Motoryzacja, rowery i lotnictwoSporty motorowe, rowerowe i lotniczeSport

F1 zakłady bukmacherskie

0

Bukmacherzy kierują swoją ofertę nie tylko do fanów piłki nożnej, tenisa czy siatkówki – jedną z ciekawszych opcji jest obstawianie F1. Zakłady bukmacherskie online można obecnie stawiać na pojedyncze Grand Prix, jak i całe mistrzostwa świata Formuły 1, na wyniki poszczególnych kierowców lub teamów, przedmeczowo i na żywo… Jeśli interesuje Cię skuteczne typowanie F1, ten poradnik to coś dla Ciebie. 

F1 - zakłady bukmacherskie

Zanim rozpoczniesz typowanie F1 

Na początek kilka słów wprowadzenia na temat wyścigów F1 – zakłady bukmacherskie stawiane bez choć podstawowych informacji dotyczących danego sportu i stosowanych w nim pojęć są przecież z góry skazane na porażkę. Formuła 1 to najważniejsze wyścigi samochodowe świata, które rozgrywane są według zasad określanych co roku przez Międzynarodową Federację Samochodową. Cały sezon F1 to od kilkunastu do ponad 20 rund wyścigów Grand Prix, które mają miejsce w różnych krajach. 

Podczas każdego weekendu wyścigowego najpierw rozgrywane są 3 sesje treningowe (2 w piątek i 1 w sobotę rano), a następnie sesja kwalifikacyjna podzielona na 3 części (Q1, Q2 i Q3). Kierowcy, którzy mają najsłabsze czasy, nie startują w kolejnym etapie kwalifikacji, a im lepsze czasy, tym lepsza pozycja startowa w niedzielnym wyścigu. Najlepsza pozycja to tzw. pole position – na to, kto z niej wystartuje, także przyjmowane są zakłady bukmacherskie. F1 wymaga, by w czasie wyścigu kierowca przejechał określoną liczbę okrążeń w czasie maksimum 2 godzin. Czas ten wydłuża się do 4 godzin, jeśli podczas wyścigu pojawi się czerwona flaga. 

W F1 punktowane jest 10 pierwszych miejsc, dodatkowo 1 punkt otrzymuje kierowca, który uzyska najlepszy czas okrążenia (o ile ukończy wyścig w pierwszej dziesiątce). Ważnym pojęciem jest pit stop”, czyli obowiązkowy postój w boksie, kiedy to ekipa ma czas na zmianę opon i ewentualną naprawę usterek. Opony we wszystkich bolidach są takie same, jednak każdy zespół decyduje samodzielnie, jaki typ opon zastosuje.

Jeśli na torze dojdzie do niebezpiecznej kolizji czy nagłego pogorszenia pogody, wyjeżdża safety car”, czyli samochód bezpieczeństwa. Jeśli światła pojazdu są żółte, oznacza to zakaz wyprzedzania. Jeśli sytuacja nie jest aż tak groźna, czasem pojawia się wirtualny samochód bezpieczeństwa, co także wiąże się z zakazem wyprzedzania, a także zmniejszeniem prędkości do wskazanego limitu. Wiele komunikatów przekazywanych jest poprzez flagi i gracze obstawiający zakłady bukmacherskie na Formułę 1 powinni wiedzieć co one oznaczają. Przykładowo czerwona flaga nakazuje zatrzymanie się, a zielona – odwołanie ograniczeń. Dla kierowców nieprzestrzegających zasad przewidziane są różnego rodzaju kary, łącznie z wykluczeniem z bieżących mistrzostw świata F1. 

Typowanie F1 – jak obstawiać skutecznie? 

Jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak wyglądają wyścigi F1, typy bukmacherskie czas stawiać! Jednak, żeby obstawianie Formuły 1 przynosiło w ogólnym rozrachunku zyski a nie straty, gracz powinien poświęcić czas na analizę spotkania i czynników, które mogą mieć wpływ na jego wyniki. Co konkretnie należy wziąć pod uwagę, zanim postawi się zakłady bukmacherskie na F1? Otóż: 

  • F1 - zakłady bukmacherskie a bolidBolid – to wie nawet laik: bez szybkiego, bezawaryjnego samochodu nawet najbardziej utalentowany kierowca nie ma szans na wygraną. O wyniku wyścigu często decydują ułamki sekund, podczas gdy w rywalizacji biorą udział maszyny, które dzieli po 2 sekundy lub więcej na okrążeniu. Niektóre bolidy są też znacznie bardziej awaryjne od tych najlepszych czy trudniejsze w obsłudze, a to przekłada się na czas postoju w pit stopie”. Typer powinien więc być zorientowany, które zespoły posiadają aktualnie najlepsze rozwiązania techniczne i unikalne elementy konstrukcyjne dające im przewagę nad rywalami. 
  • Kierowca – spór dotyczący tego, czy ważniejszy jest bolid czy kierowca to klasyczny dylemat w F1. Obstawianie nie może się koncentrować tylko na maszynie, gdyż umiejętności i talent obsługującego ją człowieka mogą zrobić ogromną różnicę. Działa to rzecz jasna w dwie strony – nawet drobne błędy, jakie popełni kierowca w szybszym bolidzie, mogą sprawić, że zwycięży kierowca w nieco słabszym pojeździe. Typy na F1 należy więc wybierać, sprawdzając uprzednio, jakie wyniki uzyskał kierowca we wcześniejszych wyścigach w danym sezonie czy w poprzednich sezonach. Jeśli chodzi o typowanie kwalifikacji, trzeba przeanalizować wyniki sesji treningowych, a typowanie głównego wyścigu – także wyników kwalifikacji. Same statystyki to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się m.in., jaki jest styl jazdy kierowcy czy jego preferencje dotyczące ścigania się (np. czy lubi atakować, czy uciekać). Typy na F1 powinny też uwzględniać aktualną sytuację punktową kierowców – jeśli jest ona wyrównana, można spodziewać się bardziej zaciętej walki, a jeśli faworyt mocno wyprzedza resztę stawki, prawdopodobne jest, że będzie jeździć bardziej bezpiecznie. 
  • Pogoda – bolid i kierowca to dwa filary, na których opiera się Formuła 1, typy bukmacherskie muszą jednak uwzględniać szereg innych czynników. Jednym z ważniejszych jest zapowiadana pogoda. Niespodziewane opady deszczu mogą diametralnie zmienić sytuację na torze wyścigu, bo gdy robi się ślisko, F1 - zakłady bukmacherskie a pogodaprawdopodobieństwo kraks, wyjazdu samochodu bezpieczeństwa i odpadnięcia z gry wielu uczestników wyścigu (w tym jego zdecydowanych faworytów) mocno wzrasta. Jeśli prognozy pogody wskazują na deszcz, warto sprawdzić, którzy kierowcy ze stawki najlepiej radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych i rozważyć możliwość uzyskania przez nich lepszych wyników.
  • Tor F1 – zakłady bukmacherskie powinny być typowane także w oparciu o analizę charakterystyki toru wyścigu. Najogólniej można powiedzieć, że istnieją: 1. tory proste, szybkie, na których najbardziej zaawansowane maszyny mogą rozwijać maksymalną prędkość oraz 2. tory o wielu zakrętach, wijące się przez miasta, wąskie, gdzie trudno jest wyprzedzać, za to łatwo o kolizję. Ponadto niektórzy kierowcy zwyczajnie lubią lub nie lubią się z niektórymi torami. Przydatne może więc być zweryfikowanie, jak się wypowiadają na temat danej trasy i jakie dotychczas mieli na niej wyniki.
  • Pozycja startowa kierowcy – korzystna pozycja startowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku torów ciasnych i krętych (np. w Monako), na których kierowcy mają mało okazji, by wyprzedzić rywali. Szczególnie w tego rodzaju wyścigach im lepsza pozycja na starcie, tym większe szanse na wygraną, a ten, kto startuje z pole position, to często zwycięzca wyścigu. 
  • Pozycja kierowcy w zespole – bardzo często jeden z kierowców w teamie ma pozycję lidera, dlatego drugi zawodnik ma mniejsze szanse na sukces w wyścigu. Opracowana przez ekipę strategia będzie bowiem w krytycznej sytuacji faworyzować lidera, a drugi kierowca może podczas wyścigu otrzymać dyspozycję, by ustąpić liderowi czy wesprzeć go w inny sposób. Dlatego nawet, gdy widzimy ogromny potencjał zawodnika, niekoniecznie warto stawiać na niego swoje typy. Formuła 1 rządzi się swoimi prawami i jeśli nad kierowcą jest lider, ma on de facto bardzo mocno ograniczone możliwości pokazania, na co go stać.
  • Relacje w zespole – emocje w świecie sportu to często niedoceniany czynnik, który może mieć zaskakująco duży wpływ na wyniki rywalizacji i o tym również warto pamiętać, obstawiając zakłady bukmacherskie. Formuła 1 to sport, w którym zawodnicy mają zazwyczaj silne charaktery i olbrzymie ambicje, dlatego sytuacje konfliktowe nie są F1 - zakłady bukmacherskie a teamtu rzadkością. Wielu zawodnikom trudno przyjąć rolę drugiego kierowcy, dlatego nie zawsze posłusznie wykonują polecenia zespołu i nie zawsze oddają pozycję liderowi, co obserwowaliśmy wielokrotnie na torach F1. Typy bukmacherskie powinny więc uwzględniać także doniesienia o charakterze nieco plotkarskim na temat tego, na ile zgrany i zgodny jest team.  

Główne rynki w F1 – zakłady bukmacherskie na zwycięzcę 

Najbardziej podstawowe zakłady bukmacherskie na Formułę 1 dotyczą tego, kto będzie zwycięzcą danego Grand Prix, ale nie tylko fazy głównej wyścigu F1. Typowanie może bowiem dotyczyć wcześniejszych etapów, czyli fazy kwalifikacji oraz treningów przedkwalifikacyjnych. Tego rodzaju zakłady bukmacherskie mają banalnie prostą ideę – chodzi o obstawienie, który zawodnik jako pierwszy przekroczy linię mety, wygrywając rywalizację. 

Niestety kursy na F1 w przypadku tych zakładów zazwyczaj nie są zbyt wysokie, gdyż w Formule 1 z reguły mamy ścisłe grono faworytów, a na ich wygraną współczynniki kursowe muszą być dość niskie. Oczywiście typowanie underdogów, na zwycięstwo których kursy są znacznie bardziej atrakcyjne, też wchodzi w grę i w określonych okolicznościach może okazać się trafne (w dalszej części omówimy te czynniki). 

Ale obok obstawiania wyników poszczególnych Grand Prix są jeszcze zakłady sezonowe na zwycięzcę całego cyklu wyścigów i w ten sposób też obstawiana może być Formuła 1. Kursy bukmacherskie na to, kto zostanie mistrzem świata F1, niektórzy bukmacherzy dodają do oferty już na początku sezonu. Wtedy też typowanie, który kierowca wygra całą imprezę, może być najbardziej korzystne, gdyż z czasem kursy na wyłaniających się z wyścigu na wyścig faworytów coraz bardziej spadają. 

Zakłady bukmacherskie TOP 3, TOP6, TOP 10 i TOP15 

W F1 zakłady bukmacherskie na zwycięzcę nie należą do najłatwiejszych, gdyż kandydatów, którzy mają duże szanse na wygraną, jest co najmniej kilku. Co więcej, także kierowcy zajmujący w klasyfikacji generalnej dalsze miejsca mogą odnieść niespodziewany triumf, dlatego typowanie najszybszego kierowcy wyścigu może okazać się bardzo trudne. Na szczęście zakłady bukmacherskie na wyniki zawodników mają też inną postać w F1. Typy bukmacherskie można także stawiać na to, czy np. wybrany zawodnik znajdzie się w pierwszej trójce wyścigu.  

Jeśli więc jesteś przekonany, że np. Lewis Hamilton jest w formie i ma duże szanse na wygraną, jednak obawiasz się, że Max Verstappen może pokrzyżować mu plany, możesz ograniczyć ryzyko przegranej, stawiając zakład typu TOP3. Bukmacherzy udostępniają też inne tego rodzaju zakłady bukmacherskie – Formuła 1 może być obstawiana przez zakłady TOP6, TOP10 czy TOP15. Chodzi więc o to, by trafnie przewidzieć, w jakim zakresie stawki ulokuje się dany zawodnik. 

Formuła 1 – zakłady bukmacherskie Head to Head 

F1 - zakłady bukmacherskie H2HZakłady bukmacherskie Head to Head, znane też jako H2H, wzbudzają wiele emocji w różnych sportach i są też często wybierane do typowania F1. Zakłady bukmacherskie tego rodzaju wymagają, by typer przewidział, który z kierowców zestawionych w parę zdobędzie więcej punktów. Bukmacherzy zestawiają w pary zazwyczaj tych sportowców, którzy mają podobne lokaty.

Warto zauważyć, że miłośnicy Formuły 1 zadają sobie przed każdym wyścigiem podobne pytania – zastanawiają się więc, który z 2 zawodników o zbliżonych wynikach wypadnie lepiej. Porównywanie zawodników zajmujących podobne miejsca w klasyfikacji jest czymś, co się samo nasuwa i jest naturalne. Dlatego też tego typu zakłady bukmacherskie na Formułę 1 są bardzo lubiane przez kibiców. 

Formuła 1 – typowanie linii under/over 

Trafne typowanie konkretnego wyniku rywalizacji sportowej jest trudne, ale zakłady bukmacherskie typu under/over są dużo łatwiejsze do trafienia. Obstawianie F1 za pomocą tego rodzaju zakładów może dotyczyć różnych zdarzeń, np. czasu najszybszego okrążenia. Bukmacherzy określają jakąś linię, a gracze obstawiają typy, czy którykolwiek z zawodnik przejedzie okrążenie szybciej niż określa to linia, czy też nie. To, że zakład nie dotyczy wybranego kierowcy, tylko wszystkich uczestników wyścigu, działa oczywiście na korzyść typerów. 

Bukmacherzy udostępniają też inne możliwości typowania za pomocą zakładów powyżej/poniżej wyścigów F1. Zakłady bukmacherskie można przykładowo stawiać na to, czy wyścig ukończy więcej czy mniej zawodników niż wskazuje linia zakładu. Zakład może też dotyczyć liczby kierowców, którym nie uda się finiszować. 

Obstawianie F1 a konstruktory 

Jak dotąd omówiliśmy różnego rodzaju zakłady bukmacherskie, które dotyczą wyników uzyskiwanych przez kierowców bolidów. Jednak Formuła 1 to sport, w którym liczy się praca całego teamu, a każdy zespół wystawia w wyścigu 2 bolidy i 2 kierowców startujących w wyścigu/cyklu wyścigów F1. Kursy bukmacherskie udostępniane są po pierwsze dla zakładów na to, który zespół „wygra” czy to pojedynczy wyścig czy całe wydarzenie sportowe. Oczywiście zwycięzcą jest zawsze tylko 1 kierowca, ale rozliczenie zakładów tego typu następuje po zsumowaniu punktów zdobytych przez obu zawodników danego konstruktora. 

F1 - zakłądy bukmacherskie na zespołyZakłady bukmacherskie na zwycięzcę to jeszcze nie wszystko. Wiele z omówionych już rynków, które są przygotowywane dla kierowców, mogą być też oferowane dla konstruktorów. Czyli np. możliwe jest obstawianie Formuły 1 na zasadzie porównania 2 zespołów (H2H) i wskazywanie, który z nich zgromadzi więcej punktów. Obok tego bukmacherzy mogą wzbogacić swoją ofertę o zakłady bukmacherskie dedykowane konstruktorom – przykładowo można u nich typować, czy oba pojazdy teamu zostaną sklasyfikowane. 

Formuła 1 – obstawianie innych zakładów 

Jak widać, choć piłka nożna czy tenis to dużo popularniejsze dyscypliny sportowe niż Formuła 1, zakłady bukmacherskie na tę ostatnią wcale nie ograniczają się do kilku podstawowych rynków. Co więcej, niektórzy bukmacherzy oferują jeszcze więcej możliwości typowania tych prestiżowych wyścigów samochodowych. Interesującą opcją jest typowanie, który kierowca uzyska najkrótszy czas okrążenia podczas wyścigu. I uwaga – jest to nierzadko inny zawodnik niż ten, który jako pierwszy dojechał do mety. Bierze się to stąd, że kierowca z najszybszym czasem okrążenia uzyskuje dodatkowy punkt, a że jest to cenna zdobycz, zawodnicy stosują różne metody na jego zdobycie. 

Z innych oryginalnych opcji warto wymienić zakłady bukmacherskie na to, czy samochód bezpieczeństwa wyjedzie w danym wyścigu na tor, czy zostanie ogłoszony wirtualny samochód bezpieczeństwa bądź też czy zobaczymy czerwoną flagę. Bukmacherzy przyjmują również zakłady na to, kto będzie liderem po pierwszym okrążeniu, czy kierowca startujący z „pole position” wygra wyścig, czy dany kierowca zostanie sklasyfikowany czy niesklasyfikowany, kto pierwszy skorzysta z „pit stopu”, kto pierwszy wypadnie z gry itp. 

Oferowane w F1 zakłady bukmacherskie mogą być jeszcze inne w przypadku gry na żywo, a więc mogą dotyczyć np. wyniku następnego okrążenia. Poza tym, jak już wspominaliśmy, bukmacherzy przyjmują długoterminowe zakłady bukmacherskie na zdarzenia, które będą miały miejsce w ciągu całych mistrzostw świata w F1. Typy bukmacherskie można stawiać m.in. na zwycięzcę, miejsca, jakie zajmą różni zawodnicy (np. TOP3, TOP 10) czy który z 2 kierowców zdobędzie więcej punktów w całym sezonie (H2H) i inne. 

Jak wyglądają kursy na F1? 

Bukmacherzy dla oferty zakładów na każdy sport (a czasem też ligę) wyznaczają marżę o określonej wysokości, co przekłada się na kursy. F1 warto obstawiać u tych operatorów, którzy nie tylko dają spory wybór rynków zdarzeń, ale jednocześnie ich marża dla wyścigów samochodowych jest jak najniższa i tym samym kursy są najbardziej atrakcyjne. Dlatego obstawianie F1 należy poprzedzić sprawdzeniem, w którym serwisie są najwyższe współczynniki kursowe, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na nasze typy. F1 i konkretne rynki zdarzeń mogą być przez niektórych bukmacherów nieco faworyzowane, a to wiąże się z korzystniejszymi kursami w danym fragmencie oferty. 

A gdzie można znaleźć szczególnie wysokie kursy? F1 w wielu punktach nie różni się od innych sportów i pewne zależności widoczne są wszędzie. Przede wszystkim, kiedy w wyścigu startuje mocny faworyt, kursy bukmacherskie na jego wygraną będą niskie, natomiast kiedy analizy wskazują na to, że rywalizacja będzie bardzo wyrównana, można liczyć na dużo atrakcyjniejsze kursy. Generalnie wyższych kursów można szukać w zakładach na tych kierowców, którzy plasują się na dalszych miejscach– typowanie ich wyników (np. czy będą w TOP 10) może być naprawdę opłacalne. 

F1 - kursyF1 warto też typować przed sezonem lub na samym jego początku, bo sezonowe zakłady bukmacherskie mają stosunkowo wysokie kursy. Oczywiście obstawianie wydarzeń sportowych na długo przed ich terminem wiąże się z większym ryzykiem porażki i tu też sprawdza się uniwersalna zasada – im większe ryzyko, tym potencjalna wygrana jest wyższa.  

Podobnie można wytłumaczyć fakt, dlaczego wyższe wygrane można uzyskać, obstawiając w trybie live nasze typy. F1 to sport, w którym mnóstwo się dzieje, dlatego obstawianie na żywo zdarzeń jest tu szczególnie trudne, zwłaszcza że pod wpływem emocji można nie myśleć w pełni racjonalnie i ryzyko błędu jeszcze bardziej wzrasta. Podobnie można obstawiać zakłady łączone lub akumulowane – wtedy kursy na F1 będą wyższe (kursy ogólne zakładów), ale możliwość przegranej także stanie się bardziej realna. 

Którzy bukmacherzy oferują zakłady bukmacherskie na F1? 

Obecnie w Polsce działa w sposób w pełni legalny kilkadziesiąt firm bukmacherskich, a wszystkie one oferują zakłady bukmacherskie online (niektóre też w lokalach naziemnych). Prawie wszyscy bukmacherzy obok zakładów na piłkę nożną, tenis czy siatkówkę przygotowują też ofertę na wiele innych sportów, a jednym z punktów obowiązkowych jest Formuła 1. Kursy bukmacherskie na te wyścigi udostępniają zarówno najwięksi bukmacherzy, jak i te firmy, które niedawno uruchomiły działalność bukmacherską.  

Dość duże zainteresowanie tym sportem gwarantuje, że znajdzie się sporo typerów, którzy będą chcieli stawiać zakłady bukmacherskie na F1. Obstawienie warto jednak poprzedzić weryfikacją, którzy bukmacherzy przygotowali najciekawszą ofertę – przede wszystkim, jeśli chodzi o obszerność rynków zdarzeń i to, gdzie są najwyższe kursy. Formuła 1 nie u każdego bukmachera jest też dostępna w ofercie live, dlatego jeśli interesują Cię zakłady bukmacherskie na F1 na żywo, sprawdź również tę kwestię. Oczywiście w przypadku gry live trzeba móc śledzić wyścigi za pomocą transmisji, bo tylko wtedy możliwe jest ich skuteczne typowanie. Formuła 1 na szczęście transmitowana i streamingowana jest w różnych kanałach telewizyjnych czy platformach internetowych. 

5/5 - (2 głosy)

Brak postów do wyświetlenia