Dom z e-papieru – oryginalna gra terenowa na UMCS w Lublinie  

„Dom z e-papieru” to ciekawa inicjatywa Samorządu Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, która miała miejsce od 6 do 8 czerwca 2020 r. Na czym polegało wydarzenie, dla kogo było przeznaczone i jaka była towarzysząca mu fabuła, opisujemy w tym artykule. 

Inspiracja dla gry terenowej 

Gra terenowa pt. „Dom z e-papieru” to niecodzienne wydarzenie, które rozgrywało się tylko w VR, czyli w rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality). Nazwa zabawy nawiązywała oczywiście do cieszącego się ogromną popularnością sensacyjno-kryminalnego serialu „Dom z papieru”. Opowiada on o napadzie 8 zamaskowanych przestępców na narodową mennicę Hiszpanii. Przywódca grupy, Profesor, kieruje ich działaniami z zewnątrz i negocjuje z policją, ale nie wszystko idzie po jego myśli, a skrupulatnie zaplanowanej misji grozi porażka. 

Cel gry „Dom z e-papieru” 

Z kolei „Dom z e-papieru” to gra terenowa, której fabuła mówi, że ekipa Profesora także jest w pułapce, ale to uczestnicy gry mogą udzielić jej pomocy. W jej trakcie pojawia się wiele zagadek do rozwiązania i na jaw wychodzą rozmaite intrygi, ale jeśli uczestnicy zabawy „Dom z e-papieru” będą działać sprawnie i zespołowo, mogą uratować członków grupy. Celem jest wprowadzenie planu lubelskiego (pamiętajmy, że to Lublin jest miejscem realizacji gry), co wymaga rozwikłania wielu zagadek. Kluczowa jest przy tym praca zespołowa, dzięki której plan Profesora może zakończyć się sukcesem, pomimo nieprzewidzianych wcześniej komplikacji. 

Kto mógł uczestniczyć w grze? 

Gra terenowa pt. „Dom z e-papieru” przygotowana została przez Samorząd Studentów UMCS w Lublinie wyłącznie dla osób, które studiują na tej uczelni (aby to potwierdzić konieczna była legitymacja studenta UMCS). Ponadto maksymalna liczba uczestników wynosiła 25 osób. Wydarzenie w całości przebiegało zdalnie, więc uczestnicy musieli zapewnić sobie dostęp do urządzenia multimedialnego (np. komputera) podłączonego do sieci internetowej. 

„Dom z e-papieru” – zapisy 

Na wydarzenie obowiązywały zapisy. Każdy, kto chciał wziąć udział w zabawie „Dom z e-papieru”, musiał zgłosić swój udział przez Internet. W tym celu przygotowana została specjalna ankieta zgłoszeniowa, która zamieszczona została na platformie Facebook. Zapisy trwały do końca dnia 4 czerwca 2020 r., a udział w imprezie był bezpłatny. 

Gra terenowa startowała 6 czerwca (godz. 0:00) i kończyła się 8 czerwca (godz. 00:00).  

Nagrody dla najlepszych 

Organizator gry „Dom z e-papieru” przewidział nagrody dla tych osób, które zdobyły najwięcej punktów za rozwiązanie poszczególnych zadań. Punkty przyznawane były nie tylko za poprawną odpowiedź, ale dodatkowo także za szybki czas jej podania. Nagrody miały postać voucherów (które można było wykorzystać na stronie ezebra.pl) i przewidziane zostały dla 7 najlepszych uczestników gry „Dom z e-papieru”. Osoby, które zajęły miejsce na podium, otrzymywały po voucherze o wartości 100 zł, a pozostałe – o wartości 50 zł. 

Szczegółowe zasady gry terenowej „Dom z e-papieru” zamieszczone zostały w regulaminie wydarzenia dostępnym online.