ZakładyPrzydatne informacje

Wybory prezydenckie – zakłady bukmacherskie

0

Zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie pojawiają się w ofertach bukmacherów na długo przed terminem głosowania, a w ostatnich latach propozycje obstawiania tego wydarzenia są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie zdarzenia można obstawiać i co zrobić, żeby wybierać poprawne typy na wybory prezydenckie, przeczytaj nasz poradnik. 

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie

Wybory prezydenckie w Polsce 

Standardowo raz na 5 lat odbywają się w Polsce wybory prezydenckie, podczas których w powszechnym i tajnym głosowaniu wybierany jest prezydent RP. Jest to wydarzenie, w którym udział wziąć mogą pełnoletnie osoby posiadające polskie obywatelstwo, o ile nie zostały one pozbawione odpowiednich praw przez sąd czy Trybunał Stanu. Nie ma natomiast znaczenia, czy wyborca zamieszkuje w kraju czy poza jego granicami.  

Prezydent zostaje wybrany przez społeczeństwo spośród zarejestrowanych kandydatów, których jest z reguły kilkunastu. Żeby móc kandydować, należy mieć co najmniej 35 lat, nie być pozbawionym praw wyborczych do Sejmu RP oraz mieć poparcie minimum 100 tys. obywateli polskich. Zgodnie z polskim prawem nie można pełnić urzędu prezydenta więcej jak 2 razy. 

Termin wyborów zarządza marszałek Sejmu, a kandydat, który uzyska ponad połowę głosów uczestników głosowania, zostaje wybrany na prezydenta. W sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie osiągnie takiego wyniku, 2 kandydatów z najlepszymi wynikami przechodzi do drugiej tury głosowania. Co ważne, w żadnej z tur nie ma minimalnego progu frekwencji, a w drugiej turze wygrywa po prostu ten, kto uzyska większe poparcie niż konkurent. 

Na czym polegają zakłady na wybory prezydenckie? 

Zakłady bukmacherskie zawsze polegają na tym samym i nie ma znaczenia czy obstawianie dotyczy prawdziwych wydarzeń sportowych, wirtualnych gier czy polityki lub rozrywki. Zawsze chodzi o poprawne przewidzenie rezultatu konkretnego zdarzenia, np. wyniku meczu czy wyborów. Dla wybranego zdarzenia bukmacherzy ustalają kursy, które informują, na ile prawdopodobne jest jego zajście. Gracz może obstawiać swoje typy dotyczące tego, co się stanie, a więc przykładowo typować, że mecz zakończy się wygraną gości albo że wybory prezydenckie wygra kandydat, który ubiega się o reelekcję. Poza tym od decyzji typera zależą także inne kwestie, takie jak wysokość stawki zakładu czy jego rodzaj (pojedynczy, akumulowany, systemowy).  

Zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckieCo do zasady, nie ma tu w takim razie nic nowego, a zakłady obstawia się tak samo, kiedy typujemy sport, jak kiedy wnosimy zakłady na wybory prezydenckie. Bukmacherzy przygotowują rzecz jasna znacznie szerszą ofertę na wydarzenia sportowe, jednak i w przypadku tak doniosłych wydarzeń, jak wybory prezydenckie, gracze mają z czego wybierać. 

Wybory prezydenckie – bukmacherzy z ofertą zakładów 

Czy jednak wszyscy bukmacherzy oferują tego rodzaju zakłady bukmacherskie? Wybory prezydenckie nie są dostępne u wszystkich organizatorów zakładów, ale przynajmniej na niedługo przed tym wydarzeniem pojawiają się w prawie każdym serwisie. Wyjątki są nieliczne, gdyż każdy bukmacher chce zaoferować przynajmniej minimum w tym zakresie, czyli zakłady na zwycięzcę wyborów. Jednak obok tych „minimalistów” znajdziemy też firmy bukmacherskie posiadające zdecydowanie bardziej zaawansowane oferty, dzięki którym obstawiać można także dodatkowe rynki, np. polityczne handicapy, zakłady bukmacherskie H2H i wiele innych opcji, które opisujemy w kolejnym rozdziale. 

Wyjaśnijmy jednak, że mówimy przede wszystkim o sytuacji, kiedy wybierany jest prezydent Polski. Trzeba natomiast uzupełnić, że niektórzy bukmacherzy dbają o to, by obstawianie mogło dotyczyć również wyborów w innych krajach – zarówno tych najbardziej „liczących się” na międzynarodowej arenie, jak USA czy Wielka Brytania, jak i mniejszych państw. Zakłady na wybory prezydenckie odbywające się w innych krajach tworzą już jednak dużo mniej rozbudowaną ofertę – legalni bukmacherzy przygotowujący zakłady bukmacherskie dla polskich graczy zazwyczaj ograniczają się w takich przypadkach do zakładów na zwycięzcę. 

Wybory prezydenckie – zakłady bukmacherskie na różne rynki zdarzeń 

Zasygnalizowaliśmy już, że u bukmacherów można obstawiać zakłady, nie tylko odpowiadając na pytanie „kto wygra wybory prezydenckie?”, ale też typując wiele innych zdarzeń. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie, w którym znajdują się rozmaite zakłady na wybory prezydenckie, przy czym należy pamiętać, że niektóre rynki zdarzeń mogą być rzadkością u legalnych bukmacherów w Polsce. 

  • Kto wygra wybory prezydenckie? Zakłady bukmacherskie na zwycięzcę 

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie na zwycięzcęCo by nie mówić, obstawianie zwycięzcy dowolnej rywalizacji to „sól” bukmacherki. W końcu we współzawodnictwie chodzi  przede wszystkim o to, żeby wygrać, a to, kto będzie triumfował, jest też najbardziej zajmujące dla obserwatorów, kibiców i osób obstawiających zakłady. Wybory prezydenckie także można obstawiać, wskazując, który kandydat zwycięży i dostępnych jest tu kilka opcji. Typy mogą dotyczyć całego wydarzenia (bez względu na to, ile tur się odbędzie), wyniku określonej tury czy też tego, kto wygra wybory np. w większej liczbie województw. Jeśli chodzi o tę ostatnią możliwość, trzeba zwrócić uwagę na to, że zwycięzca głosowania w przeważającej liczbie województw niekoniecznie musi być triumfatorem wyborów w całym kraju. Warto też zauważyć, że typy na wybory prezydenckie trudniej jest dobrze wybrać w przypadku pierwszej niż drugiej tury, co wynika z prostej przyczyny – liczby kandydatów startujących w każdym z tych wydarzeń.

  • Który z pary kandydatów uzyska więcej głosów? Zakłady H2H  

Nierzadko dość szybko staje się jasne, kim jest faworyt wyborów prezydenckich, a obstawianie jego wygranej oznacza niestety mało zyskowne zakłady bukmacherskie. Wybory prezydenckie i szanse poszczególnych kandydatów można jednak typować jeszcze inaczej, dzięki czemu można osiągnąć wyższy profit. Chodzi o zakłady bukmacherskie H2H, w ramach których należy wskazać swoje typy, jeśli chodzi o porównanie 2 osób ubiegających się o urząd prezydenta. Najczęściej takie porównania dotyczą tych kandydatów, którym sondaże dają największą przewagę, ale warto też szukać zakładów H2H z innymi opcjami obstawiania, bo tam mogą być ciekawe kursy. 

  • Kto wygra wybory prezydenckie? Zakłady bukmacherskie z handicapem 

Czasem bukmacherzy udostępniają również zakłady bukmacherskie na wyniki głosowania typu handicap. W tego rodzaju zakładach prawdziwy wynik jednej ze stron, czyli w tym przypadku jednego z kandydatów, zostaje podczas rozliczania zakładu albo poprawiony (dodane są mu wirtualne punkty) albo pogorszony (punkty zostają mu odjęte). Te operacje przekładają się z kolei na oferowane kursy bukmacherskie. Żeby stało się to w pełni zrozumiałe, sięgnijmy do oferty, jaką przed II turą wyborów w 2020 r. przygotował bukmacher Fortuna. W klasycznym zakładzie na zwycięzcę kursy w Fortunie wyglądały następująco: wygra (ówczesny prezydent) Andrzej Duda – 1.52, wygra Rafał Trzaskowski – 2.66. Natomiast zakłady bukmacherskie z handicapem pozwalały postawić zakład na faworyta po wyższych kursach, gdyż przy parametrach (-2.5%) dla Dudy kurs na jego triumf wynosił już 2.05, a dla Trzaskowskiego spadł do 1.70.  

Jednak uwaga – żeby obstawiać tego typu kursy na wybory prezydenckie, musimy być przekonani o wystarczająco wysokiej przewadze danego kandydata. W analizowanym przypadku Andrzej Duda musiałby uzyskać poparcie większe od rywala o ponad 2,5%, a jak można sprawdzić, jego przewaga była mniejsza (wynosiła 2,06%). Jeśli więc szanse obu kandydatów są w miarę wyrównane, trzeba tego typu zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie obstawiać wyjątkowo ostrożnie lub w ogóle z nich zrezygnować. 

  • Jaka będzie frekwencja? Zakłady under/over 

Polacy zazwyczaj najtłumniej pojawiają się na głosowaniach, podczas których wybierany jest prezydent (a nie np. przedstawiciele do parlamentu), a frekwencja to czynnik szeroko komentowany w mediach. Dlatego też zakłady bukmacherskie na to, ile uprawnionych osób weźmie udział w głosowaniu, cieszą się dość dużą popularnością. Oto, jak wykorzystują to bukmacherzy – wybory prezydenckie można obstawiać przykładowo, określając, czy frekwencja będzie wysoka. Dla przykładu przed II turą wyborów w 2020 r. bukmacher Betfan pytał, czy przekroczy ona próg 63,50%. Jak można się spodziewać, bukmacherzy ustalają jednak więcej linii dla tego rodzaju zakładów. Przykładowo bukmacher STS przed I turą wyborów z 2020 r. wyznaczył takie progi: 55%, 58-60% i 63-65%. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie to zazwyczaj zakłady typu poniżej/powyżej określonej linii (świetnie znane graczom typującym piłkę nożną czy inne sporty). 

  • Kto zostanie kandydatem partii politycznych w wyborach prezydenckich? Future betting  

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie BetfanOmówione powyżej zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie dotyczą sytuacji, kiedy znane są już wszystkie kandydatury i zakładać można się o wyniki czy przebieg głosowania. Oferta ta dostępna jest tym samym na niedługo przed wyborami, jednak bukmacherzy przygotowują wcześniej jeszcze inne zakłady bukmacherskie. Wybory prezydenckie można typować, obstawiając jakiego kandydata poprze dana partia polityczna. Mamy tu do czynienia z zakładami długoterminowymi, które można zawierać nawet na kilka lat przed terminem wyborów. Z jednej strony dzięki temu kursy bukmacherskie na wiele prawdopodobnych kandydatur mogą być wysokie czy nawet bardzo wysokie. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że w polityce pozycja poszczególnych osób w stronnictwie politycznym może w krótkim czasie radykalnie się zmienić. 

Poza tym długoterminowe zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie mogą też dotyczyć innych zagadnień, np. tego, czy w najbliższych wyborach frekwencja będzie rekordowa albo czy przed I turą wyborów odbędzie się debata telewizyjna. 

  • Inne zakłady? Wybory prezydenckie i multum możliwości 

Jak widać, bukmacherzy udostępniają bardzo różnorodne zakłady na wybory prezydenckie. Obstawianie może jednak dotyczyć nie tylko wyników głosowania czy frekwencji, ale jeszcze innych kwestii związanych z tym, jak będą przebiegać wybory. Zakłady bukmacherskie dotyczą np. debaty telewizyjnej, w której udział bierze większa liczba kandydatów (z największym poparciem wg. sondaży) czy starcia 2 kandydatów przed II turą wyborów. Szeroką ofertę na to medialne wydarzenie przygotowuje bukmacher Betfan, który w 2020 r. pytał graczy m.in. o liczbę konkretnych fraz, jakie wypowiedzą poszczególni uczestnicy debaty. Przykładowo obstawianie mogło dotyczyć tego, czy minimum 4 razy: Andrzej Duda powie „ideologia LGBT”, Szymon Hołownia – „konstytucja”, a Robert Biedroń – „obywatel”. W związku z problemami dotyczącymi organizacji debaty prezydenckiej w Polsce, bukmacherzy przyjmują też zakłady bukmacherskie na to, czy do takiej debaty w ogóle dojdzie. 

Poza tym dostępne są różne inne zakłady na wybory prezydenckie. Bukmacherzy wystawiają kursy na to, czy wybory rozstrzygną się już w I turze oraz na to, jaką przewagę uzyska wybrany kandydat nad swoim rywalem w II turze wyborów. Pojawiają się też zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie dotyczące poziomu wojewódzkiego, czyli np. jak będzie wyglądać frekwencja w różnych województwach albo który z kandydatów uzyska większe poparcie w większości województw. Czasem znaleźć też można bardziej „rozrywkowe” zakłady bukmacherskie. Wybory prezydenckie to co prawda poważna sprawa, ale przykładowo typy udostępnione przez Betfan w 2020 r. na to, jakiego koloru strój założy na wieczór wyborczy Agata Duda, zdecydowanie od tej powagi uciekają. 

  • Typuj „po swojemu” wybory! Zakłady bukmacherskie na życzenie 

Jeśli te możliwości to dla nas za mało i chcielibyśmy postawić jeszcze inne zakłady bukmacherskie, wybory prezydenckie możemy obstawić przy użyciu zakładów własnych. Opcję tę oferują tylko wybrani bukmacherzy, a polega ona na tym, że gracz ma możliwość zgłosić propozycję zakładu, a bukmacher ją zatwierdzi, to doda ją do swojej oferty zakładów. Gracze najczęściej korzystają z tej możliwości, prosząc o poszerzenie oferty zakładów na konkretne mecze o interesujące ich rynki zdarzeń. Jednak zazwyczaj bukmacherzy udostępniają opcję tzw. zakładów na życzenie także dla wydarzeń pozasportowych, takich jak wybory prezydenckie. Kursy określane są oczywiście już przez samych bukmacherów. 

Zakłady własne w eWinner

Jak poprawnie analizować typy na wybory prezydenckie? 

Wyjaśniliśmy już, że od strony technicznej tak samo zawiera się zakłady sportowe i zakłady na wybory prezydenckie. Obstawianie w obu przypadkach wymaga też określonej wiedzy tematycznej (czyli odpowiednio sportowej lub politycznej), gdyż trudno spodziewać się, że gra będzie przynosić zyski, jeśli nie jesteśmy w stanie oszacować prawdopodobieństwa obstawianych zdarzeń. I tu pojawia się pytanie: skąd czerpać wiedzę na temat tego, jak najprawdopodobniej zagłosują wyborcy, jakie dane pomogą nam prawidłowo przeanalizować szanse poszczególnych kandydatów na sukces? Choć sytuacja nie jest tak komfortowa, jak w przypadku obstawiania sportu (tu bukmacherzy zapewniają graczom w swoich serwisach dostęp do wielu danych i przydatnych narzędzi), zdecydowanie jest sporo źródeł informacji oraz sposobów na to, by analiza przybliżała nas do wygranej. 

Sondaże 

Sondaże to oczywiście najważniejsze źródło informacji, a każdy kolejny podany do wiadomości publicznej sondaż jest szeroko komentowany w mediach przez ekspertów i samych polityków. Odpowiednie metody badawcze i duże próby respondentów zwiększają rzetelność wyników, dlatego na pewno warto analizować tego typu dane. Jednak trzeba wspomnieć o pewnych problemach, z jakimi może wiązać się każdy sondaż. Wyniki, jakie uzyskują w swoich badaniach poszczególne firmy, nierzadko znacząco się różnią, co czasem interpretowane jest jako przejaw sympatii samych sondażowni, aczkolwiek może też wynikać z przyczyn obiektywnych (takich jak zjawisko błędu statystycznego). Jest to problematyczne zwłaszcza wtedy, kiedy szanse obu kandydatów są dość wyrównane. Gdy jeden sondaż wskazuje na przewagę kandydata nr 1, a inny na ostateczną wygraną kandydata nr 2, gracz w zasadzie nie uzyskuje żadnej podpowiedzi, jakie powinien wybrać typy. Wybory prezydenckie pokazywały już nieraz, że rzeczywiste wyniki głosowania mogą być dalekie od tych, które podawał niejeden sondaż. 

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie i sondażeJak więc wybrać ten sondaż, który jest najbardziej wiarygodny? Przede wszystkim powinny być pod nim podane kluczowe informacje o zastosowanej metodologii, dacie badania, wielkości próby, jej reprezentatywności itp. Jeśli ich nie ma, to powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Największe instytucje badawcze, typu IPSOS, Kantar czy CBOS takie dane zawsze podają, więc łatwo można je porównać. Warto też pamiętać, by korzystać z samych danych z raportu, a nie kierować się tym, jak te wyniki zostaną pokazane na wykresach np. przez partie czy media, gdyż tu łatwo o manipulacje. 

Kursy na wybory prezydenckie 

Bukmacherzy (lub specjalistyczne firmy zewnętrzne, które są ich dostawcami) dokonują wielopoziomowej analizy poszczególnych zdarzeń, tak aby oferta kursowa odpowiadała realnemu prawdopodobieństwu ich wystąpienia. Dlatego gracze kierują się często tym, jakie są współczynniki kursowe w serwisach bukmacherskich, by zorientować się, co warto obstawiać. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o wybory prezydenckie – kursy jasno pokazują, który kandydat to faworyt wyborów prezydenckich, kto depcze mu po piętach, a kto ma nikłe szanse na uzyskanie znaczącego poparcia podczas głosowania.  

Nie oznacza to jednak, że wystarczy, kiedy analiza będzie polegała na weryfikacji tego, jak kształtują się u bukmacherów kursy. Wybory prezydenckie nie są wcale takie proste w przewidywaniu i zdarzały się już sytuacje, kiedy wyniki głosowania były inne niż na to wskazywały prognozy bukmacherskie. Bukmacherzy nie są nieomylni, a co gorsza, wystawiane przez nich kursy są aktualizowane nie tylko w związku z realną zmianą szans kandydatów, ale też ze względów strategicznych. Bukmacher może np. próbować zachęcić graczy do obstawiania konkretnego wyniku, tak aby zbalansować dużą liczbę zakładów postawionych na inny typ, a to może osiągnąć np. poprzez odpowiednie zwiększenie/obniżenie kursów. 

Prognozy ekspertów od polityki 

Zbliżające się wybory prezydenckie wiążą się z tym, że w mediach aż roi się od specjalistów od polityki, którzy analizują, argumentują i przewidują, w jaki sposób rozstrzygną się wybory prezydenckie. Typy poszczególnych ekspertów oczywiście się różnią, co także wiąże się często z tym, że nie są oni w pełni obiektywni. Trzeba też wziąć poprawkę na to, że coraz częściej media (stacje telewizyjne, radiowe, prasa czy portale internetowe) mają w sposób bardziej czy mniej oczywisty tzw. linię polityczną, co niestety wpływa na obiektywność i rzetelność ich przekazu choćby poprzez jednostronny dobór gości. Warto więc starać się samodzielnie wyłuskać z poszczególnych wypowiedzi tylko informacje o tych czynnikach, które faktycznie mogą mieć wpływ na wyniki głosowania i nie dać się zmanipulować.  

