Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk 

W Polsce znajduje się obecnie wiele stadionów sportowych, a w krajowej czołówce znajduje się też stadion gdański – Polsat Plus Arena Gdańsk. Dowiedz się więcej na temat tego obiektu sportowego i poznaj ciekawostki z nim związane. 

Polsat Plus Arena Gdańsk – podstawowe informacje 

Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Andrzej Otrębski

Polsat Plus Arena Gdańsk wybudowany został w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej – Euro 2012, które odbywały się w Polsce i w Ukrainie. Jego budowa trwała 3 lata, a swoje oficjalne otwarcie miał latem 2011 r. W lipcu został oddany do użytku, a już w sierpniu odbył się na nim pierwszy mecz, który rozegrany został pomiędzy Lechią Gdańsk a Cracovią.  

Stadion należy do miasta Gdańsk i zlokalizowany jest pod adresem: ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (dzielnica Letnica). Na co dzień na Polsat Plus Arena Gdańsk trenują przede wszystkim zawodnicy klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. 

Stadion w Gdańsku jest ogromnym obiektem – jest to piąty w skali kraju stadion piłkarski pod względem wielkości i może pomieścić maksymalnie 41.620 osób (w trakcie meczów ligowych). Obiekt spełnia najwyższe standardy określające sposób organizacji meczów. Jeśli chodzi o kategorie stosowane przez UEFA, Polsat Plus Arena Gdańsk posiada kategorię czwartą. 

Warto odnotować, że Polsat Plus Arena Gdańsk to pierwszy stadion w naszym kraju, który zastosował technologię Smart Wi-Fi oraz murawę hybrydową. 

Polsat Plus Arena Gdańsk – ważne mecze 

Stadion w Gdańsku był w swojej dotychczasowej historii miejscem rozegrania wielu ważnych spotkań sportowych. Podczas wspomnianego Euro 2012 w okresie między 8 czerwca a 1 lipca odbyły się tu 4 mecze: 3 należące do fazy grupowej tj. Hiszpania vs. Włochy, Hiszpania vs. Irlandia, Chorwacja vs. Hiszpania, a także mecz ćwierćfinałowy pomiędzy Niemcami a Grecją. 

Z kolei 26 maja 2021 r. Polsat Plus Arena Gdańsk gościł drużyny Villarreal i Manchester United, które walczyły tu o zwycięstwo podczas Finału Ligi Europy. 

Oczywiście na obiekcie rozegrano też mnóstwo innych spotkań, w tym mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej, np. mecz z Reprezentacją Holandii (1 czerwiec 2016 r.), kiedy to odnotowano rekord frekwencji. Spotkanie o charakterze międzynarodowym oglądały z trybun dokładnie 40.392 osoby. Rozegrano tu także wiele spotkań polskiej Ekstraklasy, meczów towarzyskich i sparingów. 

Polsat Plus Arena Gdańsk – inne wydarzenia i atrakcje 

Na Polsat Plus Arena Gdańsk działa też Centrum Rekreacyjno-Sportowe Fun Arena, które otwarte zostało w 2014 r. Celem tego miejsca jest oferowanie różnych możliwości na aktywne spędzanie czasu i wypoczynek. Dostępne atrakcje to m.in. park trampolin, escaperoom, skatepark, sala zabaw dla dzieci, arena paintballa elektronicznego i wiele innych. Stadion posiada nawet punkt widokowy, który umożliwia obejrzenie obiektu z punktu widzenia kibica od wewnątrz – aż 35 m nad ziemią. Natomiast kibiców gdańskiego klubu zainteresować powinno znajdujące się tu Muzeum Lechii Gdańsk. 

Polsat Plus Arena Gdańsk to także miejsce, w którym organizowane są liczne wydarzenia rozrywkowo-kulturalne. Największą tego rodzaju imprezą był koncert Justina Timberlake’a, amerykańskiego piosenkarza o światowej sławie. Koncert odbył się 19 sierpnia 2014 r. i zgromadził publiczność liczącą aż 42 tys. osób.