Zdrowie, medycyna i odżywianieZdrowie i medycynaModa i urodaUroda

Wypadanie włosów

Angelika Niedźwiedzka

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

„Wypadające włosy”, „sposoby na wypadające włosy” i inne tego typu hasła niejedna z nas z uporem maniaka wpisuje w wyszukiwarkę, szukając złotego środka na swój problem. W Internecie roi się od przeróżnych porad, zaczynając od tych babcinych, kończąc na profesjonalnych radach udzielanych przez specjalistów. Oto kompendium wiedzy na temat wypadających włosów, które pomoże Ci pożegnać się z tą przypadłością.Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny

Na nasze nieszczęście, przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Wypadanie włosów to proces zupełnie naturalny i każdy z nas codziennie traci ich część, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Szacuje się, że dziennie tracimy kilkadziesiąt do stu włosów i w takiej sytuacji nie ma się czym martwić. Jeśli ilość ta jest większa niż sto warto zacząć interesować się tematem. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie policzyć ile włosów dziennie nam wypada, jeżeli jednak na grzebieniu, szczotce do włosów lub ubraniach jest ich podejrzanie dużo, w naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Duży problem pojawia się, jeśli mamy naprawdę mocno wypadające włosy. Kiedy tracimy więcej włosów, niż mamy tych, które są w fazie wzrostu i uzupełniają „luki”, pojawia się problem, bo łysienie zaczyna być widoczne.

Długotrwały stresJeśli chcemy odnaleźć sposób na wypadające włosy, najpierw należy poznać przyczynę problemu. Powodem takiego stanu rzeczy bardzo często bywa stres. Znane są w historii nawet przypadki ludzi, którzy będąc pod wpływem bardzo silnego stresu osiwieli czy wyłysieli w bardzo krótkim czasie, np. jednej nocy. Stres, oprócz oddziaływania na psychikę, ma też realny wpływ na nasze ciało. Wszelkie przebyte choroby osłabiają nasz organizm, a co za tym idzie – również włosy. Negatywny wpływ na ich stan mogą mieć przebyte operacje oraz lekarstwa, ale przede wszystkim problemy hormonalne. Popularna przyczyna wypadających włosów to zła dieta uboga w składniki odżywcze gdzie wypadanie jest po prostu wynikiem braku odpowiednich substancji. Do utraty włosów może przyczynić się również nieodpowiednia pielęgnacja i traktowanie włosów, np. zbyt intensywne rozjaśnianie, które powoduje wykruszanie się włosów. W takiej sytuacji jednak zaprzestanie farbowania, odpowiednia pielęgnacja oraz pozwolenie włosom na odrośnięcie pozwala w łatwy, długotrwały sposób uwolnić się od problemu.

Choroby będące przyczyną wypadania włosów

Wśród przyczyn wypadających włosów jest sporo takich, które wynikają z zaburzeń lub schorzeń naszego organizmu. Pierwszym z nich może być zatrucie toksynami, które czasami jest powodem mocno wypadających włosów. Choć takie przypadki wydają się być niezbyt częste, również toksyny z dymu papierosowego mogą przyczyniać się do wypadania włosów, dlatego rzucenie tego nałogu zdecydowanie wyjdzie nam na zdrowie.

Oczywistą dla wszystkich przyczyną wypadania włosów jest także chemioterapia, choć należy tutaj wspomnieć, że nie każda chemioterapia taki efekt wywoła. W przypadku utraty włosów z takiej przyczyny, ich odrastanie zaczyna się dopiero po zaprzestaniu leczenia.

Na stan włosów ogromny wpływ mają problemy tarczycy, czyli jej nadczynność lub niedoczynność, ale także inne choroby ogólnoustrojowe. W przypadku chorób tarczycy za taki stan odpowiada zaburzenie prawidłowej produkcji tworów rogowych skóry takich jak paznokcie i włosy właśnie. Dopiero wdrożenie leczenia i odpowiedniej diety przyniesie pożądane efekty.

Nieprzyjemną dolegliwością jest też z pewnością grzybica skóry głowy, która z oczywistych względów jest odpowiedzialna za nadmierne wypadanie włosów. Jest to przypadłość o tyle niebezpieczna, że jeśli grzyb wniknie w pobliżu mieszków włosowych i uszkodzi nasze cebulki, łysienie jest nieodwracalne. Z tego też powodu jest to choroba, której zdecydowanie nie należy bagatelizować i warto już po wystąpieniu pierwszych objawów udać się do lekarza.

Włosy w czasie i po ciążyZmiany hormonalne nie oszczędzają kobiet nawet jeśli chodzi o włosy. Gwałtowne zmiany będące wynikiem np. ciąży lub menopauzy bezpośrednio przekładają się na stan włosów oraz mogą powodować ich wypadanie. Bardzo częstym problemem jest wypadanie włosów po ciąży, co może być wynikiem zarówno działania hormonów, jak i ogólnego obciążenia i osłabienia organizmu, czasem również niedoborów. Warto mieć świadomość, że w trakcie ciąży faza przejściowa i spoczynkowa w cyklu życia włosa zostają zatrzymane. Dzięki wysokiemu poziomowi estrogenu stają się one mocne i piękne, co z pewnością doceni każda przyszła mama. Sytuacja zmienia się po porodzie, kiedy poziom estrogenu spada a włosy, które do tej pory nie wypadały, zaczynają to robić. Nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest więc czymś normalnym, co może nas jednak zszokować, ponieważ łatwo przyzwyczajamy się do ich stanu w trakcie ciąży. Włosy wypadające po ciąży są także często wynikiem karmienia piersią, które jest dla organizmu kobiety obciążające i może prowadzić do różnych niedoborów, czasami będących efektem diety wykluczającej ze względu na alergie dziecka.

Z problemem wypadających włosów nie zostajemy jednak sami. Jeśli mamy podejrzenia, że proces ten za bardzo się u nas nasilił, chorujemy na przypadłości, których objawami jest zwiększone wypadanie włosów lub po prostu niepokoi nas stan naszych włosów, możemy udać się do trychologa. Jest to specjalista zajmujący się chorobami włosów i skóry głowy, który zrobi nam odpowiednie badania oraz przepisze tabletki lub preparaty na wypadające włosy. Z pewnością jest to więc osoba, która podpowie nam jak ratować wypadające włosy i być może przepisze również skuteczne tabletki na wypadanie włosów.

Co na wypadanie włosów?

Wiemy już co może być przyczyną mocno wypadających włosów. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i dowiedzieć się jak wzmocnić wypadające włosy, aby znów były piękne i mocne. Do dyspozycji mamy całą masę kosmetyków, które mogą ten proces zatrzymać. Są to więc przede wszystkim wszelkie wzmacniające i delikatnie oczyszczające szampony na wypadające włosy. Mogą one zawierać różne wyciągi z ziół, które pobudzą naszą skórę głowy do pracy oraz substancje wzmacniające i uelastyczniające włosy, dzięki którym przestaną się one łamać czy wykruszać. Dobór odpowiedniego szamponu jest szczególnie ważny, jeśli wypadanie włosów spowodowane jest problemami ze skórą głowy. Kosmetyk ten ma z nią bezpośredni kontakt i może realnie wpływać na jej stan.

Odżywki do włosówDrugim ważnym kosmetykiem w pielęgnacji włosów jest oczywiście odżywka lub maska. Na półkach drogerii czy apteki możemy znaleźć całą masę odżywek na wypadające włosy i jak najbardziej warto je stosować. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do nich, gdyż w gruncie rzeczy najważniejszy jest skład. Wszystkie produkty bogate w witaminy czy oleje będą więc wskazane. Warto jednak pamiętać, że odżywki i maski stosujemy mniej więcej od połowy długości włosa w dół, co oznacza, że nie powinno nakładać się ich zbyt blisko skóry głowy. Mogą one bowiem powodować zwiększone przetłuszczanie się oraz zapychać skórę i tylko powiększyć nasz problem.

Bardzo popularnym produktem pozwalającym zwalczyć problem mocno wypadających włosów są wszelkiego rodzaju wcierki pobudzające porost włosów. Ich działanie jest bardzo skuteczne, ponieważ nakładamy je wyłącznie na skórę głowy i pozostawiamy do wchłonięcia, składniki aktywne mają więc szansę zadziałać. Oprócz pobudzenia wzrostu włosów, wcierki także przyspieszają ten proces, dlatego świetnie sprawdzają się również u osób chcących zapuścić włosy, nawet gdy nie mają problemu z ich wypadaniem. Aby odnaleźć wcierkę idealną dla siebie, warto popytać znajomych o rekomendacje lub poszukać opinii na temat poszczególnych produktów w Internecie.

Osoby, których problem wynika z zaburzeń pracy skóry głowy powinny zainteresować się specjalnymi peelingami do niej przeznaczonymi. Zdadzą one egzamin w sytuacjach, kiedy skóra ma problem z samodzielnym oczyszczaniem się lub nadprodukcją łoju. Kosmetyk usunie sebum i martwy naskórek a delikatny masaż pobudzi krążenie, co świetnie wpływa na cebulki włosowe. Regularne stosowanie peelingów do skóry głowy to doskonałe uzupełnienie kuracji przeciw wypadaniu włosów.

Ostatnią grupą kosmetyków, którymi warto zainteresować się nie tylko jeśli mamy problem z wypadaniem włosów są wszelkie produkty ochronne. W grupie tej znajdziemy więc olejki ochronne do stosowania na końcówki, preparaty chroniące przed promieniowaniem UV, produkty do stylizacji na ciepło i inne. Dzięki nim włosy lepiej znoszą nieprzyjazne czynniki zewnętrzne, a więc nie ulegają uszkodzeniom i pozostają na naszej głowie na dłużej.

SuplementyOczywistym jest, że jeśli przyczyną wypadania włosów jest nieodpowiednia dieta i niedobory, należy uzupełnić składniki, których nam brakuje. Dlatego też zaleca się stosowanie suplementów diety, aby uporać się z problemem. Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety i to ona jest kluczem do sukcesu, jednak zastosowanie odpowiednich preparatów na wypadające włosy pozwoli nam zlikwidować problem dość szybko. Odpowiednia dieta pozwoli nam natomiast utrzymać ten stan na dłużej.

Oprócz tego warto zastosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych i kontynuować ich przestrzeganie nawet, jeśli stan naszych włosów się poprawi. Mowa tutaj o delikatnym ich traktowaniu – po umyciu należy tylko delikatnie odsączyć nadmiar wody w ręcznik i nie pocierać ich. Dodatkowo, warto zadbać, aby woda w której myjemy włosy była ciepła, ale nie gorąca. Na koniec dobrze spłukać je chłodną wodą, dzięki czemu domkniemy łuski włosów i będą one o wiele ładniej wyglądać. Jeśli zastanawiacie się jak wzmocnić wypadające włosy, to unikanie stylizacji i fryzur będzie dobrym pomysłem. Choć oczywiście czasami nie możemy się bez nich obejść, należy pamiętać, aby nie stosować gumek z metalowymi połączeniami oraz możliwie najdelikatniej traktować stylizowane włosy. Stosując odpowiednie kosmetyki możemy znacznie polepszyć stan naszych włosów, jednak należy zadbać, aby nie nakładać zbyt dużych ich ilości. Może to tylko niepotrzebnie je obciążyć i zamiast polepszyć, stan naszych włosów się pogorszy. Powyżej opisane zostały konwencjonalne sposoby na wypadające włosy, jednak przydać nam się mogą również te domowe.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wiemy już co na wypadające włosy sprawdzi się najlepiej, jeśli chodzi o kwestie kosmetyków i rozwiązań dostępnych w drogeriach czy aptekach. Nasze babcie jednak również miały swoje sposoby na wypadające włosy, a wiele z nich znajduje swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Pierwszym krokiem jest więc zaopatrzenie się w odpowiednie zioła. Możemy je stosować jako napary do picia, ale również na zewnątrz, np. płucząc nimi włosy. Zioła, z których mocy warto w tym czasie korzystać to m.in. pokrzywa, skrzyp polny, brzoza, chmiel czy dziurawiec. Warto pamiętać, że ich działanie nie będzie widoczne od razu i należy dać im przynajmniej 2-3 tygodnie, aby ocenić efekty bądź ich brak.

Maska z jajekKolejnym domowym sposobem są wszelkie wcierki i maseczki do włosów przygotowywane samodzielnie. Niejedna seniorka, zapytana o to, co na wypadające włosy będzie najlepsze, z pewnością odpowie, że maseczka z żółtka jajka. Możemy ją przygotować w kilku różnych wersjach – z miodem, oliwą czy olejem kokosowym. Według niektórych przepisów do jej przyrządzenia używa się tylko żółtka, inni rekomendują zastosowanie całego jajka wraz z białkiem. Jest to bardzo stary sposób na wypadające włosy, świetnie sprawdzi się także przy problemach z łupieżem. Jajko zawiera spore ilości białka, które wzmacnia nasze włosy i nadaje im gładkości. Aby wykonać taką odżywkę na włosy wypadające wystarczy wymieszać w misce składniki i nałożyć na wilgotne włosy, a następnie spłukać po kilku minutach.

Inna maseczka na włosy wypadające opierać się może na jogurcie, który oczyści skórę głowy lub na oleju kokosowym, który pobudzi pracę cebulek i wzrost nowych włosów. Te składniki świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które mają problem z wypadaniem włosów u nasady, niewielką ilością nowych włosów lub powolnym ich wzrostem.

Co na wypadające włosy, które po prostu się łamią lub kruszą? Tutaj z pomocą przychodzą nam wszelkie oleje i metoda zwana olejowaniem włosów. Istnieje wiele różnych wariacji na jej temat, dzięki czemu możemy wybrać tę najlepszą dla siebie. Podstawa jest jednak taka sama – na wilgotne lub suche włosy nakładamy olej i trzymamy go na włosach od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. W zależności od typu włosa, zastosować możemy olej lniany, rycynowy, kokosowy, palmowy, oliwę z oliwek czy też inne. Popularna maseczka z olejku rycynowego na wypadające włosy to nic innego jak właśnie sposób olejowania włosów. Warto zadbać, aby oleje, których używamy były wysokiej jakości, ponieważ drogocenne substancje w nich zawarte wchłaniają później nasze włosy.

Znany domowy sposobów na wypadające włosy to również płukanka z octu jabłkowego. Ma on wiele różnych zastosowań i właściwości, a w tym przypadku równoważy ph skóry głowy oraz wzmacnia same włosy, dzięki czemu mniej się rozdwajają, łatwiej się rozczesują i są bardziej miękkie. Aby przygotować taką płukankę, wystarczy dwie łyżki octu jabłkowego rozpuścić w szklance ciepłej wody. Następnie myjemy głowę i nakładamy odżywkę jak zawsze, a dopiero na koniec polewamy włosy naszym domowym preparatem na wypadające włosy. Kiedy włosy zostaną równomiernie opłukane, pozostawiamy je na kilka minut aby wchłonęły składniki odżywcze i płuczemy je zwykłą wodą.

Wypadające włosy – witaminy

Preparatów na wypadające włosy jest mnóstwo i rolą większości z nich jest dostarczenie organizmowi substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i włosów. Możemy więc zdać się na nie, ale wciąż najważniejsze jest, aby postarać się rozszerzyć swoją dietę tak, żeby unikać niedoborów również w przyszłości.

Witamina B5Najważniejsze w kwestii funkcjonowania włosa są witaminy B5 (kwas pantotenowy) oraz H (biotyna). To one odpowiadają za porost nowych włosów oraz prawidłowy przebieg tego procesu. Nie bez znaczenia jest także kwas foliowy, czyli witamina B9. Działanie tych trzech witamin pozwala na wzmocnienie cebulek, dzięki czemu nowe włosy rosną silne i odporne na uszkodzenia.

Warto pamiętać o dostarczaniu sobie przeciwutleniaczy, czyli witamin A, C i E. Choć nie są to “standardowe” witaminy na wypadające włosy, poprawiają krążenie skóry głowy i korzystnie wpływają na wydzielane przez gruczoły łojowe sebum.

Inne witaminy z grupy B takie jak B1, B2 i B6 wspomagają produkcję aminokwasów, które stanowią budulec włosa. Ponadto, uczestniczą w procesach wytwarzania energii. Dzięki temu  możliwy jest przyrost łodygi włosa.

Jeśli decydujemy się na wybór suplementu diety, możemy zainteresować się tymi specjalnie skomponowanymi dla osób, które mają problem z wypadaniem lub złym stanem włosów, kupić każdą witaminę osobno lub wybrać multiwitaminę, która zawiera wiele różnych substancji. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, kluczowe jest sprawdzenie czy dany preparat zawiera odpowiednią ilość potrzebnych nam składników. Dobrze, aby zapewniał on przynajmniej 100% dziennego zapotrzebowania, jednak biorąc pod uwagę, że niektóre substancje odżywcze są trudno przyswajalne, składniki takie jak żelazo powinny przekraczać dzienne zapotrzebowanie. Istnieje bowiem ryzyko, że nie przyswoi się ono w całości.

Dieta na wypadające włosy

Wiemy już, co na nadmierne wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej jeśli chodzi o kosmetyki, domowe sposoby czy suplementy. Czas więc poruszyć temat diety, czyli czynnika, który w większości przypadków odpowiada za wypadanie włosów. Jak wiadomo, aby cieszyć się piękną i gęstą fryzurą potrzebujemy odpowiednich ilości m.in. witamin B5 i H. Z łatwością odnajdziemy je w wielu popularnych produktach spożywczych.

Żelazo w diecieCo jeść na wypadające włosy? Przede wszystkim wspomniane wcześniej jako składnik maseczki jajka oraz mleko. Jaja zawierają duże ilości nie tylko białka, ale także witaminy B5. Jej źródłem są z kolei również produkty pszczele czy wątróbka. Witaminy H, inaczej biotyny, dostarczymy sobie spożywając także drożdże, soję czy kalafior. Oprócz tego bardzo ważne jest przyswajanie dużych ilości żelaza, które pozyskać można z wielu pokarmów. Będzie to oczywiście mięso, ale także soja i jej przetwory (np. tofu), fasola, ciecierzyca, soczewica, pietruszka, pestki dyni czy rośliny zielone. Produkty te zawierają dodatkowo spore ilości białka, które także może pomóc w walce z wypadaniem włosów. Choć w produktach, które jemy na co dzień znajduje się stosunkowo dużo żelaza, problemem jest jego przyswajanie. Dlatego też warto łączyć je w posiłkach z witaminą C, która wspomaga ten proces. Unikajmy natomiast kawy czy herbaty w niedługim czasie przed lub po posiłku, ponieważ utrudnia ona wchłanianie żelaza.

Sama witamina C w połączeniu z innymi antyoksydantami takimi jak witamina A i E także poprawią stan skóry głowy oraz samych włosów, dlatego też nie rezygnujmy z warzyw i owoców. Witamina C potrafi zneutralizować negatywne działanie stresu oraz pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Choć sama witamina nie ma bezpośredniego wpływu na stan włosów, jej brak bardzo niekorzystnie odbija się na skórze i cebulkach włosowych. Z kolei witamina A pobudza do pracy mieszki włosowe oraz zapewnia nawilżenie i warstwę ochronną włosom. Bez niej stają się łamliwe i suche. Witamina E natomiast stymuluje podział komórkowy macierzy włosa a także zapobiega jełczeniu sebum, dzięki czemu  włosy są lepiej nawilżone i chronione. Witaminę C znajdziemy w cytrusach, szpinaku, natce pietruszki czy kiszonej kapuście. Z kolei w witaminę A bogate są pomarańcze, pomidory, marchewka, dynia czy brokuły. Należy jednak pamiętać, że witamina ta rozpuszczalna jest w tłuszczach, dlatego warto zadbać, aby w takim posiłku znalazła się odrobina np. oliwy z oliwek. Źródłem witaminy E będą z kolei orzechy, nasiona, zielone warzywa czy jaja.

Składniki wspomagające prawidłowe zachodzenie procesów metabolicznych to również inne witaminy z grupy B takie jak B1, B2 i B6, których źródłem może być botwinka, marchew czy szpinak.

Problem wypadających włosów nie jest łatwym tematem. Ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy czasami może zająć nam dużo czasu. Jeśli jednak wiemy co stosować na wypadające włosy, jak odpowiednio dobrać ich pielęgnację oraz jakie produkty włączyć do swojej diety w większej ilości, najprawdopodobniej w niedługim czasie zobaczymy efekty. Długotrwałe wypadanie włosów oraz brak efektów pomimo zmiany pielęgnacji i diety zawsze powinno być jednak dla nas sygnałem ostrzegawczym prowadzącym do wizyty u trychologa, który zdiagnozuje ewentualną chorobę i przepisze odpowiedni lek na wypadające włosy.

5/5 - (1 głos)


Brak postów do wyświetlenia