TurystykaAtrakcje turystyczne

Atrakcje Wrocławia

0

Atrakcje turystyczne Wrocławia

Krasnale, Mostek Czarownic, zabytkowe kamienice, bogata historia i liczne przyrodnicze atrakcje turystyczne – Wrocław to miasto pełne cudów architektonicznych i zapierających dech w piersiach widoków. Do tej listy warto dodać niesamowity klimat urokliwych uliczek wokół Rynku, czy też szereg imprez kulturalnych, które organizuje Wrocław. Atrakcje turystyczne największego miasta Dolnego Śląska sprawiają, że jest ono każdego roku chętnie odwiedzane zarówno przez gości z Polski, jak i z zagranicy.

Wrocław - atrakcje turystyczne
Panorama Wrocławia

Wrocław to piąte pod względem powierzchni miasto w Polsce (ponad 292 tys. km2) oraz czwarte pod względem liczby ludności (oficjalnie mieszka tu ponad 642 tysięcy osób, nieoficjalnie – znacznie więcej). Zaludnienie miasta zmieniało się znacznie na przestrzeni ostatnich 200 lat. W 1819 roku liczba mieszkańców wynosiła 78 tysięcy. Przed II wojną światową we Wrocławiu mieszkało prawie 630 tysięcy osób (1939 rok), a tuż po zakończeniu wojny – zaledwie 170 tysięcy (1945 rok). 

Miasto położone jest na Nizinie Śląskiej nad Odrą oraz czterema jej dopływami: Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. W niedalekiej odległości od Wrocławia roztacza się masyw Ślęży. Turyści ceniący ruch mogą także miło spędzić czas w Górach Sowich. Na amatorów przejażdżek rowerowych czeka dobrze przygotowana sieć ścieżek rowerowych, z których część ciągnie się przez parki lub wały. 

Stolica Dolnego Śląska to najważniejsze miasto w regionie zarówno pod względem gospodarczym, naukowym, jak i kulturalnym. Jest to jedno z kilku miast w Polsce o znaczeniu globalnym. Wrocław kilkakrotnie znalazł się także w pierwszej setce najlepszych miast do życia (światowy ranking tworzony przez firmę doradczą Mercer) oraz w pierwszej setce najbardziej inteligentnych miast świata (raport IESE Cities in Motion Index).

Wrocław – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Zamierzasz odwiedzić Dolny Śląsk i zastanawiasz się, co ma Ci do zaoferowania Wrocław i okolice? Atrakcje turystyczne, które się tu znajdują, z pewnością spełnią Twoje oczekiwania! Jeśli interesujesz się historią, to koniecznie musisz zobaczyć Rynek, Ostrów Tumski, Halę Stulecia oraz Panoramę Racławicką. Z pewnością zauroczą Cię także zabytkowe kamienice, z których najciekawsze to Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Złotym Orłem, Kamienice Jaś i Małgosia, Kamienica pod Siedmioma Elektorami oraz Kamienice przy Placu Solnym. 

Także osoby ceniące sztukę znajdą tu inspirujące atrakcje turystyczne. Wrocław zaprasza do odwiedzenia jednego z wielu muzeów, między innymi: Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Cmentarnej, czy też Muzeum Pana Tadeusza. Na terenie miasta znajduje się także kilkadziesiąt wartych obejrzenia pomników, takich jak chociażby Pomnik Katyński w Parku Słowackiego, Pomnik Zesłańców Sybiru, Pomnik św. Jana Nepomucena przy kościele św. Macieja, Pogodynka, Powodzianka, Pomnik Juliusza Słowackiego, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Fryderyka Chopina, czy też Pomnik Sokratesa na Wyspie Bielarskiej. 

Poniżej wymienione zostały te atrakcje Wrocławia, które zdecydowanie warto poznać. Są one pewnego rodzaju wizytówką miasta. Wpisz je na swoją listę „rzeczy do obejrzenia”, gdy tylko odwiedzisz Wrocław! Atrakcje turystyczne wykazane poniżej zachwycą Cię i zachęcą do ponownej wizyty!

Rynek we Wrocławiu

Rynek to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, jeżeli chcesz choć trochę poznać Wrocław. Atrakcje turystyczne zlokalizowane na Rynku przyciągają uwagę wszystkich przybyłych, także tych mniej zainteresowanych lokalną historią. Wrocławski Rynek w średniowieczu był po prostu placem targowym. Obecnie Rynek zajmuje prawie 3,8 hektara, co czyni go jednym z największych starodawnych miejsc targowych w Polsce. Najważniejsza atrakcja turystyczna tego miejsca to Ratusz z okazałą 66-metrową wieżą. W podziemiach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najczęściej odwiedzanych lokali gastronomicznych we Wrocławiu.

Rynek we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu

Najpopularniejszymi poza Ratuszem miejscami na Rynku są pomnik Aleksandra Fredry oraz fontanna Zdrojem. Turyści chętnie także fotografują kamienice Jasia i Małgosi w północno-zachodniej części Rynku. Jednak także inne znajdujące się tutaj budynki fascynują przybyłych. Rynek otoczony jest przez aż 60 wyjątkowych zabytkowych kamienic. Są to różnobarwne, pięknie odrestaurowane budynki, które cieszą oko spacerowiczów oraz gości okolicznych restauracji. 

Jednak nie tylko główny plac Rynku zachwyca turystów. Warto odbyć spacer jedną z 11 urokliwych wąskich uliczek odchodzących bezpośrednio od głównego placu. Podziwianie zabytkowych budynków wznoszących się wokół tych ulic relaksuje i odpręża. Północno-wschodni narożnik Rynku przylega do Placu Solnego. W przeszłości był to rynek pomocniczy, wytyczony w 1242 roku. Obecnie odbywa się tu targ kwiatowy. Ciekawostką jest fakt, że pod częścią Placu Solnego znajduje się schron o powierzchni ok. 1000 m2. Może w nim przebywać jednorazowo aż 300 osób. 

Przebywając na Placu Solnym można podziwiać majestatyczna wieżę Ratusza. Warto także obejrzeć Małą Iglicę, czyli pomnik w formie obelisku o zwężającym się ku górze kształcie. Mała Iglica nawiązuje do kazań głoszonych przez Jana Kapistrana z zakonu Franciszkanów, który w XV w. nawoływał do pozbycia się przedmiotów zbyt wystawnych. Pomnik został zaprojektowany w 1996 roku przez Adama Wyspiańskiego.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza atrakcja turystyczna Wrocławia. Jest to miejsce, w którym odkryto ślady osadnictwa pochodzące z X w. n.e. Osada istniejąca na terenie Ostrowa Tumskiego rozrastała się w miarę upływu czasu. Początkowo zbudowana była z drewna i otoczona drewniano-ziemnym wałem. Jednak już w XI i XII w. istniały tutaj kamienne i budowane domy. Obecnie najstarszym zabytkiem na Ostrowie jest kościół pw. św. Idziego, którego powstanie datuje się na XIII w.

Pierwotnie Ostrów Tumski był wyspą na Odrze w okolicach rzeki Oławy. Stąd pochodzi jego nazwa: ostrowy oznaczały w języku staropolskim wyspy. Na początku XIX w. zasypano odnogę Odry i od tego czasu Ostrów Tumski stał się częścią lądu.

Most Zakochanych we Wrocławiu
Most Zakochanych

Ostrów Tumski to jedno z najciekawszych miejsc, którymi może pochwalić się Wrocław. Atrakcje turystyczne, które należy tu zobaczyć, to przede wszystkim wysoki na 52 metry Most Zakochanych usytuowany pomiędzy Ostrowem Tumskim a wyspą Piasek, Katedra Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża oraz Muzeum Archidiecezjalne. Szczególnie interesujący dla przyjezdnych jest Most Zakochanych, który symbolizuje wieczną miłość przybywających tutaj osób. Zakochani wieszają na moście kłódki, a klucze wrzucają do rzeki. Wierzą tym samym, że ich miłość będzie trwała wiecznie…

Hala Stulecia

Hala Stulecia wzniesiona została w latach 1911 – 1913. Jest to widowiskowo-sportowa hala, która od 2006 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 1962 roku Halę wpisano na polską listę zabytków.

Hala Stulecia we Wrocławiu
Hala Stulecia

Budowlę zaprojektował doskonały architekt Max Berg. Już w chwili powstania Hala była wyjątkowym dziełem architektury: jej żelbetowe przykrycie miało największą rozpiętość na świecie. Kopuła ma 67 m średnicy, a maksymalna szerokość wnętrza 95 m. Wysokość budynku to 42 m. Użytkowa powierzchnia Hali to 14 tys. m2. Ta olbrzymia budowla może pomieścić aż 10 tys. osób. 

Niesamowite jest to, że Hala powstała w przeciągu zaledwie 14 miesięcy. Podczas budowy wykorzystano konstrukcję dwóch elektrycznych wież, poruszających się po specjalnie przygotowanych torach wokół budynku. Wieże połączone były z wierzchołkiem wznoszonej konstrukcji i umożliwiały szybki transport materiałów budowlanych na szczyt Hali.

W chwili powstania Halę zaopatrzono w wielkie organy, które na początku XX w. były największym instrumentem muzycznym na całym świecie. Organy posiadały aż 200 rejestrów (w 1937 roku nastąpiła rozbudowa do 222 rejestrów). Niestety, po II wojnie światowej okazało się, że organy są zniszczone (brakowało piszczałek). Do końca jednak nie wiadomo, czy zniszczenia te nastąpiły w trakcie wojny, czy też tuż po niej, kiedy to Hala pozbawiona była jakichkolwiek zabezpieczeń.

Hala Stulecia to wyjątkowa atrakcja turystyczna Wrocławia. Organizowane są w niej liczne koncerty, spektakle i inne tego typu widowiska. Sama w sobie także jest warta zwiedzania. Znajduje się w jednym z najstarszych parków w Europie – Parku Szczytnickim. W niedalekiej odległości od Hali usytuowana jest Fontanna multimedialna, zabytkowa Pergola oraz liczne tereny zielone, które stanowią doskonałe miejsce relaksu zarówno dla wrocławian, jak i dla przyjezdnych turystów.

Mostek Czarownic

Atrakcje we Wrocławiu niejednokrotnie owiane są aurą tajemniczości. Tak jest chociażby w przypadku Mostku Czarownic, nazywanym także Mostkiem Pokutnic. Wiążą się z nim dwie legendy. Zgodnie z pierwszą legendą na Mostku pojawiały się dusze żyjących zbyt „lekko” dziewcząt, które zamiast oddać się opiece nad dziećmi, zabawiały się z adoratorami. Druga legenda głosi, że Mostek Czarownic był miejscem „próby” dla kobiet oskarżonych o czary. Jeśli kobieta przeszła przez Most, uznawana była za czarownicę. Jeśli spadła – zostawała pośmiertnie uniewinniona.

Mostek Czarownic jest łącznikiem pomiędzy wieżami katedry św. Marii Magdaleny. Został zbudowany w 1459 roku. W miarę upływu lat często ulegał zniszczeniom i naprawom. Obecnie na Mostku widnieje data 1632 rok. Wtedy to ukończono jedną z wielu renowacji. Mostek Czarownic znajduje się na wysokości 45 m nad ziemią. Prowadzi na niego 247 schodów. Warto po nich wejść, gdyż Mostek to jeden z najlepszych punktów widokowych, które posiada Wrocław. Atrakcje, które można stąd zobaczyć, to między innymi Rynek, zabytkowe kamienice, plac Grunwaldzki oraz kościół Garnizonowy. 

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Obiekty religijne często uznawane są za najważniejsze atrakcje turystyczne. Wrocław posiada wiele kościołów i katedr, które widnieją w przewodnikach jako miejsca warte zobaczenia. Jedną z takich budowli jest zdecydowanie Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Jest to trójnawowa bazylika o długości 98 m i szerokości 44,5 m. Wewnątrz Katedry koniecznie trzeba obejrzeć zabytkowe sklepienia: nad chórem znajdują się sklepienia sześciodzielne, a nad obejściem sklepienia krzyżowo-żebrowe. Ściany zdobione są licznymi płaskorzeźbami i malowidłami. Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z lubińskiego kościoła ołtarz z 1522 roku. Modlitewny nastrój w Katedrze wzmaga muzyka, wydobywająca się z zabytkowych organów. Są to te same organy, które zostały stworzone w 1913 roku na potrzeby Hali Stulecia. Ze względu na zniszczenia z okresu powojennego, organy musiały zostać poddane renowacji.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela to najprawdopodobniej czwarta katedra istniejąca w tym miejscu. Pierwsza powstała na początku XI w. za czasów Bolesława Chrobrego. Jednak w latach 1038 – 1039 została zniszczona przez wojska czeskiego księcia Brzetysława I. Drugą katedrę zbudował Kazimierz Odnowiciel pod koniec XI w. Do dzisiejszych czasów zachowało się z niej zaledwie kilka detali. Trzecia katedra powstała w 1180 roku z polecenia biskupa Waltera z Malonne. Liczne fragmenty tej budowli możemy obejrzeć w Muzeum Archidiecezjalnym. 

Obecny kształt Archikatedry powstawał etapami. W połowie XIII w. powstał chór w stylu gotyku katedralnego. W pierwszej połowie XIV w. dobudowano nawę od strony wież, a w latach 1354 – 1368 stworzono kaplicę Mariacką. Następna przebudowa miała miejsce w połowie XVI w., po pożarze Katedry. Kolejne kaplice były stopniowo dobudowywane w XVI – XIX w. Katedra została w 70% zniszczona podczas najazdu Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. Zniszczeniu uległy między innymi hełmy, dach, część sklepień, ówczesne organy i liczne malowidła. W II połowie XX w. została odrestaurowana (także etapami).

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka
Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Główna atrakcja turystyczna Panoramy to obraz cykloramiczny Bitwa pod Racławicami, który został stworzony przez wielu uzdolnionych malarzy pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz powstał w latach 1893 – 1894.  Przedstawia on bitwę pod Racławicami, stoczoną w 1794 roku przez polskie wojska powstańcze z wojskami rosyjskimi. 

Pierwotnie Bitwa pod Racławicami była eksponowana w Muzeum Narodowym we Lwowie. Po wejściu na tereny Polski Armii Czerwonej dzieło zostało uratowane przez bernardynów, którzy zwinęli je w rulon i przechowali w swoim klasztorze. W latach 60-tych XX w. obraz znalazł się w Muzeum Śląskim, jednak prezentowane były jedynie jego fragmenty. W muzeum we Wrocławiu możemy go podziwiać od 1980 roku.

Obserwator ma okazję obejrzeć różne fragmenty bitwy, umieszczone na płótnie w sposób asynchroniczny, czyli występujące w różnym czasie. Nie ma oznaczonego początku ani końca bitwy. Na obrazie znajdziemy za to faktycznych uczestników walk: naczelnika Tadeusza Kościuszko, gen. Antoniego Madalińskiego, gen. Stanisława Fiszera, gen. Gabriela Taszyckiego, kapitana Kajetana Nideckiego, kapitana Jana Junga oraz wielu innych.

Osoby, które chcą zobaczyć najważniejsze atrakcje Wrocławia związane ze sztuką, muszą koniecznie odwiedzić Panoramę Racławicką. Często stanowi ona także obowiązkowy punkt programu wycieczek szkolnych.

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Wieża Matematyczna (określana także jako Wieża Astronomiczna) to kolejny godny polecenia punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na Wrocław. Atrakcje turystyczne, które można zobaczyć z Wieży to przede wszystkim Wyspa Słodowa oraz Stare Miasto.

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
Zdjęcie: CudPotwórca / commons.wikimedia.org

Wznosząca się na wysokość 42 m Wieża znajduje się w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie budowy Uniwersytetu w latach 1728 – 1737 planowano stworzyć trzy wieże, ale ostatecznie powstała tylko Wieża Matematyczna. Pod koniec XVIII w. pełniła ona funkcję obserwatorium astronomicznego. Obserwatorium założone zostało w 1791 roku przez byłego jezuitę Longinusa Antona Lorenza Jungnitza. Niebo było wtedy obserwowane przy użyciu lunety o ogniskowej 5 stóp, instrumentu przejściowego o ogniskowej 6 stóp oraz gnomonu z precyzyjnie określoną linią południkową. Równolegle do obserwacji astronomicznych na Wieży prowadzone były obserwacje meteorologiczne. Od XIX w. był to także punkt obserwowania komet.

Na Wieżę Matematyczną prowadzą tzw. Schody Cesarskie. Pomieszczenia wewnątrz Wieży wykorzystywane są jako przestrzeń ekspozycyjna Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Goście mogą tu obejrzeć wystawę stałą „Nauka i nauczanie na Uniwersytecie Wrocławskim 1702 – 2012” oraz jedną z licznych wystaw czasowych. 

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu to atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest to największa fontanna multimedialna w Polsce i jedna z większych w całej Europie. Twórcy Fontanny Multimedialnej na powierzchni 1 ha umieścili aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i trzy dysze ogniowe. Pierwszy pokaz odbył się 4 czerwca 2009 roku. Od tej pory Fontanna Multimedialna przyciąga średnio 2 mln osób rocznie. 

Podczas pokazu widzowie mogą oglądać ekspresyjne gejzery, delikatne mgiełki wodne, wytryski palmowe i punktowe. Całość jest zsynchronizowana z pokazem świetlnym. Dodatkowa atrakcja turystyczna to możliwość wyświetlania filmów, zdjęć oraz prezentacji na specjalnych kurtynach wodnych. Pokazy tego typu odbywają się zazwyczaj wieczorem. Podczas wszystkich pokazów (zarówno dziennych, jak i wieczornych) tańczącej wodzie towarzyszy dopasowany podkład muzyczny. Niekiedy usłyszymy więc muzykę klasyczną, a innym razie piosenki popowe, np. Madonny.

Fontanna uważana jest za jeden z najnowocześniejszych obiektów, którymi może się pochwalić Wrocław. Atrakcje turystyczne znajdujące się tuż przy Fontannie to Hala Stulecia i ogród zoologiczny ze słynnym Afrykarium. Zarówno Fontanna, jak i Hala Stulecia oraz ZOO są warte obejrzenia przez każdego, kto odwiedza Wrocław. Atrakcje na weekend (i nie tylko!) wymienione powyżej z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń!

Wrocławskie krasnale

Wrocławskie krasnale
Wrocławskie krasnale
Zdjęcie: Fallaner / commons.wikimedia.org

A co poza obiektami historycznymi  i architektonicznymi oferuje nam Wrocław? Atrakcje dla dzieci i dorosłych to z pewnością wrocławskie krasnale, które możemy spotkać w różnych częściach miasta. Są to pomniki, stworzone w ostatnich kilkudziesięciu latach. Geneza powstania krasnali odnosi się do dwóch historii: jednej realnej oraz jednej baśniowej.

Wersja realna zakłada, że krasnale wywodzą się z buntu Pomarańczowej Alternatywy, czyli działaczy antykomunistycznych z wczesnych lat 80-tych XX w. Pierwotnie malowali oni krasnale na plamach farby, której przedstawiciele władzy PRL-u używali do zamalowywania antykomunistycznych haseł. Na początku XXI w. Wrocław postanowił ustanowić krasnala jako symbol miasta. Pierwszy pomnik krasnala powstał w 2001 roku przy ul. Świdnickiej. Przedstawia on Papę Krasnala i został stworzony w celu upamiętnienia ruchu Pomarańczowej Alternatywy.

Według wersji baśniowej krasnale pomogły mieszkańcom Wrocławia w walce ze złośliwym Chochlikiem Odrzańskim. Przybył on pewnego dnia do miasta na własnoręcznie zbudowanej tratwie i męczył wrocławian. Nie potrafili oni sobie z nim dać rady. W końcu poprosili o pomoc krasnale, którym udało się wygonić Chochlika z miasta.

Pomniki krasnali to ciekawe i niezwykle sympatyczne atrakcje. Wrocław może się pochwalić dużą ich liczbą – obecnie mieszka tu ponad 360 krasnali, a z każdym rokiem przybywają kolejne. Niektóre z nich jedzą lody, inne jeżdżą na motorze, a jeszcze inne po prostu przyglądają się turystom i zachęcają do podziwiania zabytków, które zlokalizowane są w mieście Wrocław. Atrakcje na weekend często wybierane przez przyjezdnych to gry miejskie, polegające na spacerowaniu urokliwymi uliczkami w poszukiwaniu tych zabawnych istot z brązu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Atrakcje we Wrocławiu to nie tylko zabytkowe kamienice, starodawne kościoły, czy też muzea. To nie tylko piękne wzgórza i szlaki, którymi zachwycają okolice Wrocławia. Atrakcje godne polecenia to również wyjątkowe rośliny. Największą ich liczbę znaleźć można w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstał on w 1811 roku na terenie pofortyfikacyjnym. Początkowo Ogród Botaniczny zajmował obszar 5 ha, na którym rosło 427 roślin. W miarę upływu czasu zwiększała się zarówno powierzchnia Ogrodu, jak również liczba zgromadzonych w nim gatunków roślin. Dzisiaj Ogród Botaniczny usytuowany jest na 7,4 ha i jest przystanią dla aż 7,5 tysiąca gatunków roślin. Część z nich rośnie w szklarniach. 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Zdjęcie: Barbara Maliszewska / commons.wikimedia.org

Na terenie Ogrodu Botanicznego stworzono liczne ścieżki spacerowe. Można więc spędzić miłe popołudnie na przechadzce wśród pięknych kwiatów, drzew i krzewów. Duża atrakcja turystyczna Ogrodu (głównie dla botaników) to największa w Europie kolekcja dzikich pnączy zimujących w gruncie. Warto także zwrócić uwagę na jedną z największych na świecie kolekcję tropikalnych roślin wodnych.

Jeśli w nowo poznanych miejscach szukasz przede wszystkim piękna i zależy Ci na tym, aby obejrzeć najbardziej malownicze atrakcje Wrocławia, to wizyta w Ogrodzie Botanicznym jest zdecydowanie dla Ciebie!

Wrocław – atrakcje dla dzieci

Interesują Cię głównie atrakcje dla dzieci? Wrocław jest na to przygotowany! Najmłodsi mogą przyjemnie spędzić czas między innymi w Teatrze Lalek (Plac Teatralny 4), w którym przywitają się z baśniową Calineczką lub Czerwonym Kapturkiem. Warto także odwiedzić z naszymi pociechami Interaktywny Plac Zabaw (ul. Widok 7), umożliwiający stworzenie własnych animacji i klipów muzycznych.

Popularne atrakcje dla dzieci we Wrocławiu to także Park Trampolin GOjump (ul. Długosza 59-75) oraz Powietrzne Miasto GOair (ul. Długosza 42-46). Park Trampolin dostępny jest dla dzieci od czwartego roku życia. Z kolei Powietrzne Miasto zapewnia zabawę maluchom już od szóstego miesiąca życia. Znajdują się tu różnego rodzaju dmuchane zabawki do skakania, tunele, zjeżdżalnie oraz tory przeszkód. 

Godne polecenia są również wodne atrakcje dla dzieci. Wrocław zaprasza przede wszystkim do Hydropolis (Na Grobli 19-21), czyli niesamowitej wystawy multimedialnej związanej z tematyką świata wody. Dzieci będą miały także możliwość wykonania różnego rodzaju eksperymentów oraz zabawy w Laboratorium Baniek Mydlanych. Fani kąpieli mogą odwiedzić Aquapark (ul. Borowska 99), który zapewni rozrywkę całej rodzinie niezależnie od pogody. 

Często odwiedzane atrakcje dla dzieci we Wrocławiu to manufaktura cukierków i lizaków Słodkie Czary Mary (Rynek 27) oraz Kolejkowo (Plac Orląt Lwowskich 20 B). Pierwsze z tych miejsc gwarantuje udaną zabawę połączoną z próbowaniem własnoręcznie wykonanych słodkości, a drugie – pozwala obejrzeć miniaturowy świat kolejek, poruszających po specjalnie przygotowanej makiecie.

Okolice Wrocławia – atrakcje turystyczne poza terenem miasta

Nie tylko stolica Dolnego Śląska zapewni Ci wyjątkowe atrakcje. Okolice Wrocławia także posiadają szereg wartych zobaczenia miejsc. Wokół Miasta Krasnali znajdują się rozległe tereny zielone, pełne wzgórz, równin i jezior. Można tu odetchnąć świeżym powietrzem i wyciszyć się z dala od zgiełku miasta. 

Najważniejsze atrakcje w okolicach Wrocławia to Szczyt Ślęża oraz Zamek Książ. Pierwsza z nich spodoba się przede wszystkim osobom lubiącym aktywny wypoczynek. Trasa na Szczyt Ślęża nie jest trudna, można ją przebyć praktycznie o każdej porze roku. Część szlaków jest dostosowanych do prowadzenia wózka. Wycieczka na Ślężę zapewnia wiele przepięknych widoków oraz dużą ilość świeżego górskiego powietrza. Dodatkową atrakcją jest stojący na szczycie kościół Nawiedzenia najświętszej Maryi Panny z przełomu XVII i XVIII w., w którym do dzisiaj odprawiane są msze. 

Zamek Książ
Zamek Książ

Kolejna atrakcja turystyczna to Zamek Książ, będący trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń. Podobno w czasach II wojny światowej pod zamkiem wydrążono wiele komnat i tuneli. Część historyków uważa, że były one przeznaczone na składowanie broni, jednak istnieją też hipotezy, że ukrywano tam skarby zrabowane podczas wojny. Obecnie na terenie zamku znajduje się muzeum, hotel oraz restauracja. 

Ciekawe atrakcje w okolicach Wrocławia to również Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej, Wieża Widokowa w Kotowicach, oraz Podziemne Miasto Osówka. Urzekająca lokalizacja i ciekawa historia tych miejsc sprawia, że są one chętnie odwiedzane nie tylko przez przyjezdnych turystów, ale także przez samych wrocławian.

A co jeszcze ma do zaoferowania Wrocław i okolice? Atrakcje turystyczne, które także warto zobaczyć, to Stawy Milickie, Zalew Mietkowski, Dolina Rzeki Bystrzycy oraz zamek na wodzie w Wojnowicach. Miejsca te są idealne zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na kilkudniowy wypoczynek. Można wybrać się na przyjemny spacer lub odbyć przejażdżkę rowerową, a w czasie odpoczynku – sfotografować niesamowite krajobrazy.

Interesują Cię tylko darmowe atrakcje? Wrocław i okolice oferują ich bardzo wiele!

Atrakcje we Wrocławiu nie muszą być obciążeniem dla Twojego portfela! Wiele osób odwiedzających stolicę Dolnego Śląska wybiera całkowicie darmowe atrakcje. Wrocław ma ich do zaoferowania naprawdę sporo! 

W pierwszej kolejności warto odbyć spacer malowniczymi uliczkami Starego Miasta i odwiedzić Rynek. To tu znajdują się najważniejsze historyczne atrakcje we Wrocławiu. Nie trzeba od razu zwiedzać wnętrza – samo podziwianie pięknych fasad kamienic i budynków sakralnych także może być zachwycające. Darmowe atrakcje Wrocławia to także urzekająca Wyspa Słodowa, oraz ogród Ossolineum w centrum miasta.

Osoby oszczędne mogą również znaleźć kulturalne atrakcje we Wrocławiu, do których wstęp jest bezpłatny. Są to między innymi liczne muzea, które nie pobierają opłat w wyznaczone dni tygodnia. Darmowy bilet wstępu na wystawy stałe otrzymamy przykładowo w Muzeum Archeologicznym, Muzeum Współczesnym, Muzeum Architektury, Muzeum Militariów oraz w Pawilonie Czterech Kopuł.

Większość darmowych wejściówek możesz otrzymać od poniedziałku do piątku. Jednak nie będziesz też narzekać na nudę, jeśli planujesz w weekend odwiedzić Wrocław. Atrakcje na weekend zapewnią chociażby Fontanna Multimedialna zlokalizowana tuż obok Hali Stulecia oraz urokliwe parki: Park Szczytnicki, Park Zachodni, Park Wschodni, czy też Park Południowy. Osoby o silnych nerwach powinny udać się do Labiryntu w Parku na Brochowie. Nie jest to zadanie tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale spokojnie – po pewnym czasie każdy powinien znaleźć wyjście z labiryntu

Wrocław – atrakcje dla aktywnych

Zatoka Gondoli we Wrocławiu
Zatoka Gondoli we Wrocławiu
Zdjęcie: Joee / commons.wikimedia.org

Wrocław proponuje turystom także szereg sportowych atrakcji. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z wypożyczalni łódek oraz kajaków. Jedna z nich znajduje się w Zatoce Gondoli. Warto stąd popłynąć na Wyspę Opatowicką, która poza pięknymi widokami oferuje wizytę w parku linowym. Przez cały rok można także korzystać z basenów oraz Aquaparku.

Zarówno w centrum miasta, jak i jego okolicach znajdziemy liczne punkty wypadowe, idealnie nadające się do rozpoczęcia pieszych wycieczek. Przykładowe szlaki to: 

  • szlak zielony Małkowice – Gałów – Leśnica,
  • szlak żółty Wrocław Leśnica – Pustki – Lutnia,
  • szlak żółty Wrocław Jerzmanowo – Park Złotnicki – Wrocław Leśnica,
  • szlak żółty Smolec – Samotwór – Wrocław Jerzmanowo,
  • szlak św. Jakuba Via Regia Wrocław Marszowice – Wojnowice – Miękinia,
  • szlak św. Jakuba Via Regia Wrocław Park Słowackiego – Wrocław Rynek,
  • szlak św. Jakuba Via Regia Siechnice – Trestno – Wrocław Park Słowackiego.

Dobrze zorganizowana jest także infrastruktura rowerowa. W samym mieście, jak również w jego okolicach znajdziemy liczne ścieżki rowerowe, dzięki którym wygodnie i bezpiecznie odbędziemy przejażdżkę. Oto przykładowe trasy, które są godne polecenia:

  • Oborniki Śląskie – Osolin – Bagno – Radecz – Rościsławice – Jary (łącznie 40 km),
  • Boreczek – Wiązów – Warkocz (łącznie 51,3 km),
  • Wrocław – Uraz – Miękinia (łącznie 85,2 km),
  • Wrocław – Brzeg Dolny – Wrocław (łącznie 85,2 km),
  • Wrocław – Przełęcz Tąpadła (95,3 km),
  • Wrocław – Jaszkotle – Sadków – Biskupice Podgórne – Wrocław (41,3 km),
  • Kiełczów – Ogród Japoński – Kiełczów (26,3 km).

Zobacz sam, co ma do zaoferowania Wrocław! Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska czekają!

Stolica Dolnego Śląska obfituje w atrakcje! Wrocław zaprasza do siebie zarówno osoby zainteresowane historią i sztuką, jak również aktywnych turystów. Jest to także miejsce chętnie odwiedzane przez studentów, którzy cenią nie tylko możliwość nauki na renomowanych uczelniach, ale też liczne darmowe atrakcje. Wrocław to także miasto przyjazne rodzinom z małymi dziećmi. Najmłodsi turyści będą zafascynowani miejskim ogrodem zoologicznym, czy też Afrykarium. Z pewnością zapamiętają także sympatyczne krasnale. Warto dodać, że atrakcje dla dzieci we Wrocławiu przypadną do gustu także osobom dorosłym!

W celu potwierdzenia, które atrakcje we Wrocławiu są dostępne w wybranym przez Ciebie terminie, najlepiej udać się do biura informacji turystycznej. W mieście działa kilkanaście punktów informujących o miejscach wartych obejrzenia. Najważniejsze biura informacji turystycznej to:

  1. Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 14),
  2. Krasnalowa Informacja Turystyczna (Sukiennice 12),
  3. Punkt Informacji Turystycznej w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu (ul. Graniczna 109),
  4. Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu Głównym PKP (ul. Piłsudskiego 105),
  5. Infocentrum na Ostrowie (pl. Katedralny 1),
  6. Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej w Dzielnicy Czterech Wyznań (ul. Św. Antoniego 8),
  7. Infopunkt Nadodrze (ul. Łokietka 5/1),
  8. Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (Rynek-Ratusz 24),
  9. Dolnośląska Organizacja Turystyczna (ul. Świdnicka 44),
  10. Punkt Informacji Turystycznej i kawiarnia Info WUWA Cafe (ul. Tramwajowa 2).

W punktach informacji turystycznej znajdziemy nie tylko informacje o stałych obiektach turystycznych, ale także o aktualnych wydarzeniach kulturalnych (koncertach, wystawach, imprezach okolicznościowych).

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia