8 tygodni do zdrowia – profilaktyczno-treningowy program NFZ 

NFZ w czasie pandemii koronawirusa prowadził różne działania i kampanie informacyjne i prospołeczne, których celem było edukowanie na temat tego, jak żyć bezpiecznie i odpowiedzialnie w nowej rzeczywistości. Jednak program „8 tygodni do zdrowia” miał inny cel – chodziło o to, by zachęcić Polaków do aktywności fizycznej pomimo niesprzyjających okoliczności. Szczegóły tego ciekawego projektu NFZ przedstawiamy poniżej. 

8 tygodni do zdrowia - profilaktyczno-treningowy program NFZ8 tygodni do zdrowia” – cel projektu 

Pandemia COVID-19 postawiła ludzi na całym świecie w nieznanej im dotąd sytuacji społecznej i kazała zmierzyć się z wieloma nowymi utrudnieniami w życiu codziennym. Jednym z obszarów, w których pojawiły się dodatkowe bariery, była dziedzina sportu i aktywności fizycznej. Tymczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte siłownie, baseny, sale treningowe i inne miejsca przeznaczone do rekreacji i aktywności sportowej, odwołane zajęcia z najróżniejszych dyscyplin… To wszystko sprawiało, że pozostawanie aktywnym oraz dbanie o swoją kondycję i zdrowie było w czasie epidemii koronawirusa szczególnie trudne. 

Dlatego też NFZ przygotował projekt „8 tygodni do zdrowia”, którego start miał miejsce we wrześniu 2020 r. Akcja miała zmotywować Polaków do podjęcia aktywności w warunkach domowych, przekonując ich, że jest to świetna inwestycja w dłuższe oraz zdrowsze życie. Program miał charakter profilaktyczno-treningowy, dzięki czemu dawał odbiorcom konkretne narzędzia do rozpoczęcia systematycznej aktywności fizycznej. Udział w projekcie był bezpłatny, a wszelkie opracowane materiały zamieszczone zostały na stronie „Akademia NFZ” i na kanale o takiej samej nazwie w serwisie YouTube. 

Sednem projektu „8 tygodni do zdrowia” był cykl filmów z gotowymi treningami, które zostały przygotowane nie tylko przez trenerów, ale też lekarza, fizjoterapeutę i psychologa. Celem programu NFZ było promowanie zarówno regularnej aktywności fizycznej, ale też stosowania racjonalnej, zdrowej diety i zachowywania higieny stylu życia. Takie postępowanie służy bowiem budowaniu silnej odporności organizmu i to niezależnie od stanu zdrowia – zarówno osoby w pełni zdrowe, jak i te obciążone chorobami o charakterze przewlekłym (np. cukrzycą, nadciśnieniem czy otyłością) mogą w ten sposób poprawić swój stan i samopoczucie. 

Działania w ramach projektu 8 tygodni do zdrowia” 

Projekt „8 tygodni do zdrowia” polegał więc na opracowaniu kompleksowej ścieżki treningowej dedykowanej osobom, które chcą zadbać o swoje lepsze zdrowie. Treningi uzupełnione zostały o porady medyczne, psychologiczne i dietetyczne oraz dodatkowe materiały edukacyjne. Cały program treningowy opublikowany został w przeciągu 2 miesięcy (w odcinkach) na kanale prowadzonym przez NFZ w serwisie społecznościowym YouTube pt. „Akademia NFZ”. 

Filmy treningowe 

Pierwszy film treningowy udostępniony został 29 września 2020 r., a kolejne odcinki pojawiały się co tydzień (w każdy wtorek). Łącznie w ramach programu „8 tygodni do zdrowia” opublikowanych zostało 8 treningów, a każdy kolejny film zawierał nieco trudniejszy zestaw ćwiczeń. Ponadto NFZ przygotował film startowy oraz 2 zapowiedzi programu promujące akcję i zachęcające do wzięcia w niej udziału. 

Poniżej zamieszczamy film startowy dostępny nadal na kanale „Akademia NFZ” (YouTube), z którego można dowiedzieć się, jaka była idea programu, na czym polegały jego poszczególne elementy, a także poznać ekspertów, którzy go przygotowali. 

Kwestionariusz PARQ 

Organizatorom projektu „8 tygodni do zdrowia” zależało na tym, by treningi były w pełni bezpieczne dla wszystkich uczestników. Dlatego też na platformie „Akademia NFZ” udostępniono specjalny kwestionariusz PARQ z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Jeśli na jakiekolwiek pytanie potencjalny uczestnik programu udzieliłby pozytywnej odpowiedzi, przed rozpoczęciem ćwiczeń zalecano mu najpierw kontakt z lekarzem i skonsultowanie z nim możliwości udziału w treningach.  

Testy Coopera 

Dodatkowo w serwisie „Akademia NFZ” zamieszczono test Coopera, po wykonaniu którego uczestnik projektu mógł sprawdzić, jak wygląda jego aktualna kondycja fizyczna. Po zakończeniu programu treningowego można było porównać swoje wyniki i przekonać się o poczynionym postępie. Udostępnione zostały 2 wersje tego testu, czyli biegowa i marszowa. 

Nakładka na zdjęcie profilowe (Facebook) 

„Akademia NFZ” posiada też swój fanpage prowadzony na platformie społecznościowej Facebook. Organizatorzy programu przygotowali zabawę, w ramach której uczestnicy „8 tygodni do zdrowia” byli zachęcani do zamieszczenia na swoim profilu specjalnych oznaczeń. Po pierwsze chodziło o hasztag #8TygodniDoZdrowia. Po drugie udostępniona została też specjalna nakładka na zdjęcie profilowe. Cóż to takiego?  

Otóż nakładka na zdjęcie profilowe to sposób na ozdobienie i uatrakcyjnienie zdjęcia profilowego facebookowicza, ale też opcja umożliwiająca pokazanie innym, że bierze się udział w jakiejś akcji czy utożsamia się z jakąś ideą, inicjatywą itp. Tak więc nakładka na zdjęcie profilowe dawała znajomym danego użytkownika znać, że uczestniczy on w programie „8 tygodni do zdrowia”. Dzięki temu poprzez Facebook więcej osób mogło dowiedzieć się o akcji, zainteresować nią i finalnie wziąć w niej udział. 

Omówienie treningów „8 tygodni do zdrowia” 

Każdy film wchodzący w skład programu profilaktyczno-treningowego miał taki sam schemat. Rozpoczynał się on od wstępu fizjoterapeutki (Joanny Zabłockiej-Leonowicz), która wyjaśniała i pokazywała jak prawidłowo wykonywać najważniejsze ćwiczenia, jakie zostaną wykorzystane w danym treningu. Dzięki temu uczestnik wiedział, na co zwrócić uwagę, by poprawnie i z jak największą korzyścią wykonywać te ćwiczenia, a także miał świadomość, jak robić to bezpiecznie. 

Dopiero po tym wstępie następował właściwy trening, który zajmował około 30-40 minut (w zależności od treningu). Trenerzy prowadzący zajęcia (Małgorzata Perl, Rafał Perl, Wojciech Świątek) nie tylko wykonywali ćwiczenia, ale też podpowiadali w ich trakcie, co dokładnie trzeba robić i na czym się skoncentrować. Co jakiś czas pokazywały się też komentarze tekstowe np. nie wstrzymuj oddechu, pij wodę itp. Dodatkowo w górnym rogu ekranu przez cały czas wyświetlał się zegar odmierzający czas, jaki pozostał do zakończenia treningu. 

Po zakończeniu ćwiczeń swoje uwagi i wyjaśnienia dotyczące danego treningu przedstawiała lekarka (Anna Plucik-Mrożek), której zadaniem było bezpieczne przeprowadzenie uczestników przez projekt „8 tygodni do zdrowia”. Chodziło o to, by zwiększone natężenie treningów i ich rosnąca ilość nie przyniosły żadnych negatywnych skutków, a osoby trenujące w ramach programu po jego zakończeniu mogły cieszyć się lepszą kondycją fizyczną, zdrowiem i samopoczuciem. Lekarz podawał też plan treningowy na dany tydzień obejmujący od 100 do 170 min aktywności fizycznej w tygodniu. 

Na koniec swoje wskazówki przekazywała psycholog (Anna Januszewicz). Opowiadała ona o różnych aspektach motywowania się do regularnej aktywności fizycznej, o tym jak postępować, by nie porzucić jej w trudnych momentach (np. kiedy przeżywamy silny stres czy podczas różnych sytuacji towarzyskich) oraz jak dbać o swoją regenerację. 

„8 tygodni do zdrowia” – lista treningów 

Poniżej przedstawiamy listę kolejnych treningów zamieszczonych na kanale „Akademia NFZ” w serwisie YouTube: 

  • Film treningowy 1: Adaptacja – czyli zaczynamy 
  • Film treningowy 2: Budujemy wydolność 
  • Film treningowy 3: Ćwiczymy z obciążeniem 
  • Film treningowy 4: Tabata i nasze pierwsze interwały 
  • Film treningowy 5: Wzmacniamy siłę mięśni 
  • Film treningowy 6: Poznajemy interwały prof. Gibali 
  • Film treningowy 7: Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 
  • Film treningowy 8: Czas na interwałowy HIIT. Etap 2 

„8 tygodni do zdrowia” a bezpieczeństwo 

Jak już wspomniano, organizatorom projektu profilaktyczno-treningowego „8 tygodni do zdrowia” zależało na tym, by uczestniczenie w nim nie wiązało się z żadnym niebezpieczeństwem dla zdrowia. Dlatego program powstał przy współpracy trenerów, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa. NFZ przestrzegał też, by przed rozpoczęciem treningów wypełnić kwestionariusz zdrowotny i skonsultować ewentualne problemy zdrowotne z lekarzem. 

Organizatorzy zalecali też, by uczestnicy przestrzegali następujących zasad: 

  • Trenowali w bezpiecznym miejscu. 
  • Wykonywali cały trening, nie pomijając rozgrzewki czy rozciągania. 
  • Nie pomijali wyjaśnień udzielanych przez fizjoterapeutę, lekarza oraz psychologa.  
  • Nie wstrzymywali oddechu w trakcie wykonywania ćwiczeń. 
  • W razie potrzeby zatrzymali się i wyregulowali oddech. 
  • Nie wykonywali ćwiczeń na siłę (jeśli są za trudne, lepiej wykonać poprzedni trening). 
  • W przypadku pojawienia się bólu w trakcie treningu – zatrzymali się. 
  • W przypadku pojawienia się duszności w trakcie treningu – zakończyli ćwiczenia. 
  • W przypadku odczuwania ucisku w klatce piersiowej w trakcie treningu – zakończyli ćwiczenia. 
  • Pili wodę.