przez wiele stuleci Brama Opatowska pełniła funkcję obronną w Sandomierzu – po raz ostatni w 1863 roku, gdy podczas powstania styczniowego wykorzystano jej mury do obrony przed Rosjanami. W późniejszych latach większość murów zawaliła się lub została rozebrana. 

Niektórych może zaskoczyć fakt, że schody, którymi dzisiaj na górę spacerują turyści, w przeszłości nie istniały. Pierwotnie wnętrze bramy wyglądem przypominało studnię – nie było w niej żadnych pięter, a jedynie podesty przy otworach strzelniczych. Na szczyt wieży można było dostać się za pomocą lin, drabin lub z poziomu murów obronnych (aż 9 metrów nad ziemią!)

W listopadzie 2017 roku Brama Opatowska została wpisana na listę pomników historii – to bez wątpienia ulubiona atrakcja turystyczna osób odwiedzających Sandomierz. Corocznie na szczyt wieży wspina się ponad sto tysięcy turystów! Z korony Bramy Opatowskiej rozpościera się niesamowity widok na topografię miasta. 

KATEDRA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu to okazały, gotycki kościół wzniesiony (w miejscu wcześniejszego kościoła z 1148 roku) w połowie XIV wieku. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa historia – został wybudowany na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego, jako odkupienie za  grzechy. 

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu to najważniejsza świątynia ziemi sandomierskiej, główny kościół diecezji sandomierskiej i najpopularniejsza atrakcja turystyczna o charakterze sakralnym. Niezależnie od sezonu świątynia odwiedzania jest przez tysiące turystów – wcale nas to nie dziwi!

Późnobarokowe i rokokowe wnętrze bazyliki zapiera dech w piersiach! Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na grecko-bizantyjskie freski (największe gotyckie freski w Polsce!), które zdobią prezbiterium, piękny ołtarz z czarnego marmuru i liczne obrazy znajdujące się na nawach bocznych.

DOM DŁUGOSZA

Dom Długosza
Dom Długosza

Dom Długosza to dwukondygnacyjna, ceglana budowla wzniesiona w 1476 dla księży misjonarzy – jej fundatorem był sam Jan Długosz. Dziś posiadłość stanowi jeden z najlepiej zachowanych domów mieszkalnych w stylu późnogotyckim. W górnej części budowli zachował się herb „Wieniawa” z inskrypcją z 1476 roku. 

Księża misjonarze zamieszkiwali w Domu Długosza do 1819 roku, czy do czasu zniesienia zgromadzenia. Około 40 lat później budynek przekazano pod zarząd kapituły katedralnej. W kolejnych latach Dom Długosza służył jako mieszkanie dla służby kościelnej, aż w 1934 rozpoczęto prace remontowe, które przygotowały budynek do otwarcia w nim trzy lata później muzeum diecezjalnego.  

Porządkowaniem wnętrz i planowaniem ekspozycji zajmował się słynny historyk, Karol Estericher – co ciekawe, zaaranżowany przez niego plan muzeum funkcjonuje bez większych zmian do dziś. 

Choć ta atrakcja turystyczna dla niektórych może brzmieć nudno – nic bardziej mylnego!

W Muzeum Diecezjalnym masz szansę zobaczyć najciekawsze, historyczne atrakcje turystyczne w Sandomierzu – w muzealnych zbiorach znajdują się cenne dzieła malarskie, ceramika, rzeźby, meble, a także zabytki archeologiczne! To właśnie w tym muzeum znajduje się akt lokacji Sandomierza. 

Atrakcje w Sandomierzu – ciekawe zakątki miasta

Chociaż raz „zgub się” zwiedzając Sandomierz – atrakcje kryją się w najróżniejszych zakątkach miasta, dlatego warto wybrać się na długi spacer bez określonego celu. Przemieszczając się od punktu do punktu, odbierasz sobie szansę na poznanie mniej znanych uliczek, często pełnych wyjątkowej architektury i ważnych zabytków historycznych. 

Na które atrakcje w Sandomierzu warto zwrócić uwagę podczas spokojnego spaceru po mieście?

Ulica Opatowska

Długi spacer po Sandomierzu warto rozpocząć od ulicy Opatowskiej – to reprezentacyjna ulica Sandomierza i główny miejski deptak. Wzdłuż długiej trasy rozciągają się i liczne atrakcje turystyczne i lokalne knajpki, oferujące pyszne zapiekanki, sandomierskie przysmaki i cydry.

Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na liczne, zabytkowe kamieniczki. Trasa kończy się na zabytkowym staromiejskim rynku. Ulica Opatowska to też idealne miejsce na zakupy przed wyjazdem – kupicie tu wszelkie pamiątki i prezenty z Sandomierza. 

Ucho Igielne / Furta Dominikańska

Furta Dominikańska to niewielkie, wąskie przejście, stanowiące pozostałość po murach obronnych miasta. W przeszłości przez „Ucho Igielne” komunikowali się dwaj bracia z klasztorów dominikańskich – jednego zlokalizowanego wewnątrz, drugiego poza murami miasta. Furta Dominikańska to ciekawa atrakcja turystyczna, ponieważ jest jedyną furtą w Sandomierzu zachowaną do dzisiejszych czasów. 

Ucho Igielne
Ucho Igielne

Być może zastanawiasz się, dlaczego przejście nazywane jest Uchem Igielnym? Nazwa nawiązuje do wyjątkowego kształtu furty – niezwykle wąskie i wysokie przejście wyglądem przypomina ucho igły: szersze u góry i delikatnie zwężające się ku dołowi. 

Ucho Igielne to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście i popularna lokacja do pamiątkowych sesji zdjęciowych. Odwiedzając dawną furtę na pewno zauważysz wielu turystów, którzy uwieczniają przy niej swoją wycieczkę. 

Słynna furta znajduje się niedaleko miejskiego rynku, przy ulicy Zamkowej – spacerując po sandomierskiej starówce na pewno zwrócisz na nią uwagę. Schodząc po stromych schodkach i przechodząc przez średniowieczną furtę, możesz wyruszyć w kierunku wąwozu świętojakubskiego lub wąwozu Królowej Jadwigi. 

Z Igielnym Uchem łączy się również ciekawa legenda – według lokalnych podań wąskie przejście lubi się zamykać, gdy przechodzi przez nie ktoś, kto ma wiele złego na sumieniu. 

Pierścień w Sandomierzu

Atrakcje Sandomierza i okolic to nie tylko średniowieczne zabytki i budowle! Doskonałym przykładem jest gigantyczny pierścień z krzemieniem pasiastym, na który natkniesz się, spacerując ze starówki w stronę Igielnego Ucha. To symbol Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego – bo tak tytułowany jest Sandomierz. 

Krzemień pasiasty często określany jest jako „kamień optymizmu”. Co ciekawe, Sandomierz to jedyne miejsce na świecie, w którym ten kamień występuje. Ze względu na niezwykłą unikalność, jest to kruszec występujący na ziemi rzadziej od diamentów! 

Pierścień w Sandomierzu zlokalizowany jest w okolicy starówki, naprzeciwko pracowni jubilera i autora projektu, Cezarego Łutowicza. W 1972 roku rzemieślnik jako pierwszy na świecie zastosował krzemień pasiasty w biżuterii. Wcześniej kamień wykorzystywano jedynie w branży budowlanej. 

Sandomierski pierścień to nie byle jaka ozdóbka – wyjątkowa rzeźba ma obwód o średnicy jednego metra i waży aż 80 kilogramów! Samo oczko to 30 kilogramów krzemienia pasiastego! Atrakcja turystyczna cieszy się dużym powodzeniem wśród amatorów fotografii, którzy chętnie uwieczniają wyjątkowy pierścień na pamiątkowych zdjęciach z Sandomierza. 

Krzemień pasiasty stanowi dziś jeden z symboli Sandomierza i często wykorzystywany jest przy produkcji unikalnych pamiątek turystycznych. Jeżeli planujesz przywieźć bliskim wyjątkowe prezenty z podróży, warto zainteresować się wyrobami z unikalnego kamienia. 

Ulica Żydowska i dawna synagoga

To idealne miejsce na spacer dla osób odwiedzających Sandomierz. Atrakcje turystyczne w tym rejonie nawiązują głównie do historii i kultury Żydów, którzy te zamieszkiwali te okolice  od czasów średniowiecza. Sandomierska uliczka ciągnie się wzdłuż murów obronnych miasta, a najważniejszym zabytkiem na trasie jest zabytkowa synagoga.

Świątynie wzniesiono w 1768 roku w miejscu wcześniejszej synagogi. Już w średniowieczu w Sandomierzu działała jedna ze znaczących gmin żydowskich. We wnętrzach barokowej budowli zachowały się polichromie z okresu od XVIII do XIX wieku. Za najstarszy kawałek zachowanej polichromii uważa malunki na ścianie wschodniej. Obecnie w dawnej synagodze mieści się Oddział Archiwum Państwowego.

Dzielnica żydowska w okresie drugiej wojny światowej została przekształcona w getto, a jej mieszkańców wysiedlono i wymordowano. 

Bulwar Piłsudskiego

Park w Sandomierzu
Park w Sandomierzu

Co robić, gdy udało Ci się zwiedzić już wszystkie atrakcje? Sandomierz to miasto położone nad Wisłą, a wzdłuż jej biegu ciągnie się wspaniała promenada – doskonałe miejsce na spacery wiosną lub latem.

Nadwiślańskie obszary miasta cieszyły się popularnością wśród mieszkańców już przed drugą wojną światową – miejsce wykorzystywano do organizacji imprez miejskich, a w okolicy funkcjonował port rzeczny.

W 2009 roku, w ramach unijnego projektu zrewitalizowano obszary nad Wisłą i odnowiono Bulwar Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Stary Port – w miejscu dawnego portu powstała przystań dla sprzętów pływających, które turyści i mieszkańcy mogą wypożyczyć. W pobliżu wzniesiono również informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych. 

Nowe Bulwary Wiślane to miejsce przyjazne dzieciom i rodzinom – na terenie znajduje się duży plac zabaw, wyznaczone miejsca do grillowania i piękne tereny zielone. W okresie wakacyjnym to najpopularniejsze atrakcje Sandomierza. Na obszarze bulwarów powstała też pokaźna scena, wykorzystywana podczas imprez miejskich. 

Sandomierz – atrakcje dla dzieci

Wyprawa z maluchami to prawdziwe wyzwanie – planując rodzinne wczasy musisz znaleźć miejsca, oferujące ciekawe atrakcje dla dzieci. Które miejsca w Sandomierzu warto odwiedzić podróżując z dzieckiem?

Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemia Sandomierska

Nie ma lepszego miejsca na naukę historii niż Sandomierz! Atrakcje dla dzieci mogą zarówno bawić, jak i edukować – doskonałym przykładem jest Zbrojownia Rycerska, zlokalizowana przy staromiejskim rynku. To wyjątkowe muzeum, w którym dzieci mogą przymierzyć zbroje rycerskie, dotykać eksponatów i samodzielnie udźwignąć rycerski ekwipunek. 

Ze względu na interaktywny charakter, zbrojownia cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych turystów. Muzeum często odwiedzanie jest przez wycieczki szkolne i grupy zorganizowane. 

Wizyta w sandomierskiej Zbrojowni to ciekawy sposób na zapoznanie dziecka z historią – możliwość obejrzenia, dotknięcia, a nawet przymierzenia niektórych eksponatów pozwoli maluchom zapamiętać dużo więcej, niż na zwykłej lekcji historii. 

Kino „Starówka”

Co robić, gdy odwiedziliście już wszystkie najważniejsze miejsca, wybawiliście się na świeżym powietrzu i odkryliście miejskie atrakcje? Sandomierz ma do zaoferowania coś wyjątkowego! W sercu miasta zlokalizowane jest kameralne kino, utrzymane w starodawnym stylu – rodzice mogą poczuć się jak za dziecięcych lat, a najmłodsi mają szansę doświadczyć tego, jak kiedyś wyglądały seanse kinowe.

Jura Park w Bałtowie

Województwo świętokrzyskie to doskonałe miejsce na rodzinną wyprawę, ze względu na przyjazne dzieciom atrakcje – Sandomierz słynie głównie z punktów historycznych, które nie zawsze zaciekawią najmłodszych, ale okoliczne miasta mają dużo do zaoferowania!

Niecałą godzinę drogi od Sandomierza zlokalizowany jest Bałtowski Kompleks Turystyczny – jeżeli podróżujecie samochodem, warto zaplanować całodniową wycieczkę. W kompleksie znajdują się rozrywki, które zaciekawią zarówno najmłodszych, jak i dorosłych podróżników. Główną atrakcją jest park jurajski – miejsce, w którym dzieci mogą zobaczyć jak wyglądały dinozaury i poznać sekrety tych prehistorycznych stworzeń.

Na terenie kompleksu zlokalizowany jest również Zwierzyniec, Ośrodek Jeździecki, Park Rozrywki, Wioska Czarownic oraz Park Miniatur. 

Sandomierz – atrakcje turystyczne dla miłośników natury

Kochasz długie, piesze wędrówki, aktywność na świeżym powietrzu i bliskość natury? Na pewno spodoba Ci się Sandomierz i okolice. Atrakcje dla miłośników przyrody znajdują się niedaleko miasta i są dostępne niezależnie od pory roku. Nizina Nadwiślańska i Wyżyna Sandomierska, do której rozciąga się Sandomierz, to malowniczy region, charakteryzujący się wyjątkowym ukształtowaniem geograficznym i piękną naturą.

Naturalne atrakcje Sandomierza i okolic to głównie długie szlaki turystyczne prowadzące przez pobliskie góry i wąwozy. Sprawdź, które miejsca na pewno przypadną do gustu każdemu miłośnikowi natury! 

GÓRY PIEPRZOWE

Góry Pieprzowe
Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe, często nazywane przez mieszkańców Sandomierza po prostu „Pieprzówkami” to najstarsze pasmo górskie w Polsce! Łupki Gór Pieprzowych powstały aż 500 milionów lat temu, z osadów w morzu prekambryjskim. Dziś na terenie Pieprzówek znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy, na którego terenie występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Nie każdy wie, że to również obszar z największym skupiskiem róż w Polsce. 

Ta wyjątkowa atrakcja turystyczna znajduje się zaledwie rzut beretem od Sandomierza – aby wybrać się na wycieczkę w Góry Pieprzowe wystarczy rozpocząć spacer ulicą Błonie lub wałem wiślanym. Szlak nie jest wymagający, a przejście całego pasma zajmuje około godziny-półtorej. Jeżeli macie ochotę na dłuższą wyprawę, możecie podążać czerwonym szlakiem, który łączy Piotrowice z Gołoszycami. 

Góry Pieprzowe to również jeden z najlepszych punktów widokowych na panoramę miasta! Podróżnicy, którzy zawędrują na sam szczyt Pieprzówek, zostaną nagrodzeni niesamowitym widokiem na Sandomierz i okolice. Atrakcje dla turystów, między innymi wycieczki trekkingowe, na pewno zainteresują dorosłych, jak i młodszych podróżników. 

Z nazwą Gór Pieprzowych łączy się pewna legenda – podobno przed wiekami górskie rejony zamieszkiwali mnisi z nieznanego zakonu. Uprawiali oni rośliny o niezwykle ostrych, piekących nasionach, które 

WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGI

Spacer po dnie wąwozu Królowej Jadwigi to jedna z ulubionych rekreacji osób odwiedzających Sandomierz. Atrakcje stworzone przez matkę naturę często są równie zachwycające, co dzieła najsłynniejszych artystów – tak również jest w przypadku lessowego wąwozu położonego w południowo-zachodniej części miasta.

Wąwóz Królowej Jadwigi
Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz Królowej Jadwigi to półkilometrowy, naturalny korytarz rozdzielający dwa wzgórza – w najgłębszych odcinkach, ściany wąwozu osiągają wysokość aż 10 metrów! Atrakcja turystyczna znajduje się blisko sandomierskiej starówki – możesz odwiedzić wąwóz w ramach dłuższego spaceru po mieście.

Tak jak z wieloma zakątkami Sandomierza, również z tym wiąże się pewna legenda, która tłumaczy imię wąwozu. Podania mówią, że lessowy korytarz odwiedzała sama Królowa Jadwiga, która była częstym gościem kościoła świętego Jakuba. Pod koniec 2017 roku, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy atrakcja turystyczna została wpisana na listę pomników historii.

PARK PISZCZELE

Park Piszczele znajduje się w najdłuższym, sandomierskim wąwozie. To idealne miejsce dla osób, które nie lubią nudy i chcą się świetnie bawić, gdy odwiedzą Sandomierz – atrakcje dla dzieci, aktywnych turystów i miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu rozproszone są na ogromnym, zielonym terenie. Obszar parku często wykorzystywany jest do organizacji imprez plenerowych o charakterze rekreacyjnym i kulturowym.

Mieszkańcy Sandomierza i turyści mogą korzystać z długich ścieżek spacerowych i rowerowych, przy których zlokalizowane są też punkty gastronomiczne. Na terenie parku zlokalizowane są boiska do gier zespołowych, profesjonalny skate-park, szachownica do gry plenerowej i plac zabaw dla najmłodszych. Zimą, na szczycie polany, montowany jest również miniaturowy wyciąg narciarski.

Wymieniając atrakcje w Sandomierzu, nie możemy zapomnieć o linowym torze przeszkód „Ścieżka Tarzana”, który zlokalizowany jest w sercu Parku Piszczele. Bazy ulokowane w koronach drzew znajdują się na wysokości od 5 do 10 metrów! Najodważniejsi mogą spróbować swoich sił, próbując przejść po wszelakich belkach, linach i specjalnych kładkach. Park linowy to bezpieczna i przyjazna dzieciom atrakcja turystyczna – uczestnicy wyposażeni są w niezbędne zabezpieczenia, a zabawę kontrolują wykwalifikowani instruktorzy. 

Sandomierz – atrakcje dla miłośników kinematografii

Sandomierz to niezwykle atrakcyjne miasto, dlatego jego uliczki wielokrotnie służyły jako tło w popularnych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Jeżeli jesteś fanem filmów i seriali, możesz udać się na spacer szlakami swoich ulubionych bohaterów. 

Najpopularniejszą produkcją kręconą w Sandomierzu jest serial „Ojciec Mateusz” – nic dziwnego, że miasto wykorzystuje jego popularność  w celach turystycznych. „Świat Ojca Mateusza” to nietypowa atrakcja turystyczna, w której odwzorcowane są wnętrza znane z lubianego, polskiego serialu. Spacerując po filmowej plebanii czy wnętrzu komisariatu policyjnego, możecie natknąć się na woskowe figury prezentujące postacie z serialu.

ATRAKCJE SANDOMIERZA I OKOLIC – WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

W celu uzyskania dodatkowych informacji o atrakcjach turystycznych i wydarzeniach kulturalnych w Sandomierzu, warto odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej, znajdujące się na staromiejskim rynku.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia