ZakładySystemy bukmacherskie

System Piętnastka

0

System Piętnastka w zakładach bukmacherskich 

Progresywny system stawkowania zakładów bukmacherskich, który składa się z 15 etapów, to system Piętnastka lub też system bezpiecznego podwajania. Faktycznie, choć tak jak inne systemy bazujące na progresji jest mocno ryzykownym sposobem na stawkowanie, jednak posiada on także mechanizmy zabezpieczenia gracza przed całkowitą utratą kapitału. W poniższym artykule wyjaśniamy, jaki jest schemat działania systemu Piętnastka, jak wyliczać stawki następujących po sobie zakładów oraz jakie są wady i zalety takiego sposobu dobierania stawek zakładów.

System Piętnastka

Na czym polega system Piętnastka? 

System Piętnastka to progresja rosnąca, dlatego gracz podwaja wysokość stawki wyłącznie po wygranych zakładach – ale uwaga – dopiero po postawieniu 2 trafionych zakładów z rzędu. Tak więc po pierwszym wygranym zakładzie gracz stawia kolejny za tę samą stawkę, a po drugim wygranym – podwaja ją. Aby osiągnąć zaplanowany zysk, typer powinien dotrzeć do piętnastego etapu gry, czyli musi odnotować 15 zwycięstw (jednak nie muszą być to wygrane pod rząd). Jednak zwiększanie stawek po wygranych zakładach to nie wszystko.

System Piętnastka - zabezpieczenieSystem Piętnastka wykorzystuje bowiem także zabezpieczenia minimalizujące ryzyko, jakie standardowo wiąże się z progresywnym stawkowaniem. Oznacza to, że gracz nie zawsze stawia wszystkie wygrane w poprzednim zakładzie środki – co drugi etap połowę wygranej deponuje jako zabezpieczenie przed szybkim bankructwem. I tak: etapy, których numer jest nieparzysty, są etapami z zabezpieczeniem. Jeśli więc przykładowo na etapie pierwszym gracz wygrywa 4 zł, to 2 zł odkłada do osobnej puli, do której sięgnie tylko wtedy, kiedy postawiony zakład okaże się nietrafiony. Natomiast te środki, które zostaną uzyskane z zakładów zagranych podczas etapów o numerach parzystych, są w całości przeznaczane na dalszą grę. 

Jak natomiast w systemie Piętnastka należy postąpić po obstawieniu chybionego zakładu? O ile system Paroli (bardziej podstawowa progresja rosnąca) nakazuje powrót do wyjściowej stawki, to system Piętnastka jest mniej radykalny. Po przegranym zakładzie typer powtarza zakład za taką samą stawkę, a jeśli znów nie ma szczęścia, następny przegrany zakład obstawia za stawkę o połowę mniejszą. Żeby to łatwo uchwycić, można wyobrazić sobie system Piętnastka w postaci schodków czy drabiny. Stawki zakładów są podwajane po wejściu na kolejny stopień, a zejście o 1 stopień w dół po 2 przegranych zakładach z rzędu oznacza zmniejszenie stawki o połowę.  

Żeby system Piętnastka działał prawidłowo, dobierane zakłady bukmacherskie powinny mieć kursy o wartości około 2,0. Grę można prowadzić, wychodząc od dowolnej stawki, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że system opiera się na zasadzie podwajania stawek. Chodzi więc o to, żeby zapewnić sobie taki budżet na grę, który pozwoli nam na rozegranie 15 etapów. W praktyce gracze najczęściej rozpoczynają obstawianie zakładów od stawki 2 zł. 

System Piętnastka – przykład 

Ponieważ system Piętnastka składa się z dużej liczby etapów, pokażemy najpierw, jak działa on w sytuacji idealnej, czyli w przypadku stawiania samych trafionych zakładów (co graniczy rzecz jasna z cudem). Przyjęty kurs zakładów to dokładnie 2,0, a stawka początkowa – 2 zł. 

etap stawka wygrana odkładamy jako zabezpieczenie 
1 2  4  2  
2 2 zł 4 zł 0 zł 
3 4 zł 8 zł 4 zł 
4 4 zł 8 zł 0 zł 
5 8 zł 16 zł 8 zł 
6 8 zł 16 zł 0 zł 
7 16 zł 32 zł 16 zł 
8 16 zł 32 zł 0 zł 
9 32 zł 64 zł 32 zł 
10 32 zł 64 zł 0 zł 
11 64 zł 128 zł 64 zł 
12 64 zł 128 zł 0 zł 
13 128 zł 256 zł 128 zł 
14 128 zł 256 zł 0 zł 
15 256 zł 512 zł 0 zł 

Jak widać, na nieparzystych etapach odkładamy połowę wygranej kwoty jako zabezpieczenie na wypadek przegranej, natomiast na etapach parzystych gramy za całość poprzedniej wygranej. Wygrana z piętnastego etapu zsumowana z wszystkimi środkami odłożonymi w puli zabezpieczającej grę przy początkowej stawce 2 zł daje graczowi 768 zł. Maksymalny zysk możliwy jest oczywiście w przypadku postawienia nieprzerwanej serii 15 prawidłowych zakładów. Jednak wysoki zysk otrzymamy także wtedy, gdy na każdym poziomie zdarzy nam się 1 pomyłka (dokładnie 512 zł, gdyż pieniądze z zabezpieczenia zostają spożytkowane na powtórzenie zakładu na każdym poziomie gry). 

Rzućmy jeszcze okiem, jak może wyglądać obstawianie zakładów bukmacherskich, kiedy graczowi zdarzają się nietrafione zakłady. Stawka wyjściowa to nadal 2 zł, a kursy – 2,0. 

etap stawka wygrana odkładamy jako zabezpieczenie 
1 2 zł 4 zł 2 zł 
2 2 zł 4 zł 0 zł 
3 4 zł 8 zł 4 zł 
4 4 zł 8 zł 0 zł 
5 8 zł 16 zł 8 zł 
5 8 zł 0 zł 0 zł 
5 8 zł 0 zł 0 zł 
4 4 zł 8 zł 4 zł 

Tabelka pokazuje, że w momencie postawienia błędnego zakładu gracz ponownie obstawia za tę samą stawkę – za środki odłożone w formie zabezpieczenia. Po 2 nietrafionych zakładach stawka zostaje obniżona o połowę. Przypomnijmy też, że w Polsce obowiązuje podatek od gier (12% stawianej kwoty), który jest potrącany w momencie zawierania zakładu. Jednak dla zwiększenia czytelności obliczeń pominęliśmy tę kwestię. 

System Piętnastka – ocena systemu 

System Piętnastka - stawka początkowaZawsze, kiedy rozważamy, czy warto stawkować zakłady bukmacherskie danym systemem, pod uwagę bierzemy przede wszystkim aspekty takie jak bezpieczeństwo i skuteczność. System Piętnastka jest systemem progresji rosnącej, której nieodłączną cechą jest duży stopień zagrożenia bankructwem. Trzeba jednak zauważyć, że grając tym systemem nie ryzykujemy wiele, a Piętnastka sięga nie tylko do rozwiązań znanych z progresji, ale też zabezpiecza gracza przed natychmiastową utratą całego kapitału. Stawki rosną w związku z tym wolniej (przyrost następuje co drugi poziom), jednak nadal gra okazuje się zyskowna 

Warunkiem rentowności systemu jest jednak zachowanie dużej skuteczności gracza – zbyt dużo przegranych zakładów szybko sprowadzi nas do gry za niskie stawki. Trzeba sobie uświadomić, że żeby zarabiać tym systemem, skuteczność typera musi wynosić co najmniej 66,7%, ponieważ dopiero 2 zakłady pod rząd pozwalają na podwojenie stawki. Gracz może więc sobie pozwolić na 1 błędny zakład, jednak 2 nietrafione zakłady z rzędu oznaczają konieczność cofnięcia się na niższy poziom stawek. Skuteczność, jaka jest więc spodziewana, jest faktycznie bardzo wysoka. Poza tym gra systemem Piętnastka wymaga sporo cierpliwości i wnikliwego dobierania obstawianych zakładów (co można zaliczyć na plus), a nietrafione zakłady na wyższych etapach oznaczają duże straty. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia