ZakładySystemy bukmacherskie

System stawkowanie procentowe

0

System stawkowanie procentowe w zakładach bukmacherskich 

System stawkowanie procentowe ma wśród graczy obstawiających zakłady bukmacherskie wielu zwolenników. Jest to dość bezpieczny system stawkowania, który jest idealny do osiągania regularnych zysków z gry. Jego ogromną zaletą jest też bardzo prosty sposób na wyliczanie stawek kolejnych zakładów. Dzięki temu system stawkowanie procentowe jest z powodzeniem stosowany zarówno przez bardzo doświadczonych graczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bukmacherką.

Stawkowanie procentowe

System stawkowanie procentowe – zasady 

System stawkowanie procentowe można postrzegać jako udoskonaloną wersję płaskiej stawki. Przypomnijmy – w systemie płaska stawka każdy zakład stawiany jest za tę samą stawkę (niezależnie od wyniku poprzedniego zakładu czy wysokości kursów). Standardowo stawka powinna wynosić 2% kapitału gracza. Czym różni się stawkowanie procentowe od tego sposobu stawkowania? Otóż i tu stawka powinna stanowić 2% budżetu gracza, jednak jej wartość nominalna nie jest stała. Zauważmy, że jeśli początkowa pula środków na grę wynosi np. 100 zł, a stawka pierwszego zakładu 2 zł (2% budżetu), to po rozstrzygnięciu wyniku obstawianego zdarzenia wartość budżetu ulegnie zmianie. Jeśli zakład był trafiony kapitał na grę się zwiększy, a jeśli nietrafiony – rzecz jasna zmniejszy. Idąc dalej, jeśli gracz postawi powiedzmy 20 przegranych zakładów pod rząd, jego budżet uszczupli się do kwoty 60 zł. Jeśli nadal zakłady będą obstawiane za 2 zł, to procentowa wartość stawki podniesie się z 2% do 3,3%. Jest to zupełnie nielogiczne z perspektywy bezpieczeństwa gry. Jeśli stawiamy chybione zakłady, nie powinniśmy zwiększać wartości stawki – zwiększanie powinno następować tylko w reakcji na trafne typowanie.  

Odpowiedzią na ten problem jest właśnie system stawkowanie procentowe. Nakazuje on, by po każdym rozstrzygniętym zakładzie sprawdzać, jaka jest aktualna wartość budżetu na grę. Następnie od aktualnej sumy środków gracza należy obliczyć wysokość stawki, której wartość procentowa jest niezmienna, natomiast zmianom podlega jej wartość nominalna. Tym samym po zakładach poprawnie wytypowanych stawka nominalnie będzie rosnąć, podczas gdy po zakładach przegranych – maleć. Można Stawkowanie procentowe - obliczeniapowiedzieć, że kiedy gracz wyróżnia się dużą skutecznością, system stawkowanie procentowe pozwala mu na bardziej ryzykowną i zarazem potencjalnie profitową grę. Z kolei jeśli obstawianie zakładów bukmacherskich nie jest idzie graczowi zbyt dobrze, system wymusza zmniejszanie kolejnych stawek i minimalizowanie ryzyka szybkiego wyczerpania budżetu. 

System stawkowanie procentowe – przykład 

Najlepiej jest sprawdzić na przykładzie, w jaki sposób kształtują się stawki zakładów bukmacherskich stawianych przy użyciu systemu stawkowanie procentowe. Załóżmy więc, że nasz budżet na grę wynosi 1000 zł, a stawka zakładu to klasyczne 2% budżetu. Dla uproszczenia niech kurs wszystkich obstawianych zakładów wynosi 2,0.  

zakład budżet stawka wygrana zysk 
1 1000  20  40  20  
2 1020  20,40 zł 40,80 zł 20,40 zł 
3 1040,40 zł 20,80 zł 0  0  
4 1019,60 zł 20,39 zł 0  0  
5 999,21 zł 19,98 zł 0  0  
6 979,23 zł 19,58 zł 39,16 zł 19,58 zł 

Stawki zakładów stawianych po zakładach przegranych stopniowo się zmniejszają i choć różnica nie jest duża, przy dłuższej serii niepowodzeń zaczyna być coraz bardziej odczuwalna. Podobnie jest ze zwiększaniem stawek po serii zakładów wygranych – im więcej skutecznych typów, tym uzyskiwane wygrane stają się większe. 

Uwaga – w obliczeniach nie uwzględniono kwoty podatku od gier, która jest potrącana od każdego zawartego zakładu bukmacherskiego (12%). 

System stawkowanie procentowe – ocena 

Czy system stawkowanie procentowe jest więc systemem godnym zainteresowania? Na pewno tak. Metoda ta sprawdza się w przypadku mało doświadczonych graczy, ponieważ pozwala rozegrać dużą liczbę zakładów, nawet jeśli skuteczność obstawianych typów jest niska. Jest to nawet system lepszy pod tym względem niż system płaskiej stawki, ponieważ obniżanie nominalnej wartości stawki po błędnych zakładach to zabieg, który pozwala na zagranie jeszcze większej liczby zakładów. Poziom ryzyka szybkiego zbankrutowania jest tu naprawdę minimalny, a to na pewno ważna kwestia dla osób rozpoczynających obstawianie zakładów bukmacherskich. Łatwość dokonywania obliczeń też jest ważną zaletą systemu stawkowanie procentowe. Typer nie traci na to Stawkowanie procentowe - zyskiczasu i energii – zamiast tego może je poświęcić na skuteczniejszy dobór obstawianych zakładów. System stawkowanie procentowe jest też pozytywnie oceniany przez wielu bardziej wprawionych graczy. Doceniają oni to, że gra tym sposobem pozwala na osiąganie stałych zysków w dłuższej perspektywie czasowej i to wyższych niż w przypadku stosowania systemu płaska stawka. 

Nie dla wszystkich graczy ten system jest jednak wystarczający. Głównym jego mankamentem jest to, że nie przynosi dużych wygranych w krótkim czasie. Dlatego ci, którym zależy przede wszystkim na szybkim wzbogaceniu się, próbują (z różnym skutkiem) bardziej ryzykownych sposobów gry (systemy progresywne). Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze inny problem. Jeżeli za każdym razem gracz czeka na rozstrzygnięcie postawionego zakładu, by móc obliczyć stawkę kolejnego zakładu, gra może mocno rozciągnąć się w czasie. Co gorsza, niektóre zakłady nie będą mogły w związku z tym być obstawione i czasem jakieś „pewniaki” mogę przejść nam koło nosa. Aby uniknąć takich sytuacji, można przyjąć, że aktualizacja budżetu na grę dokonywana będzie raz na jakiś czas, np. po 3 czy 5 zagranych zakładach.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia