ZakładySystemy bukmacherskie

System płaska stawka

0

System płaska stawka w zakładach bukmacherskich 

Płaska stawka to zdecydowanie najprostszy możliwy system, jaki można wykorzystać do stawkowania zakładów bukmacherskich. System płaska stawka jest przy tym jednym z bezpieczniejszych sposobów stawkowania, zachowując dużą stabilność i pozwalając typerowi na rozegranie wielu zakładów. Dowiedz się, na czym dokładnie polega system płaska stawka i jakich efektów można się spodziewać, grając tym systemem.

System płaska stawka

Na czym polega system płaska stawka? 

Wiele systemów wykorzystywanych do ustalania wysokości kolejnych zakładów ma skomplikowane zasady i wymaga każdorazowego przeliczenia wysokości stawki kolejnego zakładu. Tymczasem system płaska stawka maksymalnie odciąża gracza w tym zakresie – raz ustalona stawka nie zmienia się aż do zakończenia rozgrywki. Znaczenie nie mają tu kursy obstawianych zakładów, a więc zarówno zdarzenia o wysokich jak i niskich kursach obstawiamy za tę samą stawkę. Podobnie jest z rodzajem zakładu, czyli zakłady proste oraz akumulowane (z natury bardziej ryzykowne) gracz wnosi przy zachowaniu identycznej stawki określonej na początku gry. Trzeba też podkreślić, że poszczególne zakłady są od siebie w pełni niezależne. W systemach progresywnych wartość stawki uzależniona jest od wyniku poprzedniego zakładu, np. w klasycznej progresji stawka jest podwajana po każdym przegranym zakładzie. Natomiast system płaska stawka nakazuje trwać przy wybranej wartości stawki, nawet jeśli typer ma za sobą długą serię porażek lub też imponujące pasmo wygranych. Podsumowując: bez względu na wszelkie możliwe cechy samych zakładów czy całej rozgrywki – stawka jest niezmienna. 

Jak ustalić wysokość stawki? 

System płaska stawka - wysokość budżetuSystem stała stawka przeznaczony jest do osiągania zysków w dłuższej perspektywie czasowej (a nie uzyskania szybkiego zysku). Dlatego też wysokość stawki nie może być zbyt duża, tak aby gracz miał szanse na rozegranie minimum kilkudziesięciu zakładów nawet wtedy, gdy odnosi same porażki. Tak więc ustalenie wartości stawki zacząć należy od określenia tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na grę systemem. W najbardziej klasycznym podejściu stawka powinna wynosić około 2% budżetu gracza. Dla przykładu, jeśli pula środków na grę wynosi 100 zł, optymalna stawka pojedynczego zakładu to 2 zł.  

Oczywiście nie jest to sztywna zasada, typer może indywidualnie zdecydować, że chce grać np. nieco bardziej ryzykownie (ponieważ wtedy potencjalne wygrane również się zwiększą) i podnieść wartość stawki do 3%, 4% czy nawet 5% swojego budżetu na grę. Powinien być jednak świadomy tego, że zwiększenie wartości stawki to jednocześnie zmniejszenie liczby możliwych do popełnienia błędów. Kontynuując przykład, przy budżecie 100 zł i stawce zakładu 2 zł (2% budżetu) typer może postawić nawet 50 chybionych zakładów i dopiero wtedy gra musi zostać zakończona z powodu wyczerpania się kapitału. Natomiast zwiększając wartość stawki do 5 zł (5% budżetu), liczba możliwych nietrafionych zakładów zmniejsza się radykalnie – do 20. Dlatego też stawka na poziomie 5% budżetu to wartość graniczna. Jeśli gracz ją przekroczy, liczba dopuszczalnych błędnych zakładów jeszcze bardziej się skurczy, a to stwarza zbyt duże ryzyko szybkiego bankructwa. 

Warto też wiedzieć, że zgodnie z zasadami systemu płaska stawka duży kapitał na grę powinien być bardziej chroniony. Chodzi o to, że jeśli gracz ryzykuje naprawdę sporym budżetem, wartość stawki powinna zostać zmniejszona do 1% czy 0,5%, a czasem nawet jeszcze bardziej. 

System płaska stawka – przykład 

System płaska stawka jest na tyle prosty, że prezentowanie przykładu w tym przypadku mija się z celem. Jeśli ustalona stawka wynosi 2 zł, stawiamy każdy kolejny zakład za 2 zł aż do wyczerpania budżetu lub uzyskania satysfakcjonującego wyniku finansowego (lub do momentu, gdy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nowej rozgrywki o zmienionej wysokości stawki lub w ogóle zmianie systemu np. na bardziej profitowy).  

Natomiast  w poniższym przykładzie przedstawimy pewną modyfikację systemu płaska stawka, która może przynieść nieco większe zyski. Gracz może ustalić przed grą np. 3 przedziały kursowe, każdemu z nich przypisując inną wartość stawki. Pomysł jest więc taki, aby zakłady o niskich kursach (czyli bardziej prawdopodobne) grać za wyższe kwoty, a te o wysokich kursach (mniej prawdopodobne) obstawiać za kwoty niższe. Spójrzmy na przykład. 

Nasz budżet na grę to 300 zł. Obstawiamy za stawkę: 

  • zakłady o kursach poniżej 2,0 – 10 zł (3,33% budżetu) 
  • zakłady o kursach od 2,0 do 4,0 – 6 zł (2% budżetu) 
  • zakłady o kursach powyżej 4,0 – 3 zł (1,33% budżetu) 
zakład kurs stawka wygrana zysk/strata 
1 2,5 6 zł 15 zł + 9 zł 
2 2,0 6 zł 0 zł – 6 zł 
3 5,5 3 zł 0 zł – 3 zł 
4 1,8 10 zł 18 zł + 8 zł 
5 1,7 10 zł 0 zł – 10 zł 
6 2,2 6 zł 13,2 + 7,2 zł 
razem  41 zł 46,2 zł + 5,2 zł 

Teraz porównajmy powyższy sposób gry z tradycyjną grą systemem płaska stawka, kiedy to obstawiamy zakłady cały czas tą samą stawką bez względu na wysokość kursów. Przyjęta stawka wynosi 6 zł (2% budżetu). 

zakład kurs stawka wygrana zysk/strata 
1 2,5 6 zł 15 zł + 9 zł 
2 2,0 6 zł 0 zł – 6 zł 
3 5,5 6 zł 0 zł – 6 zł 
4 1,8 6 zł 10,8 zł + 4,8 zł 
5 1,7 6 zł 0 zł – 6 zł 
6 2,2 6 zł 13,2 + 7,2 zł 
razem  36 zł 39 zł + 3 zł 

Jak widać w naszym przykładzie stawkowanie zmodyfikowanym systemem płaska stawka przyniosło lepsze wyniki. Jest to oczywiście czysto teoretyczny przykład (50-procentowa skuteczność to świetny wynik), jednak faktycznie dostosowanie stawki do kursów z reguły przynosi lepsze wyniki. Pamiętajmy też, że w powyższych przykładach nie uwzględniono obowiązującej w Polsce kwoty podatku od gier (12% od każdego wnoszonego zakładu bukmacherskiego). 

System płaska stawka – ocena 

System płaska stawka - łatwość stosowaniaSystem płaska stawka ma wiele zalet, które docenić powinni szczególnie nowi gracze. Dzięki temu, że stawki są tu niezbyt duże, przegrane zakłady nie są zbyt mocno odczuwalne, a gra może się toczyć długo, nawet jeśli nie typujemy zbyt trafnie. Przy standardowej wartości stawki na poziomie 2% budżetu gracza można postawić co najmniej 50 zakładów. Jeśli nie każdy wnoszony zakład jest błędny, wtedy liczba zakładów oczywiście wzrasta. Dla początkujących typerów taka sytuacja jest bardzo komfortowa – mogą obstawiać zakłady, nie stresując się zbytnio, że kilka przegranych zakładów oznaczać będzie koniec gry. Jednocześnie po rozegraniu większej partii można w łatwy sposób zweryfikować, jaka jest nasza skuteczność i jak wypada wartość stawianych przez nas zakładów (a więc czy wybierane przez nas zakłady są rentowne). Nie trzeba chyba dodawać, że na plus zaliczyć trzeba proste zasady systemu płaska stawka – gracz może skupić się na analizie typów, nie zawracając sobie głowy obliczeniami, ile powinna wynieść stawka każdego stawianego zakładu. 

Oczywiście system płaska stawka nie jest idealny (inaczej wszyscy by z niego korzystali). Podstawowym problemem jest to, że płaska stawka nie przynosi zbyt wysokich zysków, a już na pewno nie jest systemem, który pozwoli na szybki zarobek. Jest więc to system do osiągania systematycznych, ale niezbyt dużych profitów. Poza tym grając klasyczną wersją tego sposobu stawkowania, a więc nie uwzględniając wartości kursów obstawianych zakładów, może dojść do odtwarzania niepokojącego schematu. Gracz będzie wygrywał głównie przy niskich kursach (niskie wygrane), a przy wysokich przegrywał, w efekcie mocno nadwyrężając swój budżet. Rozwiązaniem może być jak najbardziej zastosowanie kilku poziomów stawek uzależnionych od przedziałów kursowych zakładów. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia