ZakładyPrzydatne informacje

Zakłady sportowe

0

Zakłady sportowe – podstawowe rodzaje i opcje obstawiania

Bukmacherskie zakłady sportowe zapewniają dodatkową rozrywkę fanom poszczególnych dyscyplin sportowych. Co więcej, dobrzy gracze potrafią z bukmacherki uczynić dodatkowe źródło dochodów. Chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu sportu, ale odstraszają Cię niezrozumiałe oznaczenia i pojęcia, od jakich roi się w serwisach bukmacherskich? Przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jakie są rodzaje zakładów sportowych i co kryje się pod popularnymi symbolami bukmacherskimi.

zakłady sportowe

Sportowe zakłady bukmacherskie

Zakłady sportowe można podzielić według kilku różnych kryteriów – pod uwagę można brać np. rodzaj zdarzenia sportowego, jaki chcemy wytypować, rodzaj obstawianej dyscypliny sportowej, sposób obstawiania itd. Ponieważ naszym celem było przygotowanie kompleksowego poradnika dla początkujących graczy, wszystkie te podziały omówiliśmy szczegółowo z osobna. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że choć zakłady sportowe nie są jakąś skomplikowaną dziedziną, to zrozumienie wszystkich branżowych pojęć i rozróżnień na poziomie teoretycznym może być zwyczajnie nużące. Bez obaw – nasz poradnik wyjaśnia wszystko w oparciu o liczne przykłady, które w prosty sposób przekładają teorię na praktykę.

W kolejnych akapitach znajdziesz omówienie następujących zagadnień:

 • zakłady sportowe przez internet i zakłady w punktach naziemnych
 • zakłady sportowe proste, kombinowane i systemowe
 • zakłady sportowe – podział ze względu na rodzaj obstawianych zdarzeń
 • zakłady sportowe przedmeczowe i na żywo
 • zakłady sportowe a dostępne dyscypliny sportu
 • zakłady sportowe legalne i nielegalne

Zakłady sportowe przez internet lub naziemne

Jeśli chcesz wnosić zakłady sportowe, masz do wyboru 2 kanały dostępu: internet lub stacjonarne punkty sprzedaży. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja w Polsce uległa diametralnej przemianie – lokale naziemne, które jeszcze nie tak dawno były jedynym miejscem, gdzie legalnie można było zawierać zakłady sportowe, zeszły na drugi plan. Dziś większość graczy obstawia zakłady sportowe przez internet, a bukmacherzy koncentrują się przede wszystkim na tworzeniu atrakcyjnych ofert i rozwiązań właśnie dla internautów. Niejeden bukmacher posiada zresztą wyłącznie zezwolenie na zakłady sportowe online, nie angażując środków w działalność stacjonarną.

Zakłady sportowe online

zakłady sportowe onlinePopularność zakładów online nietrudno wyjaśnić: internetowe zakłady sportowe są łatwo dostępne, ponieważ zdecydowana większość Polaków posiada stały dostęp do internetu. Serwisy bukmacherskie tworzone są w intuicyjny sposób, dlatego łatwo można grać, nie ruszając się nawet z domu. Zakłady sportowe online oferowane są 24 godziny na dobę, a jeśli mamy mobilny dostęp, obstawiać możemy w autobusie, podczas przerwy obiadowej czy na plaży. Bukmacherzy inwestują w szybkie i sprawne aplikacje na smartfony czy tablety, które umożliwiają typowanie wyników meczu na żywo nawet wtedy, gdy oglądamy go z trybun stadionu. Wygoda i dostępność to jednak nie wszystko. Zakłady sportowe online to także szereg rozwiązań wspomagających gracza w skutecznym i przyjemnym obstawianiu: wyniki meczów, zaawansowane statystyki (dla zakładów live podawane na bieżąco), wyszukiwarki zakładów według kursów, drużyn itp., ciekawe opcje takie jak cash-out (wcześniejsze zamknięcie kuponu) czy szybki kupon (propozycje zakładów według podanych kryteriów). Internetowe zakłady sportowe są szczególnie interesujące dla graczy, którzy lubią obstawiać spotkania sportowe w ich trakcie. Bukmacherzy przygotowują nie tylko bogate oferty zakładów, ale często zapewniają też komputerowe wizualizacje kolejnych akcji albo nawet transmisje live udostępniane zarejestrowanym graczom bezpłatnie.

Jak widać, zakłady sportowe online mają wiele zalet, jednak aby je obstawiać, trzeba spełnić pewne wymogi. Gra dostępna jest dopiero po założeniu konta w serwisie bukmachera. Wielu operatorów zakładów umożliwia założenie konta tymczasowego (opcja szybkiej rejestracji), do czego wystarczy podanie swoich podstawowych danych. Jednak docelowo konieczne jest przeprowadzenie pełnej rejestracji. W tym celu należy przesłać skan swojego dokumentu tożsamości, dzięki czemu bukmacher może zweryfikować wiek użytkownika. Dopiero wtedy gracz może korzystać z wszystkich możliwości serwisu bukmacherskiego, m.in. wypłacać wygrane środki. Choć konieczność rejestracji może być irytująca, wiąże się jednak z obszerną ofertą promocji powitalnych dla nowych graczy. Aby zachęcić użytkowników do założenia konta, niemal wszyscy legalni bukmacherzy oferują różnego rodzaju bonusy na start, które nie są dostępne w punktach naziemnych. Dochodzą do tego inne rodzaje promocji tymczasowych i stałych.

Zakłady sportowe w punktach stacjonarnych

Pomimo, że zakłady sportowe online cieszą się stale rosnącą popularnością, część graczy nadal docenia niepowtarzalny klimat, jakim pochwalić mogą się tylko tradycyjne punkty naziemne. Tu można wymienić się z innymi graczami swoimi typami lub zwyczajnie pogadać o sporcie, a czasem także zobaczyć transmisję meczu na żywo. Co prawda to wszystko dostępne jest też niejednokrotnie w serwisach oferujących zakłady sportowe przez internet, ale dla wielu osób nie jest to już to samo (czat z innymi graczami to jednak nie rozmowa „na żywo”). Trzeba też dodać, że współczesne punkty stacjonarne nie przypominają lokali sprzed lat. Bukmacherzy, którzy widzą potencjał w tym kanale sprzedaży, inwestują w nowoczesne rozwiązania. Przestronne, klimatyzowane wnętrza, samoobsługowe terminale do stawiania zakładów czy kawa za darmo – to wszystko sprawia, że zakłady sportowe stawiane w tradycyjny sposób nadal mają swoich stałych klientów. Niestety, nie każdy może z nich na co dzień korzystać, gdyż z oczywistych powodów lokale znajdują się z reguły w większych miastach. Poza tym są one czynne w wybranych godzinach, choć zdarzają się też całodobowe punkty sprzedaży zakładów.

Zakłady sportowe a liczba zdarzeń na kuponie

Kolejne rozróżnienie dotyczy kwestii prostej, ale mającej ogromne znaczenie w kontekście wysokości wygranej oraz szans na jej uzyskanie. Obstawiając zakłady sportowe, musimy za każdym razem decydować, ile zdarzeń zamieścimy na danym kuponie. Jeśli chcemy, by było ich więcej niż 1 (zakład prosty), możemy wybrać tradycyjny zakład kumulowany lub bardziej skomplikowany zakład systemowy. Ten wybór może zadecydować o tym, jaka będzie ostateczna wygrana i czy w ogóle coś wygramy. Warto też już na wstępie zaznaczyć, że szczególnie osobom początkującym polecane są przede wszystkim zakłady sportowe proste, ponieważ są one najbardziej pewne i stabilne.

Zakłady sportowe proste

Jak należy spodziewać się na podstawie nazwy, zakład prosty jest najmniej złożonym rodzajem zakładu – zawiera tylko 1 typowane zdarzenie. Kiedy zdecydujesz, że chcesz obstawić dane zdarzenie sportowe, dodajesz je do kuponu i po wpisaniu stawki, potwierdzasz wniesienie zakładu. Wygrana czy przegrana zależy wyłącznie od tego, czy wybrany typ się sprawdzi. Równie łatwo oblicza się wysokość wygranej, która jest równa iloczynowi kursu i stawki. Uwaga: zazwyczaj należy uzyskany wynik pomnożyć przez współczynnik 0,88, dzięki czemu uzyskamy wartość wygranej po potrąceniu podatku od gier. Jednak w naszych przykładach dla zwiększenia przejrzystości pominiemy tę kwestię.

Przykład:
Mecz (piłka nożna):
FC Barcelona (1,71) – X (4,20) – Napoli (5,45)

Zakład: gracz obstawia remis (X), stawka zakładu 50 zł
W przypadku remisu wygrana wynosi: 4,20 x 50 zł = 210 zł
W przypadku wygranej którejś z drużyn – przegrana gracza

Zakłady sportowe proste to inaczej zakłady pojedyncze, jednozdarzeniowe, SOLO lub single.

Zakłady sportowe kombinowane

zakłady sportowe kominowaneJeśli do stawianego kuponu dodasz co najmniej 2 zakłady sportowe, otrzymasz zakład kombinowany. Taka kombinacja przekłada się na wysokość potencjalnej wygranej, ponieważ kursy wybranych zdarzeń są przez siebie mnożone. Tak więc prawidłowe obstawienie 2 zakładów, ale w formie 2 zakładów prostych przyniesie graczowi mniejszy zysk niż w przypadku, kiedy zamieści te same 2 zakłady na 1 kuponie. Każde kolejne zdarzenie dodane do kuponu zwiększa wartość ewentualnej wygranej. Z reguły bukmacherzy pozwalają na dodanie do 1 kuponu nawet 20 zakładów, dzięki czemu stawiając zakłady sportowe kombinowane, można uzyskać naprawdę bardzo wysoki kurs łączny i wysoką wygraną (nawet przy niskiej stawce zakładu). Dlaczego więc nie stawiać tylko takich zakładów? No cóż, z reguły zawsze jest jakaś druga strona medalu – tak też jest i tu. Zakłady sportowe tego rodzaju tylko wtedy rozliczone zostają jako wygrane, kiedy wszystkie zawarte na nich typy są trafione. Im więcej zdarzeń zawiera kupon, tym większe prawdopodobieństwo, że któreś z nich pójdzie nie po myśli gracza, a wtedy cały zakład jest przegrany. Jak widać zakłady sportowe proste są mniej profitowe, ale też mniej ryzykowne – jeśli 1. zakład będzie trafiony, a 2. nietrafiony, gracz nie straci wszystkiego, a może nawet coś zyska (to zależy od wysokości kursów i stawek pojedynczych zakładów).

Przykład:
Mecz 1 (boks): Mike Tyson (1,71) – Roy Jones Jr (2,05)
Mecz 2 (MMA): Paweł Popek” Mikołajuw (1,15) – Damian Stifler” Zduńczyk (4,75)
Mecz 3 (piłka nożna): RB Lipsk (3,45) – X (3,30) – Atletico Madryt (2,30)

Zakład: gracz obstawia zdarzenia z podkreślonymi kursami, łączny kurs 1,71 x 4,75 x 2,30 = 18,68, stawka zakładu 20 zł
W przypadku 3 trafionych typów wygrana wynosi: 18,68 x 20 zł = 373,60 zł
W przypadku minimum 1 nietrafionego typu – przegrana gracza

Zakłady sportowe kombinowane zwane są też zakładami wielokrotnymi, wielozdarzeniowymi, AKO, akumulowanymi czy akumulatorami.

Zakłady sportowe systemowe

Zakłady sportowe systemowe to modyfikacja zakładów kombinowanych. Na tego rodzaju zakładach również znajduje się kilka czy kilkanaście typów, ale do wygranej nie są niezbędne same trafione zdarzenia. Jeśli gracz postawi zakłady nietrafione, ale nie przekroczy dopuszczalnej liczby błędów, uzyskuje wygraną. Z drugiej jednak strony taka wygrana będzie nie tak wysoka, jak gdyby wszystkie typy były poprawne. To, ile błędów można popełnić i jak bardzo obniżają one wysokość wygranej, zależy od konkretnego podtypu zakładu (np. 2/3, 3/4 czy 7/9). Bukmacherskie zakłady sportowe systemowe ograniczają więc ryzyko kompletnej porażki, chociaż wygrane, jakie można przy ich pomocy uzyskać, nie są aż tak spektakularne, jak w przypadku zakładów kombinowanych. W praktyce gracz stawia bowiem zakłady w blokach, a więc jeśli obstawia przykładowo systemem 2/3, to obstawia 3 zakłady „dwójkowe”.

Przykład:
Mecz 1 (piłka nożna): Atlanta (3,05) – X (3,95) – PSG (2,30)
Mecz 2 (piłka nożna): Sevilla (2,20) – X (3,40) – AS Roma (3,55)
Mecz 3 (e-sport): Origen (2,00) – exceL (1,80)

Zakład: gracz obstawia zdarzenia z podkreślonymi kursami, typ z meczu 1 to typ A, z meczu 2 – typ B, a z meczu 3 – typ C, co oznacza, że gracz obstawia zakłady AB, AC i BC. Stawka dla każdego zakładu to 10 zł (łącznie 30 zł). Jeśli tylko 1 typ będzie nieprawidłowy, gracz uzyskuje wygraną. Jeśli nietrafione będą 2 lub 3 typy, gracz przegrywa. Wygrane liczymy następująco:
AB = 2,30 x 2,20 x 10 zł = 50,60 zł
AC = 2,30 x 2,00 x 10 zł = 46 zł
BC = 2,20 x 2,00 x 10 zł = 44 zł
Tak więc jeśli wszystkie 3 typy są poprawne wygrana wynosi 140,60 zł, a jeśli np. typ C będzie błędny, to wygrana wynosi 50,60 zł, trafiony jest bowiem tylko zakład AB.

Zakłady sportowe systemowe nazywane są też zakładami blokowymi, rozpisowymi albo rozpisami.

Podsumowując – sportowe zakłady bukmacherskie można obstawiać poprzez:

 • zakłady sportowe proste, które są najmniej ryzykowne, ale też najmniej profitowe,
 • zakłady sportowe kombinowane, które są najbardziej ryzykowne, ale najbardziej profitowe,
 • zakłady sportowe systemowe, które stanowią pewien kompromis pomiędzy zakładami prostymi a kombinowanymi.

Zakłady sportowe – rodzaje obstawianych zdarzeń

Powyższe rozróżnienie dotyczy samego sposobu umieszczania typów na kuponie, natomiast kolejny podział, który przedstawimy, skupia się na tym, jaki rodzaj zdarzenia sportowego obstawia gracz. Nie chodzi tu nawet o rodzaj dyscypliny sportowej, tylko o tzw. opcje zawarcia zakładu. Przecież każde spotkanie sportowe można typować na wiele rozmaitych sposobów, np. wskazując zwycięzcę, podając dokładny wynik meczu czy też obstawiając kwestie „poboczne” (np. który zawodnik z podanej pary zostanie wyżej sklasyfikowany). Możliwości jest bardzo dużo, jednak poza najbardziej atrakcyjnymi spotkaniami bukmacherzy ograniczają się do wystawienia kursów na te najbardziej popularne zdarzenia. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają najczęściej spotykane pojęcia i co wiąże się z danym rodzajem zakładu.

Zakłady sportowe 1X2

zakłady sportowe 1X2To klasyczny rodzaj zakładu, w którym 1 oznacza wygraną pierwszej drużyny czy zawodnika (najczęściej gospodarzy), 2 – drugiej drużyny lub zawodnika (gości), a X (ewentualnie 0) – zakład na remis. Takie zakłady są zawsze dostępne w przypadku meczów piłki nożnej, piłki ręcznej, hokeja na lodzie, koszykówce, ale też w rywalizacji e-sportowej (np. w grze Counter Strike).

Przykład (piłka ręczna):
Vive Kielce – FC Porto
1 (1,35) – X (10,00) – 2 (4,50)

Zakłady sportowe 12

Ten zakład jest odmianą zakładu 1X2, ale jest stosowany wszędzie tam, gdzie remis nie jest możliwy. Typując 1 obstawiamy wygraną pierwszego zespołu/zawodnika, 2 – drugiego zespołu/zawodnika. Zakłady sportowe 12 są oferowane w przypadku meczów siatkówki, tenisa, baseballu, snookera itp.

Przykład (siatkówka):
PGE Skra Bełchatów – Resovia Rzeszów
1 (1,30) – 2 (3,25)

Inne warianty 1X2

Zakłady sportowe 1X2 mają więcej modyfikacji. Jeśli remis jest możliwy, czasem oferowane są zakłady z podpórką czy też podwójną szansą, czyli takie, gdzie gracz obstawia jednocześnie 2 wyniki. Przykładowo zakład 1X to typowanie wygranej gospodarzy lub remisu – w takiej sytuacji gracz przegrywa tylko wtedy, gdy zwyciężą goście.

Przykład (hokej na lodzie):
Minnesota Wild – Vancouver Canucks
1/X (1,44) – 1/2 (1,25) – X/2 (1,54)
1/X – gracz obstawia wygraną drużyny nr 1 lub remis
1/2 – gracz obstawia wygraną drużyny nr 1 lub wygraną drużyny nr 2
X/2 – gracz obstawia remis lub wygraną drużyny nr 2

Zakłady sportowe DnB

Jeszcze inna sytuacja jest wtedy, gdy remis nie jest uwzględniony w kursach (choć w rzeczywistości może wystąpić) – to tzw. zakład bez remisu lub Draw no Bet. Gracz może tu obstawić jedynie zwycięstwo gospodarzy lub gości. Jeśli natomiast mecz zakończy się remisem, następuje zwrot stawki. Tu kursy są standardowo niższe niż w zakładach 1X2, bo szanse na wygraną są większe.

Przykład (piłka nożna):
Legia Warszawa – Cracovia
Kursy standardowe 1X2: 1 (1,75) – X (3,70) – 2 (4,75)
Kursy DnB: 1 (1,28) – 2 (3,30)

Zakłady sportowe under/over

zakłady sportowe under/overUnder/over czyli po polski powyżej/poniżej, to zakłady sportowe, w których nie podajemy dokładnego wyniku meczu, liczby kartek, rzutów rożnych itd., tylko zakładamy się, że ta liczba będzie większa lub mniejsza od tej, jaką wskazał bukmacher. W piłce nożnej najczęściej spotykany jest zakład under/over 2,5 gola, przy czym liczba ta dotyczy wszystkich bramek, jakie padną w całym meczu (liczą się gole obu drużyn). Tak więc zakład under 2,5 będzie wygrany, jeśli w meczu padnie 0, 1 lub 2 gole, a możliwe wyniki to 0:0, 0:1, 0:2, 1:0 i 2:0. Takie zakłady sportowe dostępne są w wielu innych sportach, przykładowo w koszykówce gracze mogą zakładać się, czy suma punktów zdobytych podczas meczu przekroczy (lub nie) określony limit.

Przykład (piłka nożna):
Juventus – Lyon
poniżej 2,5 bramki (2,10) – powyżej 2,5 bramki (1,74)

Zakłady sportowe z handicapem

Handicap stosowany jest wtedy, kiedy jedna z drużyn biorących udział w meczu (lub jeden z zawodników) jest zdecydowanie słabsza od przeciwnika. W ten sposób bukmacher wyrównuje do pewnego stopnia wystawiane kursy, ponieważ słabsza strona ma dodane wirtualne punkty, co może zachęcić do typowania wygranej słabszego uczestnika gry. Podczas rozliczania zakładu te dodatkowe punkty czy gole są sumowane z prawdziwym wynikiem meczu. Bukmacherzy stosują handicap dodatni lub ujemny, czyli albo dodają punkty zespołowi słabszemu, albo odejmują temu, który uważany jest za silniejszy. Oczywiście taka wirtualna zmiana wyniku spotkania sportowego wiąże się ze zmianą kursów w stosunku do kursów wystawionych w ofercie standardowej. Najczęściej spotykane rodzaje handicapów to:

 • Handicap europejski (oznaczany EH) – gdzie są 3 możliwości wyniku, czyli wygrana gospodarzy, remis i wygrana gości. Ten rodzaj handicapu stosowany jest dla meczów piłki nożnej.
 • Handicap azjatycki (oznaczany AH/AHO) – gdzie są 2 możliwości wyniku, czyli wygrana gospodarzy lub wygrana gości. Spotkanie zakończone remisem oznacza zwrot stawki zakładu. Handicap może mieć tu wartość połówkową, np. 0,5 czy 1,5 punktu/gola.

Przykład (piłka nożna):
Manchester City – Real Madryt
Kursy standardowe 1X2: 1 (1,70) – X (4,45) – 2 (4,35)
Handicap 0:1 (dodana 1 bramka dla Realu Madryt): 1 (2,67) – X (3,75) – 2 (1,45)
Handicap 0:2 (dodane 2 bramki dla Realu Madryt): 1 (5,00) – X (4,85) – 2 (1,16)

Zakłady sportowe na dokładny wynik

Tu sprawa jest prosta (na poziomie wyjaśnień) – zadaniem typera jest prawidłowe wytypowanie, jaki będzie dokładny wynik meczu. W praktyce jest więc to naprawdę trudne, ale jak to w zakładach bukmacherskich bywa – trud nagradzany jest wysokimi kursami. Warunkiem jest jednak to, by gracz bezbłędnie obstawił liczbę bramek czy punktów zdobytych przez obie drużyny/zawodników.

Przykład (piłka nożna):
FC Sevilla – AS Roma
1:0 (7,80), 2:0 (10,00), 2:1 (7,60), 3:0 (20,00) …

Zakłady sportowe H2H

zakłady sportowe H2HTego rodzaju zakłady sportowe dotyczą 2 zawodników zestawionych w parę, a zadaniem gracza jest wskazanie, który z nich zdobędzie lepszą pozycję w ostatecznej klasyfikacji. Jeśli gracz wybierze 1, typuje zwycięstwo zawodnika, który wymieniony jest jako pierwszy, a jeśli 2 – to oczywiście zawodnika drugiego. Nazwa wzięła się od angielskiego Head to Head, a taka opcja zawarcia zakładu jest często spotykana np. w skokach narciarskich.

Przykład (Formuła1)
Kto lepszy? Hamilton Lewis – Bottas Valtteri
1 (1,27) – 2 (3,50)

Inne zakłady sportowe

Wymienione powyżej bukmacherskie zakłady sportowe są na porządku dziennym w ofertach bukmacherów, jednak możliwości jest znacznie więcej. Często spotkać można m.in. zakłady na czas pierwszego gola (trzeba wskazać jakiś przedział czasowy, np. między 10 a 20 minutą meczu), zakłady na końcową klasyfikację (można typować zwycięzcę albo miejsce w zwycięskiej trójce), kto strzeli pierwszą (albo ostatnią) bramkę meczu albo czy dany zespół lub zawodnik w ogóle zdobędzie w trakcie spotkania choć 1 gola. Powszechne są też zakłady sportowe, które dotyczą nie całego meczu, a tylko pierwszej lub drugiej połowy (w zależności od dyscypliny może chodzić o seta, gema itd.). W meczach piłki nożnej standardem są zakłady na połowy, gdzie typer musi jednocześnie wytypować, która drużyna będzie prowadzić po pierwszej, a która po drugie połowie.

Wymieniać można jeszcze długo: zakłady na czas trwania meczu, na to, jakie będzie pierwsze zdarzenie meczu, zakłady dotyczące rzutów karnych, rożnych, żółtych i czerwonych kartek… Opcji jest więc multum, choć poszczególne możliwości obstawiania zakładów są zależne od samej dyscypliny sportowej, ale też czasu wnoszenia zakładu. Pora więc omówić kolejne rozróżnienie: zakłady sportowe przedmeczowe (pre-match) i zakłady wnoszone na żywo (live).

Zakłady sportowe a czas obstawiania

Zakłady sportowe pre-match

Zakłady sportowe pre-match to najbardziej podstawowy sposób gry – są to wszystkie te zakłady, które gracz wnosi na dane spotkanie sportowe, zanim się ono zacznie. Bukmacher wystawia ofertę przedmeczową na konkretny mecz czasem nawet kilka tygodni przed jego rozegraniem, po czym w miarę upływu czasu kursy są z reguły obniżane. Poza tym kursy podlegają też pewnym wahaniom związanym np. z kontuzjami zawodników itp. (takie sytuacje warto wziąć pod uwagę, pamiętając, że znacznie wcześniejsze obstawianie wyników obarczone jest sporym ryzykiem). Zakłady sportowe przedmeczowe są na pewno bardziej stabilne i łatwiej tu o chłodną kalkulację, która sprzyja skutecznemu typowaniu wyników meczów.

Zakłady sportowe live

zakłady sportowe liveNatomiast zakłady sportowe live cechuje dużo większa dynamika, ponieważ gracze mogą je wnosić dopiero po rozpoczęciu się danego spotkania. W ten sposób można obstawiać przede wszystkim zakłady sportowe online, choć oferta zakładów na żywo bywa dostępna też w punktach naziemnych. Zakłady tego typu mają swoje plusy: typer może obserwować, jak układa się gra, w jakiej formie są zawodnicy, czy są mocno zdeterminowani itd. i dopiero po takim rozpoznaniu podjąć decyzję co do obstawianych typów. Zakłady sportowe live charakteryzuje też niesamowita zmienność kursów, ponieważ są one aktualizowane za każdym razem, gdy na boisku dzieje się coś ważnego. Taka sytuacja sprzyja jednak popełnianiu błędów przez bukmachera, co zdecydowanie warto wykorzystać. Pilna obserwacja zdarzeń meczowych i zmian kursów oraz odpowiednio szybkie reagowanie, to podstawa sukcesu w obstawianiu na żywo. Zwróćmy też uwagę, że niektóre typy są dostępne wyłącznie w przypadku zakładów live (np. na to, kto strzeli następną bramkę). Poza tym w przypadku gry na żywo udostępniane są dodatkowe opcje, o których wspominaliśmy już, omawiając zakłady sportowe online. Darmowe, dobrej jakości transmisje meczów dla zarejestrowanych graczy lub komputerowe wizualizacje meczów na match trackerach, wyniki i statystyki generowane w czasie rzeczywistym oraz specjalne opcje obstawiania (np. cash-out) – wszystko to sprawia, że dla wielu graczy oferta live to najlepsze zakłady sportowe.

Zakłady sportowe – sporty dostępne u bukmacherów

Bukmacherzy odpowiadają na potrzeby rynku, dlatego oferowane przez nich zakłady bukmacherskie dotyczą przede wszystkim najbardziej popularnych w Polsce sportów. Ponieważ narodową dyscypliną jest piłka nożna, propozycje dotyczące meczów futbolowych znajdziemy w pełnej obfitości: zakłady sportowe online i w punktach naziemnych, przedmeczowe i na żywo, z najróżniejszymi opcjami zawarcia zakładu. Bukmacherzy dbają o to, by obstawiać można było nie tylko spotkania w ramach najważniejszych rozgrywek międzynarodowych i polskich oraz mecze najlepszych lig zagranicznych, ale też dużo dalsze ligi (co jest szczególnie ważne dla kibiców mniej liczących się drużyn). Jednak na piłce nożnej świat bukmacherki się nie kończy. Wielu rodaków interesuje się także tenisem, koszykówką, siatkówką, szczypiorniakiem, hokejem, żużlem, boksem, MMA oraz sportami zimowymi, takimi jak skoki narciarskie czy biathlon. Zakłady sportowe na te dyscypliny są więc niemal obowiązkowymi elementami ofert bukmacherów w Polsce, ale na pewno nie wyczerpują listy. Kolarstwo, golf, snooker, wyścigi konne, wyścigi samochodowe, tenis stołowy, krykiet, baseball… Wymieniać można długo, a i tak pewnie któryś bukmacher zaskoczy nas ofertą na sport, o którym wcześniej z dużym prawdopodobieństwem nawet nie słyszeliśmy.

Nie można jednak pominąć dość specyficznej, nadal młodej dyscypliny sportowej, jaką stanowią e-sporty. Rozwój sportów elektronicznych w Polsce jest napędzany dużymi sukcesami, jakie polscy zawodnicy odnoszą na międzynarodowych arenach, a to pociąga za sobą roznące zainteresowanie branży bukmacherskiej. Obecnie bukmacherzy już rywalizują ze sobą, kto zaoferuje najlepsze zakłady sportowe na e-sporty, przygotowując nawet transmisje na żywo z meczów e-sportowych czy bardzo atrakcyjne kursy.

Nielegalne i legalne zakłady sportowe w Polsce

Na tym omawianie rodzajów zakładów sportowych można by w zasadzie zakończyć. Chcielibyśmy jednak zaakcentować jeszcze jedną bardzo istotną kwestię, czyli fakt, że nie wszystkie oferty dostępne przez internet stanowią legalne zakłady sportowe w Polsce. Ustawa hazardowa, która jest podstawowym aktem prawnym regulującym działanie branży hazardowej w naszym kraju, zezwala na prowadzenie działalności bukmacherskiej tylko tym podmiotom, które otrzymały zezwolenie wydane przez Ministra Finansów. Wszelkie zakłady bukmacherskie, które są organizowane bez takiego zezwolenia, łamią prawo, a ukarani mogą zostać nie tylko organizatorzy, ale też uczestnicy tych zakładów. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest uznać, że najlepsze zakłady sportowe to właśnie te legalne zakłady sportowe w Polsce i przed rozpoczęciem obstawiania upewnić się, że wybrany operator posiada odpowiednie zezwolenie. Lista legalnych bukmacherów znajduje się na stronie Portalu Podatkowego, natomiast serwisy oferujące nielegalne zakłady sportowe dodawane są do tzw. rejestru domen zakazanych. Łatwo więc można sprawdzić, czy konkretny organizator zakładów działa zgodnie z prawem czy nie.

Zakłady bukmacherskie a zakłady sportowe

zakłady bukmacherskie - pozasportoweŻeby podstawowym wyjaśnieniom stało się zadość, dopowiedzmy jeszcze, czym różnią się zakłady bukmacherskie od zakładów sportowych. Zakłady bukmacherskie to pojęcie szersze, które obejmuje wszelkie zakłady zawierane u bukmachera. Pod to pojęcie podpada więc wszystko, co dotychczas omówiliśmy: zakłady sportowe online, w punktach naziemnych, live, pre-match, a nawet zakłady legalne i nielegalne. Ale to nie wszystko, ponieważ zakłady bukmacherskie obejmują również zakłady na wydarzenia o zupełnie innym charakterze. Niektórzy bukmacherzy do tego stopnia rozwijają te pozasportowe zakłady bukmacherskie, że przygotowują osobne sekcje zatytułowane np. „rozrywka”, gdzie można znaleźć zakłady dotyczące aktualnych wydarzeń ze świata mediów, polityki, ekonomii czy społeczeństwa.

Jeszcze inną kategorię tworzą zakłady bukmacherskie na sporty wirtualne. Słowo sporty jest tu nieco mylące, ponieważ w rzeczywistości są to jedynie wytwarzane przez program komputerowy i wizualizowane w formie graficznej mecze, które posługują się zasadami zaczerpniętymi ze zwykłych sportów. Brzmi skomplikowanie? Posłużmy się przykładem. Wirtualna piłka nożna to animacja, na której gracz widzi starcie 2 nieistniejących drużyn sportowych. O zajściu kolejnych akcji (rzutów rożnych, goli, fauli itd.) decyduje algorytm, który do pewnego stopnia opiera się podane statystyki (które ułatwiają typowanie), a po części jest losowy. Zakłady bukmacherskie na sporty wirtualne mają swoje zalety, m.in. akcja toczy się bardzo szybko, rozgrywki trwają krótko i dostępne są w trybie 24/7. Jednak na pewno nie są to zakłady sportowe. Odmianą gier wirtualnych, na które przyjmowane są zakłady bukmacherskie są też wirtualne gry karciane. Tu wzorem są gry kasynowe takie jak poker czy black jack, a gracze obstawiają wyniki tych gier (które ponownie zależą od specjalnego programu komputerowego). Jak widać, nawet jeśli zupełnie nie interesują nas sportowe zakłady bukmacherskie, obecnie u bukmacherów i tak można znaleźć dla siebie coś interesującego.

Zakłady sportowe – jak grać, to z głową!

Teraz wiesz już, jakie są rozmaite możliwe do obstawiania zakłady sportowe. Jak grać i wygrywać, to już zupełnie inny temat, na jaki napisano stosy książek i poradników. My w tym momencie ograniczymy się do przestrogi – zakłady sportowe czy w ogóle zakłady bukmacherskie mogą silnie uzależniać, dlatego grać trzeba z głową. Określenie nieprzekraczalnego bankrollu (kolejne przydatne słowo, które oznacza po prostu budżet gracza przeznaczony na grę) przed rozpoczęciem obstawiania to podstawa. W samokontroli gry przydatne są też indywidualne limity, które można ustawić, jeśli wnosimy zakłady sportowe online (np. limit czasu gry i stawek w ciągu dnia). Obstawianie zakładów tylko po dokonaniu analizy szans na wygraną na podstawie statystyk sportowych, niepoddawanie się sportowym emocjom takim jak np. chęć odegrania się po porażce czy stawianie sobie długoterminowych celów – to wszystko sprawdzone praktyki, które w dużej mierze chronią przed problemami finansowymi i dbają o zdrowie psychiczne gracza. Pamiętaj jednak, że w żaden sposób nie można wykluczyć w 100% ryzyka uzależnienia się od hazardu.

Oceń post