ZakładyPrzydatne informacje

Mecze na żywo

0

Mecze na żywo. Sprawdź,  gdzie oglądać mecze na żywo

W obecnych czasach mecze na żywo można oglądać na wiele sposobów. Choć nic nie dorówna emocjom, jakie przeżywamy, gdy dopingujemy naszą drużynę bezpośrednio z trybun, inne metody śledzenia wydarzeń meczu na pewno są warte uwagi. W końcu niemożliwym jest  stawianie się na każde interesujące nas spotkanie sportowe „ciałem”, ale „duchem” – zdecydowanie tak! Sprawdźmy więc, gdzie oglądać mecze na żywo oraz czy w Polsce dostępne są legalne mecze na żywo za darmo.

mecze na żywo

Mecze na żywo – TV naziemna

To ogólnodostępny i bardzo powszechny sposób na to, by oglądać mecze na żywo. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wystarczy, że posiadamy telewizor z tunerem czy dekoderem DVB-T i antenę naziemną, a w dostępnych kanałach można znaleźć sporo programów o tematyce sportowej. Transmisje na żywo z ważnych meczy czy zawodów różnych dyscyplin sportowych można zobaczyć w kanałach telewizji publicznej. Znajduje się tu też specjalny kanał poświęcony tylko sportowi, czyli TVP Sport HD, w którym transmisje sportowe na żywo stanowią faktycznie podstawę programu. W tych niekodowanych kanałach na pewno obejrzymy ważne międzynarodowe wydarzenia sportowe (np. Olimpiadę czy Mundial), mecze na żywo reprezentacji Polski (m.in. piłka nożna, ręczna czy siatkowa) oraz występy polskich zawodników uprawiających popularne dyscypliny (np. skoki narciarskie,  lekkoatletykę).

Oczywiście nie można powiedzieć, że jest to sposób na mecze na żywo za darmo. Co prawda kanały nie są kodowane, więc każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt, może w praktyce bezpłatnie oglądać dostępne transmisje na żywo. Jednak zgodnie z prawem, osoba, która używa odbiornika telewizyjnego czy radiowego, ma w Polsce obowiązek opłacać abonament RTV – warto przy okazji wspomnieć, że opłaty nie są wygórowane. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania jest taka, że w telewizji naziemnej transmitowane są mecze na żywo za darmo po polsku, a dla większości rodzimych widzów komentarz w języku polskim to najlepsza opcja. Jeśli jednak zależy nam na oglądaniu dalszych lig czy mniej znanych dyscyplin sportowych, transmisje na żywo w telewizji naziemnej raczej nam nie wystarczą. Weźmy dla przykładu tak popularną dyscyplinę sportową, jak piłka nożna – mecze na żywo z najważniejszych wydarzeń (np. mecze na żywo – Liga Mistrzów) są co prawda pokazywane w naziemnej telewizji, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Mecze na żywo w kodowanych kanałach TV

mecze na żywo w telewizjiZastanawiając się, gdzie oglądać mecze na żywo, na pewno trzeba rozważyć kodowane kanały telewizyjne. Tu wybór jest znacznie większy niż w naziemnej telewizji cyfrowej, choć jednocześnie opłaty za abonament są dużo wyższe. Zanim zdecydujemy się na ofertę którejś ze stacji telewizyjnych, warto więc porównać jakie wydarzenia i w jak szerokim zakresie są transmitowane oraz jaki jest koszt miesięcznego abonamentu. Co oczywiste, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie mecze na żywo będziemy chcieli oglądać, czyli jaka dyscyplina sportowa i jakie ligi powinny znaleźć się w ofercie operatora telewizyjnego. Niektóre kanały koncentrują się np. na piłce nożnej, inne są dużo bardziej różnorodne, można też znaleźć kanały transmitujące dość niszowe sporty, takie jak sporty ekstremalne. Zwróćmy uwagę, w jakiej wersji językowej komentowane są transmitowane mecze na żywo. Warto podkreślić, że jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem, transmisje sportowe na żywo możemy obejrzeć nie tylko na telewizorze, ale też na komputerze, a nawet na smartfonie. Jeśli jednak nie uśmiecha Ci się wykupywanie abonamentu na kanały sportowe, możesz korzystać z innych sposobów na oglądanie meczy na żywo, a dostęp do kodowanego kanału kupować na pojedyncze wydarzenia, które nie są transmitowane nigdzie indziej. Jest to tzw. pay-per-view, czyli płacenie za możliwość obejrzenia konkretnej transmisji live. Na takie rozwiązanie można sobie pozwolić od czasu do czasu, gdyż jednorazowy dostęp do transmisji jest stosunkowo drogi.

Mecze na żywo w kodowanej telewizji mają jednak pewną wadę, o której dobrze wiedzą osoby, które oglądają dużo transmisji sportowych. Otóż w przypadku wielu wydarzeń jest tak, że dany operator nabywa licencję na wyłączność i tylko on ma możliwość, by pokazywać dane mecze. Transmisja na żywo z ważnego wydarzenia może być dostępna tylko w jednej telewizji, a z innego wydarzenia, które również chcesz obejrzeć – tylko u konkurencji. Niejednokrotnie dochodzi więc do sytuacji, gdy prawdziwy kibic, który chce oglądać mecze na żywo w telewizji, powinien wykupić co najmniej dwa pakiety sportowe u konkurencyjnych dostawców, a to oznacza już naprawdę spore koszty. Przykładowo przez 3 kolejne lata począwszy  od sezonu 2018/2019 telewizja Polsat wykupiła prawa do tego, by pokazywać mecze Ligi Mistrzów na żywo. Co prawda, telewizja publiczna odkupiła sublicencję, dzięki której może pokazywać jedno spotkanie tygodniowo, ale dla większości zagorzałych kibiców to zdecydowanie za mało. Z kolei telewizja nc+ na sezon 2018/2019 i 2019/2020 nabyła wyłączne prawa, jeśli chodzi o siatkarską Ligę Mistrzów (mecze siatkówki na żywo mężczyzn i kobiet). Jeśli więc ktoś nie ogranicza się do piłki nożnej i chciałby móc oglądać wszystkie mecze na żywo z obu wydarzeń w telewizji, niestety musi wykupić pakiet sportowy w Polsacie i w nc+.

Mecze na żywo w internecie

Jednak już od dłuższego czasu nie jesteśmy skazani na mecze na żywo tylko w telewizji. Jak wiadomo dziś w internecie można znaleźć niemal wszystko, dlatego mecze na żywo online za darmo czy odpłatnie również są na porządku dziennym. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie transmisje na żywo udostępniane są zgodnie z prawem, różnią się one między sobą także jakością oraz kosztami.

Platformy strumieniowe wideo

mecze onlinePłatne platformy strumieniowe, takie jak Player.pl czy Ipla.tv, poza filmami czy serialami oferują także mnóstwo kanałów sportowych – tych samych, które są nadawane w kodowanej telewizji. Przykładowo Ipla, która należy do Cyfrowego Polsatu, udostępnia m.in. kanały: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eurosport 1 i 2 czy Extreme Sports Channel. Mecze na żywo można tu oglądać po wykupieniu określonego pakietu kanałów np. na miesiąc lub, ponownie, jednorazowo na zasadzie pay-per-view. Czasem zdarzają się też materiały darmowe, ale dotyczy to raczej dawniejszych wydarzeń – mecze na żywo prawie zawsze są dostępne dopiero po dokonaniu opłaty. Jeśli chcemy oglądać więcej transmisji, lepiej jest wykupić sportowy pakiet kanałów, dobierając go w zależności od tego, jakie sporty i wydarzenia chcemy śledzić w trybie live. Dla kibiców, których interesują jedynie mecze piłki nożnej na żywo przeznaczone są nawet całe kanały sportowe, natomiast jeśli chcesz oglądać np. mecze żużlowe na żywo, musisz dokładniej przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Trzeba też mieć na uwadze, że ceny różnych pakietów też są dość różne (z reguły miesięczny dostęp to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych). W każdym razie transmisje meczów na żywo w płatnych serwisach strumieniowych tego typu są w pełni legalne, a korzystanie z nich jest bezpieczne dla użytkownika. Są też bardzo dobrej jakości (HD) i można je odtwarzać na komputerach, telewizorach (jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt) oraz urządzeniach przenośnych przy użyciu aplikacji mobilnej. Wiele z nich udostępnianych jest z polskim komentarzem.

Youtube – mecze na żywo?

YouTube to miejsce znane wszystkim internautom – można tu publikować także treści w formie streamingu live. Czy jednak znajdziemy tu legalne mecze na żywo? Stream tego typu oczywiście się zdarza, jednak na pewno nie są to treści udostępniane zgodnie z prawem. Co więcej, nawet jeśli jakiś nieuczciwy użytkownik wpadnie na pomysł, by „podzielić się” transmisją live z innymi, dość szybko zostanie to uniemożliwione. Regulamin  serwisu Youtube nie pozwala na takie praktyki, a specjalne mechanizmy szybko wychwytują transmisje na żywo zamieszczane tu bezprawnie – i je blokują. Szukanie takich materiałów nie jest więc dobrym pomysłem. Każdy kibic, który miał tego pecha, że transmisja została zablokowana, kiedy oglądał np. emocjonujący żużel na żywo w internecie, transmisje za darmo tego typu zapewne wykreśli z pamięci. Jeśli więc szukamy jakichś meczy na YouTube, to tylko jeśli chcemy zobaczyć skróty publikowane przez uprawnione do tego źródła czy spotkania sportowe, które odbyły się już jakiś czas temu.

Mecze na żywo online za darmo – nielegalne  źródła

nielegalne transmisje na żywo - karyOczywiście bez trudu można znaleźć masę innych stron internetowych, na których udostępniane są mecze na żywo w internecie za darmo. Równie łatwo domyślić się, że osoby, które za tym stoją, nie mają praw do rozpowszechniania materiałów dotyczących tychże meczy i działają bezprawnie – zwyczajnie kradną sygnał stacji telewizyjnych. Część z nich za udostępnianie transmisji pobiera opłaty,  wymagając np. przesłania SMS-a premium (co oczywiście wychodzi znacznie taniej niż u legalnych operatorów), a inni robią to za darmo. Jednak widzowie, którzy oglądają  transmisje sportowe na żywo również łamią prawo. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystają z bezpłatnego dostępu czy dokonali jakiejś opłaty. Takie postępowanie może zostać ukarane przez sąd nałożeniem na nas grzywny. Już ten argument powinien działać zniechęcająco i budzić szczególną ostrożność na widok haseł typu „oglądaj mecze na żywo w internecie za darmo!”.

Jest jednak jeszcze inny problem – takie darmowe czy „tanie” mecze online na żywo często po prostu źle się ogląda. Stream ma bardzo często słabą jakość, gdyż obraz nie grzeszy wysoką rozdzielczością, a jeśli korzysta z niego spora grupa widzów, piłka nożna na żywo czy jakikolwiek inny mecz może się mocno zacinać i rwać. Łatwo też zauważyć, że takie transmisje na żywo w internecie pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o szybkość przekazu – spore spóźnienia są normą. Mecze na żywo online na pirackich stronach z reguły przepełnione są też różnego rodzaju reklamami, wyskakującymi okienkami i innymi niepożądanymi rozpraszaczami. I na koniec jeszcze jeden kontrargument, jeśli chodzi o tego typu transmisje na żywo. Mecze (i reklamy) to nie wszystko, co może się znajdować na nielegalnych stronach – takie miejsca często mogą być  zawirusowane, a kontakt z nimi grozi zainfekowaniem naszego sprzętu szkodliwym oprogramowaniem szpiegującym.

