Linkd – narzędzie do skracania linków 

W Internecie można znaleźć wiele narzędzi online, które służą do skracania adresów internetowych. Jednym z takich skracaczy linków był Linkd – w tym artykule sprawdzimy, co dokładnie umożliwiało to narzędzie i w jaki sposób można je było wykorzystać. 

Linkd – charakterystyka skracacza linków 

Linkd stanowił narzędzie do skracania linków, które wyróżniało się prostotą i bezpieczeństwem. Dzięki jego zastosowaniu internauci mogli w łatwy sposób skracać adresy internetowe, a następnie w bardziej czytelny i prostszy sposób dzielić się linkami z innymi. Skracacz linków był przydatny np. podczas zamieszczania linków w mediach społecznościowych, e-mailach czy na stronach lub blogach internetowych. 

Co ważne, Linkd oferował użytkownikom możliwość tworzenia skróconych adresów URL bez potrzeby rejestracji, co wyróżniało go na tle konkurencyjnych stron, na których wymagane było założenie specjalnego konta. Ponadto Linkd zapewniał pełną anonimowość, gdyż jak zapewniali jego twórcy, w żaden sposób nie śledził ani też nie rejestrował i nie analizował aktywności osób korzystających z tego narzędzia. 

Warto zaznaczyć, że Linkd umożliwiał skracanie dowolnych adresów internetowych – można było przykładowo utworzyć skrót do strony z jakiś tekstem, ale też do opublikowanego w sieci zdjęcia czy filmu. Narzędzie weryfikowało jednocześnie, czy podany link jest prawidłowy, a następnie przystępowało do wygenerowania skrótu. 

Zaletą Linkd było także to, że zapewniał on kompatybilność z różnymi urządzeniami, w tym z tabletami i smartfonami. Żeby skrócić linki na urządzeniach przenośnych, można było wykorzystać specjalną aplikację mobilną, dzięki czemu cały proces był szybki i bezproblemowy.  

Skracacze linków – jak to działa? 

Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu, jak działają i jak można wykorzystywać internetowe narzędzia, jakimi są skracacze linków typu Linkd. W dzisiejszych czasach są one bowiem dość powszechnie używane przez osoby korzystające z sieci i rzeczywiście mocno ułatwiają publikowanie różnego rodzaju wpisów w Internecie.  

Skracacze linków to narzędzia, które pozwalają na zamianę długich i skomplikowanych adresów URL na ich znacznie krótsze i bardziej przyjazne dla odbiorcy wersje. Dzięki nim możemy łatwiej udostępniać zasoby internetowe w mediach społecznościowych, wiadomościach e-mail czy nawet SMS-ach, a także na prowadzonych przez siebie stronach internetowych czy blogach. 

Jednak zwiększenie estetyki wpisów online to nie jedyna korzyść, jaką daje wykorzystywanie narzędzi typu Linkd. Co bardzo ważne w marketingu, narzędzia tego typu pozwalają też na łatwe monitorowanie ruchu i skuteczności kampanii promocyjnych i reklamowych. Korzyści jest więcej – najważniejsze omawiamy na końcu artykułu. 

Jak skrócić link krok po kroku? 

Niezależnie od tego, czy chodzi o Linkd czy o inny skracacz linków, zasada działania jest podobna. Wystarczy skopiować pełny adres internetowy, a następnie wkleić go w całości w specjalne pole na stronie, na której znajduje się skracacz. Później zazwyczaj wystarczy potwierdzić, że chce się skrócić podany adres URL, klikając w zamieszczony w pobliżu przycisk (np. w Linkd na przycisku tym widniał napis „Skróć!”).  

To wszystko – narzędzie błyskawicznie generuje pożądany skrócony link, który w praktyce kieruje do podanej przez nas na początku strony internetowej. Tak stworzony krótki link można już umieszczać w dowolnym miejscu w Internecie, a jeśli ktoś w niego kliknie, trafi na naszą źródłową stronę. 

Skracacze linków – zalety 

Oto najważniejsze korzyści, jakie daje korzystanie z narzędzi podobnych do Linkd: 

  • Oszczędność miejsca 

Skrócone linki zajmują mniej miejsca, co jest szczególnie przydatne tam, gdzie jest mocno ograniczona liczba znaków, np. w postach na X (dawny Twitter). 

  • Łatwość udostępniania 

Krótsze linki są bardziej estetyczne i łatwiejsze do zapamiętania oraz wpisania ręcznie, co ułatwia dzielenie się nimi w mediach społecznościowych i innych kanałach komunikacji. 

  • Analityka i śledzenie 

Skracacze linków często oferują funkcje śledzenia, które pozwalają na monitorowanie liczby kliknięć, źródeł ruchu i innych danych analitycznych. Informacje te można wykorzystać do oceny skuteczności kampanii marketingowych i zrozumienia zachowania użytkowników. 

  • Zwiększenie bezpieczeństwa 

Niektóre skracacze linków oferują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak filtrowanie złośliwych linków, co pomaga chronić użytkowników przed phishingiem i innymi cyberzagrożeniami. 

  • Personalizacja 

Możliwość tworzenia niestandardowych, łatwych do zapamiętania linków, które mogą zawierać nazwy firm, kampanii czy produktów, co można wykorzystać w celu wzmocnienia brandingu i rozpoznawalności marki. 

Skracacze linków – wady  

Należy jednak pamiętać, że skracacze adresów internetowych mają też pewne wady. Po pierwsze pojawia się ryzyko dotyczące braku zaufania innych użytkowników do skróconego linku, ponieważ nie mogą mieć oni pewności, gdzie przekieruje ich dany link (np. istnieje możliwość ukrycia złośliwego adresu URL).  

Po drugie taki krótszy link może po jakimś czasie przestać działać, jeśli usługa skracania linków zostanie zamknięta (tak jak to miało miejsce w przypadku Linkd) albo jeśli link zostanie usunięty z systemu. 

Skracacze linków – wskazówki 

W związku z tym należy korzystać z narzędzi tego typu w sposób świadomy, zwłaszcza w kontekście zawodowym i biznesowym. Zalecane jest korzystanie ze sprawdzonych skracaczy linków, które oferują dodatkowe warstwy zabezpieczeń oraz regularne monitorowanie linków. Nie należy też przesadzać z wykorzystaniem skracaczy typu Linkd i sięgać po nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne.