ZakładyPrzydatne informacje

Zakłady bukmacherskie na tenis

0

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, zarówno jeśli chodzi o liczbę kibiców obserwujących zmagania, jak i w kontekście tego, co oferują bukmacherzy. Na tenis zakłady bukmacherskie są jednymi z najczęściej wybieranych przez typerów. Czym wyróżnia się typowanie tenisa? Pod uwagę warto wziąć kilka aspektów, które z pewnością warto znać. Zarówno jeśli jest się początkującym, jak i bardziej zaawansowanym graczem.

Tenis ziemny

Zacznijmy od tego, jakie zakłady bukmacherskie na tenis znaleźć można w ofercie bukmacherów. Podzielić je można na kilka podstawowych typów:

  • Zakłady bukmacherskie na mecze
  • Zakłady bukmacherskie na część meczu (np. gem, set)
  • Zakłady długoterminowe na turnieje tenisowe

Bukmacherzy oferują na najważniejsze mecze tenisowe nawet kilkadziesiąt kursów, do tego tenis to wdzięczna dyscyplina do typowania na żywo. To oznacza, że jeśli chodzi o samą dostępność, zakłady bukmacherskie na tenis są jedynymi z najbardziej rozbudowanych w ofertach bukmacherów. Osobną kwestią są długoterminowe zakłady, np. na całe turnieje tenisowe.

Wybierając zakłady bukmacherskie na tenis nie można rzecz jasna podejść do sprawy bez wnikliwej analizy. Bukmacherzy kursy wystawiają w oparciu o konkretne założenia, zatem typerzy chcąc skutecznie obstawiać, muszą wiedzieć na co zwracać uwagę i jak podejść do typowania.

Zakłady bukmacherskie na tenis analizować można pod wieloma kątami, ale tu opiszemy te najważniejsze, które są podstawą do skutecznego typowania zdarzeń na mecze i turnieje tenisowe.

Jak analizować zakłady bukmacherskie na tenis?

zakłady bukmacherskie - tenisBukmacherzy tenis traktują jako bardzo ważny element swojej pełnej oferty. Stąd gracze mogą typować zarówno najważniejsze mecze, jak i rozgrywki niszowe. W każdym przypadku nie obejdzie się bez odpowiedniej analizy. Na co trzeba zwrócić uwagę przy obstawianiu tenisa? Najważniejsze kwestie to:

Znajomość zawodników

Najważniejszą częścią analizy przed typowaniem zakładów na tenisa, jest dobre poznanie zawodników i zawodniczek. Znając ogólny zestaw mocny i słabych stron danego tenisisty, możemy lepiej oceniać jego szanse w poszczególnych rozgrywkach. Warto wiedzieć, którzy gracze z czołówki prezentują zazwyczaj regularną formę, a komu potrafią przytrafić się wpadki z niżej notowanymi rywalami. Dzięki temu typując na tenis zakłady bukmacherskie możemy też celować w wyższe kursy, gdy będziemy przewidywać potencjalne niespodzianki. Wiadomo, że na mecze czołówki rankingów ATP i WTA kursy są zazwyczaj jednostronne. Dlatego też, dobre poznanie atutów i problemów poszczególnych zawodników, można znaleźć u bukmacherów okazje na turnieje tenisowe nawet wyższej rangi.

Wartość turnieju

Nie bez przyczyny mówi się, że im niższa wartość turnieju, tym większa rywalizacja. Turnieje tenisowe rangi 250 lub niższe to zazwyczaj sporo wyrównanych gier pomiędzy zawodnikami spoza ścisłej czołówki. Na najważniejszych imprezach tenisiści i tenisistki z czołowej 10-20 rankingu zazwyczaj docierają do decydujących faz, a wyłapanie potencjalnych niespodzianek zależne jest od wielu czynników. Nie mniej jednak, to właśnie wówczas można „ustrzelić” wysokie kursy, gdy z analizy wynika, że np. w danym turnieju rangi 1000 jeden z czołowych graczy może zanotować szybką porażkę w turnieju.

Analiza formy

Wspomniane wyżej niespodzianki i wpadki możemy przewidzieć, jeśli analizujemy roztropnie formę zawodników. W tym przypadku pod uwagę powinno się brać kilka aspektów. Poziom zmęczenia, który może wynikać z liczby rozegranych meczów czy też setów. Do tego warto sprawdzić, czy dany zawodnik nie narzekał w ostatnim czasie na kontuzje lub przeciążenia. Wszystko to składa się w całość analizowania jego formy, rzecz jasna wspólnie z porównanie jego wyników np. do bezpośredniego rywala.

Analiza drabinki

Zakłady bukmacherskie na tenis to z jednej strony poszczególne mecze, a z drugich całe turnieje tenisowe. Czasem warto spojrzeć w całą turniejową drabinkę, także pod kątem typowania danego pojedynku. Innym razem to potencjalny kierunek meczów określa szanse danego tenisisty w całym turnieju. Mówiąc wprost: jeśli w turnieju startuje kilku faworytów, a jeden z nich znajduje się po jednej stronie drabinki, pozostali zaś muszą w trakcie grać między sobą, to nie trzeba specjalnie długo myśleć, kto ma większe szanse na dotarcie do finału. Analogicznie, układ meczów może wpłynąć np. formę w danym spotkaniu. Jeśli dany zawodnik rozegrał już kilka wyczerpujących spotkań, to przy wyrównanym zestawieniu może mieć mniej niż, aniżeli gracz, który wszystkie wcześniejsze partie kończył szybkimi wygranymi.

Kategoria rozgrywek

W zależności od tego czy mówimy o grze singlistów, singlistek, par deblowych czy mikście, nieco inaczej można podejść do typowania. Zakłady bukmacherskie na tenis kobiecy są o wiele bardziej nieprzewidywalne, niż w przypadku drabinek męskich. To wśród pań częściej niespodziewanie przegrywają faworytki, natomiast wśród panów tych niespodzianek jest nieco mniej. Duża dysproporcja np. w rankingu kobiecego touru nie wyklucza zaciętego boju. Rywalizacja męska zazwyczaj jest tym bliższa wyrównanej gry, im bliżej siebie dani zawodnicy plasują się w hierarchii światowego tenisa. Rzecz jasna, jak zawsze, mogą przytrafiać się niespodzianki. Jednak dla ogółu dyscypliny ta prawidłowość jest widoczna.

Nawierzchnia kortu

Nie bez znaczenia przy typowaniu meczów tenisowych jest nawierzchnia danego kortu. Turniej tenisowy rozgrywany może być na kortach twardych, ceglanych lub trawiastych. Chociaż najlepsi tenisiści i tenisistki radzą sobie w każdych warunkach, to nie da się ukryć, że każdy z nich ma również swoje preferencje. Przykładowo – Rafael Nadal od zawsze nazywany był „królem mączki”, czyli kortów ceglanych. Z kolei na trawiastych kortach więcej tytułów zdobywali choćby Roger Federer czy Novak Djoković. Warto wiedzieć, że nawierzchnie różnią się między sobą specyfiką, co może także przekładać się na liczbę rozgrywanych gemów w secie, czy piłek w danym gemie. Na trawie piłka porusza się zdecydowanie najszybciej, zatem trudno tutaj o dużo długich wymian. Tym sprzyjać będą inne nawierzchnie.

Turnieje tenisowe

turnieje tenisoweWiedząc już na co zwrócić uwagę wybierając zakłady bukmacherskie na tenis, warto wiedzieć co można obstawiać. Każdy turniej tenisowy można podzielić według prostego klucza, którym jest jego ranga. Im bardziej prestiżowa impreza, tym lepsi zawodnicy się na nim pojawiają, a bukmacherzy szykują szerszą ofertę zdarzeń do typowania.

Wielki Szlem

Najbardziej prestiżowymi turniejami na świecie są imprezy wielkoszlemowe. Zalicza się do nich cztery turnieje tenisowe: Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon oraz US Open. Każdy turniej tenisowy rangi Wielkiego Szlema cieszy się sporym zainteresowaniem typerów, którzy wybierają zakłady bukmacherskie na tenis. Triumfatorzy tych zmagań to zazwyczaj największe nazwiska w całym świecie tenisa. Bukmacherzy na te imprezy kursy przygotowują często już u progu sezonu, nawet jeśli do poszczególnych imprez zostało jeszcze sporo czasu.

Warto zauważyć, że poszczególne turnieje wielkoszlemowe odbywają się na różnych nawierzchniach. Rozpoczynający sezon Australian Open, a także ostatni w kalendarzu US Open, to zmagania na kortach twardych. Roland Garros rozgrywany jest na „mączce”, z kolei Wimbledon to najstarszy na świecie turniej, który przy okazji rozgrywany jest na kortach trawiastych.

Jak już wspomnieliśmy, zakłady bukmacherskie na turnieje Wielkiego Szlema można wnosić niemal przez cały sezon tenisowy, a także przed jego rozpoczęciem. Mowa tu przede wszystkim o zakładach turniejowych. Kiedy odbywają się poszczególne imprezy? W kalendarzu tenisowym są one dość konkretnie umiejscowione:

  • Australian Open – coroczne zmagania w Melbourne odbywają się w drugiej połowie stycznia. Turniej odbywa się od 1905 roku.
  • Roland Garros – turniej French Open odbywa się od roku 1891 na kortach ceglanych w Paryżu. Rok rocznie te zmagania zaplanowane są na przełomie maja i czerwca.
  • Wimbledon – trawiaste korty Wimbledonu obecne są w tenisowym kalendarzu od 1877 roku. To najstarszy, a także najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Obywa się on na przełomie czerwca i lipca.
  • US Open – ostatni w tenisowym roku turniej rangi wielkoszlemowej od lat odbywa się w Nowym Jorku. Pierwsza edycja US Open miała miejsce w 1881 roku. Zmagania tenisistów podczas US Open przypadają na przełomie sierpnia i września.

WTA/ATP 1000

Poza czterema turniejami rangi Wielkiego Szlema, równie dużą popularnością cieszą się zmagania w turniejach rangi 1000. Mężczyźni rywalizują w 9 takich turniejach w sezonie w ramach ATP Masters 1000. Panie z kolei rozgrywają 9 turniejów pod szyldem WTA 1000. Część z tych imprez pokrywa się ze sobą. Mowa tu o turniejach w Indian Wells, Miami Open, Madrid Open, Internazionali d’Italia (Rzym), Canadian Open (Toronto/Montreal) oraz Cincinnati Masters.

Ponadto panowie grają w zmaganiach Monte Carlo Masters, Szanghaj Masters i Paris Masters. Panie zaś rozgrywają turnieje rangi 1000 w Dubaju/Dosze, Wuhan oraz Pekinie. Bukmacherzy te zmagania traktują niemal równie prestiżowo, jak turnieje cyklu Wielkiego Szlema, a na starcie pojawia się zazwyczaj cała czołówka rankingowa.

WTA/ATP 500 i 250

Zakłady bukmacherskie na tenis można wnosić również w przypadku mniejszych imprez, takich jak zmagania rangi 500 i 250. W ich przypadku często znaleźć można bardziej wyrównane zestawienia, co przekłada się również na kursy bukmacherskie. Na starcie turniejów 500 i 250 niezbyt często widzimy wszystkich najlepszych tenisistów czy tenisistki. Każdy zawodnik z czołówki wybiera sobie skrupulatnie pasujące mu imprezy, a stawkę uzupełniają niżej notowani, dla których to spora szansa na poprawienie swojego rankingu.

Challengery

Najniższe rangą turnieje, podczas których raczej nie będzie nam dane oglądać czołówki z list rankingowych. Nie mniej jednak bukmacherzy pozwalają typować challengery, a te turnieje często dostępne są w ich ofercie dla typerów. Z punktu widzenia graczy, te zmagania warto śledzić z kilku powodów. Po pierwsze, gdy nie odbywają się bardziej prestiżowe turnieje, tu zawsze można znaleźć zakłady bukmacherskie na tenis. Po drugiej, śledząc challengery można wychwycić, którzy gracze dobrze rokują w przyszłości, a następnie typować ich sukcesy w głównym cyklu, gdy bukmacherzy jeszcze nie będą zaniżać na nich kursów, jako potencjalnych faworytów do zwycięstw.

Pozostałe

W jakich przypadkach jeszcze tenis bukmacherzy pozwalają typować? Istnieje całe grono imprez, które cyklicznie odbywają się na kortach tenisowych całego świata, a gracze również na nie znajdą ofertę zakładów bukmacherskich. Wśród najbardziej popularnych zawodów warto wspomnieć o takich, jak:

  • Igrzyska Olimpijskie – zmagania tenisistów odbywają się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, co rzecz jasna można również obstawiać u bukmacherów. Co ciekawe, złoto podczas IO pozwala uzyskać tzw. Złotego Wielkiego Szlema (jeśli w danym sezonie zawodnik wygra ponadto wszystkie cztery turnieje wielkoszlemowe) lub Karierowego Wielkiego Szlema (złoto IO + wygranie każdego z turniejów wielkoszlemowych w trakcie kariery).
  • Puchar Davisa – największy na świecie drużynowy turniej w męskim tenisie. Mecze Pucharu Davisa składają się z maksymalnie pięciu spotkań. Dwa mecze singlowe, mecz deblowy i znów dwa mecze singlowe. Wygrywa reprezentacja, która pierwsza zdobędzie trzy punkty za wygrane pojedynki.
  • Puchar Billie Jean King – dawniej nazywany Fed Cup (Puchar Federacji) to damski odpowiednik Pucharu Davisa. Podobnie jak w przypadku opisanych wyżej zmagań, tak i w przypadku Pucharu Billie Jean King rywalizują ze sobą drużyny narodowe.

Czołowi tenisiści i tenisistki

W światowym tenisie raz po raz pojawią się nowe gwiazdy, które potrafią zaskoczyć bukmacherów i wbrew przewidywaniom w kursach bukmacherskich, mogą wygrywać najważniejsze imprezy. Jednak prawdziwe legendy tenisowego świata na szczycie utrzymują się latami. Kto zasłużył na takie miano w XXI wieku? Zacznijmy od czołowych przedstawicieli polskiego tenisa, a następnie opiszemy największe gwiazdy światowych kortów.

Polska

  • Iga Świątek – już w bardzo młodym wieku pochodząca z Raszyna tenisistka stała się nie tylko najlepszą zawodniczką w kraju, ale na całym świecie. Iga Świątek wygrała już kilka turniejów wielkoszlemowych, wskoczyła na pozycję nr 1 w rankingu WTA gdzie jej panowanie zrównało się z wieloma gwiazdami z przeszłości, a nawet je przebiło. Iga Świątek to wciąż zawodniczka, która w swojej karierze może wiele osiągnąć, a już teraz można mówić, że jest najlepszą polską tenisistką w historii.
  • Agnieszka Radwańska – przed erą Igi Świątek, najlepszą zawodniczką z Polski była przez lata Agnieszka Radwańska. Tenisistka z Krakowa przez wiele miesięcy była w czołowej 10 rankingu WTA, a w 2012 wskoczyła nawet na pozycję wiceliderki światowego rankingu. W trakcie swojej kariery 20 turniejów cyklu WTA, dotarła do finału Wimbledonu i wielokrotnie była doceniana za technikę swojej gry, wygrywając w branżowych plebiscytach.
  • Hubert Hurkacz – w męskim tenisie Polacy nie odnosili aż tak spektakularnych sukcesów jak wśród Pań, ale i tu można pochwalić się choćby wynikami Huberta Hurkacza. Wrocławianin triumfował w kilku turniejach głównego cyklu, był w czołowej 10 rankingu ATP i w trakcie swojej kariery rywalizował z największymi tuzami tenisowego świata.
  • Jerzy Janowicz – pochodzący z Łodzi zawodnik był przez pewien czas jedynym polskim singlistą, który z powodzeniem rywalizował w najważniejszych imprezach. Najwyższej został sklasyfikowany na 14 miejscu rankingu ATP i kilkukrotnie grał w finałach uznanych turniejów tenisowych.
  • Łukasz Kubot – warto wspomnieć, w kontekście utytułowanych polskich tenisistów, o pierwszym triumfatorze w turnieju Wielkiego Szlema. Łukasz Kubot w pewnym momencie był liderem rankingu deblistów, a jego wygrana w Wimbledonie była pierwszym sukcesem zawodnika z Polski w seniorskich zmaganiach wielkoszlemowych. Chociaż Łukasz Kubot nie osiągał wielkich sukcesów jako singlista, to jest absolutnie jednym z czołowych zawodników w grze podwójnej w trakcie swojej kariery.

Świat

  • Novak Djoković – rekordzista pod względem liczby zdobytych tytułów wielkoszlemowych, jeden z tzw. wielkiej trójki współczesnego tenisa. Serb w czołówce światowego rankingu pojawił się już w 2011 roku, a na to miejsce powracał – lub zajmował je przez wiele tygodni – w kolejnych kilkunastu latach. W sumie wygrał około 100 turniejów głównego cyklu, co jest wyczynem, który w przyszłości będzie niezwykle trudny do powtórzenia. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tej dyscypliny sportu.
  • Roger Federer – drugi przedstawiciel tzw. wielkiej trójki tenisistów. Szwajcar wygrał aż 103 turnieje w swojej karierze, w tym 20 rangi Wielkiego Szlema. Dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich a także wieloletni lider rankingu ATP. W trakcie swojej kariery uwielbiany był przez kibiców nie tylko z racji swoich osiągnięć, ale także stylu bycia. Roger Federer karierę zakończył w 2022 roku.
  • Rafael Nadal – Hiszpan to trzeci z wielkich tenisistów XXI wieku. Wygrywał w 22 turniejach wielkoszlemowych, będąc niekwestionowanym królem turnieju Roland Garros, który zwyciężał aż 14 razy. Podobnie jak Djoković i Federer, był wielokrotnym liderem rankingu ATP. W trakcie swojej kariery wygrał ponad 90 turniejów głównego cyklu, a także został dwukrotnie mistrzem olimpijskim.

Serena Williams – najlepsza tenisistka w pierwszy dwóch dekadach XXI wieku. Serena Williams w dużej mierze zdominowała wówczas kobiecy tenis, odnosząc aż 23 sukcesy w turniejach rangi Wielkiego Szlema. W sumie triumfowała w aż 73 turniejach singlowych i 23 deblowych. W obu rankingach docierała na miejsce nr 1. Trzykrotnie wygrywała złoto olimpijskie w grze podwójnej. Raz była także złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich jako singlistka.

5/5 - (4 głosy)


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj