Strona główna Zakłady Przydatne informacje Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie 
ZakładyPrzydatne informacje

Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie 

0

Zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie to w sezonie zimowym bardzo częsty wybór polskich graczy. Jeśli Ciebie także interesuje obstawianie skoków narciarskich, sprawdź, jak robić to skutecznie. Z artykułu dowiesz się, jakie różnego typu zakłady na skoki narciarskie są dostępne i którzy bukmacherzy mają najciekawszą ofertę na ten sport. Poznasz także wskazówki wyjaśniające jak postępować, by obstawianie skoków narciarskich przynosiło satysfakcjonujące wygrane. 

Skoki narciarskie - zakłady bukmacherskie

Skoki narciarskie – podstawowe informacje 

W Polsce nikomu raczej nie trzeba wyjaśniać, na czym polega sport, jakim są skoki narciarskie. Zakłady bukmacherskie, jeśli traktujemy je poważnie, wymagają jednak, by dokładnie znać zasady obstawianej dyscypliny sportowej. Dlatego na początek przypomnijmy, jakie są reguły tego sportu. 

Skoki narciarskie – co, gdzie i jak? 

Rywalizacja dotyczy tego, który zawodnik wykona najdłuższy skok na nartach i to w jak najlepszym stylu. Rozgrywane są zarówno indywidualne, jak i drużynowe skoki narciarskie – obstawianie może dotyczyć obu kategorii zawodów. Konkursy odbywają się na 3 rodzajach skoczni: normalnej, dużej lub mamuciej (tu odbywają się tzw. loty narciarskie). Obiekty te różnią się nie tylko rozmiarem, ale też usytuowaniem punktu konstrukcyjnego (punktu K), według którego ustalana jest punktacja za odległość skoku. Skoczek startuje z belki startowej po sygnale od trenera, zjeżdża po rampie i odbija się z progu skoczni w górę, po czym następuje właściwy skok i lądowanie na zeskoku. 

Do konkursu wchodzi 50 skoczków, którzy w kwalifikacjach uzyskali najlepsze wyniki, a do drugiej serii konkursowej – 30 najlepszych zawodników z pierwszej serii. Odmienną formułę ma Turniej Czterech Skoczni (TCS), gdzie skoczkowie dobrani są w pary i z każdej pary do następnej serii przechodzi zawodnik z lepszym wynikiem plus 5 tzw. lucky losers (szczęśliwych przegranych).  

Warto wiedzieć, że przed kwalifikacjami odbywają się sesje treningowe, podczas których trenowane są skoki. Zakłady bukmacherskie warto obstawiać po zapoznaniu się z wynikami nie tylko kwalifikacji, ale też treningów. 

Za co skoczek dostaje punkty? 

Skoczek uzyskuje punkty za uzyskaną odległość oraz osobne punkty za styl, które przyznawane są przez arbitrów (skrajne noty, czyli najniższa i najwyższa zostają skreślone). Gracze obstawiający zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie muszą też wiedzieć, że zawodnicy otrzymują bonusy punktowe w związku z warunkami panującymi podczas skoku. Jeśli wiatr wieje zawodnikowi w plecy (co jest niekorzystne), punkty są mu dodawane, a jeśli pod narty (co sprzyja większym odległościom) – punkty są odejmowane.  

Skoki narciarskie - zakłady bukmacherskiePodobnie jest w przypadku zmiany wysokości belki startowej w trakcie konkursu, gdyż im wyżej się ona znajduje, tym lepsze wyniki można osiągnąć. Jeśli zostaje ona obniżona, skoczkowi przyznane zostają bonusowe punkty, a jeśli zostaje podniesiona – punkty zostają odjęte. Co ciekawe, belka może zostać przesunięta nie tylko na skutek decyzji jury konkursu (np. w obawie o bezpieczeństwo skoczków), ale też indywidualnie na wniosek trenera wyłącznie na czas skoku jego podopiecznego.  

Zakłady bukmacherskie na skoki – jakie turnieje obstawiać? 

Sezon w skokach narciarskich trwa od listopada do marca i w tym czasie odbywa się bardzo dużo konkursów. Bukmacherzy oferują szeroką ofertę na te najważniejsze wydarzenia, choć obstawianie skoków narciarskich może dotyczyć też mniej prestiżowych konkursów. Najważniejsze imprezy to:  

 • Zimowe igrzyska olimpijskie (organizowane co 4 lata), 
 • Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich (organizowane co 2 lata), 
 • Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich (organizowane co 2 lata na przemian z MŚ w skokach narciarskich), 
 • Puchar Świata, w tym m.in. Turniej Czterech Skoczni i Puchar Świata w lotach narciarskich. 

Olimpiada to rzecz jasna kluczowe wydarzenie, dlatego jeśli mam rok olimpijski”, to na to wydarzenie szykowana jest najlepsza forma zawodników. Z kolei w latach, kiedy odbywają się MŚ, to one są dla skoczków priorytetem. W tym czasie gracze mają możliwość zdobycia wyjątkowo wielu informacji na temat aktualnej kondycji i szans zawodników na sukces. Warto sprawdzać wyniki kwalifikacji, a podczas trwania tych imprez śledzić rezultaty osiągane podczas treningów, bo taka wiedza może wspaniale zaprocentować. 

Natomiast mniej znaczące wydarzenia to większa nieprzewidywalność. Zawodnicy nie budują najwyższej formy na ich czas, nie wszyscy najlepsi skoczkowie w ogóle się na nich pojawiają, a bukmacherzy na pewno zaoferują mniej rozbudowane zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie dotyczące tych turniejów. 

Gdzie najlepsze zakłady na skoki narciarskie? 

Zakłady na skoki narciarskie przygotowują w sezonie niemal wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce, choć oczywiście nie każdy z nich ma równie bogatą ofertę na skoki narciarskie. Zakłady bukmacherskie najlepiej jest więc obstawiać tam, gdzie po pierwsze kursy na różne zdarzenia są atrakcyjne, a po drugie bukmacher daje nam wiele możliwości typowania. Dla dobrych graczy ważne jest, czy bukmacher nie ogranicza się do podstawowych rynków, ale udostępnia też szeroki wybór zakładów H2H, zakładów z handicapami czy zakładów specjalnych.  

Wyspecjalizowani bukmacherzy powinni również umożliwiać typowanie wielu ciekawych opcji w ramach zakładów długoterminowych. Dla graczy, którzy lubią obstawiać w trybie na żywo skoki narciarskie, zakłady bukmacherskie muszą być nie tylko urozmaicone, ale również ich kursy powinny zmieniać się w dynamiczny sposób. 

Superbet oficjalnym partnerem PZN
Źródło: YouTube

Na pewno warto też uważniej przyjrzeć się ofercie tych bukmacherów, którzy sponsorują skoki narciarskie. Obstawianie u nich może mieć tę zaletę, że sponsor nie tylko dopieszcza samą ofertę zakładów na skoki, ale też przygotowuje specjalne bonusy i promocje wiążące się ze zbliżającymi się konkursami skoczków. Przykładowo od 2018 r. przez 4 lata oficjalnym sponsorem Polskiej Reprezentacji w Skokach Narciarskich był bukmacher Fortuna, z kolei w 2022 r. oficjalnym partnerem kadry został Superbet. I trzeba przyznać, że obaj bukmacherzy mają naprawdę wyróżniającą się ofertę na skoki narciarskie. 

Zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie – rodzaje 

Im większą popularnością cieszy się dany sport, tym bardziej bukmacherzy starają się, by oferować graczom różnorodne zakłady bukmacherskie. Skoki narciarskie należą w naszym kraju do grona tych dyscyplin sportowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem kibiców i mediów, dlatego trudno się dziwić, że obstawianie skoków narciarskich możliwe jest w wielu różnych wariantach. Jakie dokładnie zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie można obstawiać? 

 • Skoki – obstawianie zwycięzcy 

Najbardziej powszechny rynek zdarzeń, jednak w przypadku skoków zarazem trudny i bardzo niepewny, jeśli chodzi o typowanie. Skoki narciarskie to sport outdoorowy, dlatego siła wiatru i inne czynniki atmosferyczne mogą tu wiele namieszać. Statystyka też nie jest na korzyść tego typu zakładów – o ile np. w tenisie mamy 2 kandydatów do wygranej, tu jest ich aż 50, więc z czysto statystycznego punktu widzenia szanse na trafny typ są znacznie mniejsze. Pomimo to typowanie zwycięzcy jest dość popularne, a zakłady na skoki narciarskie można obstawiać nie tylko na to, który zawodnik lub która drużyna okaże się najlepszym/ą w konkursie. Bukmacherzy umożliwiają też typowanie tego, kto zwycięży jego pierwszą serię albo też serię kwalifikacyjną, a w przypadku zakładów długoterminowych – cały turniej. 

 • Skoki – zakłady bukmacherskie Head to Head  

Naszym zdaniem w tym przypadku znacznie ciekawszą opcją obstawiania są zakłady bukmacherskie H2H. Jak to wygląda? Otóż bukmacherzy tworzą pary skoczków (np. Dawid Kubacki i Stefan Kraft) i wyznaczają kursy na to, który z nich uzyska w konkursie więcej punktów. Jest to coś zupełnie innego niż w TCS – tam tworzone są pary, które rywalizują bezpośrednio, natomiast w H2H chodzi o pary wirtualne. Jeśli dobrze rozpracujemy to, w jakiej formie są obaj skoczkowie, czy dobrze radzą sobie na danej skoczni itp., szanse na trafne zakłady na skoki narciarskie są całkiem spore, a kursy często dość wysokie. Bukmacherzy oferują tego rodzaju zakłady na serię, na cały konkurs czy turniej (zakłady długoterminowe) i to zarówno zestawiając indywidualnych zawodników, jak i całe narodowe drużyny (w zawodach drużynowych oczywiście). 

Skoki narciarskie - zakłady bukmacherskie H2H w Superbet

 • Skoki – obstawianie TOP3, TOP10 itp.  

O ile zakłady bukmacherskie na zwycięzcę są bardzo ryzykowne, o tyle zakłady na to, czy zawodnik znajdzie się np. w TOP 10 są już dużo bezpieczniejsze. Kursy bukmacherskie są tu oczywiście niższe, co wynika z mniejszego ryzyka. Jeśli jednak np. jesteśmy pewni świetnej formy skoczka, możemy zaryzykować i obstawić zakład TOP3, co jest równoznaczne z tym, że zajmie pierwsze, drugie lub trzecie miejsce i tu kursy będą wyższe niż dla TOP10 czy tym bardziej TOP15. Z drugiej strony typowanie wejścia do TOP15 skoczka, którego wyniki w tym sezonie były bardzo słabe, ale my zauważyliśmy jego zwyżkującą formę, również może okazać się opłacalne. Wszystko zależy więc od konkretnego przypadku, a tego rodzaju obstawianie skoków narciarskich może dotyczyć także wyników drużyn. 

 • Skoki – obstawianie odległości 

Trzeba też sobie uświadomić, że nie zawsze większa odległość zapewnia lepsze miejsce, gdyż pamiętajmy, że oceny za styl i bonusy punktowe również mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o skoki narciarskie. Zakłady bukmacherskie specjalnego rodzaju mogą jednak dotyczyć wyłącznie uzyskanej przez zawodnika odległości i to na kilka sposobów. Po pierwsze często to spotkać można zakłady bukmacherskie under/over – wtedy zadaniem typera jest obstawić, czy skok danego zawodnika wyniesie więcej czy mniej metrów niż to określił bukmacher. Poza tym znaleźć można też zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie, gdzie gracz wybiera przedział odległości skoku, jaki jego zdaniem wykona zawodnik. Bukmacherzy umożliwiają też jeszcze inne obstawianie. Skoki narciarskie to przecież także rekordy, więc można typować, czy podczas konkursu oddany zostanie skok o rekordowej długości i tu kursy są rzeczywiście korzystne. 

 • Skoki – zakłady bukmacherskie na awans  

Jeszcze zanim konkurs się rozpocznie, można typować, czy zawodnik przejdzie kwalifikacje i wystąpi w zawodach. Poza tym dostępne są zakłady na skoki narciarskie, w których należy wytypować, czy skoczek wejdzie do drugiej serii konkursu. Bukmacherzy przygotowują takie zakłady bukmacherskie także na zawody drużynowe. 

 • Skoki – zakłady bukmacherskie łączone 

Zakłady łączone to, jak sama nazwa wskazuje, takie zakłady bukmacherskie, gdzie gracz obstawia za jednym zamachem co najmniej 2 zdarzenia. Jeśli chodzi o skoki narciarskie, obstawianie dotyczy przede wszystkim tych zdarzeń: wygra pierwszą serię i wygra konkurs. Typy mogą dotyczyć konkretnego skoczka (np. Ryoyu Kobayashi) lub dowolnego z uczestników konkursu. 

 • Skoki – zakłady bukmacherskie specjalne 

Jeśli taka oferta to nadal za mało, warto dodać, że niektórzy bukmacherzy dodają do swoich ofert jeszcze inne, bardzo różne zakłady bukmacherskie. Skoki narciarskie można przykładowo obstawiać, typując wyniki polskich reprezentantów i możliwości jest tu wiele. Można stawiać typy na to, ilu Polaków zobaczymy w drugiej serii albo który polski skoczek okaże się najlepszy z grupy młodszych reprezentantów naszego kraju (jeśli akurat startuje duża grupa polskich skoczków). Oczywiście to dopiero początek, a w ofercie specjalnej znajdują się też zupełnie inne zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie. 

Skoki narciarskie - zakłady bukmacherskie specjalne, Fortuna

 • Skoki – obstawianie długoterminowe 

Na koniec tej listy kilka słów o tym, jak wygląda długoterminowe obstawianie – skoki narciarskie bardzo często są bowiem typowane właśnie w ten sposób, gdyż kursy są tu bardzo kuszące. Generalnie wiele rynków zdarzeń w ofercie długoterminowej jest takich samych jak w ofercie na dany konkurs, o czym wspominaliśmy, omawiając poszczególne rodzaje zakładów. I tak, na długo przed danym turniejem narciarskim możemy obstawić np. zakłady na jego zwycięzcę, na miejsca typu TOP3 czy TOP10, zakłady H2H itd. Ciekawie przedstawiają się też długoterminowe zakłady specjalne. Bukmacherzy umożliwiają typowanie m.in. tego, czy triumfator Pucharu Świata zdobędzie określoną liczbę punktów, jakiej narodowości będzie ten zawodnik albo który z zawodników zdobędzie w sezonie najwięcej medali. 

Obstawianie skoków narciarskich na żywo 

Gracze, którzy lubią dynamiczną grę, często preferują stawiane na żywo zakłady bukmacherskie. Skoki narciarskie można typować także w trybie live i tu też znajdują się zakłady na zwycięzcę konkursu, najlepszego skoczka w pierwszej serii, awans zawodnika do drugiej serii, zakłady bukmacherskie H2H i inne rynki zdarzeń znane nam z oferty dostępnej przed rozpoczęciem konkursu.  

Oczywiście bukmacherzy reagują na bieżąco na to, co się dzieje na skoczni, dlatego oferowane zakłady na skoki narciarskie zmieniają się w trakcie konkursu. Przykładowo, jeśli chodzi o zakłady H2H, część kombinacji znika po pierwszej serii (bo część skoczków do niej nie przechodzi), a na ich miejsce tworzone są nowe, wirtualne pary zawodników. Poza tym oferta kursowa też jest modyfikowana, bo bukmacherzy uwzględniają wyniki uzyskiwane przez kolejnych skoczków. W związku z tym zdecydowanie należy śledzić transmisje z obstawianych zawodów. Na szczęście w tym sporcie nie ma z tym zazwyczaj problemu, ponieważ skoki narciarskie można oglądać w Polsce w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych. 

Zakłady na skoki narciarskie – wskazówki, jak typować 

Obstawianie skoków narciarskich jest oczywiście do pewnego stopnia podobne do typowania każdego innego sportu, z drugiej jednak strony są to bardzo specyficzne zakłady. Skoki narciarskie na pewno mogą sprawić wiele trudności początkującym graczom, dlatego pokusiliśmy się o zebranie w tym rozdziale najważniejszych wskazówek służących temu, by nasze zakłady na skoki narciarskie były jak najczęściej trafne. 

Analizuj formę zawodników i ich umiejętności 

Skoki narciarskie - zakłady bukmacherskie a forma skoczkaZanim zaczniemy obstawianie skoków narciarskich, powinniśmy sprawdzić, jakie wyniki mieli ostatnio uczestniczący w zawodach skoczkowie. Znaczenie mają odległości uzyskane podczas treningów i kwalifikacji, jak i w poprzednich konkursach skoków. Czasem czołowemu zawodnikowi przydarzy się słaby skok w kwalifikacjach, ale podczas konkursu może tak naprawdę walczyć o podium. I odwrotnie, świetny występ podczas kwalifikacji może być dziełem przypadku i niekoniecznie oznacza, że zawodnik ma duże szanse, aby powtórzyć sukces podczas konkursu. Dlatego warto mieć szerszy ogląd aktualnej formy skoczków. 

Sprawdzaj prognozy pogody 

Warunki meteorologiczne panujące podczas zawodów mogą zarówno sprzyjać, jak i bardzo przeszkadzać w oddawaniu dobrych skoków. Do niekorzystnych warunków pogodowych zaliczamy nie tylko tzw. wiatr w plecy, ale w ogóle wyjątkowo silny wiatr (który jest niebezpieczny nawet wtedy, gdy wieje pod narty), intensywne opady śniegu, deszcz czy bardzo niskie temperatury.  

Jeśli prognozy pogody nie są korzystne, warto wiedzieć, którzy skoczkowie najlepiej sobie z nimi poradzą – zazwyczaj są to zawodnicy o wysokich umiejętnościach technicznych, często o dużym doświadczeniu w skokach. Z kolei jeśli wiatr ma być korzystny, warto orientować się, który uczestnik konkursu potrafi maksymalnie wykorzystać sprzyjające warunki i rozważyć zakłady na skoki narciarskie na jego zwycięstwo. 

Inna sprawa, że warunki na skoczni, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunek i siłę wiatru, są często zmienne. Oczywiście bonusy punktowe wprowadzono właśnie po to, aby wyrównać szanse zawodników, jednak nie jest to idealne rozwiązanie. W rzeczywistości często bardziej opłaca się skakać w dobrych warunkach i mieć ujęte punkty niż w warunkach kiepskich i otrzymać bonus punktowy. 

Uwzględnij charakterystykę skoczni 

Obstawianie skoków narciarskich musi też uwzględniać specyfikę skoczni, na której odbywają się zawody. Obiekty różnią się nie tylko rozmiarem, ale też profilem czy przygotowaniem zeskoku i tak naprawdę każda skocznia jest niepowtarzalna. Zanim postawimy zakłady na skoki narciarskie, sprawdźmy, którzy skoczkowie dobrze czują się na tym obiekcie (lub obiekcie tego typu), którzy najczęściej odnosili tu sukcesy, którzy po prostu lubią daną skocznię, a którzy mają do niej uraz. 

Oglądaj transmisje z zawodów 

Zakłady na skoki narciarskie - transmisjeJeśli poprawne, przynoszące nam regularny zysk obstawianie skoków narciarskich to nasz cel, powinniśmy oglądać transmisje z różnych konkursów skoczków. W ten sposób nasza wiedza o dyspozycji zawodników i ich specyficznych umiejętnościach (fizycznych i mentalnych) stanie się bardziej dogłębna, a nasze typy na zakłady na skoki narciarskie bardziej przenikliwe.

Rzecz jasna oglądanie transmisji z zawodów jest niemal nieodzowne, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie obstawiane na żywo. 

Nie kieruj się kursami bukmacherów 

Doświadczeni gracze wiedzą, że kursy bukmacherskie nie zawsze są wiarygodne i nie inaczej jest, jeśli chodzi o skoki narciarskie. Zakłady bukmacherskie na skoki należy zawsze przeanalizować w oparciu o różne informacje – typowanie w oparciu o ofertę kursową bukmachera to na dłuższą metę droga donikąd. Bukmacherzy czasem mylą się w swoich szacunkach, a skuteczny typer to ten, który potrafi ich na takim błędzie złapać. Poza tym bukmacherzy nierzadko oferują nieadekwatne kursy celowo i wtedy zawsze stoi za tym strategia służąca tylko ich celom. 

Obstawiaj opłacalne rynki zdarzeń 

Obstawianie skoków narciarskich wymaga też przemyślanego doboru typowanych zdarzeń. Zakłady na zwycięzcę, o czym już była mowa, są w tym sporcie bardzo ryzykowne, a typowanie faworytów zupełnie nieopłacalne (wysokie ryzyko porażki, niska wygrana). Jeśli chodzi o skoki narciarskie, zakłady bukmacherskie H2H są przykładem znacznie sensowniejszego typowania – łatwiej tu wskazać poprawny typ, a umiejętnie skomponowane kupony, zwłaszcza akumulowane, mogą dać atrakcyjne wygrane. Korzystne bywają też m.in. długoterminowe zakłady bukmacherskie, choć ryzyko pomyłki jest tu już znacznie większe. 

Oceń post