ZakładyLegalni bukmacherzy

Lista legalnych bukmacherów

0

Lista legalnych bukmacherów w Polsce – do czego jest potrzebna?

W Polsce zakłady bukmacherskie są absolutnie zgodne z prawem, jednak jest kilka warunków, które muszą zostać spełnione. Jeden z podstawowych mówi, że tylko legalni bukmacherzy w Polsce są uprawnieni do tego, by oferować zakłady wzajemne. Wszystkie podmioty, które nie otrzymały specjalnego zezwolenia, a organizują zakłady sportowe, działają bezprawnie. Jednak nie tylko one narażają się na konsekwencje prawne – również dla gracza korzystanie z ich usług może skończyć się otrzymaniem wysokiej kary finansowej. Jeśli więc mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie, powinniśmy najpierw sprawdzić, którzy operatorzy zakładów to rzeczywiście legalni bukmacherzy w Polsce

Lista legalnych bukmacherów

Jak można to zrobić? Najlepszym źródłem informacji jest lista legalnych bukmacherów, która znajduje się na rządowej stronie internetowej (serwis Ministerstwa Finansów). W oparciu o to źródło przygotowaliśmy własną listę, na której znajdują się wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce, poszerzając ją o najważniejsze informacje na temat każdego bukmachera i jego oferty zakładów bukmacherskich. Lista legalnych bukmacherów zamieszczona jest w drugiej części artykułu. Poprzedza ją krótki wstęp, w którym przybliżone zostały kluczowe przepisy prawne regulujące legalne organizowanie i uczestniczenie w zakładach wzajemnych w Polsce.

Legalni bukmacherzy w Polsce i ich obowiązki

Wszystkie najważniejsze regulacje dotyczące m.in. rynku zakładów bukmacherskich w naszym kraju zawiera „Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” (zwana potocznie ustawą hazardową). Jednak między ustawą hazardową w jej pierwotnej wersji a wersją najnowszą, czyli powstałą na skutek nowelizacji z 15 grudnia 2016 r., jest wiele znaczących różnic. Nowela ta sprawiła, że szara strefa w branży hazardowej w Polsce została mocno ograniczona, a internetowi bukmacherzy zyskali nowe obowiązki.

Lista legalnych bukmacherów - rejestracjaPrzede wszystkim legalni bukmacherzy w Polsce muszą weryfikować wiek graczy w określony sposób, gdyż tylko osoby pełnoletnie mogą wnosić zakłady bukmacherskie. Tym samym niezbędna jest procedura rejestracji osobistego konta gracza online. Żaden typer nie postawi zakładu bukmacherskiego przez internet, jeśli nie posiada zweryfikowanego konta u danego bukmachera. Proces pełnej rejestracji wymaga więc nie tylko podania wymaganych danych osobowych, ale też przesłania fotokopii dowodu osobistego czy paszportu. Co prawda, dopuszczalne jest też założenie konta tymczasowego i legalni bukmacherzy w Polsce często udostępniają taką opcję. Dzięki temu użytkownik korzysta z uproszczonej procedury rejestracji, która ogranicza się do podania najbardziej podstawowych danych i nie wymaga przesyłania skanu dokumentu tożsamości. Takie konto ma jednak raczej charakter testowy i z reguły ma określony termin ważności. Ponadto nigdy nie uprawnia do dokonywania wypłat wygranych, które są możliwe dopiero po przeprowadzeniu pozytywnej weryfikacji wieku gracza (czyli dokończenia rejestracji pełnej).

