Beach Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza 

Turniej Beach Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza to impreza siatkówki plażowej, podczas której do rywalizacji przystępują amatorskie miksty. Cykl ma miejsce w województwie lubelskim i po raz pierwszy zorganizowany został w 2022 r. Sprawdź, jaka jest formuła turnieju i kto może wziąć udział w Beach Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. 

Beach Volley Cup – ogólne informacje 

Siatkówka plażowa to w Polsce dość popularny sport, który w sezonie letnim uprawia wielu amatorów. Jednak większość osób zna tylko najbardziej podstawowe zasady tej dyscypliny i mało kto interesuje się profesjonalną siatkówką plażową. Dlatego też jednym z celów turnieju Beach Volley Cup jest popularyzacja siatkówki plażowej wśród mieszkańców województwa lubelskiego, gdzie turniej ma miejsce. Ponadto u podłoża organizacji rozgrywek leży chęć zaktywizowania mieszkańców regionu tak, aby swój wolny czas spędzali w aktywny, a przy tym atrakcyjny sposób. 

Formuła Beach Volley Cup jest nietypowa, gdyż udział w niej wziąć mogą amatorskie miksty (w skład każdej pary wchodzi więc kobieta i mężczyzna). Turniej otwarty jest dla wszystkich osób powyżej 16 r.ż., nie ma przy tym podziału na kategorie wiekowe. Dlatego też na boisku mogą spotkać się np. seniorzy ze studentami.  

Na cykl składają się 4 turnieje eliminacyjne mikstów, które odbywają się w 4 miastach województwa lubelskiego. Natomiast miejscem organizacji finału turnieju Beach Volley Cup jest miasto Lublin. W spotkaniu finałowym udział biorą 4 pary, które wygrały swój turniej eliminacyjny.  

Udział w rozgrywkach jest bezpłatny – inicjatywę współfinansuje województwo lubelskie oraz Miasto Lublin. 

Beach Volley Cup 2022 

Turniej swoją pierwszą edycję miał w 2022 r., kiedy to żył jeszcze patron rozgrywek, Tomasz Wójtowicz. Już pierwsza edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, natomiast po śmierci wybitnego polskiego siatkarza organizowane są kolejne edycje rozgrywek. 

Podczas pierwszego Beach Volley Cup turnieje eliminacyjne rozegrane zostały w następujących miastach i terminach: Międzyrzec Podlaski 16.07., Biłgoraj 23.07., Kraśnik 30.07., Świdnik 6.08. Z kolei turniej finałowy miał miejsce 27.08. oczywiście w Lublinie. 

Beach Volley Cup – patron 

Chociaż siatkówka to w Polsce bardzo chętnie oglądany sport, wiele osób nie wie, kim był patron Beach Volley Cup, Tomasz Wójtowicz. Warto więc przypomnieć, że Wójtowicz był legendą polskiej i światowej siatkówki, a lista jego osiągnięć jest bardzo długa. Z najważniejszych wymienić należy złoty medal mistrzostw świata w Meksyku w 1974 r., złoty medal igrzysk olimpijskich z Montrealu w 1976 r. i Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Wójtowicz znalazł się też w „TOP8” plebiscytu FIVB na najlepszego siatkarza XX w. oraz – jako pierwszy Polak – umieszczony został w siatkarskiej Hall of Fame. Miejscem urodzenia Wójtowicza był Lublin, a jego pierwsze kluby to MKS Lublin i AZS Lublin. 

Fundacja Rozwoju Lubelskiej Siatkówki im. Tomasza Wójtowicza poza tym, że organizuje turniej piłki plażowej Beach Volley Cup, jest też organizatorem Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza, czyli międzynarodowego, klubowego turnieju siatkarskiego.