Darmowe mecze na żywo online u bukmacherów

No więc gdzie oglądać mecze na żywo za darmo? Wydawać się może, że nie ma bezpiecznej i sensownej opcji: z jednej strony są legalne i płatne transmisje meczów na żywo, z drugiej transmisje nielegalne. Jednak jest dla nich alternatywa i są to faktycznie darmowe mecze piłki nożnej na żywo w internecie (oraz mecze z innych dyscyplin sportowych). Otóż w pełni legalnie mecze online na żywo udostępniają niektórzy licencjonowani bukmacherzy internetowi. Aktualnie jest w Polsce kilku operatorów zakładów bukmacherskich, którzy transmitują i udostępniają bezpłatnie swoim użytkownikom mecze na żywo. Transmisja za każdym razem jest legalna, gdyż bukmacherzy, którzy posiadają zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych na terenie naszego kraju, dbają o przestrzeganie polskiego prawa. Tym samym zawsze, kiedy oferują dzisiejsze mecze na żywo, mają do tego wykupione prawa. Co więcej, możliwości technologiczne, jakimi dysponują, pozwalają im z reguły na to, by transmitowane mecze na żywo online były w co najmniej dobrej jakości i odtwarzały się płynnie. Nie ma tu problemu nachalnych reklam, ale oczywiście są pewne warunki, które trzeba spełnić, by móc oglądać mecze. Transmisje na żywo dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników, często też bukmacherzy mają też dodatkowe wymogi. Przykładowo, jeśli chcesz zobaczyć mecze tenisa na żywo, warunkiem może być, że obstawisz zakład na to spotkanie, które chcesz oglądać. Niektórzy bukmacherzy wymagają, by mieć postawiony jakikolwiek zakład w ciągu np. ostatnich 24 godzin albo by mieć jakieś środki depozytowe na swoim koncie gracza. Ogólnie można więc powiedzieć, że jeśli bukmacher stawia jakieś wymogi wobec zarejestrowanych użytkowników, dotyczą one aktywności w serwisie bukmacherskim.

Natomiast co do samej oferty programowej streamingu bukmacherów, to wygląda ona bardzo różnie. Dla przykładu u bukmacherów, którzy mają najbardziej zaawansowaną ofertę transmisji, zobaczymy mecze piłki nożnej na żywo, mecze siatkówki na żywo, mecze koszykówki na żywo… W internecie bukmacherzy udostępniają także transmisje ze spotkań sportowych mniej popularnych w Polsce sportów, takich jak snooker, tenis stołowy czy krykiet. Z kolei niektórzy bukmacherzy ograniczają się tylko do wybranego sportu i transmitują np. jedynie mecze NBA na żywo czy wyłącznie pojedynki e-sportowe. Biorąc pod uwagę wszystkich bukmacherów, tradycyjnie największy wybór mają kibice, których interesuje piłka nożna na żywo.

mecze na żywo - bukmacherzyUdostępniane przez bukmacherów mecze na żywo online są oczywiście elementem strategii marketingowej. Mają służyć za dodatkowy argument za tym, że warto wybrać danego operatora zakładów bukmacherskich, gdyż pokazuje on za darmo mecze. Transmisje na żywo są bowiem dla typerów bardzo ważnym narzędziem, zwłaszcza jeśli obstawiają oni zakłady live (czyli typują jakie zdarzenia nastąpią w trwających właśnie spotkaniach sportowych). Gracze obstawiają nie tylko wynik całego meczu czy to, kto będzie jego zwycięzcą, ale też bardzo szczegółowe akcje. Dla przykładu, jeśli chodzi o mecze piłkarskie na żywo, można wnosić zakłady na to, która drużyna/zawodnik strzeli pierwszego (albo następnego) gola, ile będzie rzutów rożnych w drugiej połowie meczu czy kartek dla gospodarzy (lub gości) itp. Możliwość śledzenia kolejnych zdarzeń, które rozgrywają się na boisku i to z jak najmniejszym opóźnieniem ma więc ogromne znaczenie dla poprawnego typowania zakładów na żywo. Poza tym bukmacherzy oferują też inne narzędzia wspomagające graczy w typowaniu zakładów, np. statystyki i wyniki na żywo. Mecze na żywo online najczęściej można oglądać zarówno na laptopie, jak i smartfonie czy tablecie przy użyciu aplikacji mobilnej bukmachera, dzięki czemu obstawianie jest jeszcze bardziej dostępne i komfortowe.

Czy transmitowane na żywo mecze w serwisach bukmacherskich mają jakieś słabe strony? Na pewno  za taki niektórzy uznają obowiązek rejestracji konta gracza. Po pierwsze jest ona dozwolona tylko dla osób powyżej 18 r.ż. (zakłady bukmacherskie w Polsce mogą zawierać jedynie osoby pełnoletnie). Po drugie do pełnej rejestracji potrzebne jest nie tylko podanie wymaganych danych osobowych, ale też dosłanie skanu dokumentu tożsamości, co jest niezbędne do weryfikacji wieku użytkownika. Z drugiej strony najczęściej, aby móc oglądać mecze na żywo, wystarczy założyć konto tymczasowe, do założenia którego należy podać tylko podstawowe dane (bez przesyłania fotokopii dowodu osobistego czy paszportu). Nie jest więc to szczególnie duży wysiłek, jeśli w zamian można oglądać mecze na żywo w internecie za darmo. Do minusów transmisji można także zaliczyć to, że nie każdy bukmacher udostępnia mecze na żywo w trybie pełnoekranowym, aczkolwiek z reguły wystarczy odpowiednio ustawić parametry systemowe komputera, by uzyskać efekt full-screen.

Mecze dzisiaj na żywo – gdzie oglądać?

W dzisiejszych czasach kibice sportowi mają olbrzymi wybór – mogą oglądać mecze piłkarskie na żywo i mecze z innych dyscyplin sportowych przez telewizję i internet, w kanałach płatnych i darmowych, legalnych i (choć to rozwiązanie zdecydowanie odradzamy) nielegalnych. Wybierając konkretne rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę, jaka jest szczegółowa oferta danego nadawcy. Jakie zobaczymy tu mecze na żywo – piłka nożna to nie wszystko, zwłaszcza, jeśli bardziej interesują nas inne mecze na żywo (tenis, zawody biathlonowe, a może e-sporty itd.). Z kolei jeśli np. najważniejsza jest dla Ciebie jednak piłka nożna na żywo, swój wybór uzależnij też od konkretnych transmitowanych wydarzeń: być może mecze Ekstraklasy na żywo nie mają dla Ciebie znaczenia, podczas gdy mecze Ligi Mistrzów na żywo uważasz za pozycję obowiązkową. Znaczenie ma też jakość transmisji oraz urządzenia, na jakich można je oglądać – odbiornik telewizyjny, komputer, tablet, smartfon – a najlepiej, gdy do wyboru mamy wszystkie te opcje. Kolejna kwestia to koszty. Jeśli chcesz tylko wiedzieć, gdzie oglądać mecze na żywo za darmo, musisz mieć świadomość, że wybór nie jest duży. Poza nielegalnymi stronami internetowymi, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, pozostają tylko udostępniane przez bukmacherów zarejestrowanym graczom mecze na żywo. Wyniki, jakie mają w tym obszarze niektórzy legalni operatorzy zakładów bukmacherskich są jednak naprawdę dobre, dlatego to rozwiązanie naprawdę warto wziąć pod uwagę.

Oczywiście obecne możliwości dają kibicom ogromną elastyczność. Np. najbardziej popularne mecze na żywo możemy oglądać w telewizji naziemnej, a te, które nie są tam dostępne, w wykupionym pakiecie np. na platformie streamingowej. Ma to też ten plus, że jeśli jakiś mecz transmitowany jest w obu kanałach, widz może wybrać sobie ten, który mu bardziej odpowiada choćby pod względem towarzyszącego mu komentarza sportowego. Niż zapominajmy również, że dla kibiców najlepszą opcją są najczęściej mecze na żywo oglądane bezpośrednio z trybun. I choć nie zawsze taka możliwość leży w naszym zasięgu (ze względu na koszty, miejsce rozgrywania meczu czy dostępność biletów), od czasu do czasu warto sobie zafundować sportowe emocje przeżywane faktycznie „na żywo”. Każdy prawdziwy kibic potwierdzi, że takiego doświadczenia nie można porównać z żadną transmisją na najnowocześniejszym nawet urządzeniu.

Oceń post