Drugim bardzo ważnym (ale już nie nowym) obowiązkiem, jaki mają legalni bukmacherzy w Polsce, to konieczność odprowadzania podatków. Po pierwsze obowiązuje ich podatek od gry, który wynosi 12% stawki każdego postawionego zakładu. Licencjonowani organizatorzy zakładów potrącają go z wnoszonych stawek i odprowadzają do fiskusa, co ma oczywiście negatywny wpływ na wysokość wygranych. Drugi podatek obowiązuje tylko w przypadku wygranych, których jednorazowa wysokość przekracza kwotę 2280 zł. W takiej sytuacji legalny bukmacher w Polsce musi przed wypłatą potrącić 10% jej wartości i również przekazać do budżetu państwa.

Poza tym legalni bukmacherzy w Polsce mają różne inne obowiązki, np. związane z ochroną graczy przed uzależnieniem od hazardu. Dlatego też każdy legalny bukmacher w Polsce musi stworzyć, a następnie wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry, który przewiduje m.in. zapewnienie narzędzi do samokontroli typera podczas obstawiania zakładów. Konieczne jest też informowanie o możliwości gry tylko dla osób powyżej 18 r.ż., ostrzeganie graczy przed ryzykiem nałogowego grania czy podawanie danych kontaktowych do instytucji zajmujących się udzielaniem fachowej pomocy osobom uzależnionym od hazardu.

Dlaczego legalni bukmacherzy w Polsce to lepszy wybór?

Lista legalnych bukmacherów a kary za nielegalne zakładySkoro legalny bukmacher w Polsce pobiera podatki i wymaga rejestracji konta online, czy nie lepiej jest zdecydować się na operatora bez zezwolenia? Jak się okazuje, jest sporo argumentów za tym, by mimo wszystko wybierać tylko legalne zakłady bukmacherskie. Pierwszym są na pewno wspomniane już wysokie kary finansowe. Za samo uczestnictwo w nielegalnych zakładach wzajemnych, bez względu na to, czy gracz był świadomy ich bezprawności, można otrzymać grzywnę w wysokości uzyskanej wygranej. Natomiast za świadomy udział w nielegalnej grze grozi grzywna do 120 stawek dziennych (ostateczna wartość kary ustalana jest indywidualnie).

Ponadto legalni bukmacherzy w Polsce dają też dużo większe poczucie bezpieczeństwa i pewności otrzymania wypłaty. Nielegalne podmioty internetowe mogą pojawiać się i znikać z dnia na dzień, a ponieważ są one stale dodawane do tzw. rejestru domen zakazanych i blokowane, prawdopodobieństwo braku otrzymania wygranej jest spore. Dlatego, zanim przystąpimy do gry, zdecydowanie warto sprawdzić, które podmioty działające w branży hazardowej to faktycznie legalni bukmacherzy w Polsce. Dzięki temu zyskamy na bezpieczeństwie i własnym „świętym” spokoju. W tym celu poniższa lista legalnych bukmacherów w Polsce na pewno okaże się bardzo przydatna, zwłaszcza że wzbogacona została o praktyczne informacje na temat oferty danego bukmachera.

Lista legalnych bukmacherów w Polsce oferujących zakłady wzajemne przez internet:

Fortuna (Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.)

FortunaLista legalnych bukmacherów w Polsce rozpoczyna się od bukmachera Fortuna. Jest to operator zakładów bukmacherskich, który działa w naszym kraju już od 1996 r. poprzez sieć punktów naziemnych i jako pierwszy uzyskał zezwolenie na urządzanie zakładów przez internet. Licencja po pierwotnie wydana została w dniu 23 stycznia 2012 r., a 22 stycznia 2018 r. została przedłużona na kolejne 6 lat pod numerem PS4.6831.22.2017. Właścicielem marki jest spółka „Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.”, która wchodzi w skład czeskiego holdingu hazardowego  „Fortuna Entertainment Group”. Przez 8 lat (do 2018 r.) jej akcje znajdowały się wśród notowań na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (jako jedyne akcje firmy bukmacherskiej). Fortuna jest jednym z największych operatorów na polskim rynku legalnych zakładów wzajemnych i ma bardzo szeroką ofertę bukmacherską. Mimo, że Fortuna rozpoczęła działalność jeszcze w ubiegłym stuleciu, jest prekursorem wielu rozwiązań w polskiej bukmacherce. M.in. to pierwszy bukmacher, który udostępnił aplikację mobilną, zakłady na sporty wirtualne czy w ogóle zakłady online i trzeba przyznać, że do dziś to właśnie on często wyznacza nowe trendy w polskiej branży zakładów sportowych.

STS (Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.)

STSChoć lista legalnych bukmacherów w Polsce jako drugi podmiot uprawniony do oferowania zakładów wzajemnych  wymienia bukmachera STS, pod względem popularności zajmuje on najwyższy stopień na bukmacherskim podium. STS licencję na urządzanie zakładów wzajemnych online uzyskał w dniu 21 lutego 2012 r., a w dniu 15 lutego 2018 r. została ona przedłużona na okres kolejnych 6 lat pod numerem PS4.6831.20.2017.KLE. Bukmacher STS prowadzi też w całym kraju liczne i bardzo nowoczesne punkty stacjonarne (od 1997 r.). Poza posiadaniem największych udziałów w polskim rynku zakładów bukmacherskich, od 2019 r. bukmacher legalnie działa też w kilkunastu innych państwach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Warto podkreślić pozytywny wpływ STS na rozwój polskiego sportu, jest bowiem jego największym prywatnym sponsorem, poza tym zainicjował i intensywnie wspiera fundację „Sport Twoją Szansą”. Zakłady bukmacherskie STS to wyjątkowo obszerna oferta, dostępne są tu m.in. niedostępne nigdzie indziej zakłady na gry karciane (BetGames) i bardzo duża liczba darmowych transmisji meczów na żywo (STS udostępnił taką opcję jako pierwszy bukmacher w Polsce).

Totolotek (Totolotek S.A.)

TotolotekTotolotek to najdłużej istniejący naziemny legalny bukmacher w Polsce – jego punkty stacjonarne z zakładami sportowymi działają już od 1992 r. Pierwsze zezwolenie na organizację internetowych zakładów bukmacherskich Totolotek otrzymał w dniu 20 czerwca 2013 r., a kolejne wydane zostało 2 kwietnia 2019 r. z numerem PS4.6831.8.2018. Olbrzymie zmiany nastąpiły w 2019 r., kiedy to Totolotek został przejęty przez niemiecki „Merkur Sportwetten GmbH” i tym samym kontrolę nad nim przejął gigant branży hazardowej – grupa „Gauselmann”. Nowy właściciel poczynił wielomilionowe inwestycje, zdecydowanie modernizując lokale stacjonarne oraz systemy sprzedaży zakładów online i mobile. W ofercie zakładów bukmacherskich szczególnie mocno wyróżniają się zakłady sportowe live, których liczba sięga około 40 tys. w ciągu miesiąca.

Etoto (E-Toto Zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.)

EtotoNastępny legalny bukmacher w Polsce to organizator zakładów Etoto. Licencja na urządzanie zakładów wzajemnych wydana została w dniu 28 listopada 2014 pod numerem AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Etoto posiada również zezwolenie na sprzedaż zakładów bukmacherskich w punktach stacjonarnych, jednak ich liczba jest dość mała. Jeśli chodzi o ofertę zakładów sportowych, na pewno warto zwrócić na kwestię bardzo istotną dla graczy, czyli wysokość kursów, które w Etoto są bardzo często wyższe niż u konkurencji. Ciekawa jest też strategia marketingowa bukmachera, który przy udziale znanych dziennikarzy sportowych realizuje nietuzinkowe programy związane z tematyką sportową.

forBET (forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.)

forBETPo dłuższej przerwie Minister Finansów wydał kolejne zezwolenia na organizację zakładów bukmacherskich online. Lista legalnych bukmacherów powiększyła się najpierw o firmę „forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.”, która w dniu 4 maja 2016 r. uzyskał zezwolenie pod numerem PS4.6831.10.2016. Bukmacher forBET oferuje także zakłady sportowe w licznych i nowoczesnych punktach stacjonarnych. Marka forBET wyróżnia się wysokimi, a czasem najwyższymi kursami bukmacherskimi na różne wydarzenia sportowe i świetną ofertą zakładów live, udostępniając zakłady także na mniej popularne spotkania.

LVBet (LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.)

LVBetSiódmy legalny bukmacher w Polsce to LVBet, który zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez internet otrzymał w dniu 13 maja 2016 r. pod numerem PS4.6831.9.2016.EQK. Bukmacher LVBet oferuje także zakłady sportowe sprzedawane w punktach naziemnych. Oferta zakładów LVBet jest bardzo rozbudowana, a jej walory szczególnie doceniają gracze obstawiający zakłady  na sporty elektroniczne, którzy mogą tu zobaczyć za darmo transmisje z meczów e-sportowych na żywo. Bukmacher przygotowuje też naprawdę ciekawą ofertę promocyjną, w tym bonusy na start. „LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.” intensywnie wspiera polskie kluby sportowe, sponsoruje też portal sportowy ŁączyNasPasja.

Totalbet (Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.)

TotalbetLista legalnych bukmacherów w Polsce poszerzyła się ponownie w 2018 r. W dniu 22 marca 2018 r. Minister Finansów udzielił zezwolenia na organizację zakładów bukmacherskich spółce „Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.” pod numerem PS4.6831.15.2017. Bukmacher oferuje zakłady sportowe różnego typu, jednak szczególnie mocno wyróżnia się jego bogata oferta zakładów na e-sporty (duża liczba gier i zaawansowane rynki zdarzeń). Na plus zaliczyć też trzeba wystawiane przez Totalbet kursy bukmacherskie, które są często zdecydowanie ponadprzeciętne. Na potwierdzenie tego bukmacher publikuje codziennie zestawienie ofert na wybrane mecze, porównując swoje kursy z kursami konkurencji i wykazując, że jego oferta jest bardzo konkurencyjna. Właścicielem marki jest działająca w branży rozrywkowej „Grupa Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych”.

PZBuk (Cherry Online Polska Sp. z o.o.)

PZBukBukmacher PZBuk to drugi legalny bukmacher w Polsce, który zezwolenie na organizacje zakładów bukmacherskich online uzyskał w 2018 r. Dokładnie 28 czerwca 2018 r. udzielona została mu licencja pod numerem PS4.6831.26.2017. Marka należy do spółki „Cherry Online Polska Sp. z o.o.”, a ta z kolei znajduje się pod kontrolą szwedzkiego potentata hazardowego „Cherry AB”. Inne, znane na całym świecie marki bukmacherskie należące do tej firmy działały w naszym kraju przed wejściem w życie nowelizacji ustawy hazardowej 1 kwietnia 2017 r. Wraz ze zmianami w polskim prawie firma postanowiła zakończyć działalność na terenie Polski i powróciła dopiero po uzyskaniu wymaganej licencji właśnie w postaci marki PZBuk. Dlatego aktualnie oferowane zakłady bukmacherskie przez „Cherry Online Polska Sp. z o.o.” są jak najbardziej zgodne z prawem. Bukmacher PZBuk ma wyjątkowo bogatą ofertą zakładów na mecze hokeja na lodzie czy e-sporty (także zakłady live), a fani koszykówki chwalą go za darmowy streaming meczów NBA na żywo. Obok bonusów na start i promocji tymczasowych PZBuk posiada także program lojalnościowy.

Betclic (BEM Operations Limited)

BetclicMarka Betclic znana jest graczom na całym świecie i obecna była również na polskim rynku bukmacherskim do wejścia w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych w 2017 r. Ponownie Betclic pojawił się w Polsce dopiero po uzyskaniu zezwolenia na organizację zakładów bukmacherskich od Ministra Finansów RP w dniu 26 września 2018 r. Decyzja w tej sprawie ma numer PS4.6831.11.2017. Przedstawicielem na teren Polski jest  firma „Gaming in Poland Sp. z o.o.”, natomiast właścicielem marki jest „BEM Operations Limited”. Betclic ma rozbudowaną ofertę zakładów (w tym zakładów live), wysokie kursy bukmacherskie i naprawdę bogatą ofertę dobrej jakości transmisji spotkań sportowych na żywo. Świetnie wypada także szybka i w pełni profesjonalna aplikacja na urządzenia mobilne.

BetFan (BetFan Sp. z o.o.)

BetFanW dniu 29 października 2018 r. zezwolenie na organizację zakładów wzajemnych przez internet o numerze PS4.6831.3.2018 otrzymała polska spółka „BetFan Sp. z o.o.”. Trzeba przyznać, że bukmacher BetFan znalazł ciekawy sposób na to, by w dobitny sposób wyróżnić swoją ofertę zakładów bukmacherskich. Otóż na stronie internetowej BetFan znajduje się specjalna zakładka poświęcona zakładom pozasportowym, czyli na wydarzenia np. ze świata polityki, show-biznesu, ekonomii,  a nawet  zakłady dotyczące prognozy pogody. Takie zakłady udostępniają również inni legalni bukmacherzy w Polsce, jednak BetFan stworzył wyjątkowo bogatą ofertę w tym zakresie. Można tu znaleźć bardzo nietypowe zakłady, a ich liczba robi wrażenie. Nie oznacza to, że pozostałe dyscypliny sportowe są zaniedbane – oferta zakładów na bardziej i mniej popularne sporty, e-sporty czy sporty wirtualne również jest obszerna.

Traf  (Traf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.)

eWinnerOstatni internetowy legalny bukmacher w Polsce, jaki pojawił się w 2018 r., to bukmacher Traf. Nie jest to debiutant w branży bukmacherskiej, gdyż zakłady wzajemne przyjmował on legalnie już od 2010 r. – jednak tylko w punktach naziemnych. Natomiast licencję na organizację zakładów bukmacherskich online Traf uzyskał w dniu 30 listopada 2018 r. pod numerem PS4.6831.3.2018. Trzeba zaznaczyć, że bukmacher Traf ma wysoce wyspecjalizowaną ofertę zakładów sportowych, gdyż przyjmuje zakłady tylko na wyścigi konne. Jest to jedyny operator, który ma taką możliwość, ponieważ na zakłady na gonitwy konne nałożony jest monopol państwa (którego wykonawcą jest „Traf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.”). Natomiast w przeciwieństwie do innych bukmacherów w Polsce Traf nie oferuje zakładów na inne sporty. Miłośników rywalizacji koni ucieszy fakt, że w serwisie online bukmachera po dokonaniu rejestracji indywidualnego konta można oglądać transmisje gonitw live.

Superbet (Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.)

SuperbetBukmacher Superbet rozpoczął działalność bukmacherską na polskim rynku w 2017 r., jednak początkowo miał zezwolenie jedynie na organizację zakładów sportowych w punktach naziemnych. Licencję na oferowanie zakładów bukmacherskich przez internet o numerze PS4.6831.5.2019 Superbet otrzymał w dniu 18 października 2019 r. Bezpośrednim organizatorem zakładów jest firma „Superbet zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.” z siedzibą w  Katowicach. Jednak bukmacher należy do grupy „Superbet Holding Romania”, w skład której wchodzą znane w Europie marki hazardowe. Obecnie na stronie internetowej nie są jeszcze przyjmowane zakłady bukmacherskie (luty 2020 r.), jednak można je obstawiać w punktach stacjonarnych.

3.7/5 - (3 głosy)

Brak postów do wyświetlenia