Dom i rodzinaDomowe prace i czynnościPrzydatne poradyPorady

Szycie krok po kroku

0

Jak zacząć szyć ubrania i je reperować? Podstawowe zasady obsługi maszyny i igły

szycieNajtrudniej jest zacząć, szczególnie, gdy słyszysz, że szycie jest łatwe, a Ty kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać. Bez obaw. Ten poradnik podpowie m.in.

  • jak szyć na maszynie,
  • jak szyć ręcznie, czyli jak szyć igłą,
  • jak zakończyć szycie.

Moda na szycie obowiązuje już od lat. Szyły nasze babcie, ale również mamy. Gdy nie było dużego wyboru ubrań w sklepach, szycie było jedynym sposobem, aby pozyskać potrzebne ubrania, a jednocześnie wyróżniać się z tłumu. Każdy chciał więc dowiedzieć się, jak szyć i uczył się tego bardzo chętnie. Z czasem, gdy półki sklepowe zaczęły wypełniać się tanimi ubraniami, szycie stało się mało opłacalnym interesem. Decydowały się na nie jedynie prawdziwe pasjonatki. Większość jednak zdecydowała, że zakup materiału wychodzi drożej, niż nabycie gotowej bluzki czy torebki. A do tego trzeba również doliczyć czas poświęcony na szycie.

W ostatnich kilku latach obserwuje się jednak wielki powrót do szycia. Młode dziewczyny proszą swoje babcie oraz mamy, aby pokazały im, jak przebiega szycie krok po kroku. Chcą w ten sposób tworzyć własne wersje ubrań, aby wyglądać niepowtarzalnie. W końcu jesteśmy obecnie zalewani ubraniami wyglądającymi tak samo, a jednocześnie wykonanymi z kiepskich materiałów. Decydując się na samodzielne szycie, masz szansę przygotować strój z dobrej jakości materiału, który sama kupisz. Poza tym, ubranie może mieć niebanalny design.

Szycie wymaga bardzo dużo cierpliwości oraz motywacji, ale gdy uszyjesz swoją pierwszą bluzkę, spodnie lub torebkę, poczujesz dumę, jakiej nie udało się doświadczyć nigdy wcześniej. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę w kreatora mody, poznaj kilka podstawowych zasad oraz dowiedz się, jak szyć na maszynie oraz jak nauczyć się szyć ręcznie.

Jak nauczyć się szyć? Przejdź od chęci do czynów!

Jeżeli została już podjęta decyzja, że chcesz nauczyć się szyć, przyszedł czas na kolejny etap, czyli przygotowanie do tego niemałego wyzwania. Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano i trzeba czasu, aby zdobyć nowe umiejętności. Cierpliwość jest niezbędna, aby szycie na maszynie zostało przez Ciebie opanowane. Ważne jest, aby nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Być może pierwsza torebka nie wyjdzie zbyt piękna, ale zostanie zrobiona przez Ciebie, a to najważniejsze.

Jak zacząć szyć? Zadbaj o te aspekty!

Wygospodaruj w domu miejsce, w którym będą znajdowały się wszystkie Twoje akcesoria do szycia, w tym maszyna do szycia. Przyda się również przestrzeń do wykonywania wykrojów.

Być może trochę na wyrost podajemy już na samym początku ten punkt, ale dla wielu szycie staje się prawdziwą pasją, i już po kilku ruchach igły odkrywają, że jest to zajęcie idealne dla nich. Warto więc od razu mieć wygospodarowane miejsce, gdzie szycie w domu będzie możliwe i nie będzie innym przeszkadzało.

Pamiętaj, aby była to przestrzeń, w której będą szafki do składowania materiałów i akcesoriów do szycia. Mając wszystko poukładane, nie trzeba będzie ciągle szukać igieł, nitek czy potrzebnych skrawków materiału. Zadbaj o wygodne biurku, na którym ustawisz maszynę.

Szycie na maszynie, jak i szycie ręczne musi odbywać się przy bardzo dobrym świetle

Dobre oświetlenie to podstawa, jeżeli szycie ma nie męczyć Twoich oczów i być dla Ciebie przyjemnością. Zadbaj o dostęp do dużej ilości dobrej jakości światła do swojego kącika krawieckiego.

Zadbaj o wygodny fotel, w którym będziesz w stanie spędzić nawet kilka godzin

Szycie może być przyjemnością jedynie wtedy, gdy ma się wygodne miejsce do siedzenia. Zadbaj, aby przed maszyną czy skrawkami materiału znajdował się idealnie wyprofilowany, wygodny fotel, który będzie stanowił podporę dla kręgosłupa. Wygodne stanowisko pracy sprawi, że spędzenie kilku godzin nad wykrojem czy obrabianiem materiału nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.

Szycie dla początkujących, czyli co musisz mieć, aby uszyć swoją pierwszą rzecz?

maszyna do szyciaMaszyna do szycia – wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z szyciem, na pierwsze urządzenie wybierają model od Łucznika. Dostępnych jest jednak wiele firm, które proponują proste w obsłudze maszyny, dzięki którym szycie od podstaw jest jak najbardziej możliwe.

Nożyczki – muszą być przede wszystkim ostre. Zagwarantują dzięki temu precyzyjne cięcie i nie będą szarpały materiału.

Centymetr krawiecki– pozwoli na odmierzenie odpowiedniej ilości materiału potrzebnego do wykonania danego wykroju, a także na zebranie miary od osoby, dla której szyjesz.

Szpilki, a także poduszeczka, przy której można będzie je przechowywać.

Szpulki – to w nich będą przechowywane nici, które następnie wkładało będzie się do maszyny, aby szycie mogło się rozpocząć. Zadbaj, aby w Twoim posiadaniu znalazło się ich przynajmniej kilka. Dzięki temu będziesz w stanie przechowywać na nich kilka podstawowych, najczęściej używanych kolorów.

Igły – bez nich ani rusz. Przydadzą się zarówno specjalne igły do maszyny, jak i igły do szycia ręcznego.

Nici – wspomniane już wcześniej, najlepiej kupić zestaw składający się z kilku podstawowych kolorów. W zupełności wystarczy na sam początek.

Kreda lub mydło krawieckie – dzięki nim przygotujesz wykrój, który będzie podstawą Twojego ubrania.

Prujka – ostry ząbek, dzięki któremu odprujesz każdy źle przeszyty szew.

Jak szyć igłą?

szycie igłąJest to podstawowa umiejętność, którą należy opanować przed rozpoczęciem myślenia o szyciu ubrań. Wydaje Ci się, że szycie igłą jest banalnie proste? Być może tak, ale kilka podstawowych zasad warto znać, aby wszystko wykonać dobrze i precyzyjnie.

Pierwszym zadaniem, jakie masz do wykonania jest nawleczenie igły na nitkę. Potrzebny kawałek nici należy przeciąć ostrymi nożyczkami, aby końcówka nie była wystrzępiona. Bez trudu przełożysz ją przez niewielkie oczko. Następnie należy zrównać dwa końce i zawiązać supeł. Dzięki temu uzyskasz podwójną nić, dzięki której szycie będzie proste, a wykonywany szew trwały.

Teraz możesz przystąpić do wykonania podstawowych ściegów:

  • fastryga, czyli ścieg przed igłą – podstawowy szew, którego musisz się nauczyć, jeżeli rozpoczynasz przygodę z szyciem. Pozwala na chwilowe łączenie tkanin przed właściwym szyciem, aby materiał podczas szycia nie przesuwał się. Jak go wykonać? Przygotowaną igłę z nitką przeciągnij przez materiał aż do momentu, gdy supeł znajdzie się przy materiale. W niedużej odległości od poprzedniego miejsca, wbij ponownie igłę i powtórz czynność. Staraj się zachowywać jednakowe odstępy, od 1 do 3 cm. Zwracaj uwagę na to, aby ścieg wyglądał tak samo po obu stronach materiału,
  • ścieg za igłą – pozwala na mocne połączenie ze sobą dwóch kawałków materiału. Przypomina on ten wykonany maszyną, a jest bardzo prosty. Postępuj podobnie, jak w poprzednim przypadku, ale tym razem wykonuj ścieg na prawo lub lewo wbijając igłę zaraz obok poprzedniego miejsca przebicia.

Zestaw ćwiczeń, dzięki którym dowiesz się, jak szyć na maszynie

Pierwszym ćwiczeniem, jakie proponujemy jest użycie kartki papieru i wykorzystanie jej jako materiału do maszyny. Nawet nie musisz nawlekać szpulki. Wykonaj ćwiczenie polegające na trafianiu igłą w linie. Zacznij od przeszycia kilku linii równoległych, a następnie paru linii prostopadłych. Po wykonanym ćwiczeniu sprawdź pod światło, czy udało się szycie po linii. Gdy opanujesz tę technikę, spróbuj szyć po kartce już nawleczoną szpulką. Nabierzesz dzięki temu wprawy, a nie zmarnujesz materiału.

Drugie ćwiczenie warto wykonać już na skrawku materiału. Przygotuj kwadratowy kawałek i spróbuj wykonać na nim maszyną linie prostopadłe i równoległe tak, aby powstały kratki jak na kartce. Pamiętaj, aby krawędź materiału i stopka były Twoim prowadnikiem. Jeżeli wszystko się uda, spróbuj pobawić się wykonując linie pod skosem i różne ciekawe kombinacje.

Teraz przyszedł czas na naukę szycia wstecz. Każda maszyna to potrafi, a to bardzo przydatna umiejętność, która pozwoli na ryglowanie. Wykonując ściegi proste, na końcu i początku każdego z nich spróbuj zrobić wspomniany manewr.

Te podstawowe ćwiczenia pozwolą oswoić się z urządzeniem i dowiedzieć się, jak szyć na maszynie poprawnie.

Materiały idealne do pierwszego szycia

materiały do szyciaNie wydawaj na samym początku dużej ilości pieniędzy na materiały. Wielce prawdopodobne jest to, że pierwsze projekty nie będą zbyt udane, a wykonuje się je głównie w celach ćwiczeniowych, aby poznać techniki, jak szyć ubrania, i co wychodzi, a co nie.

Warto wyposażyć się w duże połacie materiałów, które można znaleźć w secondhandach lub po prostu wykorzystać stare zasłony, lub prześcieradła znalezione w domu. Można z nich wykonać spódniczki, bluzki, a nawet torebki.

Jeżeli chodzi o rodzaj materiału, na pewno nie należy wybierać tych rozciągliwych, ponieważ są one bardzo trudne w obróbce. Przede wszystkim, maszyna może przepuszczać o kilka oczek elastyczny materiał, a tym samym szycie stanie się dużo trudniejsze niż być powinno.

Klasyczny materiał, z jakiego wykonywane są prześcieradła na sam początek będzie najlepszy.

Szycie krok po kroku rozpocznij na wykrojach

Nie ma lepszego sposobu na to, aby nauczyć się szyć, jak korzystając z gotowych wykrojów, które można znaleźć w gazetach o tematyce krawieckiej. Zawierają one poradniki, a także wykroje wraz ze szczegółowymi opisami co zrobić, aby przygotować materiał do szycia bluzki, spodni czy koszuli.

Wykroje są zazwyczaj przygotowywane tak, że wystarczy je jedynie przerysować kredą lub mydłem krawieckim na kalkę, lub inny duży arkusz papieru. Przy korzystaniu z takich pomocy pamiętaj, aby zwracać uwagę na każdy symbol, ponieważ ma on znaczenie przy dalszym szyciu.

Gdy kształty zostaną odrysowane, można ułożyć je na materiale, ale z uwzględnieniem miejsca na szwy. Wycięte elementy należy spiąć szpilkami z wykrojem i umieścić na nich najważniejsze informacje potrzebne do dalszego procesu szycia. Ostatnim etapem jest zszycie wszystkich materiałów zgodnie z instrukcją.

Już wiesz jak szyć na maszynie! Teraz przyszedł czas na szycie pierwszego ubrania!

Mierz siły na zamiany. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, aby się nie zniechęcić. Szycie na maszynie na skrawku materiału może wydawać się proste, ale już przygotowanie całej sukienki może okazać się niewykonalne dla początkującego krawca. Zacznij od czegoś prostsze, np. worka na buty, czapki lub szalika. Akcesoria są najłatwiejsze do przygotowania, a przetestujesz dzięki nim zdobyte umiejętności. Zobaczysz, czy szycie na maszynie już na właściwym materiale wychodzi Ci równie dobrze, jak na kartce papieru czy niewielkim skrawku materiału.

Warto podkreślić, że podane akcesoria możesz również uszyć ręcznie, bez użycia maszyny!

Gdy opanujesz szycie podstawowych akcesoriów, możesz przejść do trudniejszych zadań, na przykład do szycia dziecięcych spodenek. Z czasem wybieraj coraz trudniejsze projekty, aż dotrzesz do wymagających konstrukcji takich, jak sukienki czy koszule.

Pamiętaj o tych wskazówkach, a szycie na maszynie, jak i igłą będzie dla Ciebie bez tajemnic!

  • Przygotowanie materiału do szycia zaczynaj od fastrygowania.
  • Dokładnie planuj szycie, aby nie było konieczności prucia.
  • Wykazuj się precyzją we wszystkich swoich działaniach.
  • Zacznij od prostszych rzeczy, a z czasem przechodź do trudniejszych wyzwań krawieckich.
  • Postępuj zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do gotowych wykrojów. Kreatywne szycie jest ważne, ale nie wtedy, gdy dopiero się uczysz.
  • Rozpruj nienoszone ubrania i zobacz, z jakich kawałków się składają. To dobry sposób na zwizualizowanie danej rzeczy. Takie proste zadanie pozwoli na wyobrażenie sobie, co trzeba zrobić, aby przygotować samodzielnie gotowy produkt.
  • Dużą uwagę przyłóż do skrojenia materiału. Jeżeli to zadanie wykonasz poprawnie, szycie na maszynie przebiegnie szybko i sprawnie.
  • Im więcej szyjesz, tym Twoje umiejętności są lepsze.
  • Traktuj szycie jak dobrą zabawę i sposób spędzania wolnego czasu.
4/5 - (3 głosy)