Newsy polityczne 

Dobry gracz trzyma rękę na pulsie, a więc po pierwsze obserwuje przebieg kampanii wyborczej różnych kandydatów. Warto przyjrzeć się strategii kluczowych pretendentów do urzędu prezydenta RP – jakiego rodzaju miejsca odwiedzają, czy nie boją się trudnych spotkań z elektoratem przeciwnika, jak wygląda ich komunikacja z wyborcami, jakiego rodzaju aktywności i w jakich kanałach przekazu podejmują itp. 

Niebagatelne znaczenie mają różnego rodzaju wpadki wizerunkowe – nawet nieszkodliwe, ale niefortunne wypowiedzi (zwłaszcza na drażliwe społecznie tematy) powinny być uwzględniane, kiedy chodzi o obstawianie wyborów prezydenckich. To samo dotyczy wszelkich newsów, które stawiają kandydata w złym świetle i mogą to być także informacje niesprawdzone czy dotyczące nie samego kandydata, a np. jego partyjnego kolegi. Nie zawsze jednak afery i wpadki mają przełożenie na wybory prezydenckie – typy należy więc wybierać, obserwując reakcje większości wyborców (a nie własne odczucia co do ich wagi). 

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie a debataSpośród rozmaitych wydarzeń towarzyszących wyborom, jednym z najważniejszych jest debata telewizyjna, w której udział biorą kandydaci o największym poparciu. Rywale, którzy mogą się zmierzyć „jeden na jednego”, mogą tu wiele zyskać, ale też bardzo dużo stracić. Czasem debata może wręcz odmienić losy wyborów (pamiętny 1995 r.), choć w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest do bólu zaplanowane i wyreżyserowane przez wyspecjalizowane sztaby wyborcze, jest to już mało prawdopodobne. Jednak w USA mówi się, że nawet kichnięcie jednego z kandydatów podczas wystąpienia może zapewnić wygraną jego przeciwnikowi, gdyż również za sprawą takiej drobnostki wyborcy mogą zacząć postrzegać go jako słabszego. 

Jak kształtują się kursy na wybory prezydenckie? 

Kursy na wybory prezydenckie udostępniane są na kilka tygodni czy miesięcy przed samym głosowaniem. Wyjątkiem są długoterminowe zakłady bukmacherskie, np. dotyczące tego, kogo poprze dana partia polityczna, gdyż te bukmacherzy oferują nawet na kilka lat wcześniej. 

Czy jednak jeśli chodzi o wybory prezydenckie, kursy bukmacherskie są wysokie? To zależy. Oczywiście kiedy typujemy, że faworyt wyborów prezydenckich zwycięży, kursy dla tego rodzaju typów w klasycznych zakładach na zwycięzcę będą niskie. Możemy jednak poszukać sposobu na to, by obstawić w zasadzie to samo zdarzenie, jednak przy wykorzystaniu innego rodzaju zakładu o lepszych współczynnikach kursowych. Wyjaśnialiśmy już np., że jeśli uważamy, że faworyt wyborów prezydenckich jest na tyle mocny, że wygra z dużą przewagą, warto rozważyć obstawianie jego zwycięstwa zakładem z handicapem. 

Poza tym atrakcyjne kursy na wybory prezydenckie posiadają też innego rodzaju zakłady. Na pewno typy na wygraną innych kandydatów niż faworyt są wysokie, jednak ich obstawianie jest dość ryzykowne. Kursy przedstawiają się też lepiej, jeśli zakłady bukmacherskie obstawiamy na długo przed terminem typowanych zdarzeń. Ciekawe kursy mogą być też oferowane dla zdarzeń pobocznych, a na plus trzeba zaliczyć fakt, że bukmacherzy przykładają do nich mniejszą wagę i czasem łatwiej tu wypatrzyć pomyłkę w szacunkach bukmachera. 

Wybory prezydenckie – zakłady bukmacherskie dla zysku czy rozrywki? 

Cały ten wywód dowodzi, że nie tylko wtedy, gdy chodzi o zakłady sportowe, w grę wchodzić może w pełni profesjonalne obstawianie. Wybory prezydenckie to wydarzenie, które można starać się poprawnie wytypować dzięki analizie różnych czynników i w ten sposób zwiększać prawdopodobieństwo sukcesu. Dlatego uważamy, że jak najbardziej można stawiać zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie dla zysku, stosując przy tym sprawdzone techniki obstawiania czy metody stawkowanie zakładów. Jak zawsze na skuteczność gry pracuje wiele składowych, takich jak wiedza dotycząca przedmiotu obstawiania, prawidłowa analiza prawdopodobieństwa zajścia konkretnych zdarzeń, umiejętne stawkowanie i zarządzanie budżetem gracza, nieuleganie emocjom itp. Ale to nie jedyna słuszna metoda postępowania, kiedy chodzi o obstawianie wyborów prezydenckich. 

Wybory prezydenckie - zakłady bukmacherskie jako rozrywkaCzęść osób traktuje zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie jako ten element oferty bukmacherów, który może służyć do dobrej zabawy. Gracze, którzy są specjalistami od sportu niekoniecznie chcą zagłębiać się w tajniki polityki, sprawdzać prognozy ekspertów itp., gdyż ten czas wolą poświęcić na analizę kolejnych wydarzeń sportowych. Skoro jednak tego rodzaju propozycje oferują ich ulubieni bukmacherzy, wybory prezydenckie mogą oni obstawić „przy okazji”, dla urozmaicenia gry czy żeby sprawdzić swoją intuicję.  

Poza tym zakłady na wybory prezydenckie typują również osoby, które bardzo rzadko zaglądają do serwisów bukmacherskich (albo nawet jest to ich pierwsze doświadczenie z bukmacherką). Tacy gracze rekreacyjni lubią raz na jakiś czas postawić zakład na jakiś hit sportowy czy inne medialne wydarzenie, jak gala Oscarów czy właśnie wybory prezydenckie. Typy nie są przez nich wybierane w oparciu o szczegółową analizę, tylko dość spontanicznie, w oparciu o ogólne informacje zasłyszane w mediach, dyskusje ze znajomymi czy wręcz o własne sympatie polityczne. Nie ma w tym nic złego – jeśli ktoś chce obstawić zakład, że jego faworyt wyborów prezydenckich wygra, a przy tym nie ryzykuje on utratą dużej kwoty pieniędzy, takie zakłady bukmacherskie należy traktować w kategoriach bezpiecznej rozrywki. 

Wybory prezydenckie – zakłady bukmacherskie obstawiaj tylko legalnie 

Na zakończenie chcielibyśmy przypomnieć, że zakłady bukmacherskie na wybory prezydenckie, sport czy cokolwiek innego można zgodnie z prawem obstawiać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają odpowiednie zezwolenie. Bukmacherzy, którzy działają bez tego rodzaju licencji, oferują zakłady bukmacherskie nielegalnie, a gracze, którzy uczestniczą w takich grach, mogą otrzymać wysokie kary finansowe. Jeśli bukmacher działa na terenie Polski w oparciu o wymagane zezwolenie, na jego stronie znajdziesz informacje na ten temat wraz z numerem zezwolenia wydanego przez Ministra Finansów RP.

Pamiętaj też, że zakłady bukmacherskie mogą w Polsce obstawiać osoby, które ukończyły 18 lat. Legalni bukmacherzy ostrzegają przed ryzykiem uzależnienia od hazardu i udostępniają narzędzia, które wspierają bezpieczne i odpowiedzialne obstawianie zakładów bukmacherskich. 

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia