ZakładyPrzydatne informacje

Eurowizja – bukmacherzy 

0

Eurowizja jest wydarzeniem muzycznym, które co roku gromadzi przed telewizorami miliony Polaków, a temat szans na wygraną różnych wykonawców przewija się w tym czasie w mediach i prywatnych rozmowach. Wszyscy jesteśmy więc przynajmniej ogólnie zorientowani, kto może zwyciężyć. Nie każdy jednak wie, że może postawić na to zakłady bukmacherskie. 

Eurowizja 2022
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Michael Doherty

Konkurs Eurowizji – jakie są zasady? 

Eurowizja (Eurovision Song Contest) to konkurs, o którym słyszał chyba każdy w Europie, ale wydarzenie to śledzą też miliony widzów z innych zakątków świata. Chociaż jego poziom oceniany jest bardzo różnie, nie można zaprzeczyć, że Eurowizja to jedno z najważniejszych wydarzeń branży muzycznej i telewizyjnej na świecie. Historia konkursu sięga 1956 r., a od dłuższego czasu transmisje z jego przebiegu pokazywane są także w tych państwach, które nie biorą udziału w Eurowizji, np. Hongkongu, Jordanii, Kanadzie, Kolumbii, Portoryko, Urugwaju czy USA. Co roku oglądalność imprezy sięga setek milionów telewidzów. 

Konkurs Eurowizji przeznaczony jest dla reprezentantów krajów, które należą do EBU, czyli Europejskiej Unii Nadawców. W 2022 r. należało do niej ponad 50 państw europejskich, północnoafrykańskich i leżących na Bliskim Wschodzie. Reprezentanci wyłaniani w ramach krajowych preselekcji prezentują się podczas 2 półfinałów. Do finału imprezy z każdego półfinału przechodzi po 10 przedstawicieli krajowych z największą liczbą punktów oraz wykonawcy reprezentujący państwa wielkiej piątki” (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania) i gospodarza wydarzenia. Wygrywa ten kraj, którego reprezentant uzyska najwięcej punktów od widzów i jury, przy czym np. Polska na Eurowizji nie może głosować na polskiego artystę, Niemcy na niemieckiego, Czechy na czeskiego itd. Kolejna edycja Eurowizji odbywa się w państwie, którego reprezentant wygra konkurs. 

Co oferują bukmacherzy? Eurowizja i inne wydarzenia pozasportowe 

Bukmacherzy przygotowują zakłady bukmacherskie na wydarzenia sportowe, czyli m.in. mecze piłki nożnej, tenisa, koszykówki, siatkówki itp. Jednak od pewnego czasu ich oferty stają się coraz bardziej urozmaicone i nie wiąże się to jedynie z poszerzaniem asortymentu o propozycje dotyczące sportu. Chcąc przyciągnąć do swoich serwisów nowych graczy, a konkretnie osoby interesujące się kulturą, rozrywką czy polityką, bukmacherzy zaczęli uwzględniać wydarzenia o takim właśnie charakterze. Jeśli więc interesują nas takie imprezy, jak nagrody Grammy, BAFTA, Oscary czy Złote Maliny, cenną informacją może być to, że zakłady bukmacherskie na wyniki tych konkursów udostępniają przynajmniej niektórzy legalni bukmacherzy. Eurowizja także należy do wydarzeń, które można obstawiać u co najmniej kilku internetowych bukmacherów. 

Eurowizja – bukmacherzy przyjmujący zakłady na konkurs 

Eurowizja - zakłady bukmacherskieTrzeba jednak wiedzieć, że są i tacy operatorzy zakładów, dla których to sport nadal jest jedynym godnym uwagi obszarem. Tak więc zakłady bukmacherskie na Eurowizję nie są dostępne w ofercie każdej firmy bukmacherskiej – a jeśli już są w niej uwzględnione, to nierzadko wybór jest dość skromny, czyli typy na Eurowizję na zwycięzcę konkursu to wszystko, co przygotował dany bukmacher. Eurowizja daje jednak znacznie więcej możliwości obstawiania zakładów, dlatego warto zrobić przegląd i znaleźć takie serwisy bukmacherskie, w których można pograć w bardziej urozmaicony sposób. 

Gdzie jednak w ogóle warto szukać, a więc na jakich platformach online z reguły dostępna jest do typowania Eurowizja? Bukmacherzy, którzy w okresie trwania konkursu i/lub nieco przed jego rozpoczęciem oferują zakłady na Eurowizję, to zazwyczaj najwięksi w Polsce operatorzy zakładów, tacy jak STS czy Fortuna. Jednak nie tylko długo działający liderzy rynku bukmacherskiego w Polsce widzą potencjał w tego typu ofercie – zakłady bukmacherskie na Eurowizję przyjmują też młodsi bukmacherzy. Eurowizja z reguły dostępna jest w ofercie firm, takich jak np. Fuksiarz, Betfan, Etoto, eWinner, Noblebet, Betclic, PZBuk i LVbet. A jakie są aktualne zakłady i kursy na najbliższy konkurs Eurowizji? Możesz to sprawdzić tutaj: Eurowizja – bukmacherzy.

Oczywiście konkurencyjne firmy bukmacherskie stale monitorują kroki rywali i wydaje się, że z czasem inni bukmacherzy także dodadzą do swoich propozycji tego rodzaju zakłady bukmacherskie. Eurowizja cieszy się przecież niesłabnącą popularnością od lat, a z drugiej strony możliwość gry przez Internet znacząco podniosła liczbę graczy-amatorów, którzy wcześniej nie mieli z bukmacherką żadnej styczności, a teraz chętnie obstawiają (niekoniecznie sport) dla czystej zabawy. 

Eurowizja – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę 

Eurowizja - Duncan Laurence
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Martin Fjellanger, EuroVisionary

Czy chodzi o zakłady bukmacherskie na Ligę Mistrzów czy na Wimbledon, najbardziej podstawowe i wręcz obowiązkowe są zakłady na zwycięzcę całej imprezy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o wydarzenia takie jak Oscary czy Eurowizja. Bukmacherzy udostępniają najczęściej nie tylko zakłady na to, kto wygra finał Eurowizji, ale też który wykonawca otrzyma najwięcej punktów w ramach swojego półfinału. Co ciekawe, często typy bukmacherskie na Eurowizję i jej zwycięzcę można obstawiać już wtedy, kiedy nie odbyły się jeszcze preselekcje we wszystkich krajach. Przykładowo gracz może typować, że np. to Polska na Eurowizji będzie numerem jeden, choć polski reprezentant nie został jeszcze wybrany. 

Dostępne typy na Eurowizję wyczerpują rzecz jasna wszystkie możliwości, a więc jeśli w finale udział bierze np. 40 uczestników, gracz może obstawiać zakłady bukmacherskie na zwycięstwo każdego z nich. Nie obowiązuje tu więc zasada, jaką kieruje się sama Eurowizja – bukmacherzy jak najbardziej zezwalają na to, by gracz typował zwycięstwo swojego rodaka, gdyż nie ma to żadnego związku z głosowaniem (podczas którego nie ma możliwości oddania głosu na swojego krajana, chyba, że przebywa się na terytorium innego kraju). 

Eurowizja – zakłady bukmacherskie na TOP” 

Podobnie jak w przypadku zakładów na zwycięzcę, również zakłady na TOP3 czy TOP10 mogą dotyczyć albo finału konkursu, albo też poszczególnych półfinałów. Tego rodzaju zakłady na Eurowizję są, co można łatwo zauważyć, łatwiejsze do poprawnego wytypowania niż klasyczne zakłady bukmacherskie na zwycięzcę. Prawdopodobieństwo trafienia zakładu, że dany uczestnik konkursu znajdzie się w pierwszej trójce, a tym bardziej w pierwszej dziesiątce danego etapu jest bowiem znacznie większe niż to, że go wygra.  

Jeśli więc mamy w miarę pewne typy bukmacherskie, Eurowizja jednak nie wydaje się nam do końca przewidywalna i wolimy zagrać ostrożniej, możemy wykorzystać zakłady bukmacherskie na TOP3 albo TOP10. Jednak pamiętajmy, że kursy na Eurowizję będą w tym przypadku niższe, bo mniejsze ryzyko przegranej wiąże się zazwyczaj z mniej atrakcyjną ofertą kursową. 

Zakłady bukmacherskie typu Polacy na Eurowizji” 

To, jak wypadną Polacy na Eurowizji, zawsze wzbudza w naszym kraju sporo emocji, co z kolei sprawnie wykorzystują bukmacherzy. Eurowizja jest w ich ofertach dostępna jeszcze na etapie preselekcji, a więc gracze mogą obstawiać swoje typy bukmacherskie na to, kto wygra krajowe eliminacje i będzie reprezentantem Polski w tym konkursie muzycznym. 

Jeśli chodzi o to, jakie będą mieć wyniki Polacy na Eurowizji, oczywiście można typować też dalsze etapy konkursu. Oferowane są więc zakłady bukmacherskie na to, czy to nasz przedstawiciel wygra swój półfinał, a także czy wygra finał Eurowizji. Poza tym bukmacherzy udostępniają również zakłady dotyczące tego, czy polski wykonawca w ogóle przejdzie do finału lub też czy będzie w pierwszej trójce albo pierwszej dziesiątce półfinału. Jeśli tak się stanie, to analogiczna zakłady pojawiają się na TOP3 i TOP10 finału. 

Polska na Eurowizji

Jak wybierać typy na Eurowizję? 

Zagadnienie dotyczące tego, w jaki sposób wybierać trafne typy bukmacherskie, jest jednym z ważniejszych w każdej dziedzinie. Niezależnie od tego, czy mamy zamiar obstawiać zakłady na piłkę nożną, skoki narciarskie czy e-sport, zawsze bardzo przydatna jest porządna analiza typowanego wydarzenia. To samo dotyczy sytuacji, gdy obstawiana ma być Eurowizja. Typy bukmacherskie powinny być wybierane po zapoznaniu się z różnymi bieżącymi informacjami i oczywiście w oparciu o znajomość zasad konkursu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, kiedy przedmiotem typowania jest Eurowizja? Typy warto wybierać, uwzględniając następujące kwestie: 

  • opinie ekspertów 

Każda edycja Eurowizji jest szeroko analizowana przez branżowych ekspertów, np. innych uznanych piosenkarzy i muzyków, producentów muzycznych, krytyków z branży muzycznej itp. Oczywiście nie będą oni mówić jednym głosem, jednak na pewno wielu z nich będzie wskazywać na te same typy. Eurowizja co prawda czasem zaskakuje nawet największych specjalistów, jednak w większości przypadków ich przewidywania się sprawdzają. 

  • opinie fanów 

Należy pamiętać, że nie obstawiamy wyników konkursu chopinowskiego, gdzie werdykt ustalają wyłącznie eksperci, a konkurs, w którym w połowie o wyniku decydują widzowie – najczęściej amatorzy o bardzo różnych gustach. Nie należy więc koncentrować się na jakości wykonania, tylko na tym, jak zostanie ono ocenione także przez zwykłych ludzi. Warto sprawdzać, jak na utwory poszczególnych wykonawców reagują odbiorcy – ile wyświetleń i polubień mają te piosenki np. na Youtube’ie, jakie komentarze pojawiają się w mediach społecznościowych czy na forach online, którym artystom gwałtownie przybywa obserwujących itd. To wszystko z dużym prawdopodobieństwem przełoży się później na głosy, które oddadzą widzowie, kiedy odbywać się będą półfinały i finał Eurowizji. 

  • kursy na Eurowizję 

Oferta kursowa może być do pewnego stopnia odniesieniem dla graczy i tak też się dzieje, kiedy obstawiana ma być Eurowizja. Kursy bukmacherskie o małych wartościach wskazują, że dany wykonawca ma duże szanse na wygraną, a te wysokie przypisywane są wykonawcom, których wygrana jest mało prawdopodobna. Trzeba jednak mieć świadomość, że oferta kursowa nie zawsze jest adekwatna do prawdopodobieństwa zajścia danych zdarzeń – czy to podczas meczu czy innego wydarzenia, takiego jak np. Eurowizja. Bukmacher też się może pomylić, a czasem celowo modyfikuje kursy bukmacherskie, aby np. zachęcić do obstawiania wybranego typu. Dlatego nie można stawiać zakładów tylko w oparciu o to, na co wskazują kursy. Eurowizja, jak dowolny mecz czy inne wydarzenie, powinna być obstawiana tak, by zyskać przewagę nad bukmacherem, a nie podążać jego tropem. 

  • czynniki polityczne 
Eurowizja - Kalush Orchestra
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Ukrinform TV

Choć konkurs Eurowizji jest z założenia apolityczny, w praktyce kwestie związane z bieżącymi, ważnymi wydarzeniami politycznymi mogą mieć wpływ na wyniki głosowania. Artyści niejednokrotnie starali się już poprzez wykonywane piosenki „puścić w świat” przekaz komentujący wydarzenia polityczne i społeczne, a to czasem może pomóc, a czasem wręcz przeciwnie, zaszkodzić w tym, by wygrać finał Eurowizji czy w ogóle wyjść z fazy półfinałowej. Co więcej, jeśli w danym momencie któreś państwo prowadzi działania, które są ogólnie potępiane przez inne kraje, ma mniejsze szanse na uzyskanie dużej liczby punktów. 

  • kolejność wykonawców 

Niestety wszystko wskazuje na to, że o tym, komu przypadnie więcej, a komu mniej punktów, decyduje też czynnik losowy, jakim jest kolejność występowania. Jeśli artysta występuje pośrodku stawki, ma mniejsze szanse na to, by zostać zapamiętanym. Jeśli natomiast jego występ jest na początku lub pod koniec półfinału czy finału, jest większe prawdopodobieństwo, że zapadnie widzom w pamięć i na niego zagłosują. 

  • statystyki 

Kiedy gracze typują sport, mają do wglądu obszerne statystyki dotyczące wyników zespołów czy zawodników, podczas gdy o tak specjalistyczne dane trudno jest, gdy w grę wchodzi Eurowizja. Typy bukmacherskie można jednak wybierać przy uwzględnieniu kilku ogólnych statystyk dotyczących wyników poprzednich edycji konkursu. Po pierwsze warto wiedzieć, że w dotychczasowej historii wydarzenia to piosenkarki najczęściej wygrywały finał Eurowizji. Po drugie bardziej doceniane okazywały się piosenki wykonywane w języku angielskim, a jednocześnie te, które miały uniwersalny charakter (a nie etniczny). Należy też pamiętać, że jakość wykonania to jedno, ale jak pokazują statystyki, samo widowisko, tzw. show ma często nawet większe znaczenie dla imprezy, jaką jest Eurowizja. Zakłady bukmacherskie na ten konkurs powinny więc być typowane przy uwzględnieniu nie tylko warstwy muzycznej, ale też choreografii i scenografii. 

Eurowizja – kursy, jakie wystawiają bukmacherzy 

Eurowizja - Krystian Ochman, Polska
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Michael Doherty

Bukmacherzy wystawiają na te same zdarzenia odmienne kursy bukmacherskie – Eurowizja nie jest tu oczywiście wyjątkiem. Jeśli dany bukmacher ma niższą marżę, znajdziemy u niego wyższe kursy na to samo zdarzenie niż u konkurencji, a to z kolei pozwoli nam na wyższe wygrane. Dlatego zdecydowanie warto sprawdzać w różnych serwisach bukmacherskich, jak wygląda oferta kursowa na poszczególne wyniki, jakie może mieć Eurowizja. Bukmacher może też czasem inaczej ocenić prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia (np. że Polska na Eurowizji wejdzie do TOP10) i kiedy inni bukmacherzy wystawią na taki typ niski kurs, ten operator udostępnia znacznie wyższe wartości kursowe. W takiej sytuacji, jeśli mamy przekonanie co do trafności danego typu, należy szybko obstawić zakład właśnie tam, gdzie kurs jest najwyższy. Z dużym prawdopodobieństwem wysoki kurs zostanie wkrótce skorygowany, gdyż może on wynikać z błędnej analizy wydarzenia czy nawet zwykłej pomyłki podczas dodawania kursu do oferty. 

A czy kursy na Eurowizję są w jakimś obszarze bardziej atrakcyjne i tam zazwyczaj najbardziej opłacalne jest obstawianie, jakie wyniki przyniesie Eurowizja? Kursy bukmacherskie na pewno dość ciekawe są wtedy, kiedy konkurs jest na początkowym etapie, czyli kiedy zakłady bukmacherskie mają charakter długoterminowy. Jeśli na kilka tygodni przed tym, jak oficjalnie wystartuje edycja Eurowizji, bukmacher udostępni już kursy na wybrane zdarzenia, będą one wyższe niż na kilka dni przed terminem finału czy półfinałów.

Trzeba też zauważyć, że kursy na Eurowizję są początkowo dość wysokie, nawet jeśli chodzi o faworytów. Uczestników konkursu jest bowiem wielu, a w jego trakcie czasem dochodzi do niespodziewanych zwrotów akcji. Zakłady bukmacherskie na Eurowizję nie są wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego zanim poznamy rozstrzygnięcia półfinałów, kursy nawet na faworytów są całkiem atrakcyjne. 

Typy bukmacherów – czy im ufać? 

Niektórzy mogą jednak oponować: przecież jednym z najbardziej przewidywalnych konkursów telewizyjnych jest właśnie Eurowizja! Bukmacherzy powinni więc trafnie przewidywać, np. kto wygra finał Eurowizji, a kursy bukmacherskie na faworytów powinny w tej sytuacji być niskie. Jak się okazuje, omawiany konkurs faktycznie dość często kończył się spodziewanymi wynikami, jednak zdarzały się też duże niespodzianki. Sięgnijmy po kilka przykładów. 

Na początek nieco odleglejsze czasy, 2016 r., i zakłady bukmacherskie na to, kogo wystawi Polska jako swojego reprezentanta. Bukmacherzy za zdecydowaną faworytkę preselekcji uważali Margaret z piosenką „Cool me down” – przykładowo STS przyjmował zakłady bukmacherskie na jej zwycięstwo po kursie 1.45. W rzeczywistości rywalizację wygrał Michał Szpak, który wykonał utwór „Color of your life”, a na taki wynik STS wystawił kurs o wartości aż 4.25, czyli prawdopodobieństwo zajścia tego zdarzenia było według bukmachera wielokrotnie niższe.

Eurowizja - Jamala
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Albin Olsson

Jednak w 2016 r. mało przewidywalna okazała się w sumie cała Eurowizja. Bukmacherzy byli przekonani, że zwycięzcą konkursu będzie Rosjanin Siergiej Łazariew wykonujący piosenkę „You Are The Only One” – kurs w STS na jego wygraną wynosił 2.50, podczas gdy na jego największą konkurentkę, Dżamałę z Ukrainy śpiewającą utwór pt. „1944” – kurs wynosił 4.00. Jak się okazało, STS i inni bukmacherzy byli w błędzie, gdyż 61. edycja Eurowizji była szczęśliwą właśnie dla ukraińskiej wokalistki. 

Nie tylko niespodziankę, ale też sporo zamieszania przyniósł 2018 r. i 63. Eurowizja. Bukmacherzy jako faworytkę postrzegali izraelską artystkę Nettę i jej piosenkę „Toy”. Jednak przed finałem na pozycję liderki wysunęła się Eleni Fureira z Cypru wykonująca utwór „Fuego”. W ofercie bukmachera forBET kursy bukmacherskie wyglądały wtedy następująco: Eleni Fureira – 1.70, Netta – 3.75. Ostatecznie jednak najwięcej głosów otrzymała reprezentantka Cypru, a typy bukmacherów, takich jak forBET i innych okazały się błędne.

Jednak można powiedzieć, że tego typu sytuacje to raczej wyjątki, a nie reguła konkursu Eurowizja. Bukmacherzy bardzo często skutecznie określają prawdopodobieństwo różnych wyników wydarzenia. Dla przykładu w 2022 r. kursy bukmacherskie na wygraną ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra, który wystąpił z utworem „Stefania”, wynosiły przed finałem: 1.42 w STS, 1.40 w Betfan i eWinner, 1.35 w Noblebet i 1.32 u bukmachera Fuksiarz. Ukraina faktycznie wygrała konkurs Eurowizji. Typy bukmacherów sprawdziły się też np. w 2021 r., kiedy to wygrała włoska kapela Måneskin z piosenką „Zitti e buoni” (kurs u bukmachera Fortuna – 3.40, STS – 3.50) czy w 2019 r., kiedy triumfował zdecydowany faworyt, holenderski piosenkarz Duncan Lawrence śpiewający piosenkę pt. „Arcade” – tu kurs STS wynosił 1.70. 

Zakłady bukmacherskie na Eurowizję – poważna gra czy dobra rozrywka? 

O czym więc warto pamiętać, kiedy chodzi o typowanie takich wydarzeń, jak Eurowizja? Zakłady bukmacherskie powinny być na pewno typowane tak jak zakłady sportowe, a więc bez odpowiedniego przygotowania i analizy czynników, które mogą wpłynąć na wyniki konkursu, nasza gra nie będzie się specjalnie różnić od kupowania losu na loterii. Jeśli chcemy mieć duże szanse na zysk z typowania, musimy porównywać oferty kursowe, analizować opinie ekspertów i fanów oraz sprawdzać inne czynniki, które mogą wpłynąć na to, jaki wynik będzie miła Eurowizja. Bukmacherzy robią to samo, a żeby z nimi wygrać, trzeba starać się być o krok przed nimi. 

Jednak nie zawsze musi chodzić o zysk. Wiele osób obstawia zakłady na Eurowizję po prostu dla zabawy. Jeśli chcesz, żeby emocje dotyczące tego, kto wygra konkurs lub tego, ja wypadnie Polska na Eurowizji były dużo większe niż zwykle, zakłady bukmacherskie na pewno Ci to zagwarantują.

5/5 - (2 głosy)

Brak postów do wyświetlenia