Bukmacherzy w mediach

Bukmacherzy, którzy oferują zakłady bukmacherskie legalnie, mogą też zgodnie z polskim prawem promować swoje usługi w różnych mediach. Choć ich reklama jest ograniczona przez wiele przepisów, marketing firm bukmacherskich jest bardzo kreatywny i potrafi wykorzystywać rozmaite sposoby, aby dotrzeć do odbiorców i pozyskać nowych klientów. Jak bukmacherzy wykorzystują media typu telewizja, Internet, media społecznościowe, prasa czy radio, dowiesz się z poniższego tekstu.  

Na początku umieściliśmy zestawienie różnych interesujących kampanii marketingowych i innych projektów realizowanych przez marketing firm bukmacherskich. W drugiej części artykułu wyjaśniamy, jakie media i jakie formaty wykorzystują w swojej komunikacji marketingowej bukmacherzy oraz jakie są regulacje prawne w tym zakresie. 

Promocja i reklama bukmacherów – lista aktywności w mediach: 

  • Fuksiarz, Superbet – umowa sponsoringowa z Kanałem Sportowym, start: 2 maja 2022 r. 

Z początkiem maja 2022 r. Kanał Sportowy prowadzony na platformie YouTube oraz bukmacherzy Fuksiarz i Superbet rozpoczęli współpracę. Zgodnie z umową w zamian za sponsoring kanału firmy bukmacherskie otrzymały prawo do promocji w czasie nadawanych przez niego programów, promocja bukmacherów objąć miała też kanały w social media Kanału Sportowego. Jednocześnie jeden z właścicieli kanału, Tomasz Smokowski, został ambasadorem Superbet (podczas gdy inny właściciel – Krzysztof Stanowski, był ambasadorem bukmachera Fuksiarz już wcześniej, a pozostali właściciele mają umowy z innymi bukmacherami: Mateusz Borek – Etoto, Michał Pol – Betclic).  

Superbet i Fuksiarz - Kanał Sportowy - sponsoring
Źródło: Youtube
  • STS – kampania „Jesteś gotowy. Możesz wygrywać”, start: 6 kwietnia 2022 r. 

6 kwietnia 2022 r. bukmacher STS wypuścił kolejne spoty reklamowe. Wystąpili w nich: 

– Aleksandra Mirosław – mistrzyni świata, mistrzyni Europy, rekordzistka świata w speed climbingu,  

Remigiusz „reZigiusz” Wierzgoń – popularny youtuber, 

Janusz Walczuk – raper i producent muzyczny.  

Reklama wyświetlana była w social media, takich jak Facebook czy YouTube oraz w innych miejscach w Internecie (w tym na landing page’u kampanii marketingowej STS). 

Superbet - Janusz Walczuk, reklama
Źródło: Youtube
  • Betfan – kampania reklamowa przed „Roastem Pudziana”, start: 30 marca 2022 r. 

Pod koniec marca 2022 r. opublikowane zostało 6 spotów reklamowych Betfan stworzone z myślą o wydarzeniu „Roast Pudziana”. Reklama nagrana została przy udziale Mariusza Pudzianowskiego (ambasadora Betfan), a główny bohater wystąpił m.in. jako piłkarz, zawodnik MMA czy profesor. Reklama pokazywana była w Internecie, w tym w social media, jej emisja miała miejsce też w telewizji Polsat i TVP. 

Betfan - Mariusz Pudzianowski, reklama
Źródło: Youtube
  • Betclic – kampania „Wybierz swój własny kurs”, start: 15 marca 2022 r. 

Nowa kampania reklamowa Betclic objęła 4 krótkie spoty (po 15 sekund) oraz 1 dłuższy (45 sekund), który był kompilacją pozostałych spotów. Reklama emitowana była w różnych kanałach przekazu – wyświetlała ją telewizja oraz Internet (różne strony internetowe), w kampanii uwzględniona została również reklama outdoorowa. 

Betclic - reklama "Wybierz swój kurs"
Źródło: Youtube
  • STS debiut na GPW, start: 10 grudnia 2021 r. 

Debiut STS na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowały różnego rodzaju media w Polsce. Informacje na ten temat opublikowały np. pap.pl – Polska Agencja Prasowa, forsal.pl – INFOR Biznes, bankier.pl – Bonnier Business Polska, money.pl – Grupa Wirtualna Polska, pb.pl – Puls Biznesu, Bonnier Business Polska, parkiet.com – Gremi Business Communication. 

  • Superbet – kampania „Razem jesteśmy SUPER!”, start: 1 października 2021 r. 

Reklama Superbet miała formę spotów wideo, w których wystąpili ambasadorzy bukmachera:  

– Jerzy Dudek – były bramkarz i ekspert sportowy w TVP Sport,  

– Sławomir Peszko – piłkarz, 

– Jan Błachowicz zawodnik MMA, 

– Michał Bugno – dziennikarz sportowy (wcześniej: Telewizja Polsat, Wirtualna Polska), 

– „Qesek” – influencer (YouTube), 

– Adam Kornacki – kierowca i dziennikarz motoryzacyjny (m.in. TVN, TVN Turbo), 

– piłkarze Górnika Zabrze.  

Reklama pojawiła się w różnego rodzaju kanałach telewizyjnych (telewizja sportowa i inne) oraz w mediach internetowych.  

Superbet - Sławomir Peszko i Górnik Zabrze, reklama
Źródło: Youtube
  • STS – kampania „Jesteś gotowy. Możesz wygrywać”, start: 27 sierpnia 2021 r. 

Reklama STS bez udziału rozpoznawalnych ambasadorów marki – bukmacher postawił tym razem na pokazanie „zwykłych kibiców”. W ramach kampanii powstały spoty wideo o długości 6, 15 i 30 sekund. Miejscem emisji reklam była telewizja, serwisy VOD, media społecznościowe i najpopularniejsze portale online. 

STS - reklama „Jesteś gotowy. Możesz wygrywać”
Źródło: Youtube
  • Fortuna – kampania „Fortuna – tak dla sportu”, start: 20 sierpnia 2021 r. 

Kampania reklamowa Fortuny objęła produkcję spotów wideo o długości 15 i 30 sekund, które emitowała telewizja i Internet. Reklama pokazywana była w kanałach o tematyce sportowej czy rozrywkowej, w popularnych serwisach internetowych, w mediach społecznościowych, a także jako reklama RTB. 

Fortuna - reklama „Fortuna - tak dla sportu”
Źródło: Youtube
  • Betclic – kampania „Zakładamy się od zawsze”, start: 13 sierpnia 2021 r.  

Nowa kampania reklamowa Betclic pokazywała, że zakłady bukmacherskie to aktywność dobra dla każdego, ponieważ ludzie zakładają się od zarania dziejów. Reklama miała postać spotów wideo, a emitowała ją telewizja, m.in. Polsat, TVN, TVP, wyświetlana była też w różnych miejscach w Internecie. Reklama miała jednocześnie postać outdoorową. 

Betclic - reklama „Zakładamy się od zawsze”
Źródło: Youtube
  • Betfan – kampania „Polska Guuurom!”, start: 10 czerwca 2021 r.  

Kampania marketingowa Betfan przed Euro 2020 wystartowała tuż przed rozpoczęciem turnieju, czyli dopiero 10 czerwca 2021 r. Jak zwykle w spotach Betfan wystąpił Mariusz Pudzianowski, nowością było jednak podłożenie do materiału głosu dziennikarki sportowej, Mai Strzelczyk. Do udziału w kampanii zaangażowani zostali też influencerzy działający na platformie Youtube: Koza Sport, Mietczyński i Footbreak. Reklama emitowana była w następujących miejscach: telewizja Polsat, Sport.tvp.pl, Kwejk, CDA, TVN Player, IPLA i inne. Dodatkowo materiały promocyjne publikowane były m.in. na Wykop.pl, Transfery.info, Se.pl, Onet.pl itp. Reklama objęła też media społecznościowe, np. Facebook czy Instagram. 

Betfan - Mariusz Pudzainowski, reklama
Źródło: Youtube
  • Superbet – kampania reklamowa przed Euro 2020, start: 1 czerwca 2021 r.  

Superbet również 1 czerwca 2021 r. wystartowała z kampanią przed ME 2020. Reklama objęła 3 spoty wideo, w których udział wzięli ambasadorzy Superbet:  

– Jerzy Dudek – były bramkarz Liverpoolu i polskiej reprezentacji, ekspert TVP Sport,  

– Sławomir Peszko – piłkarz, były reprezentant Polski.  

Reklama zawierała m.in. informację o promocjach Superbet dedykowanych Euro 2020. Emisja spotów miała miejsce w telewizji, w tym w telewizji Polsat, TVN, TVP (też TVP Sport). Kampania miała jednocześnie charakter outdoorowy, została w nią włączona też prasa – reklamy Superbet pojawiły się w tytułach Ringier Axel Springer Polska, takich jak Fakt i Przegląd Sportowy. 

Superbet - Sławomir Peszko, reklama
Źródło: Youtube
  • Fortuna – kampania promocyjna „Na mistrzostwach możesz grać po swojemu!”, start: 1 czerwca 2021 r.  

Fortuna wypuściła materiały promocyjne związane z Euro 2020 z początkiem czerwca 2021 r. Reklama miała formę 15-sekundowego spotu wideo. Wyświetlana była ona podczas internetowych transmisji z meczów, programów dotyczących Euro 2020 w telewizji TVP, w działach sportowych największych portali internetowych, a także jako reklama RTB. 

Fortuna - reklama przed Euro 2020
Źródło: Youtube
  • STS – kampania „Jesteś gotowy. Wygraj Euro”, start: 31 maja 2021 r. 

STS rozpoczął kampanię nawiązującą do Euro 2020, która koncentrowała się wokół dedykowanej akcji promocyjnej „Misja Wygraj Euro” z wysoką pulą nagród. W marketing zaangażowani zostali ambasadorzy marki:  

– Peter Schmeichel – wielokrotny reprezentant Danii w piłce nożnej,  

– Cezary Pazura – aktor (film, teatr, seriale), 

– Piotr „Izak” Skowyrski – komentator e-sportu, youtuber (kanał izak LIVE).  

Kampania objęła spoty reklamowe i formaty display, które emitowane były na najbardziej popularnych portalach internetowych, w social media oraz towarzyszyły akcjom prowadzonym w przestrzeni digitalu. 

STS - Peter Schmeichel, Cezary Pazura i Piotr „Izak” Skowyrski
Źródło: Twitter
  • LVBet – kampania „Łączy nas pasja”, start: 24 maja 2021 r.  

LVBet jako pierwszy bukmacher w Polsce przygotował kampanię reklamową z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2020. Reklama nagrana została przy udziale Jakuba Błaszczykowskiego (ambasadora LVBet). Reklama pokazywała, że pasja sportowa łączy kibiców ponad podziałami i informowała o tym, że LVBet sponsoruje polski sport. Emisja materiałów objęła wszystkie kanały sportowe w telewizji, wyświetlane były one m.in. przez takich nadawców jak: Polsat, Canal+, Eurosport i Telewizja Polska. 

LVBet - Kuba Błaszczykowski, reklama
Źródło: Youtube
  • Superbet – wywiad z szefem Superbet na teren Polski w Forbes, data publikacji: 30 kwietnia 2021 r. 

Magazyn Forbes należący do Ringier Axel Springer Polska opublikował z końcem kwietnia 2021 r. wywiad z Adamem Lamentowiczem. Dyrektor polskiego oddziału Superbet m.in. podzielił się swoimi doświadczeniami zawodowymi, a także oceną tego, co dzieje się na rynku zakładów bukmacherskich w kraju. Opowiedział też o planach i wyzwaniach związanych z rozwojem Superbet. 

  • eWinner – kampania marketingowa, start: 3 kwietnia 2021 r.  

Reklama przygotowana przez eWinner miała formę spotów wideo z udziałem „znanych i lubianych”: 

– Marcin Gortat – były koszykarz NBA i reprezentant Polski, 

Andrzej Strejlau – komentator sportowy (TVP Sport, wcześniej Eurosport) i były trener piłkarski.  

Reklamy pojawiły się w telewizji i na stronach internetowych. 

eWinner - Marcin Gortat, reklama
Źródło: Youtube
  • Fuksiarz – umowa sponsoringowa z Weszlo.com i Krzysztofem Stanowskim, start: koniec marca 2021 r. 

Fuksiarz nawiązał współpracę z serwisem internetowym o tematyce sportowej Weszlo.com, dzięki czemu na jego łamach opublikowane zostały artykuły dotyczące bukmachera. Jednocześnie z firmą bukmacherską Fuksiarz umowę o współpracy podpisał właściciel Grupy Weszło – Krzysztof Stanowski – dziennikarz sportowy, który prowadził m.in. program „Stan Futbolu” (w Eleven Sports, WeszłoTV i weszlo.fm, TVP Sport). Krzysztof Stanowski został ambasadorem marki, w związku z czym wystąpił w spotach wideo oraz na bannerach reklamowych Fuksiarza. 

Fuksiarz - Krzysztof Stanowski, reklama
Źródło: Youtube
  • STS – kampania „Twój świat. Twoja wygrana”, start: 4 lutego 2021 r. 

 Kampania marketingowa STS dedykowana kibicom e-sportowym przygotowana została w związku z organizacją turnieju IEM Katowice 2021. Udział w kampanii wzięli: 

– Wiktor „TaZ” Wojtas – gracz CS:GO,  

Henry „HenryG” Greer – komentator i były gracz CS:GO.  

Reklama outdoorowa ogromnych rozmiarów pojawiła się w 3 miejscach w Katowicach, a promocja STS przebiegała też w social media i innych miejscach w Internecie. 

  • Betfan – kampania „Masz już konto w BETFAN? Czy mam Ci je wklepać?”, start: 16 października 2020 r.  

Bukmacher Betfan po raz pierwszy wyemitował spoty reklamowe w telewizji, a konkretnie w kanałach: Canal+, Polsat i TVP. W spocie wideo wystąpił ambasador marki, Mariusz Pudzianowski, a motywem przewodnim reklamy były bonusy powitalne Betfan oferowane nowym graczom. 

Betfan - Mariusz Pudzianowski, reklama
Źródło: Youtube
  • Totalbet – kampania „WiedzaJestWcenie”, start: 22 września 2020 r.  

Reklama Totalbet w obrazowy sposób pokazywała, jak sport jest obecny w życiu kibiców i że warto swoją sportową pasję przekuć w wygraną z zakładów bukmacherskich. Emisja spotu reklamowego miała miejsce w telewizyjnych kanałach sportowych Polsat Sport, Eurosport i TVP Sport. 

Totalbet - reklama „WiedzaJestWcenie”
Źródło: Youtube
  • STS – wywiad z prezesem STS S.A. w Businessinsider.com.pl, data publikacji: 5 września 2020 r.  

Należący do Axel Springer SE serwis Businessinsider.com.pl opublikował wywiad z prezesem STS S.A., Mateuszem Juroszkiem. Wywiad poruszał m.in. kwestie nowoczesnych technologii na rynku zakładów bukmacherskich, cyberbezpieczeństwa czy popularności zakładów różnego rodzaju. Mateusz Juroszek zdradził też np., jak bukmacherzy radzą sobie z nieuczciwymi graczami i patologicznymi hazardzistami. 

  • forBET – kampania „I wszystko gra”, start: 6 czerwca 2019 r.  

Reklama forBET pokazywała, jak różni ludzie łatwo i szybko obstawiają zakłady bukmacherskie przez telefon czy komputer. Emisja spotu odbyła się w kanałach telewizyjnych m.in. w Polsat Sport, TVP Sport, Eleven Sports, Eurosport, w kanałach sportowych nc+ oraz w Internecie. 

forBET - reklama „I wszystko gra”
Źródło: Youtube
  • Fortuna – wywiad z prezesem Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. w dzienniku Fakt, data publikacji: 29 czerwca 2018 r.  

Pod koniec czerwca 2018 r. w wersji online dziennika Fakt, który należy do Ringier Axel Springer Polska, opublikowany został wywiad z prezesem firmy bukmacherskiej Fortuna. Konrad Komarczuk wypowiedział się w nim o aktualnym stanie rynku zakładów bukmacherskich w Polsce, w tym o polskim prawie podatkowym dotyczącym sektora zakładów wzajemnych i o innych zagadnieniach związanych z działalnością bukmachera Fortuna. 

  • Etoto – nawiązanie współpracy z Michałem Polem, start: 30 maja 2018 r. 

Kolejnym ambasadorem Etoto został Michał Pol, czyli znany dziennikarz sportowy oraz dyrektor działu sportowego Grupy Onet – RASP, który na koncie ma pracę w takich tytułach jak np.: Gazeta Wyborcza, Przegląd Sportowy czy Sport.pl. Michał Pol cieszył się też dużą popularnością w serwisach Twitter czy Facebook. Umowa przewidywała, że dziennikarz będzie użyczał swojego wizerunku w komunikacji marketingowej firmy bukmacherskiej oraz że będzie tworzyć treści i materiały wideo na temat piłki nożnej, które będą zamieszczane na stronie www bukmachera. Michał Pol miał też promować Etoto w social media. 

Etoto - Michał Pol ambasadorem marki
Źródło: Twitter
  • LVBet – kampania „Mundial sam się nie wygra”, start: 8 maja 2018 r.  

Mistrzostwa Świata w Rosji w piłce nożnej były impulsem do przygotowania przez LVBet specjalnych spotów reklamowych. Motywem przewodnim cyklu były kulisy piłki nożnej w Polsce, a udział w filmach wziął Zdzisław Kręcina – były sekretarz PZPN. Filmy opublikowane zostały w należących do LVBet kanałach (YouTube, Facebook i Twitter) oraz na stronie internetowej LVBet. Koncepcja była jednak na tyle interesująca, że o kampanii marketingowej napisało wiele portali, np. Przegladsportowy.onet.pl należący do Grupy Onet.pl S.A., Sport.pl – Grand Press Digital, Wirtualnemedia.pl i inne. 

LVBet - Zdzisław Kręcina, reklama
Źródło: Youtube
  • Etoto – nawiązanie współpracy z gronem dziennikarzy sportowych, start: luty 2018 r.  

Etoto podpisał umowy o współpracy z kilkoma popularnymi komentatorami i dziennikarzami zajmującymi się tematyką sportową. Znalazł się wśród nich: 

– Mateusz Borek z telewizji Polsat, który pracował wcześniej dla Canal+ i Eurosport,  

Roman Kołtoń, który znany był z telewizji Canal+ czy dziennika Przegląd Sportowy,  

– Tomasz Hajto – ekspert telewizji Polsat, a wcześniej piłkarz i reprezentant Polski.  

Ambasadorzy marki Etoto wzięli udział w nagraniu spotu wideo na potrzeby promocji Etoto – jego emisja realizowana była m.in. przy programie „Misja futbol” (Onet). Współpraca miała objąć uczestnictwo w komunikacji marketingowej bukmachera oraz współtworzenie przez ambasadorów marki kanału na YouTube o nazwie Etoto TV. 

Etoto - Mateusz Borek, Roman Kołtoń, ambasadorzy
Źródło: Youtube

Reklama bukmacherów – jakie media? 

Jak widać w powyższym zestawieniu, marketing bukmacherów wykorzystuje do celów promocyjnych bardzo różne media. Dla uporządkowania tej kwestii, warto wyliczyć, jakie media i z jaką częstotliwością emitują czy publikują materiały służące promocji firm bukmacherskich: 

  • Telewizja  

Telewizja to jedno z głównych miejsc, w których emitowana jest reklama firm bukmacherskich. Tu bukmacherzy zamieszczają swoje spoty wideo, które mają charakter typowo reklamowy lub sponsorski. Podstawowym kanałem przekazu jest tzw. telewizja sportowa, przykładowo kanały: TVP Sport, Polsat Sport, Eurosport, grupa kanałów Canal+ Sport czy grupa Eleven Sports. Dość często reklama bukmacherów pokazywana jest też w kanałach, które nie specjalizują się w tematyce sportowej, np. rozmaite kanały należące do grupy TVN, Polsat czy TVP (zwłaszcza przy okazji większych wydarzeń sportowych, ale nie tylko). 

  • Internet 

Internet jest dziś podstawowym medium przekazu – już badanie agencji Wavemaker z 2020 r. wykazało, że aż 2/3 Polaków, gdyby musiało wybrać tylko 1 medium, wybrałoby właśnie Internet (tylko 12% zaznaczyło odpowiedź telewizja”, 9% – „prasa” i 5% – „radio”). Dlatego bukmacherzy intensywnie realizują swój marketing przede wszystkim w różnych miejscach w Internecie. Ich reklama w postaci różnego rodzaju bannerów najczęściej zamieszczana jest w miejscach takich jak: 

– serwisy internetowe specjalizujące się w sporcie, jak Sport.pl, Sportowefakty.wp.pl, 

– portale internetowe o charakterze ogólnoinformacyjnym, jak Onet.pl, Interia.pl, 

– platformy VOD, np. Player.pl, Ipla, HBO Max, 

– media społecznościowe, zwłaszcza Facebook, Twitter, YouTube i Instagram. 

  • Prasa 

Chociaż prasa drukowana nie jest już tak popularna jak dawniej, nadal od czasu do czasu w najbardziej poczytnych tytułach pojawia się reklama tego czy innego bukmachera. Mogą to być zarówno gazety poświęcone tematyce sportowej, jak Przegląd Sportowy, ale też ogólnopolskie dzienniki, takie jak np. Fakt. Poza tym prasa to nie tylko miejsce, w którym pojawiają się reklamy, ale też np. wywiady z osobami wysoko postawionymi w firmach bukmacherskich, co także jest zabiegiem promocyjnym bukmachera – tym bardziej, że te same treści pojawiają się jednocześnie w e-wydaniu danego tytułu prasowego. 

  • Radio 

Radio to aktualnie bardzo rzadko wykorzystywany przez bukmacherów kanał przekazu, jednak i tu może być emitowana ich reklama. Spoty audio bywają emitowane w stacjach ogólnopolskich, jak i lokalnych, a także w radiu wyłącznie internetowym (jakim było niedziałające już radio sportowe Weszlo.fm). 

Reklama wideo bukmacherów 

Bukmacherzy wykorzystują w celu promocji różne media, ale też rozmaite formaty reklamy. Jedną z najbardziej powszechnych jest reklama wideo, którą emituje telewizja, platformy VOD, media społecznościowe i różnego typu serwisy internetowe. Scenariusze takich spotów reklamowych bywają bardzo odmienne – w końcu chodzi o to, by się wyróżnić spośród konkurencji i zapaść widzom w pamięć.

Superbet - reklama wideo
Źródło: Youtube

Dlatego bukmacherzy dość często zatrudniają do swoich produkcji reklamowych ambasadorów marki, czyli znane i cenione osoby kojarzące się ze sportem (utytułowanych zawodników, dziennikarzy sportowych) lub ewentualnie innych celebrytów. Przykładowo w materiałach reklamowych bukmachera Betfan od początku jego działalności pojawia się charakterystyczny Mariusz Pudzianowski. Natomiast bukmacher Superbet buduje szerokie grono ambasadorów, tak aby poszczególne postacie trafiały do różnych grup odbiorców – Super Drużynę” tworzą (lub tworzyli) m.in. Jerzy Dudek, Sławomir Peszko, Jan Błachowicz, Jolanta Zasępa, Konrad Szymański, Iza Koprowiak czy „Qesek”.

Reklama bukmacherów nie zawsze angażuje jednak topowych sportowców i dziennikarzy – czasem jej bohaterami są kibice i wydarzenia sportowe, a jeśli spot ma charakter sponsorski, promocja skupia się na sponsorowanych klubach czy organizacjach sportowych. Dość często też reklama ma charakter humorystyczny, a czasem bukmacherzy odwołują się do innych dziedzin życia niż sport, pokazując, że zakłady bukmacherskie nie muszą dotyczyć wydarzeń sportowych – jak Betclic w kampanii „Zakładamy się od zawsze”. 

Długość spotów wynosi 6, 15, 30 lub nawet 45 sekund. Najczęściej marketing bukmachera zleca stworzenie kilku wersji reklamy w ramach 1 kampanii reklamowej, a także wersje na potrzeby digitalu. 

Reklama graficzna bukmacherów 

Bukmacherzy stawiają też bardzo często na reklamy w postaci różnego rodzaju bannerów online, które mogą mieć tradycyjną formę, ale też formę rozwijaną czy nawet pływającą i składać się z elementów statycznych, animowanych czy interaktywnych. Stosowane są rozmaite formaty: klasyczny prostokątny banner, billboard, skyscraper (banner pionowy), button itd. Tego rodzaju reklama lokowana jest najczęściej w internetowych serwisach sportowych i w social media, typu Facebook czy Twitter.  

Fuksiarz - Krzysztof Stanowski, reklamaReklama graficzna bardzo często mówi o bieżącej ofercie bukmachera, zwłaszcza o dostępnym bonusie powitalnym przyznawanym w zamian za założenie konta gracza online. Jeśli promocja firmy bukmacherskiej związana jest z dużą imprezą sportową (jak Euro czy mundial), tematem może być nie tylko oferta dedykowanych zakładów, ale też specjalna akcja promocyjna, typu ranking typerów obstawiających to wydarzenie. Czasem reklama graficzna, tak jak reklama wideo, ma charakter sponsorski, a więc informuje o tym, że bukmacher angażuje się w sponsoring np. klubu piłkarskiego. 

Analogiczna reklama może być przygotowana na potrzeby promocji w gazetach i czasopismach. Prasa drukowana jest jednak w ostatnim czasie bardzo rzadko wybierana przez bukmacherów jako miejsce promocji. 

Prasa i wywiady z przedstawicielami bukmachera 

Skoro jednak wspomniana została prasa, warto powiedzieć co nieco na temat innych form promocji bukmacherów na jej łamach. Zarówno prasa drukowana, jak i jej internetowe odpowiedniki zamieszczają bowiem nie tylko reklamy spółek bukmacherskich, ale też krótsze lub dłuższe wypowiedzi osób je reprezentujących. Najdłuższe są artykuły w całości poświęcone rozmowie z daną osobą, czyli wywiady, w których poruszanych może być wiele tematów dotyczących firmy bukmacherskiej, jej najnowszych usług, planów, wyzwań itp., ale też kondycji sektora zakładów wzajemnych czy porównania realiów polskich i zagranicznych, jeśli chodzi o rynek bukmacherski. Natomiast krótsze wypowiedzi prezesów i innych ważnych dla firmy osób mogą być zamieszczane artykułach dotyczących np. tematów gospodarczych, biznesowych itp. W każdej z wymienionych sytuacji bukmacher zyskuje szansę na to, by budować swoją rozpoznawalność i wzmacniać wizerunek firmy godnej zaufania. 

Reklama audio w radiu 

Żeby jednak wyczerpać temat, w jakich formatach realizowana jest reklama bukmacherów, przyjrzyjmy się teraz spotom audio. Może je emitować radio tradycyjne albo internetowe. Specjalistyczne radio skoncentrowane na tematyce sportowej to w Polsce rzadkość, dlatego spoty bukmacherów pojawiają się raczej na antenie stacji radiowej o profilu ogólnym w okolicach audycji poświęconych tematyce sportowej. Reklama ma 10, 15, 20 lub 30 sekund i pojawić się może tylko w paśmie reklamowym. Promocja tego typu także informuje zazwyczaj o ofercie bukmachera, dostępnych bonusach i akcjach promocyjnych lub o sponsoringu sportu realizowanym przez bukmachera. 

Sponsoring bukmacherów 

Sponsoring oznacza dla firm bukmacherskich najczęściej wspieranie klubów sportowych, lig czy wydarzeń i ich organizatorów, dzięki czemu logo bukmachera czy inna reklama może pojawiać się np. na stadionie podczas meczu sponsorowanej ligi czy klubu albo na koszulkach sportowców objętych sponsoringiem. Jest to świetny sposób na marketing skierowany do kibiców danego sportu, ale bukmacherzy wspierają finansowo nie tylko podmioty sportowe. 

Fortuna - sponsoring sportuSponsoring firm bukmacherskich obejmuje też same media – przede wszystkim media internetowe i to te, które specjalizują się w tematyce sportowej. Najlepszym przykładem jest współpraca, jaką nawiązał bukmacher Fuksiarz i Superbet z kanałem prowadzonym na platformie YouTube. Na mocy umowy Kanał Sportowy, bo o nim mowa, w zamian za środki finansowe zgodził się umieszczać w wybranych programach m.in. logotypy bukmacherów oraz informować o ich sponsoringu na antenie czy w swoich kanałach w social media. 

Jak już wspomniano, bukmacherzy nawiązują też powszechnie umowy o współpracy z tzw. ambasadorami marki, którzy przede wszystkim występują w ich reklamach i uczestniczą w ich komunikacji marketingowej. Sponsoring tego typu to np. umowa: STS – Peter Schmeichel czy Martin Schmitt, eWinner – Marcin Gortat, Etoto – Mateusz Borek czy Tomasz Smokowski, LVBet – Kuba Błaszczykowski, Fuksiarz – Krzysztof Stanowski itd. 

Inne sposoby bukmacherów na media  

Marketing bukmacherów wykorzystuje też inne sposoby na to, by media poświęciły im trochę uwagi. Nietypową metodą jest realizacja akcji charytatywnych czy społecznych, o których informuje prasa, telewizja, social media i szeroko pojęty Internet. Promocja odbywa się też poprzez organizację wydarzeń o charakterze sportowym. Dla przykładu Superbet został sponsorem prestiżowego turnieju szachowego Superbet Rapid & Blitz Poland 2022, o którym pisały m.in. takie portale jak: PrzegladSportowy.onet.pl, Polsatsport.pl czy Sport.tvp.pl. 

Promocja przez Internet ma też rzecz jasna miejsce w mediach należących do danej firmy bukmacherskiej – bannery reklamowe i spoty zamieszczane są w serwisach bukmacherów, na ich profilach i kanałach na social media, takich jak Facebook, Twitter czy Youtube czy własnych blogach bukmacherskich. Inne media, które umieszczają tego typu reklamy bukmacherów, ale też artykuły i analizy im poświęcone to serwisy o tematyce bukmacherskiej, spośród których część współpracuje z bukmacherami na zasadzie afiliacji. 

Reklama i promocja bukmacherów a prawo w Polsce 

Bukmacherzy i media - prawoNa koniec wyjaśnijmy, w jaki sposób marketing firm bukmacherskich jest ograniczony przez prawo, a konkretnie tzw. ustawę hazardową. Najważniejszy przepis mówi, że telewizja, radio, kino i teatr to miejsca, w których reklama zakładów bukmacherskich dozwolona jest tylko w godzinach od 22.00 do 6.00. Jednak sponsoring sportu bukmachera stanowi pewnego rodzaju furtkę”, gdyż umożliwia emisję reklam także w innych godzinach, a więc bukmacher może informować o sponsorowaniu np. jakiejś drużyny piłkarskiej w reklamie w telewizji o dowolnej porze dnia. Sponsoring sportowy podobnie działa w przypadku zakazu reklamy bukmacherów w miejscach publicznych. Z kolei prasa skierowana do dzieci i młodzieży ma bezwzględny zakaz publikacji reklam zakładów bukmacherskich, nie mogą one się pojawiać także na okładkach żadnych czasopism lub dzienników. 

Przepisy ustawy hazardowej definiują też, jakich treści nie może nieść taka reklama. Przykładowo bukmacherzy nie mogą w materiałach reklamowych łączyć zakładów z sukcesem zawodowym, atrakcyjnością seksualną czy sprawnością fizyczną lub intelektualną. Reklama nie może też pokazywać osób nieletnich ani być do nich kierowana (zakłady bukmacherskie są dozwolone w Polsce od 18 lat). Ponadto musi być opatrzona odpowiednimi informacjami np. na temat tego, że hazard może uzależniać.