ZakładyPrzydatne informacje

Zakłady bukmacherskie

0

W Polsce można obstawiać legalne zakłady bukmacherskie m.in. u bukmacherów:

  • Fortuna – numer zezwolenia: SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565 z dnia 22 stycznia 2018 r. (pierwsze zezwolenie wydano 23 stycznia 2012 r.)
  • STS – numer zezwolenia: PS4.6831.20.2017.KLE z dnia 15 lutego 2018 r. (pierwsze zezwolenie wydano 21 lutego 2012 r.)
  • Etoto – numer zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 z dnia 28 listopada 2014 r.
  • Lvbet – numer zezwolenia: PS4.6831.9.2016.EQK z dnia 13 maja 2016 r.
  • Totalbet – numer zezwolenia: PS4.6831.15.2017 z dnia 22 marca 2018 r.
  • Pzbuk – numer zezwolenia: PS4.6831.26.2017 z dnia 28 czerwca 2018 r.
  • Betclic – numer zezwolenia: PS4.6831.11.2017 z dnia 26 września 2018 r.
  • Betfan – numer zezwolenia: PS4.6831.3.2018 z dnia 29 października 2018 r.
  • Traf – numer zezwolenia: PS4.6831.3.2018 z dnia 30 listopada 2018 r.

Zakłady bukmacherskie – podstawowe informacje i wskazówki

Zakłady bukmacherskie podbijają internet, choć równolegle wielu graczy nadal obstawia zakłady sportowe w tradycyjnych punktach naziemnych. Co trzeba wiedzieć, aby bezproblemowo obstawiać legalne zakłady bukmacherskie w Polsce i jak się do tego zabrać, począwszy do wybrania bukmachera aż po uzyskiwanie regularnych wygranych? Jak wygląda zawieranie zakładów od strony technicznej i prawnej oraz jakimi zasadami należy się kierować, by grać skutecznie?

Zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie – tylko legalni bukmacherzy

Zakłady bukmacherskie należą do gier hazardowych i możliwość ich organizacji mają tylko te podmioty, które uzyskały zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów. Legalne zakłady bukmacherskie to jedyne bezpieczne zakłady sportowe w tym znaczeniu, że osoby pełnoletnie mogą w nich uczestniczyć zgodnie z prawem i nie narażają się na wysokie grzywny. Dlatego zalecamy brać pod uwagę tylko legalne zakłady bukmacherskie w Polsce – lista legalnych organizatorów zakładów wzajemnych dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów. Warto wiedzieć, że nie jest to lista zamknięta, a kolejni bukmacherzy z licencją na oferowanie zakładów sportowych pojawiają się na polskim rynku bukmacherskim dość często. Z punktu widzenia gracza taka sytuacja jest korzystna, gdyż legalni bukmacherzy muszą mocno ze sobą konkurować i przygotowywać coraz ciekawsze zakłady bukmacherskie. Z jednej strony doskonalona jest sama oferta zakładów, kanały dostępu do niej oraz oferowane narzędzia, z drugiej strony firmy starają się przyciągnąć użytkowników atrakcyjnymi bonusami i promocjami bukmacherskimi. Co prawda, na skutek takiej sytuacji wybór bukmachera nie jest tak łatwy jak kiedyś. W tej chwili poprzestańmy jednak na stwierdzeniu, że interesować nas będą jedynie zakłady bukmacherskie oferowane przez licencjonowanych operatorów, a więc takie, które są zgodne z polskim prawem.

Zakłady bukmacherskie online i w punktach naziemnych

W tym poradniku chcemy skupić się na zagadnieniu, jak w praktyce wygląda obstawianie zakładów sportowych i co trzeba wiedzieć, żeby skutecznie je typować. Pytanie brzmi więc: jak grać w zakłady bukmacherskie? Wiemy już, że najpierw musimy wybrać bukmachera, który posiada specjalne zezwolenie, dzięki czemu oferuje legalne zakłady bukmacherskie. Kolejna kwestia dotyczy sposobu, w jaki chcemy grać – czy mamy zamiar korzystać z punktów stacjonarnych, czy w pierwszej kolejności interesują nas zakłady bukmacherskie online. Jeśli chodzi o tradycyjny sposób gry w punktach naziemnych, najważniejszym kryterium wyboru bukmachera jest oczywiście dostępność punktów sprzedaży w naszej okolicy, czyli ich liczba i odległość od miejsca zamieszkania czy pracy oraz godziny otwarcia. Bardzo ważne są też dostępne w lokalu udogodnienia, np. czy można tam płacić kartą płatniczą, zobaczyć transmisje meczów na żywo albo skorzystać z samoobsługowych terminali służących do stawiania zakładów.

Współcześnie dla większości graczy najważniejsze są jednak internetowe zakłady bukmacherskie i to właśnie związane z nimi usługi są szczególnie mocno rozwijane. Pierwszym miejscem, na które trafimy, to oczywiście strona internetowa bukmachera, z której można korzystać całodobowo. To niewątpliwa przewaga, jaką mają zakłady bukmacherskie online nad tymi sprzedawanymi tradycyjną metodą. Jednak serwisy poszczególnych bukmacherów mogą się mocno od siebie różnić. Na każdej z nich znajdziemy oczywiście pełną ofertę zakładów, jednak sposób organizacji strony i szata graficzna są różne, co ma niebagatelny wpływ na łatwość i wygodę korzystania z danej witryny. Serwisy bukmacherskie oferują też rozmaite narzędzia, które ułatwiają odszukiwanie zakładów (np. zaawansowane wyszukiwarki), wspomagają ich typowanie (np. wyniki czy rozbudowane statystyki), a także uatrakcyjniają grę (np. wizualizacje graficzne meczów, czyli match-trackery albo transmisje meczów live). Jeśli chodzi o legalne zakłady bukmacherskie online, bardzo duża waga przykładana jest do promocji i niemal każdy bukmacher zamieszcza na swojej stronie specjalną zakładkę dotyczącą dostępnych bonusów i akcji promocyjnych. Jednak aby móc obstawiać zakłady bukmacherskie przez internet, korzystać z promocji itd., konieczna jest rejestracja indywidualnego konta gracza, która służy potwierdzeniu pełnoletniości użytkownika. Jest to z kolei pewien minus gry online, gdyż zakłady sportowe stawiane w punktach naziemnych nie wiążą się z takim wymogiem. Jeśli pracownik lokalu ma wątpliwości co do wieku klienta, ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości przed przyjęciem zakładu – jednak co do zasady zakłady bukmacherskie są tu przyjmowane „od ręki”.

Trzeci sposób, w jaki można obstawiać Zakłady bukmacherskie - aplikacja mobilnabukmacherskie zakłady sportowe, to gra na urządzeniu przenośnym przy użyciu specjalnej aplikacji. Większość bukmacherów udostępnia bezpłatnie specjalne oprogramowanie, które ułatwia wnoszenie zakładów na smartfonie lub tablecie z systemem iOS lub Android. Aplikacje mobilne różnią się jednak szybkością działania, łatwością obsługi i dostępnymi funkcjonalnościami (m.in. powiadomienia push, logowanie przy użyciu odcisku palca, możliwość śledzenia meczów na match-trackerze lub dzięki live streamingowi). Aby zawierać polskie zakłady bukmacherskie przy użyciu aplikacji mobilnej, również trzeba posiadać zarejestrowane konto gracza u danego bukmachera.

Jakie zakłady bukmacherskie oferują bukmacherzy?

Jedną z podstawowych kwestii jest oferta zakładów, jaką udostępnia bukmacher. Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce dzielą się po pierwsze na zakłady przedmeczowe (pre-match) oraz zakłady sportowe na żywo (live). Zakłady bukmacherskie pierwszego typu przyjmowane są na dane wydarzenie jeszcze przed jego rozpoczęciem, a drugiego typu – w trakcie jego  trwania i można je spotkać tylko w wyborze zakładów internetowych. Oferta zakładów na żywo jest najczęściej dużo uboższa niż tych przedmeczowych, jednak wyraźna jest tendencja do poszerzania wyboru zakładów live, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem graczy. Bukmacherskie zakłady sportowe przyjmowane na rozgrywany w danym momencie mecz wiążą się z reguły ze znacznie silniejszymi emocjami, ciekawe jest także to, że kursy wielokrotnie zmieniają się w czasie 1 spotkania sportowego. Legalni bukmacherzy udostępniają też często wspomniane już graficzne wizualizacje przebiegu meczu lub nawet transmisje live oraz aktualizowane na bieżąco statystyki i wyniki na żywo – to wszystko podnosi atrakcyjność i wygodę typowania w trybie live.

Polskie zakłady bukmacherskie oferowane są także na wiele różnych dyscyplin sportowych, w tym na sporty tradycyjne, e-sporty oraz sporty wirtualne. Osobną kategorią są zakłady na wydarzenia niezwiązane ze sportem, czyli wydarzenia o charakterze politycznym (np. wybory prezydenckie), rozrywkowym (np. wygrana w konkursie typu „Mam talent”), ekonomicznym (np. zmiany kursów walut) itp. W przypadku sportów tradycyjnych każdy bukmacher udostępnia zakłady sportowe na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt  dyscyplin, wśród których obok piłki nożnej, tenisa czy koszykówki znajdują się też dość egzotyczne w Polsce sporty, takie jak rugby, squash czy lacrosse. Nietrudno domyślić się, na jaki sport znajdziemy najliczniejsze i najciekawsze zakłady bukmacherskie – piłka nożna cieszy się w Polsce największą popularnością, dlatego oferta bukmacherów na mecze futbolowe również jest z reguły najbogatsza. Kibice piłki nożnej nie tylko mogą obstawiać bardzo różne wydarzenia i rozgrywane w ich ramach spotkania sportowe, ale też mają dostęp do wyjątkowo zróżnicowanych  typów. Z drugiej strony zdarza się, że poszczególni bukmacherzy „specjalizują się” w innej, wybranej dyscyplinie i wtedy przygotowują znacznie bogatszą ofertę zakładów również na nią.

Na polskim rynku bukmacherskim nadal nowością są natomiast zakłady sportowe online na sporty elektroniczne i wirtualne, dlatego część graczy ma problem z ich odróżnieniem. W rzeczywistości są to 2 różne sprawy. E-sporty polegają na współzawodnictwie realnych graczy (indywidualnych lub całych zespołów), którzy grają w gry komputerowe (np. CS:GO, LoL, Dota 2). Wymagają więc one określonych umiejętności, a typerzy obstawiają zakłady bukmacherskie online na wynik rywalizacji prawdziwych ludzi. Z kolei sporty wirtualne to generowane przez program komputerowy zdarzenia, które dotyczą rywalizacji sportowej – w praktyce mogą to być np. wirtualne wyścigi konne czy wirtualna piłka nożna. Trzeba pamiętać, że choć w przypadku wirtualnych sportów kolejne zdarzenia opierają się do pewnego stopnia na zdefiniowanych statystykach wykreowanych zawodników czy zespołów, to element losowości jest tu również bardzo silny. Niektórzy uważają wręcz, że wirtualne zakłady bukmacherskie są bliższe loterii niż prawdziwym zakładom. Na ich korzyść przemawia natomiast fakt, że dostępne są „na okrągło”, a wystawiane kursy są dość atrakcyjne. Wirtualne zakłady bukmacherskie zawsze zamieszczone są na stronie internetowej, na której znajduje się graficzna wizualizacja danego wirtualnego spotkania sportowego. Natomiast w przypadku oferty zakładów dotyczących wydarzeń e-sportowych transmisje na żywo dostępne są u wybranych bukmacherów.

Zakłady bukmacherskie – co to i jak działają kursy?

Zakłady bukmacherskie - kursy bukmacherskieKursy bukmacherskie to druga podstawowa kwestia związana z zakładami sportowymi i jest tak samo istotna dla graczy, którzy stawiają zakłady bukmacherskie online, jak tych, którzy obstawiają w punktach naziemnych. Są one wyliczane na podstawie analiz statystyk sportowych drużyn i zawodników biorących udział w danym spotkaniu sportowym. Na legalne zakłady bukmacherskie w Polsce najczęściej przedstawiane są kursy w formie dziesiętnej – im wyższy jest kurs (licząc od 1,0), tym przewidywane szanse na zajście danego wyniku są mniejsze. Jednak wysokie kursy bukmacherskie są bardziej opłacalne w przypadku wytypowania poprawnego wyniku. Wygrana obliczana jest bowiem poprzez przemnożenie kursu przez stawkę zakładu i najczęściej współczynnik 0,88 (dzięki temu otrzymujemy wysokość wygranej już po potrąceniu podatku od gry). Jeśli kurs jest bardzo niski, może się zdarzyć, że nawet jeśli dobrze obstawimy wynik meczu, po odliczeniu kosztów podatku zamiast zysku, uzyskamy pewną stratę. Ogólnie doświadczeni typerzy uważają najczęściej, że legalne zakłady bukmacherskie o kursach poniżej 1,50 są niezbyt opłacalne i szkoda tracić na nie czasu.

Trzeba też wiedzieć, że kursy bukmacherskie na dane zdarzenie nie są ustalone raz na zawsze, mogą być zarówno zwiększane, jak i obniżane. Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie przedmeczowe, bukmacher koryguje je w przypadku, gdy nastąpią jakieś ważne zmiany dotyczące meczu (np. kontuzja kluczowego zawodnika). Z kolei zakłady sportowe online na żywo charakteryzują się bardzo częstą zmianą kursów – każda kolejna akcja może spowodować korektą kursu na dany typ. Jednak podlegają jej tylko kursy na zakłady bukmacherskie, które dopiero zostaną zawarte. Jeśli kupon został już zatwierdzony, widniejący na nim kurs zakładu jest ostateczny i wiążący.

Oczywiście legalni bukmacherzy różnią się między sobą m.in. tym, że na konkretne zdarzenia sportowe oferują inne kursy. Najlepsze zakłady bukmacherskie rozumiane są często jako zakłady o wysokich kursach, bo to one dają szansą na wysoką wygraną. Dlatego gracze porównują oferty poszczególnych bukmacherów, sprawdzając, u którego najbardziej opłaca się postawić zakład np. na zwycięstwo wybranej drużyny. Warto wiedzieć, że o ile szacunki różnych bukmacherów co do prawdopodobieństwa danego wyniku meczu są z reguły bardzo zbliżone, kluczowa różnica często leży w samej marży organizatora zakładów, która zawsze stanowi składową ostatecznego kursu. Jedni bukmacherzy najczęściej ustalają marżę na wyższym, inni na niższym poziomie i taka wiedza może być pomocna przy wyborze bukmachera. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko ogólne tendencje i nie możemy mieć pewności, że najlepszą ofertę kursową np. na mecz Ekstraklasy będzie miał tym razem ten bukmacher co ostatnio. Jeśli masz kilka kont u różnych bukmacherów, możesz każdorazowo porównywać wystawione przez nich kursy na dane zakłady bukmacherskie. Dobrym pomysłem jest też korzystanie ze specjalnych porównywarek kursów, jakie można znaleźć w internecie.

Zakłady bukmacherskie przez internet czy w punktach stacjonarnych można obstawiać w formie zakładów pojedynczych (jednokrotnych) lub akumulowanych (wielokrotnych). Oznacza to, że jeśli wybierasz z oferty bukmachera tylko 1 zakład, stawiasz zakład pojedynczy, którego kurs wynosi dokładnie tyle, ile widzisz w ofercie. Jeśli natomiast do kuponu dodasz 2 lub więcej typów, stworzysz tzw. akumulator, którego kurs jest równy iloczynowi kursów wszystkich typów obstawionych na danym kuponie. Dzięki temu wygrana będzie znacznie wyższa, niż gdyby postawić te same zakłady, ale każdy na osobnym kuponie pojedynczym. Jest jednak pewne „ale”. Kupon akumulowany wymaga, by wszystkie zawarte na nim zakłady bukmacherskie były trafione – jeśli trafi się choć 1 pomyłka, cały kupon jest przegrany. Trzecią opcją jest zakład systemowy, który jest kombinacją zakładów akumulowanych i jest to sposób na zminimalizowanie ryzyka przegranej.

Podatek od zakładów bukmacherskich

„Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” precyzyjnie określa, w jakiej wysokości podatek trzeba opłacić, stawiając zakłady bukmacherskie. Podatek od gry to podatek, który należy odprowadzić od samej czynności obstawiania zakładów bukmacherskich. Bez znaczenia jest więc wynik zakładu – podatek od zakładów bukmacherskich potrącany jest w momencie zawierania zakładu wzajemnego, czyli opodatkowane w ten sposób są wszystkie zakłady – i te wygrane, i przegrane. Za odprowadzenie podatku odpowiedzialny jest każdy legalny bukmacher w Polsce, który pobiera jego kwotę z kwoty wniesionej stawki – czyli jej 12% – i w ustalonym terminie odprowadza do fiskusa. Dlatego właśnie stawiając na dany typ np. 10 zł, do gry wchodzi w rzeczywistości tylko 8,80 zł, a  wzór na wygraną musi uwzględniać współczynnik 0,88 (czyli stawka x kurs x 0,88). Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób nie są rozliczane wszystkie zakłady bukmacherskie – podatek w pewnych sytuacjach bukmacher opłaca z własnej kieszeni. Dzieje się tak w przypadku promocji o zwyczajowej nazwie „gra bez podatku”, która polega na podwyższeniu wygranej o 14%, co niweluje koszty opodatkowania.

Zakłady bukmacherskie - podatekJednak obok podatku od gry w polskim systemie podatkowym funkcjonuje jeszcze jeden podatek związany m.in. z zakładami bukmacherskimi, czyli podatek od wygranej. W przypadku zakładów wzajemnych nie dotyczy on jednak wszystkich wygranych, a tylko tych, które wynoszą powyżej 2280 zł. Jeśli więc uda się nam jednorazowo uzyskać kwotę, która przekracza tę granicę, musimy oddać 10% jej wartości w ramach tego podatku. Jeśli jednak uzyskamy równie dużą wygraną na kilku kuponach nawet tego samego dnia, lecz wartość wygranej z każdego pojedynczego kuponu nie przekroczy kwoty 2280 zł, ten podatek nie będzie obowiązywał. Co ważne, znaczenie ma wygrana jako całość, czyli nie można od niej odliczyć wniesionej stawki. Podatek od wygranej także automatycznie pobierany jest przez bukmachera i przekazywany do urzędu skarbowego.

Zakłady bukmacherskie online – legalne konto gracza

Przyjrzyjmy się teraz kwestiom, które dotyczą wyłącznie (albo szczególnie mocno) zakładów internetowych. Jak już wspomniano, zakłady sportowe online wymagają rejestracji indywidualnego konta gracza i wszystkie osoby, które chcą korzystać z tej formy gry, muszą przejść ten proces. Legalni bukmacherzy przestrzegają bowiem przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, zwłaszcza tych, które dotyczą bezpośrednio organizacji gier hazardowych. Odpowiednim dokumentem jest więc znów ustawa hazardowa, na mocy której gry hazardowe, w tym zakłady bukmacherskie, są dozwolone jedynie dla osób, które ukończyły 18 lat. Ustawa precyzuje też, że każdy bukmacher internetowy ma obowiązek wdrożyć procedurę rejestracji osobistego konta gracza. Założenie konta i jego pozytywna weryfikacja musi być warunkiem możliwości przystąpienia do gry.

Bezpieczeństwo przekazywanych danych

Choć obowiązek założenia konta nie jest mile widziany przez samych graczy, którym najczęściej szkoda czasu na formalności, a nierzadko obawiają się też o bezpieczeństwo przekazywanych danych, w rzeczywistości „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Informacje, które trzeba podać w formularzu rejestracyjnym, muszą być zgodnie z ustawą hazardową zbierane i przetwarzane w bezpieczny sposób, a legalni bukmacherzy nie mają prawa udostępniać ich nikomu. Co ważne, do pełnej weryfikacji konta niezbędne jest Zakłady bukmacherskie - dowód osobistyteż przesłanie skanu dokumentu tożsamości, co na pewno zniechęca część internautów. Jednak bukmacher potrzebuje jedynie wybranych informacji, a pozostałe można zamazać np. w dowolnym edytorze graficznym. Można też dodatkowo zabezpieczyć dokument, np. dodając do fotokopii znak wodny.

Rejestracja – pełna lub uproszczona

Natomiast co do powszechnej niechęci przed wypełnianiem formularzy, trzeba przyznać, że rejestracja konta gracza to dość szybki proces. Tym bardziej, że obecnie większość bukmacherów udostępnia też „szybką rejestrację”. Są to tzw. zakłady bukmacherskie bez skanu dowodu, gdyż w tej opcji wystarczy podać w formularzu swoje podstawowe dane osobowe oraz ustalić dane do logowania w serwisie, a po kliknięciu w link aktywacyjny otrzymany na adres e-mail można już obstawiać swoje pierwsze zakłady bukmacherskie online. Szybka rejestracja skutkuje założeniem konta tymczasowego, które ma charakter testowy. Można dzięki niej wpłacać depozyty, wnosić bukmacherskie zakłady sportowe, z reguły można też korzystać z bonusów i różnych funkcjonalności dostępnych na stronie. Jednak właściciel konta tymczasowego na pewno nie ma możliwości wypłacenia wygranych, a dodatkowo często obowiązują go limity kwotowe (określona jest maksymalna suma stawek zakładów) oraz termin ważności konta. Zakłady bukmacherskie bez dowodu dostępne są więc z reguły tylko przez określony czas, po upłynięciu którego konto zostaje zablokowane do momentu dokończenia procesu rejestracyjnego.

W tym celu należy zalogować się na swoje konto i w swoim profilu uzupełnić brakujące dane, w tym numer rachunku bankowego, na który przelewane mają być wygrane środki finansowe. Kluczowe jest też przesłanie skanu lub zdjęcia aktualnego dokumentu tożsamości. Przesłany dokument jest weryfikowany przez pracownika firmy organizującej legalne zakłady bukmacherskie i gdy wszystko jest w porządku, pełne konto gracza zostaje aktywowane. Oczywiście gracz wcale nie musi korzystać z opcji uproszczonej rejestracji i może od razu założyć pełne konto.

Zakłady bukmacherskie a metody płatności

Kiedy chcemy obstawić zakłady bukmacherskie w punkcie naziemnym, do wyboru mamy wpłatę gotówkową lub kartą płatniczą (jednak nie zawsze). Dlatego rodzaj dostępnych metod zasilenia konta gracza depozytem to temat zajmujący przede wszystkim graczy online – legalni bukmacherzy oferują im czasem po kilkanaście różnych sposobów wpłat, z których wszystkie są bezpieczne i szybkie. Mogą znajdować się wśród nich szybkie przelewy typu pay-by-link, płatności kartami kredytowymi czy debetowymi VISA i MasterCard, płatności przez BLIK, Paysafecard czy e-portfele, takie jak Skrill czy Neteller. Jednak nie każdy bukmacher dba równie mocno o umożliwienie klientom pełnego komfortu płacenia tą metodą, która im najbardziej odpowiada, dlatego również to warto sprawdzić. Samo dokonywanie płatności online jest proste – wystarczy znaleźć odpowiedni panel, który Zakłady bukmacherskie - wpłatysłuży do dokonywania wpłat w swoim koncie gracza, wybrać jedną z metod i podać kwotę, jaką mamy zamiar zasilić konto oraz ewentualnie wymagane dane. Po zatwierdzeniu operacji pieniądze powinny znaleźć się  na naszym koncie błyskawicznie – wyjątkiem są jedynie wpłaty dokonywane tradycyjnym przelewem bankowym.

Co do wypłat z serwisów oferujących legalne zakłady bukmacherskie, również w ich przypadku coraz więcej operatorów poza zwykłymi przelewami bankowymi oferuje szybkie transfery, które zajmują nawet tylko kilka minut. Jeśli taka opcja jest dla Ciebie szczególnie ważna, poszukaj bukmachera, który ją oferuje i sprawdź, czy dla banku, w którym posiadasz rachunek, jest ona dostępna. Wypłaty zleca się podobnie do wpłat – wystarczy znaleźć odpowiednią sekcję w menu konta i zadysponować określoną kwotę wypłaty.

Najlepsze zakłady bukmacherskie – bonusy i promocje

To kolejny aspekt, który dotyczy szczególnie mocno  sytuacji, gdy obstawiamy internetowe zakłady bukmacherskie. Promocje to dla wielu graczy jeden z najważniejszych kryteriów wyboru bukmachera. Dla osób, które szukają, gdzie warto założyć konto i obstawiać zakłady bukmacherskie, bonus na start stanowi bardzo kuszący kąsek. Dzięki bonusowi, który przyznawany jest w zamian za rejestrację w serwisie bukmacherskim, typer może albo obstawić pierwszy zakład / zakłady sportowe online za darmo (bonus bez depozytu) albo pomnożyć środki wpłacone w ramach depozytu (bonus od depozytu). Jeszcze inny rodzaj bonusu powitalnego to cashback, który pozwala grać bez ryzyka – w razie postawienia przegranego zakładu, jego stawka zostaje zwrócona graczowi w postaci środków bonusowych (jeśli jest to cashback 100%).

Choć wszystko zależy od indywidualnych preferencji, to właśnie zakłady bukmacherskie bez depozytu wydają się cieszyć największą popularnością. Ten rodzaj bonusu funkcjonuje pod różnymi nazwami (np. darmowe zakłady bukmacherskie, freebety, vouchery bukmacherskie), jednak zawsze są to po prostu zupełnie darmowe środki, które można wykorzystać na to, by obstawić zakłady bukmacherskie. Bonus bez depozytu nie wymaga od gracza, by najpierw wpłacił on własne środki na swoje konto gracza ani też, by za nie zagrał. Dlatego właśnie darmowe zakłady bukmacherskie są tak poszukiwane przez graczy, aczkolwiek trzeba przyznać, że zazwyczaj ich kwoty są dość skromne. W opozycji do nich stoją inne bonusy, za które można stawiać zakłady bukmacherskie – bonus na start w formie cashbacku czy bonusu od depozytu to z reguły możliwość otrzymania dodatkowych kilkuset złotych na grę.

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, bonusy przyznawane są także graczom, którzy posiadają konto u bukmachera nawet od dawna. Zakłady bukmacherskie bez depozytu, bonusy od Zakłady bukmacherskie - bonusdepozytu, cashbacki można otrzymać w ramach akcji promocyjnej organizowanej jednorazowo albo też w formie promocji regularnej czy programu lojalnościowego. Co więcej, legalni bukmacherzy przygotowują dla stałych użytkowników różne inne bonusy, przykładowo promocje zwiększające wygraną, konkursy typerów czy tzw. grę bez podatku.

Należy jednak mieć świadomość, że darmowe zakłady bukmacherskie i inne bonusy od bukmachera mają swój regulamin, a korzystanie z nich oznacza  jego akceptację. Warto zapoznać się z jego zasadami, gdyż określają one warunki zamiany środków bonusowych, których nie można wypłacić, na środki depozytowe, które można przelać na rachunek bankowy. Podstawowym warunkiem jest wymóg obrotu – bukmacher zapisuje w regulaminie, ile razy trzeba obrócić kwotą bonusu, a więc za nią zagrać. Przykładowo, jeśli w ofercie promocyjnej znajdują się zakłady bukmacherskie bez depozytu na kwotę 20 zł, a wymagany jest 3-krotny obrót bonusu, typer musi zagrać za 60 zł, by spełnić warunki promocji. Często precyzowane są dodatkowe warunki, np. ile zdarzeń musi co najmniej być na pojedynczym kuponie, ile kuponów trzeba zagrać, jaki musi być minimalny kurs (pojedynczego zdarzenia i/lub łączny  zakładu) albo na jaki rodzaj zakładów można i/lub nie można stawiać zakładów w ramach promocji. Nie bez znaczenia jest też czas, jaki bukmacher daje graczowi na wykorzystanie bonusu. O ile np. bonusy od depozytu mają z reguły długi termin ważności, o tyle darmowe zakłady bukmacherskie najczęściej są krótkotrwałe i trzeba śpieszyć się z ich spożytkowaniem.

Zakłady bukmacherskie – jak grać skutecznie?

Chociaż początkowo zakłady bukmacherskie przez internet mogą się wydawać nieco skomplikowane, od strony technicznej użytkownicy nie powinni mieć większych problemów. Wystarczy rozejrzeć się po serwisie oferującym zakłady sportowe online, zarejestrować konto gracza, wpłacić depozyt i wybrać zakłady, które chcemy postawić. Samo wniesienie zakładu jest naprawdę proste. Należy jedynie znaleźć interesujący nas zakład, kliknąć w nasz typ (np. remis), wpisać stawkę zakładu i zatwierdzić swój wybór. Wybierając większą liczbę zakładów, stworzymy kupon wielokrotny. W razie technicznych kłopotów można skontaktować się z działem wsparcia klienta, którym dysponuje każdy legalny bukmacher i  skorzystać z praktycznych wskazówek konsultanta. W przypadku zakładów stawianych w punktach naziemnych jest to jeszcze prostsze, gdyż odpadają pewne formalności, a proces zawarcia zakładu realizowany jest przez pracownika lokalu. Zawsze jednak to typer samodzielnie decyduje, jakie i za ile obstawi zakłady bukmacherskie. Jak obstawiać? – oto najważniejsze pytanie, które zaprząta umysły typerów i jak się łatwo domyślić, nie ma nie prostej odpowiedzi. Niektórzy gracze są przekonani, że istnieją sprawdzone i niezawodne sposoby na uzyskiwanie wysokich wygranych. Takie stwierdzenia należy jednak włożyć między bajki, a wynika to przede wszystkim z faktu, że sam sport nie jest i nie może być do końca przewidywalny, a zakłady bukmacherskie jako gry hazardowe muszą nieść pewne ryzyko przegranej. To zagrożenie można jednak minimalizować, maksymalizując jednocześnie szanse na wygraną i w tym sensie można mówić o tym, jak obstawiać zakłady bukmacherskie, żeby wygrać.

Każdy gracz powinien w pierwszej kolejności uzależniać to, jakie zakłady sportowe obstawia, od własnej wiedzy w zakresie danej dyscypliny sportowej. Jeśli jesteś ekspertem od żużla, najlepiej skoncentruj swoje siły właśnie na tym sporcie i nie ryzykuj pieniędzy, typując zakłady bukmacherskie na sporty, o których nie masz żadnego pojęcia. Własna analiza statystyk sportowych zespołów czy zawodników biorących udział w rywalizacji (najlepiej wzbogacona o lekturę analiz ekspertów) oraz śledzenie aktualnych informacji na temat ich dyspozycji z dużym prawdopodobieństwem pozwoli na wybranie właściwych typów. Skrupulatne sprawdzanie podstawowych danych na temat ostatniej formy i sytuacji zdrowotnej zawodników, ale też branie  pod uwagę czynników typu atut miejsca meczu (doping kibiców) czy rangi spotkania to podstawa. To trochę tak, jakby dodać do siebie 2 + 2, choć w sporcie wynik nigdy nie będzie tak pewny, jak to jest w matematyce. Po pierwsze liczy się więc wiedza sportowa i aktualne wiadomości o formie, motywacji czy strategii uczestników spotkań sportowych, które chcemy obstawiać.

Zakłady bukmacherskie - jak grać skutecznieMożna zaryzykować stwierdzenie, że osoby, które obstawiają tradycyjne czy internetowe zakłady bukmacherskie to niemal zawsze kibice sportowi, ale uwaga: sportowe emocje niekoniecznie sprzyjają poprawnemu typowaniu meczów. Przeciwnie, zbyt duże uwielbienie, ale i niechęć do konkretnej drużyny może zaburzyć racjonalne szacowanie jej szans, na skutek czego stawiane zakłady sportowe będą najprawdopodobniej mniej skuteczne niż zwykle. Najlepsze zakłady bukmacherskie obstawiane są „na zimno”, na podstawie dokładnych analiz sportowych i przy zachowaniu pełnej kontroli nad swoją grą. Profesjonalny typer posiada własną strategię, według której typuje zakłady bukmacherskie – zasady gry muszą na pewno obejmować nieprzekraczanie ustalonego bankrollu (budżetu na grę). Jeśli nie potrafimy zapanować nad chęcią postawienia kwot większych niż to zaplanowaliśmy przed rozpoczęciem gry, jest to niepokojący objaw, który może sygnalizować uzależnienie od hazardu. Nie powinniśmy ulegać ani emocjom pozytywnym (seria wygranych, która przyprawia o wiarę w dobrą passę, jaką musimy wykorzystać)  ani negatywnym (seria przegranych, która budzi chęć „odegrania się”). Dlatego druga zasada mówi, że kluczowe dla obstawiania zakładów jest też opanowanie i poleganie na chłodnych kalkulacjach, a nie zwodniczych emocjach sportowych.

Po trzecie warto zastanowić się nad samym sformułowaniem pytania o zakłady bukmacherskie. Jak zarabiać na życie, obstawiając zakłady sportowe? – to pytanie, które wskazuje na naprawdę wysokie oczekiwania co do wyników swojej gry, ale może też wróżyć kłopoty. Jak mówią specjaliści, najzdrowsze podejście to traktowanie gry jako formy rozrywki. Oczywiście cała frajda polega na tym, że poprawnie typujemy zakłady bukmacherskie. Legalne serwisy z zakładami są wtedy miejscem, gdzie możemy się odstresować i rozerwać w wolnym czasie, a przy okazji zyskać nieco pieniędzy. Jednak legalne zakłady bukmacherskie online czy stawiane w punktach naziemnych traktowane jako główne źródło dochodu to bardzo ryzykowny pomysł, który udaje się zrealizować nielicznym. Dlatego przynajmniej na początku warto stosować metodę małych kroczków. Można też korzystać z doświadczenia innych i przetestować wybrane systemy bukmacherskie – szczególnie te, które ograniczają ryzyko przegranej i zwiększają szanse na regularny zysk. Trzeba jednak pamiętać, że również systemy, które określają, w jaki sposób stawkować zakłady bukmacherskie, nie są gwarantem wygranej.

Legalne zakłady bukmacherskie – jak wybrać bukmachera?

Na koniec podsumujmy jeszcze najważniejsze kwestie, co powinno być pomocne także przy wyborze bukmachera. Po pierwsze musi on posiadać aktualne zezwolenie na organizację zakładów wzajemnych, tak aby gra u niego nie wiązała się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Po drugie należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy grać (przez internet czy w punktach naziemnych) i sprawdzić jakość i dostępność usług poszczególnych bukmacherów. Niezależnie od sposobu, w jaki będziemy zawierać zakłady bukmacherskie, ważne powinny być dla nas atrakcyjność kursów oraz szerokość oferty zakładów (szczególnie na interesujące nas dyscypliny sportowe). Jeśli chodzi o legalne zakłady bukmacherskie online dla wielu graczy bardzo ważna jest wysokość i rodzaj oferowanego bonusu na start, a także inne dostępne promocje bukmacherskie. Dla osób obstawiających polskie zakłady bukmacherskie poprzez stronę internetową duże znaczenie ma łatwość jej obsługi, szybkość procesu rejestracji konta, dostępne metody dokonywania wpłat i wypłat (oraz czas ich realizacji) czy dodatkowe funkcjonalności podnoszące poziom wygody i atrakcyjności obstawiania. Jeśli mamy zamiar grać online, warto też sprawdzić dostępność i jakość bukmacherskiej aplikacji mobilnej, gdyż ten sposób gry stanowi ogromne udogodnienie dla posiadaczy smartfonów czy tabletów.

Wymienionych kryteriów jest jak widać sporo, dlatego warto ułatwić sobie poszukiwania operatora oferującego najlepsze zakłady bukmacherskie. Opinie innych graczy mogą być przydatne, choć nie zawsze są one obiektywne, a te czerpane z internetu bywają też autentyczne. Jest jednak jeszcze inny sposób, na to, by znaleźć naprawdę dobre zakłady bukmacherskie. Ranking bukmacherów to narzędzie, które tworzone powinno być przez ekspertów porównujących poszczególne oferty z uwzględnieniem różnych aspektów ich usługi. Przy jego pomocy łatwiej jest namierzyć kilku najciekawszych organizatorów zakładów i z tej czołówki wybrać tego, który okaże się mieć ofertę najbardziej zgodną z naszymi oczekiwaniami.

5/5 - (2 głosy)

Brak postów do wyświetlenia