Dom i rodzinaDomowe prace i czynnościModa i urodaModa

Tkaniny do szycia

0

Kompendium wiedzy o tkaninach, charakterystyka i ich zastosowanie

Na co dzień stykamy się z różnego rodzaju materiałami. Zarówno podczas zakupu odzieży, jak i tekstyliów domowych jak pościel czy obrus na stół. Warto poznać najczęściej spotykane na rynku materiały, by móc świadomie wybierać takie tkaniny, które spełniają nasze oczekiwania i potrzeby. W związku z powyższym przygotowaliśmy przydatne kompendium zawierające wykaz najczęściej pojawiających się tkanin na rynku oraz możliwe ich zastosowanie. Ponadto przedstawimy listę najbardziej zalecanych materiałów do szycia oraz tych, których lepiej unikać. Artykuł z pewnością wyjaśni wiele kwestii i ułatwi podjęcie decyzji podczas zakupów.

Zarys historyczny

Tkaniny do szyciaTkaniny towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Pierwsze tkaniny powstały już osiem tysięcy lat temu i w niewielkim stopniu przypominały współcześnie wyglądającą tkaninę. Były to raczej luźne plecionki z włókien traw, pasków skóry zwierzęcej, a nawet pnączy i patyków. Z kolei pierwsze tkaniny lniane powstały w Starożytnym Egipcie, w okresie Starego Państwa przypadającego na XXVII wiek p.n.e. – XXII wiek p.n.e. Była to niezwykle wyrafinowana na tamte czasy forma tkaniny, jednak w porównaniu do tego, co znamy obecnie bardzo przejrzysta, cienka i ciężka. O czym świadczą liczne pozostałe malowidła ścienne. Opanowanie metody skręcania włókien na mokro tzw. przędze mokroprzędne pozwoliło na przemysłową produkcję tkanin lnianych. Z kolei odkrycie 7 tysięcy lat temu jedwabiu doprowadziło do wymiany handlowej na skale światową, czego dowodem był jedwabny szlak.

Podział włókien na naturalne i chemiczne

Przybliżając rodzaje tkanin, należy wyjaśnić proces ich powstawania. Tkanina powstaje w procesie tkania przędzy, czyli splatania nitki osnowy z nitką wątku. Wyróżnia się w tkaninie: nitki proste i poprzeczne. Tkanina cięta zgodnie z kierunkiem nitki prostej wyróżnia się największą wytrzymałością na rozciąganie i rozrywanie. W ten sposób tnie się tkaninę, aby uzyskać m.in. ubranie o formie układające się blisko ciała. Bieg nitki prostej odpowiada nitkom osnowy, widocznej na długości tkaniny. Z kolei nitka poprzeczna odpowiada nitce wątku biegnącego równolegle (na szerokości tkaniny)do nitki osnowy. Przędze tworzy się ze skręcania różnej długości włókien, które dzieli się na:

  • Naturalne, które powszechnie uznawane są za bardziej „ekologiczne”. Włókna naturalne pozyskiwane są z roślin jak len, bawełna, ale również juta i sizal. Włókna pozyskiwane z okrywy włosowej zwierząt tj. wełna owcza, merynosowa, moher z kozy angorskiej, a także kaszmir, wełna wielbłądzia i alpaka. Włókna są zazwyczaj krótkie, jedynie zbierana ręcznie bawełna egipska ma długie włókna, co czyni stworzoną tkaninę bardzo wytrzymałą i przez to znacznie droższą.
  • Chemiczne włókna, które dzielą się na sztuczne i syntetyczne. Włókna sztuczne produkowane z odnawialnych surowców roślinnych jak wiskoza, lyocell. Z kolei do produkcji włókien syntetycznych używa się ropy naftowej i jej pochodnych. Rodzaje tkanin jak poliester, poliamid, poliakryl, elastan (lycra, spandex) produkowane są właśnie z włókien chemicznych.

Najczęściej spotykane tkaniny na rynku tekstylnym

Najpopularniejsze tkaniny na rynkuPoniższe kompendium ułatwi podjęcie decyzji, jak wybrać rodzaje materiałów do szycia obrusów, firan, czy zasłon. Poniżej zostały zebrane najczęściej wybierane nadające się na odzież materiały. Tkaniny przeznaczone do szycia tekstyliów domowych, jak pościel i serwety również znalazły się w poniższym zestawieniu:

Akryl

Materiał wytwarzany z przędzy akrylowej, z racji podobnego wyglądu ma imitować wełnę. Akryl jest tani w produkcji, nie gniecie się, nie uczula, jednocześnie z uwagi na to, że jest wytwarzany z włókien syntetycznych, nie pozwala skórze oddychać, bardzo się elektryzuje i mechaci. Używany jest do wykonania swetrów, szalików, czapek, rękawiczek i innej odzieży zimowej.

Aksamit

Aksamit to tkanina z charakterystyczną krótką okrywą włosową. Uchodzący za jeden z najszlachetniejszych materiałów na odzież, poszewki poduszek, obicie mebli. Gęstą, wysoką i miękką okrywę aksamitnego materiału uzyskuje się na specjalnych krosnach. Jeśli chodzi o gatunek, to wszystko zależy od składu materiału. Aksamit pochodzi z Indii, od XII wieku tkano go we Włoszech z przędzy bawełnianej, dzięki temu uzyskując wysokiej jakości materiał. Współcześnie tkanina podstawowa wykonana jest z tańszych włókien np. poliamidowych czy poliestrowych. Runo tworzy się z przędzy wiskozowej, jedwabnej lub bawełnianej. Aksamity rodzaje materiałów nadające się do szycia ubrań wieczorowych jak krótkie i długie sukienki, marynarki, bluzki, czy spódnice. We wnętrzach modne są aksamitne narzuty, poduszki, czy długie zasłony.

Alpaka

Wełna pozyskiwana ze strzyżenia alpak, zwierząt pochodzących z Ameryki Południowej. Przędza z alpak jest bardzo miękka i dość droga, dlatego stosowana jest głównie w mieszankach np. z wełną owczą, akrylem i poliamidem do produkcji swetrów, skarpetek, czapek, szalików, czy pledów i kocyków dziecięcych.

Angora

Bardzo delikatna i puszysta tkanina wełniana pozyskiwana z runa ciągle odrastającej okrywy włosowej królików angorskich. Ze strzyżonego runa tka się przędzę wełnianą, którą stosuje się do wykonania swetrów,szalików i czapek. Przędza z królików angorskich najczęściej łączona jest z innymi przędzami, z uwagi na wysoki koszt jej pozyskania. Obecnie jest coraz mniej stosowana w produkcji z powodu kontrowersji związanych z hodowlą królików angorskich.

Batyst

Lekki, przezroczysty materiał o gładkiej i delikatnej fakturze tkany jest splotem płóciennym. Wytwarzany jest z bardzo cienkich przędz bawełnianych, lnianych, a także dla zredukowania kosztów produkcji, z poliestrowych.Najczęściej używana jest przędza bawełniana poddana merceryzacji dla jej wzmocnienia. Może być także łączona z poliestrem w celu ograniczenia  gniecenia. Batysty to lekkie materiały do szycia bielizny, letniej odzieży damskiej, ponieważ jest przewiewny i przyjemny w noszeniu. Wykorzystywany jest również w dekoracji wnętrz m.in. jako materiał na lekkie zasłony.

Bawełna

Najpopularniejsza tkanina - bawełnaNajpopularniejsza tkanina znana już w starożytności. Wytwarza się ją z rośliny o tej samej nazwie. Różniące się gatunkiem, splotem i gramaturą tkaniny bawełniane to rodzaje materiałów włókienniczych, z których szyje się koszule, odzież do spania, sukienki, jak również tekstylia domowe jak pościel, prześcieradła, obrusy, zasłony. Dodatek elastanu nadaje jej rozciągliwości, dzięki temu można z dzianiny bawełnianej szyć bieliznę damską, męską i dziecięcą, a także odzież dresową.

Bouclé

Materiał z charakterystycznymi pętelkami wywodzi się z Francji, gdzie bouclé oznacza pętelkę. Zastosowanie nici pętelkowych nadaje materiałom specyficzną fakturę, z występującymi na wierzchu supełkami i zgrubieniami, które w zależności od wykorzystania ilości nitek mogą być bardziej lub mniej widoczne. Materiały boucllé to bardzo dekoracyjne, skręcane tkaniny do szycia płaszczy, damskich żakietów np. słynny żakiet Chanel, a także swetrów, czy sukienek. Do wytworzenia przędzy bouclé używa się wełny, mieszanek wełny i innych włókien, a także akrylu.

Chino

Chino to popularne materiały do szycia codziennej odzieży damskiej i męskiej o skośnym splocie. Materiał wytwarzany jest z przędzy bawełnianej, dlatego doskonale sprawdzi się do wykonania spodni, spódnic, czy lekkich i mniej formalnych garniturów i garsonek dla kobiet.

Cupro

Przyjemna w dotyku, gruba tkanina bawełniana cupro jest odporna i przepuszcza powietrze. Porównywalna jest z jedwabiem, jednak bardziej się gniecie. Cupro to rodzaj tkaniny, z których szyje się coraz częściej sukienki, koszule, spódnice, a także podszewki odzieżowe.

Diagonal

Nazwa angielska diagonalu, czyli cavalrytwill pochodzi od pierwotnego zastosowania materiału, czyli odzieży do jazdy konnej jak bryczesy oraz mundury kawalerii. Diagonal to rodzaj tkaniny wytwarzanej z przędzy wełnianej lub bawełnianej. Charakterystyczne skośne rowki nadają mu dekoracyjną fakturę. Materiał łatwo poddaje się modelowaniu i zachowuje formę, dlatego idealnie nadaje się na codzienne spodnie, żakiety, spódnice, cienkie płaszcze, ale także bardziej ekstrawaganckie projekty. Z diagonalu szyje się również elementy dekoracyjne do domu jak zasłony, narzuty i poduszki.

Drelich

Gruba i mocna tkanina, jaką jest drelich najczęściej wykorzystywana, jest do szycia roboczej odzieży. Jest odporna na rozerwanie i wybarwienie, z kolei jej skośny splot zapewnia jej dużą wytrzymałość. Drelichy to rodzaje tkanin używane także w celach dekoracyjnych do szycia obrusów i toreb. Ponadto można z niego szyć leżaki i hamaki.

Dżersej (jersey)

Dżersej to polska nazwa dzianiny zwanej jersey. Rodzaje tkanin dżersejowych dostępne są w szerokiej liczbie odmian. Cechują się rozmaitością używanych do produkcji włókien i mieszanek. Z cienkich nici wytwarza się rajstopy, lekką odzież damską oraz bieliznę. Z grubszego splotu wytwarza się swetry, sukienki, skarpety, rękawiczki, czapki, szale. Aby odzież trzymała formę, należy stosować dżersej z dodatkiem elastanu. Z dżerseju szyje się koszulki polo, T-shirty, bieliznę, piżamy, koszule nocne, spodnie typu jogger i luźne haremki, sukienki i cienkie swetry.

Dżins (denim)

DżinsZnany materiał wytwarzany z przędzy bawełnianej o splocie skośnym. Cechuje się dużą wytrzymałością.Pierwszym zastosowaniem dżinsu była odzież robocza dla amerykańskich więźniów. Z czasem z denimu zaczęto produkować odzież jak kurtki i codzienne spodnie jeansowe dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Szycie spodni z denimu to nie wszystko, niezbyt gruby dżins sprawdza się jako materiał na  koszule, sukienki, spódnice i szorty. Obecnie dżins najczęściej występuje z domieszką stretchu, dla nadania mu rozciągliwości. Popularne jeansy, czyli dżinsowe spodnie produkowane są z mieszanek przędz bawełnianych, poliestrowych i elastanu. Poddawane są różnego rodzaju zabiegom uszlachetniającym jak ścieranie koloru, zmiękczanie, czy postarzanie.

Elastan

Inaczej nazywany spandexem lub lycrą, elastan to materiał syntetyczny. Charakteryzuje się dużą rozciągliwością, dzięki wytwarzaniu w procesach chemicznych poliuretanu.Najczęściej stosowany jako domieszka do innych włókien, nadając gotowemu materiałowi rozciągliwości i pozwalając na lepsze utrzymanie formy.

Flanela

Miękka tkanina z charakterystyczną drapaną fakturą, na jej powierzchni występuje delikatna okrywa włosowa (runo). Wytwarzana z wełny czesankowej lub zgrzebnej o splocie skośnym lub prostym. Ten rodzaj tkaniny wykorzystywany jest do szycia pościeli i piżam zimowych, ponieważ dobrze zachowuje ciepło, a przy tym przepuszcza powietrze. Flanele to rodzaje materiałów, z których szyje się także eleganckie kostiumy, garnitury i spodnie.

Flausz

Miękka tkanina do szycia płaszczy, jaką jest flausz,tkana jest z przędzy zgrzebnej. Rodzaje tkanin, jakim są flausze wytwarzane,są z wełny, bawełny lub mieszanek włókien naturalnych i sztucznych. Z uwagi na niższe koszty popularne jest szycie z flauszu odzieży jesiennej i zimowej, w tym płaszczy, kurtek, peleryn. Z cienkiego flauszu można szyć marynarki i spódnice.

Frotté

Do wytwarzania tkaniny frotté używa się specjalnych krosien, które tworzą charakterystyczne pętelki. Frotté powstaje w procesie tkanina osnowy podstawowej i pętelkowej oraz wątku. Z tkaniny frotté produkuje się przede wszystkim ręczniki, szlafroki oraz bieliznę.

Gabardyna

Gabardyna to wysokiej jakości tkanina do szycia z charakterystyczną prążkowaną fakturą o skośnym splocie, wytwarzana jest z przędzy bawełnianej  lub wełnianej. Tkana jest bardzo ściśle, również w taki sposób, by nie przepuszczać wody. Stąd gabardyna to rodzaj tkaniny najczęściej spotykany do szycia płaszczy tzw. trenczy z przewiązywanym paskiem w talii. Pierwsze płaszcze z gabardyny szyte były dla wojska brytyjskiego przez markę Burberry. Z gabardyny szyje się również kostiumy, marynarki, garnitury i sukienki.

Jedwab

JedwabJedwabie to niezwykle cenne rodzaje tkanin, które do Europy dotarły jedwabnym szlakiem z Chin w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Naturalna tkanina wytwarzana jest z przędzy pozyskiwanej z kokonów jedwabników morwowych. Bardzo delikatna w dotyku, cienka i szybkoschnąca, mało odporna jednak na pot. Jedwabie to idealne materiały do szycia ubrań luksusowych jak sukienki, bluzki i koszule, a także bielizny, koszul nocnych. Z jedwabiu szyje się również pościel i poszewek poduszek.

Kaszmir

Niezwykle delikatna przędza wełniana, którą pozyskuje się z ręcznego wyczesywania sierści kóz kaszmirskich. Z kaszmiru wyrabia się luksusowe wyroby jak swetry, sukienki, szale (tzw. pashminy), czapki, rękawiczki, ale również pledy, koce i narzuty. Kaszmir jest delikatniejszy, lżejszy, cieplejszy i bardziej wytrzymały niż wełna owcza, przez co jest również znacznie droższy.

Koronka

Rodzaj misternej plecionki z jedwabnych lub lnianych nici, z których można wyróżnić różne rodzaje. Dawniej wyrabiana wyłącznie ręcznie, obecnie dostępne są specjalne maszyny do przemysłowej produkcji koronek. Ręcznie wytwarzane koronki są znacznie droższe. Koronka to wspaniały materiał do szycia sukien ślubnych, damskiej bielizny, koronką również ozdabia się firany. Coraz częściej szyje się z tańszych koronek również odzież codzienną jak bluzki, spódnice. Koronki to idealne tkaniny na sukienki wieczorowe.

Len

Przewiewna tkanina wytwarzana z przędzy lnianej lub z domieszką przędzy bawełnianej i wiskozowej. Czysty len doskonale pochłania wilgoć, zapewnia ochronę przed upałem. Jest antyalergiczny, wytrzymały i odporny na rozciąganie. Minusem materiału lnianego jest to, że się szybko gniecie, stąd wskazane jest prasowanie lnu w stanie wilgotnym. Lny to najczęstsze rodzaje materiałów do szycia letniej odzieży, jak spodnie, spódnice, sukienki, garnitury, marynarki, piżamy letnie, odzież dziecięcą i niemowlęcą, jak również pościel, narzuty, obrusy, poszewki, czy ręczniki kuchenne.

Lyocell (tencel)

Lyocell to rodzaj tkaniny do szycia podobnej do jedwabiu. Wytwarzany jest z masy celulozowej. Wykazuje właściwości podobne do  materiałów roślinnych jak bawełna i len. Tak samo jak wiskoza dobrze absorbuje wilgoć i jest przewiewny, dlatego sprawdza się na lekką odzież np. sukienki, spódnice, koszule, bluzki, czy ubrania dziecięce. Wytwarzany jest w bardziej ekologiczny sposób niż wiskoza, przy mniejszym zużyciu wody. Jest hipoalergiczny (bez użycia sztucznych barwników) i znacznie trwalszy w stanie wilgotnym niż wiskoza, jednak również łatwo się gniecie.

Moher

Moher pochodzi z Tybetu i jest wytwarzany z okrywy włosowej kóz angorskich. Sposób pozyskiwania przędzy z kóz angorskich jest bardzo drogi, co ma przełożenie na wysoką cenę moheru. Charakteryzuje się długim włóknem, lekkością oraz puszystością. Moher łatwo poddaje się barwieniu, jednak szybko się mechaci. Najczęściej stosowany jest jako domieszka do innych włókien. Używany jest do tworzenia swetrów, szalików, czapek i innych akcesoriów odzieżowych.

Muślin

Uważany za jednej z najczystszych i najdelikatniejszych materiałów o gładkim splocie, wytwarzanych z bawełny. Odznacza się właściwościami oddychającymi, dużą wytrzymałością i miękkością, dlatego muśliny to doskonale tkaniny do szycia odzieży dla niemowląt, pieluszki, otulacze i inne okrycia dla malutkich dzieci. Muślin jest pozyskiwany w sposób ekologiczny, bez użycia pestycydów. Jest antyalergiczny i z biegiem czasu staje się jeszcze bardziej miękki.

Organza (organdyna)

OrganzaPrzezroczysta, cienka tkanina wytwarzana z jedwabnej przędzy. Tradycyjnie wytwarza się organzę w Turkiestanie, ale również we Francji i Włoszech wytwarza się ten cenny materiał, z którego szyje się luksusową odzież jak sukienki wieczorowe i suknie ślubne. Organdyna wytwarzana jest z mniej szlachetnych włókien sztucznych jak poliester, czy nylon. Szyje się z niej firanki i zasłony.

Ortalion (moleskin)

Za zadanie ma imitować skórę, ale jest wytwarzany z bawełny o splocie atłasowym. Popularnym zastosowaniem jest szycie z niego odzieży przeciwdeszczowej, ubrań dziecięcych jak spodnie, kurtki. Z ortalionu produkuje się również wytrzymała na czynniki środowiska odzież roboczą.

Oxford

Popularna tkanina bawełniana na wysokiej jakości męskie koszule. Znakiem charakterystycznym jest splot panama. Oxford jest rodzajem tkaniny lekkiej i stabilnej oraz łatwej w obróbce, dlatego dobrze daje się stębnować. Dostępny jest oxford jednobarwny oraz dwukolorowy z widoczną białą nitką dającą tzw. efekt chambray, czyli drobnej kosteczki.

Polar (minky)

Materiał wytwarzany z włókien sztucznych. Do jego cech charakterystycznych należy zaliczyć dobrą izolowanie ciepła, oddychalność oraz fakt, że woda w niego nie wsiąka, a spływa po nim. Polar posiada lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna, przez to jest częściej wykorzystywany do szycia odzieży jesiennej i zimowej. Z polaru szyje się odzież sportową, bluzy, dresy, ale również kocyki dziecięce z bardziej miękkiej odmiany polaru, czyli minky. Polar wykorzystuje się także jako podszewki w kurtkach zimowych.

Poliamid

Poliamid to wytrzymała tkanina produkowana z włókna chemicznego. Dostępny jest również pod nazwą nylon i stilon. Poliamidowa tkanina jest bardzo sprężysta i higroskopijna, daje się również bardzo łatwo farbować. Producenci odzieży cenią włókna poliamidowe właśnie dlatego, że pozwalają uzyskać intensywnie nasycone kolory. Należą do mało odpornych na światło słoneczne tkanin. Materiały tego rodzaju są mimo to, bardzo chętnie wykorzystywane do szycia kostiumów kąpielowych, a w latach 40 XX wieku także pończoch nylonowych.

Poliester

Poliester

Jeden z najpopularniejszych materiałów cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie promieni słonecznych. Idealnie nadaje się do szycia firanek i zasłon, a także obrusów plamoodpornych. Łączony z włóknami naturalnymi w celu minimalizowania gniecenia. Jest tani w produkcji, jednak nie pozwala skórze oddychać. Mimo to,  poliestry często wykorzystywane są jako tkaniny do szycia odzieży, najczęściej w mieszankach z innymi włóknami.

Popelina

Wytrzymała tkanina o splocie płóciennym produkowana z przędzy bawełnianej, wełnianej lub jedwabnej. Na rynku są dostępne różne rodzaje materiałów włókienniczych używanych do produkcji koszul, jednak popelina jest najczęściej wykorzystywana do szycia bluzek, koszul,jak również letnich sukienek i spodenek.

Płótno

Surowe lub wykończone płótno wytwarzane jest z przędz bawełnianych, lnianych, jutowych, konopnych, a także mieszanek różnych włókien. Płótno używane jest do celów dekoracyjnych,jak szycie obrusów, prześcieradeł, pościeli, bielizny i odzieży.

Satyna (atłas)

Rodzaj atłasu, z charakterystycznym połyskiem z jednej strony zwanym splotem atłasowym. Druga strona jest mniej błyszcząca i nazywana splotem satynowym. Z tego rodzaju tkaniny szyje się sukienki, bluzki, apaszki, bieliznę damską i nocną. Satyny jako materiały do szycia sprawdzą się na poszewki, narzuty i zasłony. Wyróżniamy satynę naturalną wytwarzaną z przędzy bawełnianej i jedwabnej, a także satynę syntetyczną z przędzy poliestrowej.

Skóra

SkóraNa rynku dostępna jest skóra naturalna zwierzęca tj. krowia, owcza, którą poddaje się wyprawieniu. Dostępna jest także skóra syntetyczna, czyli poliuretan. Jako materiał skóra nadaje się na odzież skórzaną np. kurtki, płaszcze, spódnice, sukienki, spodnie oraz galanterię skórzaną w postaci torebek, rękawiczek. Skóry sprawdzą się jako tkaniny do szycia obuwia i elementów dekoracyjnych w postaci poszewek na poduszki.

Sztruks

Sztruks to rodzaj tkaniny posiadającej charakterystyczną prążkowaną fakturę o różnej szerokości. Wytwarzana jest na ogół z przędzy bawełnianej. Szycie spodni, spódnic, płaszczy i odzieży dziecięcej jest bardzo popularne w przemyśle odzieżowym.  Spotykane są także zasłony z fakturą sztruksową, narzuty i poduszki dekoracyjne.

Szyfon

Szyfony to idealne tkaniny na sukienki i lekkie bluzki. Jest to bardzo cienki, delikatny i transparentny materiał o lekko ziarnistej fakturze. Szyfony najczęściej wytwarzany jest z poliestrowych przędz.

Tafta

Jej cechą charakterystyczna jest szelest. Tafty to idealne materiały do szycia ubrań przeznaczonych na wielkie wyjście jak suknie galowe, szerokie spódnice i inne eleganckie ubrania damskie. Tafta jest tkana bardzo gęsto z jedwabnych lub chemicznych przędz o wysokim połysku, stąd jej zastosowanie w odzieży wieczorowej, która szeleści przy poruszaniu się. Z tafty szyje się również zasłony, obrusy, poszewki na poduszki.

Tiul

Materiał, jakim jest tiul, jest lekki i przejrzysty, dlatego często wykorzystywany do szycia welonów ślubnych, firan, a także elementów dekoracyjnych odzieży wieczorowej damskiej. Do wytwarzania tiulu wykorzystuje się bawełnę, jedwab, jak również poliester.

Tweed

Gruby materiał wełniany sprawiający wrażenie ręcznie tkanego. Popularne są tweedowe materiały do szycia marynarek w tzw. jodełkę. Używany jest także jako tkanina na męskie spodnie, płaszcze, a także damskie garsonki.

Welur

Podobnie wyglądający jak zamsz, jednak jest bardziej wytrzymały i wytwarzany ze skór owczych i jagnięcych, które poddane szlifowaniu z jednej strony otrzymują delikatną fakturę. Posiada również okrywę włosową, pod jednym kątem z pięknym połyskiem. Welury to znakomite rodzaje materiałów obuwniczych. Są trwałe i pozwalają stopom oddychać.

Wiskoza

Wiskoza jest rodzajem materiału sztucznego wytwarzanego z naturalnych surowców. Cienka, higroskopijna tkanina wytwarzana jest z masy celulozowej drzew iglastych, najczęściej sosny. Cechuje się słabą odpornością na rozrywanie w stanie mokrym oraz szybko się gniecie. Z wiskozy szyje się letnią odzież jak sukienki, bluzki, spódnice, szorty i  koszule męskie. Dostępna jest również wiskoza bambusowa, wytwarzana z bambusa.

Woal

Woal to rodzaj cienkiej tkaniny, materiały tego rodzaju cechują się przejrzystością, dlatego idealnie nadają się na firanki. Oprócz celów dekoracyjnych woal może być wykorzystywany jak materiał do szycia elementów ozdobnych przy sukniach ślubnych i trenów. Woal produkowany jest z bawełny, poliestru oraz mieszanek różnych włókien.

Zamsz

To materiał wyprawiany z nielicowanej skóry zwierzęcej. Na rynku materiałów dostępna jest także krótko strzyżona tkanina bawełniana lub poliestrowa, przypominająca zamsz naturalny. Z tej ostatniej tkaniny szyje się odzież sportową. Z zamszu zarówno naturalnego, jak i sztucznego o szyje się odzież wierzchnią jak płaszcze, kurtki, a także dekoracyjne tekstylia w postaci zasłon, narzut, poszewek, czy obrusów.

Żakard

Żakard to rodzaj tkaniny dekoracyjnej, wytwarzanej z jedwabiu, wiskozy, wełny bądź przędz poliestrowych. Cechuje się misternymi wzorami, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości odzieży w postaci płaszczy, żakietów, sukienek. Do jego zastosowań należy również szycie wysokiej jakości tekstyliów domowych jak narzuty, poduszki dekoracyjne oraz zasłony.

Żorżeta

Jednobarwny materiał o ziarnistej fakturze. Materiały do szycia zwiewnych sukienek i bluzek powinny być lejące i miękkie. Te cechy spełnia wytwarzana z wiskozy, bawełny oraz jedwabiu żorżeta. Szyje się z niej głównie damską odzież.

Najlepsze i najgorsze tkaniny

Najlepsze i najgorsze materiałyNa to, czy dany materiał można uznać za „dobry” czy też nie ma wpływ kilka czynników. Jednym z najistotniejszych czynników jest rodzaj wykorzystanego surowca do wytworzenia przędzy. Tkaniny wytwarzane z naturalnych włókien jak bawełna, len, jedwab, czy wełna  potrzebują poniesienia większych nakładów w postaci ręcznych zbiorów, większego zużycia wody, czy użycia środków ochrony roślin podczas uprawy. Niektóre z nich są także rzadkie jak np. jedwab pozyskiwany z kokonów jedwabników morwowych.

Większość wymienionych w kompendium materiałów ma swoje zastosowanie. Najlepsze tkaniny do szycia odznaczają się wytrzymałością i właściwościami grzybobójczymi. Należy do nich  bawełna, ponieważ jest antybakteryjna i zapewnia przewiew, dlatego jest idealna na lato i na odzież niemowlęcą. Szycie pościeli i obrusów z bawełny jest jedną z najlepszych inwestycji, ponieważ materiały bawełniane są bardzo wytrzymałe i przetrwają w doskonałym stanie przez wiele lat.

Len z kolei jest także bardzo wytrzymałym materiałem, jednocześnie bardzo się gniecie. Mimo wysokiej cenylen jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tkanin do szycia letniej odzieży i tekstyliów dekoracyjnych, jak poszewki na poduszki, czy zasłony.

Ekskluzywnym materiałem jest jedwab.Bardzo delikatny w dotyku, szybko schnie i daje przyjemne uczucie chłodu w lecie. Muślin z bawełny jest wyjątkowo miękki i idealnie nadaje się na odzież niemowlęcą, ponieważ nie podrażni nawet wrażliwej skóry.

Większość naturalnych materiałów doskonale nadaje się na odzież i do celów dekoracyjnych, również popelina i oxford są wysoko cenione z uwagi na lekkość i ozdobny wygląd, dlatego szyte są z nich koszule. Do najlepszych tkanin należy zaliczyć również lyocell, który, mimo że jest włóknem chemicznym, ale produkowany jest z naturalnego surowca-celulozy. Lyocelljest znacznie lepszy od wiskozy, która także jest wytwarzana z masy celulozowej. Jest jednak droższy ibardziej wytrzymały na rozrywanie, mniej się gniecie i charakteryzuje się większą miękkością. Lyocelljest mniej podatny na barwienie, stąd najczęściej ma odcienie niebieskiego.

Coraz więcej materiałów produkowanych z bawełny i innych naturalnych przędz ma swoje odpowiedniki z syntetycznych włókien. Cechuje je głównie niska cena, jednak nie zawsze pozytywne właściwości. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, mogą uczulać, a także szybko tracą pierwotny wygląd po praniu.  Do najgorszych materiał należy zaliczyć akryl, czyli imitację naturalnej przędzy wełnianej. Akryl szybko się mechaci, skóra się w nim poci,  jest jednak stosunkowo tani, dlatego wielu producentów odzieży wytwarza z niego swoje produkty. Również poliester nie przepuszcza powietrza, produkowany jest z użyciem sztucznych barwników, które mogę uczulać delikatną skórę. Także popularny w produkcji bluz dziecięcych polar nie należy do dobrych materiałów. Jest łatwopalny, dlatego trzeba bardzo uważać przy źródłach ognia.

Powyższe zestawienie wymienionych materiałów nie wyczerpuje tematu. Niemniej z pewnością będzie dużym ułatwieniem podczas podejmowania decyzji w czasie dokonywania zakupów odzieży i tekstyliów domowych. Kompendium zawiera zestaw najpopularniejszych tkanin idealnych do szycia ubrań, a także pościeli, obrusów, czy firan. Ponadto nie każda z wymienionych tkanin jest zalecana, dlatego warto korzystać z wymienionych wskazówek i informacji.

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia